Jong Oranje sterker maar te zwaar voor zege op Noorwegen .Christenen mogen niet vrijblijvend toekijken in Namibië- KRV nu ook akkoord met ,Leids/Goudse competitie9 SPORT Godyla bekert door Arthur Collins „Speler van het jaar Tour de France in Oegstgeest Vandalisme in Noordwijk KORTE METTEN kerk wereld Tevergeefse zoektocht naar verdwenen zusters LEIDSE COURANT DINSDAG 25 APRIL 1978 PAG DEN HAAG In de Haagse sporthal De Houtzagerij waren gisteravond ruim duizend boksliefhebbers getuige van een boeiende inter land van Jong Oranje tegen Noorwegen. Slechts één partij was het aankijken niet waard, maar de overige elf waren een reclame voor de bokssport. De meeste toeschouwers zijn met de overtuiging de hal uitgegaan, dat Nederland de interland met 7-5 had gewonnen. Toen het merendeel zich al richting uitgang had begeven, maakte de omroeper van de Nederlandse Boksbond nog even snel bekend dat er twee Nederlandse bok sers in hun gewichtsklasse te zwaar waren en dat daardoor de partijen van de boksers Ad van der Eisen (Gemert) en Peter Raamsdonk (Am sterdam) als verloren moesten worden gezien. Noorwegen kreeg èr twee punten bij en Neder land twee punten minder. Niettemin stapten zeven Nederlandse boksers erg gelukkig als winnaar uit de ring. Vooral voor de oud-kampioen Joop Kruis en voor Ruud van der Linden was het een grote dag. Drie van de vier leden van hun Amsterdamse boksschool Albert Cuyp lieten in de Haagse sporthal een uitstekende indruk achter. In de derde partij van de avond, toen Jong Oranje een achterstand had opgelopen van 2-0 door verlies van de gebroeders John en Sjek Zwakhalen uit Maa stricht, bracht Mohammed Erami (Albert Cuyp) en Antoon Verrips (Voltreffer Utrecht) de stand weer in evenwicht. Vooral de Amsterdammer Mohamed Erami was in zijn partij tegen Terje Sveen in het lichtge wicht heer en meester. Erami had prachtige combinaties en zijn tegenstander sloeg alleen maar als Erami aanviel. Van de Noor kon in dit duel niet veel uitgaan, omdat de Amsterdam se bokser zeker met zo'n honderd jeugdige supporters achter zich gewoon te sterk was. Onbegrijpelijk alleen dat Mohamed Erami ge noegen moest nemen met een puntenoverwin- ning van slechts 2-1. Het Noorse jurylid Birger Olsen had de durf om Erami met 60-59 als verliezer te verklaren. De Noorse juryleden gingen nog enkele keren in de fout. Olsen en de Nederlandse scheidsrech ter Joop Mercey stonden om de beurt in de ring. Als Mercey in de ring stond, betekende dat twee Noorse juryleden om de ring naast Ben Bril. Op zulke momenten hielden de Nederlandse boksers hun hart vast. Zo zullen de Amsterdam mers nog lang na praten hoe het mogelijk was dat René Bronshof (Bisschop Amsterdam) als verliezer met juryscore van 2-1 tegen Per E. Bergan uit de ring stapte. Bronshof was veel sterker tegen „vechter" Bergan. Kwaad Antoon Verrips bokste vol vaart en sloeg zijn tegenstander Tommy Halvorsen in het lichtwel- t erge wicht in tweede ronde neer. Deze werd door de Noorse scheidsrechter uitgeteld. Bij dit gebeuren keek de scheidsrechter Verrips erg kwaad aan. Het is dat Verrips niet bang was, anders had hij voor de circa 55 kilo wegende Noorse scheidsrechter Olsen het hazenpad ge kozen. Voor de pauze won Erik Huigenvoort (Den Boch) in het lichtwelter van Stig Land- gren en bleef de te zware Ad van der Eisen in het lichtwelter de baas over Erik Dahlen. Mede door het feit dat zijn tegenstander twee waarschuwingen van de scheidsrechter kreeg. Na de pauze was er een uitschieter in het duel tussen de