Verkeersdiploma's voor 1273 Leidse scholieren Plan voor bruggetje tussen Waaghoofd en Stille Mare fC&l RAADSCOMMISSIE WEERLEGT BEZWAREN KAMER VAN KOOPHANDEL -lircus Mikkenie op chuttersveld -usdiensten wijzigen door corso eciliacomplex in 2,5 jaar voltooid Zorgen voor "Diogenes' Jolanda was koningin te rijk met haar gewonnen gele racefiets Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen J" tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi- j ge telefoon'is 071-122244;; u kunt dan naar toestel 18 vragen. NI 'AD/REGIO LEIDSE. COURANT VRIJDAG 21 APRIL 1978 PAGINA 5 LEIDEN De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken heeft gisteravond una niem besloten, dat de mogelijkheid aangehouden moet worden om het „toekomstig bruggetje" tussen de Stille Mare en het Waaghoofd in het bestemmings plan „De Camp" te handhaven. Gedacht wordt aan de bouw van een bescheiden bruggetje dat harmo nieert met de historische omgeving. Door de realisa tie van deze brug zal een nieuwe verbinding tussen de twee belangrijkste aders van het kerknwinkelge- bied, de Haarlemmerstraat en de Breestraat, worden gecreëerd. Wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening) besloot op voorstel van de heer L. Beijen een maquette van de toekomstige situatie rond de Donkersteeg, die naar men hoopt minder publiek zal hoeven te verwerken als de brug gebouwd is, te laten maken. Aan de hand van de maquette zouden de commissieleden dan kunnen bekijken of de brug onveranderd in het bestemmingsplan kan worden opgenomen of enige wijzigingen dient te ondergaan. Het opnemen van de brug in het bestemmingsplan van de Camp is wense lijk, omdat een eventuele subsidie van het rijk hier door zou kunnen worden verkregen. Het bestemmingsplan de Camp heeft, zoals bekend betrekking op het gedeelte van de binnenstad dat ligt tussen de Oude Vest, Lange Mare, Apothekersdijk en de Turfmarkt. Dit gebied staat aangemerkt als saneringsgebied. De Kamer van Koophandel in Leiden heeft bij de gemeente een bezwaarschrift ingediend, waarin onder meer de projectie van een brug tussen het Waaghoofd en de Stille Mare werd ontraden. De Kamer vmdt dat een dergelijke brug niet in het stadsbeeld past en niet bijdraagt tot de optimalisering van de winkel--' en verblijfsfunctie in de binnenstad. Deze kritiek werd gisteravond zoals gezegd door de raadscommis sie weerlegd. Eveneens kon het bezwaar van de KvK tegen het feit dat de Camp op de plaats van de vroegere Vrouwen kerk met een zevende café mag worden verrijkt, in de ogen van de commissieleden weinig waardering krijgen. De Kamer acht uitbreiding van de zes in het plan opgenomen cafés niet wenselijk, omdat er dan een te grote concentratie van dergelijke gelegenheden zou ontstaan. De commissie oordeelde hier anders over en toonde zich juist verheugd over een zevende café in de Camp: en het liefst nog wel een café met terras. In de klas van juffrouw Schrijver van de Stadhouderslaanschool ging een dezer dagen een gejuich op toen hoofdagente Laura Chari- tè de kinderen kwam vertellen dat gegaan, maar we hebben tot nu toe nog niemand kunnen vin den. Het is ook wel een beetje begrijpelijk, dat niemand staat te springen om dit te doen, want met dit werk is meer dan een halve dagtaak gemoeid". Hoe dan ook, het bestuur van het V.V.N. is er dit jaar toch in geslaagd om een groot aan tal mensen op te trommelen, die ruim 1500 verkeersproeven riet dat ze er een paar slapeloze achten door heeft gehad, maar Dch heeft Jolanda van den Berg, net haar ouders en zusje Yvonne vonend aan de Leidse Diamant- aan, sinds zondagavond tot voensdagmiddag een beetje op 1 ïaar zenuwen geleefd. Zondag avond dacht vader Van den Berg aan een flauw grapje toen er verd opgebeld met de medede- ing dat Jolanda via een pop- >rijsvraag een heuse