Nederland koopt -mogelijk Duitse tanks voor u u iVan Agt heeft groot vertrouwen gekregen Kritiek op behandeling t.b.e .-patiënten yiar omhoog Prinses Caroline trouwt eind juni Brood, margarine en medicijnen duurder Jongetje (2) verdronken WÊÊm )8C; jr OCE-VOORZITTER CDA-FRACTIE it Industriebonden kiezen voor Frans marinevliegtuig bedrijfspark Zoeterwoude (Sowumt VAft>Penbur9 Leiden, P°stl3us 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jnties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Zaterdag 15 april 1918, 68e jaargang no. 21018 lenten: kwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Het televisietoestel „Het televisietoestel", Spaanse tv-serie op Ned. I om 22.45 uur. Ned. II om 21.40 uur Ameri kaanse tv-feuilleton „De maan aan de top". Zondag Ned. I om 19.40 uur „Het goud van de Ashanti's". Ned. II om 21.10 uur „Afscheid van het hof van barmhartig heid". Meer zon Perioden met zon en plaatselijk een bui. Maximumtemperatu ren circa 8 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind. gem een onzer verslaggevers) p vo ®RDAM Voor het 'sinds lange tijd heeft de van de Amerikaanse dol- i West Europa een flinke tering te zien gegeven, fifj alutahandel begint ver- IIV slijk wat meer vertrou- te krijgen in de plannen president Carter ter be- tng van de inflatie in zijn Dben ankfort bracht gisteren de 2,03 mark op tegen 2,01 op donderdag. In Am- un was de koers 2,22 2,20 op donderdag. MONTE CARLO Prinses Caroline van Mo naco en haar Franse verloofde Philippe Junot zullen in de laatste week van juni in het huwelijk treden. De juiste datum zal binnen kort bekend worden gemaakt. Londense kran ten hebben vrijdag gemeld dat de trouwdatum woensdag 28 juni is, kranten in Rome houden het op donderdag de 29ste. Caroline's moeder, prinses Gracia, heeft gezegd dat het een eenvoudige familie-bruiloft zal wor den. De ceremonie zal in de kleine kapel van het paleis worden gehouden. Het is zowel de wens van onze dochter als van ons om het huwelijksfeest in familiekringen te vieren. Moskee de lucht in JAKARTA De vrijwel nieuwe Istiqlal moskee in Jakarta, een van de grootste ter wereld, is gisteren voor een deel in puin gelegd door een krachtige explosie, die tien kilometer ver kon worden gehoord. Het gebouw, dat rond 50 miljoen gulden heeft ge kost, werd in februari geopend door president Soeharto. Er kunnen ruim 85.000 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Brood en margarine worden volgende week duurder. Ook de apothekers mogen hun prijzen verhogen. Vanaf dinsdag mag de minimumprijs voor een brood van 800 gram met drie cent omhoog. De prijsstijging hangt samen met de verhoging van de kosten, vooral van lonen en grondstoffen. Margarine mag maandag al 9 cent per kilo meer kosten. Halvari- ne vijf cent per kilo. Ok hier houdt de stijging verband met de hogere prijzen van de grondstoffen. Apothekers mogen volgende week 2,5 procent meer vragen voor de geneesmiddelenverstrekking aan patiënten. De tweeënhalf jarige Ronald Alberding is gistermiddag bij het spelen in de tuin achter zijn ouderlijk huis, die grenst aan de Haringkade in Den Haag in het water gevallen en verdronken. Het jongetje had in een onbe waakt ogenblik kans gezien het tuinhekje te openen zodat hij bij de waterkant kon komen en is daarna vermoedelijk al spe lend in het water terecht geko- ;t y BONN De Westduitse industrie tandii heeft een „zeer interessante" kom- pensatiemogelijkheid, als Neder land zou besluiten voor de vervan- S'nS van de verouderde Centurion- tanks te kiezen voor de Duitse Leo pard II. De definitieve