Noor Arild Pedersen en Peter Raams donk (Albert Cuyp). Met goede uitvallen maakte de Nederlandsp bokser in de eerste ronde er al snel een eind aan. De wedstrijd werd door intenventie gewonnen. Zijn clubgenoot Harold Kensmil deed tegen Yngve Nygard niet voor hem onder. Né Snijders uit Maastricht zegevier de tegen Tom Lund in het halfzwaar en toen kwam de laatste partij tussen Helge Ranheim en John Wegman van Albert Cuyp. Onder het motto: „Moeder, laat je kinderen boksen", trok ken de twee junioren van leer. Niet om aan te zien. Als twee slachters bewerkten beide bok sers elkaar. Veel bloed in de ring, maar weinig sport Gelukkig was dit alleen maar het geval bij de laatste partij. Snel vergeten. Dat er In de toekomst meer boksen In De Houtzagerij gaat komen, zit er dik in. Dick Lindhout van de afdeling Jeugd, Sport en Recreatie van de gemeente Den Haag: „Deze hal is er uitstekend geschikt voor. Als gemeen te staan wij achter meer bokswedstrijden in De Houtzagerij." ARTHUR VAN RIJSWIJK Uitslagen: Lichtvlieggewicht: Javid Aslam (Noo) wint op punten van Johannus Zwakhalen (MTS). Bantamgewicht: Odd Tjosaas (Noo) wint op punten van Sjef Zwakhalen (MTS). Vedergewicht: Mohamed Erami (Albert Cuyp) wint op Eunten van Terje Sveen (Noo). ichtgewicht: Antoon Verrips (Voltreffer) wint door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van Erik Caspersen (Noo). Lichtweltergewicht: Erik Huygenvoort (BBD) Wint op Eunten van Stig Landgreen (Noo). ichtweltergewicht: Ad van der Elzen (GBC) wint op punten van Erik Dahlen (Noo), maar wordt later gediskwalificeerd. Weltergewicht: Kim Dedekam-Simonsen (Noo) wint op punten van John van Elteren (BSM). Peter Raamsdonk (Albert Cuyp) wint door interventie van de scheidsrechter van Arild Pedersen (Noo), maar wordt later gediskwalificeerd. Zwaarweltergewicht: Per Bergan (Noo) wint op punten i René Bronshof (Bisschop). ronde van Yngve Nygard (Noo). Half zwaargewicht: Né Snijders (MTS) wint op punten van Tom Lund (Noo). Zwaargewicht: Helge Ranheim (Noo) wint op punten van John Wegman (Albert Cuyp). Nederland verloor de jeugdinterland tegen Noorweger met 7-5. Van onze sportredactie LISSE Godyla kan zich nog geen Districtskampioen van West 2 noemen. Het Goudse Verzijl Sport bleef gisteravond de baas over Phoenix uit Rot terdam (3—1) waardoor de Goudse formatie in winstpun ten nog altijd gelijk kan ko men met het Lisser Godyla. Om in doelsaldo eveneens ge lijk te komen, dient Verzijl het rechtstreekse treffen woens dag a.s. evenwel met dertien doelpunten verschil te win nen... Overigens plaatste Godyla zich gisteravond wel voor de Leidse bekerfinale. Het Alphense Odijk Stars werd door de for matie van coach Van der Zwet met 5—3 geklopt. Bij rust al leidde Godyla met 41. Frans van der Laan, Jos Faas en Ruud van der Voort (2x) werk ten een 01 achterstand (John Macco had de score geopend) overtuigend weg. Na de doel- wisseling bleef Odijk via goals van Frans Bahlmann beter bij Harrie van der Zwet zorgde voor het Lisser tegenwicht: 5—3. In de eindstrijd ontmoet Godyla op drie mei MJ Bemel- man (Dat Taverne met 7—3 „uitbekerde") als tegenstander. Afdelingsvoorzitter Ad. Duséé Van onze sportredactie LEIDEN De competitie Gouda/Leiden wordt volgend seizoen op dezelfde manier als nu het geval is, voortgezet De enige wijziging in deze compe titie is het feit dat de kam pioenen van Groep A en B nu zonder meer overgaan naar de vierde klasse KNVB. Dit werd gisteren besloten tijdens de al gemene voorjaarsvergadering van de KNVB afdeling