Duitsland Zwemploeg dobbert achteraan PSYCHOLOOG VOOR DUITSERS PLEIDOOI VOOR SPORTRUIMTE BIJ HET BASISONDERWUS Timman maakt faam waar WK zwemmen duur waanzinnig DOBI PETERS NAAR TELSTAR Ruime zege Bastia WINST BRAZILIË Piazza zegt af SPORTWERELD ■gPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 APRIL 1978 PAGINA 21 WEST-BERLIJN Een psycholoog uit West- Berlijn heeft zich gisteren opgeworpen als raad gever voor de ontmoedigde spelers van de West- duitse selectie, die in juni zijn wereldtitel in Argentinië gaat verdedigen. De 61-jarige Kurt Donig, voorzitter van de bond van psychologen, verklaarde dat de ontluisterende nederlaag van de Westduitsers tegen Zweden (1-3) veroorzaakt was omdat „de spelers verlamd waren door de angst om af te gaan". Donig zei dat hij er „als psycholoog van over tuigd is, dat als de spelers deze angst niet overwinnen, zij bij het wereldkampioenschap zich niet eens bij de eerste drie zullen plaatsen. Daarom raad ik de spelers aan niets te lezen over de nederlaag van woensdag en als een van hen dit toch doet, hem een boete van 20 mark te geven. Zij moeten zich grandioze wedstrijden voor de geest halen, waarin ieder van hen de grote hoofdrolspeler is. En zij moeten vooral Beckenbauer vergeten en ervan overtuigd raken dat zij allemaal even onmisbaar kunnen zijn als hij". De psycholoog gaf de vrouwen van de spelers tenslotte de raad „de komende tijd geen ruzie met hen te maken, extra lief tegen hen te zijn en hen ervan te overtuigen dat zij de besten zijn". ON Co. et ni q mOét Berti Vogts (links) en Sepp Maier: toonbeeld voor de ontreddering bij West-Duitsland. ■rees (Van onze correspondent) ^aBONN „Buenos Dias s"Argentina" (Goede dag, Ar- üygentinië) heet de schlager [en] waar in Udo Jürgens, bege- naaileid door de ongeschoolde [^stemmen van het Westduit- nu. se nationale voetbalelftal, J^ade komende gebeurtenissen Segnin Argentinië bezingt. Het is in korte tijd een hit ge worden in de Bondsrepu bliek en Jürgens heeft er zelfs al een gouden plaat aan overgehouden. Maar sinds woensdag valt te be twijfelen of dit verkoop succes zal aanhouden. jMet een mengeling van wanhoop, verbij- jstering en woede hebben de miljoenen I Duitse voetbalfans gereageerd op de sma- idelijke nederlaag, die de titelverdedigers iin Stockholm tegen het Zweedse elftal |hebben geleden. Na de wedstrijd legen [Brazilië van enkele weken geleden was jhet de tweede nederlaag in successie, een Jgebeurtenis die Helmut Schön in zijn 132 ■interlands als voetbaltrainer gedurende 114 jaar nog niet had meegemaakt, ln ai Sdie tijd heeft het Duitse elftal geen twee wedstrijden achter elkaar verloren. De publieke ontsteltenis was zo groot dat Ide CSU-politicus Jobst uit Beieren via (officiële vragen in de Bondsdag kanselier Helmut Scb' -"A sommeerde via diploma tieke kanalen Beckenbauer alsnog uit Amerika weg te halen om in Argentinië voor het Duitse elftal te kunnen spelen. „De natie", zo verklaarde hij tegenover het Boulevardblad Bild, „heeft er recht op dat „unseren Mannschaft" optimaal vertegenwoordigd is. Ook al vatten velen dit niet zo ernstig op, hier moet de bonds kanselier iets ondernemen!" Maar de kans op een rentree van „keizer Franz" is verkeken. Konden de media na de nederlaag tegen Brazilië nog roepen om diens terugkeer of om alsnog befaam de spelers als Grabowski of Stieleke (Real