1 1 H Voorhoutse postbode Wim Floor sloot dankbaar verleden af der wet „Vox Laeta" laat met vreugde haar blijde stem en nieuwe vleugel horen TIG bijzonder goed op dreef ,,Ik ben daar al 50 keer door rood licht gereden" Leiden leert rekenen ,,LJA moet taken in sociaal-cultureel werk vervullen ^TAD/REGIO LEIDSE..COURANT DINSDAG 25 APRIL 1978 PAGINA5 iodi Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. „Vox Laeta", de trots van Alkemade. Een Veens ensemble van meer dan plaatselijke grootheid is het gemengd koor „Vox Laeta", een blijde stem die al eerder door mij als verheffend werd beschreven, ook al omdat z'n prestaties boven het gemiddelde liggen. Het koor is ruim dertig jaar oud, maar nog steeds jong als wat, omdat er regelmatig jonge leden toetreden. Op zichzelf al een beste reclame, want als je de toekomst nog vóór je hebt, ga je je krachten niet verspillen aan iets dat de moeite niet waard is. „Vox Laeta" is zo'n bron van veelbelovend ple zier en genoegen voor stemheb- benden. Nu hebben zangers en zangeressen - ook al zijn ze dub bel en dwars amateur - door gaans de pretentie dat ze zich op een zeker niveau wensen te handhaven. Dat peil is juist bij de Veense blijde stem gegaran deerd met een dirigent als gebo ren Veender Jan van der Meer, die als bekwaam vakman steeds een tonale herder is gebleven voor een eigen zanglustige kud de. Kort en goed: „Vox Laeta" laat weer van zich horen, op vrijdag- en zaterdagavond, 28 en 29 april deze week. In de Alke burcht, de vaste bakermat. Een bijzondere attractie deze keer is de inwijding van een nieuwe vleugel. Een glanzend instrument, dat aangeschaft kon worden dankzij een lang niet onbelangrij ke bijdrage van het Anjerfonds en nu „omzongen" gaat worden door het eigen koor. In een zeker opzicht wordt het een „dubbelconcert", want de oude vleugel blijft nog even staan, zodat een vierhandig pianistiek optreden mogelijk is. Jan speelt samen met collega-pianist Henk Lagendaal werken van Poulenc, Mozart, Bach en Milhaud. De laatste componist schreef een suite voor twee piano's, die ook in de Veen furore zal maken, „Scaramouche", een be geesterend zuidelijk feest van ritme en samenklank. Op het programma vermeld als uitsmijter, maar dan één van de goede soort. Moet ik Jan van der Meer nog aan z'n publiek voorstellen? Nee toch zeker. Niet temin maak ik nog even gebruik van de annalen die vermelden, dat Van der Meer in 1928 in R'veen werd geboren, studeerde aan het Kon. Conservatorium in Den Haag een sinds enkele jaren in Leiderdorp woont. Een musicus die uiteraard niet stilzit en deel uitmaakt van de kamermu- ziekensembles „Het Mendelssohn Trio" en het „Hoorntrio". Vruchtbaar ook is z'n samenwerking met meesterfluitist Koos Verheul, met wie hij al geruime tijd een duo vormt, hetgeen onder andere in een paar opmerkelijke grammofoonplaten tot uitdrukking is gekomen. Verder is Jan een bereisde Roel, want congerttoernees brach ten hem door heel Europa, tot in het Midden Oosten, Brazilië en de Antillen. Nog onlangs was zijn „Mendelssohn Trio" een maand in Indonesië. Dat zijn de instrumentale verdiensten van Jan van der Meer, maar als dirigent kent hij ook zijn Veense koor Vox Laeta als zijn broekzak. De neerslag daarvan zal men eind deze week kunnen ondervinden. Onder zijn leiding zingt het koor met eigen solistensopraan Rietje Hoogenboom, tenor Jan van der Meer Czn, bariton Wim Hille- brand, werken van o.a. Monteverdi, De Palestrina, Passereau, Haydn, Fauré, Mo zart. De twee vleugels, de oude en de nieuwe, zullen naar mijn gevoel een paar hoogtepunten verklanken, zowel Duits ge tint (Mozart en Bach) als Frans (Poulenc en Milhaud). Twee dagen later concerteert Vox Laeta alweer onvermoeid in de Alphense Ad- ventskerk (met als vaste orgelbegeleider Leo van Doeselaar uit Amsterdam). Dat is op