I Jiidéd 0oitmtit iefdesdram^eindigt j^gijzelmg^^éénjdode y Soepeler regelingen rij-examen ÏOTORDUIVELS TERRORISEREN RIJKSWEG 12 „Russen schoten op ons zonder waarschuwing" irecteur "Grof" wil BEDRIJF AL ieuwe bemiddelaars BEZET l un# stmoord gelost 2 WEKEN jenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. nties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nenten: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 24 april 1978, 68e jaargang no. 21025 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De illusionist „De illusionist", Amerikaanse tv-serie waarin misdaad bestre den wordt met goocheltrucs op Ned. II om 20.27 uur. Ned. I om 19.00 uur „Poppara de" om 21.05 uur „De Lucy Show" en om 21.55 uur „De tijd stond even stil" over Rot terdam. Droo g weer Droog en in het algemeen zon nig weer. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Maximum temp. 12 graden in het noorden tot 16 graden in het zuiden. Morgen zon: 6.23- 20.54. Maan: 23.47-8.04. Sche- veningen hoogwater: 5.24., 17.47. Laagwater: 1.09., 13.37. (Van een onzer verslaggevers) GEN Een verbroken liefdesverhouding aterdagavond in de Nijmeegse woonwijk ■st geleid tot een gijzeling, waarbij de e socioloog drs. W. van Hilten het leven en de 26-jarige mej. M. Jacobs bijna tien ng door een 22-jarige geestelijk labiele an met een flobertgeweer onder schot ehouden. Geestelijk volkomen uitgeput gaf elaar, Sjefke K. zich gistermorgen tegen in de politie over, murw gepraat in ige gesprekken. K. wilde zaterdagavond voor de zoveelste «en bezoek brengen aan de 34-jarige mej. srs, een maatschappelijk werkster, met wie relatie had gehad, die evenwel een half leden was verbroken. Sindsdien bleef hij istigvallen. Omdat hij zaterdagavond niet innengelaten, begaf de jongeman zich naar ende verdieping van de flat, waar hij op een willekeurig adres aanbelde, bij twee samenwo nende jonge vrouwen, die in eerste instantie wei gerden voor hem open te doen, maar dat wel deden toen hij verzocht de politie te mogen bellen omdat er een ongeluk was gebeurd. Wat niemand toen nog wist was, dat de jongeman, nadat mej. Peters hem had geweigerd binnen te laten, in blinde woede op een willekeurig adres in de flat een schot door de voordeur had afge vuurd. Dat bleek bij de alleenwonende socioloog Van Hilten te zijn, die achter de deur stond te telefoneren en door de kogel in de hartstreek dodelijk werd getroffen. Onkundig van dit drama lieten de dames Jacobs en Broeren Sjefke K. binnen, waarna zij door hem met een geweer werden bedreigd. Mej. Broeren werd bevolen mej. Peters te gaan halen. Deze laatste doorzag evenwel het drama en waarschuw de de politie. In de woning van mej. Peters werd een crisisteam gevormd. In langdurige telefoongesprekken werd getracht de gijzelaar tot rede te brengen. Tijdens een van die gesprekken informeerde Sjefke K. naar de toestand van de man „die een ongelukje had gehad,". Een onderzoek in de flat bracht toen pas het drama aan het licht met de socioloog Van Hilten. Op verzoek van de politie maakte de radionieuws dienst geen melding van het dodelijk slachtoffer. Dit om Sjefke K., die naar de nieuwsberichten luisterde, niet verder uit zijn evenwicht te bren gen. Terwijl met karabijnen gewapende scherpschut ters de flat omsingelden, slaagde commissaris J. v. d. Sanden erin de jongeman op de galerij van de flat aan de praat te krijgen en hem van gedachten te doen veranderen. Tegen tien uur gaf hij zich gewonnen, nadat hij twintig minuten tevoren mej. Jacobs, die hij steeds met het geweer onder schot had gehouden reeds had vrijgelaten. Murw gepraat in urenlange gesprekken laat de 22-jarige geestelijk labiele jongeman (mid den) zich door de politie wegvoeren. Cohen en Alpha Beta, die zeer hoog scoorden op het Eurovisie Songfestical met een levendig gebracht liefdesliedje. 