rootwinkelbedrijf egen betaald voetbal zaterdagmiddag Gevaar nieuwe oliecrisis onderschat 'Eerste Euro-stembus stap in goede richting' Zestig j Staatskundig Gereformeerde Politiek £eidóe Sowutnt Gedeputeerden en ons belastinggeld Politieke sfeer op Antillen verbeterd Concept-advies over kruiswerk bij AWBZ Van Amerongen met overtuigend pleidooi voor nationale Russische romantiek Spektakelshow I3>iiMNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 24 APRIL 1978 PAGINA 5 IMSTERDAM (ANP) - De Raad ?an het Grootwinkelbedrijf wil liet dat de wedstrijden in het letaald voetbal worden overgehe veld naar de zaterdagmiddag, om- lat dit de belangen van de detail- ïandel zal schaden. Beduidend imzetverlies zal er zeker het ge volg van zijn, zo heeft de raad aten weten in een brief aan de 2 betrokken Tweede-Kamercom missies. Met de brief reageert de raad op het rapport „Gezonder betaald voetbal" van een kleine stuurgroep die de vorige minis ter van CRM in het leven heeft geroepen. Volgens de raad is de zaterdagmiddag uitermate geschikt om boodschappen te doen en ook voor het zogenaamde „recrea tieve winkelen in gezinsverband", dat ge richt is op de aankoop van duurzame gebruiksartikelen. De stuurgroep had zelf al in het rapport gezet dat bij het eventueel verplaatsen van de wedstrijden naar zaterdag de winkeliers de begintijd van 14.00 uur niet zullen toejuichen. Daar is de Raad van het Groot winkelbedrijf het helemaal mee eens en hij voegt er nog aan toe dat elke aanvangstijd op zaterdag bezwaren zal geven, gezien de soms lange reistijden voor aanhangers van uitspelende clubs. Als er dan toch op zaterdag moet worden gespeeld, laat het dan 's avonds zijn, schrijft de raad aan de kamercommissies. Alleen dan worden de belangen van zowel de detailhandel als van het betaalde voetbal op evenwichtige wijze gediend en wordt de voetballiefheb ber-klant een vervelend dilemma be spaard. Hallen afgebrand Bij een brand in de Nijmeegse voorjaarsbeurs zijn twee houten hallen met stands in vlammen opgegaan. De materiële schade is groot. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. SAMKALDEN, VOORZITTER EUROPESE BEWEGING: jjoud-burqemeester Ivo Samkalden nam zaterdag de voorzittershamer van de heer J. Molenaar, tot dan toe voorzitter van de Europese Beweging, over (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM „De eerste rechtstreekse ver kiezingen voor het Europese Parlement vormen een bescheiden stap in de goede richting van de Europese eenwording met een democratisch bestuursstelsel. Pas dan begint de strijd over de inhoud van de besluiten van het Europese Parlement." Dit zei de nieuwe voorzitter van de Europese Beweging in Nederland, oud-burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam, zaterdagmiddag op het congres van deze beweging in Rotterdam. Hij volgde de heer J. H. C. Molenaar op die de Europese Beweging twaalf jaar geleid heeft. Samkalden kondigde aan dat de Europese Be weging, niet het minst met het oog op de Europese verkiezingen (die in ons land op 7 juni 1979 gehouden worden), een periode van krach tige activiteit tegemoet gaat. De Europese Beweging zal alles op alles zetten om de Nederlanders te betrekken bij de Europe se verkiezingen. Minister-president Van Agt die het congres eveneens toesprak legde de nadruk op de nood zaak van een Europees energiebeleid, zeker nu ons land zijn huidige positie van netto-energie exporteur zal moeten verwisselen voor die van netto-energie-importeur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag is het zestig jaar geleden dat in Middelburg de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) werd opgericht. Onder leiding van achtereenvolgens ds. G. H. Kersten, ds. P. Zandt, ir. C. N. van Dis en ds. H. G. Abma heeft zij zich in deze zes decennia ontwikkeld tot de stabielste en een van de meest principiële Neder landse partijen. Al vele jaren kan zij bij verkiezingen