Koninginnedag, ditmaal maandag 1 mei, een dag vol arbeidsvreugde. Zondag 21 mei neemt Vox Laeta deel aan een zangersdag in Den Bosch. Los van dit alles mag ik mededelen, dat nog onverminderd nieuwe koorleden van harte welkom zijn. Donderdagsavonds is het van acht tot tien uur hard repeteren geblazen (met veel lachen ertussen door). Iemand die absoluut niet kan zingen is niettemin welkom als donateur. Inlichtingen bij het bestuur (se cretariaat Vondelsingel 15, tel. (01713) 3301, en bij kapper Koek, Noordeinde 20. Wim Floor krijgt de gouden PTT-speld uitgereikt Het is geen zeldzaamheid, maar er heeft weer eens een postbode z'n bestellerstas aan de wilgen gehangen. Deze keer is het Willem Floor, die veertig jaar lang onder Tante Pos gereild en gezeild heeft en het merendeel van die tijd in Voorhout. Wil lem Floor wordt in juni a.s. 65 jaar en gaat dan met groot verlof. Inmiddels loopt hij alweer een jaar in de ziektewet, maar het definitief afscheid van de posterijen betekent voor hem toch wel een heel keerpunt in zijn leven. Al waren het alleen maar de PTT-bezinningsdagen in Drieber gen met hun studiegroepsfeer en hun on derbrekende luim. Over een paar dagen gaan Willem en zijn vrouw daaraan voor de laatste maal deelnemen. Vorige week kwam in huize Floor in Voorhout het officiële einde aan een loopbaan. PTT-di- recteur uit Noordwijk kwam de gouden PTT-speld opprikken en nam een oorkon de mee met een vererende tekst voorzien van blauwe ruitjes die deden denken aan „giroblauw hoort bij jou". En dan de envelop met inhoud: „het viel me zeker 500 gulden mee", vond Willem Floor, later op de dag. Willem liep allang niet meer met z'n tas. Daar was Floor al zowat aan gewend, maar vorige week werd achter zijn PTT-bestaan een punt gezet. Dat gebeur de in de huiskamer die drastisch versierd was met kleurige papieren slingers en de vermelding „Hulde aan de jubilaris". Het was een van stemmen gonzen de kamer, waarin de vrouwen bij de vrouwen zaten en de mannen bij de mannen. Jus, rosé en een advocaatje aan de ene kant, de pils en de Jonge" aan de andere, maar toch verbonden in een grote „8" en in een entourage van lentebloemen. In deze sfeer viel het Willem niet moeilijk nog even, na veertig jaar, te „evalueren". Het zat er duidelijk op, allemaal. „Er is een heel verschil tussen vroeger en nu", stelde hij publiekelijk vast. „Tegenwoordig ben je te veel gebonden aan normen; je bent je vrijheid een beetje kwijt. Vandaag de dag ben je net een krantejongen die op tijd weer binnen moet zijn. Da's niet zo leuk als jaren terug toen je je nog zo'n beetje eigen baas kon voelen in het dorp". Zoals Willem Floor eens postbode was in Voorhout, zo zal men het niet meer meemaken. Het hele postwereldje van weleer ademde nog iets gezelligs, al was je de hele dag bezig. Zoals Floor's ervaring was: „je kende het hele dorp, je was een lopend postkantoor. Het was heel normaal als men je vroeg; Floor, breng wat voor me mee als je weer langs komt bij de tweede bestelling. Dat konden bijvoorbeeld pillen zijn die je bij de dokter voor iemand ophaal de". In '37 werd Floor als jonge vent voor het eerst werkloos. Hij probeerde bij de NZH, de Spoorwegen en de post. Bij de PTT lukte het. Hij werd hulpbe steller tegen 4 gulden en 53 cent in de week. Dat ging zo tot 1941. Willem werkte toen als halve kracht in een klein wijkje, met 325 afgiften. Van lieverlee kwam er een straatje bij. „Ik heb trouwens overal gezeten, in de hele streek, als plaatsvervangend kantoorhouder. Ja, als hulpbesteller werkte ik ander half uur per dag. Gekke tijd eigenlijk. We zijn in Voorhout nu over de 2000 afgiften heen, met vier volslagen diensten en een keer of vier laden met je fietstas. Er zijn nu mensen dood van wie ik de geboortekaart nog heb bezorgd. Wat Wim Floor ook wel spijt is, dat er