'ictprriik lipfHPQÜPri \A/int QnnnfpQti\/pl De Israëlische groep, bestaande uit drie jongens en drie meisjes, JSierriJK lieiueblieu Willi bUliyitïbllVdl behaalden met hun liefdesliedje 157 punten. Tweede met 125 punten werd de Belgische zanger Jean Vallèe met „L'amour ga fait chanter r Cohen en de Alpha Beta hebben zaterdag op verrassende la vie". De derde plaats werd met 119 punten ingenomen door het Eurovisie Songfestival 1978 gewonnen. Aan het gebeu- de Franse zanger Joël Prévost. Hij zong „II y aura toujours des lat rechtstreeks vanuit het Palals des Congrès te Parijs werd violons". „Harmony" eindigde voor Nederland met ,,'t Is o.k." op enden, deden twintig deelnemers mee. de dertiende plaats. Zie ook pag. 7. Den Haag Minis ter Tuynman van Verkeer en Water staat wil dat over enige tijd bij rij examens niet meer alleen de examina tor, maar ook de rij-instructeur van de examenkandi daat gaat meerij den tijdens het exa men. Als mogelijke andere maatregelen om het behalen van het rijbewijs te ver gemakkelijken denkt de bewinds man aan het bekor ten van de examen tijd en aan de ver plichting om tij dens het examen een voor de kandi daat zoveel moge lijk vertrouwde route te rijden. Hij wil binnenkort ook, zoals al be kend gemaakt is, iets gaan doen aan de lange wachttij den tussen de aan vrage van het rij examen en het exa men zelf. Er moet naar zijn mening op korte termijn Plannen van minister Tuynman een regeling ont worpen worden, waardoor examen kandidaten „niet meer zo lang tegen het rij-examen aan- hikken". Voorts is de minis ter van plan om spoedig de geldig heidsduur van een rijbewjs (thans vijf jaar) te verlengen. Tegelijkertijd wil hij echter ook het in Engeland gehan teerd systeem in voeren, dat rijbe wijshouders van hun 55ste jaar af regelmatig aan een medische keuring worden onderwor pen. Binnenkort zal het ook niet meer mogelijk zijn, om een in het buiten land gehaald rijbe wijs te allen tijde te kunnen laten inwis selen voor een Ne derlands rijbewijs. (Van een onzer verslaggevers) ERMEER Een complete politiemacht en helikopter van de Rijkspolitie, zes olitie Porsches, drie Range Rovers van .politie, drie auto's van de Zoetermeerse zeven Rijkspolitie motoren en een wa an de Waddinxveense politie moesten aiddag uitrukken naar een benzinesta- ij Waddinxveen om er een groep motor- duivels aan te houden, die het verkeer even daarvoor danig lastig had gemaakt. Twee van hen werden gearresteerd. Een groep van ruim twintig motorrijders, af komstig uit de omstreken van Soest en Amers foort, had op weg naar huis, tussen het ver keersplein Leidschendam en Zoetermeer met een snelheid van 50 60 kilometer rijdend beide rijbanen bezet gehouden. Een Oudewaterse ac countant die met vrouw en kinderen in de auto naar huis terugkeerde wist de colonnes motor rijders te passeren, maar werd achtervolgd door enkele van hen, die dit passeren niet konden waarderen. Met kettingen sloegen deze zijn ach terruit in en beschadigden de auto. Hij wist bij Zoetermeer de weg af te komen en waarschuw de de politie, die met genoemd groot-materieel uittrok. Bij het benzinestation bij Waddinxveen, waar de groep motorrijders ging tanken, sloeg de politie toe. In colonne ging het naar het politie bureau Zoetermeer terug, begeleid door de poli tieauto's, met boven hen de poilitie helikopter. Tegen allen werd procesverbaal opgemaakt Twee van hen, de 23-jarige R. van R. uit Amers foort en de 26-jarige G. H. van K. uit Soest werden gearresteerd op beschuldiging van ge weldpleging en in het politiebureau Zoetermeer ingesloten. !RDAM (ANP) De op de 46-jarige Belg de Moor, die afgelopen lag in een kast van een in Rotterdam werd ge- i, is opgelost, jarige Belg Jean Pierre en de 36-jarige Luxem- Jean René H. hebben De Moor met messte- n het leven te hebben it, toen tijdens een