Vuilstort aan Delftweg onmiddellijk sluiten D'66 Leiderdorp gaat gewoon door Leiderdorpse commissie liep winkelcentra af MEER WOONRUIMTE VOOR JONGEREN CCP-RAADSLID HAAKT AF KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT CONCLUSIE PROVINCIALE WATERSTAAT: NOORDWIJKERHOUT Vol gende week verschijnt er bij G.S. een rapport van provin ciale waterstaat waarin gead viseerd wordt de vuilstort plaats langs de Noordwijker- houtse Delftweg onmiddellijk te sluiten voor het storten van zowel bedrijfsvuil als agra risch afval. De vuilnisbelt die al met ingang van 1 januari van dit jaar gesloten had moe ten zijn, is nog steeds geopend. De suggestie die het statenlid Wim van den Berg destijds opperde om de vuilnisbelt open te houden voor het stor ten van bloembollenafval, wordt in het rapport niet ge honoreerd. Kwekers uit de om geving kunnen het agrarisch afval naar het VAM-overlaad- station in Voorhout brengen. De meerkosten van ongeveer 200 gulden per jaar voor een middelgroot bedrijf worden niet onoverkomelijk geacht. Bovendien verzetten de bollen- kwekers rond de vuilstort plaats zich tegen het openhou den voor bollenafval omdat ze bang zijn dat besmettelijke ziektes van de vuilstortplaats op hun land zullen overwaaien. Het feit dat de gemeente Noordwijkerhout geen haast maakt met het sluiten van de belt wordt door de provincie gezien als een ernstig kwaad. Nog dagelijks rijden vrachtwa gens met bedrijfsvuil af en aan. De wettelijke toegestane hoogte is al lang overschreden. Een woordvoerder van de pro vincie deelde desgevraagd me de „dat het aan de gedeputeer de Engelsman ligt of de slui tingsdatum in een waarschu wingsbrief zal worden hardge maakt. Als de gemeente dan toch blijft doorgaan met het storten, loopt men het risico straks aansprakelijk te worden gesteld voor het noodzakelijke afgraven van de stortplaats.' De gemeente Noordwijkerhout verdedigt zich met de stelling dat de vuilstortplaats uit nood is geboren. De heer De Boer van Openbare Werken: „De stortplaats wordt gebruikt door bedrijven uit de gehele bollen streek. Alvorens tot sluiting over te gaan, moet worden ge zocht naar een alternatieve mo gelijkheid anders lopen we het risico dat de bedrijven dat af val her en der clandestien gaan storten. Het zoeken naar een andere mogelijkheid is dan ook een taak van de provincie. Noordwijkerhout zelf heeft geen enkel belang bij het open houden van de vuilnisbelt, inte gendeel, we willen er dolgraag van af." Alternatief De vuilstortplaats is alle partij en behoorlijk zwaar op de maag komen te liggen. Dat er geen redelijk alternatief is voor bedrijfsvuil, maakt het zoeken naar een andere stortplaats noodzakelijk. Dit is een aktivi- teit die zowel provincie als Noordwijkerhout en de bollen streekgemeenten gaarne aan elkaar overlaten. „Het sluiten van de belt is een papieren oplossing, in de praktijk liggen dit soort zaken altijd even wat moeilijker." aldus de heer De Boer. „Belangrijk is dat de stortplaats acceptabele vormen houdt in het landschap. Door dat de ondergrond compri meert, zal de stortplaats flink zakken. Binnenkort moeten G.S. en de gemeenteraad een uitspraak doen over de bestem ming. Het gemeentebestuur denkt in het kader van recrea tievoorziening aan de realisatie van een landschapspark." Naar aanleiding van het besluit dat G.S. vorig jaar nam, om de vuilnisbelt met ingang van 1 Het oppervlaktewater nabij de belt is veranderd in levenloze poelen en dode kanalen. januari 1978 te sluiten, stelde het Statenlid Van den Berg (Boerenpartij) voor om de belt open te houden voor het stor ten van agrarisch afval. Dit zou milieuvriendelijk en sterk in klinkend afval zijn. Nog voor een onderzoek hiernaar was begonnen, protesteerden om wonende kwekers. „In bolle nafval komen ziektes zoals geelziek en