Ter Aarse jongeren 3 terroriseren bejaarden ^Nieuw veilinggebouw is wellicht al te klein hond Sloughi Karim haat katten ÊjTGIO "MERIGE ZANDBAK EN AFTANDSE SPEELTUIN IW'OORN IN HET OOG piJNSBURGSE FLORA-VOORZITTER JAC. VIANEN: lUIS LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 APRIL 1978' pagina 5 'Otien O "0 T honden en katten die er hun behoefte doen, 's middags schoolkinderen die ons uitschelden en met modderig zand bestoken en 's avonds de opgeschoten jeugd, die ons op hun fietsen bijna ft d( £ar Enkele tientallen bejaarden uit de 1 Aarse nieuwbouwwijk Aardam-West, zou- "d?3nog liever vandaag dan morgen hun bejaar- n ["Woninkje verlaten. Over de woningen zélf )eels^cn jje bewoners njet (e klagen, maar over overhoop rijden, ons bedreigen en onze tuintjes P^abije omgeving des te meer. Een volgens vernielen. We hebben geen rustig moment e. e zeggen smerige zandbak en een aftandse meer", aldus een der bewoonster die liever niet eii?ei|ltuin 0f wat daar voor door moet f>.an met naam en toenaam in de krant wil. „Uit len de bronnen van het Ter Aarse 65-p.us- angst voor represailles", voegt ze er fluisterend leed. ,,'s Ochtends vroeg bezoek van de aan toe. ;eIl%nworp jk er zag er in het begin alle- dachy zo aardig uit. „Een uitste- >r ink idee", zo oordeelde de idinjjeenteraad enige jaren gele- een 0ver de door het college angej burgemeester en wethou- s ookvoorgestelde zandbakplan- e Een zandbak en een speel- zouden daadwerkelijk mtei^en bijdragen tot de inte nt geje van de bejaarden in de verdamse samenleving. Genie- Deop een steenworp afstand rrondde opgroeiende Ter Aarse hetjd. Het pakte allemaal an- uit. De geringe afstand ge-en de bejaardenwoninkjes 'laatje aan te leggen zandbak erke1f zoals voorgesteld. Alleen de nieuwerwetse spelletjes van de jeugd. Moddergooien tegen de ramen, plantjes uit de tuin tjes rukken, schelden, intimide ren en chanteren, het zijn alle maal zaken waar de bejaarden de humor maar niet van kun nen inzien. Sterker nog, veel bewoners van de Vieram- bachtsstraat, van wie de leeftij den tussen de 60 en 80 jaar schommelen, lijden sinds de komst van de zandbak aan ner veuze huilbuien en slapeloos heid. „Het wordt nog eens m'n dood", meent de 60-jarige we duwe Rijnsburger-Broer. De weduwe op leeftijd heeft al meermalen haar beklag gedaan bij de gemeente en politie. „De politie zegt ijskoud dat ze voor dat soort flauwekul niet komt kijken en de gemeente heeft in het verleden al eens gezegd, dat diegenen die niet tegen spe lende kinderen kunnen, maar beter naar een andere woning kunnen uitkijken. Maar waar moeten we dan in 's hemels naam naar toe. We zijn juist hier naartoe gekomen voor on ze rust. Achteraf hadden we veel beter kunnen blijven waar we zaten", aldus mevrouw Rijnsburger. Voorbeelden „spelende jeugd" („ja, maar die zitten op veilige afstand van de zandbak") heeft de we duwe Rijnsburger maar weinig moeite met het geven van enige voorbeeldjes van wat zij „be- jaardenterreur" noemt „Kijk, we zijn natuurlijk ge- willlige slachtoffers. De meeste van ons kunnen niet meer zo goed uit de voeten en zijn snel bang. Dat weten die kinderen en in plaats dat ze er rekening meehouden maken ze er juist gebruik van", aldus mevrouw Rijnsburger. „En dan gebeuren er de volgende dingen: de kin deren plassen in de zandbak en als je er wat van zegt, omdat die zandbak met warm weer gaat stinken, maken ze van het beplaste zand een bal een gooien die door de brievenbus of tegen de ruiten. Als je vraagt of ze niet met hun fiet sen door de jonge plantjes wil len rijen stappen ze af en zeggen: houd toch je bek, oud lijk. Je gaat binnenkort toch dood, dus maak je niet zo druk om die rotplantjes. Ook ge beurt het dat als je wat zegt, ze je provocerend gaan staan aankijken. Ook bedreigen ze ons in de geest van: als je je kop niet houdt slaan we je hersens in. Tot diep in de avond maken ze zo'n herrie dat je het geluid van de tv niet kunt verstaan", aldus het tries te relaas