eiden krijgt wetenschapswinkel Laatste voorstelling in Microtheater itfaftnecke TWEEDE PEUTER SPEELZAAL IN MERENWIJK GEOPEND Celstraf geëist tegen brutale dief in Leidse radiozaak SPEKTAKEL TOONT DAT OUD WORDEN LEUK KAN ZUN Uw PERSOONLIJKE MANTELMODE GE LAND AG 17 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAG a. Na LEIDEN - De christelijke toneelgroep Impe rium gaf zaterdag de laatste voorstelling in het Microtheater aan de Vestestraat 40 in Leiden. Met de uitvoering van het toneelstuk „Deze vrouw mag niet branden" werd met spijt af scheid genomen van de fraai ingerichte toneel zolder van het Van Wijk-complex, die Impe rium zoveel jaren kunstzinnig onderdak ver schafte. Zoals bekend wordt het Van Wijkcom- plex afgebroken in verband met de uitvoering van het bestemmingsplan Pancras-Oost. Het micro-theater vierde het afscheid van de Veste straat in besloten kring. De huidige Reinwardt Academie aan de oude Vest wordt mogelijk het nieuwe onderkomen van het microtheater. De gemeente, die over de huisvesting van Imperium beschikt denkt echter ook over een voormalig schoolgebouw aan het Noordeinde. Voorzitter Cees Visser geeft de voorkeur aan de Reinwardt Academie. „De Aca demie is veel beter onderhouden dan het ge bouw aan het Noordeinde en daar hoeven we minder aan te doen. Bovendien vinden we de Reinwardt Academie meer in stijl voor Impe rium. We zitten dan immers vlak bij de Leidse Schouwburg", aldus Visser, die wel problemen voorziet voor de tijd dat Imperium helemaal geen ruimte heeft. „We kunnen waarschijnlijk pas in augustus een nieuwe gebouw betrekken en in de tussenperiode moeten we maar zien waar we blijven met al onze spullen. Niettemin zien we de toekomst vrij zonnig tegemoet", aldus Cees Visser. EIDEN De kans is groot, dat de stad ■eiden in navolging van Amsterdam een wetenschapswinkel zal krijgen. Het voorstel liertoe moet alleen nog binnen de universi- eit worden goedgekeurd. De wetenschaps winkel krijgt tot doel, ook de minder draag- rachtige groepen in Leiden en omgeving nee te laten profiteren van wetenschappelij- miT! ;e kennis en onderzoek. Dit was tot nu toe I roornamelijk voorbehouden aan overheid en ndj ledrijfsleven, bijvoorbeeld research bij be drijven en het onderzoek aan universiteiten. Als toekomstige „klanten" wordt het oog ge richt op bijvoorbeeld wijkbewoners, werkne mers van bedrijven, bejaarden of buitenland se werknemers. Deze groepen kunnen proble men hebben die zij niet kunnen oplossen omdat hiervoor wetenschappelijke kennis no dig is. Hier en daar is al voorzichtig dit soort onderzoek gedaan. In Leiden is bijvoorbeeld een onderzoek verricht in een chemische was serij over het werken met perchloorethyleen en voor de Vogelwijk over de opslag van radio-aktief materiaal. Bij dit onderzoek bleek dat het contact tussen aanvrager en onderzoe ker niet optimaal was, waardoor de resultaten niet voldoende afgestemd bleken op de vraag. De op te richten wetenschapswinkel hoopt deze moeilijkheden na een proefperiode van drie jaar redelijk het hoofd te kunnen bieden. De proefperiode is noodzakelijk omdat er nog zeer weinig ervaring met deze winkels is opgedaan. De wetenschapswinkel zal van start gaan met twee medewerkers die voldoende kennis van de diverse wetenschapsdisciplines bezitten en de situatie in de Leidse regio voldoende kennen om een bemiddelende func tie tussen „klant" en de onderzoeker te kun nen vervullen. Vragen die door individuen gesteld worden, kunnen van belang blijken te zijn voor ande ren dan de aanvrager alleen. Deze vragen zullen dan ook behandeld worden. Vragen die een sterk persoonlijk karakter hebben worden doorverwezen naar vormen van individuele hulpverlening. Vragen die behandeld zullen worden moeten wel aan enkele voorwaarden voldoen. Ondermeer mag de aanvrager geen winstoogmerk hebben en mag niet in staat worden geacht het gevraagde werk zelf