Vorster aanvaardt westers plan voor vrij Namibië vangelisatie- ampagne jdens W.K. Ji Argentinië Duitse publicatie over Nederlandse katholieke media KORTE METTEN Beker gortpap of bloempap tijdelijk ^ragehouder 3 inbrekers lucht blazen Eiland Man mag roede niet langer gebruiken Open brief van familie aan Moro CARTER NIET TEVREDEN MET AANBOD BREZJNEV kerk wereld eider bisdom in Roemenië I fENLAND LEIDSE COURAN'" WOENSDAG 26 APRIL 1978 WEEI inze correspondent) IS Voor het gerechstshof van I is gisteren een merkwaardig begonnen, waarin een inbreker ilachtoffer aanklaagt en kans in het gelijk gesteld te worden, taak staat in het licht van het iel van het in eigen hand nemen e wet, ook indien dit indirect voorafgaande waarschuwing ge- En in deze zin beloven de len boeiend te worden. |ange garagehouder uit de omgeving van Idie een uitstekende reputatie geniet en ird werken in staat was geweest eigen- buitenhuisje te bouwen is nu aange- ^^^ömdat hij zijn bezitting na 12 inbraken ferhaling daarvan wilde beschermen. De tauder bracht geregeld de weekeinden gezin in het buitenhuisje door dat in Én gelegen is, maar juist als gevolg van nzame ligging herhaaldelijk door inbre- tocht werd. Omdat justitie en politie niet hte waren zijn huis afdoende te bescher- I llóot de garagehouder zelf zijn bezit voor 1 inbraken te vrijwaren. A kte van een transistor een helse machine ze met springstof te vullen en zette de HL. adio in een muurkast waar de inbrekers Sp^ naar iets van hun gading hadden ge- Jaar de man plaatste ook een groot bord tuinhek met de waarschuwing: „Verbo- -^ang, levensgevaar." De inbrekers hiel- bij hun dertiende bezoek niet in het ikening mee en tenslotte gebeurde het idelijke: de transistor vloog uit elkaar; ireker werd op, slag gedood en zijn ihtige verloor een oog. itste heeft nu tegen de garagehouder een ht ingediend en eist schadevergoeding, iet verlies van een oog daar recht op ldus zijn redenering. De garagehouder igeklaagd wegens dood door schuld en rzaken van lichamelijk letsel. De justi- an oordeel dat het veroorzaken van de an iemand en een ander aanzienlijk lijk letsel toebrengen niet door de beugel zegt dat als de justitie niet wil dat men recht in handen neemt, dit is om dit tspattingen te voorkomen, itie is evenwel niet bij machte gebleken it van de garagehouder te beschermen een verzoekschrift met 6000 hand gen gebaseerd evenals een actie van een oor de erkenning van zelfbescherming, in en rond Troyes de muren "bedekt zijn nplakbiljetten die protesteren tegen het eke blijven van justitie en politie en ;ren tegen het nu beschermen van de igers ten koste van hun slachtoffer. Korea stoot Boeings-707 af SEOEL (Rtr) De Zuidko- reaanse luchtvaartmaatschap pij Korean Airlines zal de Boeings-707, zoals het toestel dat boven het noorden van de Sovjet-Unie tot landen werd gedwongen vervangen door DC-10 toestellen op de vlie groute over de pool. De DC-10 is uitgerust met moderner na- vigatie-apparatuur. Inmiddels heeft de Japanse re gering aangekondigd van de J Sovjet-Unie schadevergoeding te vragen voor de Japanse pas sagiers die gedood of gewond zijn toen de Boeing van Korean Airlines tot landen werd ge dwongen. LONDEN Het vonnis van de Europese rechtbank in Straatsburg naar aanlei ding van een klacht over drie stokslagen, die als lijfstraf toegediend waren op het eiland Man, is in dit grondgebied dat afhangt van de Britse kroon, niet met gejuich onthaald De Europese rechters hebben met een meerderheid van zes tegen een beslist, dat dergelijke lijfstraf fen mensonwaardig zijn. Een ruime meederheid van de 60.000 bewoners van het autonome eiland Man denkt er anders over. Tynwald, het bijna 1000-jarige parlement van Man, heeft nog niet zolang geleden met 29 tegen 2 stem men beslist het toedienen van stokslagen niet af te schaffen. Uit een opiniepeiling is gebleken, dat ruim een derde van de bevolking