Grotere routine moet Ajax hoger in overgangsklasse gaan brengen h Kunstzwemmen: techniek, maat- en ritmegevoel leidse courant-bal Dames vertroetelen F1 van Ter Leede Ook promotie voor Roelofarendsv SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 APRIL Dat batten het met grote precisie wegslaan van door de tegenpartij „gebowlde" (geworpen) ballen is nu al jaren een minder sterk punt van de Leidenaars. „Dat zag je ook vorig seizoen weer. Nadat we de eerste twee wedstrijden hadden ge wonnen moesten we tegen het tweede team van Quick Haag. Ondanks verschrikkelijk slecht batten wonnen we de eerste inning. Maar in de tweede periode verloor iedereen bij ons het hoofd volledig. Rolden de wickets achter elkaar door het gras en konden we alsnog een grote nederlaag noteren. Zo'n wedstrijd hadden we bij voorbeeld nooit uit handen mogen geven het is typerend voor het afgelopen seizoen dat we dat wel deden In aanvallend opzicht het „omver bowlen" van vijandelijke wickets) komt Ajax jaarlijks beter voor de dag. Toch wil Frits de Jongh zelf steeds weer erg hoog voorkomend op de ranglijst van de meest succesvolle Nederlandse bowlers'ook daar dit seizoen verbetering in zien. „We moeten wat geva rieerder gaan bowlen. Ajax zou meer bowlers moeten hebben die redelijk gemakkelijk een wicket kunnen pakken. En dat mag best ten koste van mijn eigen cijfers gaan, graag zelfs." De Jongh ziet ook wat dat betreft mogelijkheden. „Vader en zoon Gordinou de Gouberville lijken als aanvallers een versterking. Daarnaast hebben zich op dit moment al drie Engelsen van ESTEC aangemeld die bij Ajax op niveau mee zullen kunnen spelen. Zelfs bestaat de mogelijkheid dat er nog een aantal mensen van ESTEC bij Ajax gaan spelen. Dat zou dan een groep van een man of vijftien worden. Als wij er in slagen deze spelers goed binnen de vereniging in te passen, dan kan Ajax daar alleen maar beter, sterker van worden." De Leidse club groeit overigens de laatste jaren toch al gestaag. Het dieptepunt in ledenaantal, zo'n vier jaar geleden, is definitief voorbij, waardoor Ajax komend seizoen behalve een damesteam en drie jeugdelftallen ook vier seniorenteams op de been zal kunnen brengen. De Jongh: „De cricket commissie heeft de laatste jaren ook meer mogelijk heden gekregen. Sinds vorig seizoen beschikt de vereniging op de door de gemeente Oegst de hockeyvereniging Leiden welwillend ter king gestelde velden over twee terreinen kan worden gespeeld. Die betere accorr heeft de groei van de club duidelijk vers blijft ook de cricketafdeling van ASC van kend vooruit zien naar het seizoen waarii ons nieuwe complex zullen kunnen gaan Want hoe prettig we nu ook van alle kanterv gehplpen, een eigen complex is natuurlijk) meest ideale." Voorlopig zal Ajax echter nog i LMHC-terreinen het bat ter hand n En daar ook in het pinksterweel van veertien mei de competitie si „Een plek bij de eerste drie moeti lijk zijn", herhaalt De Jongh nog „Als de aanval op hetzelfde peil cn Ajax aan bat wat rustiger, geci trcerder te werk zal gaan GERT-JAN Of Van onze sportredactie LEIDEN De Leidse Courant Bal, als iedere week door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar gesteld ging ditmaal naar de F1 van Ter Leede. Dit jonge spul, leeftijd zes en zevén jaar, speelt al heuse competitiewedstrijden tegen verschillende Haar lemse verenigingen. In samenwerking met de Afdeling Haarlem is het wedstrijdregle ment samengesteld. Er wordt met een rubber bal op een half veld gespeeld, met de middellijn als zijlijn. Ook de doelen moesten uiteraard aangepast worden: 1.50 metel" hoog en 5 meter breed. Niet alleen de jeugdige leeftijd van het team maar vooral