Sbastia in rep en roer jBondscoaches niets wijzer -onsamenhangende interland ^RESERVES VERLIEZEN VAN POLEN-B Halve misstap Sosonko paciujh i LtÜiiDöIj LUUAA11 W'OJWNSDAG 2ti APRIL, 1«7« PAGINA 11 JASTIA Bastia is in rep en roer. )e club van Johnny Rep moet en al vanavond van PSV winnen, an- lers breekt er een revolutie uit en killen er mogelijk zelfs slachtofers rallen. Overal in de café's, op de laken en bij de muziekkiosk op de loulevard Général de Gaulle klin- len schoten. Jongelui met lichtblau we dassen „terroriseren" het anders o vriendelijke stadje in het noord- n van het Franse eiland Corsica. I jinds gisteravond weet PSV dat de hel losgebarsten. Vanuit het mistige en pgenachtige wolkendek leek Corsica zo'n redig en vriendelijk eiland. Nadat het liegtuig de ploeg en supporters had af- eleverd maakte trainer Kees Rijvers en Ijn spelers kennis met het fanatisme van jet Corsicaanse voetbalpubliek. Na de vriendelijk lachende douane gepasseerd te zijn, begon PSV aan de zwaarste opga ve uit de geschiedenis van de Eindhoven- se ploeg. Petra van Beveren, die haar man vergezelde, zei: „In Saint Etienne dacht ik dat de hel was losgebarsten, maar op Bastia blijkt het nog erger te zijn". PSV heeft geen rust gekend. Het handje vol supporters, dat de Eindhovense ploeg in de benauwde uren zal bijstaan, durfde de hotelkamer niet te verlaten. Schot na schot werd er afgevuurd. De Corsicanen schijnen behagen te scheppen in Neder- landertjes pesten". In het centrum van Bastia schalde het clublied „Forza Bas tia" van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De Eindhovense ploeg, die om deze reden ruim twintig kilometer buiten de rumoerige havenstad is ondergebracht, heeft zelfs in het rustieke hotel „Chez )ndanks alle spanningen kon er hier en daar bij PSV na aankomst in lastia nog best een grapje af. Kees Krijgh zette op het vliegveld de jet van een goedlachse gendarme op zijn krullen Walter" geen rust gekend. Je gelooft het niet, maar gistermiddag lagen meer dan tweehonderd kogelhulzen op de oprit naar het hotel. De fanatieke Franse sup porters gunnen PSV geen moment rust. De hele stad maakt al dagenlang een oorverdovend kabaal om het naderende onheil uit te bannen. De Corsicaan ge looft namelijk, dat de kwade geesten door het helse lawaai voor vanavond op de vlucht zullen zijn gejaagd en dat PSV in de „koude oorlog", waarin toch echt wordt geschoten, mentaal zal worden ge broken. In de hoop dat Bastia zal zegevie ren. Met honderden losse flodders werd de komst van PSV afgewacht. Hoe fanatiek de Corsicanen zijn, bewijst de cheque die penningmeester Sabini eer gisteren uit Senegal kreeg. De in Senegal wonende Corsicanen hielden een inzame ling. De Corsicaanse Senegalezen schon ken de thuisclub in Bastia vijftigduizend gulden als extra premie voor het behalen van de finale in het toernooi om de UEFA Cup. PSV wacht een hels spektakel. In het stadion Furiani is het voor de supporters van Bastia een klein kunstje om zo het veld op te stormen. Rollen prikkeldraad in het bouwvallige stadion, dat in het Franse voetbal „de vulkaan" wordt ge noemd, zijn inmiddels verroest. Er is geen afweer meer mogelijk. Het bestuur van Bastia vreest het ergste. Voorzitter Paul Natali bewaart nog steeds slechte herinneringen aan de ontmoeting tegen Grasscoppers