^Z-Excelsior: slaapverwekkend Brazilië kritiseert Corver West-Duitsland weer verder in de zorgen erste succes stal Geran Lisse deklasseert DKS }attinama enige positieve uitzondering belangengroep hoofdklassers agressief Boskov snel weg BARCELONA: BEKER Keegan nog onmisbaar voor Engeland BASTIA VERHOOGT PRIJZEN LEIDSE COURAN. DONDERDAG 20 APRIL 1978 PAGINA 11 jlMAAR De bekerfinale Ajax-AZ'§7 rdt op 5 mei in het Olympisch Stadion Amsterdam gehouden. Dat is nauwe- s nieuws te noemen, want eigenlijk i er niemand, die eraan twijfelde dat zich ten koste van het dappere Excel- in de eindstrijd zou voetballen. Dat eurde dan ook prompt, want het ver- :hte nummer gisteravond in Alkmaar cht AZ niet in de problemen. Na de an 2-1 in Rotterdam volgde een d logische als geruisloze 3-0 waardoor voor het eerst in zijn bestaan de erfinale mag gaan spelen, enlijk was AZ-Excelsior al na negen luten definitief een bekeken zaak. Op moment scoorde Kees Kist met het fd na aangeven van Bert van Marwijk, irdoor de eerder in Rotterdam al ver- rde 2-1 nog eens verder uitgebreid d. Die snelle goal van Kist was wel de dsteek voor dit halve finale duel, want weinige spanning, die nog in het duel en ebde daarna natuurlijk helemaal I restte was een poging van AZ om de (lO tribuneklanten toch nog enigszins te (maken. Dat mislukte echter grandioos. Biswaar was de wil er bij AZ wel, maar dat de individuele kwaliteit van de ge beerd aan de kant gehouden Willem van Hanegem ontbrak, verzandden de AZ- acties in ogenschijnlijk aantrekkelijk, maar verder toch tamelijk nutteloze pogin gen. Eigenlijk was er maar één positieve uitzon dering: Pattinama, de Rotterdamse mid denvelder. Voor het forum van een hand vol eredivisietrainers, alsmede een aantal invloedrijke bestuurders, ondestreepte Pat tinama dat hij een van de weinige echte talenten m de eerste divisie is. Het blijft natuurlijk nog een open vraag in hoeverre Pattinama eventueel in de top mee zou kunnen draaien. Desondanks lijkt het er toch op dat hij inderdaad een speler met mogelijkheden is. Sterk aan de bal, een goede pass en een behoorlijk ontwikkeld gevoel voor overzicht. Eigenschappen die op de vaderlandse voetbalvelden uiterst schaars zijn. Verregaande nonchalance binnen de AZ gelederen was uiteraard niet vreemd aan het allesbehalve aanvaardbare spel van Van der Hart's pupillen. Dat werd er allemaal niet beter op toen AZ in de elfde minuut van de tweede helft verder uitliep door een doelpunt van Nygaard. Een door Excelsior ten onrechte aangevochten tref fer, want wel degelijk gebruikte Nygaard na de gave voorzet van Arntz zijn hoofd en niet zoals Excelsior meende, zijn hand. De onvrede bij Excelsior bij het derde doelpunt was daarentegen wel volkomen terecht. Want inderdaad ging scheidsrech ter Nolbert volkomen in de fout toen hij AZ een strafschop toekende. Weliswaar oogde de buiteling van Jantje Peters spec taculair, maar dat was wel zijn verdienste en niet zoals Mulder meende, een uitvloei sel van een ontoelaatbare actie van Excel siors centrumverdediger Van Tour. Met god stoorde zich er vanaf de 11 meter stipt niet aan, want zijn eerste zuivere schot in de wedstrijd betekende 3-0. Bij die productie bleef het. AZ derhalve bekerfinalist. Meteen de enige voor AZ positieve conclusie na negentig minuten slaapverwekkend voetbal in de Alkmaarse Hout. ROB HARTOG scoreverloop: 9. Kist 1-0, 56. Nygaard 2-0 71 Metgod (strafschop) 3-0. scheidsrechter: Mulder toeschouwers: 9500. