iGemeente wil 3wildplakkers' aanpakken ■'lasii KORT GEDING TEGEN HUURDERS GROSSIERSCENTRUM UITGESTELD Transvaalwijk wil inspraak over sloop conservenfabriek Leidenaar neemt deel aan lobbedansweds tri jden F Voorlichtingsfilm over Leidse problemen amateuristisch werkstuk A IDA-LEIDEN: 5Koopcentrum Langegracht in strijd met ontwikkelingsschets' SDAG 25 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ado SI L- V 6 I IIDEN De huurders van vijf pakhuizen in het gros- irscentrum aan de Roose- Itstraat hebben voor wat be- het kort geding dat de "ymeente tegen hen wil aan- I urnen om de huuropzeggin- II d te verwezenlijken van de ïdscommissie Algemene en 'l stuur lijke Aangelegenheden ig uitstel gekregen. gemeente lijdt al enige tijd rlies ten aanzien van de ex- litatie van het grossierscen- m omdat de huren te laag n. Aangezien volgens de ge- l! ente een forse huurverho ging en het aanbod aan de huurders om de pakhuizen te kopen werden afgewezen werd de huur opgezegd in het begin van 1975. Via een gerechtelijke procedure hebben de huurders echter tot nu toe hun verblijf aan de Rooseveltstraat weten te rekken. Verschillende raadsleden he kelden het optreden van de gemeente bij de handelwijze rond de huuropzegging. „Er is door de gemeente niet fatsoen lijk opgetreden", vond het CDA-raadslid Vink. „Er moet meer opening van zaken ko men. De zaak sleept zich nu al drie jaar voort en ik vraag me af of het nog wel zin heeft om een proces door te zetten", al dus de CDA-fractieleider Driessen. De PvdA-raadsleden Bordewijk en Van der Horst vroegen zich af of de gemeente wel bij het opzeggen van de huur is gebaat (komen er dan andere huurders in) en voelden nog maar weinig voor een kort geding. In overleg met de raad sleden besloot burgemeester Vis het advies over te laten aan de betreffende vakcommissies om meer duidelijkheid in de materie te verkrijgen. Een op de vergadering aanwe zige huurder legde uit dat een verhoging van de jaarlijkse huuropbrengst van 4000 naar 15.000 gulden niet voor de huurders is op te brengen, net zomin als de aankoop van de percelen die een half miljoen gulden moeten opbrengen, naast nog andere kosten. De huurder was er wel van over tuigd dat overleg van de huur ders met de gemeente over het oplossen van het exploitatiete kort tot een oplossing had kun nen leiden, maar aan dat over leg heeft het volgens de huur der tot nu toe wel ontbroken. ■ra JL IDEN „Verbaliseren en witkalken" idde bij monde van burgemeester Vis het of meer voorlopige standpunt dat de jg6 udscommissie algemene en bestuurlijke arp, gelegenheden gisteravond innam tegen !t illegaal plakken in Leiden. |oals bekend moet de Leidse politie regelma- optreden tegen de zogenaamde „wüdplak- s", personen die buiten de toegestane plak- laatsen (zoals de te huren officiële borden) inder gemeentelijke toestemming huizen, itgebouwen, winkelpuien en alles wat maar beplakken valt hun politieke of anderssoor- overtuiging op affichegrootte menen te zijn faciliteiten te treffen. Zo zou een politieke partij die zich aan wildplakken heeft schuldig gemaakt het gebruik van de officiële borden kunnen worden ontzegd. Verder zouden er bijvoorbeeld geen vergun ningen voor geluidswagens en dergelijke aan de desbetreffende partij kunnen worden ver leend. Ook zou de waarborgsom die de partij en bij de gemeente hebben gestort verbeurd kunnen worden verklaard, zodat er opnieuw moet worden betaald en er een soort boetesys teem ontstaat. De verschillende raadsleden zagen gisteren weinig in dit soort partijgerich- te acties, omdat de indruk bestond