jollen en bloesems Bloeien volop Medische proeven op mensen moeten in wet geregeld Uraniumzaak al in 1976 vastgelopen Nederland telt 4,8 miljoen werkenden Stadsvernieuwing staat op de tocht Zuivelindustrie wil melkman op straat houden Geslaagde proef met gebruik vliegtuig bij oliebedrijf OVERLEG OVER HERSTEL BEDRIJFSLEVEN DRINGT 'ONE *GI!|NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 APRIL 1978 PAGINA im Is jeft3|X HAAG - Nederland staat te topsmken in zijn lentetooi en wie er iu's. 4va n wil zien moet er dit week- de op uit trekken. In onze eigen iiechtigeving staan de tulpen en hya- f^then in volle bloei. In de Keuken la bloeien bovendien de anemonen wto zijn de bomen gehuld in een jfcn waas. De koude kassen zijn komende weekeinde op zijn oist. Verder bloeien er de prunus, ^-rododendron, magnolia en ribes. k in Noord-Holland zijn het de bollen jrvan men kan genieten. Er worden t^^jendien verschillende corso's gehou den. Voor de bloesem moeten zuidelijker provincies worden opgezocht. In Lim burg zijn de witte bloesembomen dit weekeinde op hun mooist. Vooral in de omgeving van Eefde en Gronsveld zijn kerse- en pruimebomen in volle bloei te zien. Ook op de Betuwe laten de eerste bloesems zich zien. Hier is echter nog een beetje meer zon en warmte nodig voor dat de kerse-, perer en pruimebomen bloeien. Wie echter naar Zeeland gaat of naar de provincie Utrecht kan genieten van boomgaarden in hun volle lentetooi. In de provincie Utrecht zijn bij de VVV- en ANWB-kantoren bloesemroutes verkrijg baar door Zuidoost en Zuidwest-Utrecht. IR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (Justitie) wil met zijn collega Ginjaar (Volksgezondheid) gaan studeren op de mogelijkheid, een wettelijke rege ling te ontwerpen voor het verrichten van medische experimenten met men sen. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het door het CPN-lid Wolff aan gevraagde debat over de geruchtmakende be noeming van dr. W. Buikhuisen tot hoogleraar in de criminologie aan de Rijksuniversiteit van Leiden, als opvolger van prof. W. H. Nagel. Dr. Buikhuisen, die momenteel nog beleidsadvi- seur is op het ministerie van Justitie, had als voorwaarde voor zijn benoeming gesteld, dat hij hersenonderzoek en hormoononderzoek zou mo gen gaan verrichten bij delinquenten, om zo doende meer inzicht te krijgen in de biologische achtergronden van crimineel gedrag. Alle fracties in de Tweede Kamer drongen er gisteren sterk bij de ministers Pais (Onderwijs) en De Ruiter op aan, beschermende regels op te stellen voor delinquenten bij wie lichamelijke onderzoeken verricht zullen worden. Men was algemeen van oordeel dat de wetenschap welisr waar vrij moet zijn en blijven in haar doen en laten, maar dat er desondanks grenzen gesteld moeten kunnen worden aan de juridische, medi sche en sociale ethiek van wetenschappelijk onderzoek. s^mmerveen agt Haagse gemeester •n onzer verslaggevers) [AAG De Hagenaar limmerveen heeft giste- de hoofdofficier van aanklacht inge- ;gen de voorzitters van •fdstembureaus in Am- Rotterdam en Den wegens „discriminatie v invoeren van een apart- Weid tegen Nederlan- het een onwelgevallige ke overtuiging". Tegen neester drs. F. Schols HaaS hij bijjie van Binnenlandse Za- klacht ingediend we- £SE) machtsmisbruik". ^^orzitters van de stembu- ^^kjvan de drie grote steden ^Barden vorige week de limmerveen voor de ko- gemeenteraadsverkie- niet ontvankelijk omdat partij, de Nederlandse jnie, op grond van racis- i sympathieën volgens de landse rechter een ve'rbo- arakter draagt. Glimmer- jesloot toen niet onder de maar onder eigen naam en lijst voor de dag te De Haagse gemeente- isloot naar aanleiding lijstindiening van Glim- >n een aanklacht in te Ijoenen- ïde rond llissement RDAM(ANP) Met statie van drie direc- I en een bedrijfsleider en metaalbedrijf in Ze- ien heeft de Rotterdam- therche een fraude ont- ■aarbij ongeveer ander- niljoen gulden is ge- juni 1975 en 14 septem- '6, de datum waarop het iment van de bv. werd •roken, heeft het bedrijf 670.000.