Dok medicijnen kunnen noeilijkheden veroorzaken Bonden wijzen verlaging salaris leraren van de hand Teroveraar Cortes in jlexico onzichtbaar Telegraferen door de aarde heen aarom moeten bewoners iet hun vingers van hun huis afblijven? )rugs mee naar het buitenland? Vergeet het maar NOG ENKELE DAGEN VERKRIJGBAAR VOOR F 2150. BOEK VAN DE MAAND: SPELEN MET PUZZELS. SPELEN MET PUZZELS [OF. PRIEMUS IN BOUWFONDSBLAD: fTENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 VERENIGDE STATEN onze correspondent Jonathan Steele) XACA Na 2000 kilometer rijden r Mexico komen we aan in Oaxaca Ier ook maar één standbeeld van es gezien te hebben. De enige visuele wijzing naar de grote veroveraar van land is een van de prachtigste muur- iilderingen van Diego Rivera in het ^^lionaal Paleis in Mexico-stad. Rivera j Cortes als een wrede zwakzinnige. jco lijkt er een vreemde liefdesaffaire op na te HM fen met het eigen verleden. In de VS begint de feiedenis van de eerste Amerikanen pas sinds 1 in de belangstelling te komen, maar in Mexico Indiaan de kern van de nationale traditie. Van m herinnert daar aan, van de Cuauhtemoc-brou- W Ij in Montery, genoemd naar de laatste Azteken- m 9 Tig, tot het standbeeld van Montezuma in het van de hoofdstad. aca ligt op een hoog en warm plateau, vanwaar Interamerikaanse snelweg ons naar beneden r de vochtig hete laagvlakten langs de Stille jan zal brengen. Benito Juarez bracht daar zijn d door. Hij was Mexico's grootste Indiaanse l de man die echt Montezuma op de Europeanen roken heeft Juarez was een Zapotec-Indiaan. Oostenrijker Maximiliaan, die door Napoleon III keizer naar Mexico gestuurd was om van hem fe zijn, werd door Juarez eerst het land uitge- rd en later geëxecuteerd. Het huis van Juarez t ergens in een achterafstraatje in Oaxaca, waar Dude Indiaanse vrouwen een gerimpelde hand >uden voor een aalmoes. ringerige Indiaanse kinderen proberen namaak- ïk porselein aan de toeristen te slijten. Je hoeft lang in Mexico te zijn om te begrijpen dat de Stitutionaliseerde Indianenverering ook namaak (et is een misschien gerechtvaardigd stuk cultu- nationalisme om nog wat identiteit te behouden fiover de kolos aan de noordelijk zijde van de Grande. Maar de duizenden Indianen die zo lelijk onderaan de Mexicaanse sociale ladder fi, hebben daar geen baat bij. Ten zuiden van ico-stad begint de lucht merkbaar warmer te Sen. We houden een picknick en eten verse fado, terwijl we een prachtig uitzicht hebben op jesneeuwde Popocatepetl. De dorpen beginnen iteeds slaperiger uit te zien. De zilverkleurige ten op het plein staan leeg als we langs rijden Ie dakpannen van de kerktorens glinsteren in itille middag. De dag van een dorpeling begint na de schemering. ico gaat er prat op een van de meest democrati- Op weg naar Panama deel T De correspondent van The Guardian in Amerika, Jonathan Steele, heeft tijdens de debatten over een nieuw Panama-verdrag met zijn gezin een autotocht gemaakt naar het land dat het Panamakanaal van de Verenigde Staten gaat overnemen. Hij schetst in zijn reisverslag een beeld van de staten die hij op zijn reis passeert. Vandaag het tweede deel. sche landen van Zuid-Amerika te zijn, hoewel er maar één echte politieke partij is. Met enige over drijving vertelt een aanplakbiljet op een muur bij de stad Puebla ons dat „de beste mannen in Mexico uit de Partido Revolucionano naar voren komen". De volgende dag zien we op een muur bij Oaxaca een voor iedere toerist op weg naar de ruines van Monte Alban zichtbare, ruigere aankondiging: „Vrij heid voor alle politieke gevangenen". Er wordt een familie met een drie-jarig dochtertje genoemd dat blijkbaar ergens vastgehouden wordt De autoritei ten hebben deze leuze tenminste niet laten wegschil- deren. De maximum-snelheid in Mexico is meer dan schap pelijk: 100 