m Grofsmederij is failliet Eerste paal kerkelijk centrum in Merenwijk STRUCTUURPLAN ffOOR DE LEIDSE BINNENSTAD IS ROND KORTWEG edrijf was niet meer te redden m Anti-theater leidt Pieterskerkplein centrum van Koninginnedag-festiviteiten tot verveling LEIDERDORP Binnenkort wordt begonnen met de bouw van de overdekte tennishal aan de Hoogmadeseweg. Naast het tenniscomplex van De Munnik. Het bestuur van de stichting tennishal De Munnik, die de hal gaat exploiteren, hoopt de hal voor het komende winter seizoen in gebruik te kunnen nemen. De hal krijgt drie ba nen met voldoende uitloopmo gelijkheden en een optimale verlichting. Het bestuur nodigt belangstellenden voor het hu ren van één of meerdere banen uit zich te wenden tot mevr. J. F. van Alderwerelt, Gallaslaan 11 tel. 893097. LEIDSCHENDAM In over leg met het ministerie van bin nenlandse zaken wordt binnen kort de architect aangewezen, die een eerste ontwerp moet maken voor het nieuwe politie bureau. Over de meest gewen ste plaats wordt overleg ge pleegd met het stedebouwkun dig bureau. Burgemeester en wethouders en ook de commis- ruimtelijke ordening denken hierbij aan het terrein aan de J. S. Bachlaan tussen de oude trambaan en de Koningin Ju- lianaweg. De politie ziet de" nieuwe vestiging liever op de plaats van de voormalige school waar nu het jeugdcen trum „Sater" is gevestigd. RIJNSBURG - Onder het motto "Rijnsburgers voor Rijnsburgers" wordt op maan dag 1 mei een expositie geo pend in het Rijnsburgse ge meentehuis. De tentoonstelling die zal worden geopend door Pieter Leffelaar (oud directeur Singer museum) en burgemees ter W. K. de Roos, bestaat uit wandkleden van Lya de Rooij, olieverven en tekeningen van Joop van Egmond, zeefdruk ken van Aad Hasenoot, sculp tures van Karola Veress en bloemen-arrangementen van Herman van den Berg. De ex positie is tot 13 mei tijdens kantooruren te bezoeken en op vrijdagavond en zaterdagmid dag respectievelijk van 19.00 tot 21.00 uur en 14.00 tot 17.00 Jan een onzer verslaggevers) (jgJpWOUDE/LEIDEN De Ko rnet^6 Nederlandsche Grofsmede- rv 'n Zoeterwoude 's failliet. Ben ontvingen de bewindvoer- lulertpie na het uitstel van betaling teek geleden waren aangesteld, ^l-j-psitief antwoord van de Haagse ramfjank op hun verzoek de KNG tat van faillissement te verkla- lelangrijkste reden voor dit ver- 4 was hun overtuiging dat de 1 j die de laatste jaren zijn perso on Aestand zag krimpen van 700 9 igllOO man, onder geen enkele q gjlraarde meer te redden bleek: de jlenlast van het bedrijf blijkt (met(r°fcr *e zün dan van de kant van de leiding ooit aan de bonden en de werknemers is meegedeeld. De rechtbank heeft de voormalige be windvoerders Blankenstein en De Ranitz aangewezen als curatoren. Kort na het bekend worden van het faillissement verklaarde districtsbe stuurder Dick ter Wisscha (NW) deze gebeurtenis te zien als de bekrachti ging van een wanbeleid dat onder de leiding van direkteur Schut en presi dent-commissaris Baron Van Slinge- landt is gevoerd. Het verlies over 1977 p waarvan altijd was gezegd dat het 2,2 v^egarandeera miljoen bedroeg blijkt achteraf zelfs 5 miljoen gulden te zijn geweest. Het overlevingsplan van de direktie dat in het najaar van 1977 werd opgesteld, blijkt volgens Ter Wisscha nu niets anders dan een lachertje te zijn ge weest. Dit plan leidde al tot een ge dwongen ontslag van 60 personeelsle den. Ter Wisscha gisteren in een com mentaar: „De KNG-leiding heeft nooit de bedoeling gehad de werkgelegen heid te redden. Het enige dat men wilde was nog