dat het ''J- poeten uitdragen. Vooral met de gemeente- vaak gaat om individuele acties die niet door 19tadsverkiezieningen in het verschiet is er de partij zijn opgezet, en waarvoor een partij katste tijd een toenemende activiteit met be- tiet zou mogen boeten. Het CDA-raadslid rekking tot de illegale verspreiding van poli- Driessen betwijfelde het nut van het ontne- Jeke propaganda te bespeuren. Met name de men van bepaalde faciliteiten omdat sommige Heidse afdelingen van de Communistische partijen die faciliteiten niet eens hebben. Over 'artij Nederland en de Pacifistisch Socialisti- algemeen werd gedacht aan harder optre- che Partij manifesteren zich regelmatig op den tegen de plakkers zelf (hogere boetes, hgeoorloofde plakplaatsen. De gemeente kan veelvuldig politieoptreden) en het blijven wit- tleen tegen politieke plakpartijen verdere kalken van de illegale opplaksels om het A Maatregelen treffen en zo werden in de verga- Leidse publiek voor het effect te behoeden, r\ pring van de raadscommissie de suggesties twijfelden sommige raadsleden sterk aan laan om de overtredende politieke partij in het rendement van de witkalkerij. De voormalige conservenfabriek aan de Morsweg. LEIDEN De wijkvereniging Transvaal i.o. heeft in een brief aan het college van b en w haar verontrusting uitge sproken over de toekomstige bestemming van het terrein waarop de voormalige conser venfabriek van Nieuwenhui- zen staat Het is de bewoners ter ore gekomen dat de fabriek zal worden gesloopt ten behoe ve van de bouw van zeventig (studenten)flats. die hierdoor ongetwijfeld op de Morsweg zullen ontstaan. De wijkvereniging i.o. vraagt het college haar op korte termijn te informeren over het al dan niet verlenen van een bouwver gunning voor het terrein. Dit )U A e. J dsei 2^o(IDEN Henny Korswagen (23) is al Sci) kind af aan lid van de padvindersver- 1 yfing „Sagara Satrya's"(Maleis voor nderen van de zee"). Dit is al een ine aanwijzing dat Henny gek is op ter en watersport Tobbedansen is zijn 0l|oriete sport. Het tobbedansen is een "itionele volkssport in Friesland, die elke gezonde jongen bedreven wordt ly is verleden jaar met zijn padvin- igroep naar Friesland gegaan en daar :n zij voor het eerst jongens die tobbe- ;ten. Zij gleden in een zelfgemaakte e, die uit alle mogelijke materialen tbouwd kan zijn, van een helling af en len in het water terecht. Het is de om drijvend te blijven en naar de rkant van het water te komen. Dit kan l behulp van een peddel. De snelste ^Biser" is de winnaar. Elk jaar is er in "island een grote tobbedanswedstrijd, ;ei „(gelegenheid van de Friese visserijda- sgr. orge jaar heeft de TROS de organisatie van £?}obbedanswedstrijd tijdens de visserij- 2 gjen in handen. Hiervan worden televi- 24 (Opnamen gemaakt die binnenkort op de (visie uitgezonden zullen worden. De >en vinden woensdag plaats. Dan zal Henny Korswagen aanwezig zijn. Een tijdje geleden heeft hij gereageerd op een reclamespot, waarin de TROS deelnemers vroeg voor de wedstrijd. Hij werd goedge keurd en begon direct met het ontwerpen en maken van zijn tobbe. Henny is name lijk op het moment werkloos en heeft daarom genoeg tijd om te werken aan zijn hobby's. In de loods van de watersport- padvindersvereniging Sagara Satrya's aan de Mariahoevelaan in Oegstgeest vond hij het materiaal. Hij heeft er enkele weken over gedaan om het ontwerp op een goede manier te realiseren. Het is een stevige constructie geworden die bestaat uit twee geverfde olievaten en houten balken. Dit is met touw aan elkaar vastgesjord. „Het ziet er goed