Weidse beiaarden >rofiteren van en wen oud testament ei d/regio gigantisch vermogen wordt sociaal beheerd ri Tarzan, zachtaardiger dan politie agenten dachten hond zoekt huis Duo Dransfield in ,,Join handelaar bracht „verboden" geneesmiddelen aan de man LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 APRIL 1978 PAGINA 5 ronfi v gjlDEN/HOOGMADE Dat laatste wilsbe- ikkingen - of testamentaire bedingen zo vair^' bepaald verderstrekkende gevolgen reidtfnen hebben dan men doorgaans aanneemt g blijken uit de gevolgen van de laatste beisbeschikking van een zekere Cornelis jongh zoals hij deze aan het eind van de (je eeuw liet vastleggen. Natuurlijk zijn de 'olgen van Spronghs posthume wensenpak- ook onlosmakelijk verbonden met zijn •rstelbare fortuin, want Sprongh bezat wui iden in Stompwijk, Alkemade, Leider- V Voorschoten, Noordwijkerhout, Oegst- Gt, Benthuizen, Zoetermeer, Korteraar, De Cromstryen, Oudshoorn, Lisse, Zoeter- Kethel, Vlaardingen, Overschie, Ambacht, Geertruidenberg, Hoge Zwa- Sint-Annaparochie, Voorn, Poortugaal, ffen en Lithoyen. En daarmee was men er niet want Sprongh kon zich ook nog ™""Tieugen in een niet onaantrekkelijk buiten, 'n Voorhout, en een monumen- Hjtt optrek in de Leidse Breestraat. Voor- jB&r een aardig vermogen, waar hedendaag- jMfleldbezitters als Caransa en Zwolsman een rige punt aan kunnen zuigen. I dit kapitaal te vergaren had Sprongh de .30, iptandigheden natuurlijk wel meegehad. Al- 1 hoojerst kreeg hij het nodige van huis mee. nd iipelis Sprongh werd op 21 september 1654 mis' Horen. Zijn moeder, Beatrix van der Graft 10 4# van bepaald niet geringe komaf, want ivondfr naaste familieleden beheersten vele eeu- avorth het Leidse politieke leven. Zo was haar (otvader, Joost de Bye. ooit burgemeester m m J beiden. Cornelis' vader, Tyman Sprongh. als welgesteld Leids patriciër zijn zoon lurlijk ook de nodige bezittingen na. Istemniing niettemin bleef Cornells Sprongh zijn Ie leven druk doende met het vergaren meer grond en meer kapitaal. Zo kocht voor de toentertijd duizelingwekkende ia van 60 duizend gulden de Heerlykheid iijkenf Hoogmade met uiteraard de daarbij beho- 18|de grond. e RaJ huwelijk dat Sprongh in 1664 met Johan- j. Hol Maria Wittert van der Aa sloot, bleef kerhijnwel kinderloos en dat leverde met het oog nd Blhet gigantische kapitaal nogal wat proble- ladiëln op. Sprongh had dat voorzien en derhal- jhad hij tijdig voor een testament gezorgd, n testament dat bepaalde dat de Erven s dernelis Sprongh zorg moesten dragen voor sociale bestemming van de bezittingen. Het Heilig Geesthofje Met name een aantal Leidse bejaarden profi teert nog steeds van het sociaal bewogen karakter van Sprongh, want het voor Leidse bejaarden bestemde Heilig Geesthofje is het eigendom van en wordt onderhouden door de Het beheer van het vermogen geschiedt door een uitermate inventief uitgedacht systeem waarbij telkenmale twee zogeheten regenten, een Eerste en een Tweede Regent voor het leven worden benoemd. De regenten worden gekozen uit 13 indertijd door Sprongh uitver koren families. De Eerste Regent verkrijgt automatisch de titel Heer van Hoogmade. Als gevolg van de testamentaire bepalingen van Sprongh kent Hoogmade vandaag aan de dag nog immer de feodale eer ondergeschikt te zijn aan een „Heer". Als dertigste Eerste Regent werd namelijk in 1933 benoemd jhr. mr. R Wittert van Hoogland. Sinds jaar en dag worden de stichtingszaken geregeld vanuit een aanzienlijk optrek op de hoek van de Doezastraat en het Rapenburg in Leiden. Vlak daarachter ligt het Heilige Geesthofje, waar momenteel 24 bejaarde Lei- denaren van hun oude dag genieten, mede dankzij de stichting/ Toch worden er vanuit het gebouw meer zaken geregeld dan alleen de zorg voor het hofje. Met name de omvang rijke bezittingen ondermeer in de regio Leiden