enkele stokslagen als een goe de straf beschouwt. Man heeft niet alleen een eigen parle ment, maar ook een eigen regering. Dit eiland is geen deel van het Verenigd Koninkrijk, maar wel een grondgebied dat afhangt van de Britse Kroon. De regering in Londen draagt alleen verant woordelijkheid voor de buitenlandse be trekkingen en de defensie van het eiland dat een oppervlakte heeft van 588 vier kante kilometer. De roede die op het eiland Man gebruikt wordt om veroordeelde booswichten te slaan, bestaat uit drie bij elkaar gebon den berketakken. De maximum straf is twaalf klappen. Man beschouwt de roede als een doeltreffend afschrikmiddel. De laatste drie jaar is de misdadigheid er zelfs afgenomen. Het is trouwens al meer dan een jaar geleden, dat nog stokslagen toegediend moesten worden. Gisteren was het veertig dagen geleden dat de Rode Brigades Aldo Moro ontvoerden en zijn vijf lijfwach ten doodschoten. Om eer te bewijzen aan de slachtoffers leggen Romeinse burgers nog dagelijks bloemen neer op de plaats waar het drama plaats had. MILAAN (Rtr) In het Milanese dagblad II Giorao van vanmorgen staat een open brief van de familie Moro aan de ontvoerde politi cus. Daarin wordt de hoop uitgesproken dat de familie hem zal terugzien, en dat de familie er behoefte aan heeft haar liefde voor de ontvoerde uit te drukken. „Met gebed en met terdaad voeden wij de hoop u onder ons terug te zien en u weer te omarmen", aldus de open brief van mevrouw Eleonora Moro en haar vier kinderen. De open brief zou een geheime bood schap kunnen bevatten. Het openbaar ministerie in Rome heeft gister avond arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen ne gen verdachten, die bij moord en ontvoering betrokken zouden kunnen zijn. Vijf van de negen komen voor op de lijst van 20 gezochte personen die de politie direct na de ontvoering van Moro heeft opgesteld. Zes van de gezochten zijn leden van Rode Brigades, de beweging die Moro zegt te hebben ontvoerd. Drie van hen zijn vrouwen, onder wie Susana Ronconi, dochter van een luchtmachtofficier. Egypte wil stop van Israëlische olieboringen CAIRO (AP) Egypte heeft om een debat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties gevraagd over de Israë lische olie-exploratie in de Golf van Suez en de bezette Sinalwoestijn. Tevens waar schuwde Cairo voor ernstige gevolgen wanneer deze borin gen niet worden stopgezet. Volgens de Egyptische regering zijn de Israëlische operaties een schending van VN-resoIu- ties en bestandsovereenkomst met Israël. Hein Polzer, beter bekend als Drs. P. komt op vrijdag 21 april naar Theater De Tobbe te Voorburg met verhalen en lied jes in het programma Cafe- chantant. Toneelgroep Video speelt op zaterdag 29 april „Het laatste kontakt" in de Kleine Schouw burg te Rijswijk. KAAPSTAD/SALISBURY (Rtr.) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren het plan van vijf westerse landen voor de onafhankelijkheid van Namibië (Zuid- west-Afrika) aanvaard. Premier Vorster heeft dit in een toespraak voor het parle ment in Kaapstad bekendgemaakt. Hier mee is een eind gekomen aan dertien maanden onderhandelen. Zuid-Afrika voert nog het bewind over Namibië krachtens een mandaat van de Volkenbond. Dit mandaat is later door de Verenigde Naties bij herhaling als ongeldig bestempeld, hetgeen door Kaapstad echter is tegengesproken. Het wachten is nu op aanvaarding van het westerse plan door de Swapo, de Zuid- westafrikaanse Volksorganisatie die een guerilla voert in Namibië. Het plan van de westelijke mogendheden omvat algemene verkiezingen onder toe zicht van de Verenigde rtaties, terugtrek king in fasen van de Zuidafrikaanse troe pen voorafgaande aan de verkiezingen, op een contingent van 1500 man na in een uithoek van Namibië. De Zuidafrikaanse troepen zullen worden vervangen door troepen van de VN. Het is niet bekend hoe de Swapo over het plan denkt, ook al was