Binnenland/buitenland' Onlusten verwacht Wj anti SS-demonstratie SU1HCFFPER8DUI QeidóaQomcmt Teveel meningsverschil voor nationale politiek Verrassend LNi>nnis in tak duivel itdrijving rlR treedt mei in kunstroof Kabinet nog niet uit VAD-problemen Katholieke kosters naar CNV Velen willen wijziging erfrecht Heróinebende opgerold Energie uit de ruimte Kardinaal uit ziekenhuis Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 APRIL 1978 PAGINAS 0 onze correspon dent) (JN De rechtbank het Beierse Aschaf- Iwrg heeft een ver- lend vonnis geveld in proces tegen de twee d holieke geestelijken duivels uitdreven bij 23-jarige studente leliese Michel, die op ui vorig jaar is over- sn aan ondervoeding, iegen de ouders van 1 meisje, Joseph en i Michel. vier de aangeklaagden n veroordeeld tot een iraardelijke gevangenis- len Qvan zes maanden met een b. Itijd van drie jaar wegens uuj door schuld. De officier i slechts geldstraffen voor dior Alt en pater Renz ge kleumd en had de ouders zelfs laai niet willen bestraffen, motivering van het von- ilijkt de rechtbank veel waarde te hechten aan iepe geloofsovertuiging le aangeklaagden als ver- »nde omstandigheid dan "ficier dit deed. Ook een >p op artikel vier van de Iwet (godsdienstvrijheid) volgens de rechtbank niet lanmerking. Wat alleen 3 I is het duidelijke ziekte- UZufes zoals dat door de medi- n. v[ deskundigen is geschil- - iq In de motivering van het dënP wordt de beklaagden r 1^1 verweten dat zij niet op prijs bepaald ogenblik tekort loeidgeschoten, maar dat zij maanden lang getuigen jn van het lijden en het gtsjnelijk verval van het ielfe zonder dat zij een arts ■—nip riepen (Anneliese woog viEijiaar dood nog maar 31 iiianl Van belang is ook voor jas) rechtbank geweest de remitie of Anneliese haar dood >.-. 3i gekozen als „zoenoffer" rtfie» de verwording van Duits- rec^zoals de verdedigers had- jaangevoerd. Volgens het hmsjis is er echter geen enkel —is geleverd dat het meisje 4 '"inderdaad zelf heeft ge- ETSlDe verdediging heeft aan- Jwehdigd tegen het vonnis in 1 Jp te zullen gaan. hebf ighet/1 JVlll^ :rde o n 0 onze parlementaire redac tie) HAAG De minister- 5 ei heeft de Tweede Kamer i weten de Wet op de In- ^TJringsrekening (WIR) met et gfwerkende kracht tot 16 Rottte willen invoeren. Het is ledoeling dat de Tweede zzuer de omvangrijke wet zo ■^lijk in de tweede week mei zal behandelen. Europese Commissie heeft federlandse regering laten n dat ze geen bezwaar t tegen de WIR-voorstellen. hebben de ministers Van lenne (Economische Za- lc,p'j Albeda (Sociale Zaken) (ndriessen (Financiën) gis- i aan de Tweede Kamer (edeeld in een nota, waarin ïageren op vragen van ka- eden. I7IR heeft tot doel met fi- aële steun van de overheid nerfedrijfsinvesteringen te sti- canjren, waarmee de werkge- iheid zou kunnen worden tonfterd- lenj Kazerne omgedoopt De legerplaats Wittenberg in Garderen is gisteren door Prins Bernard omgedoopt tot „Generaal-majoor Koot-kazer- 1945 commandant van de Bin nenlandse Strijdkrachten. die periode slaagde hij erin de ne". Wijlen generaal Koot was drie grote verzetsorganisaties van september 1944 tot juni samen te bundelen tot één goed functionerende strijdmacht. Op de foto: na de onthulling van een borstbeeld van generaal Koot inspecteert de Prins sa men met oud-reserve-kolonel Six de opgestelde troepen. (Van onze correspondent) BONN De politie van Keulen houdt er rekening mee dat het vandaag tot ernstige onlusten kan komen, als rechts-extremisti- sche groeperingen de grote internationale demonstratie tegen de herleving van het nazisme in de Bondsrepubliek zouden wil len verstoren. Deze manifestatie, waaraan naar verwach ting 13.000 tot 15.000 leden van 83 organisa ties van voormalige verzetsstrijders en na zi-slachtoffers uit 21 landen zullen deelne men, heeft als doel dat de bestaande ver enigingen van voormalige SS'ers in de Bondrepubliek worden opgeheven en dat het openlijk optreden hiervan en het ver spreiden van propaganda wordt verboden. Daartoe zal bij de burgemeester van Keu len een protest-resolutie worden ingediend. Uit Nederland nemen