m m m ga deTijd Nkomo: hulp is dringender nodig dan ooit 'Onn wil optreden tegen et rechtse extremisme Geldboetes geëist tegen duiveluitdrijvers 0 M HP H EH □Washington: Fransen zijn in taat om N-wapen te maken d(0ENE Schuldig aan dood Anneliese Michel )eel Turkse troepen erlaat Cyprus ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 APRIL 1978 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederland blijft in begin sel bereid het Patriottische Front steun te verlenen. Joshua Nkomo, een van de leiders van deze Rhodesische guerrillabe weging, heeft gisteren in Den Haag van de ministers Van der Klaauw en De Koning de toezegging gekregen dat even tuele aanvragen op humanitaire en edu catieve hulp met sympathie zullen wor den bekeken. Over bedragen is evenwel niet gesproken. zal lopen is dringender nodig dan ooit. Nkomo heeft de Nederlandse bewindslie den uiteengezet hoe groot de problemen zijn geworden om de steeds groeiende stroom vluchtelingen uit Rhodesië te kun nen huisvesten, voeden en onderwijs te geven. Daarbij wees Nkomo vooral op het probleem van de jongeren. Steeds meer kinderen tot zestien jaar, wier ouders gedood of gevangen genomen zijn, zoeken hulp bij het front in de Rhodesische buur landen. De Nederlandse ministers hebben Nkomo laten weten dat zij grote waarde hechten aan de pogingen die Engeland en de Verenigde Staten in het werk stellen om het Patriottisch Front (Nkomo en Muga be) enerzijds en de leden van de interne regeling van Rhodesië (premier Smith, bisschop Muzorewa en ds. Sithole) met elkaar aan een tafel te brengen voor een zogenaamd breed overleg. Over de uitlatingen van Mugabe, die giste ren had verklaard dat de toekomst van Zimbabwe marxistisch zou zijn, verklaar de Nkomo dat Mugabe als politiek leider het recht heeft zijn inzichten weer te geven. „Naar de toekomst van Zimbabwe is niet alleen een zaak van de leiders. Ze zijn slechts de vertegenwoordigers van het volk; „dit moet de beslissingen nemen over de toekomst. Dit is de juiste manier". Vrijwel alle wapens ontvangt het front uit Oost-Europa van de „Kameraden" grapte Nkomo. Dat betekent niet dat het Pattriot- tisch front communistisch zou zijn. „We hebben eerst bij het Westen aangeklopt", zegt Nkomo", mar dit wilde geen geweld steunen. Maar wel zijn wij jarenlang on derdrukt door wapens uit het Westen. Laat osn nu maar vechten met wapens uit Moskou en Havanna". Nkomo weigert mee te doen aan de „scherts-meerderheid" van de interne re geling. Op de vraag hoe hij reageert als hij tegen zijn zwarte broeders moet strij den, die in dienst zijn van Smith, ant woordde Nkomo: „Bent u mijn broeder?. Wij vechten niet tegen blanke mensen. Als wij vechten tegen zwarten, die het regime van Smith steunen dan vechten wij tegen het fascisme. Er zal ook geen sprake zijn van een burgeroorlog maar van een strijd tegen het facisme. Naar mijn mening zul len alle burgers van Rhodesië ook burgers vanZimbabwe zijn. Er is plaats voor blan ken en zwaqrten. Is mijn broeder nu een fascist, dan is hij mijn on-broeder". De Bondsregering wil hard optreden tegen militante, rechts- nistische groepjes die de laatste Isteeds meer opduiken in de Bonds- jbliek en die hun politieke doe- n met gewelddadige middelen na- n. Volgens regeringswoordvoer- jBölling gaat het daarbij eveneens fen vorm van terrorisme. De Bondsregering keurt de commercia lisering van de nazi-tijd met platen, boeken en speelgoed af. In dezelfde zin uitte zich minister