Gehandicapten te lang in „wachtkamer" I Onderwijsmedewerkers uit pensioenfonds gezet Nevenfuncties ministers niet openbaar 4 itiek Niet ieder doel heiligt dierenexperiment tisemitisme gesignaleerd in toeristenwereld £eidóe£oivtCMit Zinloos bezoek uit Sovjet-Unie Meer eenheid gewenst in productie van Europees militair materieel STAAT DER NEDERLANDEN 6%% LENING 1378 PER 1373X1338 Trouwerij doorkruist Tour de France )\n/eer ENLAND LEIDSE COURANT roering W M (Van een onzer verslaggevers) IAAG De uitvoering van de Algemene jsongeschiktheids Wet (AAW) ondervindt ritiek. Allerlei instanties zijn bij die |ng betrokken. Het grootste probleem is jiandicapten zo lang moeten wachten als basis van de AAW een voorziening I aangevraagd. ombudsman en de Algemene Nederland- plidenbond hebben een enquête onder bcapten gehouden en de resultaten daar- een „zwartboek" vastgelegd. Die enquête I zo'n duizend reacties op. waarin gehan- vertellen over hun problemen bij de l van de AAW gisteren is het iek aangeboden aan de Tweede Kamer- or Sociale Zaken en de Bijzondere ie Gehandicaptenbeleid irtboek wordt door de samenstellers een Molvan onverm°gen genoemd voor hen die 31 Onordelijk zijn voor gehandicapten in lenleving. :tober 1976 trad de algemene arbeidson- :heidswet in werking Die wet garan- •n inkomen aan mensen die langdurig ingeschikt zijn Op basis van de wet allerlei voorzieningen voor gehandicap- len gefinancierd, zoals- aangepaste huis rolstoelen, prothesen, aangepaste bed- rikosten, en telefoon. De bedrijfsvereni gingen voeren de wet uit. Uit de reacties van zo'n duizend gehandicapten blijkt dat de be drijfsverenigingen onvoldoende voorlichting ge ven over de voorzieningen die ingevolge de AAW kunnen worden aangevraagd. Van de mensen die een voorziening op grond van de AAW aanvroegen kreeg 18 procent bin nen vier weken enig bericht, bij 17 procent kwam dat tussen vijf en acht weken. Van de aanvragers had 1.7 procent na één jaar nog niets gehoord De grote klacht van de gehandicapten is dat zij zo lang op de beslissing moeten wachten, een derde meer dan een half jaar. Nog geen vijf procent ontving binnen een kwartaal de beslis sing over de aangevraagde voorziening. Verder waren er klachten over de aanvragen om woningaanpassing. Niet minder dan 44 pro cent moest tussen één en twee jaren wachten, zes procent maar liefst 4.5 jaar Juist in deze gevallen gaat het soms om schrijnende proble men die een snelle oplossing vergen De ANIB vindt dat de uitvoeringsorganen sneller moeten werken, zodat aan de ellenlange wachttijden gauw een einde komt De regelingen zijn on doorzichtig, zodat de gehandicapten niet weten waar ze aan toe zijn. Het personeel van de uitvoeringsorganen mag wel van goede wil zijn, maar is soms niet goed voorbereid op de aanpak van de probleemgevallen LENING VOOR NKOMO De NOVIB heeft gisteren een lening verstrekt van 100.000 gulden aan Joshua Nkomo, leider van het Patriottisch Front in Rhodesië. Nkomo krijgt hier de contracten op het kantoor van de NOVIB ter tekening voorgelegd. i onzer verslaggevers) Dierproeven, jj het dier leed wordt i is dierenmishande- izij men de zinvolheid t doel van de proef en 'fermijdelijkheid van de i aantonen, vuistregel de proeven in dienst te staan van het te- van ziekte en nood in nsen- en dieren werld. I prof. dr. J. de Graaf, s hoogleraar in de etiek op een door de Ut- 1 biologenvereniging aan 'chtse universiteit ge- •f symposium, leven voor de cosmeti- sche industrie dienen echter uit ethisch oogpunt zonder meer te worden afgewezen. Prof. De Graaf vindt, dat de mens het aangewezen proefdier voor cosmetics is. „Als de mens dat voor zichzelf niet wil, moet hij het de konijnen ook niet aan- Veel dierproeven zouden ach terwege kunnen blijven, indien onderzoekers een goede kennis bezitten van de literatuur. On derzoekers zouden zich ook veel meer moeten afvragen, of