Leiden. Als laatste van de zestien clubs zette ook KRV zijn be zwaren opzij. Het gesprek tus sen Afdeling Leiden en het KRV-bes tuur dat niet eerder gehouden kon worden bleek afdoende. Voorzitter Ad Duseé toonde zich in zijn openingswoord zeer verheugd over de goedkeuring die de gemeente Leiderdorp aan de bouw van het nieuwe onderkomen van de afdeling Leiden had verleend. De nieuwbouwcommissie met voorzitter de heer Prevo kan nu aan het werk. Tijdens de vergadering werd aan de heren Van der Berg, Robman, De Boer, Mulder en De Jager het insigne van ver dienste uitgereikt Zij zijn alle meer dan twintig jaar als scheidsrechter bij de Afdeling opgetreden. De heren Gressie, Hoogduin en Cok werden tot leden van verdienste benoemd. Bijna alle punten van de agen da konden zonder discussie „door de hamer". Slechts de verhoging van de inleggelden bij de junioren stuitte op enige weerstand. De heer Nleuwen- burg van LFC achtte het niet gewenst de jeugdelftallen extra te belasten. Hij vond bijval bij de afgevaardigden van Lugdu- num, LSW '70 en ASC. De heer Van der Hoorn van Rijpwetering stelde hiertegen dat door de clubcontributie bij de senioren te verhogen dit probleem kon worden opgelost Bij de rondvraag stelde de heer Kruit van UVS opnieuw de di screpantie die bestaat tussen de overschrijvingsdata van amateurs en betaald voetbal, respectievelijk 1 juni en 15 juli, aan de orde. Deze data dienen volgens de heer Kruit gelijk te zijn. Dit om het „weghalen" van amateurvoetballers door de profclubs na 1 juni te voor komen. De heer Wagenaar van het afdelingsbestuur had hier begrip voor maar wees op de twee derde meerderheid die een dergelijk besluit op de bondsvergadering moet halen. Dit bleek al eerder in het verle den niet mogelijk te zijn ge weest. De heer Wagenaar, se cretaris van de structuurcom missie voor het amateurvoetbal vertelde dat dit punt in het op 15 mei verschijnende rapport zeker aan de orde zou komen. Timman en Sosonko delen koppositj LEEUWARDEN - In vende ronde van het i toernooi om het kam] schap van Nederland 1 de koplopers, de grootme Timman en Sosonko, gewonnen. Ze leiden n( vijf punten uit zeven on tingen. Uitslagen zevende ronde der Vliet-Langeweg aA T. Böhm-Kuijpers 0-1; DM/É Hofland 1/2-1/2; Sosonklf I toch afgebr.; Timman-IF 1-0; Ligterink-Scheeren Van der Sterren-Ree 1/2-1, Stand na zeven ronden: 1, man 5; 2. Sosonko 4+1 af 3/5 Kuijpers, Donner, Ligi 4; 6. Hartoch 3-1/2+1 afj 7/8 Böhm, Ree 3-1/2; 9. Varriy Vliet 3+1 afgebr.; 10/lf _T fland, Baljon 3; 12. Val Sterren 2-1/2; 13. Lan?e^a 2+1 afgebr.; 14. ScheerenSOlS] tie: Rentree Bert PrP^ SCHEVENINGEN Pronk uit Schevei vandaag in België zijn L-tu wedstrijd in het wielerseff De winnaar van de rondef' Luxemburg en Nederlad06 vorig jaar was de eerste iutei den van het jaar niet ad I omdat bij zware inspanmani het suikergehalte in zijn] :n«- schrikbarend daalde. Pronk merkte dit tijdenF trainingskamp van zijn f in februari aan de Cote dót 2 Hij kreeg meermalen flaifl ec Sindsdien zat hij meer bi dit sen en in laboratoria danLjuf fiets. Pas enkele dagen ge *- werd de oorzaak van zijl®. 1 kerkwaal ontdekt. Met detia te medicijnen kan hij b(oen een week genezen zijn. i de Tips voor Duin^f, WASSENAAR De «f* tra start van de zeven dravflmet en drie rennen morgenmjVol< op de Wassenaarse renbaijn d om 14.00 uur. Onze tips: te MOERWIJKPRIJS: Pancreafy is ter Gregor en Odylie. ld Vi HOÜTRÜSTPRIJS: Ralph Spfo h( Roel en Olaf Toogwijk. Ln: i STEENGOEDPRUS: PaarF",1 Odette Ossewaard en KondoPsc" FABESPRLIS: Dutsy, Queen Ik horst en Boxbergen David. op", MEER EN BOS PRIJS: OrioL-d kota, Marjon Hess en Natalie, over. V.P.B. PRIJS: King, KingbiMwt Whisling Boy. (it, w BETERE BETONPRIJS: Ladjnde; raise, Lou Spencer B en Of on, Itenska. F Sp CRITERIUM DER AMATEUf®. DERS: O tri an G, Prusso Sup hgt en Max Record. 