kef m lucht Geef ze lucht Geef ze lucht Koopcentrum aan Langegracht stma Fonds?? Astma Fonds?? norm tekort aan woningen oor alleenstaanden >1 tweepersoonshuishoudens Faculteitsraad toetst onderzoek Buikhuizen Astma Fonds?? ERr_____ -NDERZOEK WIJST UIT Giro 55 055 Leusden tGROS NU OOK IN LEIDEN Henk van Rossum uitgeschaatst Giro 55 0 55 Leusden a Politiek café Vrouwenhuis (7a Giro 55 055 Leusden Zonnig tochtje met Zonnebloem Een hoogvlieger van Litteris Sacrum Lange zit aan gescheiden tafels ÏJAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 APRIL 1978 iiciteeJ L30K I 1 0 >ck aj)EN Volgens de berekeningen van (S) Onderzoeksteam van de Stichting ^^Ijnsraad zullen er in Leiden voor 02 (s«istaanden en tweepersoonshuishou- s. 6.(842 woningen meer moeten worden pwd, dan de 2178 die in het gemeen- huisvestingsbeleid zijn begroot, onderzoeksteam, dat op instigatie IDA froormalig staatssecretaris Van Dam december 1975 een inventarisatie 1 gemaakt naar de „woonwensen en I [behoeften" van alleenstaanden en hersoonshuishoudens in de regio W®*n, concludeert dat het saldo beno- t vanf won>ngen van 3020 een uiterste de tnumgrens aangeeft. 1 Gam 'an zjmderzoek van de Welzijnsraad be- n at47000 inwoners uit de gemeente te wern- Leiderdorp. Oegstgeest, Voor- sengfen. Warmond en Zoeterwoude. Deze Mam onderzoek betrokken mensen vor- (14$27,5% van de totale regiobevolking. ins de door het ministerie van Volks- jrogr esting bepaalde onderzoeksopzet liensi in elke gemeente een inventarisatie n Us$ van alle één- en tweepersoonshuis- 18.01 ,ns tussen de 18 en 65 jaar. Het over zoek geldt eveneens de thuiswonen- 10 (slden van huishoudens uit deze leef- hemfroep. J 25 :a Sal ts) IrP She inderzoeksteam heeft er een enorme aan gehad om de huisvestingspro- atiek van deze groepering, die zich je laatste jaren op de markt is gaan festeren, te doorgronden. Als ui- rerweelijk resultaat van hun onderzoek zeven lijvige rapporten uit de bus gevjnen. waarin de woonsituaties van .Jlg^staanden en tweepersoonshuishou- r. 1 in diverse facetten worden belicht. Zorpnderzoeksteam heeft in het „Regio- land naai Rapport Leiden" (een samenvatting van de zes deelrapporten) naar aanlei ding van het woonwensenonderzoek een verdeling gemaakt in tien onderzoeksca- tegorieën. Hiertoe werden drie leeftijds klassen uitgesplitst in groepen van res pectievelijk 18-29, 30-49 en 50-64 jaar. Deze drie groepen hebben betrekking op a: de thuiswonende leden van de huishou dens, b: de alleenstaanden, c: de tweeper soonshuishoudens en d: de buitenlandse werknemers. Deze laatste groep kreeg een aparte behandeling, omdat op die manier meer aandacht zou kunnen wor den besteed aan hun specifieke situatie. De tien onderzoekscategorieën zijn in een breed scala van lijsten en staatjes in het rapport vertegenwoordigd: het onderzoek van de Welzijnsraad richt zich onder meer op de huidige woonvorm van de respondenten (de deelnemers aan de en quête), de technische staat van hun wo ningen, hun woonwensen en -behoeften, het huidig aantal kamers, de aspirant kopers van huizen onder hen en de wens om te verhuizen binnen of buiten de huidige woonplaats. Tevens geeft het rap port een totaal overzicht van het woon werkverkeer van alle gemeenten. Conclusies Indien de woonwensen van allé'geenque- teerden in overeenstemming zouden zijn met de werkelijke behoeften van deze geënquêteerde groep en de gemeente Lei den zou hieraan tegemoet kunnen komen (wat zij overigens nooit zou kunnen), dan zou er in deze stad een verhuisbeweging onder 12.620 „verhuisgeneigden" op gang gezet moeten worden. Van 5.121 mensen uit de zes in het onderzoek betrokken gemeenten is het onduidelijk of zij zich vanuit hun huidige woonplaats binnen de regio willen vestigen. Een en ander zou een enorme bijstelling vragen van het gemeentelijke en regionale huisvestings beleid. 