Zürich. Deze halve finale kostte Bastia een boete van twintigdui zend Zwitserse francs. En twee jaar gele den gingen zelfs in de competitie de spelers uitvoerig op de vuist. De elf kre gen de hulp van veertienduizend buiten gewoon fanatieke supporters. De Franse voetbalbond bestrafte de Corsicaanse club met een fikse boete en de wedstrijd werd verloren verklaard. Gekke dingen Johnny Rep, die gisterochtend op het kleine vliegveld van Bastia de PSV-ers verwelkomde, zei: „Het publiek staat helemaal achter de club. Er gebeuren hier gekke dingen, die in Nederland on mogelijk zijn. PSV kan zich op het ergste voorbereiden. De sfeer is geladen en het publiek is ongelooflijk fanatiek. Corsica heeft een geschiedenis, Bastia is heilig. Elke inmenging van buiten wordt op een eigen bijzondere methode bestreden. Ik hoop dat er geen gekke dingen zullen gebeuren want Bastia heeft al een hele slechte naam." Trainer Kees Rijvers, die gisteravond op één van de bijvelden van het toch al armoedige en troosteloze sportcomplex van Bastia trainde, zei: „Het is ongeloo flijk wat hier allemaal kan gebeuren, maar ik denk toch dat de zaak wat wordt PSV STAAT HELS SPEKTAKEL TE WACHTEN Johnny Rep (links) heet Willy van der Kuijlen welkom op Corsica. Vanavond staan beide Nederlanders tegenover elkaar ir de zonder enige twijfel zeer sfeervolle arena van Bastia—PSV. overtrokken". De geruststellende mede deling van Rijvers werd door manager Ben van Gelder en manager Philipi van Bastia niet onderschreven. Ben van Gelder: „Op verzoek van de UEFA is de politieversterking verscherpt. De UEFA heeft de scheidsrechter strenge instructies meegegeven en er komen twee waarnemers. Dat zegt toch genoeg over de situatie en de slechte naam van Bastia. Het bestuur van de club hoopt echter op een goede afloop van de wedstrijd, want bij ongeregeldheden kan deze wedstrijd wel eens het einde van het Europa Cup voetbal voor Bastia betekenen. Zijn Corsicaanse collega Philippi zei: „Het bestaan van het Europese voetbal voor Bastia hangt van deze wedstrijd af. Ik doe een beroep op de Nederlandse journalisten om hun ervaring, goed of slecht, aan de UEFA mede te delen. Bastia wil nu eindelijk eens van de slech te naam af". Toch is trainer Kees Rijvers niet hele maal zeker van zijn zaak. Tegen beter weten in, maar omwille van de rust in Bastia, zegt de Eindhovense trainer: „Misschien is het beter dat PSV hier met 2-1 verliest. De Corsicanen hebben dan hun overwinning en wij toch nog kans op de beker". Kees Rijvers zal in ieder geval proberen „zo scherp mogelijk te spelen". René van de Kerkhof en Kees Krijgh, die afgelopen zondag tegen Ajax langs de kant moesten blijven, zijn weer fit. PSV komt in de sterkste formatie in het veld. Evenals Bastia, dat Johnny Rep, Papi en Cadez weer in de basisopstelling heeft staan. Bastia-PSV belooft in ieder geval een hels spektakel te worden. Wil van der Plas -.