aaltjesziek voor. Tot op heden bleven de schade lijke gevolgen beperkt omdat er industrievuil en puin over het bollenafval werd gestort. Als dit niet meer gebeurt brengt de wind alle ziektes over," zo luidde de inhoud van een bezwaarschrift. Een deskundige van het labo ratorium voor bloembollenon- derzoek kon de verontruste kwekers niet geheel ongelijk geven. „In de regel storten de tuinders geen ziek materiaal op de vuilnisbelt. Maar wordt het op het eigen terrein met chemi sche middelen vernietigd. Ook na uitdroging van de besmette bladeren, kunnen de bacteriën nog maanden actief zijn," zo stelde hij. Milieu Intussen krijgt de vuilnisbelt steeds meer vat op het milieu rond de provinciale „doorn in het oog". Het doorsijpelen van regenwater, met daarin opge loste milieugevaarlijke stoffen, is de oorzaak van de slechte staat waarin nabijgelegen bo men, gras en sloot verkeren. Levensgrote ratten hebben minder last van vervuiling en brengen veel schade toe aan de gewassen van de omliggende bedrijven. Tot voor kort werd ook in put ten bij de vuilnisbelt, varkens- gier geloosd. De grote hoeveel heid zuurstof die nodig is voor de afbraak hiervan, heeft de sloten veranderd in dode kana len. De naaste buren van de vuil stortplaats zijn de broers Paul en Henk Verdegaal. Zij maken zich ernstig zorgen over de toe komst van hun bedrijf. „We hebben nooit geklaagd omdat er telkens weer gezegd werd dat de vuilnisbelt binnenkort gesloten zou worden. Toen de hele omgeving twee jaar gele den te kampen had met het gevreesde geelziek, werden wij met de nek aangekeken door onze buren en niet de gemeente die jaarlijks ruim 400.000 gul- j den aan de belt verdient." ED OLIVIER I De Leiderdorpse shopping-tour" in het winkelcentrum in Rijnsburg ing >rij vor [one vrai >rie ïiei yen' 3erj Leiderdorp Leden van de Commissie Mid denstandsaangelegenheden in Leiderdorp, waaronder wethouder Gordijn (CDA), het raad slid mevrouw Gener (VVD), ,het raadslid De Water (PvdA) de heer Jansen namens de Consu menten Bond, de heer Schulte namens de Ka mer van Koophandel, twee plaatselijke winke liers, een consument en architect Ten Hoove, hebben gisteren een bezoek gebracht aan win kelcentra in de regio, om zich te oriënteren over de mogelijkheden van een winkelcentrum in het oude deel van Leiderdorp. Zoals bekend willen velen in de gemeente naast het nog te realiseren winkelcentrum in Winkelhof, ook een centrum in het oude deel van Leiderdorp en bij voorkeur op de plaats waar thans het gemeentehuis is gevestigd. De winkelcentra die bezocht zijn waren alle gelegen in de oude kern van het dorp Het idee om van het raadhuis, na de verhuizing naar het nieuwe in Winkelhof, een cultureel centrum te maken is bij een groot deel van de gemeenteraad "niet aangeslagen. Wel wil men naast een winkelcentrum in het oude dorp een culturele voorziening treffen. Beslissingen hie romtrent zijn echter door de raad voorlopig nog niet te verwachten. Over de mogelijkheden en de uitvoeringen van een winkelcentrum hebben leden van de mid denstandscommissie zich gisteren uitvoerig kun nen oriënteren. Zij brachten een bezoek aan het winkelcentrum „In de Hoftuin" in de gemeente Rijns burg, aan het centrum in Nieuw-Vennep „Plein 7" en het pas geopende centrum daar „Venneperhof". Daarna werd een bezoek ge bracht aan de winkelcentra in Mijdrecht, waar bij een winkelcentrum in een voormalige fa briekshal vooral om zijn doelmatigheid de aan dacht trok. Uit alle bezoeken aan de centra bleek dat de samenwerking tussen de winkj en de gemeente bijzonder goed is. De commissie meent dat het in de toekonj realiseren winkelcentrum aan de Hoofdj geen concurrent mag zijn voor Winkelhi omgekeerd. Daarom staan zij een gezellig| eenvoudig en doelmatig centrum voor oude dorp, met een bakker, een slagerl