vertegenwoordigers van zes organisaties aan de demonstratie deel. De politie heeft aanwijzingen dat de uitge ver Erwin Schönborn, leider van de neo- Nazistische Kampfbund Deutscher Solda ten, die onophoudelijk en overal beweert .dat de concentratiekampen een verzinsel zijn geweest en dat er nooit een Jood is vergast, in het buitenland is ondergedoken om vandaaruit de tegendemonstratie te organiseren en buitenlandse deelneming eraan te bewerkstelligen. Uit een gallerie in Florence zijn donderdagnacht een aantal kostbare schilderijen gestolen waaronder een werk van Rubens. Volgens de politie betreft het hier een van de grootste kunstroven waardoor Italië de laatste jaren wordt geplaagd. Het werk van Rubens heet „De drie gratiën". Verder werden vier werken gestolen van Cornelius van Poelenburg, twee van Paul Bril, twee van Gaspare Vanvitelli (zie foto) en een van Pier Molyn sr. De waarde van de schilderijen wordt geschat op ruim twee miljoen gulden. FNV DREIGT MET BOYCOT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook gisteren is in de vergadering van de ministerraad nog geen overeenstemming bereikt over de proble men rond het collectieve deel van de vermogensaanwasdeling (VAD). Begin volgende week komen de meest betrokken bewind slieden bijeen om een oplossing te zoeken. Minister-president Van Agt wilde gisteravond na afloop van de vergadering van de ministerraad alleen kwijt dat het over het collectieve deel van de VAD handelende wetsontwerp er in elk geval komt. Hij deelde mee dat het wetsontwerp over het individuele deel van de VAD uiterlijk in de loop van volgende week bij de Tweede Kamer ingediend zal worden. „Of daarbij een brief over het collectieve deel zal gevoegd worden ligt nog niet vast," aldus de premier, die met geen woord wilde ingaan op de verschillende uitspraken die bewindslieden in de afgelopen dagen aan de VAD wijdden. Hij ontkende „met volle kracht" dat uitstel afstel zou inhouden. Op een vakbondsbijeenkomst in Gouda heeft Wim Spit, vice- voorzitter van de FNV gisteren gedreigd met een boycot van de VAD. „Als er straks een vermogensaanwasdeling uit de bus komt waarin van de oorspronkelijke VAD-gedachte niets is overgeble ven zal de vakbeweging aan zo'n regeling niet meewerken. Zo'n VAD kan je alleen maar boycotten, want onder het sociaal geladen begrip VAD gaat dan in feite een kapitalistische winstbe stemming schuil die wij verwerpen," aldus Spit. (Van een onzer verslaggeef sters) UTRECHT Ruim honderd kosters uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam hebben zich aangesloten bij het Chris telijk Nationaal Vakverbond. De kosters - leden van de bond St. Willibrordus - gingen in 1974 een fusie aan met de KA- BO. Zij hebben nu en bloc hun lidmaatschap opgezegd. Reden daarvan is de toenemende on gerustheid over de manier waarop de belangen van de kosters bij de KABO werden behartigd, vooral na de federa tie van de Katholieke Ambte narenbond met de Algemene Bond van Ambtenaren, de AB- VA. Het hoofdbestuur van de KABO wilde gisteren geen commentaar geven. De kath olieke kosters in de overige vijf bisdommen zijn lid van hun eigen diocesane bonden, die sa men de Federatie Katholieke Kostersbonden Nederland vor men. Deze federatie is geheel zelfstandig. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Zeer veel Ne derlanders (45 procent) hebben bezwaar tegen de huidige rege ling van de verdeling van na latenschap als iemand over lijdt zonder testament na te laten. Dit blijkt uit een onderzoek van het wetenschappelijk on derzoek- en documentatiecen trum van het ministerie van justitie. Meer dan de helft van de bezwaren geldt de positie van de langstlevende echtge noot die de nalatenschap moet delen met de kinderen. Een regeling waarbij de kinderen helemaal geen rechten hebben zolang een van de echtgenoten nog in leven is, gaat velen ech ter te ver. Een regeling waarbij de langstlevende echtgenoot feitelijk over de hele nalaten schap kan blijven beschikken, terwijl de kinderen toch be paalde rechten op de nalaten schap krijgen, stuit op minder bezwaren. Passagiers Koreaans vliegtuig door VS