4 Onderzoek naar biologische achtergronden crimineel gedrag inister in actie :gen werkloosheid Russen weigeren open gesprek LICHTE STRAF VOOR ONTVOERINGSGROEF Eis 5 jaar voor oplichting vrouw Frans H. Pleidooi voor vredesonderwij s Missionarissen bezorgd over regeringsbeleid ontwikkelingshulp Misbruik van Gods naam neemt toe Protest tegen heropening eurochemic NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 APRIL 1978 PAGINA 9 OF. BUIKHUISEN WORDT HOOGLERAAR IN LEIDEN van een onzer verslaggevers) |)EN Prof. dr. R. Buikhuisen de Rijksuniversiteit Leiden volutionair onderzoeksinstituut ten dat beoogt biologische ver- igen te vinden voor crimineel tag. Prof. Buikhuisen, voormalig Heraar te Groningen en nu nog ^schappelijk adviseur van de n justitie, krijgt hiertoe (staf aangewezen van zes man; sociaal wetenschappelijk mede werkers en drie wetenschappers met een biologische opleiding De inrichting van een ,.b o. ogjsdj-cri- mineel" onderzoeksinstitu*.. :S door prof. Buikhuisen zelf ais eis verbon den aan zijn benoeming tot opvolger van prof. dr. Willem Nagel (schrijvers pseudoniem J. B. Charles) die onlangs vrijwillig ontslag nam als hoogleraar criminologie. De Leidse universiteit heeft deze eis gehonoreerd en is be reid een kwart miljoen gulden uit de algemene middelen vrij te maken om de voor het onderzoek benodigde ap paratuur te financieren. In wetenschappelijke kringen wordt het onderzoek dat prof. Buikhuisen wil verrichten als opzienbarend erva ren. Vrijwel alle leidende criminolo gen zijn van mening dat misdadig gedrag uit psychische en sociale facto ren moet worden verklaard en niet uit de biologische, dus lichamelijke ken merken van de delinquent. Prof. Buikhuisen: „Wij leven momen teel inderdaad in een tijdsbestek waarin velen van menmg zijn dat de oplossing van het criminaliteitsvraag- stuk moet worden gezocht in verbete ring van maatschappelijke omstandig heden en opheffing van bepaalde on gelijkheden. Ik ben daarentegen voor al geïnteresseerd in wat medici heb ben ontdekt over het criminologische gedrag. Er zijn mensen die door een bepaalde constitutie minder remmin gen hebben en daardoor eerder tot criminologisch gedrag geneigd zijn". De argwaan die tegen dit soort onder zoek bestaat verklaart de hoogleraar uit een vooroordeel van „dat doe je niet". „Men zou juist blij moeten zijn met elke poging gedragingen te ver klaren die alom als zorgwekkend wor den beschouwd" aldus prof. Buikhuis en die voorspelt dat Leiden er een in de hele wereld uniek instituut bij- krijgt. Europese militairen in geweer tegen vakbondsverbod BERG EN DAL (ANP) Het is onaanvaardbaar dat in een aantal EEG-landen (beroeps)- militairen nog steeds geen vakbond op mogen richten. De EEG-landen waar de militai ren wel het grondrecht op ver eniging hebben zullen de lan den waar dat nog niet het geval is op hun verantwoorde lijkheid moeten wijzen. Ze mo gen zich niet verschuilen ach ter het argument dat dat in menging in binnenlandse aan gelegenheden zou betekenen. Dat zei voorzitter Gerard Cre- mers van de katholieke vereni ging van militairen Sint Marti- nus gisteren in Berg en Dal op het congres van Euromil. Euro- mil is een Europese organisatie van militaire belangenvereni gingen, met in totaal circa an derhalf miljoen leden. In Frankrijk bestaat een volle dig organisatieverbod voor mi litairen. Ook in Italië zijn mili taire vakbonden taboe. Dat Ita lië niettemin in een club als Euromil vertegenwoordigd is komt omdat de Italiaanse orga nisatie in kwestie officieel een soort woningbouwvereniging is die officieus ook nog wat aan belangenbehartiging doet. Ook de Britse militairen moeten het zonder vakbond stellen, net zoals de Verenigde Staten. HAAG Minister Pais van Onderwijs 1 zo hard mogelijk vechten om zoveel •lijk geld vrij te krijgen voor zijn onder- jeleid. In dit geval gaat het ook hem om behoud van arbeidsplaatsen in het onder- Zoals bekend dreigt in de komende jaren grote werkloosheid onder onderwijzend ^neel van vooral kleuter- en basisonder- inister heeft de Nederlandse Federatie van irwijsvakorganisaties (NFO) gisteren laten dat hij voor dit jaar al duizend arbeids- >en heeft kunnen redden. Hij zei dit