- aan sociale ver- igspremies niet afgedra- de bedrijfsvereniging, hs de Rotterdamse politie de belastingdienst een jring van ruim 560.000,-. leuren hebben bij. het pement een verlies gele- hn 100.000.-. I-jarige bedrijfsleider van [v., wordt verdacht van istering in dienstbetrek- ran ongeveer 175.000,-. Agt verwerpt pnze parlementaire redac- HAAG Minister-presi- B gigvan Agt is een krachtig ptander van de vorming jmeerderheidscollegcs in enten. Hij geeft voor de .BOKfevorming de voorkeur g. amen-werken, „aan colle- aqJie een zo goed mogelijke HOègeling zijn van de gehele als voltallig bestuurscol- rernier doet zijn uitspraak r b interview met de redac- BjQan „CDAktueel". „Belang- minderheden behoren 6ens hun stempel op het te kunnen drukken, ook FUGf^1" een of meer fracties j kg.smatig in staat zouden zijn jghejid'g een beleidsprogram- pp te stellen. Ik acht die de, in verschillende grote [enten door de PvdA toe pt, in strijd met het respect voor minderheden hebt [brengen". J zijn mening hebben de iveel socialisten gekoester- lerderheidscolleges er no- geleid dat tegenstellin- iOp de spits werden gedre- maar de anderen het :n op te leggen. U weet dat bijvoorbeeld in Am- am is uitgepakt. Ik ben een dergelijke manier yan k bedrijven dan ook een proken tegenstander". NEDERLAND VERLOOR VETORECHT DEN HAAG „Nederland heeft in feite zijn vetorecht over de leveranties van verrijkt ura nium aan Brazilië al in de zomer van 1976 verspeeld. Dit gebeurde bij de vaststelling van de voorwaarden voor het privaatrechtelijk con tract tussen het Brits-Duits-Nederlandse sa menwerkingsverband Urenco en het Braziliaan se bedrijf Nuclebras". „Daarna is inderdaad nog onderhandeld over aanvullende veiligheidsgaranties, om misbruik van het verrijkte uranium tegen te gaan, maar die onderhandelingen waren niet gebaseerd op juridische mogelijkheden (op grond van het contract), maar op de politieke bereidheid van Nederlands Urenco-partners". Dit zei minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) gisteren in antwoord op vragen van het PPR-Tweede Kamerlid dr. Leo Jansen. Het Ka merlid had een interpellatie aangevraagd om, zoals hij dat zei, „nu eindelijk eens klaarheid te krijgen over het al of niet nog bestaan van een Nederlands vetorecht terzake". De grote politieke, feitelijke en juridische beslis singen zijn in juli 1976 genomen. „Daarna is er een hele tijd niets gebeurd en sinds begin vorig jaar is mijn voorganger Van der Stoel - ere wie ere toekomt - zeer actief bezig geweest om te trachten de nodige garanties tegen misbruik van het'verrijkte uranium te verkrijgen", aldus de minister, die daarna memoreerde dat het geduld van de beide Urencopartners eind vorig jaar aan het opraken was, waarna het kabinet-Van Agt op 30 december de beslissing nam het publiekrechtelijke contract te tekenen, wat in januari geschiedde. Interpellant Jansen was met het ministeriële antwoord niet tevreden. Hij diende een motie in waarin uitgesproken wordt dat de verklarin gen van de minister van Buitenlandse Zaken over het door hem inzake Urenco gevoerde en te voeren beleid „niet bevredigend zijn". Over de motie wordt 9 mei gestemd. Minister Van der Klaauw tijdens het interpellatiede bat. DEN HAAG (ANP) - De proef die Rijkswaterstaat gisteren heeft gehouden om een sproeivliegtuig te gebuiken bij de bestrijding van olie voor de kust, lijkt volgens eerste gegevens erg goed te zijn verlopen. Dat heeft ing. W. Koops van de Directie Noordzee van Rijkswa terstaat na afloop van de proeven meegedeeld. Voor