kilometer per uur, maar om van al die 100 kilometer gebruik te maken zou pure zelfmoord zijn. Behalve voor een stukje woestijn hier en daar ten noorden van Mexico waar de wegen kaarsrecht over het plateau schieten, zijn wij niets dan zeer kronkelige wegen tegengekomen. In de hoofdstad parkeren we onze stationcar in een garage omdat er op straat geen plekje te vinden is. Mexico-stad schijnt getroffen te zijn door een auto-epidemie. De zenuwachtige nieuwe eigenaars herken je meteen. Ze zitten te knoeien alsof ze voor het eerst met een meisje uit zijn. Diego Rivera stierf 20 jaar geleden, en we waren net op tijd om een speciale herdenkingstentoonstel ling te zien. Zijn muurschilderingen maakten op ons allemaal een diepe indruk en de kinderen hadden ook veel plezier in het half afgetakelde huis waar hij enige jaren met de schilderes Frida Kahlo gewoond heeft Van buiten is het huis helemaal helblauw geschil derd en in de tuin staat het vol pre-Columbiaanse beeldhouwkunst. Ongeveer 100 meter verder staat het fort waarin Trotzki vermoord werd. Maar wat een enorme afstand ligt er nu tussen die twee huizen. Op Frida's ezel zie je een onvoltooid portret van Stalin. Zijn borstbeeld staat in een kast in de slaapkamer. Bij dat andere huis, op 5 minuten lopen afstand, moet je op een metalen deur kloppen. Dan leidt de conciërge je binnen in wat vroeger Trotzki's domein was. Je kunt zijn bureau zien, de gaten in de slaapkamermuren die over zijn gebleven na de mislukte mitrailleuraanval en Trotzki's graf onder een denneboom. Vroeger leken de twee huizen minder ver van elkaar te staan. Het Stalinisme van Rivera's laatste levens jaren kan nu uitgelegd worden als een krankzinnig terugverlangen naar de boezem van de partij die hij zo vaak aangevallen heeft en die hem zo vaak aangevallen heeft. Het was Rivera die Trotzki hielp toestemming te krijgen in Mexico te komen wonen en Trotzki komt vaak op Rivera's muurschilderingen voor. Rivera heeft Stalin maar één keer geschilderd, als een wrede zwakzinnige, net als Cortes. (Copyright The Guardian) (Van een onzer verslaggevers) SN HAAG Begin dit jaar zaten Igens officiële cijfers van het minis- ïe van Buitenlandse Zaken 365 Ne- rlanders, verspreid over 45 landen, rangen. Niet minder dan 201 van b zitten (vaak voor vele jaren) vast gens het bezitten, gebruiken, smok ten en verhandelen van drugs. Men idt de drugarrestanten niet alleen de warme landen als Algerije (6), ailand (7) en Spanje (22), velen wor- 0 ook gevangen gehouden in Duits- id (65), Zweden (25) en België (11). jst: ft de vakanties voor de deur heeft vereniging van reclasseringsinstel- gen een voorlichtingsfolder samen- Jteld „Drugs mee? Vergeet het far!" die op grote schaal verspreid worden en waarin duidelijk wordt, t het buitenland, dit in tegenstelling 1 Nederland, met harde hand op- edt en straft. 5 len staan er waarschijnlijk nit bij I dat ook medicijnen, zoals slaappil len, zenuwpoeders, pijnstillende mid delen en verdovende middelen, aan warme grenzen vaak tot ernstige moei lijkheden aanleiding kunnen geven. Voor een vreemd doosje of pakje kan men uren of dagen worden vastgehou den. Zorg daarom voor afschriften van recepten voor medicijnen. Marihuana en hasj zijn beslist overal in het buitenland verboden. Ook de dertig gram „voor eigen gebruik", die in Nederland is toegestaan, is in het buitenland verboden. Tientallen Ne derlanders zitten hiervöor al honder den jaren gevangenisstraf in het bui tenland uit. Van enige begeleiding bij arrestatie is in veel landen geen sprake. Pro deo- advocaten kent men ook niet overal. Daarbij komt nog dat buitenlandse gevangenissen (vooral rond de Middel landse Zee) veel aan comfort missen en dat ook het eten daar veel te wen sen overlaat. Bij arrestatie of dreigende arrestatie in het buitenland adviseert de