'Financiële kwesties belemmeren oplossing verkeersproblemen' Van Leeuwen bedankt als lid CDA-verband Alphense politie rolt twee jeugdbendes op Eerste paal Winkelhof Pater Peeters verlaat Zoeterwoude COMMISSARIS VROLIJK IN LEIDERDORP: Vie Kostbare enveloppen teruggevonden KORTWEG KIEZEN OP REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 25 APRIL 1978 PAGINA 4 TT» Alphen aan den Rijn De Alphense politie heeft de afgelopen dagen 18 jeugdi ge personen uit Alphen en Leiden gearres teerd die betrokken zijn geweest bij een fiks aantal diefstallen en inbraken. Hier bij waren twee jeugdbendes van 8 die het vooral gemunt hadden op brommers en fietsen. Volgens de polite bestaat er geen verband tussen beide bendes. De ene jeugdbende bestond uit 8 knapen in de leeftijd tussen 12 en 16 jaar. Ze hebben inmiddels bekend 13 brommers en 2 fietsen te hebben gestolen, waarmee ze „plezierritjes" maakten. De diefstallen zijn gepleegd tussen 6 en 17 april. 11 brommers en 1 fiets werden buitgemaakt in Alphen, 2 brommers in Katwijk en 1 fiets in Ha- zerswoude. De politie heeft tot nu toe 2 fietsen en 4 brommers kunnen achterha len. De knapen hebben gezegd dat enkele brommers in de Oude Rijn zijn gegooid en een paar achtergelaten in andere ge meenten. De andere jeugdbende die de politie inre kende werd gevormd door 8 knapen uit Leiden en Alphen in de leeftijd tussen 16 en 20 jaar. Ze bekenden vanaf november van het vorig jaar 12 bromfietsen van het zelfde merk te hebben gestolen. De totale waarde hiervan was 15.000.- Acht brom mers werden buitgemaakt in Alphen en de overige 4 in Leiden, Nieuwkoop en Bode graven. De knapen hebben de frames in het water gegooid. De onderdelen werden verkocht. Deze zaak kwam aan het rollen toen één van de knapen bij een controle in Alphen werd aangehouden op een gesto len brommer. In samenwerking met de Leidse politie werd de zaak toen opgelost. De knapen bekenden ook nog inbraken te hebben gepleegd in bouwketen en in aan bouw zijnde woningen. Hierbij werden ont vreemd twee boormachines, een radio, een elektrische slijpmachine, 3 calculators en wat handgereedschap. Verder arresteerde de politie nog een 23-ja- rige en een 20-jarige Alphenaar. De 23-jari- ge inwoner van Alphen heeft inmiddels bekend onlangs voor een bedrag van ƒ4200.- gestolen te hebben bij garage Gabo te Alphen. Verder bekende hij ook nog inbraken in een landbouwschool te Bos koop, de LTB te Koudekerk en bij Duinker en Verruit te Alphen. Hierbij zou hij voor een gering bedrag aan geld en wat sigaret ten hebben gestolen. Ook bekende hij zich vier keer schuldig te hebben gemaakt aan joy-riding. Daarvoor „leende" hij drie keer een auto uit Alphen en een keer uit Wilnes. Verder bleek hij uit geparkeerde auto's een autoradio en een casetterecori hebben ontvreemd. Van de buitm 4200.- bleek bij zijn aanhoudinj ƒ2.000.- over. De rest had hij uitge in „nachtelijk Amsterdam". Zijn 20- maat heeft gesteld slechts zijdelings inbraken en diefstallen betrokken t geweest. Tegen alle knapen is proces verbaal maakt. In afwachting van de oproe] de officier van justitie zijn ze naar gestuurd. LEIDERDORP Tijdens het werkbezoek van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk aan Leider dorp werd in de gistermorgen belegde extra raadsvergadering met de heer Vro lijk, de aandacht gevraagd voor een aan tal problemen in Leiderdorp en de regio. Mevrouw Gehner (WD) noemde het pro bleem rond de bibliotheek die te klein is gehuisvest. De bibliotheek krijgt een nieu we ruimte in Winkelhof waar de gemeente subsidie voor ontvangt, maar voor het extra personeel dat in verband met de verhuizing moet worden aangetrokken is geen geld. Zij vroeg de commissaris