deze organisatie betrokken bij de opstelling ervan. Een punt waar de Swapo mogelijk over zal vallen is het punt dat de enclave Walvis baai voorlopig Zuidafrikaans blijft Zuid- Afrika wil het beheer over deze enclave behouden, maar volgens het plan is het iets om later over te onderhandelen. Mogelijk ook valt de Swapo over het punt dat de Zuidafrikaanse bewindvoerder Steyn zijn functie tijdens de overgangsperiode naar de verkiezingen zal blijven uitoefenen. In Namibië zijn ongeveer 20.000 man Zuid afrikaanse militairen en politiemannen ge legerd. Volgens minister Botha van buiten landse zaken zullen de troepen op hun plaats blijven, zoalng in het gebied geweld plegingen voorkomen. Inmiddels heeft de overgangsregering in Rhodesië laten weten dat nieuwe bespre kingen tussen alle partijen ongetwijfeld even weinig resultaat zullen hebben als eerdere conferenties van dien aard. Pre- miuer Smith en zijn zwarte bondgenoten wezen het voorstel van de Verenigde naties en Groot-Brittannië niet af, maar stelden voor de populariteit van de tot stand geko men „interne regeling" in het land te on derzoeken. Gisteren is overigens in Salis bury opnieuw geprotesteerd door studen ten tegen deze interne regeling. Amerikaans Congres: F-16 te duur WASHINGTON - Een com- missie van het Amerikaanse Congres heeft het ministerie van defensie verzocht zijn plan tot verdubbeling van de aankoop van de straaljager F-16 nog eens goed in overwe ging te nemen. In een deze week verstrekt rap port staat dat de geschatte ver liezen van het zeer moderne vliegtuigper 100.000 vlieguren driemaal zo hoog zijn als een van andere vliegtuigen. Minister van defensie Harold Brown zou „een volledige her- bestudering van het program ma moeten eisen voordat de Amerikaanse luchtmacht meer dan de nu gekochte 650 vlieg tuigen gaat bestellen", aldus het rapport. De Amerikaanse verplichting werd drie jaar geleden aange gaan, toen een Europees con sortium van België, Nederland, Denemarken en Noorwegen overeenkwam 350 F-16-straal- jagers te kopen in ruil voor een aandeel in de produktie en an dere buitenlandse aankopen. Meer wedde voor Britse militairen LONDEN De Britse beroepsmilitairen krijgen met onmiddel lijke ingang 14 procent meer wedde. De inkomsten van de beroepsmilitairen zullen tot april 1980 trapsgewijs met 32 procent in totaal omhoog gaan. Dit heeft premier Callaghan gisteren meegedeeld. Al weken verschijnen er berichten over het steeds groter worden de aantal officieren dat de dienst wil verlaten wegens slechte betaling en onvoldoende promotiemogelijkheden. Het afgelopen jaar zouden 997 legerofficieren hun ontslag hebben ingediend. Nixon-boycot „Koop geen boeken van oplichters". Dat is het motto waaron der de Amerikanen Tom Flanigan en Bill Boleyn gisteren in Washington een ac tie zijn gestart die het Amerikaanse pu bliek ervan moet weerhouden de me moires van ex-presi dent Nixon aan te schaffen. Bovenwindse eilanden willen onafhankelijkheid PHILIPSBURG Als Aruba onafhankelijk wordt, zullen de drie bovenwindse eilanden van de Nederlandse Antillen moge lijk ook stappen ondernemen om zelfstandigheid %te verwer ven. Dit staat in een motie, die unaniem is aangenomen in de Eilandsraad van de Bovenwin den (Saba, St. Eustatius en St. Maarten). Verder, aldus de mo tie, moeten besprekingen op gang komen met de konin krijksregeling en de centrale Antilliaanse regering over de toekomst van de Bovenwinden. WASHINGTON/MOSKOU (AP/UPD Presi dent Carter is niet onder de indruk van het aanbod van de Russische partijleider Brezjnev om geen eigen Russisch neutronenwapen te ontwikkelen. Dit wapen is immers bedoeld als anti-tankwapen, zodat de Russen dit eigenlijk niet nodig hebben. Carter zou meer onder de indruk zijn geweest van een Russisch voorstel de eigen tankmacht in Centraal Europa terug te brengen. Het Russische aanbod speelt dan ook geen rol in Carters