DE RECLAME LEEFT VOORT TROUW: EEN ONDERGRONDSE KRANT" Oorlog vrede revolutie of rust INNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 APRIL 1978 PAGINA 11 AMSTERDAM „Geef dit blaadje na ernstige le zing aan een ander, maar zorg er voor dat die ander niet weet van wien hij het ontvangt. Verlies nimmer de voorzichtigheid bij de verspreiding uit het oog. De verspreider worde aan den ontvanger nimmer be kend". Het zijn de eerste regels van het eerste num mer waarmee het illegale blad „Trouw" op 18 fe bruari 1943 midden in de Tweede Wereldoorlog ver scheen. Hoeveel exemplaren daar na van de persen zijn ge rold, weet niemand. Enkele cijfers geven een aanwij zing. Drukkerij Kat te Hil- legom heeft minstens 10.185.000 Trouwnummers vervaardigd. Bovendien verschenen er in januari 1945 dagelijks Trouwbulle- tins in een oplage van 350.000 ofwel ongeveer twee miljoen per week. Trouw gold als het groot ste illegale blad met dë meeste edities, naar schat ting zestig. Nauwkeuriger gegevens helaas liggen vast over de gevaren die deze grandioze clandestiene operatie met zich mee bracht. Het geval van 120 mensen, door de Duitsers vermoord vanwege hun ar beid voor Trouw spreekt voor zichzelf. Aan de uitgeversmaat schappij Kok te Kampen is het te danken dat dit ver- zetsmonument, gefundeerd op het drievoudige graniet van de trits God, Neder land en Oranje, gaaf en volledig tot het nageslacht komt. Het boek „Trouw, een ondergrondse krant", dat vandaag is verschenen, bevat een heruitgave van alle Trouwnummers uit de tweede wereldoorlog. Bo vendien voorzag samen steller Dick Houwaart de unieke bundel van een in leiding, die griezelig duide lijk maakt hoeveel vragen uit de bezetting ook anno 1978 nog actueel zijn. Met de hand in eigen boe zem durft hij bijvoorbeeld het probleem oproepen: „Bereiden de journalisten, bereidt de journalistiek in de meest uitgebreide zin (radio, televisie, tijdschrif ten, maar ook radiotechni ci, zetters, opmakers, druk kers) zich voor op een si tuatie die gelijkenis ver toont met de Duitse bezet ting? Wordt er wel eens over gesproken? Is er een geestelijke bereidheid te doen wat Trouw uit 1943 vraagt: Stop die arbeid; er is maar één goede krant, dat is een illegale krant. Leren de bedienaars van het meest gevaarlijke wa pen in handen van bezetter of dictatuur, dat wapen te saboteren, lam te leggen, te vernielen? Wa t Trouw in 1943 vroeg: Vernietig dat wapen door ermee te stop pen, is dat mogelijk? Ik betwijfel het". Ook aan de ambtenaren legt Houwaart deze gewe tensvraag voor. Een com plex van omstandigheden (maar met name het ver warrende bestaan van de zogenaamde „aanwijzin gen", een richtsnoer voor het gedrag van ambtena ren), had in de oorlog tot gevolg dat duizenden over heidsdienaren blindelings en vaak te goeder trouw in de talrijke Duitse vallen liepen. Het resultaat was Dick Houwaart: „Trouw, uitg. Kok, Kampen. collaboratie op grote schaal, ondanks het feit dat er toch duizenden goe de vaderlanders bij waren. Het illegale Trouw begreep die zwakheid. Schrijvers zochten de aarzelenden, de angstigen, de onverschilli gen op. Zij wezen de weg naar verzet en vaderlandse plicht. Zij waarschuwden voor de heilloze weg van het compromis. Zij voed den de gewetensconflicten. Zij gaven de richting aan waarin de hulpeloze bur ger, de aan zijn lot overge laten ambtenaar moest gaan. Naarmate de bezet ting zwaarder, de eisen van de veroveraars harder en de straffen genadelozer werden, verhevigde zich als het ware de strijd om de ziel van de man of de vrouw in dienst van over heid en bedrijf'. Hetgeen Houwaart, bijna 35 jaar later, tot de ver zuchting brengt: doet zich de wat doen de en de politiem, de voorbereidin verhoopt het hoi nen bieden aan e< lijkbare situatie? andere