1st b LADY MARYPRLÏS: Up anLj0e Telexiste en Merry. u -j. ZUIDERPARKPRIJS: Primef* Rallant Way en Rififi.J PS (van onze basketbal-medewer ker) AMSTERDAM In een uit verkochte Apollohal werd gis teren voor de vierde keer het basketbal-gala georganiseerd. Als hoofdschotel diende een strijd tussen de beste competi tiespelers van de zuidelijke helft van Nederland, waaron der Plaat en Collins van Par ker tegen de noordelijke helft In een uiterst attractieve wed strijd, waarin Mitchell Plaat een hoofdrol vervulde bleef het zuidelijke team de meerdere over het noordelijke team. Daarnaast waren er de diverse trofeeën. Speler van het jaar werd Arthur Collins, coach van het jaar werd Jim Parks van N.N. Donar In het All-Start- team werden gekozen: Collins, Akerboom, Mallory, Freeman en Washington. In het All De- fenseteam was plaats voor Zwiers, Woudstra, Miller, Mal lory, Kirkland en Bartolome. Naast de huldigingen kwamen ook de eerste ontwikkelingen voor het nieuwe seizoen al naar boven drijven. Buitoni-speler Emill Hagens tekende in alle stilte enige weken geleden een contract bij Parker, wat hem het komend seizoen aan de Leidse ploeg zou binden. Ha gens kwam echter ook tot over stemming met Delta Lloyd. De verbintenis tussen Delta Lloyd en Hagens leidde tot grote con sternatie bij de Leidse ploeg, die Hagens aan de gemaakte afspraken wil houden. Zelfs al zou dat via een gerechtelijke procedure moeten geschieden BRUSSEL Wielerprof René Pijnen is door een Belgische rechtbank veroordeeld tot een schadevergoeding van niet minder dan 10 duizend gulden, te betalen aan de Belgische renner Berckmans. Pijnen kreeg deze straf, alsmede een lichte geldboete of een gevan genisstraf van een maan4, we gens het toebrengen van letsel. Deze unieke uitspraak is een gevolg van een opzienbarende rechtzaak, waarbij Pijnen er van werd beschuldigd bijna twee jaar geleden tijdens de eindsprint van een koers in St. Martens-Lierde van de rechte lijn te zijn afgeweken, waar door Berckmans vijftig meter voor de finish tegen de grond sloeg. Berckmans, die toen deel uitmaakte van de ploeg van Merckx, liep een schedelbreuk Rechter straft Pijnen met 10 mille boete en een hersenschudding op. Evenals Pijnen werden Bert Pronk en de Belg De Bisschop voor de rechter gedaagd, maar nader onderzoek wees uit dat Pijnen het ongeval van Berck mans veroorzaakt had. Pronk en De Bisschop werden vrijge sproken. OEGSTGEEST De Tour de De renners zullen „geneutrali- France zal 30 juni Oegstgeest seerd" door Oegstgeest rijden, aandoen. Tijdens de jaarverga- De route is: Oegstgeesterweg, dering van de winkeliersver- Abtspoelweg, Lange Voort, eniging „Lange Voort" deelde Schoutenburgerstraat, Rhijn- de voorzitter, mevrouw Mun- geesterstraatweg, Leidse Buurt ninghoff, gisteravond mee dat en Rijnzichtweg. Bij het via- het haar was gelukt het wie- duet Rijksweg zal pas het start- Ierspectakel ook naar Oegst- schot vallen voor de wedstrijd. geest te krijgen.De reclamecaravaan zal Oegst- lale hobl geest rond acht uur 's maeen aandoen. De renners zulFe v Lange Voort rond tienfer. negen bereiken. ®ele Ter gelegenheid van het spectakel wordt in het wr11? centrum aan de Lange f1 da een braderie