offerte van 1de Bondsrepubliek zal waarschijn lijk al eind van deze maand aan minister Scholte van defensie wor den voorgelegd. Dit heeft staatsse cretaris van Ekelen gisteravond in Bonn meegedeeld na een gesprek 1 144 raet zÖn Westduitse collega Schnell. Bij de keus van de ongeveer 500 nieuwe tanks, een investering die de Nederlandse schatkist op een bedrag van circa 2 miljard gulden komt te staan, ondervindt de Leopard kon- kurrentie van de Amerikaanse XM I. waarover van Ekelen onlangs in Washington heeft gesproken. Hoewel de staatssecretaris gisteren nog geen voorkeur voor de een of de andere tank wilde uitspreken, heeft het Duitse produkt volgens hem wel een aantal argumenten voor de Leopard II". Behalve om de industriële kom- pensatie voor het Nederlandse be drijfsleven gaat het daarbij vooral om het feit dat de Leopard al in 1981 beschikbaar kan zijn. De Verenigde Staten kunnen hun tank in verband met het door Nederland gewenste kanon pas in 1984 leveren. Daar staat tegenover, dat de XM I door de grotere serieproduktie waar schijnlijk lager in prijs is. De kompensatie die het Duitse be drijfsleven heeft aangeboden, be staat voor het grootste deel uit kop- roduktie, dwz dat Nederlandse be drijven in de metaal- en elektrotech nische industrie onderdelen van de tanks zullen gaan vervaardigen. De rest bestaat uit hoogwaardige orders voor Nederlandse bedrijven, die de Bondsregering volgens staatssecreta ris Schnell heeft gestimuleerd, om dat het prijs stelt op een keus ten Miss Mannequin International gunste van de Leopard II, vooral vanwege de standaardisatie van du pantserbewapening Van Ekelen, die tijdens zijn verblijf in Bonn ook een kort beleefdheids bezoek aan minister Apel heeft ge bracht. verwacht dat er met Duits land zaken gedaan kunnen worden, wanneer Apel op 27 april op du vliegbasis Twente minister Scholtu zal ontmoeten bij de overdracht aan het Nederlandse leger van de 35 mm.-luchtafweertank, waaraan bei de landen hebben samengewerkt. De beslissing over de aankoop van de tanks zou volgens van Ekelen dan nog deze zomer kunnen worden ge nomen. Zevenendertig be roepsmannequins uit zeven Europese lan den hebben in Inns- brück meegedongen naar de titel fciiss Mannequin Interna tional 1978 De 25-|a- rige Zwitserse Suzan ne Mu ller ging strij ken met de eer Links de Oosten rijkse Brigitta Cime- rolli. die tweede werd en rechts haar land genote Mariene Goi- ler. die de derde plaats veroverde De indus- inden NVV en geven de voor aan aanschaf van 'ranse marine- lig Breguet At- boven de Ame- Lockheed i. De Atlantic of moeten de iderde Neptune luillevliegtuigen de Nederlandse ie gaan vervan- De industriebon- geven aan het toestel de ;eur omdat er bij chaf van dat toe- meer werk aan de tel is voor de Ne- indse industrie en name voor Fok- dan wanneer men het Amerikaanse In de Actiekrant zeg gen de bonden datthet Franse vliegtuig welis waar 24 miljoen gul den per stuk duurder zal uitvallen dan de- Amerikaanse concur rent. Maar die prijs kan omlaag als er meer landen voor geïnteresseerd zouden raken. Door de order aan Frankrijk te gun nen zou Fokker uit licht kunnen krijgen op een order voor twaalf maritieme ver sies van de F-27 (voor de Franse marine) en nog eens tien F-28 straalvliegtuigen voor de Franse binnenland se luchtvaartmaat schappij Air Inter. Fokker zou bovendien meedoen aan het At lantic-project wat 30.000 manuren werk op zou kunnen leve ren. Als de keus op de Orion zou vallen zou de Nederlandse indus trie daar veel minder profijt van hebben. De Orion zou alleen werk opleveren voor de