de informatie niet op een een voudiger manier kan worden verkregen. Jaarlijks worden in ons land ongeveer 3 miljoen dierproeven genomen, maar binnenkort is voor het doen van proeven een vergunning nodig. Het gebruik van dieren wordt dan verbo den, indien andere methoden beschikbaar zijn. Bij experi menten met dieren waarmee mensen bepaalde gevoelsmati ge bindingen hebben (paarden, honden, katten, apen) dient dan eerst te worden nagegaan of het doel ook met andere proefdieren kan worden be reikt. Volgens dr. Dobbelaar van het ministerie van Volksge zondheid gaat de wet uit van de noodzaak van dierproeven. „Maar niet ieder doel heiligt het dierenexperiment." n bi p de loor (fcn onzer verslaggevers) ;tobei rzien^^AM De Anne Frank Stich- i Amsterdam heeft bij het Nationaal (art# voor Toerisme in Den Haag ge- teerd(huwd te£en samenwerking van het ïaart met de directeur van de Arabische Arabesk, t A. Farouk. Volgens de stichting heeft de heer Farouk directeur van Arabesk: „Wat Amsterdam zich in een vraaggesprek met het Amster- betreft: voor de Arabische toeristen zullen damse dagblad Het Parool aan anti-semiti- er aangepaste tochten door de stad georga- sche uitlatingen schuldig gemaakt. In het niseerd moeten worden. Waterlooplein en bewuste interview laat de heer Farouk omgeving, het Anne Frank Huis en alles weten dat hij een toeristische gids over wat verder duidelijk Joodse betekenis Nederland voor Arabische toeristen zal heeft, zal vermeden moeten worden, wil •publiceren. In verband hiermee stelt de Nederland de zaak niet verpesten." tot- Geen Russisch consulaat in Rotterdam (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG De Rus sische parlementaire de legatie die momenteel een bezoek aan Neder land brengt, heeft er op nieuw op aangedrongen de Sowjet-Unie toe te staan een consulaat in Rotterdam te openen. Minister Van der KLaauw ziet echter geen enkele aanleiding om het eerder door Nederland ingenomen (afwijzende) stand punt te herzien. Een der leden van de Sowjetdelegatie ver klaarde dat jaarlijks 1500 Rus sische schepen de haven van Rotterdam aandoen. Minister Van der Stoel stelde anderhalf jaar geleden de noodzaak daar toe niet in te zien omdat de Russen al een consulaat in Den Haag hebben. Beatrix en Claus naar Australië en Nw Zeeland DEN HAAG (ANP) Prinses Beatrix en Prins Claus zullen van 26 mei tot en met 5 juni en van 6 juni tot 13 juni offi ciële bezoeken brengen aan respectievelijk Australië en Nieuw-Zeeland. Dit gebeurt op uitnodiging van de beide rege ringen. Prinses Beatrix is het tweede lid van het Nederlandse Konin klijk Huis dat Australië en Nieuw-Zeeland bezoekt. Prins Bernhard bezocht beide landen in februari 1973 officieel. De kroonprinses en haar echtge noot zullen er onder andere kennismaken met Nederlandse emigranten. Kamervragen over grotere damesmaten (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Kamerle den Van Muiden en Seijben (CDA) willen van de ministers van Sociale Zaken en van Eco nomische Zaken weten of het juist is dat in Nederland nau welijks dameskleding in grote re maten dan 43 verkrijgbaar is. Als dat wel het geval zou zijn, hoeveel manjaren extra werk gelegenheid voor de confec- tieindustrie kan dan worden geschapen, zo willen ze weten. De Kamerleden dringen aan op maatregelen om te bereiken dat de grote damesmaten wél in de winkels verkrijgbaar zijn. Het bezoek van Russische parlementariërs aan ons land is met enige deining gepaard gegaan. Men zou kunnen stellen dat van een werkelijk overleg tussen de Russen, en hun Nederlandse collega's nauwelijks sprake is ge weest. Een werkelijke discussie over de belangrijke vra gen, werd nadrukkelijk vermeden. Keer op keer is het probleem van de mensenrechten, erkend in het charter van de Verenigde Naties, van Nederlandse zijde tevergeefs aan de orde gesteld. Het is een twistpunt, waaraan de basis