tegenwoordig bijna geen „belstukken" meer zijn; „het is doods bussenwerk geworden. Jachtwerk ook; je moet er ongeveer 700 stuks per uur uitgooien en ze zetten. Dat is de landelijke norm". Inderdaad, zo blijft er weinig „hangwerk" meer over. Dat is voor postbode Willem Floor, die van gezelligheid houdt, een heel ding: „je leefde mee met de gemeenschap; je had je nare dingen, maar ook je leuke. Dood en trouwen liepen met je mee. Nieuwjaarsdag ken ik als onze mooiste dag van het jaar. Mijn collega en ik spaar den de nieuwjaarspost op om die dag te kunnen bestellen. Om half negen 's morgens gingen we op stap". Ooggetuigen kunnen daar nog van meepraten. „Het eerste eindje was het niks: iedereen was zowat naar de kerk. Maar na elven begon het: „Floor, een borreltje?". „Ik had al een stuk bij me voor onder weg. Bij „Welgelegen" wachtte m'n collega en mij de nieuwjaarsborrel in achtvoud: één voor Jezus, een voor Maria, één voor Jozef, een voor de Headers, één voor de drie koningen en nog een stuk of wat. Het eind van het nieuwjaarsliedje was, dat we ons met de bus naar huis moesten brengen. En m'n vrouw nijdig.Ook voor belangstellende dorpsge noten was het plezierig Floor en z'n collega-bestellers in actie te zien. Volgens een stille getuige was het „een hele affaire; als een toeter kwamen ze na afloop van de bestelling opzetten, met als beruchte etappes top De Bontekoe. Overal kregen de postbodes een slokje, wat zo hoog opliep dat ze de hele Herenstraat nodig hadden om thuis te komen. Willem Floor is rustiger geworden: z'n vrouw is niet nijdig meer op Nieuwjaarsdag. Maar het was wel erg mooi. „Nu ben je je contact met de mensen kwijt. Het is een hartstikke leuke tijd geweest en ik heb het mirakels naar m'n zin gehad". Na de overvolle receptie, vorige week, stonden de boterhammetjes belegd klaar. Daarna ging het naar de kerk, uit dankbaarheid. Gezongen. v vai inde d< EIDEN De voorstellingen crit ie de toneelvereniging Tot le de ers Genoegen in de loop der 1 m jden geeft, verschillen onder- ng niet veel. Vooraf komtr de Jacques Boom, voorzitter de vereniging en regisseur dor^ui het stuk, iedereen van har- welkom heten; tijdens de oorstelling mag Corin Hagen- vooeek al haar registers van ulpsheid opentrekken, ter- p n ijl mevrouw Boom enige zuurheid ten toon spreidt; en na afloop dreigt één der mede spelers steevast de bloemen hulde mis te lopen. Maar gisteravond bleek TIG in de Schouwburg bijzonder goed op dreef met de klucht „Schan daal in Parijs". Er werd zeer vlot gespeeld, woede-aanvallen en momenten van wanhoop wisselden elkaar af in voortdu rende stroomversnelling en de ondeugd zelf waarde rond op het podium. Alle spelers zetten zeer fraaie typen op het toneel (meer dan bij andere voorstellingen) en hielden die typen tijdens de opvoering voortreffelijk vol. Een gulle lach rolde dan ook regelmatig door de redelijk ge vulde zaal. Opvallend is ook de groei die bepaalde acteurs en actrices in de tijd dat ze bij TIG spelen, hebben doorgemaakt. Tekstbe handeling en speelprestaties zijn duidelijk vooruitgegaan. Over het stuk kan men verder kort zijn. Hoewel de oorspron kelijke plannen geheel mis dreigen te lopen, komt alles uiteindelijk op zijn pootjes te recht. En de grote hypocriet wordt als hypocriet ontmas kert. Is dat niet bijzonder aar dig? Stichtend in ieder geval wel en dat tot ieders genoegen. PAUL VAN DER PLANK 2ïiamanten trouw recies aan het einde van de eerste wereldoorlog, die de meeste mensen alleen maar uit de geschiede- m^sboek/es bekend is. reikten de heer J D Verhoeven n mevrouw J. Verhoeven (toen nog Azier) elkaar de and en beloofden elkaar trouw tot m de dood Nu het zestig aar later en de beiden zijn elkaar nog leeds trouw De heer Verhoeven is inmiddels 84 morden, een respectabele leeftijd Maar zijn vrouw li/ft niet