21% van de Leidse respondenten, zo toont het Rapport onder meer aan, omschrijft de technische staat van de huizen, waarin zij wonen als slecht tot zeer slecht. Onder de buitenlandse werknemers is dit nog hoger. Wat de huurders in Leiden betreft, kan men globaal stellen, dat een voor- keurshuur van gemiddeld 320 gulden be taald kan worden, terwijl het netto inko men van deze groep tussen de 1.000 en 1.600 gulden in ligt. Een opmerkelijke conclusie die het onderzoeksteam niet heeft getrokken, maar toch wel voor het onderzoek belangrijk geweest zou zijn, schuilt in de cijfers die verstrekt zijn over het huidig aantal kamers waar alleen staande hoofdbewoners in Leiden ge bruik van maken. 2.400 alleenstaanden in Leiden hebben meer kamers tot hun be schikking dan zij in werkelijkheid nodig zouden hebben. In Leiden hebben maar liefst 270 hoofdbewoners een wonig van zeven of meer kamers. Als men het over schot van kamers zou vermenigvuldigen met het aantal alleenstaande hoofdbewo ners dan zouden er duizenden kamers tevoorschijn komen, waar een groot deel van het huidige woontekort mee opgelost zou kunnen worden. Wethouder Verboom van Volkshuisves ting stelde gisteren in zijn commentaar op het rapport, dat een bepaalde voor zichtigheid bij het bestuderen ervan ge boden moet zijn, maai' dat er voor een toekomstig huisvestingsbeleid belangrijke stappen in worden aangegeven. „Dit dient te geschieden in regionaal verband maar zeker ook met grote steun van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. De taak op dit gebied is bijzonder zwaar", aldus Verboom. ADVERTENTIE Overleden na aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN De 37-jarige P. J. Bender uit Den Haag is gistermorgen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden bezweken aan de ver wondingen die hij had opgelo pen bij een verkeersongeval. Het slachtoffer was vorige week zaterdag op zijn brom fiets in Alphen aan den Rijn door een auto geschept. LEIDEN De faculteitsraad van rechten heeft gisteren in een motie gereageerd op de publiciteit die is ontstaan rond de benoeming van R. Buikhuizen als hoogleraar cri minologie aan deze faculteit. In deze motie legde de raad een aantal criteria vast aan de hand waarvan hij de onder- zoekvoorstellen van de nieuwe hoogleraar zal gaan toetsen. De raad nam deze motie aan met 12 stemmen voor, geen tegen en 2 onthoudingen. In de motie stelde de raad dat het „in verband met de publici teit en met het oog op het algemeen belang gewenst is dat de raad nu al de criteria be kend maakt waaraan net on derzoeksprogramma getoetst zal worden". Buikhuizen is tot hoogleraar benoemd bij Koninklijk Besluit van 29 maart 1978. In het be noemingsrapport staat dat hij zijn onderzoek zal gaan richten op de „socio-biologische" ver klaring van crimineel gedrag. Het is vooral deze omschrijving die voor opschudding heeft ge zorgd, omdat de socio-biologie met name in de Verenigde Sta ten in negatieve zin in op spraak is. In de berichtgeving over de benoeming werd ook gezinspeeld op mogelijk herse nonderzoek bij gedetineerden. nilfEN Aan de Langegracht zal op korte termijn gestart met de bouw van een koopcentrum, in de meubelhandel Mijnders en levensmidde- jant Jan van den Broek met een DIGROS-mul- 153lrkt een onderkomen zullen vinden. Mijnders i van het Leidse gemeentebestuur