toen in eigen arbeidsplaatsenplan van de NFO in ontvangst nam. Dit plan houdt onder meer in het in de komende twee jaren redden van 10.000 arbeidsplaatsen in het onderwijs en het scheppen van 3500 nieuwe arbeidsplaatsen. Een en ander moet tevens gepaard gaan met verbete ringen in het onderwijs waarvoor de onderwij sorganisaties al jaren pleiten. Minister Pais zal volgende maand eveneens met een actieplan komen in de strijd tegen de toenemende werkloosheid onder de onderwijs krachten. Hij toonde ich gisteren verheugd, dat de NFO zich in zo sterke mate bij de problemen betrokken voelt, dat daaruit een eigen actieplan voortgevloeid is. Een fraaie boerderij in Utrecht, die bedoeld was om tot restaurant te worden verbouwd, is gisteren in brand geraakt en voor een groot deel verwoest. De schade bedraagt zeker een half miljoen gulden. Maar de boerde rij wordt in ieder geval toch een restraurant, al zal dat iets langer duren, dan de bedoeling was. IER RECHTEN SSISCHE pen met Tweede Kamerleden (Van onze parlementaire redactie) HAAG De Tweede Kamercommissie van 'f tnlandse Zaken is hevig teleurgesteld over het »p en het resultaat van het gesprek dat zij ^rmiddag heeft gevoerd met de leden van het ische parlement, die deze week in ons land op 4k zijn. n bijna twee uur durend onderhoud dat >erd met behulp van een tolk heeft de ercommissie de Russische delegatie gewezen* op de ondemocratische en mensonterende wijze waarop in de Sowjet Unie honderdduizenden Joden worden behandeld. De Russen reageerden hierop echter bij zonder geïrriteerd. Zij weigerde zelfs een brief van de gezamenlijke fractievoorzitters uit de Tweede Ka mer, waarin wordt geprotesteerd tegen enkele concre te gevallen van onmenselijke behandeling van Joden, in ontvangst te nemen. De enige reactie van de Russische delegatieleden op de punten die door de Kamercommissie aan de orde waren gesteld was echter, dat men hier niet het recht heeft zich met de interne aangelegenheden van Rus land te bemoeien, dat in Rusland de mensenrechten wel degelijk worden nageleefd. Zij hebben gistermiddag ook geweigerd een gesprek te voeren met Amnesty International, die enkele Russen uitgenodigd had voor een gesprek, dat onder meer zou moeten gaan over het opsluiten van Russi sche politieke dissidenten in psychiatrische inrichtin gen. Volgens de leider van de delegatie erkent de Sowjet Unie Amnesty International niet. ining over litieke rokkenheid nk-employé HEM (ANP) In de Oost- rse plaats Steenderen is deining ontstaan over de rireding van twee kandi- i^Vl raadsleden. Een employé Ie plaatselijke Rabo-bank zijn directie te horen 'n gekregen, dat het niet Tstandig is actief deel te n aan de politiek. ;andidaat-raadslid voor de van de Arbeid, nummer op de lijst en verkiesbaar, ich terug. Daarna meldde rouw zich aan, maar ook .verzocht" de Rabo-bank- tie van een kandidatuur zien. huidige en enige raadslid de PvdA in Steenderen, ;er G. W. Eppink, kondig- steravond aan dat het par ituur is gevraagd stappen ndernemen via bijvoor- Kamerleden, irectie en het bestuur van. ibo-bank in Steenderen inen in een commentaar Iruk op de werknemer is oef end. hiphol- f ïploye stal ndelen >hol Een pakket van aandelen Rorento (beurs- de een-half miljoen) dat nuari j.I. spoorloos ver- n tijdens een luchttran- van Berlijn naar Amster- blijkt op het platform Schiphol te zijn gestolen een 24-jarige voormalige form employe uit Uit- is vorige week in de val n toen hij de Amro-bank ithoorn 1500 van de 3500 elen te koop aanbood, bankemployé vertrouwde aak niet en waarschuwde olitie. «over de politie verklaar- man bij zijn verhoor, dat e resterende 2000 aandelen leerhugowaard had ver- 'd Hij heeft de politie in- lels vrijwillig de plek aan- ?zen, waar hij dit zou heb- gedaan en deze heeft ter inderdaad verbrande n van de aandelen aange- biE Het Centraal Missionair Be raad Religieuzen (CMBR) het vertegenwoordigend li chaam van de r.k. missio naire orden en congregaties in Nederland, heeft zijn be zorgdheid uitgesproken over tendensen van het be leid van de huidige regering inzake ontwikkelingshulp. In een brief aan de minister' van ontwikkelingssamen werking, drs. J. de Koning, schrijft