manspartij ruzie ont- De Belg, die al op 8 april ermoord is vermoedelijk en aan inwendige bloe de verdachten als het tffer werkten als los an in de Rotterdamse 'eetal is op de bewuste na een aantal cafés te bezocht, naar de wo- van De Moor gegaan, dronken ze samen nog er wijn. Toen De Moor ook zwaar beschonken vam ontstond er ruzie, en aardappelschilmesje )e Moor toen in hals en estoken. SEOUL (AP/RTR) De tweede piloot van de Zuidkoreaanse Boeing, die vrijdag op een toen dra in het noorden van de Sovjet-Unie bij de strategisch belangrijke stad Moermansk een noodlanding moest maken, heeft verklaard dat de Russen zonder waarschuwing op het Ko reaanse toestel hebben geschoten. Door die schietpartij kwamen twee passagiers in het toestel om het leven, een aantal passagiers werd gewond. Volgens de Russen hadden zij de Boeing opge dragen te landen op een luchtmachtbasis, maar het Zuidkoreaanse toestel zou niet hebben ge reageerd op dit bevel. De ervaren gezagvoerder Kim en zijn navigator worden door de Russen vastgehouden. De overige bemanningsleden en de passagiers, in totaal 106 mensen, zijn via- Helsinki en Alaska naar huis teruggekeerd. President Park van Zuid-Korea heeft de Russen bedankt voor deze snelle terugkeer. Volgens tweede piloot Cha moet er sprake zijn geweest van een fout in het navigatiesysteem. De Russen hebben de zg. „zwarte doos" met vluchtgegevens van het toestel in beslag geno men. (Voor een ooggetuige-verslag van de gebeurte nissen, zie pag. 7. ERWOUDE Directeur H. P. Schut Koninklijke Nederlandsche Grof- rij (KNG) in Zoeterwoude wil dat aiddelingsinstantie voor de metaal- rie zo snel mogelijk een uitspraak het conflict binnen de KNG. Zoals wordt het bedrijf al twee weken werknemers bezet De bezetters eisen rtrek van directeur Schut, omdat zij ening zijn dat hij een slecht beleid waardoor de werkgelegenheid tus- KNG op de tocht is komen te staan. Het overleg tussen de bonden en de raad van commissarissen heeft tot dusverre niets opgeleverd. Schut stelde in een gisteren uitgegeven verklaring zich tot nog toe te hebben ont houden van persoonlijke verklaringen om een oplossing in het conflict niet in de weg t^ staan. Nu de bonden .na herhaaldelijk overleg met de raad van commissarissen van de KNG ook niet zijn ingegaan op verzoeningspogingen van het Ministerie van Economische Zaken, wil Schut het geschil voorleggen aan de bemiddelings commissie voor de metaalindustrie. In zijn verklaring stelt Schut voorts dat de bezetting ernstige schade aan het be drijf berokkent en de werkgelegenheid binnen de KNG in gevaar brengt. De voorgestelde bemiddelingspoging, zo staat in de verklaring, betekent echter niet dat het bestuur van de KNG de bezetting rechtvaardigt. „Het is echter alleen een poging deze zo snel mogelijk té' beëindi gen." Moeder en zoon doodgereden na bezoek aan zieke vader (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Op een voet gangersoversteekplaats in Eindhoven zijn zaterdagmid dag de 39-jarige mevr. M. der Kinderen-Van de Wildenberg en haar 6-jarig zoontje Johnny dodelijk verongelukt. Zij werden geschept door een personenauto, die vlak daar voor met grote snelheid door een rood stoplicht was gereden. De vrouw kwam met haar zoontje uit het vlakbij gelegen Katharina-ziekenhuis, waar zij op bezoek was geweest bij haar man die daar verpleegd wordt. Empain beloofde ontvoerders losgeld van 20 miljoen gulden PARIJS (AP) De ontvoerde Belgische baron Edouard-Jean Empain heeft bij zijn vrijla ting drie brieven moeten on dertekenen waarin hij belooft zijn ontvoerders ongeveer 20 miljoen gulden te betalen, zo heeft de Franse politie giste ren bekend gemaakt. De ontvoerders zeiden dat als het geld niet betaald zou wor den, zij drie willekeurige perso nen zouden doodschieten en Empain daarvoor verantwoor delijk stellen. Bij elk lijk