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever, Spelbos, Met god en Hovenkamp; Arntz (Van der Horst). Peters en Nygaard; Ursem, Kist en Van Marwijk (Nijdam). Excelsior: Vermunt; Van der Spek, Stafleu, Nijs- sen (Struis) en Van Tour; Van de Munnik, Meijer (Pijl) en Pattinama; Ernst, Waslander en Swa- nenburg. IM Opstandige Iers schorst De tuchtcom- van de Tsjechoslo- voetbalbond gisteren in Praag tien spelers van Praag geschorst perioden variërend twee tot tien maan- Deze disciplinaire elen werden ge- na een conflict Araost Hlozek, de van de Praagse ging en de spelers, zwaarst gestraften Kotal (tien maanden), ivjak (zes maanden) Stransky (drie maan- De zeventien heb- Hlozek tien dagen ge en gedwongen zijn ont- te nemen. In een ver- ring betitelt de bond als een „gedrag, dat ruist tegen de socialis- sportgedachte". zek is hersteld in al functies. ROTTERDAM - Feyenoords trai ner Vujadin Bos kov zal al op 30 april, na de laat ste competitie wedstrijd, af scheid nemen van de selectie van de Rotterdamse club. Dé technische lei ding van Feye- noord acht het weinig zinvol dat Boskov, gezien de huidige situatie, zijn contract dat nog tot eind juni doorloopt volledig af maakt. Assis tent-trainer Wes terhof zal zijn werk overnemen Johan Cruijff krijgt de Spaanse beker, die hij net van koning Juan Carlos heeft ontvangen, nauwelijks omhoog. MADRID Barcelona zal Spanje volgend jaar verte genwoordigen in het Euro pa Cup II toernooi. De ploeg van Johan Cruyff won gisteravond in Ma drid de Spaanse beker door Las Palmas in de fi nale met 31 te verslaan.' Barcelona nam voor 60.000 toeschouwers in de tiende minuut de leiding door Re- xach, die een strafschop benutte. Vier minuten later zette Asensi Barcelona op 2—0. Las Palmas kwam tot 21 terug door een treffer van de Argentijn Brindisi, maar nog voor de rust be paalde opnieuw Rexach de eindstand op 3—1. Aanvoerder Johan Cruyff ontving de beker uit han den van koning Ju an Car los.* Voor Cruyff is deze over winning waarschijnlijk het laatste hoogtepunt in zijn loopbaan. Cruyff eindigde de wedstrijd als laatste man. Neeskens was in de 40ste minuut uitgevallen. De geblesseerde Braziliaan Cerezo wordt door trainer Coutinho zelf van het veld gedragen. Abel (no. 14) begint een discussie met scheidsrechter Corver, die in deze veel te harde wedstrijd vijf keer de gele kaart trok LONDEN De Engelse bondscoach Ron Greenwood kan weer iets ruimer ademen. Want het gelijke spel dat En geland op Wembley tegen Bra zilië heeft behaald, geeft weer hoop voor de toekomst van de Engelsen. De 11 geeft echter nauwelijks enig beeld van het ware krachtsverschil. Brazilië name lijk etaleerde gedurende de ge hele wedstrijd zijn technisch overwicht, maar zag deze typi sche Zuidamerikaanse gave niet beloond met veel doelpun ten. Slechts één keer en dat al na acht minuten, stootte de ploeg van Coutinho doeltreffend door. Linksbuiten Gil glipte langs rechtsachter Cherry en verraste doelman Corrigan met een effectvol schot (0—1). Wembley verstomde. De 92.000 toeschouwers vreesden dat een nieuw debêcle in de lucht hing. Maar de onverzettelijkheid, die nog altjd het Engelse spel ken merkt, bleek ook de Zuidame rikaanse balgoochelaars te veel. Het duel verloor echter veel van zijn aantrekkelijkheid en scheidsrechter Charles Corver kreeg het erg druk. Vooral met het uit de zak halen van de gele kaart. Het waren de Brazilia nen, die het volgens Corver veel te bont maakten. Vijf Bra zilianen werden met geel be straft: Edinho, Ze Maria, Ce- rezzo, Batista en Abel. De enige Engelsman, die zich weinig van dit negatieve spek takel aantrok was Kevin Kee gan. Sinds maanden weer op eigen bodem liet