overwegingen om al of niet door te gaan met de produktie van de neutronenbom. Brezjnev deed zijn aanbod gisteren in een toe spraak tot een congres van de jeugdbeweging Komsomol. Brezjnev zei dat geen ander uitge breider Russisch antwoord te verwachten was op Carters gebaar de ontwikkeling van de N-bom voorlopig uit te stellen. Hij noemde Carters besluit 'op zijn best een halve maatre gel'. Brezjnev verklaarde dat zijn land geen agressie ve bedoelingen heeft en geen aanvalsmacht in Europa opbouwt voor acties tegen het westen. Hij stelde vóór de produktie van alle soorten kernwapens te stoppen, evenals van alle wapens tot massavernietiging. ntinië heeft gebed en liefde nodig en geen kritiek, luit deze motivatie vertrekt deze maand een groep van Hitig jonge mensen uit Nederland om in juni in Argentinië kezig te zijn tijdens het wereldkampioenschap voetbal, ir naar schatting zo'n 5000 jonge christenen vanuit alle to van de wereld zullen meewerken aan een grote evange liecampagne in de vijf steden waar het kampioenschap Ouden zal worden. (anisator van de actie is Youth with a mission (jeugd met pending), een wereldwijde interkerkelijke evangelisatie-or- Isatie. De situtatie betreffende de rechten van de mens pgentinië is inderdaad slecht, verklaarde een woordvoer- van deze organisatie. Veel onschuldige mensen hebben at land geleden en zijn daardoor overleden. Onze houding f daarin liefde uitstralen en geen haat. Wij moeten leren onszelf met een land als Argentinië te identificeren en niet te vervreemden. Wij moeten bruggen bouwen en niet riseren. Wij moeten bidden en niet op veilige afstand ek uitoefenen. >en met vierhonderd andere johgelui vanuit Europa zal [roep per boot vanuit Italië naar' Buenos Aires varen en *edaar voegen bij duizenden andere christelijke jonge Mm sen vanu't he'e wereld. Door filmpresentaties, koffie- huisbezoek en evangelisatiebijeenkomsten willen de jon- „een revolutie van liefde" ontsteken in de vijf steden. Bij uitgeverij Ferdinand Schoenningh in Paderborn is een 124 pagina's tellend boek werkje verschenen over de katholieke massamedia in Nederland. Het is geredi geerd door lector dr. Joan Hemels, wetenschappelijk medewerker voor de commu nicatiewetenschappen van het psychologisch laborato rium der sociale faculteit van de Nijmeegse universi teit, en door prof. dr. Michael Schmolke, hoogleraar voor publicistiek en communica tietheorie aan de universiteit van Salzburg in Oostenrijk. Medewerking aan dit boek werk gaven Henk Kouwenho- ven, perschef van de r.k. kerkprovincie Nederland, en Frans Oudejans, perschef van het bisdom Breda. Het bevat ook de .rede, die kardinaal Alfrink in 1974 heeft uitge sproken bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de KRO-actualiteitenrubriek „—Echo". In zijn inleiding behandelt 'prof. Schmolke de pluralisti sche structuren der media en hun problemen. Joan Hemels beschrijft de betekenis van Titus Brandsma voor de voor oorlogse katholieke media en geeft in een tweetal artikelen een historische analyse van de ontwikkelingen, die zich vooral na de oorlog hebben voorgedaan. Daarin onder meer uitvoerige aandacht voor de stopzetting van het dagblad. „De Tijd" en de om zetting ervan in een week blad. Bijzondere aandacht wordt besteed aan het begrip „ver zuiling" en de geleidelijke af braak ervan alsmede aan de consequenties daarvan voor de katholiek geinspireerde media. De KRO is het enige medium, dat duidelijk de k van katholiek in zijn naam heeft bewaard, zo wordt ge constateerd. Zeer uitvoerige aandacht geeft het boek door middel van bijdragen van Henk Kouwenhoven en Frans Oudejans aan de geschiedenis en het einde van het Kath oliek Nederlands Persbureau vijf jaar geleden. Zij menen echter, dat het opgaan van het KNP in het ANP „duide lijk voordelen biedt" en zich „gunstig heeft ontwikkeld". In zijn bijdrage over de KRO merkt Joan Hemels o.m. op, dat