DE DOKTOR WAS OOK OP CEYLON Gids voor Finland Nieuwe veerdienst naar Denemarken VOOR EEN PRIK TE GAST BIJ FRANSE KEUKENPRINSEN Gids voor namen KINDERLUCHTBRUG Rome: stad om lief te hebben Reiskompas voor gehandicapten MAI-kampen voor jongeren Logis de France: prima wegwijzer voor globetrotters KAMPEREN BIJ DE KASTEELHEER ifcerf •one irte arulj end ?zen rond uitn nfon enid ngi ik h iterii ?rigs het. Het gezinsboek voor 'ONDER REDAKUEv vLEO TUUR\NG> Ook dit jaar .wordt de toeristische actie „Benelux: ons eigen buitenlandje".voortgezet. De spoorwegmaatschappijen steunden deze actie'door Benelux-Tour-rail- kaarten te verkopen. De houders van zo'n kaart kunnen voor 125 gulden (tweede klasse) tien dagen reizen in de drie Benelux-landen. En wie hebben we daar weerJa hoor, als dat onze eigen Dominions niet is, dan mogen we ter plekke in een zandtaartje veranderen. De doktor, door ziin uitgever J.H. Gottmer „de bekende en érvaren reisboekenauteur" genoemd (en terecht, want wat die ma afreist, grenst aan alomtegenwoordigheid) blijkt tiLssen de bedrijven door nu ook in Sri Lanka te zijn geweest en dat verblijf heeft onafwendbaar geresulteerd in het „Portret van Sri Lanka". Een reisgids volgens het beproefde doktorsrecept: overzichtelijk, wat aan de droge kant, volledig en door hem zelf verlucht met tientallen foto's. Prijs 17,50.» Met frisgesteven mutsen en met wagonladingen lekkernijen uit hun geboortestreek Auvergne in het handwarme hart van Frankrijk, waren ze naar Nederland gekomen om hun fabelachtige kookkunsteii te demonstreren. Vier begenadigde meesters, wier gezonde omvang een overtuigend bewijs vormde van hun culinaire kennis. Te beginnen met heer Sachapt van het bekende hotel Les Mouflons in Besse, (op foto geheel links) naast hem collega M. Giraijdon (Jean voor zijn vrienden) uit St. Pourcaine sur Séoule, restaurateur Jean Michol van auberge Du Tunnel in Le Lioran en tenslotte Robert Delmas van hotel Moderne in Brioude. Deze vier keukenprinsen werden tijdens hun statiebezoek aan de lage landen gegidst door hun Nederlandse collega Van Huijng, die de scepter zwaait in de keuken van het Krasnapolskyhotel in Amsterdam. De grootste verrassing, die deze heren in petto hielden, was overigens niet hun voortreffelijke kookkunst (die was al hoog en breed bekend), maar de prijs, die ze anno 1978 nog steeds vragen voor een propere kamer in hun landelijk hotel, plus alle meer dan volle maaltijden. Ze staan zelf in de keuken en aranderen dan ook met de and op het hart, dat ze het beste van het beste op tafel brengen. En daar vragen ze dan tachtig franken, pakweg veertig gulden per Sersoon per dag voor. Kom aar eens om in Nederland. Daar betaal je vandaag de dag alleen al voor een eenvoudige lunch vier tientjes. En dan mag je vooral geen babbels hebben, als de soep te zout en het vlees te taai was. In Auvergne daarentegen berekent men nog steeds bijna vooroorlogse prijzen voor een ouderwetse service. De vier keukenmeesters hebben WEG WEZEN bezworen dat de vaste afnemers van deze rubriek in de komende maanden een streepje vóór zullen hebben in hun herbergen. Gaat dat meemaken en proeven, zouden we daarom willen voorstellen. De zelfreizende doktor J. Dominicus, die reeds gidsen had gemaakt over Zweden, Noorwegen en Denemarken heeft zijn Scandinavië-klus nu afgerond met een „Portret van Finland", het 27e deel in de toeristische galerij van deze razende roeland. Over deze noordelijke stek voor fijnproevers weet Dominicus veel te melden. Te beginnen met de bekende algemeenheden over grootte en samenstelling van het land, de verscheidenheid van de landschappen, het klimaat, de reistijd, het Noorderlicht en de tall... Daarnaast verstrekt hij curieuze informatie over de ongehoorde drinkgewoonten van de Finnen. Hij weet daarover te melden, dat het vliegveld van Helsinki beschikt over de langste startbaan ter wereld, omdat hij aangelegd werd door Finnen, die veroordeeld waren, omdat ze met een te stevige slok op achter het stuur van hun auto