toestemming egen voor de bouw van het koopcentrum om llbegeerde uitbreiding van zijn meubeltoonzalen N Uil te te kunnen geven. Een groot deel van de toekomstige benedenverdieping van de vierduizend vierkante meter tellende nieuw bouw, zal op verzoek van Mijnders door DIGROS worden betrokken. Mijnders meent hiermee een pu- bliektrekker te krijgen, waardoor ook hij kan rekenen op een stevige belangstelling van koperszijde. Inmiddels voert DIGROS al besprekingen met mid denstanders om te komen tot de vestiging van een slagerij, een warme bakker en een kaas- annex notenbar in de levensmiddelenmarkt. Bovendien wil len Mijnders en DIGROS op korte termijn met de gemeentebestuurders onderhandelen over de bestem ming van de terreinen van de Krantz-fabriek. Beide ondernemers zien namelijk hierin een uitstekende parkeergelegenheid voor de toekomstige bezoekers. Eventueel zijn zij bereid diep in de buidel te tasten voor de bouw van een parkeergarage. -voorzitter De Kluiver sprak de heer en mevrouw Rossum toe. NOORDWIJK In een stamp vol Lido heeft de Noordwijkse IJsclub afscheid genomen van Henk van Rossum, een alom bekend man in de schaatswe reld van dorp en gewest. Acht tien jaar bekleedde hij het voorzitterschap van de grote jeugdafdeling van de NIJC, een functie, die hij met een enorme inzet en toewijding vervulde. Ook in het organisa tieleven van de schaatssport nam hij een vooraanstaande plaats in en z'n enthousiasme voor alles wat met schaatsen en ijs te maken had droeg hij aan talloos velen over. NIJC-voorzitter De Kluiver merkte in zijn toespraak op, dat het ondoenlijk was alles op te sommen wat Van Rossum voor de NIJC en de schaats- jeugd had gepresteerd. Be treurde het dat hij ging ver trekken, maar respecteerde het besluit van de heer van Ros sum om z'n taak aan jongeren over te dragen. Als herinneringscadeau bood de voorzitter een plakpers aan voor de filmhobby van de scheidende NIJC-er. Mevrouw Van Rossum werd in de hulde betrokken met een prachtig bloemstuk. Gerard Vogelaar bracht de dank en waardering over van de schaats jeugd. De jongste deelnemertjes overhandigden aan mevrouw Van Rossum een zilveren armband en bloemen, terwijl de scheidende voorzitter verrast werd met een profes sioneel filmstatief. Van Rossum dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en droeg de voorzittershamer over aan G. Vogelaar, die nu de jeugdafdeling gaat leiden. In deze bijeenkomst werden verder tientallen jonge schaat sers blij gemaakt met de be haalde bekers, medailles en di ploma's. ij g ïrW'js Voor de leden ork de Vereniging voor Open- Onderwijs, afdeling Den vindt op dinsdag 25 april ït Congresgebouw de jaar- gWpi Kiering plaats. Aanvang ^sc I uur. Wethouder Van Lier ede frwijs) zal het woord voe- e" Dver de nota „Wonen, wer- J*v welzijn", waarna er gele- ëid geboden zal worden «1 te stellen. ADVERTENTIE m LEIDEN In verband met de komende gemeenteraadsver kiezingen zal er op dinsdag avond 25 april een „politieke avond" in het Vrouwenhuis worden gehouden. Hiervoor zijn uitgenodigd Marianne Ko ning (PvdA), Corry Krant (CDA), Jos Fase (VVD) en Hil da Passchier (PSP). Zij zullen in het kort vertellen wat er in hun partij-gemeente raadsprogramma aan vrou- wenpunten staat vermeld. Na hun uiteenzetting is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Vervolgens wordt er naar aan leiding van enkele stellingen gediscussieerd. Het politiek ca fé in het Vrouwenhuis vindt plaats in de Nieuwe Rijn 20a. De aanvang is bepaald op 20.00 uur. De concrete onderzoeksvoor stellen van Buikhuizen zijn echter nog niet bekend. De vakgroep