van mervrouw Rijns- burger. En mevrouw Rijnburger is be paald niet het enige slachtoffer van de ongemanierdheid van sommige Ter Aarse jongeren. „Let wel, sommigen. Het zijn bepaalde groepjes en ik wil zeker niet alle Ter Aarse jonge ren over één kam scheren", aldus een buurvrouw die ook onder geen beding haar naam in de krant wil zien. „Ik heb helemaal niets tegen Jcinderen. Ik heb zelf ook kleinkinderen en ik vind het heerlijk als die er zijn. Maar wat hier gebeurt is een grof schandaal. Enige tijd geleden werd er een ruit bij mij ingegooid. Van de da ders geen spoor. We hebben nu allemaal een glasverzekering moeten nemen, om de financië le risico's uit te sluiten. Een geldelijke strop kunnen we er echt niet nog eens bij hebben". Ernstig Pas nu, zo'n twee jaar na de komst van de zandbak, raakt ook het gemeentebestuur door drongen van de ernst van de situatie. Nadat eerst een ver zoek tot het weghalen van de zandbak en speelplaats door de raadsleden was afgewezen, heeft het er nu alle schijn van dat mogelijk op korte termijn een eind aan het bejaardenleed komt. Hoewel Voorlopig willen de gemeentebestuurders nog niet veel verder gaan dan verplaatsing van de zandbak, die op nog geen vijf meter afstand van de voordeuren van de bejaardenwoningen staat. Verplaatsing betekent volgens de bewoners echter slechts een verplaatsing van de problemen. „Die zandbak moet gewoon weg. Als je die zandbak enkele tientallen meters opschuift ko men anderen met weer diezelf de problemen te zitten", aldus de bejaarde bewoners. Die mening wordt gedeeld door een aantal ouders van de in de zandbak spelende kinderen. Voorop stellen zij evenwel dat hun ldnderen part noch deel hebben aan het bejaardenpes- ten. „Maar misschien hebben ze er eens bijgestaan. Dat is best mogelijk. Als ze de zand bak echter naar hier verplaat sen, kunnen de ouders de kin deren ook beter in de gaten houden en kunnen die oude mensen van hun welverdiende rust genieten", aldus een moe der, die - u raadt het al - ook liever niet met naam en toe naam in de krant wil staan. Gemeentesecretaris Robertz stelt evenwel dat de zaken alle maal nog niet zo eenvoudig liggen. „Met het opheffen van de speelplaats en het ergens anders inrichten van een nieu we is een bedrag van vele dui zenden guldens gemoeid. Ver plaatsen is goedkoper en dat past beter in de financiële si tuatie van de gemeente. Boven dien moeten we naast de belan gen van de bejaarden ook de belangen van anderen in de gemeente in de gaten houden. Het is ook zo dat de financiële commissie zich akkoord heeft verklaard met het verplaatsen van de zandbak. Mogelijk dat er ook nog wat beplanting ron dom de speelplaats kan wor den aangebracht. Met deze plannen willen we binnenkort met de bejaarden rond de tafel gaan zitten, om te kijken wat zij ervan vinden. Als ze ermee akkoord gaan kan misschien deze zomer nog worden begon nen". staat nog te bezien. „De enige oplossing is dat die zandbak voorgoed verdwijnt En als ze ons niet geloven moeten ze hier zelf maar eens een paar maan den komen wonen", aldus de verbolgen bejaarden. „Mis schien dat ze dan inzien dat dit soort terreur echt niet alleen in grote steden voorkomt." Ed. Jansen ISBURG Met het ongegrond verklaren van ezwaarschriften tegen de nieuwbouw van de i-veiling in de Kamphuizerpolder, heeft het ■lijks bestuur van de provincie het sein op groen voor de nieuwbouwplannen van de Rijnsburgse igvercniging, sinds kort onder aanvoering van jieuwe voorzitter Jac. Vianen (61). Op het mo- worden besprekingen gevoerd met de mensen t grondwerk moeten verrichten. In mei moet Voorwaarde ^gonnen worden met het graven van een gracht jaauvf het nieuwe veilingterrein. Aan het eind van zoveel. In feite neemt het ledenbestand van de vereni ging dagelijks toe. Het nieuwbouwvoorstel is in 1976 door 88% van de algemene ledenvergadering aangeno men. De 35 bezwaarschriften tegen de nieuwbouw waren van kwekers nabij de Kamphuizerpolder die bang waren