aan dacht te schenken aan deze zaak. De heer Vrolijk voorzag op dit gebied toch wel binnen afzienbare tijd een oplossing, daar hij al geruime tijd met het rijk onderhan delt over deze materie. De heer Gordijn (PPR/D'66) vroeg de heer Vrolijk om zich eens te buigen over de verkeersproblemen die in het spitsuur ont staan rond de Leiderdorpse brug. Daar veel Leiderdorpers in Leiden werken, moe ten dagelijks veel mensen over die brug, die aansluiting geeft op belangrijke door gangswegen. Hij vroeg de commissaris of het misschien mogelijk was de brug tijdens spitsuren gesloten te houden, en dit dan in samenwerking met de Wilhelminabrug in Leiden. Hij meende dat het oponthoud hiermee aardig zou kunnen worden terug gedrongen. Mr. Vrolijk opperde dat deze problematiek ook al vier jaar geleden met hem is bespro ken, maar dat nog geen oplossing is gevon den door financiële kwesties met de be trokken gemeenten. Hij voorzag wat het voorstel van de heer Gordijn betreft moei lijkheden met de scheepvaart en het leek hem niet de beste oplossing. Maar ook dit onderwerp had zijn aandacht. De heer Bezemer (PvdA) zag graag dat de samenwerking tussen de gemeenten en de provincie wat sneller en soepeler verliep. Hij noemde het streekplan waarin alles te veel gedetailleerd is vastgelegd en waarin de gemeente wat meer verantwoordelijk heid kreeg en dat bepaalde bestemmings plannen meer in samenwerking met de gemeenten gemaakt dienden te worden. De commissaris, de heer Vrolijk, kon zich met het idee van de heer Bezemer verenigen en hoopte dat de provincie en de gemeente elkaar in de toekomst meer zullen gaan vinden. De heer Vrolijk heeft gisteren verder nog een bezoek gebracht aan de uit 1620 date-1 rende Dorpskerk aan de Hoofdstraat en bezoek aan de Galerie De Hollandse Tuyn derboerderij, de wijken Voorhof en aan de werkruimte van de stoelenmatter van de kunstenaar Riet van der Nat. 's- nenhof en recreatiepark de Bloemerc Jan Bodijn. Vervolgens bracht hij een Middags werden de Heemtuin en de kin- zocht. Twee parachutisten bieden Vrolijk een helm en handschoenen aan. Links burgemeester v.d. Have. LEIDERDORP - Mr. M. Vrolijk, commis saris van de koningin in Zuid-Holland, heeft gisteren de officiële eerste paal ge slagen voor het nieuwe winkelcentrum in de wijk Winkelhof. De officiële hand schoenen en helm werden de commissaris gebracht door een paar parachutisten. Zij sprongen op een hoogte van ongeveer vierduizend meter uit een vliegtuigje, waarna zij keurig op het terrein van Winkelhof landden. Met het slaan van deze eerste paal is een begin gemaakt met het grootste onderdeel van het bestemmingsplan Winkelhof. Dit bestemmingsplan is na twaalf jaar van voorbereiding en overleg tussen stede bouwkundigen, architect en projectontwik kelaar Johan Matser b.v. eind 1976 goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Sindsdien zijn al een aantal on derdelen van dit bestemmingsplan in uit voering, zoals het raadshuis, een medisch centrum en 87 woningen, het complex krijgt behalve een winkel functie ook nog een aantal andere functies. Het vrijwel geheel overdekte winkelgebied omvat als belangrijkste onderdeel circa 11.000 m2 bedrijfsoppervlakte en circa 3.000 m2 showroom. Onder het winkelge bied wordt een openbare parkeergarage aangelegd, waar circa 850 auto's een plaats kunnen vinden. Door het winkelcentrum aan alle kanten te ontsluiten door middel van trappen en hellingen kunnen ook ouders met kinder wagens, mindervaliden en ouderen het winkelniveau gemakkelijk bereiken. Op het dak van het winkelcentrum zijn langs de randen 104 terrasflats geprojec teerd, verdeeld in drie blokken, met twee- en driekamerflats. Ten behoeve van deze bewoners