te kunnen financieren. Ook zal het contact met de aanvrager doorlopend mogelijk moeten ^Overwerk w oor bezetters Grofsmederij OETERWOUDE - De gro- belangstelling voor her- tnkingspenningen heeft voor gezorgd dat een Idr! intal bezetters van de Hat rofsmederij in Zoeter- oude, zondagmiddag Ensjteft moeten overwerken, penning, die het KNG- tempel draagt en het op- chrift „bezetting 1978" 7-c erd zaterdag voor het ïrst te koop aangeboden i het PSP-congres. Er erden er toen 141 van 7Terkocht. penningen, die 17,50 iten, worden de komen- tijd ook elders aangebo- in. De voorzitter van het tiecomite, Frans Mentzij, ;mde de legpenning een irste nieuw produkt". iulgens de bezetters is er geen stagnatie in de joduktie en is er voor ie- ïreen nog voldoende ,>k. De financiële onder- 3< ïuningscampagne onder Leidse bevolking, heeft middels 8.000 opge- acht. LEIDEN De nieuwe peuterspeelzaal Klein Duimpje aan de Merenwijkse Condorhorst 1/2 werd zaterdag officieel in gebruik genomen door kinderen en hun ouders. De ochtend was bestemd voor de kinderen die in drie groepen van dertig al spelend bezit namen van de twee ruimtes die Klein Duimpje rijk is. Dat gebeurde met poppenkast en limonade. De middag was bestemd voor de ouders, die het bestuur van de peuterspeelzaal en elkaar met het geslaagde initiatief konden feliciteren. De Stichting Peuterspeelzaal Klein Duimpje is een initiatief van ouders uit de Merenwijk die hun kinderen niet meer in de bestaande peuterspeelzalen geplaatst konden krijgen en op een wachtlijst stonden. Toen bekend werd dat de peuter speelzaal Meerkoetje de ruimte aan de Condorhorst ging verla ten om haar intrek te nemen in het nieuwe wijk- en buurt centrum „Op Eigen Wieken" sprong een groep actieve ou ders gelijk in op de beschikba re ruimte en huurde deze als Stichting van de Leidse Wo ning Stichting. Vanaf maandag gaat Klein Duimpje in de och tenduren op- volle toeren draaien. De ruimte aan de Con dorhorst wordt 's middags be nut door het Gastouderproject. Klein Duimpje is verdeeld in een gedeelte „Geel" voor de allerjongste kinderen en een gedeelte „Groen" voor de wat oudere kinderen. De speelzaal biedt plaats aan 90 kinderen, die inmiddels ook allemaal in geschreven zijn. Er is zelfs al een wachtlijst van 30 kinderen. Klein Duimpje is niet specifiek voor kinderen uit de Meren wijk, al zal het gezien de lig- Het bestuur en de leidsters van „Klein Duimpje,,. ging van de speelzaal geen ver- verder bemand door moeders, zaal Meerkoetje. Om niettemin bazing wekken dat hoofdzake- Huur en salarissen worden be- zonder verlies te kunnen lijk Merenwijkse kinderen hier taald uit de bijdragen van de draaien werd inmiddels al een geplaatst zijn. Dè zaal beschikt ouders. Het startgeld werd be- subsidie bij de gemeente aan- over twee leidsters en wordt kostigd door de peuterspeel- gevraagd. i|es laagde 'nderteken- edstrijd {IDEN Het Stedelijk mu- i De Lakenhal organiseer- zaterdagmiddag op de iatklinkers van de Oude Kei in de stralende zon voor l museum een openluchtte- wedstrijd voor kinderen A twee tot elf jaar. Het ar- 'ieke gebeuren was opgezet r aanleiding van de Cobra toonstelling die momenteel |De Lakenhal wordt gehou- p- Het werk van de repre- ptanten van Cobra (bijvoor- pd Karei Appel) vertoont gelijk opvallend veel over komsten met kinderteke- en. de jeugdige kunstenaars gelegenheid te geven om ?estoord te kunnen werken s de Oude Singel van de it van de Lange Scheistraat lezet met hekken. Aan de van de Turfmarktbrug dat niet nodig want daar en de werkzaamheden aan >rug al sinds maanden voor ïdige afsluiting, in kleurkrijt uitgevoerde toen bleken na voltooiing *d genoeg om aan de exposi- ro het museum toegevoegd Worden, hetgeen helaas niet Kelijk was omdat de dienst •nieentewerken bezwaren [d tegen een gedeeltelijke ver- Ting van het wegdek. De had het niet makkelijk Enkele jonge kunstenaartjes