de KRO ook de invloeden ondervindt van het ontzui- lingsproces. Hij constateert bij de KRO een serieus pogen tot democratisering, waarmee zo schrijft Hemels de vraag naar wat de KRO ei genlijk is en moet zijn nog niet is opgelost. Hij wijst erop, dat sedert de totstand koming van de conservatieve EO de NCRV meer rekening houdt met de verschillende tendenzen binnen het Neder landse protestantisme. Joan Hemels betreurt het, dat er tussen KRO en NCRV, die zich in vergelijkbare posities bevinden, nog geen sprake is van samenwerking met het oog op een fusie. ighebbende Vaticaanse nnen noemen de jongste oerning van een priester EM fe'der van een Roemeens CC lom als een „goed teken, openstaande bis- reJopszetels in de toekomst Sar evuld zullen worden". Hc lang werd de 38-jarige pa- Pietro Gherghel benoemd leider zonder bisschoppe lijke status van het bisdom Iasi in Roemenië. De benoeming is het resul taat van besprekingen in Roemenië tussen de overheid en Vaticaanse vertegenwoor digers eerder in april. Het is overigens hoogst ongewoon, dat het Vaticaan iemand aan stelt als ordinarius (hoofd met volledige rechtsbevoegd heid) van een bisdom zonder hem tevens de titel van bis schop te verlenen. Roemenië telt ongeveer 1.2 miljoen r.k. gelovigen verdeeld over twee officieel erkende bisdom men: het aartsbisdom Boeka rest (zonder aartsbisschop) en het bisdom Alba-Julia. Het bisdom Iasi behoort tot de niet-erkende bisdommen. Voor het eerst in de 166 jaar dat de kerk bestaat is een vrouw gekozen tot hoofd van de Britse baptistenkerk. Het is Nell Alexander (63). Ongeveer 70 organisaties zul len zijn vertegenwoordigd op de Zendingsbeurs, die op He melvaartsdag wordt gehou den in de Jaap Eedenhal te Amsterdam. De beurs is een onderdeel van de wereldwijde Zendingsdag, jaarlijkse mani festatie, georganiseerd door de Evangelische Zendingsal liantie (EZA). De Zuidafrikaanse Raad van Kerken betreurt de breuk tussen de gereformeerde ker ken in Nederland en de blan ke Nederduitse gereformeer de kerk in Zuid-Afrika. Dit blijkt uit een verklaring waarin algemeen secretaris bisschop Desmond Tutu van wege de raad voorts zegt: „Wij bidden om herstel in deze relatie want een ver deelde kerk kan niet doeltref fend getuigen van het evan gelie van Jezus Christus". Zondag 7 mei beginnen voor het zevende seizoen de sa menkomsten in de Onderweg- kerk in het Postiljon-restau rant bij het strand Nulde aan de rijksweg Zwolle-Amers foort. Zij worden iedere zon dagmorgen om 10 uur gehou den tot zondag 26 september. De bijeenkomsten duren on geveer een half uur. In de zes jaar van haar bestaan heeft de Onderwegkerk van Nulde bewezen in een behoefte te voorzien. Vorig jaar waren bijeenkomsten met meer dan driehonderd bezoekers geen uitzondering. De conferentie van Europese Kerken (KEK) organiseert van 26 tot 28 september in Siofoki in Hongarije haar derde „Na-Helsinki-Belgrado- consultatie". Thema van de consultatie is: „Veiligheid, ontwapening en ekonomie-so- ciaal-ethische uitdagingen voor de Europese kerken en christenen na Helsinki en Bel grado". Dergelijke consulta ties vonden eerder plaats in oktober 1975 in het Oostduit- se Buckow en in maart 1977 in Gallneukirchen in Oosten- Fransen in Libanon moeten gericht terugschieten BEIROET De Franse parachutisten van de interim-troepen macht van de VN in Libanon hebben op grond van de jongste gebeurtenissen opdracht gekregen onmiddellijk gericht terug te schieten als Palestijnse guerrillastrijders op hen of op hun stellingen vuren. Een Franse soldaat kwam in Zuid-Libanon om toen hij op een landmijn stapte bij een schotenwisseling tussen Palestijnen en Israëli's. De Franse militairen, in totaal ruim 1.000 man die in een kazerne in de havenstad Tyrus geconcentreerd zijn, mogen in hun vrije tijd slechts gewapend en minstens met hun drieën de stad in. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9