zijn liften doorgetrokken tot in de parkeergarage. In het midden bovenop de winkelverdieping, is een grote sporthal gepland. Deze sporthal omvat 5 tennisba nen, waar het gehele jaar door getennist kan worden, voorts zijn er 12 bowlingba nen en drie squashbanen. Langs de Heinsiuslaan is het nieuwe hoofdpostkantoor gepland. Aan de zijde van de Engelendaal komt een kantoorge bouw, dat kan worden verhuurd in kleine eenheden. Aan de zuidoost zijde van het complex komt een buitenplein. Aan dit plein liggen, naast het winkelcentrum met de terrasflats erop, het raadhuis en twee kleinere appar tementen, onder welke ruimte zijn ge creëerd ten behoeve van de dienstensector. De totale kosten voor dit centrum-complex worden geraamd op 75.000.000,-. Voor de vestiging in Winkelhof hebben zich al on geveer 1000 winkeliers aangemeld. Om uit deze gegadigden een keuze te doen, is onlangs een selectie-commissie geïi leerd. Als voorzitter van deze comm treedt op wethouder van middenstam ken de heer G. Gordijn. Voorts he hierin behalve een tweede vertegenwo j ger van de gemeente Leiderdorp, een ciële vertegenwoordiger van het Cen Instituut voor het Midden en Klein be (CIMK) en een vertegenwoordiger vai han Matser zitting. Bij de uiteinde toewijzing, na vaststelling van het tieve branchepatroon en de selectiecrit ie zijn de Leiderdorpse ondernemers de ste gegadigden. Het complex zal m 1980 gereedkomen. Wethouder Gordijn (CDA) stelde gist bij het slaan van de eerste paal dal niet de bedoeling is, dat Leiderdor twee dorpen uiteen zal vallen. Hij de aandacht voor het oude dorp nog benadrukken. De heer Gordijn voi een leegloop van de winkels in het dorp. Door dit deel van Leiderdorp ni leven in te blazen kan dit wellicht woi voorkomen. De heer Vrolijk die met het slaan van eerste paal voor Winkelhof zijn wei- zoek besloot, kreeg van projectontwi laar Matser b.v. een atlas van de provi Zeeland. Dit omdat hij te weten was g men dat de commissaris vaak op vaka gaat naar Zeeland. mg ii RlpS ijl NOORDWIJK - Dankzij het feit dat een zoon (9) van de familie Van Delft uit de Cele- besstraat te Oegst- geest het Maand blad voor de Phila- telie zo grondig had bestudeerd, heeft een verzame laar uit Voorhout zijn waardevolle fi latelistische stuk ken weer terug. Een dezer dagen vond de knaap in de berm van de rijksweg een map met een dertigtal ruimtevaartenve loppen. Hij herin nerde zich meteen in het Maandblad een publicatie te hebben gelezen, dat in Noordwijk der gelijke enveloppen waren gestolen en daarop werd con tact opgenomen met de recherche in de badplaats. Het bleken inderdaad de vermiste ruimte- vaart-FD's te zijn. Een onlangs gear resteerde Hagenaar had de vorige maand het filatelis tische materiaal ontvreemd uit de opengebroken auto van de Voorhouter, die bij het Golfter rein in Noordwijk geparkeerd stond. Bij het sorteren van de buit langs de rijksweg te Oegstgeest had de man de in zijn oog waardeloze papie ren weggegooid. HAZERSWOUDE - Woens dag 26 april wordt in het bejaardencentrum Driehof te Hazerswoudedorp een bazar gehouden. De opbrengst is voor het welfarewerk van het Nederlandse Rode Kruis. Tussen 14.00 en 20.30 uur kan men bij de diverse in de recreatiezaal opgestelde at tracties het goede doel steu nen. Er zijn ook vermakelijk heden voor kinderen. VOORHOUT Het raadslid C. van Leeuwen heeft bedankt als lid van de CCP-fractie in de gemeenteraad. Hij wenst gedurende de laatste maanden van de zittingsperiode van de huidige gemeenteraad als neu traal lid te worden "be schouwd. In een open brief, gericht aan het bestuur van het CDA-ver band Voorhout, motiveert de heer Van Leeuwen zijn stap. Hij kan zich niet verenigen met de