aan het werk. met de beoordeling, maar kwam uiteindelijk met de vol gende resultaten uit de bus: in de categorie 2 tot 3-jarigen ging de prijs naar Fulco, die met een beer werd verblijd. Masje won eveneens een beer, maar dan in de categorie 4 tot 5-jari- gen. In de categorie van 6 tot 7-jarigen was een pop met groen haar weggelegd voor Ma rianne. De door de Leidse Cou rant beschikbaar gestelde hoofdprijs, een fors horloge, ging naar Frieda in de catego rie van 8 tot 9 jaar. In de categorie van 10 tot 11 jaar was tenslotte een set met een ball- poit en een vulpen weggelegd voor Annemieke. Voor de over ige deelnemers waren nog aan trekkelijke troostprijzen weg gelegd in de vorm van pennen, sleutelhangers, stickers en pop petjes. De prijzen werden uit gereikt door Suzanne Blokhuis van de educatieve dienst van het museum en de directeur, drs. Würfbain. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiimmiiiiiiiiii Den Haag/Leiden Het was wel een buitengewoon brutaal stukje dat een 26-jarige Hagenaar in Leiden leverde. Hij stapte midden op dag een radio-en televisiewinkel binnen, pakte een video-recorder met een waarde van 2.900 gulden en ging daarmee voor de ogen van de verblufte winkelbediende naar buiten. Hij stapte in de auto van een wachtende medeplichtige en verdween. „Toen de bediende in beweging kwam, was de auto inmiddels verdwenen, zo constateerde de president van de Haagse recht bank waar de Hagenaar zich had te verantwoorden, want de politie had hem weten op te sporen. Vooral om verdachte van diens drugverslaving af te helpen, eiste de officier van justitie zeven maanden gevangenis straf waarvan die maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar en toezicht van het bureau voor drugs en alcoho lisme. Want het was vooral vanwege de drugverslaving, dat verdachte foute feiten pleegde. Per dag had bij enkele honderden guldens voor kopen Het gestolen toestel werd voor 1.200 gulden verkocht. Ver dachte verklaarde zich geen drugverslaafde te voelen, Hij heeft wel een behoorlijke oplei ding en zou op het terrein van de sport en jeugdwerk inge schakeld willen worden maar mogelijk vanwege de drugs lukt dat niet te best. Verdachte heeft in het verleden kansen gehad en de officier wilde hem middels het toezicht wel onder steunen. De verdediger mr. Muller meende dat in dit geval niet van verslaving kan worden ge sproken, de jongeman gebruik te alleen in de weekeinden drugs. De Hagenaar is onder van drugs nodig. Aan de 200 nemend en pl. vroeg met een gulden sociale uitkering per groter deel vo n rdelijke ge- week kwam bij tekort. vangenisstrr iinili! PWIUPUW iiimiiilllillili Vrouwenhuis Medewerksters van het Vrouwenhuis geven woensdagmid dag 19 april een voorlichtingsmiddag over wat het vrou wenhuis in Leiden allemaal aan activiteiten op het pro gramma heeft staan. Om 14.30 uur begint de middag. Plaats van handeling is uiteraard het onderkomen van de vrouwen, Nieuwe Rijn 20a in Leiden. KWJ-avond De KWJ, de beweging van werkende jongeren, organiseert vandaag een bijeenkomst met als thema: loon. Er wordt ondermeer dieper ingegaan op het minimumloon. Vooraf wordt er een diaserie over het minimumloon vertoond. De bijeenkomst begint om 8 uur en wordt georganiseerd in samenwerking met clubhuis "InDe Vroolijcke Arke". Pie- terskerkchoorsteeg 15, waar de bijeenkomst wordt gehou den. Zangconcours De afdeling Leiden en omstreken van de Koninklijke Bond van Chr. Zang en Oratoriumverenigingen organiseert op zaterdag 22 april een zangconcours. Hieraan zullen 24 verenigingen medewerking verlenen. Elk koor brengt twee liederen ten gehore. Het concours wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal en begint om kwart over elf. Gymnastiekuitvoering De r.k. gymnastiekvereniging Groen-Wit geeft zaterdag 22 april een "non-stop" demonstratie voor ouders en andere belangstellenden. Deze demonstratie