CMBR-sekretaris J.W. Roetenberg, vraagte kens te zetten bij de moti vatie, die heeft geleid tot het afkeuren of aanhouden van een aantal projekten ten behoeve van bewust wording in Nederland. Deze projekten worden aanbevo len door de NCO, de Natio nale Commissie Ontwikke lingssamenwerking onder voorzitterschap van Dolf Coppes. Het CMBR meent, dat be paalde tendensen duidelijk worden uit deze motivatie. Die „gevaarlijke tendensen" waren al bespeurbaar bij de vorige regering, maar zij ontwikkelen zich in toene mende mate onder dit kabi net, aldus de heer Roeten berg in zijn brief. Het CMBR meent door zijn mis sionair werk in de Derde Wereld nauw betrokken te zijn bij het ontwikkelingsbe leid van de regèring. Een van de tendensen, waar het CMBR op doelt, is de stel ling van de regering, dat het buitenlands beleid geen schade mag lijden van het ontwikkelingsbeleid. Met an dere woorden: de Neder landse overheid kan geen steun geven aan akties, die onwelgevallig zijn aan de betrokken regeringen en dus de Nederlandse betrekkin gen zouden kunnen schaden. Het gaat daarbij om landen als Indonesië, de Filippij nen, Brazilië en Zuid-Korea, aldus de brief. „Als u uw afwijzingen motiveert met te stellen, dat zulks (de arm- sten te hulp te komen red) vanwege onze buitenlandse politiek niet haalbaar is, dan plaatst u uitdrukkelijk de Nederlandse BZ-belangen boven die van de armsten in de derde wereld", zo meent het CMBR. Ten tweede meent het CMBR de neiging van de regering te bespeuren om de aktiviteiten van de groepen, die zich met bepaalde lan den bezighouden, te zien als de verantwoordelijkheid van de overheid en dus een ver lengstuk van haar beleid. „U ontkent feitelijk de eigen verantwoordelijkheid van die groepen", aldus de brief. Als derde bezwaar noemt het CMBR de voorwaarden, die zijn gesteld aan de werk zaamheden van Somo en Osaci, centra die door mid del van studies en documen tatie onder meer inzicht wil len geven in economische problemen. Volgens'de rege ring kunnen Somo en Osaci alleen studies verrichten met medewerking van de betrokken multinationale bedrijven en kunnen de on derzoeksresultaten alleen gepubliceerd worden na goedkeuring van de betrok- kene(n), aldus het CMBR. Deze houding, zo zegt de brief tenslotte, een duidelij ke tendens naar regerings macht, is juist in een rege ring van christen-democra ten en liberalen sterk aan vechtbaar. R.k. kerk en jodendom Katholieken en joden zijn bezig hun wederzijdse voor oordelen metterdaad te overwinnen. Tot deze con clusie zijn de leden van de contactcommissie gekomen aan het slot van hun zeven dagen durende beraad in Madrid. Van de zijde der r.k. kerk namen aan dit beraad deel mgr Charles Möller, presi dent van de pauselijke com missie voor de godsdienstige betrekkingen met het joden dom, en de secretaris van deze commissie, patei Jorge Mejia. Van joodse zijde wa ren aanwezig dr. Riegner, secretaris van het joodse wereldcongres, en prof. Tal- mon van het interconfessio nele comitee in Israël. Blijkens een communique van het Vatikaan stond het r.k.-joodse beraad van vori ge week in het teken van het beeld, dat kerk en jodendom hun leden over elkaar ge ven. Met name werd van katholieke zijde inzicht ge geven over het r.k. Gods dienstonderricht inzake het jodendom tegenwoordig leert, terwijl van joodse kant werd uiteengezet hoe in het joodse onderricht het chris tendom wordt uigelegd. Het moderamen van de her vormde synode heeft aan de kerkeraden het onlangs door de raad van kerken aanvaarde stuk over „mis bruik van gods naam" toe gezonden. Het moderamen hoopt dat de in dit docu ment neergelegde overwe gingen onderwerp van be spreking in de kerkeraad zullen vormen. Aan de om roepen is onlangs naar aan leiding van hetgeen in deze overwegingen naar voren werd gebracht een brief ge zonden, waarin hen wordt gevraagd het misbruik van gods naam in hun uitzen dingen tegen te gaan. In het stuk van de Raad van Kerken wordt o.m. gezegd, dat in de laatste tijd een toeneming en verschuiving van het misbruik van Gods naam wordt opgemerkt. Het vloeken, dat vroeger als on beschaafd gold, is nu ook in beschaafde kringen doorge drongen en ook in christe lijke kringen die