racefiets ge- vonnen had. „Wie belt er nou :ondagsavonds over een prijs vraag? Maar toen dinsdag ene >rief kwam met hetzelfde blijde lieuws, moesten we het wel gelo ren", aldus meneer Van den 3erg, die woensdagmiddag even thuis kwam aanwippen om getui ge te zijn van het grootse mo ment dat de fiets arriveerde bo venop de gestroomlijnde wagen van de Union-wielerploeg met oud-wielrencrack Rini Wagtmans achter het stuur. Even tevoren had hij nog aan een potentiële klant alle mogelijkheden van een super-elektronisch orgel uitge legd, maar daarna had hij de orgels de orgels gelaten. Jolanda, net 12 jaar geworden, had met vele andere lezers en lezeressen van het popmuziek-maandblad Muziek Parade, dat in Leiden z'n glanzende en onthullen de aanschijn krijgt, meegedaan aan een prijsvraag rond de Alessi Bros. De Alessi Bro(ther)s zijn twee Engelszingende aan minnige joingen, tevens broers, die vele harten sneller doen kloppen ais ze hun mond opendoen en bekoorlijk met hun hoofden manoeuvreren. Deze broers heb ben het helemaal gemaakt sinds hun vertederende song „Oh Lorri" in de groe ven werd geperst. In elk geval vond Muziek Parade het een gelukkige gedach te om rond deze knapen in samenwerking met het fietsenmerk Union aan promotie te doen. Er werden vijf van die racefiet sen uitgeloofd onder degenen die meer dan een oppervlakkige belangstelling voor Billy en Bobby hebben. Er moesten een paar vraagjes worden beantwoord, een tekening diende gemaakt en een tweeregelig rijmpje met daarin de woor den Alessi en Fiets. Ook moest je schrij ven waarom je Billy en Bobby nou zo goed of niet goed vond. Allemaal koren op de molen van Jolanda, die de Alessi Bros helemaal het einde vindt, onwijs goed. De muren van haar kamertje gaan schuil achter posters en stickers met het frisse Amerikaanse duo erop in allerlei verschijningsvormen. Na tuurlijk heeft ze ook een Alessi-plakboek. Zus Yvonne van 13 vindt dat best, maar zij is idolaat van ene Rod Stewart die het iets grovere werk belichaamt. Jo landa draaide haar hand niet om voor de vragen van Muziek Parade en haar slagzin was een winnares waardig: „The Alessi Brothers nooit een flop, met de fiets nog sneller aan de top". En daar zat ze nou, wat bleekjes wach tend in een soort Sinterklaasstemming, giechelend gezelschap gehouden door zus Yvonne en vriendinnetje, eveneens Jo landa geheten. Half vier zou Rini Wagt mans, eens racer van de eerste orde todat z'n loopbaan werd doorkruist door een hartaanval, thans bondscoach van de KNWU, arriveren met in z'n „karavaan" een meneer van Union, Muziek Parade man John McFarlane en fotografe Ada (Pepper) Pelle. In de huiskamer zat toen al fietsfanaat en Directeur Sportief van de Tour de France in Nederland, Joop Riethoven, grote vriend van Rini achter een pilsje. Moeder Van dpn Berg zei: „Nou is het zover, meid". En Joop: „Mis schien krijg je wel een jongensfiets". De spanning bleef er bij Jolanda in. Vóór me op tafel moest ik steeds maar naar die krant kijken met een grote vette kop: lichaam van Moro nog spoorloos. Het Brabants kwartiertje (Wagtmans resi deert in het „Rome" van de Nederlandse wielersport, het plaatsje St. Willebrord) werd aangevuld met een Leids kwartier tje en bijna anderhalf uur later kon Jolanda. opgewonden uit het raam kij kend, roepen: „Oh, 't is een gele..." Dat was de auto van Rini, in de „nationale" kleur van Union, met drie fietsen op het dak. Met z'n allen renden we de trap af voor de ceremonie protocolair, het groot se moment dat Jolanda met een bos bloemen in de hand op haar pas verwor ven gele racefiets-met-laag-frame en met tien versnellingen kon gaan zitten. „Joh, Rini Wagtmans en Joop Riethoven schenken Jolanda haar racefiets wat hardstikke leuk.." Aan de overkant had heel lang een jongetje met een fiets gestaan, een