hij Wembley en Ron Greenwood zien dat zijn aanwezigheid in de Engel se ploeg nog niet gemist kan worden. De acties van Keegan waren een lust voor het oog en Wembley veerde weer op. Voor Kevin Keegan kwam het grote moment in de zeventigste mi nuut. Op meer dan twintig me ter afstand van het Braziliaan se doel mocht hij een vrije schop nemen. Het effect dat Keegan de bal meegaf was zelfs doelman Leao te machtig (1-1). Charles Corver, de enige Ne derlandse scheidsrechter die in Argentinië aanwezig zal zijn. had een nuttige avond. Deze „vriendschappelijke" interland bewees dat het er in Argentinië zeker niet zachtzinnig aan toe zal gaan. De coach van de Braziliaanse ploeg. Claudio Coutinho, maakte zich na dit veel te har de duel nogal boos over Cor ver: „Die man begrijpt er niets van. De schuld lag niet bij mijn spelers, maar bij de tegenstan der. Toen we op 10 kwamen, moest Engeland iets terugdoen Iedereen weet hoe Engelsen dan gaan spelen: keihard". De opstellingen: Engeland: Corrigan; Cherry, Mills. Watson, Greenhoff; Keegan. Currie. Francis; Coppel. Latchford. Barnes Brazilië: Leao; Amaral, Ze Maria. Abel. Edinho: Cerezzo, Zico, Riveli- no; Dirceu, Gil, Nunes. Oost-Duitsland en België machteloos MAAGDENBURG De vriendschappelijke wedstrijd tussen de Oost-Duitsland en België is in Maagdenburg in een doelpuntloos gelijkspel geëindigd. België, sinds een jaar onder de hoede van Guy Thijs heeft zich gedurende tweemaal drie kwartier vrij wel met verdedigen moeten bezighouden. De jeugdige ploeg kon zich slechts bepalen tot toevallie te genstoten. En daarbij kregen de Belgen nog enige kansen. Twee keer moest doelman Croy een doelpunt verhinderen toen eerst Van der Eist en even later Coeck voor hem opdoken. Het beste van het spel behield Oost-Duitsland maar een vol komen machteloze voorhoede was niet in staat Pfaff te passé- BASTIA Bastia, tegenstan der van PSV in de eerste wed strijd voor de finale van het toernooi om de UEFA-beker, heeft voor deze ontmoeting de prijzen drastisch verhoogd. De goedkoopste plaats in het stadion Puriani, dat maar zoJn kleine 15.000 toeschouwers kan herbergen, kost bijna 65 gul den. De duurste brengt 170 gul den op. ECHT De LBAH (Landelijke angen Groep Amateur Hoofdklas- 0 heeft enkele belangrijke besluiten omen. Tijdens een goed bezochte gadering in Utrecht hebben de ver- enwoordigers van de hoofdklassers ^Bbaar gemaakt dat de mogelijkheden aan de bekercompetitie mee te n, moeten worden verruimd. beroepsvoetballers mee bekeren. Tot op heden is dat voorbehouden aan de drie hoofdklasse-kampioenen, de drie win naars van de zogenaamde na-competi-, tie, alsmede aan de twee kampioenen van het zaterdagvoetbal en de beker winnaar in deze sectie. Met name de deelneming van de beker-' houder van het zaterdagvoetbal wordt als onredelijk ervaren. De hoofdklassers zijn de mening toegedaan, dat onder het- principe van gelijke monniken, gelijk kappen de districtsbekerwinnaar van het zondag-amateurvoetbal ook een kans moet krijgen. Delbah stelde zich in Utrecht zeer agres sief op. Competitieleider Van Bokkum vernam bij voorbeeld dat de hoofdklas sers op tweede kerstdag, nieuwjaarsdag en met carnaval niet wens te spelen. Als tegenprestatie bestaat wel de bereidheid rond Pasen een zogenaamd dubbelpro gramma te draaien. Tevens werd tijdens deze bijeenkomst gesproken over de problematiek rond de overschrijvingsbepalingen. Aan de sectie prof-voetbal van de KNVB wordt voorgesteld de sluitingsdatum zo te ver anderen dat de amateurverenigingen niet meer kwetsbaar zijn. Zoals bekend sluit de