even een paar miljoen incasseren en dan het bedrijf in de zomer kapot laten gaan." De salarissen van de 100 werknemers van de Grofsmederij worden door de bedrijfsvereniging gegarandeerd. In afwachting van de uitbetaling zullen de vakbonden de werknemers vrijdag een voorschot geven van 500 gulden en dit volgende week nog een keer herhalen. Vandaag zullen de bonds- vertegenwoordigers de gevolgen van het faillissement nader met de werk nemers van het bedrijf bespreken. Nu de leiding van het bedrijf definitief in handen is gelegd van de curatoren betekent dit ook dat de KNG in feite niets meer te maken heeft met direk teur ir. H. P. Schut, wiens vertrek van meet af aan door de bezetters van de KNG is geëist. Volgens bondsbestuurder Ter Wisscha hebben de curatoren van de KNG hem verzekerd dat het bedrijf van deze bezettingsaktie geen nadelige ge volgen heeft ondervonden. De KNG was voor die tijd al niet meer te redden. Het conflict tussen de werk nemers en direkteur Schut is wel een van de redenen geweest die de be windvoerders hebben doen besluiten het faillissement al op zo'n korte ter mijn aan te vragen, aldus Ter Wis scha. De districtsbestuurder van het NW bevestigde gisteren dat er al serieuze gegadigden zijn voor de over name van het failliete bedrijf. Namen wilde Ter Wisscha in dit stadium ech ter nog niet noemen. bara Hoekstra in de cabine van de heimachine. LEIDEN De jeugdige Barbara Hoekstra sloeg gistermiddag naast het winkelcentrum De Kopermolen de eerste houten paal voor het kerkelijk centrum in de Merenwijk. De samen werkende kerken zien namelijk een lange en goede toekomst in het verschiet voor het kerke lijk centrum en vonden het daarom beter een representant van de toekomstige generatie - aan wie het centrum uiteindelijk gaat toebeho ren - de paal te laten slaan en daarom werd een meisje van de Kindernevendiensten uitver koren. De bouw van het kerkelijk centrum is het resultaat van de oecumenische samenwerking van de gereformeerde kerk, de hervormde ge meente te Leiden en het Rooms Katholiek Vica riaat De Merenwijk. Het gebouw, dat medio november van dit jaar in gebruik zal worden genomen biedt in de kerkzaal plaats aan 420 personen. Daarnaast is er een aansluitende ont moetingsruimte met nog eens 80 plaatsen. Ver der komen er onder meer een stiltecentrum, drie kleinere zalen en een keuken. In het ontwerp voor het kerkelijk centrum heeft de architect J. Splinter uit Leiden een belangrijk aandeel geleverd. Bewust heeft hij gestreefd naar een speelse aanblik van het geheel passend tussen de eigen bebouwing doch met een eigen karak ter. Uitgangspunt bij de opzet is geweest dat het gebouw voor iedereen toegankelijk moet zijn, dus letterlijk en figuurlijk zo weinig moge lijk drempels bevatten. Er is ook gedacht aan voorzieningen voor invaliden en een ringleiding voor personen die op een gehoorapparaat zijn aangewezen. Veel aandacht is besteed aan een goede geluidsisolatie. De accommodaties van de diverse ruimten geven de mogelijkheid tot ge lijktijdig gebruik door verschillende groepen. De bouwkosten van het centrum (inclusief grond en inventaris) bedragen 1,3 miljoen gul den. De bouw wordt uitgevoerd door de Groots Houtbouw BV te Vroomshoop. Tijdens de geanimeerde receptie die na afloop van het gebeuren in de aula van het scholen complex aan het Valkenpad werd gehouden sprak pastor Van Well zijn genoegen uit over de verwezenlijking van het kerkelijk centrum op oecumenische basis zeven jaar na het prille begin van het kerkelijk vormingswerk in de