uit, al zeg ik het zelf', zegt Henny over zijn kunstwerk. De grootste troef van het vaartuig bevindt zich onderaan. In de bodem is namelijk een spleet gemaakt, waardoor een vin naar buiten zal steken als de tobbe te water raakt. Een handige vinding. Zo zit de tobbe vol met kleine handigheidjes die het vaar tuig tot een stabiel geheel maken. „Er zitten hier allemaal HTS'ers op de padvin derij en die heb ik het helemaal precies laten uitrekenen wat nu het gunstigste is. Daarom geef ik mezelf een goede kans" zegt Henny. Op advies van de handige HTS'ers zal Henny tijdens zijn duik van de helling in Friesland van plaats wisselen. Eerst zal hij met zijn gezicht naar het water toe zitten, waarna hij zich plotseling omkeert en dus met zijn rug naat het water toegekeerd is. „Waar het precies goed voor is, weet ik niet, dat moet je aan de jongens vragen", zegt de oude padvinder, die veel vertrou wen heeft in de berekeningen van zijn technische vrienden. Hoe het allemaal uitpakt, zal 20 juni blij ken. Dan worden de opnamen namelijk op de televisie uitgezonden. Eenenvijftig deel nemers zullen van een helling van 12 meter afglijden en in het water terechtkomen. Hierna moeten zij zo snel mogelijk naar een grote bel zien te komen. Als hieraan gerinkeld wordt, zal de tijd worden stilge zet De snelste deelnemer is de winnaar. De presentator van het gebeuren is André van Duin. Demis Roussos en The guys and dolls zullen de muziek verzorgen. Henny is dan ook te zien, mits zijn prestatie voldoende is. Hiermee zit het volgens Hen ny wel goed. Hij hoopt toch minstens wel bij de eerste vijf te belanden. En dan komt hij op de televisie. Henny is herkenbaar aan zijn groen/blauw geverfde tobbe met een palmboom van crêpepapier voorop. Het fleurige vaartuig maakt Henny duidelijk herkenbaar 5 9t(DEN De plannen t entrum in te richten aan ^Langegracht heeft bij de fractie in de Leidse ge- te raad grote verwonder- )0°(i gewekt. In vragen aan bet college stellen de CDA-raad- sleden W. Bleijie en J. van Zijp dat het inrichten van een koopcentrum aan de Lange gracht in strijd is met de door de raad aangenomen ontwik kelingsschets voor de binnen stad. Hierin is namelijk een duidelijk afgebakend kernwin- kelapparaat opgenomen. De Langegracht valt hierbuiten. Tevens merken de CDA-raad- sleden op dat door de vestiging van een koopcentrum aan de Langegraeht het distributie- planologisch onderzoek op los se schroeven komt te staan. Dit onderzoek is opgezet om de beoefte aan een Ahold-vesting te peilen. De CD A-raadsleden noemen het weinig elegant te genover Ahold wanneer het college nu toestemming aan Di- gros zal geven om in de meu belzaak van Mijnders aan de Langegracht een winkel te ves tigen. Ook tegen de plannen van bei de winkels om een parkeerga rage op het terrein van de te slopen fabriek van Krantz te vestigen maken de CDA-ers be zwaren. Eerder heeft de raad zich uitgesproken voor de ves tiging van een eerste parkeer garage in de Leidse binnenstad op het Levendaal/Garenmarkt. Zij vragen het college hoe het een en ander met elkaar wil rijmen. LEIDEN De film die in samenwerking met de welzijnsraad is vervaardigd om voorlichting te geven over de functie en het functioneren van de gemeenteraad, blijkt een amateuristisch geheel te zijn, dat nauwelijks aan zijn taak voldoet De film werd gisteravond vertoond tijdens de laatste les van de cursus „Ouders op herhaling", die aan de 3-Octoberschool gege ven wordt aan ouders van leerlingen. De film handelt over een vader en een zoon. De vader heeft moeite om zijn auto te parkeren. De zoon