Antje Huber van het departement van Jeugd en Gezondheid in de bondsdag op vra gen van SPD-fractieleider Wehner. Zij meent dat platen en geschriften waarin de oorlog wordt verheerlijkt of onschul dig wordt voorgesteld, bijzonder scha delijk zijn voor de jeugd. Zij laat onder zoeken of de bureau's voor jeugd en 'opvoeding voortaan dergelijk materiaal zouden kunnen verbieden. In een recent rapport van de deelstaat' Neder-Saksen wordt eveneens het ge vaar gesignaleerd voor de toename van rechts-extreme groeperingen die ge bruik maken van wapens, springstof en munitie. Zo overvielen twee maanden geleden enkele leden van de neo-nazisti- sche „Viking-jeugd" een Nederlands mi litair kampement op de Luneburgerhei- de en maakte daar enkele machine-pis tolen buit. Alleen in deze deelstaat al werden vorig jaar 75 rechts-extremisti- sche overtredingen gerapporteerd. De 27-jarige Ame rikaanse Jill Brown is sinds gisteren de eer ste niet-blanke vrouw in de luchtvaartge schiedenis die de bevoegdheid heeft gekregen passagiersvlieg tuigen te bestu- ren van een grote luchtvaartmaat schappij. Zij vloog al eerder kleinere toestel len op binnen landse vluchten, maar zal voor taan als eerste officier op een DC-9 gaan vlie gen. Lrafat rresteert 'alestijnen IEIROET (AP) De lei- Ier van de Palestijnse £vrijdingsorganisatie LO) Jasser Arafat «ft opdracht gegeven ftO militante Palestijnen Jevangen te zetten om moratorium op mili- lire operaties tegen Is- pélische 'strijdkrachten Zuid-Libanon niet in yaar te brengen. arrestaties onder de j&den van El Fatah, een militante vleugel onder «iding van Abu Dawood, jouden enkele uren na onderhoud tussen l/aldheim en Arafat zijn ütgevoerd. Volgens voornoemde ironnen is de detentie ran de Palestijnen slechts ran tijdelijke aard. Prinses Beatrix complimenteert Rudolf Nureyev Prinses Beatrix is momenteel in New York en gisteren nam zij de gelegenheid "te baat om daar ons eigen nationale Ballet te zien, dat optrad in Minskoff Theater. In de pauze complimenteerde zij de gastsolist van het ensemble, de befaamde Rus Rudolf Nureyev. Dit in tegenwoordigheid van de 'grand old lady' van het ballet in Amerika: Martha Graham. ÜIIINnTOMfPARIlC Franlrriilf iralrer olnnmnrnnimn LIBANESE REGERING AFGE TREDEN BEIROET (AFP-Reuter) Het Libanese kabinet heeft zijn ontslag aangeboden en dit is aanvaard door president Elias Sarkis die de ministers heeft gevraagd aan te blijven voor de tijd van de vorming van een nieuw kabinet. Het kabinet had besloten af te treden om „Poli tici de kans te geven hun ver antwoordelijkheden op zich te nemen". (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - Tegen de beide gees telijken pastoor Alt en pater Renz, die duiveluitdrijving toepasten op de 23-jarige epi leptische studente Anneliese Michel, die vorig jaar juli als gevolg van ondervoeding is overleden, heeft de officier van justitie in het Beierse Aschaffenburg gisteren geld boetes geëist van resp. 4800 en 3600 mark. Hij acht bewezen, dat de gees telijken en de eveneens aange klaagde ouders van het meisje „dood door schuld" ten laste kan worden gelegd, omdat zij tot het laatst nagelaten hebben medische hulp in te roepen. Aan de ouders van Anneüese moet volgens de officier geen straf worden opgelegd, omdat de dood van hun dochter al een voldoende bestraffing is ge weest. De officier achtte de vier verdachten overigens „sterk verminderd toereke ningsvatbaar". Dit is in overeenstemming met het rapport van de