strafrechterlijke vak ken moet deze in detail vast stellen. Daarna moet de facul teitsraad het onderzoekspro gramma goedkeuren. In de gis teren aangenomen motie be sloot de raad dat hij het pro gramma zal toetsen aan „de maatschappelijke aanvaard baarheid en de mogelijkheden om misbruik te maken van de onderzoeksresultaten". De mo tie noemt drie punten waarop daarbij in ieder geval gelet zal worden. Op de eerste plaats „de aard van het onderzoek, mede met het oog op de medi sche ethiek". Ten tweede „de werving van de proefpersonen, mede met het oog op de juridi sche ethiek". Ten derde „de bescherming van gegevens be treffende personen, cq. de openbaarheid van»- de onder zoeksresultaten". In de diskussie die de raad aan de motie wijdde, zei decaan mr. C. Comen dat de publiciteit rond de benoeming van Buik huizen volstrekt eenzijdig is ge weest. „Het is nog niet duide lijk wat hij precies wil, welke richting het onderzoek op gaat. Het kan niet gaan om zaken als het meten van de schedelom- vang. Bovendien is Buikhuizen pas op het allerlaatste moment gekend in het artikel van het KRI (het tijdschrift van de re classering waarop de publici teit gebaseerd is). Toen was men niet meer bereid er nog enige verandering in aan te brengen" Nederlands-Arabische kring Het Arabische paard zal het onderwerp zijn waar op don derdag 27 april de kringavond aan gewijd wordt. Spreekster is mevrouw M. H. Lockefeer- van den Dungen. De avond wordt gehouden in het Neder lands Instituut voor het Arabi sche Cultuurgebied, Nieuwe Parklaan 22. Aanvang 20.15 ADVERTENTIE Tweehonderd zieken en gehandicapten uit Lei den en omgeving scheepten zich gistermorgen in voor een boottochtje met de stichting „De Zonnebloem". De weergoden waren dit jaar met hen. Achter het glas van de boot „Geul Vallei" konden de deelnemers aan de boottocht genie ten van een fraai zonnetje. De tocht voerde de zieken en gehandicapten over de Zuidhollandse wateren. Tussen vijf en zes uur meerde de Geul Vallei" weer bij de Wilhelminabrug aan. De afdeling Alphen aan de Rijn van „De Zonne bloem" organiseert maandag haar jaarlijkse boottochtje. Om negen uur vertrekt de Zonne bloem-boot met 215 personen, waaronder ook enkele bedlegerigen, vanaf Avifauna voor een gezellig dagje varen over de Braassemermeer. Aan boord krijgen de passagiers een lunch aangeboden en worden er spelletjes gedaan en plaatjes gedraaid. LEIDEN Te midden van al wat Leiden aan amateurtoneel te bieden heeft - en dat is vooral deze maand erg veel - neemt Litteris Sacrum een aparte plaats in. Gisteravond in een volle, „geparfumeerde" Leidse Schouwburg presenteerde men „De dans van de reiger" geschreven door de Vlaming Hugo Claus. Een paar jaar geleden speelde Litteris van dezelfde schrijver „Interieur", naar mijn mening met beduidend minder succes. „De dans van een reiger" is de bezeten activiteit van een bronstige vogel in de paringstijd - diens dans is in feite „theater" is onecht en door een gering toeval kan de fictie reeds doorbro ken worden. Het lijkt erop, alsof in Claus' stuk Julius Messiaen (Ad van Leeuwen) de reiger verbeeldt en zijn enige zoon Edward (Joop Segaar) het toeval. Aan de onechtheid van de vader kan Edward evenmin liefde ontlenen als aan een boom. De boom, die hij in zijn later leven „bemint" wordt dan ook bijna - als een galg - Edward's dood. Bijna: uit de koortsdroom van zijn herinneringen ontwaakt, lijkt Edward enigszins opnieuw te kun nen beginnen, Echte liefde te kunnen delen met zijn vrouw Elena (Marian Delfgauw-Tabben). Hij, de motor achter dit gunstig verlopend proces, de rivaal Paul van