WASHINGTON (Rtr) - Een Amerikaanse Boeing is van nacht naar Rusland vertrok ken om de inzittenden van het Zuidkoreaanse toestel, dat gis teren gedwongen bij Moer- mansk is geland, op te halen. De Amerikanen hebben daar voor toestemming gekregen van de Russische autoriteiten. Bij het incident hebben twee passagiers van het vliegtuig het leven verloren. Niet bekend is of de slachtoffers zijn gevallen bij de landing of bij de beschie ting door Russische jagers. Ook zouden er nog dertien mensen gewond zijn, van wie twee ernstig. De passagiers van het vliegtuig waren Japanners en Zuidko- reanen. AMSTERDAM (ANP) Poli tiekorpsen in Amsterdam, Hil versum, Bussum, Laren en op Schiphol hebben deze week een heroïnelijn tussen Bang kok en Amsterdam opgerold. Al jaren wordt er ook in het Westen gezocht naai nieuwe vormen van energievoorziening. Men bestudeert dt mogelijkheden van kernenergie, zonne-energie en windener gie. Want, zo wordt gezegd, het loopt op een eind met dt grondstoffen voor de huidige energievoorziening, die in hoofdzaak is gebaseerd op olie en aardgas en (op meer bescheiden schaal) steenkool. Van de andere kant plaatsen steeds meer deskundigen vraagtekens bij al die onheilsprofetieën. Zij zijn ervan overtuigd, dat de schrikbeelden van een dreigende energie crisis min of meer kunstmatig worden opgeblazen. Dat zou om verschillende redenen gebeuren. De Arabische landen zouden op die manier een hogere prijs willen bedingen. Amerika zou een einde willen maken aan de afhankelijk heid van het Westen van olieleveranties uit Arabische landen. De praktijk heeft immers al uitgewezen: dat de Arabieren bij een politiek conflict als chantagemiddel de oliekraan dichtdraaien. De optimisten, die zeggen dat het allemaal nog zo'n vaart niet loopt, dat de oliebronnen nog lang niet zijn opgedroogd en dat de gasbellen nog onvoorstelbaar grote reserves moeten bevatten, hebben geen harde argumenten. Voorlopig doet de wereld er verstandig aan ervan uit te gaan, dat het over een jaar of twintig werkelijk gedaan is met olie en aardgas. Wat dan? In onze Finale van vandaag staat een artikel over een Amerikaans plan voor de realisering van enkele tientallen reusachtige energie-centrales in de ruimte. Die centrales zouden gebruik gaan maken van gratis brandstof: zonlicht Dat zonlicht wordt in de wolkenloze ruimte opgevangen, in de vorm van microgolven naar de aarde gestuurd en daar omgezet in elektrische energie. Het plan maakt hier en daar een wat Jules Veme-achtige indruk: maar daar moeten we ons niet in vergissen. De plannenmakers zien er geweldige mogelijkheden in, waarbij problemen als radio-actief afval (bij kernenergie)en milieuverontreiniging (bij olie en steenkool) zich niet ol nauwelijks zullen voordoen. En men weet zelfs te berekenen dat de kosten voor die gigantische elektriciteitscentrales ir de ruimte er na enkele jaren weer uit komen. Opnieuw zou dan worden aangetoond, dat de ruimtevaartexperimen ten, die dit allemaal mogelijk hebben gemaakt: beslist niet tevergeefs zijn geweest. ADVERTENTIE Sijthoff Pers B V uitgeefster van o.m de HaagscheCourant.N innenhof. Leidse Courant. Rotterdamsch Nieuwsblad Goudsche Courant. Economisch Dagblad en een dertigtal huis-aan-huis-bladen. vraagt voor haar DEBITEURENADMINISTRATIE EEN ACCURATE MEDEWERKSTER belast zal worden met de verwerking van ontvangsten p en bewaking van de openstaande vorderingen. Gezien de aard van de werkzaamheden zijn goede kontaktuele eigenschappen noodzakelijk. Onze gedachten gaan uit naar een sollicitante tot pl.m. 25 jaar met MAVO-opleidmg Geïnteresseerden kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de heer N J Berendse. waarnemend hoofd Administratie (tel 070-624562. toestel 246) Schriftelijke sollicitaties te richten aan I de afdeling Personeel en Organisatie van A Sijthoff BV. t.a.v. de heer H L. M Heijmans, Wagenstraat 37 te Den Haag. V WAGENSTRAAT 37 TELEFOON 070-62 45 62 DEN HAAG Hij heeft daar vorige week maandag een galsteenoperatie onder gaan. Wel heeft hij van zijn arts het advies gekregen nog vier weken rust te houden. (Van onze parlementaire redactie) i