vergen een hoop tijd. Want hoewel Sprongh in zijn testament had bedongen dat er zo min mogelijk veranderingen zouden mogen plaats hebben, ontkwam men de laatste jaren niet aan veranderende levensopvattingen. Jhr. Wit tert: „In Hoogmade hadden we ongeveer 200 hectare grond verpacht aan boeren. Maar met de aanleg van de rijksweg Amsterdam-Den Haag moesten we daarvan zo'n 65 hectare afstaan. Ook de geplande aanleg van een Jhr. Wittert van Hoogland in vliegeniersuitrusting rijksweg 16 zal een aanslag op onze Hoogma- dese bezittingen betekenen. De voorgenomen aanleg van een klaverblad zal nog maar ten hoogste 10 hectare van het oorspronkelijke Sprongh-bezit overlaten". Samenwerking Ondanks het feit dat het beheer van de bezittingen jaarlijks de nodige tijd vergt vond jhr. Wittert voldoende tijd om tussen bedrij ven door zijn grootste passie, de vliegerij te beoefenen. Ruim tien jaar werkte hij als instructeur en testvlieger op vliegbasis Soes- terberg, stapte over naar de burgerluchtvaart toen hij voor de KLM ging vliegen ën beëind igde tenslotte zijn vliegerscarrière als lucht machtattaché in Canada. Tijdens zijn reizen werden de stichtingsbelan- gen door door hem aangestelde vertegenwoor digers behartigd. Sinds het scepter-zwaaien van jhr. Wittert is er wel het een en ander veranderd binnen de stichting. Het solitaire optreden van de Erven Cornelis Sprongh maakte langzaam maar zeker plaats voor meer en meer samenwerking. Jhr. Wittèrt: „De Stichting Cornelis Sprongh maakt nu deel uit van de Stichting Leidse Hofjes, die tot doel heeft de schilderachtige hofjes te behouden. Door de samenwerking lukt het beter alle problemen met betrekking tot het instandhouden van het Heilig Geest hofje het hoofd te bieden". Erg veel problemen heeft de stichting daar desalniettemin nooit mee gehad, want alle jaren van het bestaan is men erin geslaagd zonder de gemeentelijke of overheidssubsidies het onderhoud te verrichten. Ook voor wat betreft het onderhoud van de andere eigen dommen heeft de stichting duidelijk naar samenwerking gezocht. Zo wordt de Hoogma- dese Molen draaiende gehouden door de Rijn landse molenstichting en bestaan er ook inten sieve contacten met grondkamer Zuid-Holland voor waar het de agrarische belangen van de stichtingseigendommen betreft. Hoewel jhr. Wittert enige tijd geleden het regentschap zelf aan zijn zoon heeft overge dragen, zet hij zich nog steeds in voor een zo goed mogelijk beheer van het stichtingsbe- zit. Zijn titel „Heer van Hoogmade" heeft hij nog steeds. „Voor het leven", zoals de 72-jari- ge jonkheer enige jaren geleden tijdens de viering van zijn 40-jarig „Heer-zijn" in Hoog made memoreerde. Een feodale titel, dat wel, maar de bewoners van het Heilig Geesthofje hebben daar minder problemen mee. kanl 10 I Eén van de mooiste herders ooit in het die- tAsiel gesignaleerd. Zwart, j een wat naar rood neigen- >eige vacht, een werkelijk ifieke kop met twee bij- Ded ontwikkelde oren twee zeer pientere 1 erin. En niet te vergeten het huiveringwekkende gebit van Tarzan, waartussen het beslist geen aangenaam verpo zen is. Men moet er overigens heel wat voor doen om er werkelijk mee in aanraking te .komen. Want voor Tarzan is dit wapen uitsluitend een ver dedigingsmiddel. En zelfs dan ekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond lekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die 01311 !