LJA plan wijst ook herzien welzijnssector af erklozen bezetten land sociale dienst BTS Veel belangstelling voor cabaretfestival Hongaarse muziek vulde Zuiderkerk LEIDSE COURANT PAGINA 3 ^IJVENDE lïSvREDE OVER ORGANISATIE iEN - De Leidse Jeugdactie, het ;oepelend orgaan van en voor urt- en clubhuiswerk in de stad ijst ook de laatste gewijzig- •rsie van de reorganisatieplan- voor de welzijnssector van de Deze afwijzing is nog steeds •erd op de grief van de LJA dat s 1 Mor 15 Klei ij Eur< kiezini docui urnaal, 3Stles jemeente de inspraak en betrok- ___teid van de burgerij op ontoelaat- Ailwi^e uitho,t door in een £ereor- an Ala^p,.^ we|zijnSVeld nog maar één ntand lam toe te laten waar die burger heidQinet zijn wensen en ideëen naar jsan gaan. Naar de mening van Leidse Jeugdactie moet er voor gociaal-cultureel werk in Leiden eigen club blijven die zich los de overheid bezig blijft houden het behartigen van de belangen Jbuurt- en clubhuizen en alles wat ee samenhangt. bekend heeft dit college een e herziene versie ingediend van ;anisatieplannen voor de wel- •ctor. Wethouder Tesselaar is er aan gelegen om deze plannen j» ^voor de verkiezingen door de I lE-enteraad te krijgen. Naar het ^„.Jeel van de direct betrokkenen dit allemaal veel te dwangmatig n (mei snei: voor een redelijke inspraak grosr en bezinning is nauwelijks meer tijd gezien de strenge tijdprogrammering van de voorstellen. Aan de vooravond van wat dan doorgaat voor afronden de openbare diskussie met alle be trokkenen is de Leidse Jeugdactie vandaag met een nieuwe schriftelijke reactie gekomen. Daarin wordt op nieuw het plan van het college als heilloos en onjuist van de hand gewe zen. nog even resoluut als enkele, maanden geleden met de tussentijdse versie gebeurde. Toen beschuldigde directeur Steinbach van de LJA in onze krant wethouder Tesselaar ervan de burgers als oud vuil op de kraak wagen te gooien en het particulier initiatief de nek om te draaien. Hoewel zulke krijgshaftige taal nu niet meer uit de mond van de heer Steinbach kan worden opgetekend is hij na het verschijnen van de slotver sie van de plannen niet optimistischer gestemd geraakt over de voornemens van het stadhuis. „Behalve de correc- A.s. zaterdag d Tails ;ord bi Platte taterpolowedstrijd >61) .arangfl terdag( NEREUS DE ZIJL/L.G.B. iagf speelhuis voor Duimelot De pas nieuwe peuterspeel zaal „Duimelot" die naast de kleuterschool „De eerste stap" aan de Mors weg 114 is geves tigd, heeft van de Bedrijf- stechnische school aan de Vondellaan een zelfgemaakt speelhuis gekregen. Het is een leuk bouwwerk, waarin de peuters kunnen klimmen, hangen en glijen. „De jongens van de technische school heb ben echt hun best gedaan", zegt juffrouw Maria Horjus van de peuter- en kleuter school erover. Aan het eind van de zomer brandde „Duimelot" en „De eerste stap'.' tot de grond toe af, waardoor de school een tijdje dicht moest. Morgen wordt de school officieel hero- VGIKIJDAG 21 APRIL 1978 Ruildag De Nederlandse vereniging voor verzamelaars „De Verza melaar" houdt zaterdag 22 april in bet „Antoniusclubge- bouw" aan de Lange Mare 43 een ruildag. Verzamelaars op elk gebied kunnen bier proberen bun verzameling uit te breiden of te verfraaien. Het clubhuis is geopend van 10 uur 's ochtends tot 4 uur 's middags. De toegangsprijs bedraagt voor leden van de vereniging 1,25 voor niet leden 2,50. Voor kinderen tot en met twaalf jaar kost de entree 50 cent. Wandeling Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie organiseert ook deze week een anderhalf uur durende wandeling door de Leidse Hout. Iedereen die wil, kan meedoen. Men wandelt op zondag 23 april en begint om