Sofie, ludieke noot bij verkiezingen Koninklijke familie geportretteerd ,,Zuidmoluks doel heiligt niet alle middelen" Stress" plaagt onder officieren W atervoorziening wordt probleem Deze week als gratis poster in Libelle Turmac laakt gezondheidswaarschu wing op pakjes sigaretten ,,Bede in troonrede is zaak van kabinet" Fiscale regeling eigen woning in studie vp-inINENLANDLEIDSE COURAN7 WOENSDAG 26 APRIL 1978 PAGINA 13 ADVERTENTIE pen |\|uurlijke ganisatie over ~bd openbaar "ERSUM (ANP) Minis- Segcl van binnenlandse beeft aangekondigd over per een maand zijn voor gedachten over de toe- ige bestuurlijke reorga- t van ons land openbaar |]en maken. Hij zei dit middag tijdens de ope- ran het nieuwe politiebu- n Hilversum. gr Wiegel haakte daar- bn bij het door de burge er van Hilversum opge- n idee om na de agglo- te Eindhoven nu ook Het e bestemmen als proefre- or de samenwerking tus- pks- en gemeentepolitie. Cordon Bleu 100 gram 178 Een varkensschnitzel gevuld met ham en kaas. Bij steeds meer mensen zeer geliefd. Echt tijd om die weer eens op het menu te zetten. zachtjes braden. [k^üw Keurslager AKKOORD IN KABINET OVER VAD (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Binnen het ka binet hebben de belanghebben de ministers na langdurig overleg overeenstemming be reikt over de Vermogensaan- wasdeling (VAD). Het is de bedoeling dat de regering mor gen daarover de Tweede Ka mer zal inlichten. Het kabinet-Van Agt heeft ver anderingen aangebracht in de aanvankelijke plannen van het kabinet-Den Uyl om werkne mers te laten delen in overwin sten van de ondernemingen. Het kabinet-Van Agt heeft de voorstellen gesplitst. Er komt een wetsvoorstel, dat voor de werknemers het individuele aandeel in de overwinst van de eigen onderneming - voor zover die overwinst er is - regelt. LUNTEREN (ANP) De heer Lou van Anholt, president van de Koninklijke Ver eniging van On derofficieren Ons Belang, heeft er gisteren in Lunteren voor gewaarschuwd, dat de mentale druk op de Ne derlandse onder officier anno 1978 te hoog is. „Laat een ieder die verantwoordelijk is voor het te voeren beleid - parlement, kabinet en de be windslieden van de fensie - zich ervan bewust zijn dat de bestaande spannin gen niet langer kunnen worden op gevoerd. Het breek punt is op elk ge bied nabij", aldus de heer Van An holt. Hij zei voorts de in druk te hebben dat de krijgsmacht in ons land maat schappelijk toch niet zo wordt geac cepteerd en niet zo veel vertrouwen ge niet als nodig is om te kunnen spreken van een onvoor waardelijke rugge steun. De president noemde een aantal zaken binnen de krijgsmacht, die verbetering behoe ven, zoals mate- rieelvoorziening, voorlichting en be geleiding, de veel te gebrekkige commu nicatie op alle ni veaus en de te late informatie over overplaatsing en functiewisseling. Rechter bestraft verbouwing van historisch pand MAASTRICHT (ANP) We- gens beschadiging van een mo nument, zoals de officier van justitie het veertien dagen ge leden in zijn requisitoir noem de, heeft de rechtbank in Maa stricht conform de eis de 38-ja rige directeur J. G. uit Geleen veroordeeld tot een geldboete van vijfduizend gulden. Als directeur van de B.V. die eigenaresse is van de St. Jans molen in Spaubeek, heeft G. dit pand, dat onder monumen tenzorg, staat, zonder enige bouwvergunning of overleg met monumentenzorg laten verbouwen tot een ontvangst centrum voor zakenrelaties van zijn bedrijf. Ter zitting zei de directeur dat het niet zijn bedoeling was ge weest de historische waarde