voor overeenstemming volledig ontbreekt. De conferentie van Helsinki, inclusief de langdurige voorbereiding, die er aan is voorafgegaan en de evaluatie, die er op is gevolgd, heeft op het punt yan de mensenrechten en de individuele vrijheden, nau welijks verbetering te zien gegeven. De oude, bekende opstelling van Sovjet-autoriteiten en ook parlementariërs is ongewijzigd gebleven: het gaat hier om een binnenland se aangelegenheid, waarmee gij niets te maken hebt. De logica schijnt aan die redenering te ontbreken, omdat ook Rusland internationale verdragen en overeenkomsten over deze kwestie heeft getekend. Maar die politieke daad heeft dan kennelijk alleen betrekking op schending van mensenrechten in andere landen, beoordeeld naar com munistische maatstaven. Zowel tijdens het bezoek, dat een Nederlandse parlementaire delegatie enkele jaren geleden aan Moskou bracht als bij het tegenbezoek thans aan Den Haag zijn de problemen, de vragen en de antwoorden dezelfde gebleven. De conclusies liggen voor de hand. De basis-filosofie van het communisme, dat het belang van de staat, zoals dat door de machthebbers wordt vertaald, gaat boven het belang van de individuele mens, is niet veranderd. On danks de Verenigde Naties en ondanks het Verdrag van-* Helsinki. Om van het in 1967 gesloten cultureel verdrag tussen Nederland en de Sovjet Unie dan nog maar te zwijgen. DEN HAAG Een aantal medewerkers van onderwijsprojecten heeft de strijd aangebonden tegen het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, bij welke rijksinstantie ambtenaren en semi- ambtenaren voor hun pensioen zijn onderge bracht. Zonder enig overleg zijn die onderwijs medewerkers uit het pensioenfonds gezet, om dat ze geen ambtenaar in de zin van de pen sioenwet zouden zijn. De betrokkenen hebben daartegen protest aan getekend. Zij overwegen juridische stappen. Zij hebben de medewerking van minister Pais (On derwijs en Wetenschappen) ingeroepen. Intussen hebben de Tweede Kamerleden Vellenga en Van Ooijen (PvdA) hierover vragen aan de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en Pais (Onderwijs en Wetenschappen) gesteld. De betrokken onderwijskrachten werken aan het door het ministerie gefinancierde GEON- project voor kinderen iri achterstandsituaties. Ze zijn voor hun rechtspositie ondergebracht bij het Algemeen Pedagogische Studiecentrum in Amsterdam. Bijzonder kwalijk noemen de „ex terne medewerkers" de gang van zaken. Hoewel zij als persoon te boek moeten staan in het pensioenfonds, is er alleen een mededeling naar het Studiecentrum gegaan, dat weer een mede deling heeft verstuurd aan alle, niet bij naam genoemde externe medewerkers. In een brief aan minister Pais vechten de' medewerkers de beslissing zelf aan. Zij menen dat zij wel aangemerkt moeten worden als ambtenaar in de zin van de pensioenwet Ze willen voor volgende week woensdag duidelijk heid van minister Pais, anders gaan ze langs juridische weg de beslissing aanvechten. Verder vragen zij de minister met spoedmaatregel van het pensioenfonds ongedaan te maken en ervoor te zorgen dat zoiets niet meer kan gebeuren ERLAND WIL ïrapTIE: doodstraf lit Franse uis, Ordenaar op 181 ïei laeen onzer verslag- len vl) havei HAAG De Ne- "edejiclse regering heeft ijk gevraagd de ge boksleraar Ste- iaux Peccate die in gen is aangehou- ip verdenking van ie moorden in de Ardeche, na uit- ig en berechting veroordelen tot llotine. Van Gis- de d'Estaing wil de re- voudg daarvan een dui- oeld £arant'e hebben ge Raad bepaalde deze ,at de uitlevering van de in toelaatbaar is. For- itekent dit dat de beslis- •r uitlevering nu in han- van staatssecreataris [van Justitie. Viaux Pqc- irdt verdacht van een op een bankkantoor jaar augustus waarbij nsen werden doodgesla- drie zwaar gewond. Bij :htspraak in Frankrijk is is groot dat hij tot de ie wordt veroordeeld. Ivocaat noemt dit