twee uur. De deelnemers verzamelen zich bij het hertekamp aan de Houtlaan. Meelopen is kosteloos. Klucht De toneelvereniging „Tot ieders genoegen" brengt maan dagavond 24 april de klucht „Schandaal in Parijs" met m de hoofdrollen Frans Rodenburg en Mijni Boom. Deze klucht van Frans Arnold gaat over de belevenissen van een adelhjke familie in Parijs, waarbij de liefde natuurlijk erg belangrijk is. De opvoering vindt plaats in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest en begint om kwart over acht. Toegangskaarten kosten f 7,50 en zijn vanaf maandag 17 april te koop bij het bureau van de stichting Kunst en Ontwikkeling aan de Oude Vest. Tosti De groep Tosti. De Leidse toneelgroep Tosti, afkomstig van de studenten vereniging Augustinus, brengt zaterdag 22 april de eerste voorstelling van de eenakters „De droom van Amerika" en „De kale zangeres". Deze stukken vertegenwoordigen alle twee bet absurdisme, een van de vele zijstromen van de toneelkunst. De moraal achter bet absurdisme is, dat het leven zonder bovennatuurlijke of religie zinloos is, doelloos en absurd is. De humor speelt een belangrijke rol in bet absurdisme. De voorstelling vindt plaats in het LAK-tbeater aan het Levendaal en begint om kwart over acht. Na deze voorstelling volgen er nog twee. Op maandag 24 april en op dinsdag 25 april. Gooimeerlaan dicht De Gooimeerlaan is van het begin van de volgende week voor alle verkeer afgesloten. Vanaf zeven uur maandagmor gen, 24 april gaat de laan dicht. Dit in verband met asfalteringswerkzaamheden. De Gooimeerlaan zal, wanneer de werkzaamheden vlotten, op zijn vroegst woensdagmiddag 26 april om een uur weer voor het verkeer worden opgengesteld. Gedurende de werk zaamheden zal de IJsselmeerlaan de enige toegangsweg tot de Merenwijk zijn. De NZH voert aangepaste lijndiensten uit. De reconstructie van het laagste gedeelte van het Rapen burg (tussen Breestraat en Langebrug) is vandaag gereed gekomen. Er is thans een speciaal fietsvak gekomen en één rijbaan voor gemotoriseerd verkeer. Tevens is er een verbod om linksaf te slaan voor het gemotoriseerd verkeer ingesteld. K inderactiviteitcn Het onlangs opgerichte comité Tumstadstaalwijk houdt in samenwerking met clubhuis In de Vroolijcke Akke vanaf zaterdag 22 april elke zaterdagmorgen van tien tot twaalf uur activiteiten voor de jeugd tot twaalf jaar in het gebouw Staalwijk aan de Herenstraat 45. Zaterdag 22 april gaan de activiteiten van start met een optocht van de kinderen door de wijk. Daarna is er een dubbeltjeskermis in het wijkgebouw. Hot House Het kwartet Rein de Graaff/Dick Vennik treedt vanavond op bij Hot House. Vrijetijdscentrum. Breestraat 66. Het concert begint om tien uur. Rein de Graaf/ en Dick Vennik zijn oude bekenden voor de leden van Hot House. Vele malen kwamen zij met hun muziek, die beïnvloed is door de beste tradities van de bebop en moderne jazzstijlen naar Leiden. Kamermuziekconcert Het Leids studentenkoor en orkest Collegium Musicum geeft vanavond een kamermuziekconcert in de Lodewijks- kerk, Steenschuur 19. Het concert begint om kwart over acht. Rock and Roll-avond De Stichting Meerburg organiseert op zaterdag 22 april een rock and roll-avond in clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat 126. Vanaf 20.00 uur kunnen de jongeren vanaf 15 jaar zich uitleven op deze swingende disco-avond. Leidse Schouwburg „Wie slaapt waar" is de titel van een blijspel van de Engelse schrijver Alan Ayckbourn dat op zaterdag 22 april wordt gebracht in de Leidse Schouwburg. In de rollen onder meer Henny Orri, Ton Kuyl en Jennifer Willems Toegang f 16 en f 7,50, CJP/65+ f 8. K&O f 15 en f 6,75. Op maandag 