reclasse- Veelzeggende" illustratie uit de voorlichtingsfolder van de reclasserings- instellingen ring in elk geval zo snel mogelijk de hulp van een Nederlandse consul te vragen. Bovendien adviseert de reclassering mensen die ernstige moeilijkheden hebben met de buitenlandse justitie haar speciale bureau buitenland, ge vestigd in Den Haag, in te schakelen. Het bureau is enkele jaren geleden opgezet om Nederlanders die in het buitenland gevangen zitten of straf rechtelijk vervolgd worden, te helpen. Het bureau bemiddelt, informeert het thuisfront, bezoekt in urgente gevallen de gedetineerden en maakt voorlich tingsrapporten. Het telefoonnummer is 070-637247. Buiten kantooruren kan men contact opnemen met de ANWB- alarmcentrale (070-264426), die tijdens de zomermaanden het bureau buiten land bijstaat. Tenslotte nog twee belangrijke advie zen: Neem geen pakje mee voor anderen, ook niet op de terugweg; Laat onbekende lifters lopend de grens passeren, met al hun bagage. Men kan ze verderop weer opwachten. WASHINGTON (KPD Natuurkun digen van het Amerikaanse laborato rium van de marine zijn bezig met een telegTaaf die berichten niet, zoals gewoonlijk, om de aarde heen maar rechtstreeks door de aardbol heen zendt. Zij willen gebruik maken van de zeer lichte atoomdeeltjes die neutrino's worden genoemd. Deze verplaatsen zich met bijna de lichtsnelheid en hebben een enorm doordringend vermogen, voldoende om zelfs door het centrum van de aarde heen te gaan zonder noemenswaardig te verzwakken. De man die de techniek het eerst voorgesteld heeft, dr. Herbert Uberall, natuurkundige aan de rooms-katholieke universiteit te Washington, zegt dat een dergelijk communicatiesysteem vol ledige geheimhouding garandeert. 'Een bundel neutrino's trekt zich niets aan van storing en kan door een buitenstaander niet ontvangen worden. Het weer, kernontploffingen of zonne- vlekkenstoring hebben er geen vat op. Een neutrino-telegraaf zou weliswaar met erg snel werken, maar gebruikt kunnen worden voor geheime communicatie voor speciale mili taire doeleinden. Dr. Albert Saenz, leider van de groep onderzoe kers, heeft het Amerikaans Natuurkundig Ge nootschap meegedeeld dat over enkele jaren een demonstratieproject gereed kan zijn. Een neutrinobundel kan worden opgewekt door een deeltjesversneller met hoge energie, zoals er een staat in het Fermi-laboratorium te Batavia in Illinois. De berichten worden zoals bij het morsesysteem in pulsen gecodeerd en met ster ke magneten in bepaalde richting door de aarde heen uitgezonden. Hoewel neutrino's niet rechtstreeks kunnen wor den waargenomen is dat wel het geval met de straling die zij opwekken wanneer zij door water heen gaan. Daarvoor is dan wel een enorme hoeveelheid water nodig. Laat u inspireren door de doolhoven van Kreta en Cornwall en bezoek die van Paterswolde. Lees ook waarom Daumier door het dominospel en Dürer door het magisch vierkant werd geobsedeerd. Maak de bekende touwfiguur de „kattenwieg" waar Maori-kinderen in Nieuw-Zeeland zich ook mee amuseren. Zet een brug van lucifers in elkaar, vijl ondertussen zelfde onderdelen van hetjapans kristal en bewaar uw geduld bij het probleem van het dubbele zijspoor. En dat is nog maar een klein deel uit de inhoud van Spelen met Puzzels. Nu als Boek van de Maand verkrijg baar bij de boekhandel. Een klein labyrint, uitgehouwen in een muur van de kathedraal van Lucca in Italië, nagemaakt naar het echte labynnt van Daedalus op Kreta. SPELEN MET PUZZELS IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE:F21,50. Na 6 mei f 34,50- (De aanbieding is geldig t/m 6 mei. Echter zolang de voorraad strekt.) t „De gebruiker van een woning iegar. eigenlijk niets. Van hem wordt ver- ht dat hij met zijn vingers van de ing afblijft. Bij de huurder ligt dat luidelijkst, in de bouw is het