reef ze lucht Geef ze lucht Geef ze lucht Nieuwe initiatieven voor stakingsrecht Justitie moet blijvend optreden tegen koppelbazen ht Astma Fonds?? Renovatie huizen bedreigd door hoge kosten Astma ïbnds?? BELASTINGAANSLAGEN BEDREIGEN BESTAAN ABORTUSKLINIEKEN VOORSTEL CHRISTELIJKE WERKGEVERS: Lagere straf voor doodslag op vrouw De Koster voorzitter Raad van Europa etenschappelij k liderwijs mag geen uitpost worden Giro 55 0 55 Leusden KORTER WERKEN IN WERKGROEP Giro 55 0 55 Marine vervult nucleaire taken >weer Giro 55 055 Leusden e JNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 HAAG (ANP) Het •rlands Christelijk [geversverbond is van Dg dat de tijd nu rijp n verdere initiatieven ntplooien om het sta- srecht te regelen. Het jond is onder meer |Q stander van centralisa- ran de rechtspraak in ngszaken. i verbond heeft in het re- i kkoord CDA/WD tot zijn ing niets gevonden over issies van onderzoek king" die worden ge- d in het in 1969 ingedien- (vetsontwerp. Het NCW dat de Kamer nu spoedig ietsontwerp moet behande- !"*^ze commissies van on stellen zich op de van oorzaken, omvang oedelijke gevolgen van ide, of uitgebroken, sta- Zij bezien mógelijkheden voorkoming, dan wel liging, van een staking. rbond ziet mogelijkhe- voor sociale partners om, -ran de „commissies van •zoek werkstaking" bij- !ï^>eeld in de Stichting van ^4 rbeid tot het opstellen van regels te komen voor bemidde ling in, dan wel voorkoming van werkstaking. Het convent van christelijke sociale organi saties (NCW, CNV, NCOV en NCBTB) heeft in het verleden een proeve van dergelijke re gels gemaakt. Het CNW heeft een stakingsco de opgesteld waarbij het zich enigszins heeft aangesloten bij de aanzet die vakbondsadvo caat dr. Max Rood onlangs daartoe heeft gegeven. Voordat vakorganisaties een ultimatum stellen, moet voldoende overleg zijn gevoerd over punten die in het ultimatum zijn genoemd en moet duidelijk vaststaan dat geen overeenstemming tussen partijen kan worden bereikt. Een besluit tot werkstaking kan niet worden uitgevoerd dan nadat dit schriftelijk aan de leiding is aangezegd, aldus het NCW. De geschilpunten moeten duidelijk in het ultima tum zijn omschreven. Dit im pliceert dat niet kan worden doorgestaakt over nieuwe ei sen, wanneer over de in het ultimatum genoemde punten een akkoord is bereikt. Daar mee doelt het NCW op het doorgaan van de stakingsacties begin vorig jaar nadat er al overeenstemming was bereikt. Werkwilligen en goederen moe ten vrije toegang tot het bedrijf hebben. Een ultimatum moet een termijn van bijvoorbeeld vijf werkdagen bevatten voor dat de staking begint Het NCW vindt dat bezetting van een andere orde is dan staking omdat de directie toe gang tot het bedrijf wordt ont zegd. Die is dan niet meer in de gelegenheid haar functie uit te oefenen. Deze soort actie is volgens het NCW onrechtma tig. Ooievaars op pad Nog wat kleumend zetten deze Zwartnek-ooievaars hun eerste schreden in het gras van de Amsterdamse dierentuin Artis. Deze onlangs aangekochte vogels zijn nogal kouwelijk en leken daarom niet erg onder de indruk van het prille voorjaarszonnetje. AMSTERDAM (ANP) Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 62-jarige stoffeerder Theo S. uit Amsterdam we gens doodslag op zijn 52-jarige vrouw veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. In tegenstel ling tot de rechtbank, die eer der wegens moord een straf van acht jaar had opgelegd, achtte het hof niet bewezen dat de stoffeerder met voorbe dachte rade had behandeld. Ook is rekening gehouden met zijn hoge leeftijd en vermin derde toerekenbaarheid. 