Merenwijk. „Dit centrum moet een ontmoetings plaats worden, een wijkplaats voor één ieder in de Merenwijk. Daarom ben ik blij dat het zo centraal gelegen is", aldus pastor Van Well die namens de verenigde kerken sprak. Oranje-wandeltocht De wandelsportvereniging Leiden houdt weer een Oranje- wandeltocht op maandag 1 mei. Het punt van vertrek is café-restaurant 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. De afstanden die kunnen worden gelopen zijn 40 kilometer (starttijd tussen negen en tien uur 's morgens) en vijf, tien, vijftien en vijfentwintig kilometer (starttijd tussen negen uur 's morgens en twee uur 's middags). Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. Filmhuis Het Filmhuis van het Vrijetijdscentrum vertoont van avond vanaf negen uur de Italiaanse film ,J)e Audiëntie" van Marco Ferreri uit 1972. De film gaat over een man die de paus wil spreken maar die verstrikt raakt in de labyrinthen van het Vaticaan. Hij ontmoet op zijn tocht onder anderen een conservatieve kardinaal, een Franse jezuiet een Hollandse theoloog, opstandige monniken en de Maagd in de gedaante van Claudia Cardinale. De toegangsprijs tot de filmvoorstelling bedraagt drie gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum en vier gulden voor niet leden. Dodenherdenking In de Marekerk wordt op Hemelvaartsdag, 4 mei, weer een herdenkingsbijeenkomst voor de gevallen in de Twee de Wereldoorlog gehouden. Aan de bijeenkomst, die om half acht begint, verlenen het Nederlands Madrigaal koor onder leiding van Henk Briër, de organist Jan van der Meer en Trins Snijders hun medewerking. Traditiegetrouw houdt burgemeester A.J. Vis een openingswoord. Direct aansiuitend aan de bijeenkomst is er een Stille Tocht naar het verzetsmonument bij de molen De Valk. Deze begint om kwart over acht. LAK-salon Het Leids Academisch Kunstcentrum aan het Levendaal opent zondag 7 mei zijn poorten voor iedere Leidenaar. Vanaf één uur kunnen bezoekers aan deze „LAK-salon" creatief bezig zijn met klei, verf en textiel. Om drie uur begint de opvoering van bet kindertheaterstuk „Jonge, jonge, wat een meid". Om acht uur 's avonds wordt een theaterprogramma gepresenteerd met toneel, muziek, dans, zang, pantomime, clowns enzovoort. Zijlpoort In de Kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt op dinsdag 2 mei een H. Mis voor de overledenen opgedragen. De H. Mis begint om 9.00 uur. Pastoor Van Kleef gaat voor in gebed. vIDERDAG 27 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 omgeving van de molen te ver aangenamen zal met name in deze omgeving het nodige groen moeten worden geplant. Groenvoorzieningen zouden trouwens ook de hele singel- route een aantrekkelijker aan zien moeten geven. Rond de molen dient wel voldoende openheid te blijven om de drie oktoberfeesten in de toekomst daar te kunnen blijven houden. Ook wordt het terrein rond de molen gezien als gunstige stal lingsruimte voor autobussen. Tram Zoals in vrijwel alle nota's die de laatste jaren over de bin nenstad zijn verschenen komt ook het structuurplan weer met een pleidooi voor het her invoeren van de tram als open baar vervoer in Leiden. Er zou een studie naar de mogelijkhe den daartoe ter hand genomen meoten worden. Bij de invoe ring van de tram zou het be staande wegennet uitgangspunt moeten zijn. Door de opstellers van het structuurplan wordt de tram als meest wenselijke vorm van openbaar vervoer be schouwd met aantoonbaar meer comfort dan de bus. EIDEN Er gaat weer veel gebeu ren dit jaar op Koninginnedag. De