een ran barbarisme. tier i in kast lentificeerd RDAM (ANP) Het lag in een kast op een mer in Rotterdam aan- en lijk is door de politie lificeerd als dat van de Belgische loswerk- G. de Moor uit Gent. er de Moor, die werk- s geweest in de Rotter- haven, was al enige we- oorloos. Sectie heeft uit- n dat hij is overleden gevolgen van een aantal ken. Omtrent de dader moord en het motief dat drama heeft geleid tast itie nog in het duister, litgebreide buurtonder- tn het speciale team dat ider leiding van de re- êcomissaris Blaauw be idt met deze zaak, heeft sen duidelijke aankno- unten opgeleverd. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister-presi dent Van Agt is niet van plan de nevenfuncties van minis ters en staatssecretarissen openbaar te maken. Hij deelde dat gisteren in de Tweede Ka mer mee op vragen van de Kamerleden Stoffelen en Vel lenga (PvdA). De lijst met ne venfuncties is vertrouwenlijk aan de Kamerleden ter kennis gebracht. Van Agt zei dat het juiste even wicht gezocht moet worden tussen de bescherming van de' privé-sfeer enerzijds en de in formatie aan de Kamerleden anderzijds. De bescherming van de privé-sfeer rechtvaar digt volgens hem het vertrou welijk karakter van de lijst van nevenfuncties. Vellenga daar entegen zei zich niet te kunnen algemeen de omgeving van de betrokkenen ook wel bekend zal zijn welke nevenfuncties zij" er op na houden. Volgens de minister-president horen ministers en staatssecre tarissen in het algemeen geen nevenfuncties uit te oefenen. Tenminste geen nevenfuncties die de uitoefening van het ambt kunnen schaden of waar in zij profijt zouden kunnen trekken van hun ambt. Van Agt zei het voldoende te vinden als de Kamerleden van de ne venfuncties op de hoogte zijn en voelde niet voor openbaar- indenken wat kennis over ne- heid. „Die kennismaking hoeft venfuncties met de privé-sfeer niet door dertien miljoen men- te maken heeft omdat in het sen tegelijk te gebeuren". ADVIES AAN MINISTER VAN DEFENSIE: Stelende spoorweg-rechercheurs veroordeeld Amsterdam (ANP) Zeven spoorwegrechercheurs zijn gis teren door de rechtbank in Amsterdam in verband met een reeks diefstallen veroor deeld tot straffen variërend van 300 gulden boete tot 12 maanden gevangenisstraf. De officier van Justitie had straf fen tot anderhalf jaar tegen hen geëist. De rechercheurs, die in groeps verband opereerden, maakten in de afgelopen vijf jaar ruim een ton buit door brandkasten en bagagekluizen leeg te halen op de stations, die zij veronder steld werden te bewaken. Zij maakten daarbij gebruik van universeelsleutels die op het hoofdkantoor van de spoor wegrecherche worden be waard. De diefstallen (51 in totaal) werden gepleegd op Amsterdamse stations. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De landen in Europa moeten meer eenheid gaan brengen in hun defensiema terieel. Er moet een einde komen aan de huidi ge situatie, waarin binnen Europa tal van verschillende soorten en typen militaire wa pens, voertuigen en vliegtuigen bestaan. Om deze ontwikkeling een halt toe te roepen, moe-' ten de Europese landen meer gaan samenwer ken op het gebied van ontwikkeling, produktie en aanschaf van defensiematerieel. Deze sa menwerking mag echter niet leiden tot onge wenste vergroting van de wapenproduktie. Dit zijn enkele kernpunten uit een rapport dat de door het vorige kabinet ingestelde Advies raad Defensieaangelegenheden (ADA) gisteren heeft aangeboden aan minister Scholten (Defen sie) en de leden van Eerste en Tweede Kamer. Het is de bedoeling dat minister Scholten het advies van de ADA overneemt, om het vervol gens ter kennis te brengen van de Europese NAVO-partners en van andere Europese landen, die geen lid van de NAVO zijn, zoals Frankrijk. In een toelichting op het rapport van de ADA verklaarde de heer H. J. Neuman, directeur van het Instituut voor Vredesvraagstukken, lid