wil het huis uit maar kan geen kamer vinden. Dit werd zo amateuristisch gespeeld, dat het de lachlust van de aanwezige cursisten, vooral moeders opwekte. Tussen het verhaal door wordt verkondigd dat de verkeersdrukte erg groot is in Leiden en dat de woningnood eveneens erg groot is. Maar dit is al bekend bij de dames, zodat de aandacht vooral ging naar personen en straten die herkend werden. „Het is leuk om Leiden eens op de film te zien", zei een van de moeders. Meer is er dan ook niet te zien op de film. Na de film kregen de ouders gelegenheid om vragen te stellen aan vier bekende Leidse politi ci, de heren Langerak van de WD, Beijen van de PPR, Van Zijp van het CDA en Waal van de PvdA. Deze waren uitgenodigd door de cursusleiders. In tegenstelling tot bij de film voorstelling, ging het hier erg fanatiek toe. Er werden veel vragen gesteld. Dat de Rijn- en Schiekade een tijd geleden is dichtgegooid, ter wijl er nu serieuze plannen bestaan om het weer uit te graven en te bewateren, kon door geen van de heren worden goedgepraat „Het geld is in het water gegooid" zei wethouder Waal. Van propaganda voor het functioneren van de gemeenteraad was gisteravond geen sprake. „Het is een groot zootje", zei een van de aanwe zige moeders. Misschien dat de film hier uit komst had kunnen brengen door te laten-zien dat het gen zootje is. Maar deze kans hebben de makers van de film laten liggen. Herman de Bruin Gesprekscentrum vanavond wordt vanaf acht uur de laatste lezing in de Yoga-cyclus gehouden. Deze wordt verzorgd door de heer D. Kok van het Theosofisch Genootschap in Den Haag De titel van de lezing is „Yoga en de scholen van wijsheid" De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Leden van het gesprekscentrum hebben gratis toegang. Riolering De vernieuwing van de riolering in de Dillenburgstraat en gedeelten van de Lusthoflaan, de Juliana-, Anna Pau- lowna-, Alexander-, de Prinsen- en de Sophiastraat is openbaar aanbesteed. De laaste inschrijver is bet aanne mersbedrijf Velbuisen-Bakker V. d. Klok uit Hoorn voor 1.192.000,-. De laagste inschrijver uit de regio Leiden is b.v. aannemersbedrijf v/b J. Visscber Zn uit Leiderdorp. Dit bedrijf wil bet werk voor 1.263.000,- klaren. Hemofolie Vanuit het Academisch Ziekenhuis Leiden wordt door de Nederlandse Vereniging van Hemofilie Patiënten voor de tweede maal een landelijke enquête gehouden onder patiën ten met hemofilie en de ziekte van Von Willebrand, beide erfelijke bloedstollingstoornissen. Doel van het onderzoek is een zo juist mogelijk beeld te krijgen van de verschillende toegepaste behandelingsmethoden en de maatschappelijke positie van deze groep Nederlanders. Daardoor zal het wellicht mogelijk zijn veranderingen en verbeteringen in de situatie van deze patiënten duidelijk te maken. De verstrekte gegevens zullen als medisch geheim worden behandeld. Een enquêteformulier kan worden aangevraagd via Antwoordnummer 892300 VB Leiden, of telefonisch via nummer 147222 tst. 2086. Orgelfonds De brass band van bet Leidse Politie Muziekgezelschap verzorgt vanavond een concert in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. Het concert begint om kwart over aebt. De opbrengst komt ten goede aan de stichting Orgelfonds Hartebrugkerk. De toegangsprijzen zijn vijf gulden en drie gulden vijftig voor 65-plussers, CJP-bouders en V O-leden. Op bet programma staan onder meer werken van Mozart, Dvorak, Joban Strauss, Meindert Boekei, Herbert Elpert en Addison. Kernenergie In bet Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat is vrijdag 28 april een