getuige-des- kundige, waarin staat dat het vermogen van de ouders Mi chel om in te zien dat zij een dokter hadden moeten halen, sterk was ingeperkt aoor hun trouw aan de kerk en hun vas te geloof aan het bestaan van de duivel. Bovendien steunden zij volledig op de autoriteit van de bisschop van Würzburg en de priesters die door hem als duivelsuitdrijvers waren aan gewezen. Maar ook de twee priesters zijn volgens het rapport en de offi cier verminderd toerekenings vatbaar, omdat de „bezeten heid" van het meisje voor hen een religieus fenomeen bete kende en geen ziekte was. Hun inzicht was verminderd door trouw aan het geloof en door De ouders van Annelies Michel (rechts) luisteren naar pater Renz. terwijl pastor Alt papieren bestudeert in de verdachtenbank van de rechtzaal van Aschaffenburg. de kerkelijke leerstelling over de duivel en zijn macht, alt hans dat wat de geestelijken daarvoor hielden. De verdedigers van de vier aangeklaagden hadden tevoren vrijspraak gevraagd. Ze wezen erop, dat de geestelijken de enigen waren geweest, die An neliese te hulp waren gekomen, toen de artsen niets meer kon den uitrichten. Het meisje had haar leven aan God overgege ven, en daar had pastoor Alt als haar zielzorger zich aan onderworpen. Nog niet opgehelderd is de rol van de 70-jarige huisarts Ri chard Roth, die, naar pas aan het einde van het proces bleek, twee keer een medisch attest over Anneliese heeft uitge schreven. Het eerste dateert van vier weken voor haar dood, toen het nodig was dat zij voor een tentamen veront schuldigd werd. Roth schreef dit attest uit na een zeer vlucht ig onderzoek en verklaarde haar „twee weken arbeidsonge schikt". Het tweede attest da teert van 28 juni dus enkele dagen voor haar dood, en werd door Roth per post verstuurd na een telefonisch verzoek daartoe van vader Michel. 1HINGTON/PARIJS In officiële Ameri- ;e kringen twijfelt men er aan dat Frankrijk in staat zijn een proef met een ironenbom te nemen. Maar gebrek aan een officiële ïise bevestiging van de tfneming is men uiterst rzichtig met commentaar, tik geval zal het bezit van j neutronen wapen> door ^ikrijk geen wijziging bren- Nin het militaire evenwicht Lei- jen oost en west. 4551 bericht over de Franse en, pmproef is gisteren in de sn leid gebracht door het Parij- dagblad France Soir, dat hooggeplaatst legerofficier firoef laat omschrijven als I „laboratoriumexperiment grote schaal". De proef zou t en I genomen op het eiland Mu- r enk in de Stille Oceaan, waar Frankrijk vaker atoomproeven heeft genomen. Het ministerie van defensie in Parijs heeft het bericht ontkend noch beves tigd, en de regeringsverklaring van premier Barre in het Fran se parlement wijdde geen enkel woord aan de neutronenbom. Het zou overigens nog drie vier jaar duren voordat Fran krijk het wapen in produktie zou kunnen nemen. Momenteel zou worden gewerkt aan het vervaardigen van een granaat voor een 155 mm kanon. Enkele vredesbewegingen, het Interkerkelijk Vredesberaad en Pax Christi Nederland, hebben verklaard verbijsterd te zijn door het bericht. Het bericht volgt kort nadat in Nederland een miljoen handtekeningen te gen de ontwikkeling van het neutronenwapen aan het parle ment zijn aangeboden. olgende week lancering an Europese satelliet SHINGTON (ANP) Van de Amerikaanse ruimtevaartbasis Kaap Canaveral zal op 27 april een Europese experimentele -jimuhicatiekunstmaan worden gelanceerd, de OTS-b (Orbital Satellite), de voorloper van een Europees