Albeda waarschuwt vakbeweging Moro zou al geëxecuteerd zijn WISSEL IN REPARATIE: STOPTREIN GEKANTELD Personeel KNG vraagt GAB om ontslag directeur ieuw wapen igen snelheids, luivels VRUCHTBAAR OVERLEG WORDT BELEMMERD NA ANONIEM TELEFOONTJE AAN KRANT LAMAN Albert Termote (91) overleden Molukse kogel trof gedeputeerde Trip DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 18 april 1978, 68e jaargang no. 21020 Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiji irtenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Days of wine and roses „Days of wine and roses" met Jack Lemmon en Lee Remick op Ned. II om 20.27 uur. Om 23.15 uur „Sesjun" met het Ronnie Scott Kwintet. Ned. I om 20.00 uur „De kust van Norfolk" en om 22.45 uur „Onderdak". Meest droog Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Maximum temp.: 11 gra den. Morgen zon: 6.36-20.43. Maan: 17.30-5.01, Scheveningen hoog water: 1.20, 13.47. Laagwater: 9.08, 21.47. (Van c b parlementaire redactie) LEEUWARDEN - Minister Albeda (Sociale Za ken) heeft gisteravond op een bijeenkomst van de AR in Friesland kritiek geleverd op de vakbeweging en haar gewaarschuwd niet te sterk te polariseren. Sprekend over de sanering van de zware metaal en de scheepsbouw zei hij er wel begrip voor te hebben dat de vakbon den soms hun wrevel afreageren op de regering. Maar de wijze waarop dat gebeurde in de zware metaal, is niet de aangewezen weg om samen oplossingen te zoeken. „Vooral de niet altijd juiste voorstelling van zaken, die nog steeds niet is rechtgezet, verhindert een vruchtbaar overleg", zei de minister. Werkgevers en werknemers moeten beseffen dat er grenzen zijn aan de financiële steun die de regering het bedrijfsleven kan bieden. Overleg tusssen regering, werkgevers en werknemers is noodzakelijk om te proberen zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te handhaven. Maar dan moet men niet één van de drie de zwarte Piet toespe len. Het gevaar doet zich nu voor, dat dit wel gebeurt, aldus de minister. Ook de vakbeweging heeft verantwoordelijkheid "oor de werkgelegenheid. Maar er zijn grenzen 'aan de mogelijkheden om arbeidsplaatsen te handhaven. Er moet geprobeerd worden in geza menlijk overleg oplossingen te vinden. Bij het verloren gaan van arbeidsplaatsen zal de sociale paragraaf steeds moeilijker zijn in te vullen. Niet altijd zal aan de wensen van de vakbonden - voldaan kunnen worden. Gaan er veel arbeids plaatsen verloren, dan wordt het moeilijk de sociale gevolgen goed op te vangen. Werkgevers en werknemers kunnen dan wel een mooi slui tend sociaal plan maken, maar van de overheid wordt dan verwacht dat het geld ervoor op tafel komt Zo kan echter het overleg van drie partij- en niet werken. Ook aan de mogelijkheden van de overheid zijn grenzen gesteld, aldus de minis- Minister Albeda Dr. Albeda noemde het hoofdzakelijk dat de vakbeweging meespreekt over de toekomst van de bedrijfstakken in ons land. Dat moet niet alleen gebeuren als de nood aan de man komt. Wij willen geen vakbeweging die alleen maar een Rode Kruis-rol speelt. Maar ook van de overheid mag njen die rol niet verwachten. Toenemende verscherping van de tegenstellin gen zou het gezamenlijk overleg in gevaar kun nen brengen, aldus minister Albeda. en yvdA wil "f opnieuw derf Conducteur fh'9p de tram EN HAAG De PvdA- mnhmer leden Van der Doef idgfi Roefhof willen dat er r d i trams en bussen weer jaar inducteurs worden aan- nin isteld. Zij wijzen op het gel oordeel dat de maat- C ihappij bij zo'n maatre- jits :l zou hebben: minder S{, srnieling van materieel van automaten, oplos- ng van het zwart-rijden- tbieem en van de crimi- iteit, minder opont- _jd en vermindering van n,( s onlustgevoelens bij het Ja ibliek. rrT e kamerleden hebben de 30' druk dat de problema- ïk van het zwartrijden en z >t crimineel gedrag bij ite ït openbaar vervoer sterk m het toenemend aantal chten over vandalisme agressie op de Rotter- mse tram. Raadselachtige mfindhoos ligt dak weg P) Een windhoos is waarschijnlijk de oor- ak van dat gistermiddag het Zeeuwschvlaamse •sterzande het dak van sociëteitsgebouw van plaatselijke schietver- iging, tientallen meters lucht in werd geslin- t dak mat tien bij vijfen- [rintig meter. Vast staat dat geen explosie in het ibouw heeft voorgedaan, ndaar dat zowel de ndweer als het KNMI (lenen dat een windhoos e schuldige is. Op het mo- lent dat het dak de lucht I vloog was het windstil hebben getuigen een slurfachtige wolk irgenomen. Het voorste deel van de trein kantelde; het achterste bleef overeind staan. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Waarschijnlijk als gevolg van een verkeerde wisselstand is gistermiddag in Hoek van Holland een stoptrein die op weg was naar Rotterdam ontspoord en daarna deels gekanteld. In het gekantelde, voorste, deel van de trein bevonden zich twaalf passagiers. Van hen liepen de 33-jarige M. Schellevis uit 's Gravenzande en de 63-jarige J. Neyboer uit Amersfoort een lichte hersenschudding op. Een derde passagier raakte slechts licht gewond en kon ter plaatse worden behan deld. Aan de wissel waarop de trein zich bevond toen de ontsporing plaats had, verrichtte personeel van de NS gistermiddag repara tie-werkzaamheden. Aangenomen wordt dat hierbij iets verkeerd is gegaan. Commentaar hierop wil de NS, in afwachting van het in te stellen onderzoek, nog niet geven. De bij de reparatie betrokken NS functionarissen zagen het ongeluk overigens aan komen. Door als een haas de benen te nemen moesten enkelen van hen voorkomen door de omkantelende trein verpletterd te worden. Het overige treinverkeer op het traject Hoek van Holland - Rotterdam ondervond tot acht uur gisteravond vertra- .ging van het ongeluk. Tussen zes en acht uur heeft een takeltrein van de NS de verongelukte rijtuigen overeind getrokken en naast het baanvlak geplaatst. Gedurende deze periode had het reizi- gersvervoer per bus plaats. In de nacht van zaterdag op zondag aanstaande, zo is de bedoeling, zal de ontspoorde trein op een ander onderstel worden geplaatst en afgevoerd. De schade is, aldus de Spoorwegen, minimaal en zal een bedrag van enkele tienduizenden guldens zeker niet overschrijden. (Van onze correspondent) ROME In Italië heerst de vrees dat oud-pre mier Aldo Moro, wiens doodvonnis door de, „volksrechtbank" van de rode brigades zater dag-is uitgesproken, al is gedood. Een onbeken de heeft gisteren het communistische partij blad Unita opgebeld met de mededeling dat „de dienaar van de multilnationales, Aldo Moro, om 22.00 uur is terecht gesteld". Het was overigens niet mogelijk na te gaan of de man namens de rode brigades sprak. De politie .twujfelt aan de geloofwaardigheid van het telefoontje. Amnesty International heeft gisteren een beroep op de ontvoerders gedaan het leven van Moro te sparen. De organisatie zegt in een boodschap in de pers „totaal en onvoorwaardelijk tegen de doodstraf te zijn" en dat „executies om politieke druk uit te oefenen totaal onaanvaardbaar zijn". De Italiaanse regering heeft het Rode Kruis gevraagd een initiatief te nemen om het leven van Moro te redden. De leider van de Rode Brigades, Renato Curcio, heeft in de rechtszaal in Turijn verklaard dat de terdoodveroordeling van Moro tegen het hele Italiaanse politieke systeem is gericht. Curcio werd echter uit de rechtzaal naar zijn cel ge sleept toen hij rechter Guido Barbaro met de dood bedreigde Curcio staat terecht op beschul diging van een aantal ontvoeringen. Enkele van zijn medebeklaagden worden beschuldigd van ontvoering van de openbare aanklager van Ge nua, Mario Sossi. Binnen de Christen-democratische Partij is op nieuw de discussie opgelaaid of aan de eisen van de ontvoerders van Moro tegemoet moet worden gekomen. Officieel houdt de partij vast aan het standpunt dat niet moet worden onder handeld. De burgemeester van Bari, Moro's geboortestad, is echter voorstander van vrijla ting van leden van de Rode Brigades in ruil voor Moro's vrijlating. ADVERTENTIE Zijlsingel 2 Leiden 071-1437141 AEG-Slagboormachines Bij test S.V.W.O. als beste uit de bus. Zie consumentengids. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. li radar op „personenauto" (Van een onzer verslaggevers) [EBERGEN De algemene verkeersdienst van de Rijkspoli- in Driebergen heeft een onopvallende kleine radar-appara- 1 in gebruik genomen, een mini radar, die op de bumper een gewone personenwagen kan worden gemonteerd. Tot toe was de apparatuur om snelheidsduivels te betrappen Sroot dat er een busje nodig was. Gestationeerd langs de sweg viel het echter onmiddellijk op. apparatuur is van Zwitserse makelij en het ligt in de oeling dat ook verschillende gemeentelijke politiekorpsen e in de toekomst zullen aanschaffen. gens adjudant Van der Heide van de algemene verkeersdienst de driebergen is deze kleine apparatuur uitermate