groenteboer, een levensmiddelenzaak en| schien een drank en delicatessenzaak. Zij zien het liefst een overkapt winkelcenl zodat de bezoekers geen nadelige invloetj het weer zullen hebben. Bij het bezoek j winkelcentrum „Plein 7" in Nieuw-Vel bleek ook dat een koffieshop in zo'n cerl geen overbodige luxe is. Niet alleen gee^ sfeer en bevordert zo'n koffietent het ondei kontakt met bewoners uit de buurt, het pasj veel meer in het gezicht van een oude i kern. Aanvankelijk veronderstelde men koffieshop in Nieuw-Vennep geen succj hebben, omdat men dacht dat de dames elkaar op de koffie zouden gaan, maarj bleek minder waar. De zaak loopt zo goei hij elke prognose omtrent de omzet slaat. J door wil de middenstandscommissie ook het toekomstige winkelcentrum pleiten voj komst van een koffieshop. Mochten de wensen van de commissie werlf heid worden dan zal het huidige raadhuis f schijnlijk moeten worden afgebroken, oi| een doelmatiger verdeling van de ruin komen. Daar dit idee bij sommige commisl den toch wel leed deed opperde mevrouw (WD) om maar in het gemeentehuis wat ge fan», ge winkeltjes onder te brengen. Eerst zal ei moeten worden gewacht op het distributie nologisch onderzoek, voordat men weet w; beste bestemming is voor het oude dorp. LEIDERDORP Ron Jolly voorzitter van het bestuur van D'66 heeft in het gisteravond ge houden politiek café een verklaring afgegeven over het te volgen beleid van D'66 in de komende vier jaar. Verder sprak hij zijn hoop uit dat de kiezers van D'66 voor de komende gemeenteraadsverkiezingen toch hun stem uit zullen brengen en niet thuis zullen blijven. Om D'66 moreel te steunen hebben gisteravond in het politiek café zich twee mensen als lid aangemeld bij D'66. Zoals bekend kan de Leiderdorpse afdeling van D'66 niet deelnemen aan de gemeenteraadsver kiezingen. Partij-secretaris van D'66, R. Weggen was precies drie minuten te laat met het inleve ren van de kandidatenlijst op het Leiderdorpse hoofdstembureau. Het inleveren van de lijst is één van de voorwaarden om mee te doen met de gemeenteraadsverkiezingen. Dit is wettelijk geregeld, evenals de openings- en sluitingstijden van het bureau. Het stembureau was dinsdag middag tot vijf uur geopend, en doordat de partijsecretaris om drie minuten over vijf arri veerde kon de kandidatenlijst niet in ontvangst genomen worden. In de afgelopen raadsperiode deelde D'66 één raadszetel met de PPR. Dit keer zouden de democraten zelfstandig met een lijst de verkiezingen ingaan. In de verklaring die voorzitter Ron Jolly gister avond in het politiek café afgaf stond dat het hen door een betreurenswaardige samenloop van omstandigheden niet was gelukt de kandi datenlijst in te dienen binnen de termijn die door de kieswet is voorgeschreven, met het gevolg dat D'66 niet aan de verkiezingen voor de gemeenteraad op 31 mei kan deelnemen. Zij hebben als bestuur met alle hen daartoe ten dienste staande middelen gezocht naar wegen die alsnog naar aanvaarding van hun lijst zou den kunnen leiden. Helaas hebben zij moeten vaststellen dat zij de nu ingetreden situatie als een gegeven feit onder ogen moeten zien. Zij stellen verder dat het van primair belang is nu het uitstekende programma niet verloren te laten gaan Het bestuur van D'66 zal daarom op korte termijn een ledenvergadering bijeen roepen en plannen om dit te verwerkelijken voorleggen. „Wij zijn een ervaring rijker geworden. Verge ten is een menselijke fout. Het is de schuld van ons allemaal. Het mag niet in de schoenen van onze secretaris worden geschoven", aldus Joep Fakkel, lijsttrekster voor D'66 in Leiderdorp „We hebben de trein gemist en die gaat pas weer over vier jaar. Maar we gaan gewoon door, ik heb het nu allemaal een beetje verwerkt en we blijven gewoon aktief met leden- vergaderingen, het