Haag Wiegel mag dan geen vice-premier ivan het door hem vorig jaar fel begeerde Siale kabinet, hij staat wel een nationaal voor. Dat is dan een beleid waarin het net van de „redelijkheid, verdraagzamheid en |tigdheid" het héle volk zonder onderscheid nersoons aan de boezem wil koesteren. Het 3 cr steeds meer op dat de heren Van Agt en :(el dat beleid het liefste binnenskamers met •aar andere heren van het kabinet bedisselen t dan, als alles in kannen en kruiken is, voor igeving aan het volk meedelen, e openbaarheid moet je voorzichtig zijn, denkt iter-president Van Agt. De mensen mogen zelfs weten welke nevenfuncties de ministers en Issecretarissen erop nahouden, want dat zou de Pé-sfeer" van de bewindslieden kunnen scha- Je kunt zulke zaken niet met dertien miljoen Sen bedisselen, liet Van Agt aan de Tweede Ier weten. Zo iets moet op de mensen wel heel tnd overkomen, nadat pas bekend was gewor- dat Lubbers in het vorige kabinet naast zijn Isterschap als zakenman opereerde. Juist nu er alle aanleiding zijn om die nevenfuncties wél paar te maken. neer Wiegel zo opgeeft over de redelijkheid en btigdheid van de huidige ministersploeg, over lationale beleid dat wordt nagestreefd, dan hij zijn gehoor zonder zoveel woorden te in: deze ploeg is toch niet te vergelijken met 'ie drammers van het kabinet-Den Uyl, Het rkeren: de ongenuanceerde opposant Wiegel, et gemakkelijke kreten over „puin ruimen" zalen en vele kiezers trok, heeft zich omget- tot een wijze heer, aan Wjie het passen op de nationale winkel wel is toevertrouwd. Wanneer Van Agt geen moeite doet zich op te werken tot „Vader des Vaderlands", kan Wiegel alsnog hier voor een waardige plaatsvervanger zijn. De vice-premier is vermoedelijk zelf de eerste die zich amuseert om zijn gedaanteverwisseling. Met zijn grote politieke handigheid heeft hij zijn zaken heel goed uitgestippeld. Niet voor niets legt Wiegel nog steeds zo de nadruk op een nationaal beleid. De WD heeft het steeds terecht gevonden dat hij vorig jaar in de kabinetsformatie heel opmerkelijk ging pleiten voor een brede basis-kabinet. Want, zo was de redenering, de grote economische proble men vragen om een nationale eensgezindheid. Ge lijktijdig kwamen van liberalen in de WD geluiden dat in de toekomst regeringssamenwerking tussen PvdA en WD mogelijk zou moeten zijn. De samen werking m de abortuskwestie had laten zien dat dit mogelijk moet zijn. De mogelijkheid van samen werking zou tevens een einde maken aan de macht spositie van het CDA in de Nederlandse politiek. Op dezelfde avond dat vice-premier Wiegel in Bar- neveld sprak over zijn nationale beleid, leverde minister Albeda (Sociale Zaken) een betoog dat enigszins in dezelfde richting ging. Het probleem van de werkgelegenheid vergt naar zijn mening een nauw samenspel tussen regering, werkgevers en werknemers. De overheid alléén is niet bij machte het ongunstige tij te keren. Voor een goed samen spel zullen partijen van werkgevers en werknemers concessies moeten doen, had minister Albeda ook al gezegd in een doorwrocht betoog in Brussel. Werkgevers en werknemers zullen volgens hem hun defensieve opstelling moeten doorbreken en samen moeten bouwen aan een toekomstgericht beleid. Sommige vakbonden zijn daar maar moeilijk toe te brengen, zoals hun opstelling in de zware metaal industrie laat zien, aldus de minister. Een bijkomende omstandigheid is volgens Albeda dat de politiek zich in verschillende landen op een keerpunt bevindt, waarbij links en rechts ongeveer even sterk zijn geworden. De politieke situatie wordt daardoor minder stabiel. Dat veroorzaakt een onzekerheid die het investeringsklimaat en de werkgelegenheidssituatie ongunstig beïnvloedt. Ook hier een pleidooi voor redelijkheid, gematigdheid en samenwerking. Alleen in een andere toonzetting dan bij Wiegel. Het kabinet-Van Agt zal in steeds sterker mate laten zien dat er iets of veel verandert ten opzichte van het beleid van het kabinet-Den Uyl. Of er dan bij voorbaat bij de aanhang van het vorige kabinet een grote bereidheid tot samenwerking zal zijn, moet worden betwijfeld. PvdA en FNV