wielrennertje, wiens opa in de krant had gelezen, dat Rini Wagtmans zou komen. Het ventje hield het helaas niet zo lang uit en was verdwenen toen de vertegenwoordiger van z'n voorland zijn ploegauto parkeerde. Wagtmans en de zijnen hadden vertraging ondervonden bij het afleveren van al die fietsen; bij zessen moesten ze nog naar Soest. Vader Van den Berg, die weer terug moest naar de orgels, droeg Jolanda's ranke racefiets naar boven in de slaapkamer. „Toch leuk, van Muziek Expres", waagde Joop Riethoven, voor deze vergissing beloond met een laatdunkende blik uit de angel- saksische ogen van John McFarlane. Jo landa was allang in de zevende hemel met haar blinkende fiets. En eigenlijk dank zij de Allessi Bros. gÊfantendressuur bij Mikkenie DEN Circus Mikkenie is naam van een nieuw Neder- dse circus, dat dit week- hu le een aantal voorstellingen >rd -eiden en omgeving zal ver- h« gen. Vroeger, tegen het eind de jaren veertig, was Mik- vfce een bekende naam in de :uswereld. De familie Mik- lie had toen een eigen circus r jc I veel roem oogstte. Dit ging int Ier failliet, zodat de naam khf Mikkenie in de loop der jaren zijn betekenis verloor. Rob Rit- man, een bekend circu&fanaat, wil dat nu gaan veranderen. Zijn Nederlandse Circus Com binatie BV zal het nieuwe cir cus exploiteren en hij hoopt dat Mikkenie weer net zo be roemd wordt als vroeger. Van de familie Mikkenie heeft hij toestemming om hun naam te gebruiken. In Leiden staat het circus za terdag 22 en zondag 23 april op het Schuttersveld. Beide dagen 'zijn er twee voorstellingen. Za terdag beginnen deze om drie uur 's middags en acht uur 's avonds, zondag om half twee en vier uur 's middags. In Noordwijkerhout staat het cir cus maandag 24 april op de I Brink. Dan is er een voorstel- ling om kwart over vier en om I acht uur 's avonds. 1IDEN De Noord-Zuid Hollandse Vervoers latschappij n.v. heeft in verband met het oemencorso dat morgen, 22 april door de llenstreek rijdt, de busdiensten gewijzigd. n zes tot tien uur rijdt lijn 50 tot Haarlem, n kwart over tien tot half één tot Hillegom kwart voor een tot half twee tot Lisse, van art voor twee tot kwart voor drie tot Sassen- m en van drie uur tot half vier tot Warmond, nuit Haarlem zijn de diensten tot en met vijf ?r tien ongewijzigd. Tot en met vijf over twaalf komen alle busdiensten te vervallen. Tot en met vijf over twee rijdt lijn 50 tot Benne- broek, tot en met vijf over half drie rijden de bussen tot Hillegom, tot en met tien voor drie tot Lisse. En vanaf vijf over drie rijdt lijn 50 weer naar Leiden. De busdiensten van de lijnen 40, 42, 90 en 92 ondervinden tussen kwart voor vijf en acht urn- enige vertraging. Dit in verband met het feit dat het corso dan door de gemeente Noordwijk gaat. IDEN Het Ceciliacom- x in de Camp kan binnen eeënljalf jaar gerestaureerd uitgebreid zijn en aldus als iseum voor de Geschiedenis Natuurwetenschappen nst gaan doen. Ko als bekend verkeren de on- rrt "handelingen tussen de Rijs- gebouwendienst en de gemeen te Leiden over de aankoop van het complex in een vergevor derd stadium. In de commissie voor ruimtelijke ordening wer den gisteravond enkele toevoe gingen in de door de Rijksge bouwendienst voorgestelde be bouwingsmogelijkheden goed gekeurd De totale kosten die met de uitbreiding en restauratie van het Ceciliacomplex gemoeid zijn, worden geraamd op tien miljoen gulden. De bouw neemt anderhalf jaar in beslag en de verhuizing van de mu seuminboedel zal ongeveer een jaar gaan duren. bileum K G ïsi IDEN Muziekvereniging G presenteert in het ka- van haar jubileumviering erdag 27 mei een feestelijk ap gramma in de Staadsge- in 'rzaal. Zowel Jong K G het Senior-korps verlenen, taan hun medewerking, groot aantal plaatsen is sr eserveerd voor geestelijk j 'andicapten. Een bekende