waren gaan zitten. En zodoende hebben vrijwel alle Finnen aan die baan gewerkt (foei doktor, is dat lachen). Nuttig is zijn hoofdstuk over eten en drinken in Finland, waarbij een lijst is gevoegd van namen van gerechten, waarop een buitenlander gegarandeerd zijn tong breekt, voordat hij aan eten is toegekomen. Ook weet Dominicus een hoop te vertellen van Helsinki en boeiende omgeving en beschrijft hij op zijn eigen minitieuze, wat droge manier tochten door heel Finland. Kaarten, plattegronden en foto's completeren deze overzichtelijke, complete gids, die door uitgeverij J. H. Gottmer in Haarlem voor f 18,50 op de markt wordt gebracht. De Gids voor de provincie Namen in België (speciaal geschreven voor autorijders) is al royaal tot pagina 33 gevorderd, als de lezer nog steeds niet weet, waar hij nu eigenlijk heen moet. Hij heeft dan wel een woordje vooraf van de hartelijke heer Jean Honhon, commissaris-generaal voor toerisme in Wallonië tot zich genomen („Vergeet de snelheidsduivel, die onder uw rechtervoetzooi zit. Waarheen dan? Waarom zo snel?") en een hartelijke groet van Jos Chabert, minister van Verkeerswezen en Toerisme in België mogen incasseren („Ik vroeg u in mei 1975: „Doe uw veiligheidsgordel om" Maar nü vraag ik: „Blijf even stilstaan en doe uw gordel af!") Ook heeft men van de samenstellers van de gids Raoul van Onsem en Christian Lanciney kunnen vernemen (pagina's lang), waarom ze zo nodig een boekje over de provincie Namen open wilden doen... En pas daarna wordt het menens en mag men met de auteurs op pad door de rotstuin van België... Gezegd moet worden, dat hun negen beschrijvingen van toeristische routes evenzovele uitnodigingen zijn om onverwijld af te reizen naar het Naamse en hun curieuze ontdekkingen met eigen ogen te zien. De schrijvers kennen het gebied als hun broekzak en weten er even vaardig als summier over te berichten. Duidelijke routekaarten, een lijst met nuttige adressen en een index completeren deze uitgave van Lannoo in Tielt/Amsterdam „Met de auto door Namen", die 26.00 kost. Op 1 april 1978 is een nieuwe veerdienst in gebruik gesteld tussen Esbjerg in het Deense Jutland en de Eemshaven in Groningen. Dagelijks vindt er vanuit beide havens een afvaart plaats. De veerboten, die negen uur onderweg zijn, kunnen 800 passagiers en 50 auto's vervoeren. Inlichtingen bij het Deens Verkeersbureau, Keizersgracht 518 in Amsterdam, telefoon 020-226717. Dat het langzamerhand ernst wordt met de emancipatie van het kind bewijst de vliegende expressedienst, die Neckerman Reizen met ingang van 1 mei onderhoudt tussen schipnol en het droomstadje Legoland, dat is opgebouwd in het heidegehucht Billund op het Deense Jutland. Het vorig jaar trok dit kinderparadijs bijna één miljoen bezoekers, waaronder meer dan 35000 Lego- vrienden uit Nederland. De Kinderluchtbrug wordt dagelijks onderhouden en de prijs voor het arrangement bedraagt 190 gulden per persoon. Bij deze prijs is alles inbegrepen: reisleiding, vlucht, entree van Legoland en een surprise voor elk deelnemend kind. Volwassen begeleiders, die hun kindertijd maar. niet kunnen vergeten, mogen overigens voor hetzelfde geld (dus 190 gulden) de reis meemaken. het al dan niet welkom zijn van honden, de beschikbaarheid van ten oppas voor kinderen, eventuele voordelige weekendaanbiedingen, de aanwezigheid van een eigen zwembad, lift etc. De opgaven zijn alfabetisch gerangschikt naar plaatsnaam; een aantal duidelijke wegenkaarten competeren de gids. Alle hotels, die zijn aangesloten, zijn herkenbaar aan het bekende bord of uithangbord met de beeltenis van een grote open haard. Een beknopte editie van de gids (onmisbaar voor mensen, die Frankrijk goed willen leren kennen en het geld niet over de balk willen gooien) wordt na ontvangst van f 1,20 aan postzegels voor verzendkosten fratis opgestuurd door het Nationaal 'rans Verkeersbureau, Prinsengracht 670 in Amsterdam centrum. Uitgeverij J. H. Gottmer in Haarlem - razend actief op toeristisch gebied - heeft ook