van het pand aan te tasten AMSTERDAM (ANP) - Er is green reden tot paniek, maar de tijd dat een evenwichtige drink- en indus triewatervoorziening als vanzelfsprekend kon wor den beschouwd. Dit heeft minister I. Ginjaar van Volksgezondheid en milieuhygiëne gisteren ver klaard in zijn openingstoespraak voor de vakbeurs „Sanitair en Hygiëne International '78" om het RAI-gebouw in Amsterdam. De openbare watervoorziening is volgens hem niet de enige maatschappelijke activiteit die aanspraken op water en grondge bruik maakt. Het zal, zo voegde de bewindsman er aan toe, de taak van de regering zijn om eventuele strijdige belangen tussen openbare watervoorziening en andere maatschappelijke factoren op harmonische wijze met elkaar te verzoenen. Minister Ginjaar bracht verder naar voren dat twintig procent an alle hoofdbewoners niet tevreden is met het sanitair in hun woning. Nog in 1975 had elf procent van de woningen geen badgelegenheid. Vooral woningen in vooroorlogse meergezinswo ningen zijn op dit punt slecht bedeeld: 34 procent daarvan mist een badgelegenheid. 0 v Qig: Aen een onzer versla g- gevers) HAAG - „Er is (reden om ons onaf- felijkheidsstreven te handhaven. We a blijven strijden je Archipel bevrijd ran vreemde over ling. Het is een II voor een recht- lige zaak, maar we ook moeten be- dat ons doel niet H middelen heiligt, chtigheid is een it die in vrede t gezaaid door hen rrede maken", fei de president van de Wiek der Zuid-Mol ukken jlmgschap) ir. J. A. Manu- [gistermiddag op de jaar bijeenkomst in de Hou- allen in Den Haag ter [nheid van de herdenking de proclamatie van de 25 april 1950. Onge- ;rduizend Zuidmoluk- it alle delen van het land naar Den Haag geko- RMS-PRESIDENT IR. MANUSAMA: men om de herdenking mee te maken. Manusama begon zijn rede met een persoonlijke verklaring. „Ik wil met grote nadruk ver klaren dat ook ik zelf blijf streven naar een vrije en soe vereine Republiek der Zuid- Molukken. De laatste tijd is wel eens beweerd dat ik met een gedeeltelijke autonomie tevre den zou zijn, maar dat is geens zins het geval. Ik sta nog steeds ten volle achter het RMS-stre- ven". Zijn minister van voorlichting, A. R. Lilipaly wees op de on verzettelijke wil bij het Zuid- molukse volk om het doel te bereiken. „We staan, menselij kerwijs gesproken, alleen in onze strijd. Noch Indonesië noch Nederland is bereid tot een echte dialoog met ons. We zitten nu in het jaar van de nota's. De kans is groot- dat men daarna weer tot de orde van de dag overgaat. Ik wil u dringend oproepen om uw be heersing te bewaren. Een rechtvaardige strijd behoort waardig gestreden te worden, zonder de wapenen der barba ren", zei Lilipaly. De Groningse hoogleraar prof. dr. H. Baudet voerde het woord namens het Landelijk Comité Zuid-Molukken. Hij wees op de „meer dan gewone ernst" die de Tweede Kamer toont om haar invloed te laten gelden op het regeringsbeleid terzake van de Molukse groe pering in ons land. „Die ernst mag enige positieve verwach tingen wekken". De Haagse politie heeft giste ren proces verbaal opgemaakt tegen acht leden van de Zuid- molukse ordedienst KPK, om dat zij hun taak in uniform op de openbare weg uitoefenden. W De acht begeleidden vooraan staande Zuidmolukkers naar de Zuidmolukse manifestatie in de Houtrusthallen. Het pro- ces-verbaal is opgemaakt op grond van overtreding van de wet op de weerkorpsen. irresteerde 7' iets te ken" met Sideling uit teringen een onzer verslaggevers) ingen De groepscom- knt van de rijkspolitie in ingen B. A. J. Jansen