overschrijvingstermijn bij de amateurs zes weken eerder dan bij de profs. De hoofdklassers streven ernaar deze datum gelijk te trekken. Stockholm Het Westdui tse zelfvertrouwen heeft in de wedstrijd tegen Zweden een nieuwe klap gekregen. Want niet alleen de nederlaag van 3-1 was een teleurstelling in de „generale repetitie" van de wereldkampioen, Schöns pro bleemgebied is naar achteren verschoven. Bleek in eerdere oefenwedstrijden het West- duitse middenveld een zorgen kind, voor 30.000 toeschouwers in Stockholm faalde deze keer de achterhoede. Nieuwe problemen dus voor bondstrainer Helmut Schön. In de 133 wedstrijden die het na tionale elftal tot nu toe onder zijn hoede speelde, had zijn team nimmer twee ontmoetin gen achter elkaar verloren. En net voor het voor West-Duits land zo belangrijke toernooi in Argentinië - zonder de grote sterren van de vorige keer toch een goed resultaat behalen - breekt de verjongde wereld kampioen dat mooie record. Zweden daarentegen lijkt op weg naar een goed toernooi. Twee weken geleden -werd Oost-Duitsland in Leipzig met 1-0 verslagen en nu de Westelij ke buurman van de verslagen tegenstander. De zege van gis teren was voornamelijk een ge volg van het zeer sterke aan- valsspel in de tweede helft. Want na 23 minuten had de Westduitse formatie, die ver rassend genoeg met vier mid denvelders Bonhof Holzen- bein, Müller en uitblinker Rummenigge - optrad, al een voorsprong genomen door een goed genomen vrije trap van Bonhof (0-1). Drie minuten later maakte Sjo- berg echter al gelijk en dat was een klap, die het team van Schön niet te boven kwam. Na rust was de overheersing van de gastheren compleet. Twee doelpunten van Larsson (50e en 75e) onderstreepten het spel- beeld. Naast de Westduitse defensie maakte ook de voorhoede geen geweldige indruk. Het duo Abramczik/Fischer van Schal- ke '04 kon nauwelijks gevaar stichten. Abramczik kwam tij dens de gehele ontmoet mg niet langs zijn tegenstander. Elen onmacht, die tekenend was voor het Westduitse spel in de tweede helft. Manfred Kaltz, de laatste man, speelde wel een sterke partij, zodat er geen re den is voor een nieuwe roep om Beckenbauer. De opstellingen waren: Zweden: Hellström; Borg, A am an. Anders- son en Erlandsson; Larsson, Tap per en Torstensson; Ohlsson (Nils- son), Sjöberg en Wendt Wcst-Duitsland: Maier (Burdenski); Vogts, Kaltz, Rüssmann en Zim- mermann; Bonhof (Dietz), Holzen- bein, Müller (Worm) en Rumenigge; Abramczik en Fischer. 1SSENAAR Hans Moerman heeft op indigt sinds kort ook een renpaard. De tende eigenaar van dravers in training Jos van der Broek was er gisteren oige van dat zijn volbloed, die hij nen heeft met vriend Piet de Wit, erg el ijk de Princess Annprijs met Allen Jones, paard King's Eagle, dat pas voor de keer in de baan kwam en in trai- bij Cees van der Harst, versloeg eindstrijd zonder veel moeite Tribal met Robert Wetemans tweede ren van de middag betekende eerst succes voor stal Geran (Ger en Kroes) door een fraaie overwinning De uitslagen. POLARDACHSPRUS 2040 m: 1. Pancreas (M. Bouwhuis) km. tijd 1.23.4, 2. Pablo D, 3. Petra Voorne. Winn 2,50 pl. 2,20 2,40 3,90 kopp 10,30 trio 184,50. PRINCESS ANNPRIJS 1300 m: 1. King's Eagle (A. W. "-Jones) 1.22.3 2. Tribal Boy, 3. Rugged Miss. Winn 3,30 pl. 1,50 1,70 1,80 kopp 4,80. BROGANPRLJS 2040 m: 1. Prusso Supreme (M. Bouwhuis) 1,21.5, 2. Mary S, 3. Mister B. Winn 8,30 pl. 3,50 2,90 4,90 kopp 49.90 trio 1331,40. Niet festart: Nelly Fortuna, Airos Six. TAR PERFORMERPRIJS 2100 m: 1 Rogan van Echten (W. van Buytene) 1.26.5, 2. Roidur, 3. Petite Hollandia. Winn 1,20 pL 1,20 1,60 kopp 1.60. SASKIAPRUS (le afd.) 2150 m: 1 Poseidon (A. Bentley) 2.21.1, 2. Forever There, 3. Gorge Sand. Winn 4,90 pl 2.