—ÜERKRADE De wedstrijd van de Nederlandse ■"^'tserves tegen de Poolse tweede keus heeft weinig C pgeleverd. Een nederlaag van 1-0 in de eerste plaats, iiaar ook nauwelijks inzicht in de mogelijkheden van spelers die vlak achter de eerste keus behoren te Butaan. Ten dele was dit natuurlijk een rechtstreeks ^Sevolg van het ontbreken van de spelers van PSV, ^^lie dichtbij het nationale elftal staan, evenals van de fwezigheid van Peter Arntz en Jan Peters. Wat de oaches Jan Zwartkruis en Ernst Happel binnen de ijnen van Kaalheide brachten, was een enthousiaste <"oep, die dolgraag zijn reis naar Argentinië wilde Ifdwingen, maar in alle ijver niet de rust en intelligen ce)/je kon opbrengen om werkelijk aanspraak op de &I vliegtickets te kunnen maken. Nederland was geen een- ■■neid. kon dat ook eigenlijk |Biiet zijn en miste bovendien ^^pen man die het brokkelige, losse zand enigszins aan el- kaar doet kleven. De Polen "■hadden wel zo'n speler, Co- (nikiewicz, die ooit met Kas- perczak en Deyna het Pool se middenveld vormde. Een figuur, die spelbepalend kan kerken als een Wim Jansen, arav^en Van Hanegem desnoods. Hij zette lijnen uit waardoor Sybis, Rudy, Janas en Pzui- r»t ufca zeer redelijk konden ;rsoA»netioneren. eenfP1 Drost probeerde dat bij ..Nederland, maar hij slaagde lDrzeLfs niet in zijn eigen laat- er njste lijn. Daar toonde Martin (Jol zich wel een sterke aan vallende verdediger, maar J»j schoot in zijn eerste taak, _£f3*et verdedigen zelf, geregeld «Jekort. Wim Meutstege haal- P^Nne het peil van Jol niet en uohnny Dusbaba voetbalde DPjjpsteravond niets beter dan Cpe Wim Rijsbergen van dit pnoment. vier middenvelders, die an Boskamp werkte harder 'dan wie ook, maar maakte |in zijn onblusbare ijver ook leen aantal fouten dat door ——♦niemand werd overtroffen. [de bal en ging ook minder iin de fout. Schijnbaar leek Simon Tahamata een waar devolle kracht op het mid denveld omdat hij samen met Jol enkele leuke acties opzette. Het was echter mis leidend. Tamahata voetbal de als de ballenjongen die voor het eerst echt mee mocht doen. Hij deed weinig werk in de verdeding, hing tussen aanval en achterhoe de, pikte wat ballen op, gaf af en toe een leuke pass, maar trok onmiddellijk de rem aan wanneer hijzelf in de buurt van het strafschop gebied kwam. Dick Schoenaker kreeg slechts een halve kans, maar hij verdiende in feit ook niet meer. Pierre Vermeulen, die hem in de tweede helft kwam vervangen, bereikte zo mogelijk nog min der. De drie spitsspelers Dick Nanninga, Henk van Leeuwen en diens plaatsver vanger Leo van Veen heb ben aangevers nodig. Die waren er niet en daardoor werden hun mogelijkheden tot het minimale terugge bracht. Beheerst Niettemin heeft Nederland toch het duel voor een be langrijk deel beheerst. In de eerste helft door zijn kwan titatief sterk bezet midden veld. Vier spelers bij wie zich herhaaldelijk nog de terugvallende spitsen aan- Henk van Leeuwen in duel met de Poolse verdediger Szewczyk. sloten. Een aanval was er op die momenten dan ook niet. Er was zeker geen ge- richt-spelende aanval, want Kukla werd alleen maar on der vuur genomen van af stand, waarbij Boskamp nog het meest gericht werk deed. Boskamp bood Sybis echter ook door een afschu welijke blunder kans op de openingstreffer. Doesburg redde subliem. Vijf minuten voor de rust echter kon Doesburg niets doen aan een merkwaardig draaiend vleugelschot van Cmikiewicz, waaruit net over hem heen de bal juist onder de lat in het doel plof te. 1-0. Die treffer was voor de Polen evens de aanlei ding na de rust nog meer het accent op de verdediging te leggen. De ploeg kwam nog slechts tot een inciden tele uitval. Die acties waren door Sybis en Dzuiba nog gevaarlijk genoeg. Neder