fungeren Bestemmingsplan voor Zuid-West wordt herzien Standard Luik wil schade op supporters verhalen Door volbouwen open terreinen MEER AANDACHT VOOR SPEELPLAATSEN KATWIJK Joke van Beusekom haalt finale niet Voetballer verliest geding ANDRÉ VAN DUIN SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 APRIL 1978 PAGINA 9 Kees Kist heeft na lange tijd te hebben geaarzeld, eindelijk een beslissing genomen: hij gaat niet naar Argentinië. - v w STEENWIJK Kees Kist ik het Nederlands elftal al die gaat niet mee naar Argenti- tijd al niet meer zo erg zitten, nië. Gisteren heeft de topsco- maar een definitieve beslissing naar rer van AZ'67 KNVB-official durfde ik toch niet te nemen. balbond vernomen", reageert naar Nanninga en Van Leeu- Kist. „Zowel in de aanloop wen", naar de interland tegen Noord-Ierland als naar die te- Definitief Omdat ik dat besluit echter gen België ben ik volkomen het verkeerde keelgat gescho ten. Ik ben geen marionet die je zo maar alle kanten uit kunt schuiven. Ik vind dat ik als voetballer recht heb op een verklaring. Nu de voetbalbond de afgelopen maanden zo na drukkelijk heeft verzuimd me die te verschaffen, voel ik er niets voor om me nog langer kandidaat te stellen voor Oran je". De clubleiding van AZ'67 wist gisteravond nog niet dat Kees Kist heeft bedankt voor het Nederlands elftal. Voorzitter Arie Ligthart: „Ik weet van niets. Het lijkt me dan ook een onjuist verhaal, want anders zouden wij er bij AZ toch iets van hebben moeten weten. Voorzover ik weet is er bij ons intern niet gesproken over een eventueel bedanken van Kist". Kees Kist zelf tot besluit: „Offi cieel weet AZ inderdaad van gcr prijs stelt op een plaats ik nu niet kon blijven uitstellen, heb u't de boot gevallen. Het is Het besluit van Kist werd de- niets. Niet zo vreemd dacht ik, in de selectie van interim- bondscoach Ernst Happel. Op korte termijn zal het koppel Happel-Zwartkruis een ver vanger aanwijzen voor Kist, de knoop doorge- natuurlijk het goed recht van finitief toen hij begin deze omdat het tenslotte mijn beslis- hakt. Ik heb de voetbalbond Happel of van Zwartkruis om week ineens een uitnodiging sing is. Bij manager Hans ervan in kennis gesteld dat ik niet mee wil naar Argentinië. De reden van Kees Kist om af te zeggen voor Oranje, is dat die officeel op de lijst van hij zelf vindt dat de technische veertig spelers stond, die in staf van de KNVB hem de aanmerking komen voor het afgelopen maanden te weinig wereldkampioenschap bal in Argentinië. Kees Kist gisteravond ter duidelijking var zijn afmel- kansen heeft geboden om zich definitief in het Nederlands elftal te spelen. „Na die slech te oefen-interland tegen de ding: „Al een maand of twee Russen in Rotterdam heb ik aarzelde ik sterk. Eigenlijk zag taal noch teken van de voet- me niet te selecteren, maar ik kreeg om zich op het KNVB- Kraay is het echter wel be- verwacht dan wel een uitleg, sportcentrum in Zeist te ver- kend. Met hem heb ik wel over Die is echter volledig achter- voegen om daar met de groep het Nederlands elftal gespro- wege gebleven. Daardoor voel van veertig die geselecteerd is ken. Hij wist in elk geval dat ik me misbruikt. En omdat ik voor Argentinië, van gedach- er niets voor voel om me als ten te wisselen met Happel er een joker te laten behandelen, Zwartkruis. heb ik nu maar definitief nee Kist: „Zonder enige uitleg ben heeft de technische leiding gezegd. Temeer omdat ik sterk ik oorspronkelijk van de lijst het Nederlands elftal de PSV- de indruk heb dat ik toch geen afgevoerd, zonder verklaring reële kans meer gekregen zou werd ik vervolgens weer aan hebben, omdat kennelijk de de groep van veertig toege- voorkeur van Happel uitgaat voegd. Dat alles is bij