'We willen niet voor onze buurman betalen' Groen licht voor renovatie woningen in Noordwijkerhout Noord wijk wil zwaar verkeer uit woonwijken weren D'66 Sassenheim en PvdA samen de verkiezingen in Bedenkingen in Noordwij kse raad over tweede fase plan Grashoek HELDEN IN LEIDERDORP Geld voor Brunelkamp en Leythenrode KIEZEN 0PH ELK REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 APRIL 1978 PAGES] -At COMITÉ HOORNESLAAN TEGEN RENOVATIE: KATWIJK De bouwvereniging "Britten burg' gaat binnenkort 6 woonblokken met in totaal 144 woningen renoveren. Het betreft hier flats aan de oostelijke kant van de Hoornes laan, de nummers 401 t/m 687. De heer Van Resteren, administra teur van de bouwvereniging weet te ver tellen dat de werkzaamheden bestaan uit de aanleg van centrale verwarming en liften. Ook wordt de keuken vernieuwd en worden bij een gedeelte van de huizen de kozijnen in de huiskamer verlaagd, zodat men beter naar buiten kan kijken. Het aanbrengen van een anti-sliplaag op de galerijen en een dubbele beglazing behoren ook tot de verbeteringen. In to taal wordt er voor ongeveer 25000,- per woning gerenoveerd. Dit komt voor de bewoner neer op een huurverhoging van ongeveer 100,- per maand. Toch is niet iedereen gelukkig met de woningverbetering. De heer Snijder, initia tiefnemer van het bewonerscomité "Hoor- neslaan', somt een aantal bezwaren op: „Ik ben bang dat de c.v. met centraal ketelhuis I gaat zorgen voor veel geluidsoverlast. Er is hier al veel verkeerslawaai en je hebt kans dat die leidingen al die trillingen gaan doorgeven. Ik heb veel liever een moederkachel in elke woning, dan hoeft de schoorsteen ook niet weggebroken te worden". De heer Snijder is het bovendien niet eens met het feit dat drie woonblok ken uit het bouwjaar 1967 in het zelfde renovatieplan zitten als drie woonblokken van oudere datum. Hij. zegt: „Ik ben niet van plan om voor mijn buurman te beta len. Aan die oudere flats moet veel meer vertimmerd worden en dat drukt op de kosten van het gehele plan". Het aanbrengen van een anti-sliplaag en het vernieuwen van stucwerk beschouwt hij als achterstallig onderhoud dat ten onrechte op de renovatiekosten gaat druk ken. De heer Snijder stelt heel nadrukke lijk: „Ik ben niet tegen de renovatie op zich, maar ik wil wel weten waar ik mijn handtekening voor zet. Ik heb nog nooit een tekening gezien". Inspraak De heer H. Haasnoot, voorzitter van de bouwvereniging, vertelt dat de gemeente die de flats destijds liet bouwen, belangrijk moest bezuinigen om de bouwprijs bene den een bepaald maximum te houden, dat door de provinciale overheid was vastge steld. De toen noodzakelijke versobering zal nu vervangen worden door voorzienin gen die aangepast zijn aan de eisen van deze tijd. De heer Haasnoot: „We spreken hier overi gens over heel behoorlijke woningen, als je het bouwjaar in beschouwing neemt. Lift en c.v. zijn nu echter doodgewoon, maar dat was vroeger anders. Als de noodzakelijke veranderingen zijn aange bracht ben ik er van overtuigd dat deze woningen weer minstens 25 jaar mee gaan". Over de inspraak zegt hij: „Er is over de renovatie verschillende malen met de bewoners vergaderd en bovendien is er een bewonerscommissie die per flat een wensenpakket heeft opgesteld, waar zoveel mogelijk rekening mee wordt gehouden". De heer Snijder heeft echter moeite met een bewonerscommissie die nooit demo- kratisch gekozen is en vindt het bovendien onjuist dat de bouwvereniging steeds met kleine groepjes heeft vergaderd i.p.v. met alle betrokkenen tegelijk. Hij heeft daarom onlangs de Wetswinkel ingeschakeld om zijn belangen te behartigen. De heer Snij der: Jk kom op Voor mijn recht". Over de kosten zegt voorzitter Haasnoot: „Doordat het rijk en de bouwvereniging een deel van de kosten betalen hebben we de huurverhoging tot ongeveer 100,- per maand kunnen beperken. Dat hoeft de huurder trouwens niet meteen te betalen, want hij kan in aanmerking Komen