bijwonen van alle commissies, en uiteraard de raadsvergaderingen en zo hopen we toch nog iets van onze wensen en plannen te realiseren", aldus Joep Fakkel, in het politiek café in Leider dorp. Voorhoutse werkgroep: Van een onzer verslaggevers) VOORHOUT De Huisvestingswerkgroep voor jongeren van het Voorhoutse KWJ heeft gister- avond aan de gemeenteraad een rapport aangebo den over de huisvestingssituatie in de gemeente Voorhout. Het boekje dat volgende week huis-aan- faiuis in Voorhout verspreid zal worden geeft naast een verantwoording van de aktiviteiten van de werkgroep, informatie over de benarde situatie v/aarin Voorhoutse jongeren verkeren. Tenslotte wordt een alternatieve inschrijvingslijst geïntro duceerd. Deze lijst is gemaakt voor jongeren vanaf 18 jaar die bij het gemeentebestuur bot vangen. Als er voldoende belangstelling bestaat wordt de lijst te zijner tijd aan het gemeentebestuur aange boden. De werkgroep Huisvesting probeert de gemeente Voorhout er toe te bewegen, huisvesting voor jonge ren vanaf 18 jaar te verzorgen. Met name voor jongeren die alleen of met z'n tweëen zelfstandig willen wonen. „Tot dusver is het zo dat ongehu de den pas op dertigjarige leeftijd kunnen wor1' ingeschreven, terwijl alleenstaande vrouwen maal niet ingeschreven worden", zo stelt het port. In het kader van de verschenen „Nota Dam" wordt door de werkgroep gewezen op subsidiemogelijkheden voor de bouw van een- tweepersoonshuishoudens. De nieuwbouw voor jc geren valt volgens deze nota buiten het bouwcont gent van de gemeente. Ook bestaat de mogelijkhf om bestaande panden te verbouwen voor jongt he gen. Cuswt ue ha veel VOORHOUT - Het CCP- raadslid C. A. M. van Leeu wen heeft met onmiddelijke ingang zijn lidmaatschap van het CDA opgezegd. Hij wil ook niet meer namens de CCP in Voorhout in de ge meenteraad zitten, maar wil de raadsperiode uitzitten als onafhankelijk lid. Burgemeester Van de Wouw las gisteravond de beslissing van de heer Van Leeuwen voor. Deze kon wegens een verblijf in het ziekenhuis niet persoonlijk aanwezig zijn. De heer Van Leeuwen stond voor de komende gemeente raadsverkiezingen op een ze vende niet verkiesbare plaats op de CD A-kieslijst. De gisteravond bijeengeko men gemeenteraad verldaar- de het bezwaarschrift tegen een gymzaal in de sporthal aan de Jan van Beierenweg ongegrond en stelde het be stemmingsplan voor dit ge bied vast. NOORDWIJK Het gemeen tebestuur van Noordwijk wil het gebruik van zeilwagens op het Noordwijkse strand gaan indammen. In de toekomst zal een ontheffing van het college van b. en w. nodig zijn om op het strand met een zeilwagen te rijden. Diverse bezitters van deze voertuigen hebben inmiddels op het gemeentelijke voorne men gereageerd door zich te gaan bundelen in een vereni ging, die bindende regels gaat stellen aan de aangesloten re gels. Een van die reden is on- Zeilwagens Noordwijk aan banden der meer, dat bij druk st bezoek in de weekeinden sport niet wordt beoefend. Li UÉ IDEI* latsch oemei llenst n zes n kw kwj art vi nuit 1 ir tie eci Voorsehotense raadsvrouw wil subsidie VOORSCHOTEN - De sociale raadsvrouw in Voorschoten heeft het gemeentebestuur sub sidie gevraagd. In het afgelo pen jaar heeft zij 140 cliënten ontvangen. Thans is men van plan het experiment met een jaar te verlengen met als ui teindelijk doel over enkele ja ren een zelfstandig werkend raadsinstituut te hebben ge creëerd. DE KAAG Ten bate van de Nederlands Hervormde Kerk wordt deze zomer een rommel markt gehouden op het kerk plein. In de komende maanden kunnen bollenstreekbewoners hun „rommel" kwijt bij de heer Zadelhoff, Lisserdijk 120, Bui tenkaag. Ook bestaat de moge lijkheid om de spullen af te laten halen. SASSENHEIM Het door T.O.P. georganiseerde school- korfbaltoernooi begint zater dagmorgen 22 april op het veld aan de Menneweg. Dertig teams van 300 leerlingen spelen op drie achtereenvolgende za terdagen vanaf half tien. Het toernooi wordt op 6 mei beslo- KATWIJK De cabaretgroep Tekstpierement komt zaterdag 22 april op uitnodiging van Volksuniversiteit K O naar het Katwijkse Tripodia. Het thema van het zesde program ma van Tekstpierement is: „Mensen zoals u en wij". Het optreden begint om kwart over acht. Plaatrbewijzen zijn ver krijgbaar bij VW-Katwijk, Tripodia en Huize Callao a 10 gulden per persoon. 