land drukte de Polen echter verder en verder terug. Zij voelden zich lang niet onwel in die enge omstrengeling. Nederland immers ontnam zichzelf de ruimte en werd gedwongen alle ballen hoog naar het strafschopgebied te brengen. Daar won Nannin ga wel veel kopduels van zijn directe tegenstander Ja- nas, maar de bal bereikte bijna nooit een Nederlander die er iets, laat staan iets beters, mee kon doen. Pas tien minuten voor tijd leek Nanninga toch een kop duel beslissend te winnen Hij drukte de bal over inval ler-doelman Sobiesky en Ja nas naar het verlaten doel Dzuiba redde met een in drukwekkende omhaal de overwinning voor de Polen, die ook nog zoeken naar aanvulling van hun basis team. De wedstrijd in Kerk- rade lijkt het zoeken voor de Poolse coach Gmoch gemak kelijker te maken dan voor Happel en Zwartkruis, die samen in ieder geval geen man zijn tegengekomen die de chaos kon bedwingen in een onsamenhand spelende ploeg. Scoreverloop: 40. Cmikiewicz 0-1. Scheidsrechter: Peter (Bel.). Toeschouwers: 12.500. Nederland: Doesburg; Jol, Dus- baba, Drost, Meutstege; Schoe naker (Vermeulen), Boskamp, Tahamata. Haan; Van Leeuwen (Van Veen), Nanninga. Polen: Kukla (Sobiesky); Sobc- zynski, Szewczyk. Rudy, Janasz; Dzuiba, Cmikiewicz, Kapka. Kwasniewski (Tyc), Mazur, Sy bis (Szymura). Marseille uitgeschakeld PARIJS Met nog twee wed strijden te spelen is Olympi- que Marseille gisteravond de finitief uitgeschakeld in de strijd om de Franse voetbalti- tel. In Nimes verloor Marseille met 2—1. De beide koplopers, Mo naco en Nantes, maakten geen fout. Nantes won met 2—0 van Lyon en Monaco zette de uit wedstrijd tegen Paris St. Ger main in een overwinning van 21 om. Straatsburg, dat met 20 Troyes versloeg, ligt ook nog volop in de race. De strijd om de derde degra dant in de eerste divisie van Engeland is interessanter dan ooit. Leicester City en Newcastle United waren al eerder met meer te redden, maar wie hen vergezelt is nog een open vraag. West Ham United won verrassend met 2—1 bij Midd- lesborough, waardoor Wolver hampton Wanderers, Chelsea en Queens Park Rangers het tenslotte nog erg benauwd kun nen krijgen. Blessures teisteren West- Duitsland KEULEN Rampspoed blijft Helmut Schön achtervolgen. De Westduitse bondscoach ziet de ene na de andere speler uit zijn selectie voor het wereld kampioenschap voetbal in Ar gentinië wegvallen. Rainer Bonhof is na een me disch onderzoek absolute rust voorgeschreven. De veelvoudi ge international van Borussia Mönchengladbach, die zater dag in het competitieduel tegen Hamburger SV zijn enkelban den verrekte, kreeg tot 14 mei een trainingsverbod opgelegd. Waardoor Bonhof zeker het eerste trainingskamp van de Westduitse selectie zal moeten missen. Herbert Neumann gaat defini tief niet mee naar Argentinië. De middenvelder van beker winnaar FC Kóln, die al gerui me tijd sukkelt met een knie blessure, kreeg te horen dat hij dringend vier tot zes weken rust moet houden. LEEUWARDEN Met nog vijf ron den te spelen zijn Jan Timman en Genna Sosonko de voornaamste kan didaten voor de Nederlandse schaaktitel. Tim man heeft de lei ding met zes pun ten uit acht partij en. Sosonko liet te gen Hofland een steekje vallen, kwam niet verder dan remise en bezit nu een half punt achterstand. Hartoch deed gis teravond een laat ste, wanhopige