voor een huurgewenningsbijdrage zodat de ver hoging over een paar jaar wordt uitges meerd. Deze renovatie kost ons overigens tonnen, we kunnen dit echt niet veel vaker doen". De c.v. zal volgens Haasnoot weinig overlast geven. Het voordeel van een blok- verwarming is een lager energieverbruik en minder onderhoudskosten, en dat is ook Een der te renoveren flatgebouwen aan de Katwijkse Hoorneslaan voordeliger voor de bewoner. Winstoogmerk „Je moet het zo zien", aldus voorzitter Haasnoot, „wij zijn een instelling zonder winstoogmerk, die dienstbaar wil zijn aan de samenleving door het plegen van socia le woningbouw. Wij zijn ook een vereni ging. Dat betekent dat we gezamelijk zowel de lusten als de lasten moeten dragen. Door iets in het groot aan te pakken krijg je nu eenmaal een voordeliger exploitatie. De belangen van de diverse individuele bewoners kun je moeilijk op een goud schaaltje afwegen. Een lift is nu eenmaal van meer belang voor iemand op de vijfde etage dan voor iemand die aan de begane grond woont. En als het dak lekt zeggen we toch ook niet dat reparatie alleen in het belang is van degene op de bovenste etage zodat die de kosten maar moet dra gen. Er moet sprake zijn van een zekere solidariteitsgedachte, en daarom wijs ik het argument van de heer Snijder, die voor zijn buurman wil betalen, vanj hand". De heer Haasnoot tenslotte: „Als het r mocht zijn, willen we de heer Snijder i andere woning aanbieden in dezel huur klasse. Als hij daarmee niet akko| wil gaan zit er voor ons weinig anders!^ dan tot uitzetting over te gaan. Ik hlM echter dat dat niet nodig zal zijn en er een oplossing voor dit probleem gev den zal worden". NOORDWIJKERHOUT - De Noordwijkerhoutse raad be sloot gisteravond geldelijke steun te verlenen aan de wo ningbouwvereniging „St An- tonius van Padua" voor het renoveren van 30 woningwet woningen langs de Koningin neweg, de Beatrixstraat en de Parallelweg. De woningbouwvereniging heeft al een aantal renovatie- werkzaamheden verricht aan een aantal vooroorlogse kom- plexen in Noordwijkerhout en aan 18 Woningen in De Zilk. Op dit moment is de vereni ging bezig de woningen aan de Koninginneweg, de Bea trixstraat en de Parallelweg zowel inwendig als uitwendig te renoveren. Het uitwendige plan omvat onder meer het plaatsen van nieuwe en grote re dakkapellen aan voor- en achterzijde, het vergroten en/of vernieuwen van de lichtkozijnen op de begane grond en het aanbrengen van een nieuwe pvc-buitenriole- ring. Inwendig gaat men over tot het vernieuwen van gas-, water- en electriciteitsinstalla ties, het maken van een dou- che op de verdieping, het ver nieuwen van de keukeninrich ting, het aanleggen van cen trale verwarming in 28 van de 30 woningen en het aanbren gen van nieuwe plafonds op de verdieping. De totale kosten van de reno vatie worden geraamd op 1.605.499,46, waarvan 25.110,- ten laste van het onderhoudsfonds komt en 4.230,- als een bijdrage in de kosten van de warmte-iso- latie wordt toegekend. Het Rijk verstrekt het resterende bedrag (ongeveer anderhalf miljoen gulden) als een 25-ja- rige lening. Een en ander heeft wel conse- qeunties voor de huurprijs, Vogelvrij die de bewoners moeten op brengen. Ondanks het besluit de dekking van de nieuwe lasten slechts gedeeltelijk in de huurprijs te verrekenen, kunnen de bewoners rekening houden met een huurverho ging van 124,26 per maand. Gemiddeld gaan de woningen na de renovatie dan ook 268,54 doen. De korte vergadering bracht op de valreep nog een lente achtige discussie. Het college stelde voor een krediet ad 3.000,- beschikbaar te stel len voor het vogelvrij maken van de toren van het Witte Kerkje. De heer Van Schie (E.Z.P.) nam aan dat het nu niet was toegestaan de toren van het Witte Kerkje te be schieten. Hij stelde vervol gens dat het onverantwoord zou zijn de vogelplaag met chemische hulpmiddelen te bestrijden. Burgemeester Bosma antwoordde hierop dat men door middel van strips