- 4,90 4.- kopp 30,20 trio 1092,20. BEDEVILPRUS 2500 m: 1. New Petulance (W. Duivenvoorden) 1.23.6, 2. Nescio, 3. Navarro D. Winn 11,80 pl. 2,10 1,40 2,10 kopp 9,80 Niet gestart: Noatak. MILLAR HANOVERPRIJS 2100 m: 1. Kaballus (W. van Buytene) 1.21.5, 2. Koncorde, 3. Orma Pride. Winn 2,20 pl. 1,50 3,10 1,40 kopp 69,40 trio 284,-. Niet gestart: Lucky Six. ENTERPRISEPRUS 2040 m: 1. Rapid Buiten zorg (M. A. Pools) 1.25.0, 2. Roy Berkelana, 3. Pharosa Due. Winn 2,10 pl 2,10 pl 2,10 5,30 1,90 kopD 30.-. Niet gestart: Pop Glorie. SASKIAPRIJS' (2e afd.) 2150 m: 1 Balancoire (Mej. L. C. Meltzer) 2.23.3, 2 Danish Delight, 3. Price Dowa. Winn 8,10 pl 3,10 5,- 7,60 kopp 78,50 trio 6029,60. Niet gestart: Sovereign Angel. DUKE OF DECATURPRUS 2040 m: LPostduif- je A (A. J. Pools) 1.26.0, 2 Petra Star, 3. Ose du Coq d'Or. Winn 7,10 pl 1,80 1,70 kopp 8,50. Niet gestart: Patia. Totaüsatoromzet: 384.790 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Lisser Godyla Vt. kan zich gaan opmaken voor de strijd om het Nederlands kampioenschap zaalvoetbal. De Lisse naren deklasseerden gisteravond Haags titelhouder DKS Duijvestein in ei gen hal met 73, waardoor de "Leidse" zaalvoetbalkampioen de districtstitel van West 11 niet meer kan ontgaan. Slechts de Goudse kampioen. Verzijl Sport, kan in punten nog gelijk komen met Godyla. Het doelsaldo van de Lissenaren is echter duidelijk beter dan dat van het Goudse team. DKS, dat tot gisteravond slechts een ver- liespunt meer had dan Godyla, heeft de superieure formatie uit Lisse nauwelijks iets in de weg kunnen leggen. Het indivi dueel soms sterke spel van de grotendeels uit Texas/DHB-spelers bestaande Haagse "achttal ten spijt, was het Godyla dat domi neerde. Vloeiende, op tempo gebaseerde combinaties leverden de Lissenaren al spoedig kansen op. Tot in de twintigste minuut bleef de overigens zwakke doelver- dediger Frank Peterse overeind - daarna was het gebeurd met de Haagse aspiraties. Frans van der Laan en Gerard van Beek tekenden voor de ruststand van 0-2, Theo Godyla in de vijfde minuut na de hervat ting voor het doeltreffende vervolg: 0-3. Concentratieverlies aan Lisser-zijde leek DKS nog even in de race te brengen waar Harrie van der Zwet en sterke invaller Ruud van de Voort alleen voor Peterse faalden, schoot Gerrie Oosterveen na voor bereidend werk van Leen Rog wel raak (1-3). Een wanhopig en risicovol offensiefje van DKS, bracht het beheerst counterende Go dyla vervolgens een voorsprong van 5-1. Harrie van der Zwet en Gerard van Beek versloegen de Haagse defensie met Rog aan het hoofd verbluffend simpel. Op nieuw echter sloop, vijf minuten voor tijd, concentratieverlies en nonchalance de Go- dyla-acht binnen. Een fout van doelman Wim van Harskamp stelde Bennie de Roo in de gelegenheid nummer twee voor DKS te laten aantekenen en kort daarop bracht een briljante aktie van Karei Oosterbaan Gerrie Oosterveen in stelling: 3-5. Godyla, dat eerder in deze districtsstrijd het Rotterdamse Phoenix (4-2) en het Dordtse CéVé (10-0) al aan de zwaarbela den zegekar bond, verhoogde na die on verwachte tegengoals nog eenmaal het tempo: twee doelpunten in de laatste twee minuten waren het resultaat Van Beek en Harrie van der Zwet scoorden de tref fers die het bestaande krachtsverschil tus sen beide teams uiteindelijk toch nog redelijk in de uitslag terugbrachten: 3-7.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11