oorlopige surséance van etaling voor Grofsmederij Politie-onderzoek op Endegeest levert nog weinig resultaat op r i iiiu ii^dÉ— öhS bruna Rijnland geeft groen licht voor provinciale fusie raai Oranjeprogramma van Alma Materkoor Rita en Bueno strooiden cadeaus op Leidse woonbeurs Sweet cl'Bus ter in Stadsge hoorzaal 011 ONDERDAG 20 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 li. thfcOETERWOUDE/LEIDEN De Haagse arrondissementsrechtbank "TVieeft voorlopige surséance van beta sting verleend aan de sinds 6 april ia p'ftezette n.v. Koninklijke Nederlandse ie ctrof smeder ij in Zoeterwoude. Dit litstel van betaling aan schuldeisers Is gistermiddag aangevraagd door de [aad van commissarissen van de ■j Grofsmederij. Rondlet bedrijf verkeert thans in ernstige financiële landhoeilijkheden. Enerzijds door het opschorten [an de steunkredietlening van een miljoen gul- il. tellen door het ministerie van Economische Za- Kijklen, anderzijds door de hieruit voortvloeiende [redietverlaging tot drie miljoen gulden door [met je .huisbank" van de Grofsmederij, de Amro. Jijdens de besprekingen die de afgelopen da- aliteiien op het ministerie van Economische Zaken pjn gevoerd tussen vakverenigingen en raad van commissarissen is komen vast te staan dat het ministerie pas tot kredietverlening zal over gaan, wanneer er duidelijkheid komt over de bedrijfsvoering van de Grofsmederij. Om deze duidelijkheid te krijgen worden er thans gesprekken gevoerd tussen de raad van commissarissen en de vakverenigingen. „In de besprekingen J>lijft onze eis „Schut moet weg" recht overeind staan", aldus actievoerder F. Mentzij na afloop van een gesprek op het ministerie tussen de onderhandelingsdelegatie en de raad van commissarissen. Wanneer die eis niet wordt ingewilligd nemen we opschorting van de bezetting niet in overwe ging". De rechtbank heeft twee bewindvoerders voor de KNG aangewezen. Het zijn de advocaten A. H. G. Blankenstein en H. de Ranitz. Beiden zijn op voordracht van de vakbonden aangewezen en genieten tevens het vertrouwen van de raad van commissarissen. De twee bewindvoerders zijn gisteren meteen oriënterende besprekingen begonnen met het ministerie van Economische Zaken en de directeur van de Grofsmederij, ir. H. P Schut. Zolang de surséance van betaling duurt, zullen de bewindvoerders in feite de Grofsmederij beheren. Met hen zullen de Industriebonden nu moeten gaan praten over het behoud van de werkgele genheid. Vanmorgen had het eerste gesprek plaats tussen de bewindvoerders en de vakver enigingen. Hierin hebben de actievoerders met name hun eis „handhaving van alle arbeids plaatsen in Zoeterwoude bij eventuele overna me van de Grofsmederij" kracht bijgezet. „We nemen er geen genoegen mee wanneer bij overname van het bedrijf een aantal personeel sleden elders in het land werk wordt aangebo den", aldus de heer J. van Stekelenburg van de Industriebond NW. De voorzitter van de raad van commissarissen, ir. J. M G. D. van Slingeland, noemt dit een „onmogelijke eis". „Het is commercieel niet verantwoord om eventuele gegadigden voor overname van de Grofsmederij te dwingen alle arbeidsplaatsen in Zoeterwoude te handhaven", aldus de voorzitter van de raad van commissa rissen. „We willen alles in het werk stellen om behoud van werkgelegenheid te bepleiten, maar het is aan de gegadigde(n) om hierover eer. beslissing te nemen" Overigens ziet de heer Van Slinger land de toekomst van de Grofsmede rij weer wat optimistischer tegemoet: „De surséance van betaling stelt ons