24 april speelt toneelgroep TIG Schandaal in Parijs" in de schouwburg. Toegang f 7,50, CJP 65+ f3.75, K&O f 6,75. Op woensdag 26 april speelt het Onafhankelijk Toneel in de serie „De Favorieten" het stuk Hedda Ga bier in de Schouwburg. Toegang f 10 en f5, CJP/65+, K&O f 9 en pend. Maar dit is alleen voor volwassenen. Vandaar dat het gisteren feest was voor de kin dertjes. Alle veertig peuters en kleuters (met vier jaar wordt een peuter kleuter) van „Duimelot" en „De eerste stap" waren naar de techni sche school gekomen, waar het speelhuis werd gegeven. Hierna trokken zij in een vro lijke optocht met toeters en ust 'EN Een groep van ongeveer twintig werklozen heeft gistermorgen het kan van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan inschuur bezet. Met spandoeken drongen •t kantoor binnen en gingen rond de tafels blickerfo- spandoeken werden aan de muren en. „Meer WWV", „Meer werk" en misbruik" stond er onder andere op ;ven. ieeste van de bezetters waren wekelijkse van de Sociale Dienst, zodat met het ge personeel al direct een stevige discus- rer het functioneren van het stelsel van Ie voorzieningen werd begonnen. Na enige [verscheen de directeur van de dienst, de C. Boot, beneden in de bezette ruimte en een bezwaarschrift van de bezetters in tekenffa^st. Hierop stond een aantal grieven ver- waarover de werklozen zo spoedig moge- ist thèML"c^e^jl^Fiei(l wilden hebben. Hieruit bleek iral de onzekerheid over het systeem van 3ut (Sij00'3^ voorzieningen en enkele persoonlijke gelegenheden de voornaamste oorzaken wa- pan de bezettingsactie. De heer Boot hoorde enkele verhalen van de aanwezige werklozen aan en probeerde de onlustgevoelens wat weg te nemen. Hij gaf toe dat er soms wel eens verkeerde dingen gebeurd zouden kunnen zijn, maar dat de Sociale Dienst zich normaal gespro ken houdt aan de bepalingen en regels van de vele sociale wetten in Nederland. Hij zei begrip op te kunnen brengen voor de onzekerheid en onlustgevoelens die bij de werklozen aanwezig waren, maar concrete toezeggingen over „Meer werk", „meer WWV' of „Geen misbruik" kon de heer Boot uiteraard niet doen. „Daar heb ik niets over te vertellen. Ik heb hier alleen te maken met de voorgeschreven wetten," zei hij tegen de bezetters. Hiermee namen de aanwezige werklozen genoe gen en haalden de spandoeken van de muren. Deze werden netjes opgevouwen en even later verlieten de bezetters het kantoor van de Ge meentelijke sociale dienst. Het personeel had weinig last ondervonden van de bezetting. „Een uiterst genoeglijke bijeenkomst," zei medewer ker Bovens. Daarom is de politie er buiten gelaten en is dus geen proces-verbaal wegens huisvredebreuk opgemaakt. feestmutsen naar hun eigen school, waar zij allemaal een lekker flesje limonade kregen. Daar bleven zij de rest van de ochtend om de heropening van „Duimelot" te vieren. Bonaventura tie van een enkele aparte vergissing is er in principe geen enkel verschil met de laatste reorganisatienota", al dus de heer Steinbach. Hij wijst er op dat in de loop der tijd het sociaal- cultureel werk een vervlochten en sa menhangend geheel is gaan vormen van opbouwwerk, peuterwerk, speel tuinwerk, en diverse vormen van jeugd-, jongeren- en volwassenenwerk dat als zodanig ook in samenhang binnen afzienbare tijd door het minis terie van CRM onder één subsidiere geling zal worden gebracht. In dat veld van de sociaal-culturele sector is naar de mening van de LJA-directeur nog veel behoefte aan ondersteuning én begeleiding van de initiatieven waar de mensen zelf mee komen. Zeker in de huidige tijd, waarin het door de overheid beschikbaar gestel de geld steeds minder wordt en dus