Madrid) in de selectie op te nemen, sinds vorige week staat de keus van de veertig in aanmerking komende spelers vast. Schön staat dus voor de ongemak kelijke opgave uit dit beschikbare mate riaal binnen enkele weken het „Wunder- team" te vormen dat de successen van het verleden kan prolongeren. Weinig mensen geloven dat hij daarin zal slagen. Evenals Nederland worstelt West-Duits land met het probleem dat met het verdwijnen van Cruijff c.q. Beckenbauer de bezielende kracht uit het elftal, on danks alle individuele kwaliteit, is ver dwenen en dat deze lacune niet is opge vuld. De stille hoop dat de 20-jarige Hansi Meller van Vfb Stuttgart in Zweden in het voetspoor van Beckenbauer zou tre den (die daar in 1965 met Helmut Schön zijn sprankelende debuut maakte) is het niet helemaal in vervulling gegaan, al was hij met Rummenigge van Bayern München een van de betere spelers. Maar hij was toch nog niet in staat het Duitse elftal te smeden tot de eenheid, die het in het verleden was. Nostalgie naar het verleden valt ook vaak te beluisteren in de vele kolommen, die gisteren in de Duitse kranten zijn volge schreven over de malaise waarin het Duitse elftal verkeert. „Men moet toege ven", schrijft de Münchner Merkur, „dat zelfs degenen die nu deze keizer zouden willen zien heersen (nog nooit had Franz meer vrienden) diezelfde Beckenbauer eens van arrogantie betichtten, van koel heid tegenover zijn collega's, en die bo vendien gemakshalve veronderstelden dat uiteindelijk iedereen te vervangen is". De commentatoren wringen zich in vele bochten om de oorzaak van het verval op te sporen onder het motto: (door Bild gebruikt) „Waarom zijn wij zo slecht?". Volgens de Süddeutsche Zeitung ligt dat vooral aan het ontbreken van schutters, iets waaraan het het Duitse elftal vroeger nog nooit heeft ontbroken. „Tweeenveer tig dagen voor de opening van het we reldkampioenschap moet Helmut Schön tot zijn verbijstering vaststellen dat hij in plaats van twee nagenoeg gelijkwaar dig topscorers (Fischer en Dieter Müller) geen enkele meer tot zijn beschikking heeft". De Frankfurter Rundschau hoopt op „het wonder van Malente", het trai ningskamp waarin de Duitsers zich op het kampioenschap gaan voorbereiden. Volgens Die Welt is dat niet het grootste probleem. Dit blad meent dat Schön best in staat is om zijn spelers fysiek en psychisch weer helemaal in orde te bren gen. „Hij heeft zijn gouden hand bij dergelijke gebeurtenissen voldoende be wezen „Schöns probleem ligt ergens anders. Hij en zijn spelers zijn tussen de systemen bekneld geraakt". Het blad doelt daar mee op de invoering in Stockholm van het 4-4-3-systeem, dat de trainer eigenlijk helemaal niet ligt maar dat in de meeste Bundesligaclubs wordt toegepast. Volgens de Frankfurter Algemeine is „de toestand ernstig maar (nog) niet hopeloos". Dromen over Beckenbauer of Grabowski heeft geen zin meer, zegt het blad, dat de schuld zoekt in de selectie van de spelers door de Duitse voetbal bond DFB, die „de neiging heeft zijn kandidaten vooral te kiezen op basis van de mate waarin zij zich kunnen aanpas sen en minder op basis van him eigenzin nige kwaliteiten". De Stuttgarter Zeitung zoekt de oorzaak van de twee nederlagen vooral in de belasting, die de clubs op hun spelers leggen: die van Köln kijken vooralsnog alleen naar de titel, die van" Munchen- Gladbach zijn