mij in ik speelde met de gedachte i te bedanken". Na de afmelding van Kees Kist Harry Lubse alsnog aan de veertig geselecteerden toege- Rob Hartog LUIK Standard Luik wil het probleem van het voetbalvandalisme aanpakken, daar waar het de daders het meeste pijn doet: in hun portemonnaie. In Luik kan het gooien van bierblikjes op het voetbalveld een kostbare aangelegenheid worden, zoals vijf supporters ondervinden, die door de club voor het gerecht zijn gebracht. Standard Luik wil door een veroordeling de mogelijkheid openen de scha de, die door hun actie is ontstaan te verhalen. Dat kan elk van hen op 65.000 gulden komen te staan. De club klaagde voorts een toeschouwer aan, die vorig jaar oktober tijdens een competitie wedstrijd een bierblikje op het veld had ge gooid. Dit kostte de club een boete van 2400 gulden (opgelegd door de Belgische voetbal bond) en de druk- en verspreidingskosten van 20.000 pamfletten met een waarschuwende tekst. Het tweede geval betrof vijf andere toeschou wers, die tijdens de UEFA-CUP wedstrijd tegen Carl Zeiss Jena hun gooi-neigingen niet konden bedwingen. De scheidsrechter moest de wed strijd driemaal onderbreken. Volgens de formu le, die de Europese voetbal unie in dit soort gevallen hanteert, zal Standard worden veroor deeld om de eerstvolgende Europa Cupontmoe ting niet thuis, maar in een stadion op minstens 150 km van Luik verwijderd te spelen. „Dit is een zeer ernstige zaak", aldus de clubadvocaat Emile-Edgar Jeunehomme, toen hij deze week de eisen van de club tegen de zes toeschouwers uiteenzette. „Bij de wedstrijd tegen Jena hadden we 24.800 bezoekers. Dat betekent een kasont vangst van rond de 650.000 gulden. Dat zal zeker niet het geval zijn, als we 150 km buiten ons stadion moeten spelen". De advocaat vroeg een voorlopige compensatie van 1700 gulden van elk van de zes overtreders, maar liet er geen twijfel over bestaan te eis^i, dat Standard Luik zich het recht voorbehoedt om hogere betalingen te eisen, als eenmaal 'Je schade, die de club heeft geleden, door experts is vastgesteld. Deze wordt geschat op vijf mil joen franc, één miljoen 65.000) per overtreder. Bij de gedaagden bevinden zich twee minderja rigen. Jongens van 18 en 20 jaar, die werden vergezeld door hun ouders. Deze zijn wette®k verantwoordelijk voor hun daden. Allen zeiden in een opwelling van woede te hebben gehgh- deld. „Wij waren woest, omdat de scheidsrechter weigerde Standard een strafschop toe te kèh- nén", aldus één van hen. De eis van Standard is gebaseerd op een artikel in de Belgische wetgeving, dat voorziet in boetes van 200 tot 600 franc en eventuele schade-ver goeding voor het „achterlaten van stenen en andere vaste voorwerpen, die schade kunnen aanrichten aan weiden, tuinen, boomgaarden of bomen". De uitspraak is over twee weken. Amnesty vraagt NOS algemene verslaggeving Argentinië DEN HAAG De Nederland se afdeling van Amnesty Inter national heeft het bestuur van de NOS gevraagd tijdens de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië „vooraf gaande aan iedere sportuitzen- ding informatie te geven over de situatie met betrekking tot de schending van de mensen rechten in Argentinië". Het verzoek van Amnesty aan het NOS-bestuur is gedaan in de vorm van een open brief. Als motivering voor haar ver zoek voert Amnesty Internatio nal aan dat het niet in het belang is van de politieke ge vangenen in Argentinië als zij worden vergeten. Club verkoopt alle spelers ZURICH De winnen, zal alle 20 Zwitserse voetbal- spelers die onder club Young Fel- contract staan op lows, dat dit sei- de transferlijst zoen tot nu toe plaatsen. De club slechts één van de Zurich, die al 24 wedstrijden kon **er 1S v*n degra datie, kondigde