Vereniging „Koninginnedag" heeft tok dit jaar weer een groot aantal ;venemen ten op het programma Van 's morgens kwart over tcht tot 's avonds half twaalf zullen Leiden zo'n tachtig feestelijke ivenementen plaatsvinden, waaraan 1 Leidenaars mee kunnen doen. i vergelijking met voorgaande jaren er dit jaar veel meer te doen en beleven in Leiden. „We zijn duide lijk gegroeid", zegt voorzitter P. de Clercq van de vereniging „Koningin nedag". De groei is mede te danken aan de medewerking van een nieuwe wij kveremging, die van de Trans- vaalbuurt. Daar zal om tien uur 's morgens een kinderoptocht gehouden worden. Hierna volgt om half elf een ballonoplating, dat natuurlijk een kleurig gezicht zal opleveren. Voor de oudere mensen is er om half elf een touwtrekwedstrijd in het Transvaal- kwartier. In de andere wijken van Leiden lijkt het programma veel op dat van voor gaande jaren. Op enkele plaatsen is dit uitgebreid. Op het Pieterskerk- plein bijvoorbeeld wordt dit jaar erg veel gedaan. De hele dag zal dit plein in het teken van de feestviering staan. Er worden verschillende kin derspelletjes gehouden, er komt een schermdemonstratie, er staat een zo genaamde cake walk (een kermisat tractie waarbij de mensen over; een bewegend platform moeten lopen) en er is een optreden van het straatthea ter „Matrogoth". Veel belangstelling wordt verwacht voor de zogenaamde „geheimzinnige postkoets" die in Leiden Zuid-west zal verschijnen. Wat er precies alle maal gaat gebeuren met deze koets is omgeven met een waas van ge heimzinnigheid. Een andere geheim zinnige gebeurtenis vindt plaats op het Gerecht, van acht uur tot half negen 's avonds. Dan vindt daar een lugubere terechtstelling plaats in de vorm van een onthoofding, wie het slachtoffer is en wie de executie uit voert, is nog niet bekend. „De aanwe zigen zijn getuige van de herinvoe ring van de doodstraf', aldus de vereniging „Koninginnedag". Of dit jnderdaad zo is, zal blijken op 1 mei. Naast deze nieuwigheden zijn er na tuurlijk de jaarlijks terugkomende evenementen. Het volledige program ma is te lezen in onze krant van zaterdag. De straten tussen het Stadhuis en de Hoogstraat worden in de toekomst autoluw. Op de foto: een stukje van de Nieuwe Rijn gezien vanaf de Koornbeursbrug. Leiden Welk toneelstuk je ook door Het Onafhankelijk Toneel Rotterdam laat spelen in hun serie De Favorieten, iedere keer komt er bij deze groep hetzelfde soort theater uit. Dat is de conclusie die men wel mag trekken na 'Cranky Box', 'De Meeuw', 'Wachten op Godot' en, gisteravond in de Schouwburg, 'Hedda G abler'. Waar het doorgaans de gewoonte is, zoveel mogelijk van de bedoelingen van de toneelschrijver te laten zien en de kunstenaar met vertrouwen zij het kritisch vertrouwen tegemoet te treden, daar sluit Het Onafhankelijk Toneel zich aan bij de heden ten dage zo populaire mode om zo min mogelijk van de kunstenaar te willen begrijpen. Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn een gepast wantrouwen is in een wereld vol bedrog nooit weg wanneer de middelen waarmee het wantrouwen tegen de kunstenaar gestalte krijgt in een voorstelling, niet te gemakkelijk, te vervelend en per voorstelling te weinig gevarieerd waren. Een laag speeltempo, teksten zo vlak mogelijk uitspreken of tegengesteld aan de onderliggende emotie, zo weinig mogelijk de motivatie van de personages uit het stuk duidelijk maken. Op die manier is elk toneel stuk te krijgen. Bij 'Hedda Gabler' gisteravond kwam daar nog gebrek aan oorspronkelijkheid bij. Met het idee