op de kleintjes moet worden gepast is zo'n belangenbehartiging samen met het particulier initiatief vpor de sociaal-culturele sector van erg groot belang: „de particuliere organisaties hebben hun eigen verantwoordelijk heid. Erg veel dingen die in het buurt en clubhuiswerk tot stand zijn ge bracht kwamen van de mensen zelf af, gesteund door ons. Het is goed dat de mensen er ook zelf iets voor moe ten doen, maar daar hebben ze onze .ondersteuning bij nodig. Wat er dan dezer dagen allemaal als een politiek succesje op de rekening van de wet houder wordt geschreven is allemaal de laatste jaren door met name de mensen van de LJA voorgekookt, maar dat wordt nu en passant verge in haar jongste reactie komt de LJA met een alternatief voor het plan van de gemeente. Een nieuwe en uitge bouwde Leidse Jeugdactie zou zich moeten ontpoppen tot instelling die echt de belangen van de mensen in het sociaal-cultureel werk behartigt en waarin ook het particulier initiatief zich democratisch kan organiseren. Zo'n instelling zou er moeten komen voor de vier verschillende onderdelen waarin ook de gemeente het welzijns- veld heeft opgesplitst. De welzij ns- raad krijgt in de ogen van de gemeen te de functie van dat éne, volgens de LJA veel te logge en algemene onder steuningsinstituut. De Leidse Jeugd Actie komt nu met het plan van deze welzijnsraad een „ontwikkelingsbu reau" te maken op stedelijk niveau dat als hoofdtaak kent het op gang brengen van nieuwe initiatieven in het welzij nsveld in de ruimste zin des woords. Voorts zou de welzijnsraad daar ondersteuning moeten verlenen waar men niet terecht kan bij be staande welzijnsinstellingen. Kortom, de welzijnsraad nieuwe stijl zal min of meer haar huidige taak geintensi- veerd moeten voortzetten: het aanpak ken van de witte vlekken in het Leidse welzijnsveld, zo is de gedachte van de LJA. Trompstraat j autovrij LEIDEN De Trompstraat wordt definitief voor het aut- j overkeer afgesloten. Tussen de Tasmanstraat en de Admi- I raalsweg worden op de Trompstraat enkele parkeer plaatsen aangelegd. Dit heeft het college van Burgemeester en Wethouders onlangs beslo ten. Met de aanleg van de elf ge plande parkeerplaatsen aan het eind van de Tasmanstraat zal voorlopig gewacht worden. Eind april zullen de werkzaam heden aan de Trompstraat be ginnen. dr|mcior beiaarden l)'Blues J DEN Bejaarden uit Lei- Leiderdorp en Oegstgeest ;en binnenkort korting op axiritprijzen bij de Eltax. rit zal hun een gulden ing worden verleend, on- -*ht het aantal ritten dat 14.30I> maakt. en ander wordt geregeld behulp van een pasje en ictiebonnen. Voor dit pasje •t een eenmalig bedrag van 50 worden betaald in ver- n. 8.03jd met de hoge aanloop- en gr. 8.5 unistratiekosten. Voor het 0.03 uijgen van het pasje die- os de bejaarden een pasfoto sturen voorzien van naam, en geboortedatum naar Leidse Taxicentrale Eltax Bonairestraat 11-13, 2315 Leiden. Hierbij moet te- een bank- of girocheque k 3.50 per persoon worden ,u' esloten histofü lectrum X)Nws. (S) S(k IV 32 (S) 9.40 V 10.00 LEIDEN Hongaarse volksmuziek ken merkt zich, dat is bekend, door tempera mentvolle ritmes, virtuoos versierd viool spel, merkwaardige slagwerkinstrumen ten en prachtige melodieën, die soms uit bundig en vrolijk zijn, maar soms ook droevig en melancholiek. Met al deze ele menten, en bovendien met een stel prach tige stemmen en een spectaculaire volks danser verzorgde het muziekgezelschap Musicas gisteravond een uitstekend con cert in de Leidse Zuiderkerk. Drie musici die een groot aantal instru menten bespeelden, een zangeres en een heer in een balletbroek op laarzen zetten de kerk danig op stelten met professioneel