Ëetdae (SonAO/ntiB Investeerders gaan Nederland voorbij Rome wijkt niet voor ontvoerders Aldo Moro Toeristen komen wél naar Drente Stembureau doet aangifte verkapte NVU-activiteit SANITAIR &HYGIËNE78 apenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-barik N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg enties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot i9.00 uur) ementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 25 april 1918, 68e jaargang no. 21026 Thomas and Sally „Thomas and Sally", 18de- eeuwse opera op Ned. I om 22.10 uur. Om 20.20 uur „Yo ga". Ned. II om 19.00 uur „Dudh Kosi meedogenloze rivier van de Everest" om 20.27 uur „Hitboulevard" met Rudi Car- rell en om 21.30 uur „De ver pleegsters". Vrij koud Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Vrij krachtige noordoostelijke wind. Max. temp. van 7 gr. in het Wadden gebied tot 12 gr. in het zuidoos ten van het land. Morgen zon; 6.23-20.54. Maan: 23.47-8.04 Scheveningen hoogwater: 6.00- 18.25. Laagwater: 1.52-14.22. intig buitenlandse bedrijven naar Nederland een onzer verslaggevers) '«lOVER De kans is zeer groot, wintig buitenlandse ondernemin- linnen twee jaar bedrijven in Ne- nd zullen stichten. Deze zouden het Nederlands ministerie van imische Zaken in noordoost-Ne- nd en in Limburg gevestigd wor den. De investeringen voor deze bedrij ven variëren van zes tot 200 miljoen gulden. Het is nog niet precies bekend hoeveel werkgelegenheid deze bedrij ven in Nederland zullen bieden. Deze mededeling van de jaarbeurs in Hann over komt op hetzelfde moment als de klacht van de president van De Neder- landsche Bank dr. J. Zijlstra, dat bui tenlandse investeerders (zie hieronder) zich niet meer voor Nederland interes seren. (Zie verder de financiële pagina). Sanering VMF kost meer arbeidsplaatsen UTRECHT Met de reorganisatie plannen voor VMF-Stork zijn niet 1500 arbeidsplaatsen gemoeid, zoals oor spronkelijk werd aangenomen, maar een kleine 1800. Dit is gisteren geble ken tijdens een gesprek tussen VMF en de vakbonden over de sanering van het concern, dat met steun van de overheid uit de problemen moet zien te komen. De raad van bestuur baseerde dit nieu we aantal op gegevens over de huidige en de in de naaste toekomst te verwach ten marktsituatie voor het concern. De plannen komen er nu op neer, dat het totale pesoneelsbestand in Nederland, dat op 1 januari van dit jaar 14.750 bedroeg, moet worden teruggebracht tot 13.000. Volgens bestuurder J. Scher mer van de Industriebond NW is het de vraag of dit zonder gedwongen ont slagen kan. De bonden zullen half mei na raadple ging van hun achterban, hun eindoor deel geven over de situatie bij VMF en de te nemen maatregelen. PRESIDENT VAN NEDERLANDSE BANK (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De Nederlandse economie blijft kwetsbaar. Daarom is het volgens dr. J. Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank van het grootste belang, dat de ontwikkeling van de binnenlandse produktiekosten nauwlettend in het oog gehouden wordt. „Nederland kan zich geen enkel risico meer veroorloven", aldus dr. Zijlstra in zijn vandaag verschenen jaarverslag-1977 van de Nederlandse Bank. Volgens dr. Zijlstra is de loonmatiging, die nu wordt nagestreefd volstrekt nodig terwille van de concurrentiepositie en het rendementsherstel. „Wanneer men daartegenover stelt, dat loonmati ging alleen maar zou leiden tot verdere kostenstij ging voor de gulden en dus overbodig zou zijn, bewijst men slechts, dat men de ernst van de concurrentieproblematiek onderschat." Hij wijst er daarbij op, dat Nederland zich van een goede startpositie moet verzekeren bij een herstel van de wereldeconomie en bij een grotere stabiliteit op de valutamarkt. De president van De Nederlandsche Bank acht het van het allergrootste belang, dat men interna tionaal terugkeert tot een voldoende stabiliteit van het monetair bestel. Rust in de valutaverhoudin gen, in de verhoudingen tussen de munteenheden van de diverse landen dus, is volgens hem name lijk een absolute noodzaak voor de groei van de bedrijfsinvesteringen in de belangrijkste industrie- Ie landen. Zonder deze groei zal van een econo misch herstel geen sprake kunnen zijn. In dit verband wijst dr. Zijlstra op de grote problemen rona ae aonar, aie een grote monetaire even- wichtsstoring veroorzaakt heeft Voor wat de binnenlandse economie betreft moet, aldus dr. Zijlstra, het ondernemingsklimaat beter worden. Tot dusver is de ontwikkeling zo, dat de buitenlandse investeringen in Nederland afnemen en de Nederlandse investeringen in