of nieuwe „aanwij zingen", hoe ambtenaren zich dienen te gedragen? En als ze er zijn, liggen ze dan weer in geheime kast jes van de topambtenaren, of heeft elke ambtenaar van hoog tot laag, van se cretaris-generaal tot por tier, die aanwijzingen in zijn lade liggen? Ik betwij fel het. Toch vraag ik niets onbehoorlijks. Ik vraag niets anders dan wat Trouw in 1943 vroeg aan de mannen, die in dat jaar nog aan de top van het ambtelijk apparaat ston den. Een vraag aan de overgebleven commissaris van de koningin, aan de nog gebleven burgemees ters: Verdwijn, saboteer, stop met uw verderfelijke arbgid. Door Duitse beve len op te volgen, werden magistraten en amtenaren van alles te proberen de samenleving in oorlogs- of bezettingssituatie in stand te houden. Onze vredes taak is te voorzien in een systeem dat het overleven als vrij volk mogelijk maakt. Dat kan ook bete kenen dat de samenleving in plaats van te blijven functioneren, in een tijde lijke chaos en wanorde ten onder moet gaan. Het ge ven van „aanwijzingen" is daartoe een middel. Het aankweken van gevoelens van ongehoorzaamheid, van een zich kritisch op stellen tegenover het han delen van de overheid, het aanleren van sabotagetech- nieken, het nemen van maatregelen om het regi stratiesysteem te vernieti gen (ook van banken en giro) en het leren denken in het nemen van besluiten recht op een progressief geluid in agen. Want er werd vijf- tar geleden niet geadver- voor „iedere man". Aan dere gewone man was niets verdienen. Nee, de adver- nties werden gericht tot hen ie zich een uitsta ninstens drie costuui lias er geen grote groep men en die geen rooie cent te ierteren hadden. Set was een schijnwereld die ie reclame tot in de Tweede wereldoorlog vrijwel onbe schadigd in stand wist te hou- fcn. Hoewel men toch niet lelemaal om de crisis heen ion. Om de bittere ellende van ïonderduizenden werklozen. Vant gezamelijk smeekten de ndustriën: „Geeft ons weer Verk - Werk! Koopt Neder- andsche waar,dan helpen we flkaar! „Tja, dat waren slech- tijden, die dertiger jaren, ïet waren ook tijden waarin nen ideeën had die ons nu wel vat vreemd in de oren klin- ien. Van dokter Meinsma had men in die tijd nog geen weet. Integendeel:„Er is geen man die niet rooken kan", luidde toen het oordeel. Of sterker nog: „Rookt U „Eden" toch niet haastig, maar langzaam en gelijkmatig. Op dergelijke wijze genoten is zij een bron, die tot bezieling en bevorde ring van het lichamelijke wel zijn bijdraagt. Een gezonde zorgenverdrijfster voor gezon de menschen, omdat ze door haar lichte en toch pittige smaak u nooit zal vervelen en men kan met stijgend genot van haar steeds meer rooken dan van iedere andere". Niet alleen de crisis, maar ook de oorlogsjaren dringen maar langzaam door in het reclame wereldje. En dan nog op een toon waaruit blijkt dat men de bezetting en de goederen- schaarste als een zeer tijdelijk gebeuren ziet. Men adverteert gewoon door. Wanneer het geld opraakt en er ook geen goederen meer zijn om aan te bieden krijgen de advertenties alleen een wat andere inhoud. Wees zuinig op uw costuum, zo luidde de goede raad van een Amsterdams kledingma gazijn. „Haal die elleboog van tafel. Daar slijt uw costuum erg snel van". En Robinson laat weten dat het staan met doorgezwikte enkels niet goed is voor schoenen. Ze slijten dan aan één kant en zelfs produkten van Robinson kun nen daar niet tegen. Maar gelukkig krijgen de ad verteerders gelijk in hun op vatting dat de oorlog een tijde lijke zaak was. Er verschijnen talloze advertenties van oude vertrouwde merken, die laten weten weer terug te zijn. Ne derland gaat weer bouwen aan zijn toekomst. Met vereen de krachten gaat men aan de slag en met de Marshall-hulp in de rug blijft succes niet uit, hoewel