Op tische industrie Oude Delft en voor Philips- dochter Holland Sig naal in Hengelo, aldus de industriebonden. Prinses Beatrix opent Europese school Prinses Beatrix heeft gisteren in de Noord hollandse gemeente Bergen het nieuwe gebouwencomplex geopend van de Eu ropese school Bij de ingang van het ge bouw werd zij ver welkomd door leer lingen van verschil lende nationaliteiten i onze parlementaire redac tie TRECHT De uitslag van provinciale verkiezingen noet worden gezien als steun lan het beleid van Van Agt, laar ook als steun voor de [)DA-Kamerfractie. Van Agt, het in barensweeën tot stand gekomen kabinet op be- iwame wijze leidt en die er ivens in slaagt om naast zijn ;rote inzet voor de Neder- idse politiek er ook nog eens met een glimlach over heen te zien, heeft onder ons volk groot vertrouwen gekre gen. Dat zei drs. G. van Leijenhor- st, vice-voorzitter van de CDA- Kamer fractie, vanmorgen voor de unieraad van de CHU. Laat ik duidelijk zeggen, aldus Van Leijenhorst, dat dit kabi net volgens de CDA-fractie zijn rit - moet uitzitten. Wij staan loyaal achter dit kabi net. Er komt een steeds hech tere vertrouwensbasis tussen kabinet en fractie. Van buite naf wordt het CDA steeds beoordeeld in termen die stammen uit het jargon van een tweedeling in de Neder landse politiek. Wij kunnen' dat tegennatuurlijke denken ook zelf sterk bevorderen, al dus Van Leijenhorst, door on ze aanhankelijkheid ten op zichte van PvdA of WD on nodig te accentueren. Dat wij nu samen met de WD rege ren, mag niet leiden tot identi- teitsvervaging van het CDA, evenmin als wij dat van de VVD mogen verlangen.-De ge meenschappelijke verantwoor delijkheid van de twee partij en voor dit kabinet brengt ons wel in een bijzondere relatie tot elkaar. Het regeerakkoord vormt daartoe het actuele bindmiddel. Dat akkoord moe ten wij samen uitvoeren, zei Van Leijenhorst. Maar dat mag ons niet- in een positie brengen dat de herkenbaar heid van het CDA verloren gaat. Hij schonk aandacht aan het aftreden van dr. R Kruisinga als minister van Defensie en stelde in twijfel of Kruisinga wel de juiste beslissing heeft genomen. Kruisinga \yas aanwezig om tijdens de unieraad voorlopig afscheid van de Nederlandse politiek te nemen. Voorzitter Van Leeuwen zei dat het kabinet op 29 maart duidelijk het groene licht had gekregen „De komende maan den". aldus Van Leeuwen, zullen voor onze Kamerfrac ties en voor ons kabinet heel moeilijk worden. De grote vyerklooshuid eist een ombui- g\« s in de overheidsuitgaven Ik ben ervan overtuigd dat het kabinet-Van Agt, gekenmerkt door homogeniteit, de uitda gingen niet ontwijkt, niets voor zich uitschuift, maar ge woon de zaken blijft aanpak ken" Tragisch noemde Van Leeuwen het dat Kruisinga zo gauw het kabinet verliet. Innesty vraagt NOS algemene frslaggeving Argentinië r O O !N HAAG De Nederland- leling van Amnesty Inter nal heeft het bestuur van NOS gevraagd tijdens de reldkampioenschappen etbal in Argentinië „vooraf-, ande aan iedere sportuitzen- 1 n®g informatie te geven over el situatie met betrekking tot el! schending van de mensen- ;(ig toten in Argentinië". Het rzoek van Amnesty aan het 'S-bestuur is gedaan in de -ril irm van een open brief. ki| s motivering voor haar ver- >ek voert Amnesty Intematio- n a' aan dat het niet in het ^ang is van de politieke ge- |k lnEenen in Argentinië als zij 'J °rden vergeten. Dit zou ge- 1 ökkelijk het geval kunnen r, 'ln bij een berichtgeving over rgentinië die tijdens de kam pioenschappen uitsluitend ge richt is op dit evenement. Amnesty verklaart zich bereid en in staat