rekenen op ongeveer twee procent van de stemmen. De SGP is met drie zetels in de Tweede Kamer, één in de Eerste Kamer, vijftien in de provinciale staten en tiental len in de gemeenteraden vertegenwoordigd. De SGP streeft al sinds haar oprichting naar een regering op grondslag van de in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods. Zij is een partij die gevormd wordt door hen die de oude beproefde reformatorische beginselen op staatkundig gebied tot erkenning gebracht wensen te zien en die open staat voor allen die dit verstaan, ongeacht tot welke kerkformatie zij behoren. De leden van de SGP zijn in het algemeen afkomstig uit de Nederlands Hervormde Kerk (Gereformeerde Bond), de Christelijk Gereformeerde Kerken, de Gereformeerder Gemeenten en de Oud-Gerefor meerde Gemeenten. Een zeer belangrijk uitgangspunt is de „onverkorte handha ving van artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis zoals die werd goedgekeurd door de synode van Dordrecht van 1618 en 1619, welk artikel neerkomt op: het is de dure roeping van de overheid als Gods dienaresse Gods Woord en wet tot regel en richtsnoer voor het regeringsbeleid te stellen". De SGP deed in 1922 haar intrede in de Tweede Kamer. Ze maakte al snel geschiedenis door het amendement dat ds. Kersten in 1925 indiende om de gelden voor de gezant- schapspost bij het Vaticaan van de begroting van Buiten landse Zaken te schrappen. Het amendement werd aan vaard door de meerderheid van de Kamer, waarna een vier maanden durende kabinetscrisis ontstond. Lange tijd later werd het gezantschap bij het Vaticaan weer ingesteld. De leden en kiezers van de SGP bevinden zich vooral op de Veluwe, kleine'delen van Friesland en Overijssel, de Zuidhollandse eilanden en Zeeland. De partij heeft zich steeds -krachtig teweer gesteld tegen wat genoemd wordt een „triomfalisme" van de Rooms- Katholieken in ons land, socialisme en humanisme, zaken als vaccinatie, zondagsontheiliging en werelds amusement. Ze kan gerekend worden tot de rechtse partijen van ons land. Maar hoezeer de SGP ook tegen vele zaken en ontwikkelin gen is, ze is terdege ook een positief gerichte groepering. Zo stelt ook de huidige fractie in de Tweede Kamer zich op, die gevormd wordt door ds. H. G. Abma, ir. H. van Rossum (een zeer deskundig man op gebieden als water staat en ruimtelijke ordening) en C. N. van Dis jr. Ds. Abma, hervormd predikant, die niet alleen de Kamerfractie leidt, maar ook partijvoorzitter is, heeft de touwtjes strak in handen. Onderwijzer aan rk school lijsttrekker van CPN TILBURG (ANP) - De 27-jari- ge Tilburgse onderwijzer B. Hartstra, die voor de komende gemeenteraadsverkiezingen de CPN-Iijst in zijn woonplaats, aanvoert, moet zijn lidmaat schap voor de CPN opgeven, wil hij zijn baan aan de kath olieke lagere school in Tilburg behouden. Het bestuur van de stichting rk-scholen Tilburg-noord heeft hem dit te verstaan gegeven, zich baserend op een artikel uit de acte van benoeming voor katholieke onderwijzers. Bij zijn tijdelijke aanstelling in 1975 heeft Hartstra, die belei- dend katholiek is, gezegd lid te zijn van de CPN. Daartegen bestond toen geen overwegend bezwaar. Zijn vaste aanstelling een jaar later kreeg hij echter pas, nadat hij schriftelijk ver klaard had zijn lidmaatschap te hebben opgezegd. Een half jaar later werd hij echter tochweer lid van de CPN, waar het schoolbestuur" achter kwam toen de kandida tenlijsten voor de gemeente raadsverkiezingen verschenen. Openbaar vervoer 5% duurder (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De tarieven voor bus, tram, trein en metro zullen per 1 oktober aanstaan de met 5 procent omhoog gaan. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) kondigde deze landelijke verhoging zaterdag middag aan in het VARA-ra- dioprogramma „In de Rooie Haan". De verhogingen zijn noodzake lijk in verband met de steeds stijgende exploitatielasten voor de openbaar vervoerbedrijven. De verliezen bij het openbaar vervoer zijn zo hoog, dat het Rijk voor dit jaar bijna twee miljoen gulden moet bijpassen in de exploitatiekosten van de vervoersbedrijven. Minister Tuijnman deelde te vens mee, dat hij in de strijd tegen het toenemend vandalis me in bussen en trams niet van plan is om overal weer conduc teurs te laten meerijden. „De personeelskosten zijn toch al zo hbog," aldus Tuijnman. Mr. Van Wolferen secretaris-generaal V olkshuisvesting (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Met ingang van 15 juni is secretaris-generaal mr. M. D. van Wolferen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. Hij vevult daar de vacature die ontstond door de benoe ming van ir. Th. Quené tot voorzitter van de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid. De heer Van Wolferen (53) is al 26 jaar werkzaam bij het ministerie van Onderwijs. Hij begon er als adjunkt-referen- daris. In 1969 volgde zijn be noeming tot secretaris-gene raal. Het komt zeer zelden voor dat een topambtenaar van het ene naar het andere departe ment verhuist. Tweelingen Ruim tachtig tweelingen op een plaat. Deze niet alledaagse foto kon in het afgelopen weekeinde gemaakt worden toen ongeveer tachtig Zweedse tweelingen per schip naar Nederland kwamen en in IJmuiden begroet werden door een tiental Nederlandse tweelingen. DEN HAAG (ANP) - Het ge vaar van een nieuwe oliecrisis wordt ernstig onderschat. Dit is de strekking van een rap port van het Nederlands Insti- tuut voor Vredesvraagstuk ken, dat door de heer J. van Ginkel, medewerker van het instituut, is samengesteld. Een van de oorzaken, dat men het gevaar van een nieuwe oliecri sis ernstig onderschat is, het geloof dat er wel tijdige oplos singen voor het energiepro bleem zullen komen. Dit onverwoestbare geloof is één van de oorzaken van het uitblijven van maatregelen om iets aan het energieprobleem te doen. Politiek onpopulaire maatregelen, die met het oog op de toekomst noodzakelijk zijn, blijken daardoor, zoals president Carter van de Ver enigde Staten heeft moeten er varen, grotendeels onuitvoer baar. Een andere oorzaak van het uitblijven van maatregelen is, dat men zich de oliecrisis van 1973/'74 niet goed meer herinnert. De les van de oliecrisis is vol gens het rapport dat kleine te korten zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Ofschoon in 1973/'74 achteraf gezien van een echt olietekort niet kon worden gesproken, waren de politieke en economische gevol gen buitengewoon ernstig. De. onzekerheid over de door de Arabische olielanden gevolgde tactiek en de volstrekte twee dracht waarmee het westen op de dreiging van economische ontreddering reageerde, riepen veel ernstiger effecten op dan alleen op grond van het daad werkelijke energietekort nodig was. Een gecoördineerde actie in combinatie met een verstan dig gebruik van strategische reserves had een tekort zoals zich dat tijdens de crisis voor deed (vier a vijf miljoen vaten olie per dag) zeker kunnen op vangen. Met de verkiezirtgen voor nieuwe Provinciale Staten net achter de rug komen straks elf nieuwe colleges te staan voor de verkiezing van Gedeputeerde Staten. In elke provincie kunnen zes leden van G.S. worden gekozen. De politieke krachtsverhoudingen zullen gaan bepalen hoe die zetels over de partijen zullen worden verdeeld. In de praktijk der na-oorlogse jaren is intussen gebleken, dat in enkele provincies die zes dagelijkse bestuurders voor de provincie te weinig zijn. Met name de provincies Zuid-Holland (naar inwonertal veruit de grootste) en Gelderland (naar oppervlakte de grootste) hebben zoveel werk te verzetten, dat er best één of twee gedeputeerden bij kunnen. De regering heeft dat ook ingezien en daartoe via een wetsontwerp de mogelijkheid willen openen. Alleen: het kabinet is veel verder gegaan en heeft die mogelijkheid willen scheppen voor alle provincies. Dus