van de ADA en tevens één der opstellers van het rapport, dat door betere Europese samenwerk ing op het gebied van militair materieel de gevechtskracht van de gezamenlijke landen naar schatting 30 procent kan toenemen. ADVERTENTIE bedrag open bedrag koers de koers wordt uiterlijk op 24 april 1978 vastgesteld rente jaarlijks op 1 juni aflossing in 20 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1979 af vervroegde aflossing is van 1 juni 1988 af mogelijk. Tot 1 juni 1993 tegen 103 daarna tegen 102 inschrijving 26 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 juni 1978 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Jaar cel en TBR geëist wegens doden zoontje GRONINGEN De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen heeft gisteren te gen een 24-jarige man uit Leek een jaar cel met aftrek en ter beschikkingstelling van de re gering geëist. Officier van jus titie mr. P. Dorhout achtte doodslag van het drie maan den oude zoontje van de man en mishandeling van zijn vrouw bewezen. In de nacht van 13 op 14 okto ber 1977 kwam De G. drohken thuis. Hij kreeg hierover woor den met zijn vrouw. Hij pro beerde haar te wurgen, maar de vrouw wist zich van hem te ontdoen en vluchtte naar de buren waarna zij de politie waarschuwde. Daarna gooide hij zijn zoontje eerst op de grond en sloeg het vervolgens met het hoofd tegen de voeten plank. De raadsman bepleitte onmiddellijke ingang van de behandeling in het kader van terbeschikkingstelling. LEIDEN IN LAST Leiden (ANP) De Ronde van Frankrijk loopt bij de start op donderdag 29 juni in Leiden de kans in de wielen te worden gereden door één of twee huwelijken. Twee aanstaande bruidsparen, die uit gerekend op die donderdagmiddag de huwelijksvol trekking hebben vastgesteld, hebben de gemeente te kennen gegeven dat zij de trouwdatum wel willen verschuiven, een derde paar is in onderhandeling met de gemeente Leiden, maar het vierde stel dat op 29 juni in de echt zal worden verbonden in het stadhuis aan de Breestraat, waar de karavaan in de proloog doortrekt, is onvindbaar. Eén bruidegom heeft de gemeente reeds te kennen gegeven dat hij de uitnodigingen reeds de deur uit heeft en derhalve de trouwdatum niet kan verplaatsen. De gemeente probeert nu een speciale regeling te treffen, want een uur voordat betreffend stel trouwt wordt de route van de proloog hermetisch afgesloten. Zij denkt erover de bruidsstoet met een bus tussen de reclamewa gens door te loodsen, of de bruidsstoet per rondvaartboot naar het stadhuis te brengen. Ten aanzien van het nog niet opgespoorde echtpaar heeft onderzoek van de gemeente nog geen resultaat opgeleverd. De achternaam van het meisje is Filippo, een familienaam die veelvuldig in Leiden voorkomt. De naam van de bruidegom komt in Leiden slechts eenmaal voor, maar de desbetreffende zoon heeft beslist geen trouwplannen. Het moet dus om een niet-Leide- na£r t»*•»-» Morgen zal een rug van hoge luchtdruk voor droog weer met zonnige perioden zorgen. Ook zullen de middagtemperaturen op een wat hoger niveau komen te liggen. Deze rug ontwikkelt zich aan de voorzijde van een actieve depressie die van het zeegebied even ten noorden van de Azoren naar de Britse eilanden koerst. Fronten van de depressie kunnen zondag west-Frankrijk bereiken. In het westelijk Middellandse zee gebied, waar het vandaag tamelijk wisselvallig weer was, komt enige weersverbetering. Een hogedruk- gebied breidt zijn invloed geleide lijk via Portugal en Spanje naar het oosten uit Weerbericht van vanmorgen 7 uur Weer Max Neer- Klagenfurt Kopenhagen Vooruitzichten voor zondag: Overwegend droog met zonni ge perioden. Weinig verande ring in temperatuur. Weers vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor zon dag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et- mftal: 80 procent

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9