tenminste in staat om weer met gega digden om de tafel te gaan zitten. De bezetting heeft de onderhandelingen over overname op een laag pitje ge zet". Volgens de heer Van Slingeland is spoedige overname van het bedrijf het enige dat de Grofsmederij nog kan redden van volledig faillissement. JJBRUNA,ZEVEN NIIUWE MAAZ //VAf/JM X/vou&vrt//jY. grote kollektiegroen- ken is weer uitgebreid, it maar liefst zeven nieuwe nboeken. Over heesters, ideeën, zomerbloemen, [tussen en vetplanten, :e planten, bollen en illen en praktisch tuinie- Allemaal in kleuren maar voor 12,90 per deel. gpp Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN: Bruna - Maarsmansteeg 10 Voorlopige hechtenis bedreiger directeur Mojet verlengd Dekoratieve schutting van gevlochten hout Van oerdegelijk azobéhout, dat ruim 20 jaar meegaat' Verrassend laag in prijs Met onze grondboor en hamer is plaatsing voor u geen probleem' Tuinbouw en Hobby-artikelen WAN v.d. MEER B.V. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het onderzoek door de rijk spolitie van Oegstgeest naar vermeende vermogensdelicten op het psychiatrisch ziekenhuis van de gemeente Leiden, Ende geest, heeft op dit moment nog weinig concrete criminele feiten aan het licht kunnen brengen. Betrouwbare bronnen spraken deze week desgevraagd van een „storm in een glas water". De verwach ting bestaat dat nog voor het einde van deze maand het onderzoek zal kunnen zijn afgesloten en het proces-verbaal ervan naar de officier van justitie kan worden gestuurd. Zoals bekend werd eind vorige maand door de hoofdofficier van justitie in Den Haag een onderzoek gelast naar de juist heid van aantijgingen als zouden door een hoofdbroeder van de zwakzinnigenafdeling Jongens Voorgeest regelmatig diefstallen zijn gepleegd. Deze beschuldigingen wer den geuit in een strooibiljet van de actie groep Pet met de Z(wakzinnigenzorg), die daarna een actie is gestart om belastende verklaringen over misstanden op het psy chiatrisch ziekenhuis te verzamelen. Sinds- i dien is er sprake van een toenemend aan tal beschuldigingen die echter niet door de politie worden onderzocht. De naspeurin gen van de Rijkspolitie in Oegstgeest be perken zich tot de vermeende diefstallen van de hoofdbroeder. Hoewel dit onderzoek nog niet geheel is voltooid menen insiders dat bij de beschul digingen van de Pet met de Z- groep de wens de vader van de gedachte moet zijn geweest. Een woordvoerder van het parket van de officier van justitie in Den Haag bevestigde desgevraagd dat het onderzoek in de eerste fase „nog niet zo verschrikke lijk veel crimineels" had opgeleverd. Na drukkelijk werd hier echter aan toege voegd dat in de tweede fase heel goed belastende feiten aan het licht zouden kun nen komen. De rijkspolitie zou onlangs opdracht hebben gekregen met naam en toenaam genoemde personeelsleden die ge tuigen zouden zijn geweest van diefstallen een nader verhoor af te nemen. Ook dit werd van de zijde van het arrondissement sparket bevestigd. De voorlopige hechtenis van de 23-jarige leerling-verpleger, die een maand geleden geneeshëer-directeur Mojet met een lucht drukpistool bedreigde, is gisteren voor de tweede keer met een periode van 30 dagen verlengd. Als reden om dit verzoek van de officier van justitie toe te wijzen, werd genoemd de vrees voor een herhaling van deze „poging tot wederrechtelijke vrij heidsberoving". De advokate van de leer ling-verpleger heeft aangekondigd bij het Haagse gerechtshof tegen deze beschik king van de rechtbank in beroep te gaan. Volgens