de begeleiding is uniek in de Leidse Afdeling. Die is namelijk in handen van vier dames die volgens jeugdcommissievoorzitter Bergman onmisbaar zijn. „Er zit een hoop werk aan, de jongens moeten gehaald en gebracht worden want fietsen is er nog niet bij en ook het veters vastmaken wil nog weieens moeilijkheden opleveren." De onmisbare dames zijn: Marja Duim, Herma Perfors, Corine Juffermans en juffrouw Scholten. „Trots" op de foto: Staand v.l.n.r.: Arnoud Bosveld, Remco v.d. Meer, Tijs Brouwers, Michel Boer, Ronald van Egmond, Pieter Dijkstra Knielend: Gerrit Hoogervorst, Arjan Koning, Lois de Bruin, Sascha Prins, Marcel van Duin. Op de achtergrond leidsters en leider Marja Duim, Corine Juffermans, Herma Perfors en Gerrit Hoogervorst. LEIDEN/OEGSTGEEST Ooit behaal- de het Leidse Ajax (cricket-afdeling van de voetbalvereniging ASC) het kam pioenschap van Nederland. In 1896 was het dat toen nog „Ajax Leiden" de verza melde concurrentie te sterk af was en de nationale titel kon veroveren. Een kampioenschap dat er overigens dit sei zoen niet in zit. Ajax mag dan op dit moment bij de top-twintig van Neder land behoren een eerste plaats in de overgangsklasse, in feite de derde klasse na hoofd- en eerste klasse is komend cricketjaar het hoogst bereikbare voor de Leidenaars. Voor het derde jaar nu zal Ajax in die afdeling gaan uitkomen. En, hoewel vorig seizoen degradatie maar net kon worden ontlopen is Frits de Jongh, zowel in als buiten het veld een van de grote motoren waar de vereniging op draait, optimistisch als het komende seizoen ter sprake komt. „Persoonlijk hoop ik op een plek bij de eerste drie. Dat zou voor het huidige Ajax een uitstekende prestatie betekenen. Maar of die klassering er inderdaad uit zal komen is toch nog de vraag. De krachtsverschillen in de overgangsklasse zijn nu eenmaal erg klein, winst en verlies liggen ook dit jaar weer erg dichtbij elkaar." Jaartje ouder Dat De Jongh desondanks gelooft in een duidelijk betere positie dan vorig jaar, ligt juist in het feit dat „we allemaal weer een jaartje ouder" zijn geworden. „Ons team vormt een combinatie van routine en talent. Die talentvolle, jeugdige spelers nu hebben vorig seizoen weer een brok ervaring opgedaan. Daarom ben ik er van overtuigd dat er een evenwichtiger Ajax op de mat zal komen. Dat we vooral in verdedigend opzicht (de „battingsi- de") minder kwetsbaar zijn geworden." Mineur Hoewel het kampioenschap al aan de einder gloort, moeten twee „Leidse" verenigingen nu al in mineurstemming het einde van dit seizoen tegemoet zien. Niet omdat die titel dan zou zijn gemist daarvoor lijkt de bereikte voorsprong in middels al ruim genoeg maar wel omdat de mogelijk heid duidelijk aanwezig is 'dat voor de tweede maal in succes sie (of binnen drie jaar) de promotie weer zal worden ge mist. VTL en Meerburg, want over die teams gaat het, veroverden in de laatste seizoenen van de gecombineerde Leids/Goudse competitie al eenmaal het Groeps-kampioenschap. Een knappe prestatie die, zoals eer der was vastgelegd, niet direct voldoende zou zijn voor de stap hoger op, richting KNVB. Slechts als er in beide groepen één Goudse en eén'Leidse club de titels „broederlijk" zouden verdelen, zou automatische promotie een feit zijn. Twee maal al is dat niet gebeurd, tweemaal werden in beide groepen Leidse teams eerste. En ook dit seizoen ziet het er naar uit dat „Gouda" geen kampioenschap zal behalen. En daarom die mineurstem ming. Bij VTL (dat ooit al door DOSR uit de KNVB werd ge houden) en bij Meerburg (dat Alphense Boys zag overgaan). Een van deze teams kan in dit ongelukkige rijtje de naam van de tegenstander van straks in