het buitenland toenemen. „De grote aantrekkingskracht, die Ne derland lange tijd op buitenlandse investeringen heeft uitgeoefend, is duidelijk afgenomen. We moeten nu alles wat de investeringslust in Neder land kan doen toenemen, voortvarend ter hand nemen", meent de president van De Nederland sche Bank. Het verontrust hem namelijk zeer, dat er in Nederland nooit meer een onderneming bij komt, in tegenstelling tot de ontwikkeling in de vijftiger en zestiger jaren. érzoek in schirgentinië wori ytidt tot straf e ZENOS AIRES (UPI) Utr» veertigtal leidende fi- rlaaien van de Argentijnse leteiicale partij zullen wor- ndeij vervolgd, omdat zij 1 Pn niet hebben gehouden »or i de wet die alle politie- iwerkzaamheid verbiedt. aP i hadden een stuk onder- dat opheffing van rib,verbod bepleit, zo heeft ch \j Argentijnse politie be- 'iept zondag door de kran- Ipartj in Buenos Aires gepu- teerde stuk, had reeds jrdebid tot de ajmhouding de k twee partijleiders. n"jlfverwonding gevangenen Israël IL AVIV (UPI) - Zeven- inwoners van de Sjatta- tengenis bij Beit Sjean Iraël hebben zichzelf it messen en vorken ver- Indingen toegebracht, Idat een voorgenomen fttiering ter gelegenheid de 30-ste verjaardag de joodse staat, niet is I «rgegaan. IJ drie gevallen moesten j^^angenen naar een rie- nhuis worden vervoerd. directie van de gevan- bis had het incident .przien en gezorgd voor narstaande artsen en ver- "legsters. I al de wankele positie van de I r doet zijn invloed gelden. I export gaat ook omlaag... Gasexplosie of bom Amsterdam Een hevige explo sie heeft vanmorgenvroeg om streeks vl|f uur een drankzaak in de Amsterdamse Wlbautstraat grotendeels verwoest De voor gevel werd ontzet het Interieur volkomen vernield. Ruiten van omliggende hulzen gingen aan stukken. De politie sprak aanvankelijk van drie gewonden. Later bleek alleen de eigenaar, de Italiaan Fantini brandwonden te hebben opgelo pen. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De politie houdt rekening met een gasex plosie, maar sluit evenmin uit, dat de verwoesting is aangericht door een bom. De eigenaar is na be handeling in een ziekenhuis voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Joods protest Ongeveer tweehon derd joden namen gisteren deel aan een demonstratieve paas- maaltijd voor de hek ken van de sowjet- ambassade in Den Haag. Daarmee be tuigden zij hun soli dariteit met de joden in de Sowjet-Unie. In een petitie werd aan gedrongen op vrijla ting van joodse ge vangenen en culturele en religieuze vrijheid voor de joden in de Sowjet Unie. Gisteren vertrok ook de dele gatie van de Opperste Sowjet (het Russische parlement) na een be zoek van een week aan Nederland van Schiphol. De Russen gingen weg met stille trom zonder een ont moeting met de pers. Tweede-kamerleden die de houding van de Sowjet delegatie zeer merkwaardig vonden brachten die in verband met de kwestie van de men senrechten waarover de delegatie niet wil de spreken. Den Haag weert lijst-Glimmerveen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hagenaar Joop Glimmerveen mag ook in Den Haag niet meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen van 31 mei. Het hoofdstembu reau in Den Haag heeft giste ren de naamloze lijst van Glimmerveen niet doorgela ten. De vijf leden van het stembu reau motiveerden de afwijzing met het feit dat op de ingedien de naamloze lijst de namen voorkwamen van bestuursle den van de Nederlandse Volk Unie, een politieke partij waar van Glimmerveen de lijsttrek ker was. De NVU is onlangs gerechtelijk verboden. Het stembureau beoordeelde het indienen van de lijst als een bemanteld optreden van de NVU. Besloten werd van deze verkapte NVU-activiteit aangif te te doen bij de Haagse offi cier van justitie. Twee leden van het hoofdstem bureau zag in de kieswet geen voldoende grond om de lijst af te wijzen. Glimmerveen zal tegen de af wijzing bezwaar aantekenen bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Ook tegen de af wijzing van de naamloze lijsten in Amsterdam en Rotterdam is bezwaar aangetekend. De Nederlandse Volks Unie deed vier jaar geleden onder die naam wel mee aan de ge meenteraadsverkiezingen in Den Haag. Men kwam toen on geveer 350 stemmen tekort oor een raadszetel. STAAT DER NEDERLANDEN LENING 19*7B PER 19*73/1338 Inschrijving 26 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 5e gespecialiseerde tentoonstelling op het gebied van sanitair, hygiëne, watervoorziening, sauna's, zwembaden en installatietechniek openingstijden: dinsdag en woensdag 10 00 -17.00 ui donderdag en vrijdag 10 00 -17.00 ui 