'S. wurgde zijn vrouw op 29 juni in zijn woning in Amster dam-zuid. Hij verpakte haar li chaam in vuilniszakken, ver kocht de inboedel van het hu en ging zwerven door de stad. Het lichaam werd pas ontdekt toen zich in de aangrenzende woningen een penetrante stank begon te verspreiden. Kort daarop werd S. aangehou den in een sexclub in de bin nenstad. Aan de politie vertel de hij later dat hij al eerder had getracht zich van zijn vrouw te ontdoen door haar tranquillizers toe te dienen. Achtergrond van het drama was een mislukt huwelijk, dat 35 jaar had geduurd. De vrouw wilde niet scheiden omdat haar geloof dit niet toestond. S. had „een nieuw leven" willen begin nen met een vrouw uit de sex club die hij frequenteerde. rechtse tiers over Kanaal !R (ANP) Vier leden Ie Utrechtse roeivereni- 'iking zijn er gisteren in om in een roeiboot il over te steken. Pe- ppstein, Walter Ver in, Jos Stehouder en Fred 'decijjeden over de afstand van lometer tussen Calais en rn er slechts vijfeneenhalf Wind en stroming waren bijzonder gunstig ge- L Het had nog sneller ge- maar voor de haven van r stond zo'n sterke tegen in dat het moeilijk was innen te lopen. Een week 1 r hadden zij hun eerste ig moeten afbreken. Klan :nemend aantal «tovervallen »A - In 1977 is in Neder- het aantal roofovervallen jgingen daartoe met ach- stig procent toegenomen 48. Dit ondanks het feit e Nederlandse justitie in aar geleidelijk aan roof- allers zwaarder is gaan 'en. gegevens heeft de Breda- ficier van justitie, mr. J. gisteren bekendge- Hij deed dat voor de bank, toen drie jonge ■nolukkers terechtstonden ■rdenking van het plegen ee roofovervallen. »1 in 1976 als in 1977 maak- it aantal roofovervallen procent uit van het to- i an tal gepleegde misdrij- mdezingen iterschap- bepleit 3onze parlementaire redac- liEN HAAG - De fracties '66 en PvdA in de Twee- willen dat de bestu- de circa 700 water en in ons land in de ist door middel van al- verkiezingen gekozen Tot nu toe worden hapbesturen nog uit- nd gekozen door de eige- van onroerend goed bin- een waterschap. D'66 en tllll1 vinden dit ondemocra- en niet meer passend in tijd. opvatting werd gistermid- loor de Kamerleden Zee- (D'66) en Albers (Pv- naar voren gebracht tij een vergadering van de ircommissie voor verkeer iterstaat. Zeevalking dien- in motie in, met het ver- bij de voorbereiding van waterschapsrecht ervan gaan dat waterschapsbe- n als colleges van alge- bestuur dienen te worden imerkt en daarom dienen >rden gekozen. iiiiM JBgpm WW i' KSUfg I Maquette Oost-Berlijn Oberbürgermeister Erhard Krack van Oost-Berlijn geeft burge meester Polak van Amsterdam uitleg bij een maquette van Berlijn in het Amsterdamse Amstelpark. Naar aanleiding van een bezoek van een DDR-delegatie is in het park een tentoonstelling ingericht met als tital „Berlijn groet Amsterdam". De tentoonstel ling geeft een beeld van de Oostduitse woningbouw in Berlijn na 1945. Medewerkers KU betrokken bij Indonesische veiligheids dienst? NIJMEGEN (AND) - De Unie van Studenten Nijmegen (1JSN) en de psychologenbond van de Katholiek Universiteit zijn ongerust over berichten over mogelijke betrokkenheid van medewerkers van de Nij meegse subfaculteit psycholo gie aan het opstellen van vra genlijsten voor Indonesische politieke gevangenen. De USN en de psychologen- bond hebben in een open brief het bestuur en de raad van de subfaculteit der psychologie gevraagd op korte termijn be kend te maken of dit inder daad het geval is geweest Zij stellen in de open brief, dat door de recente publikaties rond de betrokkenheid van Nij meegse psychologen met de In donesische veiligheidsdienst in feite alle relaties tussen leden van de subfaculteit der psycho logie met medewerkers van In donesische universiteiten in een nieuw, kwaad daglicht zijn gesteld. Voorzitter verbond ondernemers bouwnijverheid: v (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Nederlandse opsporingsap paraat heeft veel te lang gewacht met ingrijpen tegen de malafide