de NOS alle noodza kelijke informatie te verschaf fen om dit voorstel praktisch uit te voeren. De NOS kan rekenen op onze volledige me dewerking, aldus de brief van Amnesty. Italiaans Huis akkoord met abortuswet ROME (AP) Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 308 tegen 275 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een van de vrijste abortuswetgevingen in Euro pa. Het wetsontwerp zal nu worden voorgelegd aan de Se naat, waar een sterke opposi tie tegen het voorstel bestaat. Na een marathonzitting van 33 uur werd het voorstel aangeno men, dat alle vrouen van 18 jaar of ouder het recht geeft binnen 90 dagen een zwanger schap te laten onderbreken. Momenteel is abortus in Italië onder alle omstandigheden ver boden. Het voorstel haalde het on danks het felle verzet van de christen democratische partij en een campagne van de rooms katholieke kerk. OP GROTE VOET In het Newyorkse museum voor hedendaags ambachteli|k werk wordt een schoenententoonstelling gehouden Om de aandacht te vestigen op deze expositie werd voor de ingang van het museum dit paar buitenmaatse schoenen geplaatst, gemaakt door de kunstenaar Eric Appel Rente omlaag (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De Nederlandse Bank verlaagt met ingang van maandag haar rentetarieven over de hele linie met een half procent. Hiertoe werd besloten naar aanleiding van de dalende inflatie in ons land. Het wisseldisconto gaat naar 4 procent, de voorschotrente naar 4,5 procent en het promessedisconto naar 5 procent. De verlaging van het promessedisconto is het belangrijkste omdat de banken gewoonlijk hun rentetarieven voor kort lopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven aan dit tarief koppelen- De laatste discontowijziging dateert van 11 november vorig jaar, toen de Centrale Bank de tarieven met een vol procent verhoogde om deze aan te passen aan het peil van de marktrente. De verlaging werd volgens geldhandelaren al lange tijd verwacht wegens de neergaande ren tetendens. Wel is volgens hen het tijdstip min of meer een verrassing. ROTTERDAM Tuberculose patiënten hebben tegenwoordig dank zij de moderne behandelingsmogelijkheden een kans op genezing van vrijwel honderd procent. Inmiddels is ook bewe zen dat ze binnen drie weken na het begin van de behandeling geen infetiegevaar voor hun omgeving meer opleveren. Desal niettemin worden ze vaak nog onderworpen aan de strenge en vaak wrede isolatiemaatregelen die vijftig jaar geleden gang baar waren, toen tbc een gevreesde ziekte was die veel slachtof fers eiste. Dr. J. Douma van het sanatorium Zonnegloren in Soest betoogde dit vanmiddag in Rotterdam op een wetenschappelijk symposium van de vereniging tot bestrijding der tuberculose te Rotterdam en de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrij ding der Tuberculose. Beide organisaties bestaan dit jaar drie kwart eeuw. Het komt nog steeds voor dat een tbc-patient wordt gëisoleerd, dat zijn bezoekers maskers, beschermende jassen en handsche- nen moeten dragen en dat alles wat hij aanraaakt of waar hij zelfs maar naar kijkt wordt gesteriliseerd of vernietigd, aldus dr. Douma, Hij verweet de betrokken specialisten tweeslachtigheid: enerzijds accepteren ze wel de nieuwe geneesmiddelen, maar anderzijds laten ze hun houding ten opzichte van het gezin en de omgeving van de patient er niet door beinvloeden en nemen ze wat dat betreft dezeelfde beslissingen als hun collega's veertig jaar geleden. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen n woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1