gehouden. TÏ;^1, is er een show van Franc* tomobielen. Pov NOORDWIJK Groepjes ver nielzuchtige dancingbezoekers bljjken in de badplaats danig te hebben huisgehouden. Poli tiepatrouilles grepen eerst een groepje Noordwijkse jongeren in de leeftijd van 15 16 jaar in de kraag, toen zij bezig wa ren spiegels af te breken van geparkeerde personenauto's. Een andere groep 15 tot 18-jari- gen vierden hun vandalisme bot op touringcars, die op de Parallel-Boulevard stonden ge parkeerd. Ook deze jongelui, ben afkomstig uit Lisse en 0 tev geest, werden ingerekend, goei Meer dan ergerlijk was h^Jrit ook meerdere van de rtetde i zorg aangelegde mozaïek^ niet de beplanting van bloenl onz ken ten prooi vielen aa)r w zinloze vernielingsdrang be^ beschonken en baldadig^ het den. De politie speurt naaard daders. 1 ie en hoofdrol vervulde bleef het ook de eerste ontwikkelingen procedure moeten geschieden. Merckx, liep een scneaeiDreux sproxen. in de kraag, toen zij bezig wa- parkeerd. Ook deze jongelui, daders. je .,i_,I I 11.mimim—i...i celo: „Christenen kunnen in een situatie als menwerken een aantal kerkelijke en niet- Ze willen dat de christenen in de wereld De Namibië-werkdag luidde het begin in delijkte een van de andere sprekers, Da- de Zuidafrikaanse regering en multinat .-4 Namibië niet vrijblijvend toekijken. Ten kerkelijke groepen. zich solidair verklaren, dat ze de oorzaken van de voorjaarsactie 1978, „Namibië vrij, vid de Beer. nale bedrijven die investeren in Zuid-AlB| „Christenen kunnen in een situatie als Namibië niet vrijblijvend toekijken. Ten eerste omdat we in Zuid-Afrika te maken hebben met christenen die het evangelie gebruiken om hun macht uit te oefenen, in de tweede plaats is er de rol van de kerken in Zuid-Afrika en ten derde de steun van christenen in de rest van de wereld aan het voortbestaan van de si tuatie". Dit zei Boudewijn Sjollema, di recteur van het Programma ter Bestrij ding van het Racisme (PCR) van de We reldraad van Kerken, afgelopen week einde in De Horst te Driebergen. Sjolle ma was een van de sprekers op een informatieve werkdag, die was georgani seerd door de actie Namibië, waarin sa menwerken een aantal kerkelijke en niet- kerkeli jke groepen. Boudewijn Sjollema is vooral de laatste maanden bekend geworden om zijn niet onomstreden document „Zuid-Afrika - de prijs van de hoop", waarin hij begrip vraagt voor vrijheidsstrijders die. menen dat alleen een gewelddadige oplossing nog mogelijk is in zuidelijk Afrika. Er wordt volgens Sjollema mateloos geleden in Zuid-Afrika en Namibië door de zwarten, en de blanke kerken hebben daar weinig of niets tegen gedaan. Nu vragen de zwar ten steun van christenen in de hele we reld, steun in de klassieke zin zoals gebed. Maar, aldus Sjollema, ze vragen vooral dat het evangelie handen en voeten krijgt Ze willen dat de christenen in de wereld zich solidair verklaren, dat ze de oorzaken van het racisme nagaan en aanpakken. Dit is wel eens moeilijk volgens Sjollema, omdat wanneer het PCR een beroep doet op de leden van de wereldraad, deze kerken vaak een defensief antwoord ge ven: er is zoveel mis in eigen gelederen. Toch meent Boudewijn Sjollema, dat de christenen en kerken in de wereld de apartheidskerken (zoals hij de blanke ker ken die Vorster steunen noemt) moeten aansteken op hun houding. „We moeten de blanken er voortdurend op wijzen dat hun situatie hopeloos is en totaal in strijd met het evangelie", aldus de directeur van het PCR. De Namibië-werkdag luidde het begin in van de