praktijken van koppelbazen in de bouw. Voorzitter L. v.d. Bos van het Ned. verbond van ondernemers in de bouwnijver heid (NVOB) juichte vandaag op de algemene vergadering in Utrecht van de NVOB dan ook de jongste activiteiten van het justitiële appa raat toe. Hij sprak de hoop uit, dat het niet bij een eenmalige actie zou blijven, maar dat er een permanente controle komt Sprekend over het jongste element in de cao-on derhandelingen, de arbeidsplaatsenovereenkom sten, zei de heer Van den Bos het met de vakbonden eens te zijn, dat gezamenlijke inzet voor behoud van werkgelegenheid noodzakelijk is. Strijdvraag blijft, in hoeverre de vakbewe ging een taak heeft in de individuele onderne ming. De NVOB is bereid het recht van in spraak van personeel in kleine ondernemingen (waarvoor de wet ondernemingsraden niet geldt) in de cao vast te leggen. De NVOB is ook bereid, indien de meerderheid van de personeelsverte genwoordiging dat wenst deskundige vakbonds vertegenwoordigers de gelegenheid te bieden hun licht te laten schijnen over bepaalde belang rijke zaken. Maar de NVOB is niet bereid, elk individueel lid van de personeelsvertegenwoor diging dat recht te verlenen, aldus de heer Van den Bos. Hij vindt ook, dat een ondernemer de officiële personeelsvertegenwoordiging niet be hoeft in te schakelen bij bijvoorbeeld inschrij vingen, of bij het plaatsen van een order bij een toeleverend bedrijf. De voorgenomen bezuinigingen van 4 miljard door het ministerie van Volkshuisvesting, zoals de geruchten willen, zag de heer Van den Bos als een aanslag op de zo noodzakelijke continuï teit in de bouw, waarvan de perspectieven zoals in zovele andere bedrijfstakken allesbehalve rooskleurig zijn. De heer Van den Bos liet er geen misverstand over bestaan voorstander te zijn van verdere bevordering van het eigen woningbezit. Rem mende factoren zijn uit den boze. (Van een onzer verslaggevers) VIANEN De vrij hoge kosten en het gebrek aan geschoolde vaklieden bedreigt een ongestoorde voortgang van de vernieuwbouw (renovatie). Dit zou kunnen betekenen dat af braak gevolgd door nieuwbouw het enige alternatief is. Dit zei minister Beelaerts van Blokland van Volks huisvesting gisteren in Vianen waar hij het startsein gaf voor de restaura tie en renovatie van een aantal ze ventiende en achttiende-eeuwse pan den. Het opknappen van oude woonhuizen is volgens de minister erg arbeidsin tensief. Bovendien wordt het steeds duurder, waardoor het na afweging van offers en kosten wel eens niet meer verantwoord zou zijn om tot vernieuwing en verbetering over te gaan, aldus de minister. „Om de be staande woningvoorraad zoveel moge lijk te behouden is het van belang dat de bouwwereld voor de vernieuw bouw blijft zoeken naar mogelijkhe den tot vergroting van de efficiency". zo zei hij. De afgelopen vijf jaar hebben een daling te zien gegeven van de personeelsbezetting in de nieuw bouw die gepaard ging met een sterke stijging van de personeelskosten in de vernieuwbouw. Het aantal huizen dat werd gerenoveerd is verdrievoudigd. (van onze parlementaire redactie) STRAATSBURG - De Nederlander H. J. de Koster, lid van de Eerste Kamer voor de VVD, is gisteren gekozen tot voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg. Hij kreeg 86 van de 142 uitgebrachte stemmen, zijn enige tegenkandidaat, de Britse conservatieve afgevaardigde Grieve, 56 stemmen. Het is voor de eerste maal dat een Nederlander deze parlementai re vergadering leidt. De Raad van Europa, in 1949 opgericht, verenigt twintig landen. De Koster volgt de Oostenrijkse socialist Czemetz op. De Koster, een oud-ondernemer, kwam in 1967 in de politiek. Hij was achtereenvolgens staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, minister van Defensie en lid van de Tweede Kamer. Sinds vorig jaar id