zou den zij één brief achter laten De baron ondertekende de brieven enkele minuten voor dat hij op 27 maart na een gevangenschap van negen we ken in vrijheid werd gesteld. ROTTERDAM Zoals elk seizoen raakt Sparta weer een prominente speler kwijt. Spits Ray Clarke heeft alle aanbiedingen uit zijn moederland Engeland naast zich neergelegd en een voorlopig con tract voor drie jaar getekend bij Ajax. Sparta's trainer Cor Brom wil ook middenvelder Michel Valke meenemen naar zijn nieuwe club Ajax. Valke heeft evenwel nog een tweejarig contract uit te dienen, zodat deze transfer moeilijker wordt. Voor verdediger Bert Jan sen is ook zodanige belangstelling dat supporters van Sparta doende zijn een bedrag bijeen te brengen om hem te behouden. Bij AZ '67 mag Theo Vonk, ondanks zijn verplichtingen voor nog een jaar. naar een andere club. Vonk (30) heeft geen vaste plaats bij AZ en mag voor een halve ton weg. Volendam, Feyenoord en NAC lonken naar de voorstopper. Voorbereiding selectie in Zeist geschrapt BRUGGE Het programma voor de selectie voor Argen tinië leek voor mei vast te staan. Maar op 10 mei moet bondscoach Ernst Happel met zijn werkgever FC Brugge naar Londen om de finale voor Europa Cup l te spelen tegen Liverpool. Zodoende heeft het geen zin de geplan de voorbereidlngsweek voor de selectie van 8 tot 14 mei In het KNVB-sportcentrum In Zeist doorgang te doen vinden. Bovendien moet PSV in die week de return tegen Bastla spelen. Streep erdoor, besliste de KNVB. De selectie gaat op 13 mei naar Brugge waar dezelfde dag tegen Happels Club Brugge wordt gespeeld. Op tweede Pinksterdag gaat de ploeg naar Parijs voor deelneming aan een internationaal toernooi op 16 en 18 mei en op 20 mei volgt dan de laatste test, In Wenen tegen Oostenrijk. De dubbele functie van Happel heeft een broodnodige voorbereidlngsweek In Zeist in het water doen vallen. Voor de spelers van FC Amsterdam en Go Ahead Eagles zal de bal hier in beeld bij HSV Bo- russia Mönchengladbach in hun dromen deze week ook zo'n giganti sche omvang aannemen. Die twee clubs komen zondag in Deventer te gen elkaar uit. De verlie zer vertrekt uit de eredi visie en als het gelijk wordt degradeert Go Ahead, dat is na het af gelopen weekeinde de enige beslissing in de hoogste voetbalklasse die nog moet vallen. An dere clubs die nog de gradatievrees moesten hebben, redden zich en FC Twente behaalde het enige punt dat officieel nog nodig was om vol gend seizoen Europees voetbal te kunnen spe len. Nog één zondag met louter voetbal voor de statistiek, uitgezonderd Go Ahead—FC Amster dam. Voetballende filmacteurs EINDHOVEN Engeland, niet geplaatst voor Argentinië, behoudt toch een overgrote belangstelling voor voetbal. Een filmploeg van de BBC-t.v. was bij PSV—Ajax om alle geselecteerden van die teams te volgen. Van aan voerder Ruud Krol werd een apart „portret" gemaakt dat met de opnamen van de geselecteerden zal worden uitgezonden in een periode voor de w.k. De BBC heeft ook Zweden—West-Duitsland geheel op film vastgelegd. FC Den Haag liet de kassa op 0-0 staan maar haalde wel een kost baar punt binnen. de moeilijkheden. Toch eremetaal SCHEVENINGEN Hoewel er voor liefhebbers en ve teranen geen wie lerkampioenschap pen van Zuid-Hol land zijn, beschik ken Koos Wolf, Hans Lap en Mi chel Bertou toch over een medaille met daarin de gra vering „Kampioen- schappen van Zuid-Holland vete ranen en liefheb bers". Een foutje van de KNWU die het over het hoofd had ge zien dat het op de Scheveningse Bou levard ging om een open wedstrijd in het voorprogram ma van het kam- j pioenschap van Zuid-Holland voor nieuwelingen, ju nioren en ama- teurs De KNWU- consul Bertus Ou wehand deed bij het uitreiken van het eremetaal of het de gewoonste zaak van de (wie- Ier) wereld was.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1