communicatiesys- n. van de twee experimentele modellen die de ESA heeft ouwd om na te gaan hoe zij in een baan om de aarde doen verwacht wordt. opvolgers van de OTS zullen in de jaren 1980 gebruikt worden het verzorgen van een deel van het Europese telefoon-, aaf- en telexverkeer en het doorseinen van televisie-uitzen- ANBOEL (UPI) De Turkse radio heeft gisteren bekend Makt dat Turkije nog eens 800 man van de op Cyprus fjit sgerde Turkse troepen terugtrekt. sterkte van de Turkse eenheden in het bezette noordelijke van Cyprus wordt hiermee tot 25.000 man teruggebracht, is de derde keer sinas november van het vorig jaar dat cije troepen van het eiland terughaalt. ITSHKKS Elsevier praat deze week met minister Van Aardenne „Onze industrie gaat niet ka pot. We hebben het potentieel om er weer bovenop te komen. In wezen is onze industrie een rendabele zaak die een vol doende breed draagvlak heeft voor alle andere dingen die in ons land moeten gebeuren. On ze economie is niet structureel ziek. Die verhalen over de Hol landse ziekte, dat geloof ik nieL Maar de vakbeweging dreigt te polariseren tegen het kabinet Dat is niet in het belang van de werknemers". Voor- en tegenstanders komen uitvoerig aan het woord over de neutronenbom. Luns lucht in dit verband zijn hart over Pax Christie. „Die zijn slecht ingelicht. Die zijn naief". Een reportage uit Italië conclu deert: „De Rode Brigades heb ben een vingerwijzing gegeven. Hoe voorkomen moet worden dat zij hun gruwelijke beloftes waarmaken, is niemand duide lijk" De Haagse Post stelt de vraag of de actie tegen de neutronen bom succes heeft gehad. „Het kwantitatieve slagen op zich zelf al is een symptoom: van een toestand waarin alles dat met voortgang van de bewape ning te maken heeft, niet meer in lethargie wordt aanvaard, maar een actiever politiek- bruikbare afkeer begint te ver- oorzaken". Een ander commentaar komt tot de slotsom: „Als Andriessen zijn voornemens voor 18 mil jard aan bezuinigingen wil doorzetten, is het einde van het kabinet-Van Agt nu al in zicht Hij zal een truc moeten beden ken om het kabinet niet door de ombuigingsplannen uiteen te laten vallen". Voorts een reportage over ht CDA dat Texel aan het toeris me zou hebben verkwanseld. Ook een profiel van de junio ren binnen de WD. Wiegel: „Ik heb in de JOVD een hele boel mensen ontmoet de laatste tijd, die eigenlijk veel rechtser zijn dan ik". Het omslagartikel gaat over de dichter-schilder Lucebert, de keizer in balling schap. Vrij Nederland voorspelt dat wij Brazilië toch aan uranium zullen helpen. „De Duitsers, Britten en Brazilianen zijn echt van plan om de motie-Van Houwelingen uit te voeren. Dat mag Van Agt zelfs niet op de diepste bodem van zijn opti misme veronderstellen". Voorts interviews met De Gaay Fort man sr. en met Berend Boude- wijn; de laatste in zijn nieuwe kwaliteit als stadsschouwburg directeur. Op de sfeer van Hil versum deze terugblik: „Je kunt het nog het best vergelij ken met de maanden vooraf gaande aan een oorlog. Een psychose, iets heel angstigs. De programma's doen ook heel erg denken aan het amuse mentsaanbod dat je altijd in crisistijden hebt: lachen, la chen, het over niets hebben.. Oppervlakkigheid. In Hilver sum hangt een heel lugubere, Kafka-achtige afmosfeer. Het is een gesloten cirkel waar je nooit uitkomt". Een interview tenslotte ook met hoofdrolspeler Frederik de Groot uit Pastorale. „Ik moet het instrument blijven om naar een al dan niet enthousiast