hij lid van de Eerste Kamer. De Koster kondigde aan dat hij zal streven naar een goede samenwerking en taakverdeling met het Europese Parlement, de parlementaire vergadering van de E.E.G. In zijn eerste speech als voorzitter memoreerde hij dat de Raad van Europa de oudste Europese samenwerkingsorganisatie is, de „peetvader" van de Europese gemeenschappen. ILFTSE STUDENTEN: een onzer verslaggevers) HAAG Het weten- ppelijk onderwijs mag sluitpost op de rijksbegro- worden. Deze stelling heeft aantal studenten neerge legd in een petitie, die zij van middag aan de voorzitter van de Tweede Kamercommissie voor hoger onderwijs heeft aangeboden. De studentenfrac tie in de hogeschoolraad van ADVERTENTIE de technische hogeschool Delft heeft de petitie opgesteld. De studenten zijn van mening dat ook het wetenschappelijk onderwijs moet bijdragen aan de kennelijk noodzakelijke ma tiging van de groei der collec tieve uitgaven. Maar het lijkt erop, dat bezuinigingen bij het wetenschappelijk onderwijs doel op zichzelf worden. De studenten bepleiten spoedi ge herziening van de studiefi nanciering. Uitgangspunt daar bij moet zijn: de student moet financieel onafhankelijk van zijn ouders worden, de student moet geen schulden maken door rentedragende leningen. Alles moet worden gedaan om de huisvesting van de studen ten te verbeteren. Ook in Delft is de kamemood groot. Alleen daar zijn ongeveer 3000 wo ningzoekende jongeren. De aanstelling van studententand artsen wordt aanbevolen. De studieduur dient gebaseerd te zijn op onderwijskundige ana lyse, waarbij financieel-econo- mische overwegingen alleen als randvoorwaarden mogen wor den gehanteerd. Tegen verschoolsing van het wetenschappelijk onderwijs moet worden gewaakt, aldus dp petitie Lijk in ringvaart Uit de ringvaart in Haarlem mermeer ter hoogte van dé rijksweg Den Haag-Amster dam is zondag het stoffelijk overschot opgevist van de 29- jarige homofiele barkeeper W. Lefferts uit Amsterdam. De man is vermoedelijk door wurging om het leven geko men. Hij is al drie weken gele den vermoord zo blijkt uit het onderzoek van de politie. Zijn lichaam moet namelijk min stens drie weken in het water hebben gelegen. Volgens de po litie van Haarlemmermeer is de moord buiten de gemeente gepleegd. De heer Lefferts is voor het laatst gesignaleerd in de Amsterdamse binnenstad. Er is een recherche-team van zestien man gevormd om de zaak uit te zoeken. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Als de abortusklinieken in ons land de belastingaanslagen voldoen die zich in de loop van de afgelopen jaren hebben opgesta peld, dan zal een aantal ervan failliet gaan. Het betreft vorderingen voor vennootschapsbe lasting en omzetbelasting (btw), die door de abortusklinieken nimmer is betaald, omdat zij aanspraak maken op de vrijstellingsbepalingen (zoals ook ziekenhuizen en andere instellingen van gezondheidszorg dat kunnen doen omdat het instellingen zijn zonder winstoogmerk). De belastingsinspecteurs zijn echter van mening dat „geen winstoogmerk" niet opgaat voor abor tusklinieken en daarom krijgen deze klinieken jaarlijks aanslagbiljetten in de bus die per kliniek in de miljoenen lopen. Op een verzoek schrift dat Stimezo („Stichting voor verantwoor de zwangerschapsonderbreking") bij het minis terie van Financiën heeft ingediend en waarin om vrijstelling wordt gevraagd, is nog geen antwoord gekomen. „Daarom", aldus mr. P. van Brederode, direc teur van Stimezo, "is er tot nu toe niets gebeurd. Zoals iedereen weet zijn de abortusklinieken een politieke zaak geworden. Vandaar dat de belas tinginspecteurs voorzichtig te werk gaan, hoewel ze aan de andere kant hun werk willen doen, de wet willen handhaven en dus willen voorko men dat de aanslagen verjaren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er