kijken kritisch en gereserveerd naar de daden van het kabinet-Van Agt. In deze parlementaire windstilte valt van de door Den Uyl aangekondigde „creatie ve" oppositie nog niet veel te merken. De oppositie leider zit nu de accu's op te laden en zal wanneer dat nodig is met de resultaten van zijn oppositioneel denkwerk naar voren komen. Hij is dan wel geen minister-president van het door Wiegel vorig jaar begeerde nationale kabinet, maar als meedenker over vooral de economische problemen is de oppo sitieleider ook waardevol. Bevoogding Al heel lang roepen provincie- en gemeentebestuur ders knorrig dat in ons land veel te veel door „Den Haag" geregeld wordt en dat het de hoogste tijd is dat er fors gedecentraliseerd wordt „Er moet een herverkaveling van taken en bevoegdheden komen", wordt in de provincie- en gemeentehuizen al jéren gezegd. Ook in het parlement wordt dit geluid de laatste jaren steeds meer vernomen. Op zichzelf is dat wel bemoedigend voor de provincies en de gemeenten, maar ook hiervoor geldt dat de woorden door daden gevolgd moeten worden. Deze week is twee maal gebleken dat de Tweede Kamer het met die daden nogal moeilijk heeft. Dinsdag besprak de Tweede Kamer een bescheiden, maar voor de provincies belangrijk, wetsontwerp dat erin voorziet een sinds 1850 bestaande, sterk verouderde, situatie te herzien. In de Provinciewet staat immers dat een college van Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) uit zes leden bestaat plus de Commissaris der Koningin die het college voorzit. Omdat de werk zaamheden van de gedeputeerden in de afgelopen tien jaar zeer aanzienlijk zijn toegenomen ging die wettelijke beperking (niet meer dan zes gedeputeer den) steeds meer knellen, niet alleen in de grotere provincies, maar ook elders. Geen wonder dat het Interprovinciaal Overleg (IPO) er in 1976 bij de minister van Binnenlandse Zaken op aandrong de wettelijke mogelijkheden te verruimen. Dat geschiedde: de minister diende een wetsont werp in waarin voorgesteld wordt elke provincie de mogelijkheid te geven zelf te beslissen of er zes, zeven of acht gedeputeerden moeten worden geko zen. Dinsdag kwam dit wetsontwerp in de Tweede Kamer, maar het debat verliep lang niet zo glad als verwacht was. De grootste twee fracties kwa men met wijzigingsvoorstellen, het CDA wil de mogelijkheden slechts verruimen voor provincies met minstens 1,5 miljoen inoners (dus Zuid- en Noord-Holland, Gelderland en Noord-Brabant), de PvdA voor provincies met minstens 1 miljoen inwo ners (de vier genoemde plus Overijssel en Lim burg). Terecht noemde de WD-afgevaardigde Annelien Kappeyne van de Coppello deze wijzigingsvoorstel len een voorbeeld van bevoogding; mét minister Wiegel en de woordvoerders van D '66 en PPR wil ze de beslissing over het benodigde aantal gedepu teerden leggen bij het eerstverantwoordelijke colle ge: Provinciale Staten. Donderdag wordt de Kamer discussie voortgezet. Woensdag, tijdens de zoveelste dpenbare commis sievergadering van de Tweede Kamer over de V erstedeli j kings nota, gaf een aantal Kamerleden opnieuw blijk van een fors stuk „Haagse" bemoei zucht. De parlementariërs vroegen uitspraken van minister Beelaerts van Blokland over zaken waar van hijzelf (terecht) zei dat hij daarover eerst maar eens het oor te luisteren wil leggen bij de betrokken provincie- en gemeentebesturen. De minister verloo chende zijn afkomst (burgemeester en statenlid) niet: hij weet maar al te goed hoe irritant het is als het rijk zich „overal" mee bemoeit. Er zal in dit land in de komende jaren krachtig gedecentraliseerd moeten worden. Gelukkig zijn er, wat dat betreft, tekenen van hoop, waarbij we in het bijzonder denken aan het welzijnsbeleid (meer bevoegdheden bij het gemeentebestuur) en het so ciaal-economisch terrein (meer verantwoordelijk heid bij het provinciaal bestuur). Juist van de Kamerleden zou men mogen verwachten dat zij het decentralisatiestreven aanmoedigen. Helaas is deze week weer gebleken dat lang niet alle parlementa riërs op dit gebied de daad bij het woord voegen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9