Tienduizend ontslagnemers bij Britse strijdkrachten 69.- 79.- an der Stee rekent niet op •ijsverhogingen voor boeren nhristen-democraten luropa sluiten verbond mode lonaco teleurgesteld over „stil" huwelijk prinses Caroline Geen uitwisseling Guillaume :da distantieert zich nog Gebloemd katoen voor'n zonnige prijs Koreaans toestel vloog gewoon door Russische radar IITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 25 APRIL 1978 4naco (ÜPD Wat 11 huwelijk van het Pfpninm had kon- li worden prinses roline van Monaco tr Ja-woord gevend g de Parijse booJe- dier Philippe Ju- zal zich in iats daarvan in de totste intimiteit voltrekken in de ka pel van het prinselijk paleis in Monte Carlo, waar maar plaats is voor een tachtigtal personen. Het besluit van prins Rainier en prinses Grace is naar hun zeg gen geheel in overeen stemming met de wens van hun 21-jari ge dochter. Maar de Monegasken hadden gehoopt op twee dagen feest op 28 juni tijdens het burgerlijk huwelijk en op de 29-ste tijdens de kerkelijke inzegening, geheel in de stijl van het huwehjk van prins Rainier en prinses Grace. „Het vorstendom had veranderd moeten worden in één groot tuinfeest voor deze ge legenheid", klaagde een teleurgestelde ho telhouder. „Het ge beurt niet elke dag dat de mooiste prinses in Europa een gewone jongen trouwt". Waar het Monaco van 22 jaar geleden volge boekt was voor Rai- niers huwelijk met de Amerikaanse filmac trice Grace Kelly, moeten de hotels nu maar zien dat ze hun kamers verhuurd krij gen voor Carolines huweüjk met de 38-ja rige Junot Natuurlijk zijn de ou de geruchten opgedo ken en natuurlijk zijn ze weer tegengespro ken dat Caroline geen groot huwelijk wil om dat ze niet helemaal zeker van haar brui degom kan zijn. Junot is na zijn kennisma king met prinses Ca roline rustig doorge gaan met het alleen of in gezelschap van een vriendin, bezoeken van nachtclubs. Paleiswoordvoerster Nadia Lacoste vindt de furore onbegrijpe lijk: „Het is een fami lietraditie dat de prin sessen van Monaco privé, in de paleiska pel trouwen". Toen gisteren de hu welijksdata werden bekendgemaakt, wa ren Caroline en haar moeder in Washing ton, waar Grace een vergadering van de raad van beheer van Twentieth Century Fox moest bijwonen. BURG(ANP) - De luwministers van de Eu- gemeenschap zijn in jnburg de jaarlijkse om het prijzenpakket Inen. Aan het hoofd van (derlandse delegatie in de landbouwraad staat 1 een tamelijk pessimis- minister van landbouw, van der Stee. De Neder- be winds man verklaar- eravond in Luxemburg [lijk: „Ik ben geen opti- I Het prijzendebat wordt ivoensdag interessant, of pas in mei". jlandbouwprijzendebat is jar van start gegaan op van (naar boerenopvat- üiterst magere voorstellen de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG. Europees landbouwcom missaris Gundelach wil de prij zen met niet meer dan amper twee procent gemiddeld verho gen. Voor de Nederlandse boer betekent dat praktisch geen prijsverhoging. Vooral de boe- renorganisaties in de Benelux- landen en ook in Duitsland (al smede de Copa, de overkoepe lende Europese boerenorgani- satie) hebben dan ook felle pro testen laten horen tegen deze voorstellen die ze bij voortdu ring dik onvoldoende genoemd hebben. Het prijzendebat is op de tradi tionele manier gestart Al vrij vroeg na de opening van het debat, gisteren laat in de mid dag, kwam de voorzitter van de raad, de Deense minister Poul Dalsager, met een „pakket" op tafel dat overigens dagen van tevoren door hem en land bouwcommissaris Gundelach was voorbereid. De meest es sentiële vragen worden in dat papier niet beantwoord, aldus de eerste reactie daarop van minister Van der Stee, die in tegenstelling tot zijn Belgische collega, Antoine Humblet, ook gisteren niet bereid bleek mee te delen wat hij als minimum aan prijsverhoging voor de Ne derlandse boeren wil binnenha len. Humblet maakte er geen geheim van dat hij streeft naar een prijsverhoging met 5 tot 5,5 procent. Gundelach heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij van mening was dat de land- bouwproduktie als maar stijgt, terwijl de consumptie stag neert Gundelach wijt dat on dermeer aan de jaarlijkse ver hoging van de garantieprijzen voor de landbouw, waarvan de