een prima druk verzorgd van „Rome, een gids om Rome lief te hebben". Deze gedrukte liefdesverklaring van Wim Zaal (prijs f 17,50) probeert duidelijk iets meer te zijn dan de gewone gangbare reisgidsen. En volgens ons is Zaal in ,zijn opzet nog glansrijk geslaagd ook. „Ik schrijf dit boek voor ONS plezier", waarschuwt hij, „lees vooraf de hele gids door want daar is hij op geschreven. En neem daar liefst een kaartje van Rome bij. Hoofdzaak is, dat u zich vast een beetje inleeft - u moet zelf ook wat doen... En vooral: bekijk Rome niet van een touringcar uit, want daar is de stad niet geschikt voor. Liefhebben achter glas gaat nu eenmaal niet". Zaal ontpopt zich als een jofele, verbaal begaafde gids, die tijdens zijn wandelingen door Rome een hoop interessante dingen overhoop haalt. Hij beperkt zich daarbij gelukkig niet tot het opsommen van antieke bouwvallen en kerken, die je per se gezien moet hebben, maar vertelt er en passant reeksen anecdotes en verhalen over. Dat alles verlucht met tientallen foto's en routekaarten. Een bijzondere gids voor een bijzonder prijsje. Eeuwig zonde als je die niet bij je hebt, als je naar de Eeuwige Stad gaat. Je moet er maar opkomen: op het idee met name, dat de mensheid zit te wachten op een „Vrijetijdsbijbel" voor het gezin. Een gigant van een boek, waarin de recreant alles kan naslaan, waar hij straks op de weg en op zijn vakantiestek zijn voordeel mee kan doen. Te beginnen met een lijst van spullen, die mee moeten en eindigend met een woordenlijst in diverse talen, waarin je kunt opzoeken, hoe je je verstaanbaar maakt bij de buitenlandse bakker en in het uitheemse eetsleufje. En daartussen tips voor het onderhoud van uw auto, honderden spelletjes, waarmee je net zich stierlijk vervelende kroost kunt bezighouden, een compleet trimprogramma, suggesties voor een picknick en hints voor het maken van - en dan noemen we nog slechts een willekeurige dwarsstraat op - vliegers en sterrenkijkers. „Het gezinsboek voor vrije tijd en vakantie" vertelt ook alles over paddenstoelen zoeken, woudlopen, kampvuren aanleggen. barbecuen, strandbezoeken, bergtochten, stenen- en schelpen verzamelen, het inrichten van een herbarium, wadlopen, onderwatervissen, historische gebouwen en nog tientallen andere nuttige en onnutte zaken, waarmee de mens zijn plas vrije tijd kan dempen. Dat alles verlucht met o50 foto's en tekeningen. Bij het doorbladeren vraag je je verbijsterd af, welke gekwelde hobbyist een dergelijke ongehoorde hoeveelheid informatie bijeengesprokkeld heeft en er ook nog een boek van heeft gemaakt. Dat blijkt dan in eerste instantie een Duitser geweest te zijn - we hadden net kunnen weten - die met de spreekwoordelijke gründlichkeit zijn werk verricht heeft. Uitgeverij Zomer Keuning in Wageningen heeft op zijn beurt voor een vorstelijke Nederlandse editie gezorgd, die gebonden f 54,50 kost. Een bedrag, waarvoor je tijdens je zwerftocht door Europa aardig wat consumpties kunt krijgen. En als je die naar binnen hebt gewerkt verzin je moeiteloos je eigen spelletjes en heb je die eigenlijk overbodige vrijetijdsbijbel helemaal niet meer nodig. In samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie heeft de ANWB een gids samengesteld met groeps- vakantiemogelijkheden- en huizen voor lichamelijk en zintuigelijk gehandicapten. In deze gids, die voor ANWB- leden gratis verkrijgbaar is bij alle ANWB-kantoren, vindt men alle groepsvakantemogelijk- heden, die in 1978 door 35 organisaties worden aangeboden, compleet met kosten en bijzonderheden. Ook wordt aandacht besteed aan speciale reizen naar buitenlandse bestemmingen. In deze serie inlichtingenbladen een prima initiatief zullen binnenkort ook gidsen verschijnen met aangepaste verbliifaccomodaties in Nederland (hotels, restaurants, pensions, bungalows, stacaravans, kampeerterreinen en woningruilobjecten), aangepaste verblijfaccomodaties in het buitenland, een recreatiekaart van Nederland (met een opsomming van dagrecreatievoorzieningen, musea, visplaatsen, zwembaden