vullen Geluk Een geluk (bij een dubbel onge luk) kent die overblijvende ver eniging dan wel. Met ingang van komend seizoen behoeft „alleen" de titel „maar" te wor den gepakt. De uitgestelde pro motie naar de KNVB is dan direct een feit. Maar of die club daar nu al gelukkig mee is, kan je je afvragen. „Geest" Een zekere voorspellende geest kan UVS-trainer Gerard Désar niet worden ontzegd. Sterker nog, Gerard heeft duidelijk kijk op voetbal. Anders zou hij niet direct na die 0—7 neder laag de „Amsterdamsche Foot ball Club" (AFC) hebben geme moreerd. Zou Désar na die af- Meerburg juicht. Te vroeg, zou later blijken. Alphense Boys promoveerde. Van onze schaakmedewerker LEIDEN De eerste plaatsen in de derde zijn bezet door Leiderdorp II, Voorhout en rendsveen. Deze drie tientallen hebben mee het recht verworven volgend jaar in de klasse uit te komen. Leiderdorp II en Voorhout waren al voor het laatste ronde zeker van het had nog slechts twee bordpunten nodig, met enige moeite tegen Nieuwkoop de 5 1/24 1/2. Bodegraven II kon zich met een 5 ning op Aarlanderveen op de tweede positie in de A nestelen. Voorhout hoefde in de derde klasse B geen matchpui 5 staan. Ook Alphen V kon niets tegen dit team inb 3 1/2—6 1/2. De tweede plaats was hier voor Katwijk li C. de slotronde niet meer achter de borden hoefde te vers In de derde klasse C leed Roelof arendsveen nog een nel 3 46, tegen VTL. Het meest opvallende hier was het komen dagen van Katwijk III tegen Leimuiden. Dit levei( strafpunten op. Op een later tijdstip werd er alsnog sC Leimuiden won toen met 64. m Eindstand derde klasse A: Leiderdorp II 7 13 46 1/2; 2. B ven II 7 10 38; 3. Nieuwkoop 7 8 40 1/2; 4. Philidor I p 38; 5. Boskoop II 7 6 32 1/2; 6. Alphen IV 7 6 30; 7. AarlaiJ 7 S "Ï9 1/9- ft T V 7 9 99 Hl Eindstand derde klasse""*B: 1. Voorhout 6 12 43 1/2; 2.1 in II 6 9 40; 3. Lisse II 6 9 35 1/2; 4. Sassenheim II 6 5 5. VTL II 6 3 23; 6. Valkenburg 6 3 21 1/2; 7. Alphec 19. Eindstand derde klasse C: 1. Roelofarendsveen 7 12 41 Voorschoten III 7 11 38; 3. Leithen II 7 10 40; 4. Le 7 8 36 1/2; 5. VTL 7 7 40; 6. Noordwijk III 7 4 29; 7. III 7 1 30 1/2; 8. Koudekerk II 7 0 17 1/2. LEIDEN In Leiden wordt sinds kort ook de jongste tak van de zwemsport, het kunstzwem men, beoefend. Leidens grootste zwemvereniging, De Zijl/LGB, reeds lang op zoek naar een mo gelijkheid haar leden na het behalen van de verschillende zwemvaardigheidsdiploma's meer te bieden dan wedstrijd- zwemmen en waterpolo, stelt nu ook die meisjes die geen belang stelling hebben voor de pure zwemsnelheid en die zich niet aangetrokken voelen door het wa terpolo, in de gelegenheid een aantrekkelijke vorm van zwem sport te beoefenen. Het kunstzwemmen is niet gemakkelijk. Naast een goede beheersing van alle zwem slagen moeten de meisjes beschikken over een goed maat- en ritmegevoel. Het zwem men op maat van de muziek, vaak sterk afwijkend van het natuurlijke zwemritme en uitvoering van de figuren met het hoofd onder water, waardoor de ademhaling niet constant kan zijn, stellen het uithoudings vermogen sterk op de proef. Toch is het kunstzwemmen vaak ondergewaardeerd. Het schijnbaar moeiteloos uitvoeren van de moeilijkste figuren, wat op een hoge technische perfectie wijst, werkte deze in druk in de hand. Ruimere bekendheid heeft het kunstzwem men pas na de officiële erkenning als wedstrijdsport gekregen. De eerste Euro pese kampioenschappen werden gehouden na 1970, terwijl de eerste wereldkampioen schappen pas in 1973 werden gehouden. Aan deze wereldkampioenschappen, die in Belgrado werden gehouden, bewaart José van Haastrecht, de kunstzwemtrainster van De Zijl/LGB, de beste