visie-presentator zal het 'gramma aaneen praten. LEIDEN De stichting Dio genes gaat een zorgelijke tijd tegemoet. Een aantal plannen voor restauratie ligt klaar, maar het ontbreekt de stich ting aan middelen om tot uit voering over te gaan, doordat de subsidie zeer traag afkomt. Mogelijk zal dit jaar alleen kunnen worden gestart met de restauratie van de panden Vierde Binnenvestgracht 28 en Wolsteeg 1. Deze panden liggen in rehabilitatiegebieden. De overige restauratieplannen kunnen niet worden uitgevoerd omdat deze niet kunnen wor den gesubsidieerd in het kader van de stadsvernieuwingsrege lingen. DE ALESSI-BROERS MOESTEN HET WETEN LEIDEN - Deze week heeft Veilig Verkeer Nederland in Leiden op 55 scholen de uitrei king verricht van 1273 ver- keersdiploma's aan de geslaag de leerlingen van de „verkeer- sproef '78". Even heeft het erop geleken, dat Leiden hele maal geen verkeersexamens op het basisonderwijs zou krij gen. De heer R.F.S. Voerman van het V. V. N. heeft 25 jaar lang de organisatie van het verkeersexamen op zijn schou ders genomen, maar sinds hij met funcioneel leeftijdsontslag bij het Leids politiekorps af zwaaide wilde hij zijn extra functie bij het V.V.N. toch wel naast zich neerleggen. Alles is gelukkig nog goed gekomen, doordat Voerman zijn advise rende stem vanachter de schermen liet spreken en enige mensen bereid vond om ook dit jaar weer tijdens het afne men van de examens van de partij zijn. Een reorganisatie bij Veilig Verkeer Nederland, afdeling Leiden, heeft ertoe geleid, dat er in elk geval een nieuw afde lingsbestuur in het leven kon worden geroepen. De voorzitter van dit bestuur is de heer N. Ober (afdeling onderwijs van het stadhuis) en hij zegt, dat het beslist niet meevalt om een waardig opvolger voor de heer Voerman te vinden. „Voerman heeft fantastisch werk voor het V.V.N. verricht. 25 jaar geleden heeft hij in zijn eentje het hele verkeersonderricht in Leiden op poten gezet. Hij heeft er bijna al zijn vrije tijd ingesto ken. Toen hij bij de politie wegging heeft hij dit werk toch nog een aantal jaren gedaan, maar hij vond, dat na zo lange tijd een jonge en frisse opvol ger zijn taak over moest ne men". „We zijn bij de rijks- en ge meentepolitie aan het zoeken wilde corrigeren. 84,9 prdcent, dat betekent 1273 leerlingen, is dit maal door het pittige ver keersexamen heengerold. 5,2 procent van de leerlingen van het basisonderwijs bereikte de eindstreep met nul fouten en zij kregen voor deze bijzondere prestatie het speldje van Veilig Verkeer Nederland uitgereikt. Het praktische verkeersexa- m£n is dit jaar wegens gebrek' aan mankracht komen te ver vallen. Normaal zijn het ouders van kinderen, politie-agenten en anderssoortige vrijwilligers, die zich hiervoor aanmelden, maar dit jaar was het aanbod niet zo groot. Daarbij komt nog, dat de verkeessituatie in Leiden dusdanig chaotisch en gevaarlijk is, dat het onverant woord is om kinderen aan dit onderdeel mee te laten doen. Er zouden speciale verzeke- ringsvoorwaarden gemaakt moeten worden om in geval van ongevallen de slachtoffers schadeloos te stellen. „Maar als zoiets al nodig is, dan kan je het praktisch examen maar be ter laten vallen en maar wach ten tot je elders in een rustige stadswijk met de kinderen de straat op kan. Ik hoop, dat dit volgend jaar zo ver kan zijn", aldus de heer Ober. zij allemaal voor de verkeersproef geslaagd waren. De jonge gedi plomeerden konden het van blijd schap niet nalaten om onze foto graaf Theo Ringers als blijke van waardering, dat zij op de foto mochten, hun tong uit te steken. Links van mevrouw Charité staat Heléne Brouwer, die als enige van de klas het verkeersexamen fout loos behaalde. Zij kreeg het speldje van Veilig Verkeer Neder land.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5