ook Zeeland, mét éen-tiende van de Zuidhollandse bevolkingsomvang, zou van zes naar acht gedeputeerden kunnen overstappen. Daarvoor kon een deel van de Tweede Kamer weinig begrip opbrengen. En wel om twee redenen: als het niet nodig is, omwille van het werk dat verzet moet worden, dan is er geen enkel belang mee gediend. Integendeel, dan kost het duur betaald belasting geld. En ten tweede: het is niet onbekend, dat in enkele provincies de taak van gedeputeerde nog steeds niet als een volle dagtaak wordt beschouwd. Maar dat is het in feite wel. Daarom is vanuit de Kamer ook sterk aange drongen op een onderzoek naar de bestaande nevenfunc ties van gedeputeerden, die niet uit de functie zelf voort vloeien. Wettelijk gezien zou een uiteenlopend aantal gedeputeer den per provincie geen probleem vormen. De Gemeente wet geeft in art. 86 ook aan, dat in gemeenten met minder dan 2^.000 inwoners niet meer dan twee wethouders mogen zijn, tussen 20.000 en 100.000 drie of vier en daarboven ten hoogste zes. Het lijkt dan ook erg verstan dig zeker in afwachting van de komende vorming van mini-provincies, het inwonertal doorslaggevend te doen zijn. De grens leggen bij rond anderhalf miljoen inwoners voor ten hoogste acht gedeputeerden brengt in ieder geval ddar verlichting, waar die ook noodzakelijk is. (Van onze parlementaire re dactie) SCHIPHOL „De problema tiek rond het onafhankelijk heidsstreven van Aruba is doorzichtiger geworden. In het dezer dagen gevoerde overleg tussen de regeringen van Ne derland, de Nederlandse Antil len en het eilandsbestuur van Aruba is het tot een doorbraak gekomen. Er is nu een sfeer ontstaan waarin een open ge sprek tussen alle betrokkenen mogelijk wordt. Concluderend kan ik zeggen dat mijn bezoek een succes geworden is." Dit zei een tevreden minister Van der Stee (Nederlands-An- tilliaanse Zaken) zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol na een bezoek van twee weken aan de Nederlandse Antillen. Het was zijn eerste bezoek aan dit overzeese rijksdeel. Van der Stee maakte kennis met alle zes eilanden., Het be langrijkste deel van het bezoek speelde zich midden vorige week af toen onder zijn leiding het „driehoeksgesprek" plaats had, dat voorafgegaan was door een lang gesprek onder vier ogen tussen de Nederland se minister en de leider van de Arubaanse meerderheidspartij MEP, Betico Croes. Hugo van Dalen, de in 1976 gestorven pianoleraar van het Koninklijk Conservatorium, had een passie voor romanti sche Russische muziek waar van hij een omvangrijke col lectie bezat. Het Haags Ge meentemuseum heeft die in het gebruik vaak nogal versle ten bladmuziek voor verschei dene duizenden guldens op nieuw laten binden en opknap pen en gaat nu een catalogus maken om deze in ons land waarschijnlijk unieke verza meling toegankelijk te maken. Natuurlijk is de collectie onge lijk van kwaliteit zoals zondag middag in de bibliotheek van het museum bleek. Er zitten heel opmerkelijke composities bij en ook nogal verbleekte sa- lonmuziek maar historisch is alle reden is tot herwaardering (ook naar aanleiding van Van Dalens eigen publikaties) bleek daarna in de aula waar Alex van Amerongen, de Rotterdam se promotor van de op gang komende Balakirew-renaissan- ce, een eenvoudige maar in structieve causerie hield. Hij wees er op dat Rosa New- march en Calvocoressi veel de den voor informatie over wat zich in Petersburg met Balaki-' rew als gangmaker en Rimski- Korsakow, Borodin, Moes- sorgski en Ciu als discipelen afspeelde. Doordat Tsjaikows- ki in het Westen het meest ingang vond, vergeet men al tijd dat Balakirew ook hem inspireerde, getuige een voor gelezen brief over de nu zo populaire ouverture-fantasie Romeo en Julia. Van Amerongen demonstreer de hoe Balakirew Russische volksmuziek harmoniseerde, rekening houdend met de oude kerktoonsoorten. Hij speelde van hem ook een geraffineerd bewerkt Spaans volksliedje en