zijn raadsvrouwe, mevrouw mr. Raval uit Leiden, is er geen enkele aanlei ding om een herhaling van het gebeurde te vrezen en wordt haar cliënt ten onrechte afgeschilderd als iemand die zo bezeten is van zijn ideeën dat hij een gevaar voor de maatschappij zou opleveren. Verwacht wordt dat het Gerechtshof begin volgende week uitspraak in dit beroepsschrift zal doen. Creatief De lagere school „De wegwijzer" aan de Obrechtstraat houdt zaterdag 22 april een creatieve dag. Elke klas heeft een eigen stand met pottenbakken, schilderen, planten kweken en andere creatieve bezigheden. Daarnaast is er die dag een rommelmarkt, een rad van avontuur en een gezellige koffiehoek. De lagere school verwacht zaterdag een hoop bezoekers. De opbrengst van die dag zal worden besteed aan het aanschaffen van ee nieuwe leermethode voor het lezen in de eerste klas. Kleien Kinderen kunnen zaterdag 22 april van 11 uur 's ochtends tot 4 uur 's middags kleien in het winkelcentrum de Kopermolen in de Meren wijk. Dit staat onder deskundige leiding. Daarnaast wordt die middag een aantal poppen kastvoorstellingen gegeven in het winkelcentrum. Er wor den vijf voorstellingen gegeven van ieder twintig minuten. De eerste begint om 11 uur. Politieke propaganda In het kader van het zeventiende lustrum van de Leidse studentenvereniging Augustinus organiseerde deze vereni ging gisteren een diskussieavond over de stelling: de propaganda van politieke partijen is misleidend. Als ver dediger van de stelling trad op H. van Wijnen, parlemen tair redacteur van Het Parool. C. Bode, propagandaleider van de PvdA, vocht de stelling aan. Beiden hadden 'getuigen' meegenomen. Een peiling onder het aanwezige publiek wees uit dat de mening van de toehoorders na de diskussie iets ten gunste van de stelling was veranderd. Van Wijnen zei dat uit de propaganda van partijen vaak niet blijkt wat ze nu werkelijk willen. De werkelijkheid wordt vaak geweld aangedaan. Bovendien, zo stelde hij, maken partijen gebruik van professionele propagandamen- sen en marketingbureaus. „En dat doen ze toch niet voor niets". Bode kaatste de bal terug. Hij stelde dat journalisten ook misleidend kunnen zijn in hun berichtgeving. Zijn getuige, mevr. Van den Heuvel, voorzitster van de PvdA, voegde hieraan toe dat partijpropaganda van nature ge kleurd is. dat dit iets vertelt waar de partij in gelóóft. Journalisten zijn mischien beter in staat een kritische houding aan te nemen, omdat ze er iets minder sterk bij betrokjken zijn. Door twee stemmingen werd gekeken of de diskussie de merung van de toehoorders veranderd had. Voor de diskus sie was de verhouding: 50 voor de stelling. 24 tegen en 4 geen mening: erna 64 voor. 29 tegen en 8 geen mening (een hoger aantal door late binnenkomers). Matrogoth De straattoneelgroep Matrogoth speelt 21 april het fanta sie-theaterstuk "In Parenthesis". De voorstelling wordt gegeven in het gebouw van de SSR, Hogewoerd 108 en begint om negen uur. Op 6 mei voert Matrogoth het stuk opnieuw op. Dan is de plaats van handeling "'t Praetbuys aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17. De voorstelling op 6 mei begint om half negen. De Dans van de Reiger De Koninklijke Vereniging "Litteris Sacrum" brengt mor gen 21 april het toneelstuk "De Dans van de Reiger van Hugo Claus in de Leidse Schouwburg. Het stuk speelt zich rond de persoon van Edward Missiaen, die door zijn vader in zijn jeugd diep is gekwetst en door de angst wordt bezeten net zo te worden als zijn vader. Edward sluit zichzelf steeds