boerenorganisaties altijd zeg gen dat ze slechts „bodemprij zen" vormen, maar vyaarvan Gundelach meent dat ze wel degelijk ook de consumptie prijzen omhoog stuwen. Voorafgaande aan het land- bouwberaad kwamen de visse rij-ministers bijeen. Zij beslo ten de tijdelijke visserijregelin gen met Noorwegen, de Far oer en Zweden te verlengen tot 30 mei. Overigens werd geen en kele vooruitgang geboekt naar Minister Van der Stee (r) in gesprek met zijn Britse collega John Silkin. een Europees visserijbeleid, al is besloten de voorstellen van de Europese Commissie voor advies voor te leggen aan het Europees parlement. Een Euro pees visserijbeleid wordt nog steeds tegengehouden door de Britse minister Silkin, die over igens begerig is grote vangst- voordelen te eisen in de wate ren vijftig mijl uit de Britse kust. BONN/NEW YORK (DPA) - De Westduitse regering heeft een uitwisseling van het spion nen-echtpaar Guenther en Christel Guillaume opnieuw categorisch van de hand gewe zen. „Guillaume blijft waar hij is", aldus een regeringswoord voerder in Bonn. Berichten in het Amerikaanse weekblad Newsweek over een mogelijke internationale uitwisseling, waarbij de Guillaumes betrok ken zouden zijn, noemde hij volledig onjuist. Volgens News week zou het echtpaar Guillau me mogelijk op de nominatie staan voor uitwisseling tegen de Rus Anatoli Sjtsjaranski. Bus gekaapt WINDHOEK De eerste mi nister van Ovamboland, domi nee Cornelius Ndjoba, heeft de nationalistische organisatie Swapo beschuldigd van de ka ping van een autobus met 84 passagiers aan boord. De bus is volgens hem uit Ovambo land, een bantoestan in Nami bië, meegenomen naar Angola. Voordat de Angolese grens werd overschreden zijn drie bejaarde passagiers vrijgela ten. Ndjoba vraagt de regering van Angola en de regeringen van de vijf westerse landen die zich inspannen voor een rege ling van de kwestie-Namibië, om te helpen de terugkeer van de passagiers te regelen. j^an onze correspondent). ONN De gisteren op slot Klessheim Salzburg door twintig conservatieve christen-democratische partijen opge- ichte Europese Demokratische Unie E.D.Ü.) wil door gesprekken bereiken dat jet Nederlandse CDA zich alsnog bij deze iep aansluit. Hetzelfde geldt voor de taliaanse en Belgische christen-democra- i die eveneens bij de oprichtingsbijeen- |omst ontbraken. t CDR had geweigerd naar de „Strauss- $lub" in Salzburg te gaan omdat het geen loalitievorming wil voor de Europese ver- bezingen van volgend jaar en omdat het bang is voor een anti-socialistische polari satie. De EDU wordt beschouwd als een tegen stander van de socialistische internationale al wil zij zich voorlopig tot de Europese centrum-partijen beperken. CSU-voorzitter Josef Strauss verklaarde gisteren op een persconferentie dat de EDU zich niet al leen aan de linkerzijde afbakent (namelijk tegen communisten en marxistische socia listen), maar ook ter rechterzijde in zover re zij zich afwendt van rechts-radikalisme. Dit laatste is volgens Strauss des te nood zakelijker, „Omdat er al pogingen in het werk zijn gesteld om de centrum-partijen naar rechts te schuiven". inkrijk: ;n utronen- m JS (AFP) Frankrijk imenteert niet met een f^anenbom. Een woord- er van het Elysée ver- Ie gisteren: „De in be paalde persorganen versche nen berichten over experimen ten door Frankrijk met een neutronenbom dienen niet ern stig genomen te worden. Een dergelijk experiment heeft niet plaats gevonden en er bestaan ook geen plannen dit te gaan doen". Overigens is volgens China het neutronenwapen dat Amerika kan maken, minder gevaarlijk dan de al in gebruik zijnde Russische mobiele geleide ra ket SS-20, waarvan de kracht 2.000 keer zo groot is als die van de neutronengranaat ADVERTENTIE Makkelijk en vlot in zo'n Japon, waarin u zich leuk boléro-pakje. Van 100% prettig voelt, dankzij katoen. Met de keuze uit de 100% katoen. U kiest uit diverse dessins en kleuren. verschillende kleuren. Maten 36 t/m 48. Maten 36 t/m 48. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. LEIDEN: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) LEIDSENHAGE: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond) Zes jaar geëist tegen Peron BUENOS AIRES (Rtr) - Een openbare aanklager in Buenos Aires heeft een gevangenisstraf van zes jaar geëist tegen ex- president mevrouw Maria Este- la Peron-Martinez, die wordt beschuldigd van wanbeheer van geld voor liefdadigheidsin stellingen en het gebruik van dit geld ten eigen bate. De aanklager zei dat hij bij zijn eis van zes jaar uitging van het feit dat mevrouw Peron als president het Argentijnse volk had moeten voorgaan in onbe smet en voorbeeldig gedrag. Zij werd twee jaar geleden af- De Voorburgse harmoniekapel Forum Hadriani geeft op vrij dag 28 april het jaarlijkse zaal concert in de aula van de Dal ton Scholengemeenschap aan de Loolaan te Voorburg. Er wordt achtereenvolgens opge treden door de drumband o.l.v. Theo Koppe, de jeugdklas o.l.v. Frans Asselman, het saxofoon kwartet o.l.v. Piet Kortenbach en, na de pauze door de voltal lige kapel o.l.v. Jan Schellevis. Eén van de inzittenden van het Koreaanse toestel maakte tijdens de gevaarlijke vlucht boven Noord-Rusland vanuit een cabineraam een opname van een Russische Sukhoi-jager die later een raket op het Koreaanse passagierstoestel zou afvuren. BODO, Noorwegen(KPI) De Russen ontdekten het afge dwaalde Zuidkoreaanse lijn- toestel pas toen het allang over een van 's werelds zwaarst bewaakte militaire in stallaties was gevlogen, zo hebben legerwoordvoerders in Noorwegen bekend gemaakt. Het toestel werd donderdag door de Noorse radar tussen zes en zeven uur 's avonds opgepikt en routinematig ge volgd, omdat men dacht dat het een gewone Russische vlucht was. Vandaar dat er toen geen speciale aandacht aan werd geschonken. Volgens Noorse legerwoord voerders bleven de radarwaar nemers het toestel twee uur lang volgen, terwijl het in zuid elijke richting over Moermansk en het schiereiland Kola vloog, een gebied waar meer oorlogs schepen, onderzeeërs en raket ten zijn geconcentreerd dan waar ook ter wereld. Volgens de Noorse waarnemin gen vloog het al bijna een uur in het Russische luchtruim voordat het werd onderschept. Toen had het al rond 400 kilo meter boven Sovjet-grondge bied gevlogen. Toen viel het van de radar schermen weg, kennelijk na ge troffen te zijn. Zeker een van de twee Russische jagers die het uiteindelijk onderschepten, vuurde volgens de Noorse woordvoerders een lucht-raket af. Normaal zou het toestel al bij het naderen van het Russische luchtruim door de Russen moe-, ten zijn onderschept, aldus de Noren. „Voor mij is in elk geval duide lijk dat de Russen zich wel het hoofd zullen breken over de vraag hoe een en ander kon gebeuren", zo meende een NA- VO-woordvoerder in het Noor se Bodo, de meest noordelijke luchtbasis van de NAVO. Christus van lievens bracht 86.000 op AMSTERDAM - Een paneel van Jan Lievens, voorstellende Christus aan de geselpaal, heeft 86.000 opgebracht op een veiling van het Amster damse huis Sotheby Mak van Waay. Er kwamen 135 werken onder de hamer van meesters uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Het pa neel van Lievens (een leerling van Rembrandt) werd aange kocht door de Nederlandse kunsthandel. Hoge prijzen wer den verder neergeteld voor een landschap van Jan van Goyen 41.000), een Rijnlandschap van Herman Saftleven 32.000), een herbergscène van Jan Miense Molenaar 30.000) en een interieur van W. J. Laquy 27.000). Twee schilderijen van Pieter Snayers, samen geveild, brach ten 84.000 op. ,,Son of Sam" op 8 mei voor rechter New York (Rtr.) David Ber- kowitz, de „Son of Sam" die New York City een jaar lang terroriseerde, moet over twee weken voor de rechter ver schijnen op verdenking van moord. De 25-jarige Berkowitz worden zes moorden en zeven vermin king tot gevolg gehad hebben de aanslagen ten laste gelegd. Hij bediende zich hierbij van een pistool van .44 kaliber. Zoals juridisch gebruikelijk is, zal hij terechtstaan voor slechts één moord, die van 31 juli vorig jaar Berkowitz' laatste op Stacey Moskowitz. In brieven aan de politie had Berkowitz zichzelf de bijnaam „Son of Sam" gegeven. Na zijn aanhouding zei hij tot zijn da den te zijn gekomen door in blazingen van de duivel, die zich daarvoor bediende van de hond van buren. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Vijftig tanks, van het Britse Rijnleger in West-Duitsland zijn niet lan ger gevechtsklaar, omdat de militaire overheid wegens het grote aantal ontslag nemingen over veef te weinig manschap pen beschikt. De \anden van het War schaupact daarentegen hebben geen ge brek aan militairen. Voor iedere NAVO- tank kunnen zij er drie aanwenden De getalsterkte van het Britse landleger dat overigens volledig bestaat uit beroeps militairen, bedraagt momenteel 162.230 manschappen. Afgelopen jaar heeft het leger 22.951 nieuwe recruten aangeworven, tegen 28.350 het jaar tevoren, en 23.252 drie jaar geleden. In de twaalf maanden voor 1 april 1978 kreeg het Britse landleger 1137 nieuwe mannelijke en vrouwelijke officieren Vroeger waren het er 1241. Uit gegevens, die tot nu toe angstvallig geheim gehouden werden blijkt dat de strijdkrachten van Groot-Brittannië in de komende maanden zowat 10.000 manschappen, onder wie 1000 officieren van het landleger, zullen verlie zen. Vierhonderdvijftig officieren van de luchtmacht zitten met ongeduid te wachten om weer burger te kunnen worden. Het grootste bezwaar van de ontslagne mers tegen het leven in uniform is, dat ze slecht betaald worden. Op het ministerie van defensie in Londen wordt pessimis tisch voorspeld, dat het aantal ontslagne mingen van officieren van het landleger einde 1978 ongeveer 5000 zal bedragen. De duizend, die al ontslag genomen hebben, vertegenwoordigen het aantal noodzakelij ke officieren voor dertig bataljons. Nor maal is een Brits bataljon 650 man sterk en telt het dertig officieren. Vooral de kapiteins schijnen geen lust meer te hebben om het vaderland nog langer te dienen. Een kapitein van het Britse landleger heeft een bruto jaarsalaris van 4.641 tot 5.298 pond. Onder-officieren verdienen 2.991 tot 4.993 pond per jaar. Premier Callaghan heeft in het Lagerhuis de belofte afgelegd, dat alle militairen dit jaar een redelijke opslag zullen krijgen. Hij gaf echter te verstaan, dat ze niet moeten rekenen op meer dan tien percent extra en dit ondanks het feit, dat ze al veel langer dan de meeste burgers op een loonsverhoging zitten te wachten. In de Britse luchtmacht is de situatie even ernstig. Bijna 1500 officieren hebben hun ontslag ingediend, wat neerkomt op een stijging van 77 percent. De overheid voor spelt, dat de R. A. F. over twee jaar 200 piloten tekort zal hebben. Het kost de Britse staat 500.000 pond óm een piloot volledig op te leiden. Militaire waarnemers noemen het gebrek aan manschappen catastrofaal. Een onver wachte stijging in de recrutering zou het probleem niet direct oplossen, omdat de gevolgen van het huidige tekort zich ook dan nog minstens twee a drie jaar zullen doen gevoelen. Staking in Japan: lopen In Japan is het spoor weg- en autobusper- soneel voor drie da gen in staking ge gaan om loonsverho gingen af te dwingen. Dit betekende dat vanmorgen in Tokio, behalve nog meer au to's, ook weer fietsers en hardlopers op straat verschenen. De vervoeren namelijk dagelijks 50 miljoen passagiers, die nu op een andere manier naar hun werk moes ten zien te komen. Gisteren hebben trou wens duizenden Ja panners besloten maar op hun werk te overnachten. Patricia moet terug naar cel WASHINGTON (UPI) - Het Amerikaanse federale hoogge rechtshof heeft besloten dat de 23-jarige Patricia Hearst, doch ter van de krantenmagnaat Randolph Hearst, terug moet naar de gevangenis waaruit zij in november '76 op borgtocht was vrijgelaten. Zij was in ho ger beroep gegaan tegen een vonnis van zeven jaar gevange nisstraf wegens haar aandeel in de beroving van een bank in Californië. Haar beroep werd echter verworpen. Begin 1974 was Patricia Hearst ontvoerd door het Symbionese bevrijdingsleger (SLA). Op 15 april 1974 beroofde het SLA een bank in Californië. Daarbij was Patricia actief betrokken. Een proefvoorpagina van de nieuwe uitgave van Life die in oktober zal verschijnen. LIFE TERUG ALS MAANDBLAD NEW YORK (Rtr) Life Magazine, eens het succesvolste geïllustreerde weekblad van de wereld, komt vijf jaar na zijn opheffing terug. Time Incorporated maakte gisteren bekend dat een nieuwe Life, in oktober van dit jaar terugkomt als maandblad, vooral gericht op verbruikers in de hoge inkomensgroepen. De oude Life, die op zijn hoogtepunt een oplage had van 5.500.000 exemplaren, was gericht op de massa.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7