der Haeck (Hein Snijders), kan dan zijns ondanks vertrekken, evenals Edward's moeder Antoinette (Dé Vermeulen-Beekkerk van Ruth), wier gedragingen zeer naar het verleden terugverwijzen. Zo ongeveer dunkt mij de intrige van het stuk te zijn: vol diepzinnige weefsels en vol Freudiaanse geladenheid. Niet in eerste instantie voer voor amateurs, zal men opmerken. Uit wat de wandelgangen fluisterenden meen ik ook op te moeten maken, dat verscheidene vrienden van Litteris de repertoirekeus op zijn minst bedenkelijk achtten. Wat mij aangaat: alle lof voor regis seur Kees Schutte en zijn spelers, die samen hebben aangetoond, dat amateurtoneel niet per definitie pretentieloos hoeft te zijn. Een stuk als „De dans van de reiger", dat mag best ook wel eens, zeker als je er met z'n allen een hoogvlieger van weet te maken! Volgende voorstelling: vrijdag 28 april in het LAK-thea- ter. JOS NIJHOF LEIDEN Je moet wel lef hebben als amateur-toneelgroep om een voorstelling van meer dan drie uur te geven. Dat deed de Leiden Drama Group van de Engelse Vakgroep gisteravond in het LAK met „Separate Tables", een stuk uit 1953 van de mij onbekende Terence Rattigan. Er mogen weliswaar kwaliteiten steken in de Drama Group, de drie uur Engelstalig toneel bleken wat te veel van het goede. De snelheid waarmee het stuk werd gespeeld, was te laag en tempowisselingen kwamen niet voor. Had men de helft van „Tafels apart" gespeeld, dan was er een zeer verdienstelijke voorstelling overgebleven. Dat voorstel is niet zo gek als het klinkt. „Tafels" valt in twee, zeer goed apart te spelen delen uitéén. De enige overeenkomst bestaat uit een gelijke plaats van handeling: een hotel, en enige figuren die in beide delen optreden. Tevens is er overeenkomst in thematiek. Maar deel twee voegt aan deel één nauwelijks iets toe. Structureel is er geen enkele verbinding. „Tafels" is op die manier een kruising geworden tussen Peyton Place en Coronation Street. Dezelfde vreemde Engelse typen uit de laatste serie bevolken een plaats van handeling waar nu eens de aandacht op deze groep personages valt, dan weer op die, een structuur waar de continuing story mee stond of viel. Bovendien groeide thematiek en dramatiek nauwelijks boven het niveau van beide series uit. Dat alles was evenwel geenszins de schuld van de spelers. Die bleken grote vaardigheid te bezitten in het acteren. Weliswaar maakten ze daarbij te veel gebruik van maniertjes en bleven te veel aan de buitenkant van de personages, maar dat deden ze dan toch met een souplesse die men niet alle dagen ziet bij I vrijwilligerstoneel. Toch geloof ik dat de Engelse vakgroep de potentie heeft (en behoort te hebben) om de volgende keer met gedurfder toneel te komen. De kaders van het realisme bleken gisteren toch te veel boeien te zijn. (PAUL VAN DER PLANK) Kleuterkunst De kleuters van kleu terschool „Haanstra" aan het Leidse Ra penburg zijn gister morgen met enkele leerling-kleuterleid sters van de kweek school aan het Ra penburg naar het museum de Lakenhal gegaan om daar het werk van de schil dersgroep COBRA te gaan zien. Deze kunstenaars maken namelijk werkstuk ken. die veel op het werk van kleuters lij ken. Daardoor laten ze zich dan ook in spireren. De kinderen kregen eerst een film te zien over de kunst van COBRA. Daarna ging de groep naar de zolder van het museum, waar zij uit allerlei spullen, on der andere, een jerry can. een kartonnen doos en een autos tuur, een kunstwerk je konden maken. De leerlingen van de kweekschool bege leidden de klevers bij hun werk.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3