>et asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te i, tel lan..tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek '3449eschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel man fbracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar Uns ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre- aeptn dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur l0ndJdergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 ii. 02#'den ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: leursöeuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. leopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 100-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. gebruikt hij het nog niet graag. Over de achtergronden hiervan echter later. Op 21 maart '78 bracht de Leidse politie een nachtelijk bezoek aan het Leids Dierena siel. Met drie man sterk werd onder gekreun, gesteun en on derdrukte kreten een levend en duidelijk tegenspartelend voorwerp in het zogenaamde politiehok gefrommeld. Bij zonder voldaan over deze moeilijk missie, keerden de drie functionarissen naar hun autobusje terug. Maar niet al vorens een briefje op het poli tiehok te hebben bevestigd waarin zij kenbaar maakten dat een ieder die het hok be trad, dit volstrekt op eigen risico deed en dat de directie niet voor de gevolgen in kon staan, (dit is niet letterlijk ge citeerd, maar het kwam er wel op neer). Men kan zich voor stellen dat Wil Tiele, beheer der van het asiel, zich wel drie keer bedacht om het hok open te maken. Na de nodige voor zorgsmaatregelen te hebben genomen, werd het hok toch geopend, maar wie schetst Wil Tieles verbazing toen hij bin nen een vredig in slaap gesuk kelde herder vond. De hel brak los toen Tarzan, wie an ders, wakker werd, maar dat terzijde. Later bleek dat Tar zan door de politie opgepikt Waakse Tarzan. was omdat hij op straat men sen gebeten zou hebben. En daar zag Tarzan ook wel naar uit. Toch moet het wel op een misverstand berusten, want wie Tarzan iets beter kent, zoals Wil Tiele, zal tot zijn verbazing merken dat Tarzan de vriendelijkheid zelve is. Niemand verwachtte anders dan dat een diep bezorgde ei genaar deze prachtige ras hond, want dat is het zonder twijfel, wel snel zou komen ophalen. Maar nee hoor, niets. Tarzan krijgt echter wel de kriebels in dat nauwe hokje van het asiel en vindt het zo langzamerhand welletjes. En Tarzan heeft gelijk. Een hond van anderhalf jaar wil rennen en spelen. Zitten en slapen kan altijd nog. Het is waarschijnlijk duidelijk dat voor wie Tarzan wil adop teren enige voorwaarden gel den. Allereerst moet het dui delijk zijn wie er de baas is. Het is gebleken dat Tarzan van huis uit een goede opvoe ding heeft (hij is redelijk ge hoorzaam en reageert prompt op bepaalde bevelen) maar dat moet men wel bijhouden. Da gelijks training is min of meer nodig. Dit houdt ook in dat er veel tijd voor Tarzan beschik baar moet zijn. En ruimte. Vooral ruimte. Uitlaten op het strand of in het bos, en een paar uur achter elkaar. An ders kan men Tarzan gevoeg lijk vergeten. Aan andere honden heeft Tar zan ronduit een hekel. Vooral aan reuen. Niet als hij ze op straat tegen komt, maar bij hem thuis. Hou dan Tarzan uit de buurt, want het meubilair wordt compleet gedecimeerd. Wel is hij erg waaks en, als hij het in zijn toekomstige thuis naar zijn zin krijgt, door niemand meer om te kopen. Maar de trouw aan hun baas is bij honden als Tarzan alom bekend. Karei Karei, de twaalfjarige kater van vorige week heeft een storm van reacties losge maakt Behalve mensen die Karei erg graag wilden heb ben waren er ook die over zijn geschiedenis zo verontwaar digd waren, dat ze een proces tegen de vroegere eigenaar wilden beginnen. Dit is mos terd na de maaltijd, want Ka- rel heeft een comfortabel thuis in Oegstgeest gevonden. Toch is het verheugend dat één en kel dier als Karei dergelijke emoties bij mensen kan losma ken. Maar veel meer dieren in het asiel hebben zo'n zelfde lot ondergaan en nooit kijkt ie mand er meer naar om BART SPIJKER Priller' Voor de kleintjes wordt vanmiddag de peuterspeelzaal „Klein Duimpje" aan de Condorhorst 1-2 geopend. Ter gelegenheid hiervan is er voor de ouders een receptie van drie tot vier uur. Instuif