uitgevoerde volksmuziek. Echt volksmu ziek ook, door de musici uit Boedapest persoonlijk uit de boerderijen en dorpen van Hongarije opgediept, en niet de door de commercie geperverteerde namaak-fol- klore die maar al te vaak voor Hongaars wordt aangezien. De leden van Musicas maakten gebruikt van originele boerenin- strumenten: onder andere een merkwaar dige drie-snarige houten bas, en een snaa rinstrument waar met een stok op geslagen werd. Bovendien speelden de musici zeer briljant viool, hoewel ze er niet voor terug deinsden muziek te maken door met een LEIDEN In Delft is er al jarenlang een Cameret- ten Cabaret Festival, waar langzamerhand een tradi tie gegroeid is, dat de latere grote jongens van het cabaretwezen bij gebrek aan talent worden afgewe zen. In Leiden wil men bij de jongerenvereniging Augustinus iets dergelijks van de grond krijgen. Gisteravond kon men in de voorlopige behuizing van de club aan de Breestraat in totaal vijf groepen aan het werk zien: Kwart over Elf uit Delft, Het Lage Landen Cabaret uit Amsterdam, Het Cabaret Van Santen uit Utrecht/Amsterdam, de Belgische groep Toost en het uit Augustijnerkringen afkomstige Met TnnHprMfl Het programma dat Kwart over Elf draaide verschil de nauwelijks van dat wat men een half jaar geleden in het LAK-theater had laten zien. Hier en daar bleek de groep enige detaillering te hebben aangebracht, die in de kleine, intieme zaal ook beter over kon komen dan destijds in het LAK. Maar het geheel gaat nog altijd over alles en niets. Het Lage Landen Cabaret, winnaars van Cameretten '77, heeft in ieder geval een komisch talent in huis, dat soms verdacht veel op André van Duyn lijkt, maar dan weer de zwartgalligheid van Jaap Fischer vertoont. Het gehele programma is doortrokken van opd ^tndpntiknos nihilisme waarvan Hp onrsnronp terug te voeren is tot de negentiende-eeuwse student- schrijvers. Ten slotte Met zonder Met, een groep die het vooral van de boodschap en het enthousiasme moet hebben. Hoewel Met zonder Met veel verpakking gebruikt, is de techniek niet hun sterkste punt (hoewel op dat gebied veel vooruitgang is geboekt). Tijdens de pre sentatie volgen sterke momenten de zwakke op de voet. Ondanks de geëngageerde toon moet Met zonder Met de eigen kritische richting mijns inziens nog vinden. De vechtlust is er wel. PAUL VAN DER PT,ANK i6Theianvang 19.15 uur >e sj idd eil Tuinbouw en Hobby-artikelen adioprtfJAN v.d. MEER B V. iet deloordelnde 45-Tel. 01713-9008 Eur. Cfl Roelofarendsveen z.). Aai) lepel op een oude pan te slaan, of door met duim en vuist een stoel te bewerken. Een virtuoos duet op mondharpen was niet het minst vermakelijk onderdeel van de perfecte show die gepresenteerd werd. Daarbij werden talrijk komische teksten en drinkliederen gezongen. Een gezamen lijk optreden met het Leidse volksmuziek- gezelshap Czardas, dat de avond organi seerde, completeerde het concert. Hoewel we Czardas kennen als een hardwerkend en getalenteerd gezelschap kwamen ze aan de enorme tempi en de uitbundige uitgela tenheid van de Hongaren nauwelijks te pas. TON HARMSEN Rembrandt LEIDEN De scholengemeen schap Bonaventura-Kijcken- borg, waarvan het hoofdge bouw is gevestigd aan de Leidse Mariënpoelstraat krijgt de beschikking over het pand van de Rembrandtscholenge- meenschap aan de Burggra- venlaan. Het Rembrandt ver huist zoals bekend naar Zuid- West waar een nieuw gebouw wordt neergezet. Het Bonaven tura, dat zoals de meeste scho len gebrek aan ruimte heeft, is gebaat met dit pand. Het Bona ventura krijgt bovendien de be schikking over het gymlokaal aan de Du Rieustraat.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3