achter Zij is nu 83 aar En als het aan et echtpaar ligt. blijven ze nog eens zestig jaar itrouwd. „Het is omgevlogen, die tijd. En we zijn gebleven door de jaren. Dat is het belangrijkste. I Hes doen we nog zelf. Koken, boodschappen doen, <et huishouden, noem maar op. Alleen werken, dat loe ik niet meer", grapt de 84-jarige jubilaris. >e hele week was het al feest in de familie. Het werd isteren besloten met een bezoekje van de burgemees- ■r en zijn vrouw. Om kwart over vier kwam de heer is met zijn echtgenote bij het huis van het jubilerende chtpaar en werd daar gastvrij onthaald door het chtpaar en de aanwezige familieleden. VERDACHTE DOOR ZUS AANGESPOORD LEIDEN Een Noordwijkse arbeidsongeschikte automo bilist stond gisteren voor het aanschijn van verkeersschout Van Ham en kantonrechter Van Dijke terecht vanwege het rijden door rood licht op de Van Berkelweg in Noord- wijk. Volgens rechter Van Dijke zou verdachte alvorens door rood te stuiven eerst nog eens onrechtmatig een aantal wachtende auto's over de linksafstrook hebben ge passeerd om vervolgens weer rechtdoor te gaan. De verba lisanten kregen volgens het verbaal weinig te horen dat op berouw wees. „Ik heb dit al 50 keer gedaan, maar jullie hebben zeker nooit opgelet", voegde hij het onthutste poli- tiestel toe. „Ja maar dat heb ik niet ge zegd, maar mijn zuster. Zo iets zou niet in mijn hoofd opkomen. Mijn zuster beweer de bovendien dat het licht groen was en zelf wist ik dat ik door rood was gegaan", zo ontzenuwde verdachte de ver klaringen in het verbaal. Ook voor het roodrijden bleek een plausibele verklaring aanwe zig. „Ik kwam net van het ziekenhuis en mijn vrouw moest hoognodig". „O, maar wat mankeerde ze dan", vroeg kantonrechter Van Dij ke begaan „Ze moest hoogno dig naar het toilet, edelacht bare, maar mijn zuster wilde daarvoor niet stoppen en drong bij mij op spoed aan", aldus de Noordwijker die te vens verklaarde dat hij zijn zuster er maar met moeite van had afgehouden om hem naar het gerecht te vergezel len. „Stel je voor, dan had ik waarschijnlijk 200 gulden boete gekregen in plaats van 100 gulden voor het rijden door rood licht", meende hij opgelucht. Wat betreft de ver keersschout hoefde het ook geen 100 gulden boete te zijn. „Ik dacht eerst, U maakt er een potje van, maar nu heb ik begrepen dat Uw zuster een sanitaire stop verhinder de eis ik 50 gulden boete", aldus de schout wiens eis door Van Dijke in een vonnis werd omgezet. Over de kop Een andere verdachte, weder om in Noordwijk was ergens op een randweg over de kop geslagen terwijl hij niet in het bezit was van een rijbewijs, dus hij had dat illegaal ge daan. Erger vond het kanton gerecht dat verdachte in pa- mek de auto had verlaten en midden op de weg achtergela ten zonder aan andere wegge bruikers aan te geven dat zijn auto niet meer tot het gebrui kelijke wegverkeer behoorde en derhalve ontweken moest worden. Verkeersschout Van Ham prees de automobilist die na een noodstop voor het met vier wielen omhooglig- gende geval te hebben ge maakt gelijk zijn auto er met knipperende lichten bijzette omhet obstakel zichtbaar te maken. De verkeersschout was niettemin niet blij met het door paniek ingegeven staaltje van nonchalance. „De auto was van mijn vader en "de accu was leeg. en aan gezien ik automonteur ben ging ik hem weer lopende ma ken", verklaarde verdachte, zijn rijbewijsloze escapades. Nadat rechter Van Dijke eerst verkeerd had begrepen dat de Noordwijker bedoelde dat hij met succes had gepro beerd de motor aan de praat te krijgen en niet dat hij al lopende met het vehikel voor zich uit duwend de boel pro beerde te maken vervolgde de automonteur zijn verhaal door te zeggen dat hij over de kop was geslagen door een klapband. Volgens rechter Van Dijke was echter vast komen te staan na politieon