voor verkeersoverlast en waterschade tijdens de bouw. Aalsmeer veilen. Maar voor zover wij het kunnen bezien is dit wederzijds en zijn ook de percentages te verwaarlozen. Er loopt hier ook een man die 's morgens in Aalsmeer rozen koopt en die 's middags hier veilt. Het leuke is dat de man er nog een redelijk overhoudt ook". v.d. 3we accommodatie. Gerei is de vraag of we straks niet weer uit ons jasje fien", zo vertelt de nieuwe voorzitter die toch al 17 Jiar lid van het veilingbestuur is. „Er is natuurlijk ld het risico dat de aanvoer zich explosief ontwik- i dr Q Op het moment hebben we wel een redelijk ievitsitht in wat er gaat gebeuren. Maar zeker weten enst, I je het nu eenmaal nooit, de nieuwbouw zal v d "iftwijfeld veel nieuwe leden trekken en efficiënt >penb*en heeft ook voor de koper veel voordelen, iks zijn er aparte aan- en afvoerzalen, hierdoor ZouJ alles veel sneller afgehandeld worden en ontstaat erk sieen chaos zoals nu in de huidige accommodatie geval is. Bovendien wordt het veilinggebouw igas-vrij, zodat ook het werken in de hallen wat ^enamer wordt". Blenkissen gonst het in Rijnsburg van de geruchten dat s groot aantal kwekers het lidmaatschap van de ingvereniging op zou zeggen omdat ze vrezen dat >ks de veilingprijs te hoog wordt. Op basis van grotere afzetmogelijkheid zou het bovendien rdeliger zijn om in Aalsmeer te veilen, waar ook prijzen dikwijls beter zijn. „Ach", zo is de reactie l de heer Vianen, „dit soort verhalen hoor je „Van het begin af aan is de handhaving van de veilingprijs een voorwaarde geweest voor het doorzet ten van de nieuwbouwplannen. Als dit niet lukt moeten we weer terug naar de ledenvergadering en de zaak opnieuw in stemming brengen. Volgens onze berekeningen, waarin redelijke reserves zijn inge bouwd, blijft de veilingprijs 5 1/2 procent. Ook hopen we de jaarlijkse uitkering uit het ledenkapitaal aan de leden te kunnen handhaven. In de berekening is natuurlijk ook rekening gehouden met de stijging van kosten en lonen", aldus de heer Vianen. Aangesloten potplantkwekers krijgen van het veiling- bestuur ontheffing om in de Aalsmeerse veiling een deel van hun produkten te veilen. „We doen natuur lijk alles om de productie van die kwekers door bemiddeling van Flora af te zetten, maar op het moment is het niet mogelijk om de gehele productie via Flora te veilen. In Rijnsburg is tot nog toe een duidelijke oriëntatie op snijbloemen. Toch zit er hier een behoorlijke groei en ook de prijzen gaan aardig mee. Zeker sinds de tijd dat de Lissese HBG-veiling is opgeheven, hebben we hier een flinke omzetstijging te zien gekregen". Zoals bekend is het de leden van een veilingvereni ging verboden om hun produkten naar andere veilin gen te brengen. „Er zijn natuurlijk altijd kwekers die op naam van hun vrouw of via de buurman in E\plo De heer Vianen voorziet voor veiling Flora geen explosieve groei. In de afgelopen 64 jaar is de vereniging gestadig gegroeid, de prijsontwikkeling heeft een gelijke groei doorgemaakt. „Het veilingbe stuur is nooit een voorstander geweest van stormach--' tige ontwikkelingen. Je moet de groei ook op kunnen vangen", aldus Vianen die bijzonder in zijn sas is met de goedkeuring die de Kroon hechtte aan de aankoop van de gronden voor het plan „Klooster- schuur". „Het gaat om de aankoop van 40 tot 60 ha weiland ten behoeve van de glastuinbouw. Naast het feit dat een aanvoergebied in Rijnsburg een gunstige zaak is voor Flora, biedt Kloosterschuur de mogelijkheid tot het vestigen van nieuwe bedrijven en het opnieuw opzetten van veelal verouderde bedrijven. Het college van G.S. had bezwaar tegen het geven van de bestem ming glastuinbouw aan Kloosterschuur met het oog op de ruimtelijke ordening. Kassen zouden het land schap ontsieren, zo vond men. Aan de andere kant is het zo dat we steeds meer grond aan de woning bouw verliezen", zo stelt de veilingvoorzitter die overigens liever het voltallige bestuur van Flora op de foto zag prijken, aldus de teamgeest typerend. ED OLIVIER Veilingvoorzitter Jac. Vianen. 