aan dat zodra de com petitie afloopt men op zoek gaat naar nieuw bloed voor het komende sei zoen. Joegoslaaf en Roemeen fluiten PSVBastia ZURICH Na Charles Corver voor de finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen tusen Liver pool en FC Brugge, heeft de UEFA ook de drie scheidrechters voor de andere bekerfinales aangewezen De Westduitser Aldinger fluit de finale van het bekertoernooi voor bekerwinnaars op 3 april in Parijs tussen Austria Wien en Anderlecht. De eerste wedstrijd tussen Bastia en PSV, het sluitstuk van het toernooi om de UEFA-beker, op 26 april in Bastia (of Marseille) staat onder leiding van de Joegoslaaf Maksimovic. De return op 9 mei in Eindhoven wordt geleid door de Roemeen Rainea. WINST MOLDE DEN HAAG De Noorse eerste divisieclub heeft een oefenduel met het Haagse HBS met 1-0 gewonnen. Kort voor het einde scoorde Per Arne Aase. LEIDEN Het geldende bestemmingsplan voor Lei den Zuid-West wordt her zien. Het uit 1959 dateren de plan komt voor veran dering in aanmerking door op stapel staande bouw plannen voor de nog open terreinen in dit stadsdeel. Deze waren in het oude plan bestemd voor bijzon dere en openbare gebou wen, zoals een uitbreiding van de bestaande biblio theek en een kerkelijk cen trum van de Hervormde gemeente, dat nu echter in de Merenwijk zal verrijzen. Ook een geplande kleuter school zal niet worden ge bouwd. Door de terugloop van het leerlingental is dit intussen achterhaald. Op de open plekken (bij de Verqlistraat, Bachstraat en Mendelsohnkade) zullen nu bejaardenwoningen verrij zen, die een bijdrage zullen leveren aan het wegwerken van het tekort dat er in Leiden aan bejaardenhuis vesting bestaat. De ligging in de onmiddellijke nabij heid van twee winkelcentra aan de Vijf Meilaah en aan de Kennedylaan zal de maatschappelijke integratie van de bejaarden bevorde ren, zo is de mening van het gemeentebestuur. Tevens zijn de drie terreinen ge makkelijk met het open baar vervoer te bereiken. Daarnaast wordt de ligging van de openbare biblio theek pal naast de te bou wen bejaarden woning als gunstige bijkomstigheid aangeduid. De gronden zijn intussen in erfpacht uitgegeven aan de Humanistische Bouwstich- ting Bejaardenhuisvesting in Amsterdam. Deze stich ting heeft plannen ontwik keld voor 92 bejaardenwo- ningen in twee bouwlagen bestaande uit twee en drie kamerwoningen. In de be hoefte aan parkeerplaatsen en kleinere openbaar groenvoorzieningen wordt in het betrokken deel van Zuid-west volgens de ge meente in voldoende mate voorzien, zodat het niet no dig is de drie terreinen een dergelijke bestemming te geven. KATWIJK Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie voor Jeugd- en Sportzaken, vroeg D. van Duyn (PvdA) speciale aandacht voor speeltuintjes in de oudere wij ken. „Als ik zo eens rond fiets dan erger ik me aan die speelterreintjes", aldus Van Duyn, ..Wij moeten op dit gebied meer gaan doen voor de jeugd". voorzitter van de Jeugd- en Sportraad steun de de opmerkingen van Van Duyn: „De subcom missie die zich met dit soort zaken bezig houdt wordt niet eens meer ingeschakeld door Open bare Werken. Men doet daar waar men zin in heeft". Wethouder Haasnoot beloofde de com missie extra aandacht te besteden aan de oudere wijken: „Er wordt veel energie gestoken in speelgelegenheden voor de jeugd in de nieuwe wijken. Het is niet onmogelijk dat daardoor de oudere wijken wat in de knel geraken". Wethouder Haasnoot had verder nog een onaan gename mededeling te doen aan de commissiele den: Katwijk komt niet in aanmerking voor een ontwikkelingsteam „sportieve recreatie". De commissie toonde zich enigszins ontstemd over de handelwijze van het ministerie: „Men maakt ons eerst lekker