65-plussers en CJP-houders betalen 8 gul den. april een jongerenviering in de Zilker H. Hartkerk. De viering zal in het teken staan van de solidariteit met het Chileense volk, rond het thema: „Wie heeft mij iets te vertellen?" Mu zikale medewerking wordt ver leend door de Chileense zang groep Bautaro. Aanvang 19.00 OEGSTGEEST - De Neder landse cabaratier Jan van 't Hoff treedt zaterdagavond 22 april op in sociëteit „De Fuik" met de one-man-show „Sproc- kel". De onderwérpen die in de tekst worden aangesneden heb ben zowel betrekking op de eenling als op de maatschappij. Verder bedient hij zich niet alleen van pop- en rock-mu- ziek, maar ook van folk en chanson. Sociëteit De Fuik wordt gehouden in gebouw Ta- berna, Julianalaan 1 in Oegst- geest. De toegangsprijs be draagt voor leden twee gulden en voor niet-leden vier en een halve gulden. ZOETERWOUDE - Vanavond organiseert de K.P.J. een spel en dansavond. Deze avond, die om 20.00 uur begint, is in het Don Boscohuis en de muziek wordt verzorgd door Studio-17. ZOETERWOUDE Vanavond wordt er door de Stichting Mu ziekonderwijs Zoeterwoude een openbare muziekavond georganiseerd. De leerlingen van de muziekschool zullen op hun instrumenten door hem in gestudeerde muziek ten gehore brengen. Vanaf 19.00 uur is iedereen van hgrte welkom in „Ons Huis". VOORSCHOTEN - In het ka der van de jumelage tussen Voorschoten en het Belgische Schoten komt maandag het ge meentebestuur van Schoten met enige ambtenaren en hoofden van dienst naar Voor schoten. Het gezelschap zal om 10.00 uur ontvangen worden in de raadzaal en daarna de dag door te brengen met het Voor sehotense gemeentebestuur. Op het programma staat een be zoek aan het renovatieprojekt Vernèdepark, de sporthal, de brandweerkazerne en Rudolf Steiner Kleuterschool, het win kelcentrum Noord-Hofland en tot slot een vaartocht over de Vlietlanden en De Kaag. SASSENHEIM Sinds giste ren telt Sassenheim niet min der dan 114 gediplomeerde EH- BO'ers. Dit aantal werd gister avond bereikt toen burgemees ter Kret aan 24 kandidaten de diploma's uitreikte en 19 van hen zich direct bij de plaatselij ke organisatie aansloten. Voor zitter Lambooy werd tijdens de bijeenkomst gehuldigd wegens zijh 25-jarig jubileum als lid. Loonsverhoging brandweer Leimuiden LEIMUIDEN De vrijwillige brandweer van Leimuiden krijgt loonsverhoging, zo heeft de raad gisteravond in zijn vergadering besloten. Dit geldt zowel voor de vast vergoedingen, als de vergoe dingen voor oefeningen en bij optreden van brand. De verho ging is de 7e sinds augustus 1973 en geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 januari van dit jaar. F. Kooien commandant brandweer Noordwijk NOORDWIJK - Frans 1 wordt met ingang van 1 i nieuwe commandant van Noordwijkse vrijwillige weer. Daarmede wordt reeds van 1 september jl l- staande vakature vervuld,f®1 ke ontstond door de pei ring van ing. P. J. J. Des De heer Kooien was reeds dercommandant. Tot nog was het commandantschaj de brandweer gecombir met de functie van direc van gemeentewerken. De langs benoemde directeur 1 i nooit een functie bij een weerkorps vervuld en ook geen ambitie om chef de brandweer te worden. eeënh uitge seum lilei bn eserve j landic

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4