verklaard dat na de aan- Sf" ing enige dagen geleden u7, sen inwoner van deze ge- jX ite is gebleken dat deze j/l (t-waarschijnlijk niets te' tó, in heeft met de zaak nipfc and van der Wete- ing, de die in februari ar iter eeu fei. lisbelt in Watering? eling is gelegd. *7 ren zijn de resultaten van y |rste bloedproeven vrijge- |n. Daaruit is voorlopig ge- n dat de man, die 18 april ïgehouden op verdenking ontucht met enkele van ónderen, met „aan zeker- grenzende waarschijnlijk- niets met de vondeling te n heeft, n de dag van vandaag hierover in Wateringen geruchten de ronde. De is in verband met het idelict vorige week vrij- 'oorgeleid en op vordering de Officier van Justitie, R. Bouwer door de rech- immissaris in verzekerde ring gesteld. jaar voor oord op valide man TERDAM (ANP) De bank in Rotterdam heeft ren de 21-jarige Jaap van t Dordrecht conform de an de officier van justitie Drdeeld tot een gevange- raf van twaalf jaar. De eman had op de avond 23 december vorig jaar de rige invalide sigarenwin- r Th. Brouwer met een doodgeslagen, jebeurde tijdens een proef- f uit de rijks-psychiatri- inrichting "Balkbrug" in eest, waar hij wegens een delicten ter beschikking- ng van de regering ver- echtbank was het met de van justitie, mevrouw A. G. Korvinus, eens dat tzetting van'de t.b.r. geen leeft. De dader heeft zich is tegen een behandeling et. Hij was al bij herhaling inrichtingen ontsnapt. De t had zijn slachtoffer, die een café oq Katendrecht leren kennen, gedood om- de invalide man zich ver tegen een poging hem zijn te ontrukken. Hij was uit eest op geld. rie d' Eendt, N.Z Voor val 306 Amsterdam, expo- t van 29 april - 31 mei werk Franse schilder Yvaral. ^rie De Witte Voet, Kerk- at 149 Amsterdam, expo- t van 29 april - 26 mei iretsen van Monique Suys Hmar Gille. M Van onze correspondent AMSTERDAM Het naderen van de gemeenteraadsverkiezin gen betekent voor Amsterdam onherroepelijk dat een nieuwe, meestal „ludiek" geheten en minzaam aanvaarde politieke splinter door het asfalt van de bestaande verhoudingen poogt te priemen. Dat was al zo met Hadjememaar, dat bleef zo met Veilig Verkeer" van de in spor tauto's rondjakkerende Herman van Veen, met Provo, Kabouters en Oranje Vrijstaat en „Sofie" lijkt de lijn aardig en waardig door te gaan trekken. Jawel: „Sofie leeft", „Sofie groeit", maar ook „Sofie makt fouten". Overal staat het op de muren gekalkt. Wie of wat mag Sofie wel zijn? Dat is de vraag. Het nieuwe geluid van de nieu we lente blijkt vooralsnog vrij hol te klinken. Wanneer „Sofie" zich aan de kiezers presenteert, doet ze dat met een bestuurstafel waarachter niemand zit. Op het groene laken slechts een appel en een ei. Aha: „voor een appel en een ei" dat is taal die de Nederlander verstaat. Symbolen zogezegd. Verder geen woord, of het zou van de zangeres met naam Liesbeth List moeten zijn die per bandre corder smeekt: „Laat me niet alleen Noch verschaft de kandidatenlijst met Sofie veel duidelijkheid. Nummer een staat het ei waaruit immers alles komt, dan volgen de filmkunstenaar Charlie Chaplin, de auteur Franz Kafka. de schil der Vincenth van Gog (ziet u wel dat Sophy fau ten makt?) en de geveltoer.st Sint Nicolaas. Het wervende schilder werk in de Amsterdamse binnenstad wordt voornamelijk gedaan door scholie ren van 13 tot 16 jaar die wel tot hoge muren reiken, maar nog met over de kiesdrempel mogen kijken. Hun brein schijnt ene Chiistiaan Norbei te zijn, Nederlander van Oostenrijkse afstam ming, docent Duits aan een LVO-Mavo. Maar ook hier vaagheid. Hij rekent op 25 tot 0 zetels. En in wezen kan het resultaat hem niet bommen. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen vormde de partij AAP nog de ludieke noot. Dat rook naar Artis, maar hij ijverde tenminste vóór een beter leefmilieu in de Bijlmer. Sofie wil helemaal niets. Of het zou de grap van een lege dop moeten zijn. ADVERTENTIE Bijna tweejaar lang werkte de kunstenaar Jan Kruis aan dit meer dan levensgrote portret van de hete Oranje-familie. Hij maakte het schilderij in opdracht van Libelle, als geschenk voor het koninklijk paar. Het schilderij is deze week als gratis uitklapposter (55x44 cm) in alle exemplaren van Libelle opgenomen. Bovendien in die Libelle: veie bladzijden met persoonlijke herinneringen en ervaringen van mensen die de vorstin van zeer nabij kennen. Dit alles tergelegenheid van haar 69e verjaardag a.s. zondag. AMSTERDAM Turmac Tobacco Company BV vindt de van regeringswege voorgestelde tekst „Roken bedreigt uw gezond heid" op pakjes sigaretten overtrokken en betuttelend. De in het ontwerpbesluit voorgestelde vermelding van het teer- en nicotinegehalte op de pakjes vindt de maatschappij daarentegen een stuk informatie aan de consument en deze gedachte onder schrijft Turmac, mits de cijfers berusten op een betrouwbare onderzoekmethode. Turmac's president-directeur ir. Th. van Gorkom voert voor zijn standpunt aan: overal geldt „overdaad schaadt", van sigaretten tot alcohol, van vet tot aspirientjes. „Als er een waarschuwing komt op de pakjes sigaretten dan moet er ook een komen op al die andere produkten die bij onmatig gebruik de gezondheid kunnen schaden", aldus ir. van Gorkom. „Het bevreemdt ons dat dergelijke maatregelen afkomstig zijn van een regering die de eigen verantwoordelijkheid van het individu wil bevorderen" Een betrouwbare onderzoekmethode voor de cijfers van het teer- en nicotinegehalte op pakjes sigaretten kan eind 1978 gereali seerd zijn via het Nederlandse Normalisatie Instituut. De dran kindustrie vermeldt al jaren het alcoholpercentage op de „ver pakking". Het gebruik van verschillende kleuren om de hoogte van het gehalte aan te geven heeft volgens Turmac weinig met informatie te maken: „Hiermee wordt een mate van schadelijkheid gesugge reerd volgens een door de regering arbitrair vastgestelde inde ling". Tenslotte is de maatschappij het er niet mee eens dat de teer- en nicotinecijfers alleen op pakjes sigaretten worden vermeld en niet op pakjes shag. Het aangevoerde argument (ontbreken van gestandaardiseerde onderzoekmethoden) houdt volgens ir. Van Gorkom geen steek omdat het ministerie van Volksgezondheid deze cijfers zelf heeft gepubliceerd op 9 december 1976. STANDPUNT CDA: (van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Het bestuur van het CDA vindt het wel jammer dat het vorige kabinet de bede uit de troonrede heeft ge schrapt, maar gaat bij het ka binet-Van Agt niet pleiten voor het opnieuw opnemen van de bede. De beslissing hierover is primair een zaak van het kabinet, aldus het CDA. Dit standpunt wordt in een brief meegedeeld aan kerkera den, christelijke vrouwenbon den enz. die zich hierover tot het CDA hebben gewend. De Tweede Kamerfractie van het CDA heeft zich in grote lijnen achter de inhoud van die brief gesteld. Het bestuur van het CDA meent dat grote terughoudend heid moet worden betracht met initiatieven in deze. De bede tot God mag onder geen beding voorwerp van partijpolitiek of electoraal steekspel met het oog op de kiezersgunst worden. Ook een wisselend opnemen en weer doen verdwijnen van de bede, afhankelijk van de toe vallig optredende regerings combinatie. achten we vol strekt onoirbaar, aldus het CDA. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Herzieningen met betrekking tot de rente-aftrek van hypotheeklasten, het z.g. huurwaarde-forfait en de lasten van onderhoud van een woning zullen in een totaal kader worden bezien. Daarbij staat voorop dat het eigen woningbezit door de huidige regering als een hoog goed wordt beschouwd. Dit zei minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) giste ren op de algemene vergadering van het Nederlands Verbond van Óndernemers in de Bouwnijverheid dat in Utrecht werd gehouden. De minister herinnerde aan het rapport-Hofstra waarin de veranderingen ten aanzien van de mogelijkheden van de fiscale rente-aftrek een het hangijzer zijn. „Dit vergt een dringende en grondige studie. Op voorhand kan ik u verzekeren dat - indien tot veranderingen wordt besloten - een goede overgangsregeling de mogelijkheden zal kunnen scheppen om een zo evenwichtig mogelijke invoeging in het maatschappelijke en individuele leven te kunnen realiseren", aldus minister Beelaerts. Interpellatie over bio-medisch onderzoek gedetineerden DEN HAAG (ANP) Het CPN-Tweede-Kamerlid Joop Wolff wil van de ministers Pais van onderwijs en weten schappen en De Ruiter van justitie weten of het uitvoeren van bio-medisch onderzoek bij .gevangenen en oud-gevange nen, met name bij hen di? ter beschikking van de regering zijn gesteld, geen ernstige in breuk kan betekenen op dé persoonlijke levenssfeer en de zeggenschap over het eigen li chaam. Dit blijkt uit de vragen die hij heeft ingediend voor zijn inter pellatie van beide bewindslie den over de benoeming van prof. dr. W. Buikhuisen tot hoogleraar in de criminologie aan de rijksuniversiteit in Lei den en diens kennelijke plan nen onderzoek te doen op het gebied van de socio-biologie, wat onder meer hersenonder zoek van veroordeelde perso nen kan inhouden. Over deze plannen is na de eerste publi- katies in het blad van de re classering KRI veel opschud ding ontstaan. Wolff kondigde vorige week direct een interpel latie aan. In de Vleeshal te Haarlem, dependance van het Frans Halsmuseum, wordt van 29 april t/m 25 juni de tentoonstel ling „In de Blye Druk" gehou den ter gelegenheid van het 275-jarig bestaan van Joh. En schedé en Zonen, Grafische In richting B.V. Voor morgen wordt een veran derlijke bewolking verwacht en plaatselijk een bui. Ons land zal zich ook morgen nog in het overgangsgebied be vinden tussen koude lucht, die via Skandinavië naar Noord- Duitsland en Polen stroomt, en zachte vochtige lucht, die zich nu boven België en Frankrijk bevindt. Een kleine depressie boven Frankrijk zal het ko mende etmaal vrijwel niet van plaats veranderen, maar neemt nog wel iets in betekenis toe. De koude lucht blijven evenwel nog onstabiel van opbouw, zo dat er plaatselijk een bui tot ontwikkeling kan komen. In Skandinavië kwam de afgelo pen nacht op veel plaatsen weer matige tot strenge vorst voor. In Midden-Zweden daal de de temperatuur zelfs tot 15 A 17 graden beneden het vries punt. Vooruitzichten voor vrijdag: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk een bui. Vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor vrij dag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp., omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. WM Luchth. R'dam regen Vlissingen regen Mul Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13