met allerlei beloftes en laat dan de gemeente met de brokken zitten". Over een aansluiting op de kabeltelevisie voor de Boorsmazaal was men het snel eens. W. v.d. Plas (CDA) zag de funktie van televisie in een sportzaal niet zo zitten, maar verklaarde zich niet tegen het voorstel dat ƒ1100,- gaat kosten. Wethouder Haasnoot: „Een sporthal is ook een ontmoetingsplaats. Het kijken naar sportpro gramma's kan best funktioneel zijn". PRESTON Joke van Beuse kom is er niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de eind strijd bij de Europese badmin tonkampioenschappen in Pres ton. Nadat de ex-Wassenaarse in de kwartfinale had afgere kend met de Britse Karen Bridge, moest zij een ronde later haar meerdere erkennen in de Engelse Jane Webster. De Nederlandse bracht nog wel de eerste game op haar naam, maar moest de beide volgende spellen afstaan, hoewel zij in de laatste game nog kansen had: 11—8. Met Marjan Ridder drong Joke van Beusekom door tot de halve finale dames dubbelspel door de Deense Lenny Bostofte en Imre Riet- veld-Nielsen te verslaan. Rob Ridder haalde de laatste vier niet. Hem werd de weg ver sperd door oud-Europees kam pioen Sture Johnsson uit Zwe den. De Europese badmintonfedera- tie heeft de Europese kam pioenschappen in 1980 aan Ne derland toegewezen. Uitslagen damesenkelspel kwartfi- Lene Koppen (Den)—Barbara Bec kett (Ier) 11-1, 11-1. Anett Börjesson (Zwe)—Vera Martini (WD1) 11-1, 11- 2. Jane Webster (Eng)Inge Borg- ström (Den) 11-3, 11-6. Joke van Beusekom—Karen Bridge (Eng) 11- 7. 11-2. Herenenkelspel kwartfinales: Sture Johnsson (Zwe)—Rob Ridder 18-15, 15-9. Flemming Delfs(Den)- Michael Schnaase (WD1) 15-10, 15- 13. Ray Stevens (Eng>—Stefen Karlsson (Zwe) 15-10, 15-13. Thomas Kihlström (Zwe) plaatste zich door een walk over tegen de Deen Jes per Helledie voor de halve finales. Damesenkelspel: halve finale: Webster—Van Beusekom 10-12, 11- 1, 11-8. Koppen—Börjesson 11-0, 11- UTRECHT De 26-jari- ge amateurvoetballer Toon van Kan uit Liem- de heeft het kort geding verloren, dat hij tegen de KNVB had aangespan nen om te bereiken dat de commissie van beroep van de KNVB een straf zaak tegen hem nogmaals^ zou bekijken. Van Kan^ werd door de strafcom- missie van de voetbal-.^ bond vorig jaar voor^ twee jaar geschorst om- dat hij een scheidsrech ter in de maag zou heb- ben gestompt. De amateurvoetballer'' ging in beroep bij de* commissie van beroep,* maar deze commissie zag'' geen reden om de zaak* tegen Van Kan opnieuw^ te behandelen. De president van de Ut-' rechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. Van Dijk,' was van mening dat de-' strafzaak tegen Van Kan" uitvoerig genoeg door de* strafcommissie is bchan-* deld. „Het ging niet omJ een onduidelijke zaak", aldus de president, die' meent dat de amateur- voetballer door zijn! schorsing geen grote schade lijdt, zoals Van Kan tijdens het kort ge ding had aangevoerd. Honkbal- week sterk bezet AMSTERDAM De tiende Haarlemse Honkbahveek die van 12 tot 20 in het Pim Mulierstadion wordt gehouden, is zeer sterk bezet. Naast Neder- land heeft de organi satie gecontracteerd Japan, Korea en Cuba. Er zal nog een vijfde land komen: Mexico of Australië. Er wordt gehoopt dat Mexico zal deelnemen, maar mochten de Me xicanen van deelne ming afzien, dan zal Australië de openge vallen plaats innemen. Er wordt een halve competitie gespeeld, zodat de Nederlandse selectie een bijzondere gelegenheid krijgt zijn krachten te meten voor het zes dagen la ter beginnende wereld kampioenschap in Ita lië. CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN 11 t/m 17 mei 20.15 u. (behalve 15 mei) aanvang voorverkoop 17 april

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9