daar ook nog voor in. Fischer en Abramczik van Schalke '04 zijn volgens het blad te druk geweest met pokeren om geld en met het zetten van handtekeningen. De Kölner Stadtanzeiger ziet nauwelijks meer een sprankeitje hoop en rekent het Duitse elftal dan ook niet meer tot de favorieten. „Wie om welke reden dan ook tot nu toe de realiteit niet wilde zien, moet nu toch door de vertoning in Stock holm de ogen zijn opengegaan: het Duitse nationale elftal is niet meer de eerst aangewezene op de internationale voet- balmarkt". AMI VAN VREE Wanhoop verbijstering en woede na tweede nederlaag Londen Zonder Enith Brigit- ta, Annelies Maas en Monique Bosga is Nederland begonnen aan de drielandenwedstrijd zwemmen in Crystal Palace, waar naast gastland Groot-Brit- tanië ook Italië aantreedt. In een eerder stadium rekenden de Britten op de komst van Oost- Duitsland en Zweden. Toen de ze twee afzegden nam Neder land de gelegenheid te baat het voorseizoen wat te verlengen. Of dat een verstandige zet is geweest, moet twijfelachtig he ten. Door het Londense reisje gingen kostbare trainingsuren verloren, hoewel dat door zwemcoach Sit ters met enkele extra trainingen aardig werd opgevangen. Erger was dat de ploeg door de afzeg gingen zoveel aan kracht ver- jjH loor, dat van Nederlandse zijde van een krachtmeting'geen spra ke was, eerder van achteraan dobberen. Van de negen onderdelen van de eerste avond won het team van Sitters er welgeteld twee. Maar dat was nog niet de voornaamste reden van de achterstand, die Nederland opliep: Groot-Britan- nië 82 punten, Italië 61 en Neder- I land een schamel aantal van 47 punten. Ineke Ran nam bij afwe zigheid van Enith Brigitta de honneurs waar op de 200 meter vrije slag en hield de nummer inks) was de enige uitzondering op het zeer zwakke zwemmen bij de heren. Hier wordt hij door de Engelsman acht van de Europese kampioen- i gefeliciteerd met zijn overwinning op de 200 meter rugslag. schappen, de Britse kampioene Cheryl Brazendle met een beke ken eindsprint achter zich. Met 2.05.2 kwam Ineke Ran zowaar nog aardig in de buurt van haar persoonlijk record (2.04.5). Evenals in Dortmund vormde Fred Eefting de uitzondering op het zeer zwakke zwemmen bij de heren. Het plotseling afhaken van René van de Kuil en het niet in training zijn van Albert Boon stra en Henk Elzerman dreigt desastreuze gevolgen te krijgen voor de herenafvaardiging naar de wereldkampioenschappen de ze zomer in West-Berlijn. Voor alsnog staat Fred Eefting er al leen voor, al staat de Utrechtse zwaargewicht dan ook zijn man netje. Met het langzaamste arm- tempo van allemaal was hij het snelste op de 200 meter rugslag. Zijn tijd (2.10.4) gaf evenwel geen reden tot bijzondere tevre denheid. Bij de dames bleef de vrije slag estafette in de fantasiesamen stelling Ineke Ran, Ati Adersma, Lidia Stegink en Berber Kam- stra nog juist binnen de vier minuten, hetgeen een tweede plaats opleverde. Voorts was er nog de derde plaats van de nog altijd niet in topvorm verkeren de Diane Edelijn op de 200 me ter rugslag. De zwakte op de schoolslag was weer onthutsend. ~1 iet Sluit u een goede hypotheek af? Of één die u voor verrassingen stelt? ïveif U leest 't samen met nog veel meer in de g ^Consumentengids. Die krijgt u elke maand voor maar f 22,- per jaar. Door nu lid te worden van de Consumentenbond. Bel 070-889377 of stuur een ongefrankeerde enveloppe met uw naam en adres naar antwoordnummer 9 2. in Den Haag. Doen. Wel zo zeker. 