geschikt om p[ pvallend te werk te gaan. „Geen automobilist besteedt aan- ht aan een gewone auto langs de weg". de mini radar kan zowel de snelheid van het tegemoetko- uj Ad als het achteropkomend verkeer worden gemeten. „Een b verbetering", aldus adjudant Van der Heide. De overtreders "den met de camera op het dashboard van de wagen vereeu- V Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. als nieuw kwartaalabonnee van woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: woonplaats: Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden (Van onze kunstredactie) Voorburg Op 91-jarige leeftijd is overle den de Voorburgse beeldhouwer Albert Termote, die met zijn monumentaal werk in Nederland grote bekendheid genoot. De crematie heeft gisteren in alle stilte plaats gevonden. Termote heeft tot zijn 85ste veel grote beeldhouwwerken ge maakt, tot hij lichamelijk het zware werk niet meer aankon. In juli 1972 liet hij zijn gipsmodellen, resultaat van veertig jaar werk, in puin slaan, waarna Termote zich toelegde op kleinere plastieken. Albert Termote, ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote en officier in de orde van Oranje Nassau, was ook onderscheiden met de Karei de Groteprijs van de stad Nijmegen. Termote heeft in zijn werkzame leven een indrukwekkende hoeveelheid monu menten, kerkbeelden en kleinere creaties afgeleverd, van de legpenning voor de Voorburgse Hofwijckprijs af tot de paarden bij de brug aan het Haagse Vaillantplein en het massale Wille- brordmonument in Utrecht (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De kogel die uit het stoffelijk overschot van de Drentse gedeputeerde J. Trip is verwijderd, is afkomstig uit een wapen dat door de Zuimo- lukkers tijdens de gijzeling in het provinciehuis in Assen is gebruikt. Dit is vastgesteld door het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk. De heer Trip raakte ge wond bij de bevrijdingsactie door mariniers. De toestand van de heer Trip was zondanig, dïi de kocroi pjet eerder kon worden verwijderd, zodat geen antwoord kon worden verkre gen op de vraag of hij getrof fen was door een kogel uit een wapen van de Zuidmolukkers of van de mariniers. De heer Trip overleed zaterdagnacht. Nagegaan wordt nu, wie van de Molukse bezetters het schot, heeft afgevuurd. De bezetters, zijn nu verantwoordelijk voor de dood van twee mensen. Bij het begin van de bezetting werd planoloog drs. De Groot in koelen bloede doodgescho- ZOETERWOUDE/LEIDEN Het personeel van de sinds don derdag 6 april bezette N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmede rij in Zoeterwoude vraagt vandaag bij het Arbeidsbureau een ontslagvergunning aan voor de directeur van het bedrijf, ir. H. P. Schut De KNG-werknemers beroepen zich bij de ontsla gaanvrage op „verstoorde arbeidsverhoudingen". Volgens het actiecomité dat de dagelijkse leiding over de produc tie bij de KNG heeft, wordt de ontslagaanvrage door 98 procent van de werknemers ondersteund. „Sinds 1974 heeft Schut alleen maar negatieve bijdragen geleverd aan het voortbestaan van de KNG. Als één directeur 98 procent van de werknemers de WW in helpt moet het mogelijk zijn dat de KNG-werknemers het ontslag eisen van één directeur", aldus het actiecomité. Gisteren hebben vertegenwoordigers van de Industriebonden en het actiecomité een gesprek gehad op het ministerie van Econo mische Zaken. Het gesprek had nog een oriënterend karakter. Op basis van de gesprekken die de directeur-generaal van de Industrie, J. A. M. Molkenboer, heeft gevoerd met de raad van commissarissen, de directeur en de vakverenigingen over het gerezen arbeidsconflict bij de KNG, zal een advies aan de minister worden gedaan om te bemiddelen. Lijfwacht Bhoetto wil blijven DEN HAAG Een lijfwacht van oud-president Bhoetto van Pakistan wil in Nederland blijven en niet naar zijn land worden teruggestuurd omdat hij bang is daar gearresteerd te worden. Het gaat om de 30-jarige poli- tie-inspecteur Khan, die in juli vorig jaar naar ons land vlmriHp De Nederlandse over heid wil hem uitwijzen en om dat te voorkomen heeft de Pa kistaan een kort geding aange spannen dat gisteren diende voor de Haagse rechtbank. De rechtbank-president zal volgen de week uitspraak doen. Khan wordt sinds het begin van deze maand vastgehouden in de Rotterdamse gevangenis om te vw>rkomen dat hij onderdiLkt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1