de politionele acties in Indië even roet in het eten dreigen te gooien. Maar iede reen en ook de adverteerder, leeft mee met de jongens over zee. Voor wat de bouw aan de welvaart betreft blijkt het slecht een kortstondig inter mezzo. Het gaat steeds beter. „Ga over op eletriciteit. Heel Ne derland heeft straks aardolie. Koop een scheerapparaat, een radio, televisie, consumeer, consumeer. roepen de ad verteerders. En Nederland consumeert want van overcun- sumptie had nog niemand ooit gehoord. In die tijd zei men wel dat ons land eindelijk te vreden mensen had, het gaat goed met de industrie, iede reen heeft werk en de perso neelsadvertenties zijn zelfs zeer smekend van toon. Er is geld genoeg en dat geld wil wel rollen. Er wordt gegeten, gedronken en gesnoept en zo veel mogelijk luxe wordt aan geschaft. Een en ander resul teert in een enorme loon- en cunsumptie-explosie. De limo nade, eerst nog alleeen voor verjaarspartijtjes, wordt een dagelijkse frisdrank. Bier, wijn, sherry en jenever wor den dranken die iedereen wel in huis heeft. En is niets om bang voor te zijn. Alleen mis schien om een vetrol te veel te krijgen en daarvoor zijn er zoetjes. De vrouw wordt uit haar keuken bevrijdt, krijgt meer tijd en minder kinderen. Op dit alles volgt de sexuele revolutie Van allies en nog wat wordt in kranten en tijd schriften aangeboden door vrij minimaal geklede dames. Tenminste in een aantal tijd schriften. In andere kranten en tijdschriften, vooral de katholieke, werden laag uit gesneden japonnen vooralsnog hoogsluitend gemaakt; bikini's Het wordt allemaal nog mak kelijker als de betaalcheque wordt geïntroduceerd; geld is niet meer nodig, je kunt zelfs platzak op vakantie. Het zijn de stormachtige, rebellerende zestiger jaren waarin Avenue onze huiskamers binnenkomt en iedereen leeft op kamer breed tapijt. worden met de retourcheer- Nederland eet zich vol. On spuit omgebouwd tot eendeli ge badpakken en te korte rok ken worden weer welvoegelijk lang gemaakt. Maar hoe (on)kuis de adver tentie ook in de krant kwam er bleek wel uit dat Nederland geld uit gaf; met bakken te gelijk. Nederland eet zich vol aan de welvaart en haalt zijn gezondheid uit pillen en de dennegeur uit een spuitbus. danks Robert Jasper Groot- veld die op alle sigaretterecla- mes in de hoofdstad een K van kanker kalkt. Ondanks dat kleine deel van de bevol king dat protesteert tegen de verslaving van de consument, tegen het materialisme, tegen het kopen, kopen, kopen. Het protest blijft beperkt tot pro vo's en kabouters. De rest van de bevolking zit voldaan ach ter zijn zwart-wit-tele vis ie en- wil nog maar een ding: kleu rentelevisie. De reclame werd wat losser in1-' het taalgebruik, maar verder bleef alles hetzelfde. Misschien- wat extra bezorgdheid over de gezondheid waarvoor echter slanka's en halva's werden op- gevoerd de meervoudig on- verzadigde vetzuren hun intre de deden en er halvarettes en, nicotine-armesigaretten op de,., markt werden gebracht. Maar dan opeens: het rapport,-, van Rome. We hebben te wei-., nig grondstoffen, het geloof in de ongebreidelde economische mogelijkheden worden aan het wankelen gebracht. Er verschijnen nu opeens heel an dere advertenties: wees ver standig met energie, wees zui nig. Een lichte ongerustheid is inmiddels ook tot het publiek doorgedrongen. Maar de echte kater is nog niet aangetreden. Wie werk heeft leeft er nog lekker op los. Geen geld? Ook geen probleem. De banken staan voor u klaar. Nee de grote kater wacht nog op zijn beurt. Voorlopig droomt Nederland nog weg in de nostalgie van grootmoeder- stijd terwijl de Bokma voor iedereen koud staat. Men rea liseert zich volgens de recla memensen nog niet dat niets

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11