niet veel irs". Dat zegt prof. dr. ir. H. Priemus et jongste nummer van het tijdschrift iwfonds-Indruk", waarin de hoogle- ahng in de volkshuisvesting aan de techni- dhoek hogeschool te Delft fel uithaalt tegen ucas)an zaken in de bouw en het beheer as. l woningen. Priemus toont zich een sterk voor- fier van een actieve rol van de bewo- I bij de bouw van woningen. Wat de londigheid van de bewoners betreft, ijst hij naar een onderzoek door hem vintig jaar oude woningwetwoningen 'ateringen. Om de bouwprijs zo laag ilijk te houden waren daar indertijd isse kasten met een spijker aan de genageld, zodat het stukje muur achter de kast niet hoefde te worden be hangen. Zijn onderzoek wees uit, dat na twintig jaar nog vrijwel alle kasten op hun oorspronkelijke plaats stonden en dat alle bewoners zaten te hannessen met de in richting en klaagden over problemen die met het verplaatsen van die kast zouden kunnen worden opgelost. Maar het huur contract verbopd het verplaatsen van de kast. En daarom had niemand de moeite genomen die ene spijker uit de muur te trekken en de kast óf het huis uit te gooien óf die een andere plaats te geven, aldus prof. Priemus. Een ander voorbeeld betreft de keuze van de voordeur. De industrialisatie in de bouw is al zover gevorderd, dat de maten van de voordeur in alle mogelijke verschil lende woningen ongeveer gelijk zijn. „Het zou dus weinig moeite kosten tegen de bewoners te zeggen: dit is je voordeur, hier heb je een catalogus met een 300-tal soor ten voordeuren, zoek er maar eentje uit Maar nee, die ene bouwer of die ene architect kiest de voordeur. En wee de bewoner die het in zijn hoofd haalt er een eigen deur in te hangen. Dat zou aan revolutie grenzen", aldus prof. Priemus. De hoogleraar vindt dat de bewoners in de huursector en de eigenaar-bewoners teveel worden betutteld. Hij vindt, dat de overheidsrol vooral gericht dient te zijn op verdeling van woonruimte en woonlasten „Zodra ik als bewoner te maken krijg met een bouwproject, hoor ik volledig vrij te zijn en moet ik niets te maken hebben met een ambtenaar die iets vindt of niet vindt". Prof. Priemus meent ook dat de zelfstan digheid van de woningbouwverenigingen veel te groot is geworden. Als een gemeen te wat van hen wil, kunnen zij zich te gemakkelijk verschuilen achter ministerie le richtlijnen. De hoogleraar vindt, dat woningcorporaties zich primair moeten voegen in een lokale democratie. Van een huurder wordt nog steeds verwacht dat hij met zijn vingers van de woning afblijft. DEN HAAG (ANP) De vijf centrales van overheids- en onderwijspersoneel hebben unaniem het plan van minister Pais van onderwijs en wetenschappen voor verlaging van de aan vangssalarissen van eerstegraadsleraren afgewezen. Dit is gisteren gebeurd in de vergadering van de bijzondere commissie van georganiseerd overleg voor het onderwijs. Het gaat bij de verlaging van de aanvangssalarissen van eerstegraad sleraren om een „vertaling" van de eerder van kracht geworden zogenaamde AJA-regeling. Daarmee werden de Aanvangssalaris sen van Jonge Academici die ambtenaar willen worden met twee termijnen verlaagd van 3045 gulden tot 2776 gulden per maand. Voor de eerstegraadsleraren gold, dat zij vier periodieken zouden moeten inleveren om van de 3314 gulden op de 2776 gulden per maand te komen Hierover waren destijds al onenigheden die leidden tot een gerechtelijke uitspraak dat er opnieuw en beter overlegd moest worden met de onderwijsorganisaties. Daarbij is naar voren gebracht dat het salarissysteem in het onderwijs in belangrijke mate afwijkt van dat voor ambtenaren. De vijf centrales menen nu dat de samenhang binnen dit systeem voor het onderwijs in onaanvaardbare mate dreigt te worden verstoord door het plan van minister Pais.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7