derzoek dat de banden van de auto geheel gaaf waren en dat de oorzaak van de verkeers- veiligheidondermijnende dui keling eerder gezocht moest worden en wat al te veel gas- pedaaltrapwerk van verdach te Toen de zaken aldus scherp waren gesteld eiste verkeersschout Van Ham 290 gulden boete, waar rechter Van Dijke nog een week voor waardelijke hechtenis aan toevoegde in geval dat de monteur het weer eens in zijn hoofd mocht halen om stuk ken metaal op de wegen ach ter te laten. PLENAIRE VERGADERING OVER AMBTELIJKE NOTA: imn LEIDEN - In de raadzaal van het stadhuis had i du gisteravond een afsluitende hoorzitting plaats voover het rapport Organisatie sociaal-cultureel tho werk, opgesteld door de ambtelijke werkgroep t w verhouding gemeente/para-gemeentelijke in- aa Hellingen. De aanwezige vertegenwoordigers ^hoivan de betrokken instellingen waren vrijwel ;tru unaniem in hun verwerping van de voorstellen von van de werkgroep. Als alternatief gaven zij de nsb voorkeur voor een grotere rol voor de Leidse oet< jeugdaktie. De LJA zou in die rol als volwaar- tsli dige tegenspeler van de overheid kunnen optre- -looden, het sociaal-cultureel werk kunnen onder- :en( steunen en de belangen daarvan kunnen behar- op tigen. n het rapport wordt voorgesteld de para-ge meentelijke instellingen voor sociaal-cultureel werk op te splitsen in drie delen: een deel overheidstaken dat bij de gemeente komt, een deel ondersteuning waarvoor één ondersteu ningsinstituut komt en een een deel maatschap pelijk initiatief, waaronder ook belangenbeharti ging valt. Deze voorstellen werden vrij principieel aange vochten. Alle aanwezigen waren het er over eens dat de instellingen voor sociaal-cultureel werk moeten gaan samenwerken, vooral de LJA en de welzijnsraad. Both, voorzitter van de LJA, en Hamen, teamleider van het Leids Volkshuis, stelden dat die samenwerking moet groeien. „Maar dan niet zo dat je geforceerd naar één bepaalde structuur toegroeit. Twee jaar probe ren, en dan kijken hoe de zaken staan. Mis schien moet je dan gaan denken aan een federa tief verband". In dit verband merkte Hagen op dat het erg jammer is dat een analyse van de bestaande en gewenste samenwerkingsverbanden in het rapport ontbreekt. „Het rapport is te weinig toegespitst op de Leidse situatie", aldus Hagen. De voorgestelde opsplitsing van de instellingen in drie delen riep ook veel kritiek op. Als je een zekere autonomie van instellingen erkent en nodig vindt", stelde Both, „moet je alleen maar randvoorwaarden scheppen om ze te laten be staan. De taken beleidsvoorbereiding, onder steuning en belangenbehartiging kunnen het best in één instelling verenigd zijn. Je hebt een zekere continuïteit en deskundigheid nodig, en je moet vertrouwen hebben in de mensen die er zitten. De LJA voldoet aan deze vereisten. Bij alle sprekers ontbrak vertrouwen in de vormen ondersteuningsinstelling. „Je eigen men sen zitten er niet", „ze springen steeds van het ene probleem op het andere, er is geen continuï teit" en „het wordt een moloch die moeilijk democratisch te houden is" waren veelgedeelde meningen. De werkgroep zal over deze hoorzitting rapport uitbrengen aan b en w, die de zaak op 22 mei voorleggen aan de gemeenteraad. LEIDEN - De gemeente Lei den zal bij de komende ge meenteraadsverkiezingen op 31 mei voor de telling der stemmen gebruik gaan maken van de computers van het Re kencentrum in Leiden. De ver werking van de uitslagen per computer verkleint de kans op fouten aanmerkelijk. Tot deze maatregel werd beslo ten nadat bij de verkiezingen voor Provinciale Staten enige duizenden stemmen tijdelijk verloren gingen waardoor er een foutieve uitslag in de dag bladen kwam Computers zul len het menselijk falen van toen op 31 mei moeten uitslui-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5