5 5 'he «25 Jaar Consumentenbond Hoogste tijd om óók lid te worden. J (Van onze verslaggever) WEST-BERLIJN De organisatie van de derde strijd om de wereldtitels in het zwemmen, waterpolo, schoon- springen en kunstzwemmen, die van 18 tot 28 augustus in West-Berlijn wordt gehouden, is financieel gezien enigszins uit de hand gelopen. De kosten van het tien dagen durende festijn bedragen volgens Harm Beyer, de voorzitter van het Westduitse zwemverbond (DSV), 23,2 miljoen mark. Beyer verklaart de hoge kosten aan het geldver slindende spektakel dat Olympische Spelen heet. „Ieder land dat naar West-Berlijn komt, verwacht van ons een organisatie, die niet on derdoet voor de Olympische Spelen", zegt Beyer. „Daar gaan wij vanuit. En als je dat wilt waarmaken, streef je naar perfectie, die alleen bereikbaar is als je er veel geld insteekt". VELSEN Dobi Peters zal per 1 juli bij het uit de eredivisie gedegradeerde Telstar als trainer in dienst treden. Peters volgt de Roe meen Mircea Petescu op, die een contract heeft afgesloten bij Sparta. Het bestuur van de amateurhoofdklasser EDO, dat Peters al voor nog een jaar had gecontrac teerd, maakt geen bezwaar meer tegen de over gang naar Telstar. Alleen clubcommissaris Ap peldoorn, vertegenwoordiger van de Hoogovens in het bestuur van Telstar, zou nog bezwaar kunnen maken tegen de komst van Peters. Dit ligt echter niet in de lijn der verwachtingen. PARIJS Bastia, tegenstander van PSV in de finale van de UEFA Cup heeft gisteravond zijn thuiswedstrijd tegen Nice met 4—1 gewonnen. Door deze overwinning is Bastia Nice gepas seerd en neemt nu de achtste plaats in. De uitslagen zijn: Bastia Nice 4 1, Nancy Laval 3 0, Bordeaux Sochaux 1 1, Reims Troyes 5 1, Strasbourg Nlmes 3 0, Marseille Metz 4 0, Valen ciennes Nantes 0 2, Paris Saint Germain Lens 2 1, Monaco Saint Etiènne 3 1, Lyon Rouen 4 0. De stand aan de kop is: 1. Monaco 47 punten, 2. Nantes 47 punten, 3 Marseille 45 punten, 8, Bastia 39 punten. MADRID Het Braziliaanse voetbalelftal, dat een tournee maakt door Europa, heeft gister avond Atletico Madrid met 3—1 verslagen. De drie Braziliaanse doelpunten werden ge maakt door Nunes, Edinho en Mendonca. Buenos Aires Osvaldo Piazza, de voorstopper van Saint Etienne en een van de twee in het buitenland spelende voetballers op de lijst van veertig van de Argentijnse selectie, heeft be dankt voor de WK-eindronde. Kort nadat Piazza zich in Buenos Aires gevoegd had bij de selectie, twee weken geleden, werden zijn vrouw en twee dochtertjes ernstig gewond bij een auto-ongeluk in Zuid-Frankrijk. Hoewel verbetering merkbaar is, duurt het volledige herstel enkele maanden, waardoor Piazza niet aan het eindtoernooi wil deelnemen. DEVENTER Ir. C. Kamps, mede werker van de Stichting Informatie centrum voor Scholenbouw, heeft gis teren in de Deventer Sporthal tijdens een symposium over sportvloeren een pleidooi gehouden voor het opnemen van een sport- en speelruimte in de schoolgebouwen voor het basisonder wijs. De bestaande situatie van afzon derlijke gymzalen acht hij ongepast. „Bewegingsonderwijs kan en mag tegenwoordig niet meer ge soleerd worden gezien van het totale schoolgebeuren", aldus ir. Kamp, wiens instituut heeft becijferd dat de investering