171 U Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. farim, mager van heimwee naar een huiselijke atmosfeer Karim haat katten. Dat moet ook wel, want Karim is op en top een hond. Een rashond nog wel. Dachten we U vorige week te kunnen berichten dat we toen toch wel de mooiste hond (de herder Tarzan) uit het asiel konden aanbieden, dan zult U die betreffende alinea nu moeten vergeten. Want Karim slaat wer kelijk alles. Dit laatste is ook van toepas sing op de manier waarop Karim in het asiel belandde. De voormalige baas zat kennelijk erg met de hond omhoog. Wonende in Boskoop, belde hij eerst het asiel in Gouda met de mededeling dat hij zijn hond niet langer kon houden omdat zijn vrouw in verwachting was en dat er problemen zouden kunnen ontstaan als de baby eenmaal ter wereld zou zijn. Het asiel Gouda antwoordde dat verdachtmakin gen aan het adres van de hond Karim niet voldoende waren om deze in het asiel op te nemen. Goede raad bleek voor Karim's baas niet duur. Gauw het asiel in Leiden gebeld. Bij Wil Tiele bracht hij het zo ver dat hij eens met de hond langs mocht komen en dan zou er beslist wor den. En op die bewuste zevende april' 1978, 's-morgens om elf uur werd Karim, een rasechte windhond (een Sloughi) op genomen in het asiel. Want het was Wil Tiele allang duidelijk dat de eigenaar hoe dan ook van de hond af wilde. Ten overvloede vertelde de eigenaar ook nog dat hij niets meer in de 'hond zag. Hij gaf hem nog wel eten en hij liet hem nog wel uit, maar dat was dan ook alles. Een beter plekje dan het asiel lag dan ook voor Karim niet in het verschiet. Zo geschiedd Tijd om ei ?ijd om eens iets meer te weten te komen over deze Sloughi, een soort uit het wind- hondenras. Oorspronkelijk komen deze honden uit warme streken. Vooral in Egypte en Afrika werden ze veel gefokt. Uiteraard voor de jacht. De sjeiks en opperhoofden waren in hun voedselvoor ziening afhankelijk van deze honden. Vooral Gazellen, struisvogels en kleiner wild waren een gemakkelijke prooi voor de Sloughi. In 1889 werden de honden voor het eerst in Nederland ingevoerd. En met opmerkelijk succes. Ten eerste gedijen ze bijzoner goed in het veel guur dere klimaat en ten tweede viel het op dat de karaktereigenschappen, over de generaties heen, uitermate zuiver bleven. Het zijn dus eigenlijk nog precies dezelf de honden als twee-, driehonderd jaar geleden. En dat pleit voor de sterkte van het ras. Als wetenswaardigheid kan nog worden vermeld dat de karakteristieke bouw van de windhond aan de, dikwijls zware jacht op de gazellen te danken is. Het küometers lang op Volle snelheid achter de met grote sprongen voortrazen de gazellen aanrennen, dat houdt lenig en het vet ver. Terug naar Karim. Hij is te mager. En niet alleen van nature maar ook van de heimwee. Daarom krijgt hij ook voor rang. Het hok is natuurlijk niets voor Karim. Lopen, lopen en nog eens lopen. Dat is wat hij wil. En zijn toekomstige baas moet dat ook willen, of het er althans voor over hebben. Verder luistert Karim perfect. Bij het wandelen stond de lijn niet één seconde gespannen. Nerveus als dit soort honden vaak zijn, zo rustig en bedaard is Karim. Geen getril op de poten en geen gejank als hem iets niet zint. Hij is bijzonder zachtzinnig in de buurt van kinderen en ook met andere honden kan hij goed overweg. Het uiter lijk mag genoegzaam bekend worden ver ondersteld, daarbij niet voorbijgaand aan kleur en grootte. Zandkleurig (egaal) en ongeveer 60 cm. hoog. Verdere aanprij zingen zijn totaal overbodig. Tarzan Voorspoedig ging het met de herder Tar zan. Hij werd, na veel belangstelling te hebben ondergaan, (helaas ook van han delaren die echter bij het asiel geen enkele kans maken, ook niet voor Karim) werd Tarzan geplaatst in Leiden bij een dolgelukkige baas die voor Tarzan ruimte in overvloed heeft. Bart Spijker

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5