een gondellied, een berceuse (met een curieuze uitbeelding van een nachtmerrie van het kind), een mazurka waarin Chopin even persoonlijk is ver werkt als later op een andere wijze in mazurka's van Ljadow en Borodin en préludes, weer van Ljadow. Van Borodin was er vérder een pakkend scherzo (met glim- en schaterlach) en van de later zeer Westers ge worden Glazoenow (evenals Ljadow leerling van Rimski) een ludieke caprice-impromp tu- J. KASANDER UTRECHT (ANP) De Zie kenfondsraad behandelt don derdag een door vier van zijn commissies opgesteld concept advies over het onderbrengen van kruiswerk bij de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekos ten. Het voorstel aan staatsse cretaris Veder-Smit (Volksge zondheid) houdt in dat een ba sispakket kruiswerk per 1 ja nuari een AWBZ-verstrekking wordt en dat de contributies voor kruisverenigingen blijven gehandhaafd. Mensen die geen lid zijn van een kruisvereni ging zouden dan bij het inroe pen van hulp een eigen bijdra ge moeten betalen. Het voorgestelde basispakket omvat verpleging, verzorging begeleiding en voorlichting in geval van ouderdom, ziekte, in validiteit, herstel of overlijden, zorg tijdens zwangerschap, zui gelingenzorg en kleuterzorg en het in bruikleen verstrekken van noodzakelijke verpleegarti- kelen. Mensen die minstens dertig gulden per jaar contributie be talen aan de kruisvereniging hoeven voor hulp niet te beta len. Niet-leden zouden een bij drage van 75 gulden moeten betalen als zij hulp inroepen, aldus het voorstel van de Zie kenfondsraadcommissies. Omdat het kruiswerk door kor tingen op de rijksbegroting in grote moeilijkheden dreigt te komen stelt het concept-advies voor om op 1 juli bij wijze van overgangsregeling al een be drag van tien miljoen gulden beschikbaar te stellen ten laste van de AWR7. Hulp aan verslaafden uitgebreid (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een commissie uit de Ziekenfondsraad heeft voorgesteld bepaalde medi sche voorzieningen van consul tatiebureaus voor alcohol en drugs voor subsidie in aanmer king te laten komen. Op donderdag gaat de Zieken fondsraad daarover een advies opstellen voor de staatssecreta ris van Volksgezondheid. Het gaat onder meer om verstrek king van geneesmiddelen aan drugsverslaafden die worden afgekickt, urine-onderzoek en hulp van specialisten die geen deel uitmaken van de teams van de consultatiebureaus. Drugsverslaafden kunnen vaak niet bij het ziekenfonds terecht omdat ze niet zijn doorverwe zen door een huisarts. In het kader van hun wereld- toernee bracht de Amerikaanse roek-theatergroep de Tubes gisteravond het eerste van een serie van vijf concerten in Ne derland ten gehore in een uit verkocht Haags Congresge bouw. Het feit dat de zes muzi kanten en zanger Fee Waybill al maanden reizen en trekken om in alle windstreken op te treden, had tot gevolg dat ver geleken met het optreden enke le maanden geleden in Neder land, de wat minder subtiele nummers zijn gaan overheer sen in de anderhalf uur duren de, wervelende show vol mu ziek, verkleedpartijen en dans van vier danseressen en een danser. Desondanks blijft de Tubes een bijzondere popgroep die met veel inzet hoogwaardig technisch spel combineert met korte persiflerende toneelstuk jes ter ondersteuning van de tekst. De heren steken de draak met vele facetten van de Amerikaanse samenleving en met trends in de popmuziek. Zo werden de nichtenrock, de punkmuziek en de uiterst sue-' cesvolle popfilm „Saturday night fever" over de hekel ge haald, en werd met het num mer „Don't touch me there" op, sublieme wijze het verschijnsel „erotische popmuziek" bela chelijk gemaakt. Een van de hoogtepunten van de show was het nummer „Smoke, la vie en fumer" waarin werd uitgebeeld dat de wereld ten onder dreigt te gaan aan het sigaretten ro ken tot alles en iedereen blauw ziet PAUL WESTSTRATi

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5