om het werkelijke publiek de voorstelling van achter de coulissen te laten meemaken, kan men wel wat meer doen dan de Rotterdamse anti-tonelisten hadden gedaan. Meer dan op het idee waren de Rotterdammers niet gekomen. Het is uitstekend wanneer een toneelgroep de mogelijk bestaande theaterretoriek te lijf gaat. Maar iets meer inventiviteit bij zo'n aanval is wel geboden. Anders verzandt de attack in landerigheid en verveling. Dat konden we gisteravond ervaren. Paul van der Plank. Die i en Jan een onzer verslaggevers c"°tDEN Wethouder Waal idsontwikkeling) heeft gis- (sn het structuurplan voor Leidse binnenstad in zijn 1ste versie openbaar ge- SctfLL Het plan moet de ko- nde jaren het beleidsuit- igspunt zijn voor de stads- ■■Jnieuwing en dient daar- Ist als grondslag voor ont- rp-bestemmingsplannen fr de binnenstad. Wordt het van 180 pagina's ook wer- uitgevoerd dan zal van (S)JLeidse binnenstad toch nog voor het oog sfeervol en itrekkelijk gebied kunnen len gemaakt. structuurplan is voorafge- door een aantal ontwikke- ihetsen voor de binnen- Deze werden in de in- procedure gebracht en 18."ijvan individuen en organisa- zeiden er hun zegje over. Ie maanden geleden be- lelde ook de gemeenteraad ontwikkelingsschetsen die ilgd werden door de zoge- definitieve schets bin de binnengekomen leties waren verwerkt, feite laat het structuurplan 'jn definitieve versie niet zo wijzigingen zien op hoofd- 0 I' kriri lijnen die al eerder naar buiten waren gekomen. Om de Leidse binnenstad weer aantrekkelijk te maken worden de al vaak in deze kolommen bezongen suggesties gedaan zoals het herstellen van de woonfunctie aansluitend op het kern winke lapparaat, het uitbreiden van het voetgangersgebied in het stadscentrum en het concentre ren van de winkels in een be perkt gebied, en het bevorde ren van het openbaar vervoer terwijl de particuliere auto op nieuw danig in zijn nog resten de rechten wordt aangetast Naast de woongebieden zullen ook de winkelgebieden in de binnenstad en het werkgebied rond het Rapenburg autoluw moeten worden. Het kernwin- kelapparaat zal zich dienen te concentreren rond de Hoog straat. De directe omgeving - daarvan (Vis- en Aalmarkt, Stadhuisplein) moet domein worden van de voetganger. In die situatie zal het mogelijk worden het marktgebeuren een uitbreiding te geven op het Stadhuisplein, zo wordt in het plan betoogd. Onderwijs Ook aandacht voor verschillen de onderwijsvoorzieningen xm het structuurplan. Gepleit wordt voor één centraal gele gen scholencomplex voor de hele binnenstad dat gesitueerd zou moeten worden op het ir. Driessenplein. De bouw van één groot universitair complex ten behoeve van de sociale fa culteit wordt ongewenst geacht. De RU had daarbij ge dacht aan het Schuttersveld. In het structuurplan wordt echter onverkort gepleit voor een za kencentrum (vermengd met dienstverlenende functie en een belangrijk deel wonen) op het Schuttersveld, waarbij ge dacht dient te worden aan een andersoortige werkgelegenheid dan de universiteit doorgaans biedt De suggestie van de uni versiteit om het voormalige Eli sabeth Ziekenhuis aan de Hooi gracht na het vertrek van de Sociale Faculteit een woonbe stemming te geven ten behoeve van studentenhuisvesting wordt door de gemeente met grote reserves benaderd, daar dit geen verbetering voor de Hooigracht en de daarachter gelegen woonwijk Pancreas- Oost wordt gevonden. Om de verbinding tussen het zakencentrum annex woonwijk op het Schuttersveld met de

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3