voorjaarsactie 1978, „Namibië vrij, steun Swapo", die tot eind mei gevoerd wordt door de landelijk hervormde jeug draad, de Nederlandse Lutherse jeugd bond, het landelijk centrum voor gerefor meerd jeugdwerk, het comité Zuidelijk Afrika, en de werkgroep Ka'iros, die sa men de actie Namibië heette, in samen werking met de Novib. De actie heeft overigens niet alleen tot doel steun te werven voor de activiteiten van de Swapo, maar ook vooral om infor matie te geven in Nederland over wat er werkelijk gebeurt in Namibië, zo verdui delijkte een van de andere sprekers, Da vid de Beer. David de beer is de voormalige assistent van de uit Namibië uitgewezen Anglicaan se bisschop Colin Winter.'O ver die infor matie zei David de Beer: „Ik ben erg geschokt de laatste tijd over wat er in de Nederlandse pers staat en op de televisie en radio te horen is over Namibië. We krijgen in Nederland niet veel meer dan propaganda via de internationale Britse, Amerikaanse en Franse persbureaus. De medewerkers van de persbureaus in Zuid elijk Afrika zijn vaak zelf Zuidafrikaanse burgers, die vanuit de blanke mentaliteit schrijven". Zo moet volgens David de Beer de Swapo niet alleen opboksen tegen de Zuidafrikaanse regering en multinaL nale bedrijven die investeren in Zuid-Af ka, maar ook tegen de internationale pa Op de jaarlijkse landelijke ontmoetinj dag die zaterdag in de IJsselhal in Zwei werd gehouden voor de leden van I gereformeerde kerken vrijgemaakt buitl het verband, heeft ds. A.H. Reitseif zendingspredikant van deze kerken in I1 tal (Zuid-Afrika) gezegd dat het beeld c men hier in Nederland van Zuid-Afri heeft eenzijdig is. De scheidslijn lof naar zijn mening niet tussen blanken! zwarten, maar tussen gelovigen en ongel vigen. Uit zijn eigen omgeving wist f voorbeelden van een zekere integratie zwarte en blanke kerken. De Nederlandse Missie raad te Den Bosch heeft mevrouw G.M.E.M. Cop- pes (35) uit Nijmegen be noemd tot secretaris pu bliciteit. Mevr. Coppes komt uit het onderwijs. Dankzij het werk van AMA, de Adviescommissie Missionaire Activiteiten, hoort men missionarissen niet meer, zoals vijf jaar geleden, klagen dat men in Nederland overal terecht kan voor sociale projecten, maar dat men voor projec ten op het gebied van pas toraat, kerkopbouw, evan gelisatie en geloofsvernieu- t wing nergens een open deur vindt. Aldus consta teert de Adviescommissie Missionaire Activiteiten in haar jaarverslag over 1977, waarin uitkeringen werden gedaan ten bedrage van 4 miljoen. Secretaris W.A. v.d. Valk voor missiezaken in het bisdom Roermond is het oneens met de bezorgd heid, die het Centraal Mis sionair Beraad Religieu zen (CMBR) heeft uige- sproken over tendensen in het beleid van de huidige regering inzake ontwikke lingshulp. Dit heeft hij in een telegram aan minister De Koning laten weten. Volgens het Franse pers bureau AFP zijn er op nieuw christenen opgepakt in Oeganda: Onder hen 53 r.k. Oegandese priesters. Zij zijn opgesloten in de gevangenis van Kotido in het noorden van Oeganda. Twee Canadese missiona rissen zijn uitgewezen. De werkgroep missiepro- kuratoren heeft in een brief de pastores, paro chiële missiecomités en oversten van kloosters in het bisdom Roermond dringend gevraagd hun steun te geven aan de lan delijke actie van de week voor de Nederlandse mis- sionaris. De werkgroep is een verte genwoordigend lichaam van bijna alle missiepro- kuratricen en prOkurato- ren van Nederland, die zich enige jaren geleden in regionale groepen hebben verenigd. De