de proef loosde Smal Agt, het oliebestrijdingsvaartuig van Rijkswaterstaat, drie keer een hoveelheid olie in zee. De eerste was om te zien hoe de natuur haar werk doet (daar werd dus niets aan gedaan); de tweede werd bespoten met een oplosmiddel en om de derde werd door het sproeivliegtuig een zogenaamde chemische boom gelegd - een oliekering. Deze laatste methode heeft als resultaat dat de olie samenklontert in een dikte van ongeveer een milimeter. Opvegen van de olie door een bedstrijdingsvaartuig is daarna vrij gemakkelijk. Bo vendien breidt een olievlek die van zo'n „boom" wordt voorzien, zich minder snel uit. Een bezwaar is volgens deskundigen dat vogels een dergelijke geconcentreerde olievlek aanzien voor bijvoorbeeld een school vissen en erin duiken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Coöperatieve zuive lindustrie wil de melkman op straat houden. Zij is daarom intern bezig met voorstellen voor een veelomvat tend leverings- en betalings voor- waardenstelsel dat de grote verschil len in de levering van melk tussen grootwinkelbedrijf en melkhandelaar moet wegwerken. Het omstreden sys teem van kortingen moet daarin op afdoende wijze geregeld worden. Dit vertelde drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zui vel bond, gisteren aan een congres van de Nederlandse melkhandelare- norganisatie NMO. In het najaar hoopt de coöperatieve zuivelindustrie haar plannen nader te hebben uitgewerkt. Het marktaandeel van de melkdetailhandel is de laatste jaren sterk gedaald, maar is toch nog 37 pocent, aldus Zijlstra. Voorzitter W. Herweyer van de NMO maakte zijn bezwaren kenbaar tegen de huidige minimumprijsregeling voor volle melk. Hij vindt deze enerzijds te hoog, anderzijds te laag. Voor een aantal grote winkelondernemingen is die melkprijs te hoog 1.03) wanneer men bedenkt tegen welke lage prijs zij van de fabriek kan worden betrok ken. Daardoor behalen ze winsten die ze gebruiken om halfvolle melk die Te laag is de minimumprijsregeling voor de melkhandelaar omdat deze dit produkt 15 cent per liter duurder moet verkopen om uit zijn kosten te komen. Mr. C. van Veen, voorzitter VNO (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het lijkt er volgens mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) op, of Ne derland niet in de gaten heeft hoe beroerd we er economisch voorstaan. Daarom zal de rege ring volgens hem zich moeten houden aan de lijn, die zij zich bij haar optreden heeft voorge steld. Dat betekent ombuigingen in het finan- cieel-economisch beleid, waardoor het bedrijf sleven weer gezond zal kunnen worden. „Wanneer we in de problematiek van de werkge legenheid werkelijk veranderingen willen aan brengen moeten we de nadruk leggen op wat er in het economisch beleid moet veranderen," aldus de voorzitter. Mr. Van Veen zei dit vanmiddag in Amsterdam tijden een bijeenkomst van zijn verbond in het Rai-congrescentrum te Amsterdam, waarbij hij erop wees, dat de regering de eerst-verantwoor- delijke is voor de beslissingen in deze richting. Het bedrijfsleven moet, aldus de voorzitter van het VNO meer leefruimte krijgen. Gebeurt dit niet, „dan zal onze internationale positie onher stelbare schade oplopen en zullen we, als het internationaal tij keert, niet kunnen meeko men". De beleidsombuigingen ten gunste van het be drijfsleven N-noeten wel in een overleg tussen overheid, vakbeweging en de centrale onderne mingsorganisaties worden betrokken. Gezamen lijke doelstelling daarvan moet zijn; „een zo groot mogelijke werkgelegenheid op de grond slag van een gezond en financieel draagkrachtig bedrijfsleven". Enige bestuur sleden van de Christelijke Bond van Oranje Verenigingen hebben gister morgen in Den Haag een petitie aangeboden aan premier Van Agt voor het weer opnemen