Dertig jaar Israël, momentopname a. 35! 187511 14 mei bestaat Israël dertig jaar als Joodse staat van de moderne tijd. Met het oog op verzamelde Jan Onstenk voor ons ter plaatse een aantal actuele indrukken tegen ichtergrond van een stuk historie, zakelijke informatie en zijn vroegere bezoeken aan land. Hij schreef er vier momentopnamen over, waarvan wij vandaag de eerste fantajceren. Bij duizenden keerden uit heel de. wereld de Joden terug naar Eretz Israël, het land dat aan Abraham en zijn ge slacht werd beloofd. verschrikkingen van de vernietigingskam pen die als een „Endlösung" bedoeld wa ren, een „nooit meer" na wat in het Engels zo sinister-treffend de Holocaust heet, het brandoffer, de algemene slachting. De er- ste vijfentwintig jaar kwamen er anderhalf miljoen Joden naar Israël, meer dan een half miljoen uit Oost-Europa, vierhonderd duizend uit Noord-Afrika (waarvan drie vijfde uit Marokko), vierduizend uit Neder land, vierduizend uit België en zo verder: Joden uit alle landen, talen, alle culturen samen in de smeltkroes van het Beloofde Land, waar de verschillen nog altijd gisten. De grote getallen nieuwkomers zijn echter voorbij. Daarentegen verloor Israël door de Yom Kippoer-oorlog niet alleen zijn doden en kreeg het zware economische klappen, maar er kwamen sedertdien ook minder immigranten dan er Israëli's het £sebcsl-iya^^ Nabloes: ;Kaddoem^x>a 'SAMAQtA^i □S-JORDANlEi Jeruzalen^fr Elias Freij, burgemeester van Bethle hem: als Begin de West Bank anne xeert, haalt hij een tijdbom in huis. land verlieten, een negatieve balans, die misschien pas dit jaar weer met een ver hoopt positief cijfer van 25.000 zal sluiten. Rond 300.000 Israëli's hebben hun land verlaten, de yordim, die ongeveer als des erteurs worden beschouwd door allen die niet willen toegeven, dat men ook als Jootl wel sterk gemotiveerd moet zijn om hier, waar het leven om allerlei redenen niet zo goed is als het zou kunnen zijn, toch te willen leven. Nu nog is de verhouding zes tegen één. drie miljoen tegen een half, maar als Freij gelijk krijgt met zijn tijdbom in Allah's hand. valt uitstekend te begrijpen wat ik een militante Israëli bezorgd, maar als zijn vurigste wens hoor uiten: een half miljoen Joodse immigranten erbij, dan redden we het. Jan Onstenk ISRAËL N E O E V (HE GEB) Op 14 mei 1948 proclameerde David Ben Goerion, vierenveertig jaar na de dood van Theodor Herzl en staanderonder diens portret, de stichting van de staat Israël.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13