de vogels wilde af schrikken de toren nog langer als toevluchtsoord te gebrui ken. De heer Van Duin (CDA) zag hierin een verschuiving van het probleem. Hij stelde dat de vogels de Witte Kerk dan wel zouden vermijden, maar zich zonder twijfel zou den wenden tot andere ker ken of hoge gebouwen. „Zo kunnen we steeds 3.000,- blijven uittrekken om andere gebouwen vogelvrij te ma ken," concludeerde hij. Het krediet werd ingetrokken en er zal gezocht worden naar een andere oplossing. NOORDWLÏK Zij het schoorvoetend en na het maken van heel wat bedenkingen, heeft de Noordwijkse gemeenteraad gisteravond zijn fiat gegeven aan een voorstel van B. en W. om in de tweede fase van de bouw in de Grashoek 125 premiekoopwoningen en 21 premie-O-woningen te realiseren. Een tot na middernacht voortdurend debat ging aan de beslis sing vooraf. De bouw in de eerste fase bleek een behoorlijke doorstroming te hebben opgeleverd. Tot de kopers behoorden 142 huurders en bewoners van krotwoningen en daarmede waren alle fracties zeer content. De aarzeling, met name bij de PvdA en de PPR vloeide voort uit het feit, dat de gemeente met haar woningbezit van twaalfhon derd huizen oftewel 20% van het totaal steeds minder greep gaat krijgen op het totaal van het woningbestand. Men vreesde dat daardoor op den duur de mensen met de kleine beurs in de verdrukking zouden geraken. Verder werd er vanuit genoemde fracties op geattendeerd, dat het kopen van een huis voor iemand met een bescheiden inkomen minder voordelig is dan voor de meer welgestelden, aangezien dezen in grotere mate profiteren van de belastingfaciliteiten. In de CDA-fractie bleken de meningen over de bouw van premiekoopwoningen nogal uiteen te lopen. Speciaal gold dit voor de premie-O-woningen met een koopprijs van 185.000,- tot 194.000,-, omdat men vreesde dat voor dergelijke huizen onder de Noordwijkers geen markt zou zijn en dat dan toch kopers van elders zouden worden aangetrokken. En dit wilde men per se niet, maakte De Witt duidelijk, die tot het bittere einde vasthield aan zijn suggestie om het aantal premie-O-wonin gen tot acht a negen te beperken. Aan hun goedkeuring verbonden de linkse fracties de conditie dat het college nadrukkelijk zou toezeggen, dat straks in het Middengebied Noord in de woningwetsfeer zou worden gebouwd. De heren J. C. H. van Delft, P W Zanen en H. Vas Dias hebben gistermidag uit handen van burgemeester M, A. van der Have van Leiderdorp een onderscheiding van het Carnegie-heldenfonds gekregen Zij kregen dit omdat zij op 18 april van het vorig jaar de 60-jarige heer D. Schout en uit een brandend huis aan de Maurits- singel redden. LEIDERDORP Burgemeester M. A. van der Have van Leiderdorp heeft gistermiddag in het gemeentehuis, namens de heer Matser (projectontwikkelaar van o.a. Winkelhof) twee cheques van ieder zeven-en-een-half-duizend gulden uitgereikt aan de Interne Radio Omroep Leythenrode en aan de Stichting Voorzieningen Gehandicapten in Leiderdorp. De heer Matser bood de twee cheques aan ter gèlegenheid van het feit dat de eerste officiële paal voor Winkelhof onlangs de grond is ingegaan. De Stichting Voorzieningen Gehandicapten, waaronder het gezinsvervangend tehuis aan de Brunelkamp en Gading behoren, denken met het geld de bewoners van het gezinsvervangend tehuis de Brunelkamp een vakantie aan te bieden. Dit was normaal niet mogelijk geweest daar de bewoners met slechts een AWL-uitkering zich geen vakantie kunnen per mitteren. De mensen van de Interne Radio Omroep van Leythenrode weten nog niet precies wat zij met het geld zullen doen, maar dit zullen de patiënten in Leythenrode binnenkort wel ontdekken. Vertegenwoordigers van de Stichting en van de Radio Omro*t# Leythenrode stelden zeer verheugd te zijn over de voorzieningen voor gehandicapten die in het nieuwe winkelcentrum worden getroffen. Voortbestaan van Forse Caters" bedreigd VOORSCHOTEN Het voortbestaan van de carnavalsvereni ging „De Forse Caters" wordt ernstig bedreigd. Er zijn twee hoofdoorzaken, allereerst de mankracht en daarnaast de slechte financiële resultaten van het afgelopen seizoen. Voorzitter L. de Steur betreurde het, dat de carnavalsvereniging blijkbaar in Voorschoten niet aanspreekt. In de afgelopen zes jaar is er weinig verandering gekomen in de mensen, die iets willen doen voor de vereniging. Het bestuur ziet een voortbestaan alleen nog mogelijk indien meer leden bereid zijn om enige taken te willen vervullen. De Raad van Elf telt nog slechts zes leden en volgens het bestuur is er geen mogelijkheid om deze weer voltallig te laten worden. De algemene ledenvergadering werd halverwege geschorst en daarna werd een tweede vergadering geopend (noodzakelijk volgens de reglementen). In die tweede vergadering deed het bestuur een voorstel om de leden tot 15 mei de gelegenheid te geven nieuwe kandidaten voor te dragen voor de Raad van Elf en het bestuur. Tijdens een algemene ledenvergadering op 29 mei zou dan het resultaat worden bekeken. Vanuit de vergade ring kwam het voorstel tot het benoemen van een commissie van „Wijze mannen en vrouwen" welke het ledenbestand zou doorlichten. Na veel discussie werd de commissie gevormd. Deze commissie zal op korte termijn alle leden benaderen met het verzoek om niet alleen te willen feesten maar ook achter de schermen voorbereidend werk te doen. Oplevering renovatiewoning LISSE -— De voorzitter van de woningbouwvereniging „Het Gez ins belang", de heer J. van Dijk, overhandigde gistermid dag de sleutels aan de bewo ners van de eerste gerenoveer de woning in het buurtschap De Engels. Na twee jaren van voorberei ding kon op 28 februari wor den gestart met de renovatie van de woningen aan de Nic. Damesstraat, waarvan thans de woning van de familie Boe kei gereed is. LISSE De praalwagen uit de Zilk, "Trots Holland", is door de publieksjury aangewezen als mooiste wagen in het bloe mencorso "Hartelijk Holland". De tweede prijs van de pu blieksjury kreeg "Tele Hol land" en de derde prijs ging naar „Prachtig Holland" W. Molenaar en Zonen kreeg de eerste prijs bij de luxe wagens, Van Biezen mandwerk de tweede en Concord Sedan de derde prijs. NOORDWIJK „We zijn bezig met het voorbe reiden van een parkeerexcessenverordening". deelde burgemeester mr. Bonnike gisteravond mede tijdens een discussie in de raad over de hinder, die bussen en vrachtwagens opleveren in de woonwijken. Een en ander kwam aan de orde bij de behandeling van een aantal wijzi gingen in' de plaatselijke algemene politieveror dening. Volgens Schaap (PvdA) zorgden de bussen in het Duinpark voor onaangename situaties. Het raadslid kon dit weten, want hij woont er zelf. Schaap maakte bezwaar tegen het feit dat de politie tegen het euvel alleen in aktie kwam als er klachten werden inge diend. Nog onlangs werden er 150 a 160 bussen in het dorp geteld, deelde de burgemeester mee en zolang er geen duidelijke overlast ontstaat, wordt er niet opgetreden. Het moet mogelijk blijven, dat de bussen hun gasten in de woon wijken afleveren, voegde De Geus eraan toe. Maar er worden hele straten geblokkeerd, merk te Rubingh (WD) op. Stel je voor dat er brand komt, dan is er geen brandweerwagen die er doorkomt. Het is gewoon onmogelijk de hele badplaats vrij te houden, repliceerde mr. Bonni ke. Men zou dan moeten doen, wat het oud-raad slid Jan Duindam suggereerde: Een groot par keerterrein aanleggen bij het SJC-terrein aan de Lageweg. Wethouder Benschop belichtte de zaak van een uj üet andere zijde. De mensen willen wel de slape maar niet de bussen. En dat gaat nu eenm niet. Overigens bleek de hinder door bussen e vrachtwagens zich niet tot het Duinpark >ch: beperken. Ook in andere woongebieden, zo yei-, in het Heeklaan-kwartier, en de Voorstraat o.as+ staan vaak gevaarlijke situaties, als gevolg v de geparkeerde voertuigen. De gemeenteraad ging akkoord met de voor|nal stelde wijzigingen van de APV, die