herinneringen. José maakte deel uit van de nationale ploeg die daar in het landenklassement een vierde plaats behaalde. José, in het dagelijks leven docente wis kunde, draagt haar bij de wereldkam pioenschappen en in eerder gehouden in terlandontmoetingen opgedane ervaring nu over op de Leidse talenten. De kunst- zwemtrainingen, deels gericht op de tech nische vaardigheid (het op de juiste wijze uitvoeren van voorgeschreven oefeningen), deels gericht op de uitvoering op muziek, waarbij zowel solo's, duetten als groep snummers worden ingestudeerd, zijn niet alleen gericht op deelname aan wedstrij den. Er bestaat een mogelijkheid diploma's te behalen, waarbij de voor de eenvoudig ste diploma's voorgeschreven figuren min ,of meer als trainingsschema gelden. Daar naast wordt een deel van de trainingstijd gebruikt aan het instuderen van groep snummers die al enkele malen bij zwemba devenementen met succes werden uitge- De laatste weken waren de trainingen wat meer gericht op de naderende nationale kunstzwemkampioenschappen voor adspi- ranten, die in het weekeinde van 6 en 7 mei in Nijmegen worden gehouden. Daar aan wordt door een achttal Leidse méisjes deelgenomen. Voor een tweetal onder hen, Karen van Tol en Cora van Veen, wordt dit niet de eerste ontmoeting op nationaal niveau. Tijdens de in het vorige seizoen gehouden kampioenschappen slaagden beiden er in een eervolle plaats te behalen. Vanmiddag zal de kunstzwem- groep aantreden voor de derde en laatste wedstrijd van een drie kamp waaraan, behalve De Zij l/LGB ook groepen van Maese- munde uit 's-Gravenzande en Hippocampus uit Monster deelne men. Beide vorige ontmoetingen eindigden, juist door de wijze waarop de voorgeschreven oefe ningen werden uitgevoerd, in het voordeel van De Zijl/LGB. Geruchten Vreemde geruchten doen zo af en toe de ronde. Nu weer over dat ASC. Een clubje dat nu al sinds mensenheugenis, om pre cies te zijn de 86 jaar van het bestaan, in de KNVB speelt. Vroeger zelfs erg hoog (het toen nog aardig voetballende Feyenoord werd ooit met 21 verslagen), tegenwoordig na een kort uitstapje naar de der de, in de vierde klasse. Dat vierde klasse-bestaan werd re gelmatig sterk bedreigd, maar altijd weer kwam de juiste (ASC)-mentaliteit boven op be slissende momenten kon de gradatie naar de Leidse afde ling worden ontlopen. Ook dit gang tegen EDO niet direct hebben gewaarschuwd voor die nog te spelen ontmoeting tegen die Amsterdammers. Eénvijf wees het scorebord op de Kikkerpolder zondag na de ontmoeting tussen de Leide naars en AFC. En 0—7 had tot de mogelijkheden behoord. Vreemd UVS heeft trouwens toch een vreemd hoofdklasseseizoen achter de rug. Nooit eerder in die hoogste afdeling waren de blauwwitten zo spoedig veilig van degradatie, nooit eerder ook eindigde UVS zo hoog op die ranglijst in die hoofdklasse A. Maar ook nooit eerder werd UVS geconfronteerd met zulke duidelijke nederlagen. Vreem de jongens, die UVS-ers. Ben i bungelt ASC o| de ranglijst, heeft het n( een punt voorsprong q mer laatst, en is er wedstrijd te spelen. Terug naar dat gerucn loop der jaren is er „i| groeid. Een soort van dat ASC niet zou kuni graderen. Een gey vorm van zelfvertrouv heerst de club op preca menten, vertrouwen dc g Leidse sportwereld z'n i - ing niet heeft gemist. jA een groot deel van die s P"( reld nu al dat de voetba ging ASC zal worden iw ven als degradatie naai le deling Leiden een feitgf Zulks zou in de statui vermeld. En dat nu. SC waar. Al zal dat ook dit d< met worden beweeen. I. ASC kan toch niet degrjUl is Kunstzwemmen. José van Haastrecht treedt op als „dirigente".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20