Jeugdvereniging „Marnix" geeft vandaag vanaf half drie een instuif voor jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar in het Marnix-clubhuis aan de Lage Morsweg. Er zijn tal van activiteiten voor jongeren. Zij kunnen ondermeer krasdia's maken, toneelstukjes spelen, popcorn poffen, barbecuen Eucharistieviering De Jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt vanavond de eucharistieviering in de kerk aan de Herenstraat. Deze H.Mis begint om zeven uur. Pastor P. de Ridder zal voorgaan en het koor en de combo staat onder leiding van dirigent A. Vlasveld. Het thema van de eucharistievie ring is „Laat je niet kennen". Bingo Clubhuis „De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat 73 houdt vandaag een feestavond voor buurtbewoners en belangstel lenden. Grote attractie die avond is het bingo-spel dat een aantal ronden gespeeld zal worden. Voor kinderen wordt een speciale kinder-bingo gedraaid. Ook is er gele genheid om te dansen, stijldansen of swingen. Er zijn drankjes en koffie aanwezig die aan de bar geserveerd worden. Lekkere hapjes zullen worden rondgebracht. De deuren van het clubhuis gaan om acht uur open. Imperium Toneelgroep „Imperium" is aan zijn laatste serie voorstel lingen toe. Omdat Het Vanwijkcomplex aan de Vestestraat 40 gesloopt wordt, heeft de groep geen onderkomen meer Zij hoopt dat eens aan deze penibele situatie een eind zal komen, maar voorlopig zien zij dit niet gebeuren. Imperium heeft besioten vanavond de laatste voorstelling van het stuk „Deze vtouw mag niet branden" van Chr. Fry te geven 99 Het Engelse duo Robin en Bar ry Dransfield verzorgt vandaag een optreden in het jongeren centrum Join aan de Noord wij kse Sint Jeroensweg. Het unieke geluid van het duo ont staat door een combinatie van samenzang en begeleiding op fiddle gitaar en banjo Robin en Barry begonnen hun carrière bij de bluesgroep „The Crimple Moutain Boys", waar ze vier jaar speelden. De broers hebben inmiddels drie LP's op hun naam staan, waar van de laatste ..Popular To Contary Belief" heet. Het con cert in Join begint om negen uur. De entreeprijs bedraagt 1,50. Morgenavond kunnen blues- liefhebbers hun hart ophalen in „Join". Er wordt vanaf half negen een session gegeven door iedereen die een akoes tisch instrument kan bespelen. De entree bedraagt drie kwart- Den Haag/Bodegraven Tegen een 50-jarige koopman uit Bodegraven is in hoger beroep door de officier van justitie bij de Haagse rechtbank vier maanden hechtenis, twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van tweeduizend gulden geëist. De man was al eerder voor hetzelfde delict veroordeeld. Hij verkocht diergeneesmiddelen op basis van antibiotica die sinds 1976 onder wettelijke voorschriften vallen. De zaak kwam aan het rollen toen verdachte in Bodegraven werd aangehouden omdat hij zijn auto onder invloed van drank bestuurde. De politie keek eens in zijn auto en ontdekte de verboden geneesmiddelen. Verder onderzoek toonde aan dat verdachte m een pakhuis die artikelen had opgeslagen en ook een depot had in Zevenhoven. Met inbegrip van het afleveren leverde dat drie strafbare feiten op. Verdachte voerde ter verdediging aan dat hij de betrokken instanties wel had ingelicht omtrent het bezit van de geneesmid delen maar nooit iets had gehoord. De verdediger mr. Snijders betoogde dat indertijd bij behandeling van de wetswijziging reeds de aandacht door Kamerleden is gevestigd op gevolgen voor handelaren en gevraagd werd om wijzigingen die echter niet zijn aangebracht. Ook over voor het publiek toegankelijke plaatsen van aflevering bestaat verschil van mening en pleiter concludeer de op onderdelen tot vrijspraak. Hij achtte een rapport van de reclassering gewenst Na raadkamer besloot de rechtbank hiertoe

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5