begint om half acht 's avonds en wordt gehouden in de 5-mei hal. Yoga De cursus over Yoga in het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat is al aan haar derde les toe. Deze vindt dinsdag 18 april plaats en begint om acht uur 's avonds. Hans Wesseling uit Amsterdam zal de lezing hou den, die als titel "Yoga in het westen" heeft. De toegang sprijs bedraagt 3,-, voor leden is de toegang gratis. Marx In de serie klassieke films die in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 gedraaid wordt is maandag 17 april de oude lachfilm van de Marx-brothers aan de beurt, getiteld „a day at the races". De voorstelling van deze film uit 1937 begint om acht uur 's avonds. De toegang sprijs bedraagt 4,-, voor leden 2,-. Kamermuziek Het Leids studenten koor en orkest "Collegium Musicum" geeft vrijdag 21 april een concert in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur 19. Hierin zullen de vier sopranen, vier alten, twee tenoren en vier bassen, waaruit het orkest bestaat, werken spelen van Da Palestrina, Hindemith, Dow- land, Scarlatti en Farmer. Het concert begint om kwart over acht. Poppenspel Lucas Goudzwaard, de bekende poppenspeler, zal in het Rijksmuseum voor Volkenkunde een voorstelling geven van het spel "Drie Japanse vertellingen". Dit spel, dat niet alleen voor kinderen bedoeld is, wordt voorgedragen in de museum-aula. Het vindt zondagmiddag 23 april plaats en er zijn dan twee vertoningen. De eerste begint om kwart over twee, de tweede begint om kwart voor vier. Het spel duurt een uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 3,- per persoon en voor kinderen en 65-plussers 1,75. De Poort De kunstenaar Han Werz exposeert tot 14 mei in de galerie De Poort aan de Herensteeg 11. De tentoonstelling is geopend iedere vrijdag van een tot vijf uur en iedere zaterdag en zondag van twee tot vijf uur. Dansen Het Nederlandse kampioenschap ball-room dansen is aan de finale toe. Deze wordt 30 april gehouden in de Stadsge hoorzaal van Leiden. Niet alleen zullen kandidaten om de titel kampioen van Nederland strijden, maar ook is er een demonstratie door het echtpaar Richie. De strijd om het kampioenschap begint om acht uur 's avonds. LEIDEN In haar streven toneelvoorstellingen te organi seren voor groepen waarvoor nauwelijks toneelstukken wor den gemaakt, had het LAK- theater vrijdag- en zaterdag middag een speciale voorstel ling voor bejaarden georgani seerd. Theaterwerkgroep Spek takel uit Arnhem speelde „Ra, ra, wie is oud." „Wie is oud" gaat over het pensioneringsfeest van de we duwnaar Koos. Zijn iets oudere vrienden organiseren de festi viteiten. Kleinkinderen, vrien den en vriendinnen, oude en nieuwe werkgevers komen op bezoek. Dat alles roept herin neringen op. Flash-back's flit sen door het heden heen. Nu bestaat Spektakel slechts uit vier spelers, zodat oplossin gen verzonnen moesten worden om de vele personages te kun nen spelen en de ingewikkelde structuur helder op het toneel te krijgen. Een verteller omraamt het ver haal: een explicateur, die door de spelers afwisselend werd ge speeld. Diezelfde verteller bood de mogelijkheid heden en ver leden duidelijk van elkaar te onderscheiden. De Spektakel-spelers zetten „Wie is oud" heel vaardig op de planken zonder echt spekta kel te maken of tot superieure spelprestaties te komen; maar ook zonder pretentieus te wor den. De vertellersteksten kun nen sterker en met meer ple zier en inzet worden gespro ken. In het gespeelde deel zitten aardige types en momenten (de scène in de bus moet vele be jaarden goed hebben gedaan). De overgangen verlopen vlot, de structuur blijft helder en het verhaal duidelijk ondanks de uitstapjes naar het verleden. Dat mag een prestatie ge noemd worden voor een groep die slechts uit vier man en vrouw bestaat. PAUL VAN DER PLANK ADVERTENTIE DAMESMODE

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3