voor een multi-functionele sportruimte in de school dertig procent is van het bedrag, dat voor een afzonderlijk, door twee scholen gebruikte zaal, nodig is. Op jaarbasis zou er in 1978 evenveel geld beschikbaar blijven voor de bouw van sporthallen en zalen. Leo Heere, sportarts bij de NSF (Nederlandse Sport Federatie), ging in op een aantal medische aspecten van de kunststofvloeren. Volgens hem worden verharde speeloppervlakken en kunst stofvloeren op zichzelf geen bedreiging voor sportbkeoefening, maar het is wel zaak de bewe gingen aan te passen aan de speelvloer. Heere stelde verder, dat de verschillende sportvloeren gezien de variatie in onderandere, stroefheid en schok-absorberend vermogen, een grote diversi teit aan sportschoenen vragen. Door weten schappelijk onderzoek, dat sterk op de praktijk gericht moet zijn, kan volgens Heere in overleg tussen industrie, sporter, begeleider, sportin- stanties en overheden, een gefundeerd advies worden gegeven, dat het aantal blessures kan beperken. LEEUWARDEN Het is nog wat voorbarig Jan Timman nu al als de nieuwe nationale schaakkampioen aan te wijzen, maar gisteren maakte hij zijn faam in ieder geval waar door alleen de leiding te nemen na een verrassende zege op Hans Ree. De prestaties van de briljante Timman zijn nooit te voorspellen, in tegenstelling tot de andere favoriet Genna Sosonko, die altijd veel constan ter speelt. Maar de zege op Ree, met Jan Hein Donner toch Nederlands derde schaker, getuigt ieder geval van motivatie bij Timman. De partij werd in de eerste zitting nog afgebroken, maar toen al stond Timman's witte stelling beter. Veel aandacht in de vijfde ronde was er voor de Rotterdammer Hofland, die lijstaanvoerder Van der VLiet versloeg. Hofland speelde een fraaie aanvalspartij. Zijn rechtstreekse konings- aanval, ingeleid door zeer verantwoord midden spel, leidde tot hevige discussie, maar bovenal tot een overwinning. Donner deelde het punt met Baljon na een tweede zitting, Sosonko en Scheeren hadden daar minder tijd voor nodig. Daardoor blijft er een vijftal schakers op slechts een half punt van Timman. De uitslagen van de partijen in de vijfde ronde zijn: Kuijpers Langeweg 12-12; Van der VLiet Ho fland 0-1; Böhm Hartoch 1 2-1 2; Donner Baljon 12-12; Sosonko Scheeren 12-12; Timman Ree 1-0; Ligterink Van der Sterren 1 2-1 2 Afgebroken partij 4e ronde: Baljon Böhm 1-0. De stand: 1. Timman 3 1 2, 2. Baljon, Van der Vliet, Sosonko, Donner, Hartoch 3, 8. Ligterink. Ree, Böhm, Hofland 2 12, 11. langeweg, Kuijpers 2, 13. Scheeren 1 1 2, 14. Van der Sterren 1. DUISBURG De voor MSV Duisburg spelende Kees Bregman is voorlopig geschorst. Hij was begin deze week niet op de training verschenen omdat hij op vakantie was in Spanje. DUSSELDORP De Braziliaanse voetbalbond heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in 2002. Het land is tevens bereid „in te vallen" in 1994 als Peru zich mocht terugtrekken. BRUGGE Raymond Ceulemans heeft na drie ronden de leiding in de strijd om het wereld kampioenschap bandstoten. Naast de Belg zijn alleen nog Scherz en Connesson ongeslagen. NEW YORK Betty Stöve heeft in de eerste maanden van 1978 een brutobedrag van 72.500 dollar (ongeveer 150.000 gulden) verdiend. Marti na Navratilova incasseerde het meest bij de dames: 238.350 dollar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 21