werkgroep schrijft de brief vanuit haar „voornaamste taak zorg te dragen voor het welzijn van onze mede broeders en -zusters in de missie en hun belangen te behartigen". Zij zegt zich zorgen te maken over de aktiviteiten in het bisdom Roermond. Zetel Wereldraad van Kerken mogelijk van Genève naar Nairobi De hoofdstad van Kenya, Nairobi, zou wel eens als nieuwe zetel van de Wereldraad van Kerken overwogen kunnen worden. Dit heeft de secretaris-generaal van de wereldraad, dr. Philip Potter, verklaard in Nairobi, waar hij op doorreis naar Zaïre was. Potter heeft een officieel bezoek gebracht aan Tanzania, Mozambique en Zambia en verblijft nu tot 28 april in Zaïre. Het verplaatsen van de zetel van de wereldraad van Genève naar Nairobi hangt af van de bereidheid van de Zwitserse regering om concessies te doen aan de wereldraad, aldus dr. Potter. Zoals bekend heeft de wereldraad al enige tijd met ernstige financiële moeilijkheden te kampen, omdat de Zwitserse franc, waarin de wereldraad zijn uitgaven doet, steeds duurder wordt ten opzichte van de Duitse mark, het Engelse pond, en vooral de Amerikaanse dollar. De inkom sten van de wereldraad zijn voor het grootste deel in deze valuta uitgedrukt, en ook hier weer vooral in dollars, zodat de inkomsten van de wereldraad steeds minder worden ten opzichte van de uitgaven. De wereldraad is overigens niet de enige organisatie met een zetel in Genève, die overweegt Zwitserland te verlaten. De overste, van het Franse instituut van de zusters der buitenlandse missiën, moe der Marie-Josephe, is te leurgesteld teruggekeerd uit Argentine, waar zij te vergeefs gezocht heeft naar twee van haar reli gieuzen, die sedert decem ber vorig jaar met nog an dere vrouwen spoorloos zijn verdwenen. „Ik was er met enige hoop naar toe gegaan, maar jammer ge noeg weet men daar verder niets. Maar nog erger is, dat men daar tegen een muur botst", verklaarde zij bij haar terugkeer in Pa rijs. Voor wat betreft de even tuele dood van beide regli- gieuzen, die gemeld is door Zweedse dagbladen, is geen enkel bewijs te vin den. Moeder Marie-Josep he bevestigde, dat de stof felijke overschotten van dertig vrouwen op het strand zijn gevonden, rnaar dat ze meteen begraven zijn zonder identificatie. President Videla van Ar- In Argentinië gentinië had haar geschre ven, dat de twee religieuze niet in handen van de „wettige machten", respec tievelijk politie of leger, zijn, en dat een onderzoek naar het lot der zusters wordt voortgezet. Tijdens de persconferentie ran de Franse religieuze overste werd megedeeld, dat in Frankrijk een comi té van solidariteit is opge richt van familieleden en vrienden van Franse on derdanen, die in Argenti nië als politieke gevange nen worden vastgehouden. Dit comité werkt samen met andere comite's in de rest van Europa. Op Jiet ogenblik zitten 18 Franse onderdanen in Ar gentijnse gevangenissen of zijn daar spoorloos ver dwenen. Mevrouw IVI; Claude Mazza, een Arg< tijnse, die in januari wt vrijgelaten uit de^ gevai nis van Villa Devt maakte tijdens de persc^ ferentie bekend, dat de vangenen in Argentiji gevangenissen schrikkelijke omstandigl den verkeren. Zij bijzondere hulp vo Franse mede-gev; Viviane Jacob, die ziek| en met electrische stro< gefolterd is. Mevrouw Mazza mee, dat haar echtgenij en drie andere gevangei op de dag van hun vrij| ting uit de gevangenis Plata spoorloos verdwei zijn. Zij waren geari teerd omdat zij linkse ratuur in hun bezit haddl

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10