forumbijeenkomst over kernenergie. Tevens wordt er een film getiteld „Liever vandaag actief dan morgen radio-actief" vertoond. Een forum bestaande uit voor- en tegenstanders van kernenergie zal met bet publiek discussiëren. De toegangsprijs is f 2,50. Kaarten zijn behalve aan de zaal te krijgen bij Paul van Putten, Nileuwe Beestenmarkt 3b en Wil van der Schans, Pelikaan hof 164. Verdere informatie over de bijeenkomst is te krijgen bij Anneke Korswagen, tel 895620. Theosofische vereniging De Theosofische vereniging houdt vanavond een bijeen komst in de Steenscbuur. De beer M. Brandt, bisschop van de Vrije katholieke kerk geeft een lezing met als titel „de bewuste samenwerking tussen mensen en engelen". De bijeenkomst begint om acht uur. Verkiezingsavond De Partij van de Arbeid houdt vanavond een verkiezings bijeenkomst in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Drie sprekers sullen tijdens deze bijeenkomst de plannen van de partij met de stad Lelden toelichten. De sprekers zijn Max van den Berg, Hugo Priemeus en Cees Waai. Stevensbofjespolder Naar aanleiding van de plannen voor de bebouwing van de Stevenbofjespolder, die de Leidse gemeenteraad voor uitlopend op een definitie/ besluit ontwikkeld beeft, geeft bet gemeentebestuur een voorlichtingsavond voor alle bewoners en bedrijven in de Stevenhof jespolder en omge ving. Hierin worden de plannen besproken en bezwaren aangeboord. De voorlichting wordt gegeven in bet restau rant „Het Haagsche Schouw" op dinsdag 16 mei vanaf aebt uur 's avonds. Concert Het Leids Kamerkoor geeft met bet Leids Barokensemble een concert in de Lokhorstkerk. De uitvoering vindt zaterdag 29 april plaats en begint om balt negen 's avonds. De mezzo-sopraan Lucia Eerstens neemt bet solistische gedeelte voor baar rekening. Op bet programma staan onder meer werken van Claudio Monteverdi, Henry Pur- cell en Jobann Sebastiaan Bach. Yogi 3 De spirituele sociale yoga vereniging Ana n da Marga, dat betekend Pad der gelukzaligheid, houdt vanavond om kwart voor acht 's avonds een lezing over Tautra yoga. Dit vindt plaats in bet clubgebouw „Op eigen wieken" aan de Milanenborst in de Meren wijk. Na de lezing komt er een meditatie door de yogini AlluktL Belangstellenden boeven niets te betalen. BURGERLIJKE STAND Hendrik, zn. v. H. C. L. Vooijs en: N. Blonk. Maarten Cornells, zn. v. C. Hogewoning en: A. J. Sterkenburg. Harriet Denise, dr. v. B. D. Dunn en: H. J. Straks, David Alexander, zn. v R. J. van der Wertf en: A. H. Klap. Linda, dr. v. A. P. Sieval en: T. Jansen. Cinderella Jacoba Johanna, dr. v. O A. Sapulete en: J. H. A. de Winter. Robert us Theodorus Maria, zn. v. R. A. M. van der Zalm en: E. W M. Verhoef. Natalja. dr. v. H. Baaij en: A G. W. Kloos. Cynthia, dr v. J. L. Ghijsels en: C. van der Welle. Annema- rie, dr. v H. Messemaker en: M. de Bruin. Jorrit Arthur Merlijn, zn. v. J. L. A Kessen en: P. M. van Teijlingen. Overleden: H. Montagne. geb 4 jan 1886, man. H.J. van Leeuwen, geb 27 mrt 1912. man. J. Kukler. geb 6 jan 1909, man. A.J. van de Gevel, geb 10 nov 1901. gehuwd geweest met L.N. van Denderen. J van Winkel, geb 23 jul 1896. man. N Sira, geb 23 jun 1903. man, C.C. Pracht, geb 26 jan 1897. geh gew met: M.N. van Egmond, P R. van Dijk. geb 18 sep 1959. man. H.H. van Nobelen. geb 5 jul 1896. man. S.P.C.L-. Meijer Wiersma. geb 16 apr 1889. man. C. van Stralen, geb 20 okt 1906. geh met: H. van Kampen. H.H. Bruijstens. geb 4 dec 1886. geh met L Rombaut. G.M. Lovink. geb 25 tan 1900. geh met: C. van der Veer

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3