Schep een oede sfeer en het personeel steelt rauwelijks" „Je moet de bewoner zoveel mogelijk vrijheid laten." jier grote winkelbedrijven, C en A. Albert Heijn en V en D. maakten 'je week bekend, dat een proef had niezen, dat bij hen jaarlijks 200.000 9 leküefstallen worden geregistreerd. Bij V en D alleen worden jaarlijks 18.000 mensen betrapt. In hetzelfde bedrijf worden ieder jaar 250 ersoneelsleden ontslagen wegens •aude. Volgens het hoofd van de •herche van V en D frauderen ikken personeelsleden voor een van gemiddeld duizend gulden. fdbedrijfschap detailhandel gaat een massaal onderzoek instellen middenstand naar de omvang van IE okeidiefstallen. Over het probleem je winkeldiefstallen had een onzer verslaggevers een gesprek met de bedrijfsleider van een Miro-bedrijf llbert Heijn). Zijn ervaring met de >nde klant verschilde niet veel van gangbare mening hierover; het personeel komt er bij hem echter stukken beter af. ter' een goede sfeer in je winkel en soneel steelt veel minder. Dat is idschap èn de ervaring van Miro- sleider F. van Doesum (46). Nog twee van de 265 personeelsleden inds de opening van „zijn" Miro de „rode" lamp gelopen. Voor de J brave broeders en zusters? is behalve die sfeer ook nog een introle. Vandaar, van de twintigduizend wekelijkse lanten hebben daar geen bood- aan. Ze stelen als raven. Veertig ftig worden er elke week gepakt, nin verdwijnt jaarlijks 1 procent Miro-omzet in het niet. Het hoeft emaal diefstal te zijn. Het kan ook rkeerd aanslaan (al of niet opzette- maken hebben. En als je dan na it sommige Amerikaanse bedrijven tot 8 procent onbekende verlie- maken hebben. probleemjaar. Schrikbarend n. Het wordt steeds erger met de l Anderhalf jaar terug heb ik bij litse professor een cursus derving d, zeg maar onbekende verliezen. En die zei: de klanten en leveranciers plegen elk een kwart van de winkeldief stallen en het personeel de andere helft. Nou, dat klopt wel met wat ze bij V. D. beweren. Maar de situatie bij ons zelf verschilt enorm. Wij hebben er met ons personeel veel minder last van. We heb ben in die twee en een halfjaar exact twee gevalletjes meegemaakt. Kijk, de sfeer in je bedrijf is bepalend voor de vraag of je personeelsleden de hoofddaders zijn of de mede-daders. Of er gestolen wordt hangt hoofdzakelijk af van het gedragspatroon van de leiding van het bedrijf. Ik zal een voorbeeld noemen. Als ik een sauzijcenbroodje hier uit het restaurant wil eten hoef ik niet te betalen. Dat doe ik toch. Heel demon stratief. Ik koop hier geen pakjes sigaret ten, neen, een hele slof tegelijk. Met een betaalcheque, zodat iedereen het kan zien, ook op de administratie. En als je praat over cadeautjes aannemen van le veranciers, dan moet je a. afspreken dat je het niet doet, of b. afspreken dat ze naar de personeelsvereniging gaan om het te verloten. Kijk, dat gebeurt hier. Zeer nadrukkelijk. Ik geef u de heilige verzekering dat ik in de loop der jaren stinkend rijk had kunnen worden, hoor. Ik denk, dat als je oog en oor hebt voor de problemen van je personeel, als ze altijd bij je terecht kunnen, niet huive ren als Van Doesum langs komt, als je ze het gevoel geeft dat ze gewaardeerd worden, dan bereik je dat het personeel zich zeer betrokken voelt bij de zaak. Van die twee gevalletjes, die zich vergre pen hadden, ging het om een paar hon derd gulden uit de kassa. Heel zielig eigenlijk, èn iemand die een of ander meegenomen had. De controle hier is van dien aard dat niemand van