kandidatenlijst van het CDA-verband voor de in mei gehouden gemeenteraadsver kiezingen. Deze lijst is volgens hem niet op democratische ma nier tot stand gekomen. De heer Van Leeuwen staat op een niet verkiesbare zevende plaats. In zijn open brief stelt het raadslid dat hierdoor geen enkele „arbeider" voor het CDA in de gemeenteraad zal komen. Hij deelt mee er nog vrede mee te hebben gehad wanneer er een „andere gewo ne werknemer" op een verkies bare plaats stond, maar dat blijkt ook niet het geval. Tevens verwijt hij het afde lingsbestuur dat het niet alle CD A-led en een uitnodiging heeft gestuurd om over de kan didatenlijst te stemmen. Ten slotte stelt hij dat het hem bij zonder heeft gegriefd dat be paalde bestuursleden hem niet bleken te kennen tijdens een onlangs gehouden ledenverga dering. ZOETERWOUDE Pater P. Peeters Weem, pastor in de parochie van Sint Jans Onthoofding, gaat Zoeterwoude verlaten. Pater Peeters Weem heeft 'n half jaar geleden aan het provinciaal bestuur van de Kruisheren de wens te kennen gegeven om zijn pastorale werk voort te zetten in het zuiden van het land. Het provinciaal bestuur is niet in staat de openvallende plaats op korte termijn aan te vullen. Wel is binnen de Orde van de Kruisheren overleg gaande over het benoemingsbeleid ten aanzien van de aan hen toevertrouwde parochies en het al of niet handhaven daarvan. Men probeert dit overleg op zo kort mogelijk termijn af te ronden en het te volgen beleid uit te stippelen. In ieder geval ligt het in de bedoeling van het provinciaal bestuur om de Zoeterwoudse parochie zolang mogelijk van een priester te blijven voorzien. Het vertrek van pater Peeters Weem, twee jaar na het vertrek van pater M. v. Eijk naar Rotterdam waardoor nu alleen deken A. Lamot overblijft, heeft ongetwijfeld ingrijpende consequenties voor de paro chie. Tijdens een bijeenkomst van de parochieraad is dan ook de commissie (re)organisatie weer tot nieuwe aktiviteiten gebracht. Zij gaat in overleg met de deken en met de diverse parochiële organen en werkgroepen bezien hoe de pastoraal zo goed moge lijk kan worden voortgezet. Hoe dit ook uit zal vallen, het wordt steeds duidelijker dat de parochie een zaak is van alle parochianen en dat de belangstelling en inzet van een ieder onmisbaar is. CDA Oegstgeest: aandacht en zorg voor de ander OEGSTGEEST Een be langrijk deel van het ge meenteprogramma van het CDA in Oegstgeest is gewijd aan het welzijnsbeleid. „Ge richte aandacht en zorg voor de ander klinkt niet specta culair, met zwembaden en sportvelden krijg je veel meer applaus", zo licht frac tievoorzitter Van Veen toe. Op dit moment zijn er al 2000 aanvragen voor een woning in het plan Haas- wijk. Het CDA vindt dat Haaswijk er snel moet ko men uit sociale overwegin gen. De ingediende bezwaar schriften vormen een ernsti ge vertraging. „Iedereen heeft recht op een stukje woongenot. Nu dreigt het uitstel miljoenen guldens te gaan kosten", aldus Van Veen die verder nog een mo numentencommissie op zijn verlanglijstje heeft. CDA Rijnsburg: ,,vorm geven aan het evangelie" RIJNSBURG Het CDA in Rijnsburg wil in de ko mende raadsperiode vorm blijven geven aan het ev< gelie en stilstaan bij alle cetten van de samenlevii In het onlangs gepresente de gemeenteprogramn^l wordt gepleit voor een dl delijke taakverdeling vo burgemeester en wetho ders. „De burger moet w ten wie waarvoor aa spreekbaar is". Het behoifv.' den van de agrarische sti tuur van Rijnsburg w( door het CDA van levensbfvi lang geacht. „Wij moet ons inzetten voor de ontslu di ting van het gebied Kloo di terschuur, de hardwerkendpl tuinder heeft daar recht 5 ■ti jeugd

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4