19 00 - 22 00 uur zaterdag 10 00 -17.00 uur morgen 26 april wereldmissiedag van de kinderen GIRO 8725 PMW-Den Haag PROVINCIALE VVV: (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De provinciale VVV-Drente blijkt het duidelijk oneens te zijn met de vorige week door de Drentse Kamer van Koophandel in de publiciteit gebrachte cijfers over de terugloop van het toerisme in Drente als gevolg van Molukse gijzelingen en kapingen. Volgens de Kamer van Koophandel zou het aantal overnachtin gen in Drente vorig jaar met 300.000 zijn teruggelopen en zou alleen reeds de gemeente Borger 60.000 overnachtingen minder hebben gehad. De provinciale VW zegt een steekproef onder 25 toeristische bedrijven in Drente te hebben gehouden, zoals hotels, camping- en bungalowbedrijven, en daarbij tot de conclusie te zijn geko men, dat het aantal overnachtingen niet is teruggelopen, maar vorig jaar ondanks de Molukse acties met 200.000 is toegenomen van 6,9 miljoen. In Borger zou volgens de VW het aantal overnachtingen met vijf procent zijn gestegen tot 600.000. In omliggende gemeenten van Borger werden stijgingspercenta ges van 10 tot 18 genoteerd. Volgens de VW is het aantal afzeggingen voor dit jaar, na de bezetting van het provinciehuis in Assen, te verwaarlozen. Lokale Omroep Zoetermeer voorlopig gered (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER - De Lokale Omroep Zoetermeer blijft voorlopig toch bestaan. Tot grote verbazing van de ge meenteraad bleek de omroep gisteravond op de valreep toch te kunnen voldoen aan de door de gemeente gestelde eis, dat men zelf 80.000 op tafel zou kunnen leggen. Aan de andere eis, de werving van 2.000 betalende leden, was eerder deze maand reeds vol daan. Het voorstel van B. en W. de omroep op te heffen werd daarom ingetrokken. Een defi nitieve beslissing valt waar schijnlijk in augustus. Volgende maand beslist de ge meenteraad over een subsidie aan de omroep voor dit jaar. Ook laatste' eis van de band gewezen (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse regering blijft vasthouden aan een harde lijn tegen de ontvoerders van de ex-premier en voorzitter van de christen-democratische partij in Italië Aldo Moro. Ook de door Rode Brigades als „laatste kans" gepresenteerde eis dat, in ruil voor de vrijheid van Moro, dertien met name genoemde extreem linkse gevangenen moeten worden vrijgelaten is door de regering van de hand gewezen. In het communiqué waarmee het christen-democratische kabinet op de jongste eis van de Rode Brigades heeft gereageerd, wordt de vrijlating van de dertien terroristen, die momenteel in Turijn terecht staan, „onaanvaardbaar" genoemd. „De regering meent na onderzoek van de jongste feiten te moeten opmaken", zo staat in het communiqué, „dat de aanwijzigingen die tot dusver door de ontvoerders zijn gegeven, niet beantwoorden aan de verwach ting dat zij werkelijk van plan zijn de heer Aldo Moro in vrijheid te stellen". Daarnaast wordt de ontvoerders voorgehouden: „Het was toch welbekend dat alle verzoeken voor een uitwisseling met gevangen gezette personen onaanvaardbaar was en is, omdat deze eisen zijn gericht tegen de vrijheid van allen, tegen het respect dat aan slachtoffers van de ondermijning is verschuldigd en tegen de wetten van de republiek". Omdat de Rode Brigades zeer uitdrukkelijk hebben gesteld dat zij Aldo Moro zullen vermoorden, als de dertien gevangenen niet worden vrijgelaten, heeft de regering met haar afwijzing te kennen gegeven dat zij bereid is het leven van Moro te offeren aan de bescherming van het staatsbestel. Toegeven aan de afpersing zou immers het hek van de dam halen en een uitnodiging aan andere terroristische organisaties betekenen om hetzelfde te doen. In Italiaanse gevangenissen zitten momenteel ongeveer 400 terroristen van verschillende organisaties achter slot en grendel. Tot de dertien waarvan de Rode Brigades de vrijlating eisen, behoren de leider van deze organisatie, Renato Curcio en enkele leden van de zich noemende „22 oktober-ben- de", die in 1974 openbaar aanklager Mario Sossi ontvoerden. Hoever de invloed van de Rode Brigades reikt bleek overigens tijdens de tv-uitzending via de Eurovisie van de wielerwedstrijd Luik-Bastenaken-Luik. Door het beeld van de wedstrijd heen verscheen op miljoenen Italiaanse tv-schermen de foto van Aldo Moro, maar niemand van de betrokken technici kan verklaren hoe dit mogelijk was. OOG Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar woonplaats Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr.'349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1