van de bede in de troonrede. Rechts naast premier Van Agt. ds. C. M. Graaf- stal (voorzitter) van het comité tot behoud van de bede DEN HAAG (ANP) Volgens voor lopige uitkomsten van de in het voor jaar van 1977 gehouden arbeidskrach tentelling bedroeg het aantal werkza me personen toen 4,8 miljoen. Dat is ca. 120.000 meer dan bij de vorige telling die in het voorjaar van 1975 plaatsvond. Een toeneming van het aantal werkza me personen deed zich voor in de bouwnijverheid en in de dienstensec tor. Hierdoor werd de teruggang van de werkgelegenheid in de landbouw en in de industrie meer dan gecom penseerd. Beziet men de uitkomsten voor mannen en vrouwen afzonder lijk, dan valt op dat het aantal werk zame wouwen met ruim zes procent (ofwel 80.000) toenam. Dat is aanmer kelijk meer dan de bevolkingsgroei in de leeftijdsklasse 15-64 jaar in deze periode (drie procent). De vermeerdering van het aantal werkzame mannen met ca. 40.000 be tekent een groei van iets meer dan een procent, en dus een achterblijven bij de bevolkingsgroei. In totaal zijn 300.000 personen geteld die geen werkkring hadden, maar er een zochten. Dat is vrijwel evenveel als bij de vorige telling. Ruim de helft van deze 300.000 personen verklaarde 'werkloos' te zijn, de overige personen waren voornamelijk huisvrouwen die een part-time baan of tijdelijke baan zochten, scholieren en studenten op zoek naar een eerste werkkring, en personen die hun vroegere werkkring om gezondheidsredenen hadden opge geven. in Leiderdorpse beroepscommissie LEIDERDORP De commis sie beroep- en bezwaarschrif ten zal een ingrijpende wijzi ging ondergaan. Deze commis sie behandelt de bezwaren van burgers die menen door een besluit van een gemeentelijk bestuursorgaan rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen. De commissie die thans een gemengde samenstelling heeft van raads- en burgerleden, zal met ingang van september voor het merendeel uit burger leden bestaan. In de dan vijf leden tellende commissie heeft slechts één raadslid zitting. Dit als uitvloei sel van de motie van de raad sleden Verdier (CDA) en Wil- lems (PvdA) ingediend tijdens de begrotingsbehandeling in december 1977 en door de Raad unaniem aanvaard. De commissie bestuurszaken kon zich gisteravond met de con cept-verordening die de samen- Stelling van de commissie be roep- en bezwaarschriften re gelt verenigen. Het ligt in de bedoeling dat de commissie ook bezwaarschriften ingevol ge de Algemene Bijstandswet gaat behandelen. Dit hangt nog af van een advies van het colle ge van bijstand, die tot dusver behalve de uitkeringen ook de bezwaren behandelde. Door de commissie bestuurszaken werd dit minder gewenst geacht. De rechtszekerheid van de bur ger wordt nog verder gewaar borgd door het besluit alle stukken die op een bepaalde beroepszaak betrekking heb ben aan alle partijen ter kennis te geven. De raadsleden Jos Verdier (CDA) en Rob Meere (WD) vonden dat alle ambte lijke stukken die door het colle ge van b. en w. worden overge nomen aan de openbaarheid moeten worden prijs gegeven, zodat de burgers kennis kun nen nemen van de besluiten van het college. Burgemeester M.A. van der Have zegde als voorzitter van de commissie bestuurszaken toe binnenkort een nota over deze zaak uit te brengen. Galerie Siau, Keizersgracht 267, Amsterdam, exposeert van 30 april t/m 19 mei schilderijen van Klaus Ver steegen en van de Oostenrijker Peter Sengl. Het Frans Halsmuseum te Haarlem exposeert van 30 april t/m 28 mei tekeningen en colla ges van Peter Klapwijk. ADVERTENTIE Tuinbouw on Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Woordeinde 45 - Tel. 01713-9000 Roelofarendsveen JAN SCHAEFER VREEST: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Jan Schaefer is boos op minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) omdat deze er, volgens Schaefer, mee akkoord gaat dat de vorig jaar mei uitgevaar digde beschikking „geldelijke steun verbetering particuliere woningen" niet naar de letter wordt uitgevoerd. Aan de hand van enkele voorbeelden constateerde het Kamerlid, oud- staatssecretaris van Volkshuisvesting, dat nu in een aantal gevallen toetsing van de verbete ringsplannen vooraf plaats heeft. „Die metho diek kan de doodsteek voor de stadsvernieu wing betekenen", aldus Schaefer. De oud-staatssecretaris herinnerde er gistermid dag in een interpellatie in de Tweede Kamer aan dat vorig jaar is bepaald dat de verbetering van verouderde woningen in de eerste plaats een zaak is van de gemeente die voor haar gebied een beleid moet uitwerken waarin naast stedebouwkundige ingrepen ook woningverbete ring is opgenomen. Dat betekent dat de gemeen te geen terughoudendheid hoeft te betrachten bij de uitbetaling van het subsidie aan de belanghebbende. Afgesproken is toen dat het ministerie steekproefsgewijs verbeteringsplan nen zal toetsen aan de strekking van de regeling „op elk nodig tijdstip na de toezegging van de rijkssteun". Volgens Schaefer is de hoofdingenieur-directeur van het departement in Noord-Holland zich nu toch zodanig in het beleidvan de gemeenten gaan mengen dat de woningverbetering in ge vaar komt. Hij gaf daar het voorbeeld van 446 Amsterdamse woningen die aan verbetering toe waren, maar waarvan er niet minder dan 360 niet voor een subsidie in aanmerking kwamen. Minister Beelaerts ontkende met grote kracht dat het beleid veranderd is. Hij is, zei hij, in het geheel niet van plan van de aangegane verplichtingen af te wijken. „Macht boeren melkindus- trie vergroten" UTRECHT (ANP) - Boeren en werknemers moeten meer te zeggen krijgen in het beleid van de zuivelindustrie. Dat willen de Voedingsbonden FNV die hiervoor gisteren een discussienota „Zicht op zui vel" hebben gepubliceerd. De zuivelindustrie bestaat voor ongeveer 90 procent uit coöpe raties. De boeren die daar lid van zijn, zijn behalve melktoe- leveraars ook mede-eigenaars van de productiebedrijven, maar door de schaalvergroting in deze bedrijfstak zijn zowel de werknemers als de boeren hun greep op het bedrijfsge- beuren naar de mening van de bonden kwijtgeraakt. Van een nieuwe beheersopzet van de melkindustrie verwach ten de voedingsbonden onder meer een slagvaardiger beleid op de wereldmarkt, meer in spanningen voor nieuwe pro ducten, een beter sociaal beleid en een stromlijning van de in komens van de boeren. Een gebied met hogebarome- terstanden boven het noorde lijk deel van de oceaan heeft een uitloper in de richting van Scandinavië. Rond dit hoog stroomt koude en droge lucht vanuit Scandinavië naar Polen en Noord-Duitsland. Het afgelopen etmaal trok een kleine depressie van Noord- Frankrijk via West-België naar de Noordzee. Deze zorgde voor een aanvoer van zachtere en vochtige lucht. De grens tussen de droge en vochtige lucht lag vanmorgen van zuidoost naar noordwest over ons land. Langs deze lijn ontwikkelden zich gisteravond enkele buien, waarvan sommige met onweer. Verwacht wordt dat de schei ding tussen de twee luchtsoor ten vrijag nog dixhtbij of over ons land zal liggen. Er zullen dan opklaringen voorkomen met plaatselijk een bui. In het temperatuurverloop zal weinig verandering komen. Opklaringen, plaatselijk een bui en weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, voor za terdag: Aantal uren zon; 2 tot 9 Min. temp. omstreeks 6 graden Max. temp. omstreeks 14 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. N B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een mar ge van 3 graden rond de opgege ven waarden. Mallorca München

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11