komt een interdepartementale stuurgroep die zich zal gaan bezighouden met de problemen van de niet-actieven. In deze groep zullen vraagstukken aan de orde komen als: hoe kan de beschikbare hoeveelheid werk het eerlijkst worden verdeeld; is het mogelijk educatief verlof te creëren zonder dat iemand daardoor zijn baan hoeft op te geven; in hoeverre is korter werken en vervroegde pensionering haal baar. Aldus gisteren staatssecretaris Kraayenveld-Wouters (CRM) in Den Haag op de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburger schap, een vereniging die 1500 leden telt. Op deze vergadering nam mevrouw C. H. Evenhuis-van Essen, kamerlid van het CDA, afscheid als voorzitter van Vrouwenbe langen, een functie die zij acht jaar heeft bekleed. Mevrouw' Evenhuis wordt als voorzitter opgevolgd door mevrouw J. P. Schaap-Kruseman. ADVERTENTIE Molukkers gearresteerd wegens wapenhandel ARNHEM Zeven Zuidmo- lukkers uit Bameveld zijn gis teren aangehouden op verden king van wapenhandel. Over deze arrestaties bewaart de politie verder het grootste stilzwijgen en er is dan ook niet bekend of zij mogelijk iets te maken hebben met eerdere Molukse acties. In verband met de herdenking van de oprichting van de repu bliek der Zuid-Molukken in de Haagse Houtrusthallen is er vandaag veel politie op de been geweest. Niet dat men moeilijk heden verwachtte, maar de po litie van Den Haag wilde op alles zijn voorbereid. Vandaar de extra bewaking van onder meer het Binnenhof, de minis teries van Binnenlandse Zaken en Justitie en verschillende an dere diplomatieke en openbare Wereldrecord worteltrekken verbeterd Haarlem (ANP) De 65- jarige Amsterdammer W. Klein heeft in het week einde het wereldrecord worteltrekken verbeterd. Op het Mamix-college in Haarlem trok hij in twee minuten en negen secon den de 73ste machtswortel uit een getal van 503 cij fers. Het oude record stond sinds augustus 1976 al op zijn naam met een tijd van twee minuten en drieen veertig seconden. Vredesberaad: DEN HAAG (ANP) Ook de Nederlandse marine vervult nucleaire taken. Dat gebeurt door de Neptunes, de lange-af standspatrouillevliegtuigen. Dit zegt het Interkerkelijk Vredesberaad in haar blad IKV-berichten. De algemeen secretaris van het IKV dr. Mient Jan Faber zegt zijn informatie te hebben „uit de hoogste bronnen in de mi nisteriële sfeer in Den Haag" en uit Amerikaanse bron. Een woordvoerder van de Marine- voorlichtingsdienst ontkende dat de marine enigerlei nu cleaire taak heeft. IKV-berichten gaat niet verder in op die nucleaire taak. Wel neemt het blad aan dat op de marinebasis Valkenburg, de thuisbasis van de Neptunes, kernkoppen zijn opgeslagen. Overigens is evenals de Neptu ne zelf ook de nucleaire taak van het vlieguig verouderd, al dus IKV-berichten. Maar het IKV meent dat dit aspect niet vergeten mag worden nu de Neptune binnenkort wordt ver vangen. Het zal koud zijn met op veel plaatsen nachtvorst in de ko mende nacht. De lucht welke nu over ons land stroomt is afkomstig uit de Poolstreken.: Het vriest in grote delen van Finland en Scandinavië. In midden-Zweden werden van morgen op enkele plaatsen mi nimumtemperaturen van om streeks 15 graden onder nul gemeten. In zuid-Zweden heeft het uren aan een stuk ges neeuwd. Op de dag komen de maximumtemperaturen in Fin land niet boven het vriespunt uit. De koude noordoostelijke stroming is tot stand gekomen tussen een groot stationair ho- gedrukgebied boven IJsland en een lagedrukgebied met de kern boven noord-Polen. Vooruitzichten voor donder dag: Plaatselijk een bui en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp: omstreeks 4 graden. Max. temp: omstreeks 10 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Eelde Eindhoven Oen Helder ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9