voor dit euvel immuun waren. Dit moet samenhangen met het democratiseringsproces in onze cultuur (al is daarmee ter verklaring niet alles ge zegd). De neiging tot gewilde populariteit neemt toe. Men wil zich ontdoen van taai-ta boes. Daardoor neemt het gebruik van kracht termen en vloeken toe, ook in krin gen die zich vroeger daar van zouden hebben gedis tantieerd ter handhaving van hun beschavingsniveau. Vormen van misbruik van Gods naam, zo wordt ge zegd, komt men veelvuldig tegen in romans, toneel, film, radio en televisie. Maar daar treffen we ook uitingen aan die zo schokkend en kwetsend zijn, dat ze niet meer uit onnadenkendheid of emotionaliteit te verkla ren zijn. Deze uitingen heb ben een bewuste bedoeling, niet alleen op taai-taboes te doorbreken, maar om het godstaboe te ontmantelen. De vloekende wil zich ont doen van zijn kerkelijk en gelovig verleden en zich van alle overgeleverde godsvoor stellingen bevrijden. Men wil demonstreren, dat men met het heilige volstrekt heeft afgerekend, en dat men niet langer van plan is, nog rekening te houden met mensen die daar „nog niet aan toe zijn". De taal wordt hier gebruikt als middel om de laatste resten van christe lijke gevoelens en waarden op te ruimen. Dit soort mis bruik van Gods naam is in deze verbreidheid en publi citeit een nieuw verschijnsel. Het behoort waarschijnlijk tot de overgangsfase tussen een christelijke en een ge heel geseculariseerde cul tuur. ZUTPHEN ANP Drie jonge ren uit Den Bosch hebben het geweten, dat zij in januari op vakantie op de Veluwe een ontvoering in scène gezet heb ben en daarmee een enorme deining veroorzaakt. Gisteren in Den Bosch stond de aansto ker ervan, een 17-jarige mid delbare scholier, terecht voor de politierechter aldaar, die tot geluk van de scholier meende, dat deze door de pu bliciteit en de politieactivitei ten rond zijn ontvoeringsgrap al genoeg gestraft was,. Daar om kwam hij er in dit geval af met een voorwaardelijke boete, „omdat ik hem geen strafblad wil bezorgen." Met een vriend en zijn 16-jarige zusje had de jongen in januari in Epe een ontvoering in scène gezet. Rijdend in een auto „ont voerde" hij met zijn vriend een in de Epense straten wande lend meisje (zijn eigen zusje), om te kijken, hoe men zou reageren. Men reageerde inder daad. Binnen enkele minuten was groot alarm gegeven totdat enkele uren later een agent een „drietal lachende jongelui" uit de gezochte auto had zien stap pen. Toen begreep men de „grap" en trok men het groot alarm in. De hoofdschuldige werd door de officier van Jusitie in zijn woonplaats voor het gerecht (Van een onzer ver slaggevers) DEN BOSCH - Brabandse en Bel gische actiegroepen gaan gezamenlijk protesteren tegen de plannen van de Belgische regering om de opwerkings fabriek van kernaf val Eurochemic te Dessel, even over de Nederlandse grens, te herope- De in 1966 met ka pitaal van dertien landen gebouwde fabriek werd in 1974 gesloten, om dat de opwerkings- capaciteit te klein bleek en omdat En- KERNOPWERKINGSFABRIEK geland en Duits land lieten weten het zelf ook wel te kunnen. In een opwerkings fabriek worden de opgebrande splijt stofstaven van kerncentrales ui teen gerafeld e»- worden de weer bruikbare stoffen gescheiden van het afval. In België zou men het afval wil len opbergen in de' Rupelse kleilagen, op 20 km afstand van de Nederlandse grens. DEN BOSCH(ANP) De ad vocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch, mr. A. Kalthoff, heeft gisteren in ho ger beroep tegen de 60-jarige Herman K. uit Arnhem we gens onder meer oplichting van de echtgenote van Frans H. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Verdachte en officier mr. Boos ter waren in hoger beroep ge gaan tegen het vonnis van de rechtbank in Maastricht waar bij verdachte was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek na een eis van vijf jaar. Verdachte stond boven dien terecht voor nog een op lichting en afpersing, beide ge pleegd in augustus vorig jaar. Nadat hij 22 augustus jl. uit de „Koepel" in Breda was ontsla gen, toog hij naar Rotterdam waar de vrouw van een mede gevangene woonde. Hij maakte haar wijs, dat hij van de Bre dase recherche was en dat haar man tegen een borgsom van 725 gulden vrij zou komen. De vrouw rook onraad en waarschuwde de politie, waar na de man werd ingerekend. De volgende dag werd hij weer vrij gelaten en had hij een nieuw plan beraamd. Hij be zocht de vrouw van Frans H., de Limburgse verpleger die veroordeeld is wegens het in spuiten van bejaarden met in suline, hetgeen in bepaalde ge vallen de dood tot gevolg zou hebben gehad. Bij haar deed hij het voorkomen alsof hij ±id was van de Hoge Raad, die rond die tijd een cassatiezaak behandelde. Het pseudo-lid vertelde de vrouw dat haar man vrijgesproken was, maar er moest wel 12.500 gulden op tafel komen voor de begrafe niskosten van de vijf slachtof fers, aan de dood van wie Frans H. door de rechtbank en het gerechtshof schuldig was bevonden. Nadat de vrouw het geld verzameld had, moest ze in een café bij het Huis van Bewaring wachten, terwijl ver dachte haar man ging halen. Toen de man weg was kwam ze erachter dat ze bedrogen was en lichtte de raadsman van haar man in. Het hof wijst 3 mei arrest. AMSTERDAM (ANP) De spanningen in de wereld zijn zo hoog opgelopen, dat de tijd is aangebroken om met name op de middelbare scholen speciaal vredesonderwijs te geven. De huidige politieke scholing en voorlichting is te gebrekkig en staat daarom de vrede in de weg. Dat is de strekking van een proefschrift, waarop de' Nederlandse Steven Derksen deze week aan de vrije universiteit in Brussel promoveerde tot doctor in de sociologie. Derksen lichtte zijn dissertatie, getiteld „Leren om te overleven", gisteren toe op een bijeenkomst in Amsterdam. De bijeenkomst was georganiseerd door het Unesco Centrum Nederland. Derksen heeft voor zijn proefschrift een complete leergang vredesonderwijs (irenologie) uitgewerkt. Volgens hem is het de hoogste tijd deze leergang op een aantal scholen voor voortgezet onderwijs te beproeven. Derksens' leergang is erop gericht, middelbare scholieren systematisch over vrede en internationale samenwerking te laten nadenken". Belangrijk in zijn methode li- het leren omgaan met anderen er» de eigen tekorten gedaagd, nadat hij zich de vol gende dag zelf op het politiebu reau gemeld had, met de mede deling dat hij iemand ook nog een valse aangifte had laten doen. Op grond daarvan was hij gedaagd. De politierechter oordeelde gisteren iets minder zwaar, dan de officier. De grap kostte de jongen daarom een voorwaardelijke boete. De kans op een strafblad verviel daarmee. Herdenking stichting RMS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende week dinsdag worden duizenden Zuidmolukkers uit heel Neder land in Den Haag verwacht voor de jaarlijkse herdenking van de proclamatie van de Re publiek der Zuid-Mol ukken (RMS). De manifestatie wordt gehou den in de Houtrusthallen. Als sprekers treden op de presi dent van de RMS, ir. J. A. Manusama, de voorzitter van de Zuidmolukse eenheidsbewe ging Badan Persatuan dominee S. Metiary en RMS-minister dr. F. Tutuhatunewa. Ook een Zuidmolukse jongere zal het woord voeren. Morgen worden zonnige perio den maar ook een enkele bur. verwacht Een frontensysteem van een depressie bij Schot land, dat zich donderdagmor gen van Noord-Ierland via Wa les en West-Frankrijk naar de Pyreneeën uitstrekte, veroor zaakte in West-Frankrijk op vrij uitgebreide schaal regen. Het front dringt langzaam naar onze omgeving op, maar boet tegelijkertijd belangrijk aan betekenis in. Omdat de lucht die ons land binnenvloeit vochtiger wordt, zal in de nacht plaatselijk mist kunnen ontstaan. Een nieuw frontensysteem trekt van de Oceaan naar het oosten en zal zaterdag de Brit se eilanden dicht genaderd zijn. Aan de voorzijde ervan bouwt zich een rug van hoge luchtdruk op die het weer in onze omgeving in gunstige zin kan gaan beïnvloeden Vooruitzichten voor zaterdag. Overwegend droog met zonnige perioden. Middagtemperaturen ongeveer 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Aantal uren zon- 4 tot 14. min. temp.: omstreeks 8 graden, max. temp.: omstreeks 17 graden. Kans op een droge per ode van min stens 12 uur 95 procent kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Kopenhagen geh t

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9