en sporthallen) en een algemene informatie met een overzicht van aangepaste voorzieningen in banken, postkantoren, aangepast vervoer, voorzieningen langs rijkswegen, stadsgidsen en toeristische gidsen voor gehandicapten in binnen- en buitenland. De Stichting Maatschappelijk Advies en Informatiebureau MAI, Mauritsweg 58, in Rotterdam, telefoon 010 - 147780, organiseert dit jaar de deelname aan vier internationale kampen in Engeland en Frankrijk. Deelnemers vanaf 15 jaar kunnen kiezen uit een tentenkamp in het Engelse Essex of Cornawall (540 gulden voor de eerste bestemming, 570 gulden voor de tweede), een campusverblijf in Schotland (850 gulden) en een internationaal kastelenverblijf in Frankrijk (700 gulden). Iedereen droomt wel eens van een verblijf in een klein, vriendelijk plaatsje ergens op het Franse platteland. Zo'n dorp van een prentbriefkaart met een roerloos pleintje, wat oude bomen, een fontein, een caféterras met stille drinkers, een handvol schilderachtige straten en dat alles gevangen in een décor van groene heuvels, akkers, wijngaarden, een bosrand in de verte en een murmelende rivier. Het hotel ter plaatse ziet er uiteraard knus ouderwets uit; bloemen voor de ramen, een poes spinnend op de stoep, schone, simpele kamers, eten als bij Mère Catharine thuis en een pensionprijs, die zo laag is, dat je je verblijf moeiteloos kunt rekken zonder gelijk tot de bedelstaf veroordeeld te worden. Voor globetrotters, die in Frankrijk de weg weten, kan zo'n droombeeld vrij eenvoudig werkelijkheid worden, want die formule van dat gezellige hotel in dat pittoreske plaatsje is precies wat de LOGIS DE FRANCE nastreeft. De 3215 hotels en 612 herbergen in de zojuist verschenen gids voor 1978 bevinden zich in overgrote meerderheid (zeg maar 85 procent) in stadjes en dorpen met minder dan 5000 inwoners. Alleen dèt is al een garantie voor een onvervalste Franse sfeer ter plaatse. Daar komt nog bij, dat de eisen, die aan de LOGIS DE FRANCE-hotels gesteld worden, niet voor de poes zijn: om lid te worden van deze federatie moet voldaan worden aan een reeks zware voorwaarden wat betreft ligging, comfort, service en prijs. In grote lijnen gaat het om hotels in de categorie met één of twee sterren, sommige hebben ook drie of vier sterren. Onaangename verrassingen bij het betalen van de rekening zijn uitgesloten, omdat men gebonden is aan vaste tarieven, inclusief belastingen, bedieningsgeld etc. Het verschil tussen de LOGIS DE FRANCE-hotels en de herbergen (de AUBERGES RURALES) is, dat het in het tweede geval gaat om een duidelijk eenvoudiger en goedkopere categorie, die net niet aan alle comforteisen van de hotelketen beantwoordt. Met de gastvrijheid en de vriendelijkheid zit het daarentegen in deze herbergen volkomen snor. Dat de controle zeer» gedegen is, blijkt wel uit de mutatiecijfers: verleden jaar werden zeventig hotels en herbergen rigoreus van de ledenlijst geschrapt, omdat ze niet langer aan de eisen voldeden. In hun plaats werden 234 nieuwe hotels geaccepteerd en werden 32 herbergen toegelaten tot de hotel-klasse. Wie de nieuwe gids aanschaft (in Nederland voor f 17,50 bij alle grote boekhandels en ook via Nilsson Lamm bv, Pampuslaan 212 in Weesp, telefoon 02940/15044) krijgt tevens actuele en volledige informatie, zoals De Vereniging Nederlandse Landgoed- en kasteel-campings (Paterijstraat 11 in Elburg, telefoon 05250-1394) beschikt momenteel over dertien terreinen in de onmiddelijke omgeving van kastelen of oude buitenplaatsen. De vereniging werkt nauw samen met de Franse zusterorganisatie Castels et Camping- Caravanning, die momenteel de beschikking heeft over 35 terreinen. In een handige informatiegids, die voor drie gulden bij het secretariaat in Elburg besteld kan worden, wordt een gedetailleerd overzicht gegeven van de beschikbare natuurkampeerplaatsen, algemene kampeerterreinen en zomerhuisjes/bungalows, compleet met foto's en prijzen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19