pu bliek over te brengen waar het eigenlijk om gaat in deze chao tische tijd. Misschien word ik ooit een heel groot acteur, maar als dat een doel op zich zelf is, zit Frederik de Groot behoorlijk op een dwaalspoor". In De Tijd aandacht voor de droeve werkelijkheid achter de werkloosheidcijfers. „Het is voorbarig en gevaarlijk om de conclusie te trekken dat we nu maar alle activiteit moeten richten op de her-verdeling van bestaande werkgelegenheid. Als we er zeker van zouden kunnen zijn dat het overgrote deel van de huidige arbeids plaatsen ook nog over vijf jaar betaat, dan zouden de kaarten anders liggen. Maar het is zon neklaar dat zelfbehoud van be staande werkgelegenheid al zeer veel inspanning vergt". Het blad start met een serie artikelen over de tv-makers van Nederland. Als eerste komt Gijs Stappershoef aan het woord. „Er is sprake van een geestelijke vadsigheid. In die zin zou je kunnen reppen van een kwaliteitscrisis". Ook een interview met Emmy van Overeem bekend als kritisch- schrijfster over vrouwenbelan- gen. „Langzamerhand ben ik gaan inzien hoe fideel en soli dair vrouwen kunnen zijn. Ik heb weieens gedacht: zou ik nou homofiel zijn? Maar dat is niet zo. Ik hou van vrouwen omdat ze me zo eigen zijn". Het omslagartikel bevat een portret van Graham Greene. „De me ningen in mijn romans zijn niet de mijne. Het zijn die van mijn personnages. Lezers doen daar erg dom over. Ik heb het altijd moeilijk gevonden om in God te geloven. Ik denk dat ik me zelf nu een katholieke atheist zou noemen". De Groene Amsterdammer analyseert hoe en waarom Al- beda de VAD vermoord heeft „Het zijn de werkgevers die uit de principiële strijd om de zeg genschapsverhoudingen in de Nederlandse economie zegevie rend tevoorschijn zijn geko men. Ze krijgen vrijwel precies waar ze om gevraagd hebben. Het zal dus nu allereerst aan komen op de reactie van de vakbeweging". Ook in dit blad aandacht voor de vercommer cialisering van de omroepen. „Het bekendste voorbeeld is natuurlijk de VARA-langspeel- plaat met de Nieuwjaarsconfe rentie van Wim Kan, waarmee de hoge kosten van Kan's ho norarium worden bestreden". Het dubbelartikel stelt de vraag of er een Moskouse lente op komst is. „De vervanging van de huidige gesloten bu reaucratische structuur door een politieke structuur die meer beantwoordt aan de eco nomische problemen van de huidige perioden, is slechts een kwestie van tijd. Ook de Sow- jet-leiding zal een of andere vorm van Moskouse lente op den duur niet kunnen tegen houden". Hervormd Nederland Ook in Hervormd Nederland praat Luns over de atoomoor log. „Er staat: men zal niet doden Dat betekent niet: men zal zich niet verdedigen, zoals sommige priesters en dominees dat nu uitleggen. De Kerk moet algemeen regelend zijn, de Kerk moet zich niet in ieder probleem, zoals bijvoorbeeld de neutronengranaat, mengen. Iedereen kan daar zijn mening over geven, maar men moet geen misbruik maken van de werkelijke autoriteit om een dergelijk wapen te veroorde len". Een onvriendelijk hoofd artikel voorts over onze gokwe reld. „Het heeft er veel van weg dat de Nederlandse casi no's, in plaats van zich te be perken tot het spel aan de rou lettetafel, ook hebben gepro beerd een spelletje te spelen met de overheid". Prof. N. Smit zegt in een vraaggesprek over het gevangeniswezen: „Een maatschappij waarin tienduizend veroordeelde men sen ongestraft rondlopen, is niet gezond".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7