onder me iaa het gebruik van speedboten in zee en het net bruik van zeilwagens op het strand aan band gaat leggen. Een krediet van ruim 135.0( werd verstrekt voor het verbeteren van sportvelden op het SJC-complex aan de Laf' weg. was Op vragen van Korbee (WD) deelde wethou<fetor Van Duin mede, dat men bij de uitvoering vjere de werkzaamheden een paar jaar geleden ongelukkig was geweest. De zuinigheid bleunf toen de wijsheid te hebben bedrogen en er minder werk verricht dan achteraf noodzakeli^Bi was gebleken, het antwoord van de wethoudr~~ was voor Alkemade aanleiding op te merkf™ niet zo gelukkig te zijn met de gang van zakd dat de Heidemaatschappij adviseert en tevei het werk uitvoert. Wethouder Van Duin hs begrip voor dit bezwaar. In z'n algemeenhe is deze methode niet juist, maar men had t dusver met de Heidemaatschappij goede erv ringen. WEGENS GEBREK AAN RAADSLEDEN SASSENHEIM Het feit dat de Sassenheimse afde ling van D'66 niet onafhan kelijk, zoals aanvankelijk het plan was, maar in sa menwerking met de PvdA en de PPR de gemeente raadsverkiezingen in gaat, wordt veroorzaakt doordat D'66 momenteel geen men sen beschikbaar heeft die tijd vrij kunnen maken voor een raadslidmaatschap. Als D'66 onafhankelijk had mee gedaan had de partij op grond van de uitslag van de laatstgehouden verkiezingen voor de provinciale staten waarschijnlijk één zetel bin nen de Sassenheimse raad gekregen. Aan een eenmansfractie zit voor het betreffende raadslid erg veel werk vast en aan vankelijk waren er binnen D'66 twee mensen die meen den voldoende tijd vrij te kunnen maken om al dit werk op zich te nemen. Het betrof hier Ton Mosseveld en Herman Alink. Mosseveld verhuist echter zeer binnen kort naar Apeldoorn en Her man Alink zal als econoom in dienst van de PTT in het kader van de spreiding van dit overheidsbedrijf in een heel ander deel van het land tewerk gesteld worden. D'66 heeft toen heel goed in eigen gelederen gezocht, maar nie mand met voldoende tijd meer kunnen vinden. Het zag er aanvankelijk dan ook naar uit dat D'66 in Sas senheim helemaal niet mee zou doen aan de verkiezin gen. Volstaan zou slechts worden met een stemadvies aan de D'66-ers om op Pro gressief Sassenheim, de com binatie van de PvdA en de PPR te stemmen. Van de zij de van Progressief Sassen heim liet men echter weten het jammer te vinden als D'66 helemaal niet mee zou doen aan de verkiezingen en nadat de verkiezingspro gramma's zorgvuldig waren vergeleken en bediscussieerd besloot D'66 weer tot Pro gressief Sassenheim toe te treden. De drie progressieve partijen gaan dus gezamen lijk de verkiezingen in en bij. D'66 heeft men niet het ge voel dat hierdoor de identi teit van de partij is aange tast. Men verwacht dat Pro gressief Sassenheim vier ze tels in de nieuwe raad zal krijgen en op de vijfde plaats op de verkiezingslijst staat D'66 kandidaat Lagendijk. Deze heeft wellicht over twee jaar tijd om in de raad te gaan zitten en in dat geval zal er plaats voor hem wor den gemaakt. Een raadslid van de PvdA zal zich in dat geval uit de raad terugtrek ken. Delei )pe!< sten phefi n. >oed rsoi D OI Ie R in d ïaar torsi oerd la nli ïeld nens rs v eoor ke. JOUi edri ierv eerd ers oors eid VVD Oegstgeest: democratisch Het gemeenteprogramma van de WD in Oegstgeest is op bijzonder democrati sche wijze tot stand geko men. Het definitieve pro gramma is het resultaat van acht concepten die uitvoerig besproken zijn. De WD ziet Haaswijk als de afronding van Oegstgeest. Verder moet het bestaande groen gehand haafd blijven. Openheid van bestuur en meer persinfor matie is ook een liberaal streven. Privacy van bur gers mag echter niet in ge vaar worden gebracht. Op het gebied van cultuur pleit de WD voor de realisatie van een gemeenschapscen trum in het bestemmings plan Haaswijk. Dit zou de integratie tussen het oude en nieuwe Oegstgeest sterk moeten bevorderen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4