meer in zichzelf op; een echte bmnenvreter volgens zijn vrouw Elena. Als Edward en Elena en de moeder van Edward op vakantie zijn op een Spaans eiland brengt Elena een man genaamd Paul mee naar de gehuurde villa hetgeen een pijnlijke situatie veroorzaakt, die leidt tot een afschuwelijk plan beraamd door Edward en zijn moe der die zich op Elena willen wreken. Aanvang 20.15 uur. Alma Materkoor in de Hooglandse IDEN De Hooglandse Kerk nog gedeelte- in de steigers; een Nederlandse vlag op de htergrond, een kwartslag gedraaid om de 'f, angrijke Franse bijdragen aan het program- te symboliseren; het Alma Materkoor, stem- in het zwart; aan de voeten van het koor groot aantal leden van het Residentie-or- t; dat was het decor en het toneel gister- >nd, toen het Alma Materkoor onder leiding Louis van Wijngaarden, een paar dagen •eger dan gepland en gebruikelijk, een Ko- iginnedag-programma uitvoerde. muziek was er niet minder mooi en pathe- rger :h om en het publiek niet minder talrijk en housiast. Men opende met werken van Han- .Zadok, the Priest" (God save the king) en king shall rejoice in thy strength, o Lord", met de vereiste kracht gezongen. Maar, j" d?15 gezegd, Franse componisten vormden de ■vief rïdzaak in het programma: van Bizet werd Te Deum uitgevoerd, en na de pauze de Latijn, in welke taal Cherubim Cherubijnen betekent volgens het keurig verzorgde program ma, waarin slechts één woord fout vertaald was. Solisten waren Chris van Woerkom, de uitste kende zingende bariton Bernard Kruysen en Esther Hillinga, die met alle verve en charme waarover zij beschikt prachtige, soms zelfs su blieme partijen zong. Een begaafde zangeres, die in het Te Deum het juiste midden bewaarde, en zich niet liet verleiden tot opera-galmen, waar de muziek van Bizet soms toe uitnodigt, maar waar zij zeker niet mee gebaat zou zijn. Ook het koor leverde gisteravond een uitsteken de prestatie. Hoewel de vrouwestemmen in het Alma Materkoor numeriek in de meerderheid zijn, wisten de bassen en tenoren een uitstekend tegenwicht te vormen, zodat bijvoorbeeld het begin van Gounod's Credo niet schriel of ijl klonk. De evenwichtige leiding van Louis van Wijngaarden en de volledige inzet van de koorle den hebben het concert van gisteravond tot een prestatie van niveau gemaakt. LEIDEN De Algeme ne Raad van het Ener giebedrijf Rijnland is gisteravond akkoord ge gaan met het voorstel om verder onderzoek te verrichten naaf de mo gelijkheid van een pro vinciale fusie van het energiebedrijf Rijnland met andere energiebe drijven in Zuid-Holland. Er bestaan plannen om tot een reorganisatie van het energie bedrijf te komen middels het creëren van éen p'roduktie- en distributiebedrijf voor gas en elektriciteit voor geheel Zuid- Holland, met uitzondering van Rotterdam en Den Haag die een onafhankelijke energietoe voer wensen te houden. In de andere provincies is al sprake van een provinciaal energiebe drijf. Als voordelen voor een provincialisering van het ener- giegebeuren worden onder meer genoemd lagere produk- tiekosten, algemene tarieven en betere vestigingsplaatsen voor energiecentrale's. Enkele leden van de algemene raad vonden de argumentatie vóór een pro vinciale fusie niet erg overtui gend, maar zij bleken na stem ming in de minderheid. Wel vond er een amendement plaats op het voorstel, inge diend door de heren Van Baa- ren, Ranner en Groos, dat in- streven naar een kleinere fusie van Rijnland met Delft, Den Haag, Gouda en Dordrecht, zo mogelijk ook Rotterdam, mocht een provinciale