po ging Timman te stuiten. Hij zette de Amsterdammer een frivole variant van het Schots Vier- paardenspel voor, maar schrok gelijk- tijdig voor dit on verzoenlijke schaak wat terug. Toen hij de aanval dan ook iets te voorzichtig opbouwde, kreeg Jan Timman de ge legenheid snel te rug te slaan en op tempo te winnen. Uitslagen achtste ron de: Langeweg—Ree 10; ScheerenVan der Sterren 1—0. Bal- jonLigterink 10; Hartoch—Timman 0—1; HoflandSoson ko 1/2-1/2; Kuijper- s—Donner 1/2—1/2; Van der Vliet—Böhm 0-1. Stand na acht ronden: 1. Timman 6 punten; 2. Sosonko 5 1/2; 3/5 Kuijpers. Donner. Böhm 4 1/2; 6. Ligte rink, Baljon 4; 8/12. Van der Vliet, Harto ch, Hofland, Ree, Lan geweg 3 1/2; 12. Baljon 3 1 cifgebroken par tij; 13. Scheeren 3; 14. Van der Sterren 2 1/2 Scheiding een feit (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De scheiding tussen de amateurs en de be taalde sector bij Feyenoord is nu eindelijk een feit. Nadat twee weken geleden de algemene vergadering over dit onderwerp niet tot een besluit kon komen, omdat er toen te I wei mg leden aanwezig waren, kwam het in een tweede verga dering gisteravond wél tot een stemming. Met ruime meerder heid kwam de splitsing er nu door. Het betaalde voetbal is daar door in twee aparte stichtingen ondergebracht. Een stichting, waarin de spelers zijn samen gebracht, en een andere stich ting die deze spelers voor de competitie huurt. De bestuur sleden voor deze twee aparte stichtingen moeten overigens nog worden gekozen. Wereldrecords gewichtheffen KIEW Tijdens het toernooi om de Russische kampioenschap pen gewichtheffen heeft Sergei Arakelov gisteren twee wereld records in de zwaargewichtklasse (tot honderd kilo) verbeterd. Bij het stoten kwam hij.tot 223 kilogram, één kilo meer dan het oude record, dat op naam stond van zijn landgenoot Igor Nikitine. Het tweekamprecord stelde Arakelov op 392,5 kilogram, liefst 2,5 kilo meer dan het oude record, dat in handen was van Adam Saidulajev, ook uit Rusland. In de categorie tot 110 kilogram zorgde Sultan Rachmanov voor het derde wereldrecord. Bij het trekken reikte hij tot 202.5 kilogram, een halve kilo meer dan de oud-wereldrecordhouder, de Bulgaar Christov Platschkov. VUC verslaat Waddinxveen (Van onze sportredactie) DEN HAAG VUC heeft gis teravond een goede generale repetitie afgelegd voor de dit weekeinde van start gaande nacompetitie om het algemeen landskampioenschap der zon dagamateurs. In en tegen Wad dinxveen won VUC de beker wedstrijd met 2-0. Het Zuiderpark-elftal bleek dit maal met 3-1 te sterk voor VCS, dat slechts wist te scoren door Marcel Blpm. Voor de Zuiderparkers scoorden Hend Heemskerk (RAVA) en Ben Gelauff en Jan van Riet (bei den WP). Een Kijkduinse se lectie behaalde een overwin ning van 3-2 op WP, terwijl de regionale jeugd van ADO de competitie klinkend afsluit met een monsteroverwinning bij Olympia in Gouda. 8-1. Programma play-offs AMSTERDAM De zogenoemde „play-offs", die beslissen over het Nederlandse basketbalkampioenschap heren, beginnen op 29 april met de wedstrijden Den Bosch—Punch en Donar—Par ker Leiden. Het programma ziet er als volgt uit: 29 april: Groningen; Donar—Parker, Den Bosch; Den Bosch-Pun- ch. 3 mei: Leiden; Parker—Donar. 4 mei: Delft; Punch—Den Bosch.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11