fusie er niet komen. Voorzitter Van Aken deelde nog mee dat de ambtenarenbonden sterke voorstanders zijn van een pro vinciale fusie. Op de vergadering van het Energiebedrijf werden gister avond als nieuwe leden van het College van Beheer de heren Van der Kroft (opvolger van de heer Van Montfoort) en Det- mers (opvolger van de Heer Keijzer) benoemd. De heer Van der Kroft (burgemeester van Leimuiden) werd tevens bij stemming benoemd tot plaats vervangend voorzitter. Als plaatsvervangend lid werd de Heer Wagenaar benoemd. Wethouder Van Aken deelde nog mee dat de invorderings achterstand (mensen die hun energierekening niet hebben betaald) momenteel drie vijf ton bedraagt, een gunstig resul taat in vergelijking met vorig jaar toen de achterstand ruim drie miljoen gulden bedroeg. Over de periode december- maart '78 werd aan 3422 wan betalers de zogenaamde "rode kaart" gestuurd, de definitieve aanmaning die dreigt met af sluiting van de energie. Ui teindelijk hoefden er maar 92 mensen echt te worden afgeslo ten. De rest koos eieren voor Rita Corita en Bueno de Mesquita, het bekende komische duo, hebben gisteravond om zeven uur de opening van de Woon- Ideaal-beurs verzorgd. Heel toepasselijk zaten beiden in een papieren huisje dat aan de ingang stond opgesteld. Na wat grappen en grollen stapten Rita en Bueno met een ferme stap door het papier heen en verklaarden de beurs voor geopend. Als verrassing had de stevige Rita, die op haar naaldhakken de grootste moeite had om overeind te blijven, een portable-tele visie in haar hand, die zij spontaan aan dg eerste de beste bezoekster gaf. Het was de 76-jarige mevrouw Johanna Velthui- zen uit de Poldermolen 21. Zij was erg blij met het geschenk. „Dat ik dit op mijn oude dag nog mag meemaken!", riep zij verrast. Hierna trokken de grapjassen door de beurs met haar vele stands op woongebied, gevolgd door een handjevol toeschou wers. Bij elke stand lag een bosje bloemen, dat door Rita of Bueno aan een van de omstanders werd gegeven. Soms werd het geschenk wat groter. Dan zocht het tweetal een jong echtpaar uit de omstanders uit en gaf hen een meubelstuk kado, dit varieerde van een stoel tot een set bijzet-tafeltjes. Na deze opening verlieten Rita en Bueno het publiek om in het restaurant LEIDEN Tijdens het gisteravond gehouden optreden van de Neder landse groep Sweet d'Buster, dat overigens maar matig werd be zocht, bleek maar weer eens dat ons land over uitstekende popmusici beschikt. Sweet d'Buster bracht voornamelijk nummers van hun nieuwste LP „Friction". Een overigens uitstekende LP die ook aan de zaal te verkrij gen was. Behalve deze num mers speelden zij ook nog en kele nummers van hun eerste LP en verder lieten zij nog een paar splinternieuwe composi ties horen, die alweer op het repertoire gezet zijn. Op het podium achter de band was als decor een grote stellage met luxaflex opgesteld. Zoals ook op de hoes van hun nieuwe LP te zien is. Uit de nummers van de LP „Friction" blijkt duidelijk dat saxofonist/zanger Bertus Bor- gers vocaal een stuk sterker is geworden. Hans Lafaille op drums en Herman Deinum bassgitaar vormen samen de meest hechte ritmekombinatie in Nederland. Samen met Paul Smeenk, gitaar, Bertus Borgers en Robert Jan Stips vormen zij een uiterst swingend geheel. In het door Robert Jan Spits ge schreven nummer „Smash the mirror" waren duidelijk oude Super Sister invloeden te her kennen. Het enthousiaste publiek wist de groeo tot twee keer toe te-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3