het personeel van hoog tot laag, het pand kan verlaten zonder het risico te lopen gevisiteerd te worden. Wie hier de dienstingang verlaat, en daar is permanent toezicht op, die moet op een knop drukken. Hij loopt dan het risico dat er een rode lamp gaat branden. Dan is het zakken en-of tas omkeren. En niemand kan het rood voor spellen. O jee, het overkomt me haast dagelijks. Alsof de duvel er mee speelt. Nogmaals, van hoog tot laag. Maar tot nu toe is er nog nooit wat bij de mensen gevonden. En iedereen gaat via de dienstingang. Nee, niemand mag alleen de zaak in. Ook niet buiten sluitingstijd. Als ik hier 's nachts of in het weekeind in wil, kan dat alleen samen met de politie. Als ik er wel alleen in ga, treedt er een alarminstallatie in werking. Zonder mankeren. Nee, niet bij de politie. Daar hebben we een parti culiere firma voor. In het begin hadden we veel vals alarm, maar dat is nu tot normale proporties teruggebracht. Ik zeg niet, dat het hier niet gebeurt, maar niet in dié mate als bij V. D. Nogmaals. Het wordt praktisch uitslui tend bepaald door de sfeer in je bedrijf. Verder hebben we hier een bedrijfsveilig- heidsdienst. Die is er om de goederen van de baas, het personeel en ook de klanten te beschermen. Ze hebben opdracht om alle soorten controle uit te voeren. Ze controleren de vrachtbrieven, zodat het personeel er onder de leveranciers geen vriendjes op na kan houden, waarmee ze allerlei kunsten uithalen. Ja, daar is zeer lang en zeer nadrukkelijk over nagedacht. Want het kan ook kwet send zijn voor de mensen. Het is niet leuk om iemand te betrappen. Het zijn gewone huisregels. Die zijn doorgesproken niet de ondernemingsraad van de Miro en met onze contactcommissie. Dan doen we verder bij de kassa proef aankopen. Als controle. We geven klan- tenbrieven uit om de klant zijn eigen boodschappen te laten controleren. Er lopen speciale controleuses die steek proefsgewijs de bon nakijken. Wat teveel aangeslagen is krijgt de klant terug, wat te weinig is aangeslagen hoeft ie niet bij te betalen. Verder is er een interne con trole vanuit Zaandam. Die komen onver wachts dé kassa's stilzetten en controle ren. Dit soort dingen gebeurt ook ten aanzien van de administratie. Nee, dat is niet zozeer achterdocht dan wel gewenste controle om de mensen te vrijwaren om in verleiding te komen. De mensen van onze veiligheidsdienst worden regelmatig bijgeschoold. Want er is een scala van mogelijkheden om iets achterover te drukken. Daar komen steeds weer nieuwe foefjes bij. Ik zal ze nu niet verklappen trouwens. Ónze veilig heidsmensen lopen hier onopvallend rond. Bepaalde klanten zeg maar de recidivisten houden ze natuurlijk extra in de gaten. Nee, ze krijgen geen vangstpremie. Daar ben ik een felle tegenstander van. Maar laten we vaststellen dat ze minimaal twee gevallen per dag pakken, soms oplopend tot wel twintig op een dag. Over de hele week genomen komt het gemiddeld op veertig, vijftig gevallen. Nee, niet zozeer in het weekeinde. Want hoe drukker hoe banger men is dat een ander het ziet Ik heb ervaring met de Bijenkorf, V. D., de Hema, en nog een stuk of wat grote supermarkten waar ik allemaal ge werkt heb, dat het overal zo'n beetje hetzelfde is. Het ontloopt elkaar eigenlijk niets met de klantendiefstallen. Opval lend is dat de meeste mensen die het doen, het niet nodig hebben. Spanning, sport, verveling, je hebt allerlei motieven waarom mensen zoiets doen. Kijk, uit armoe hoeft niemand het vandaag de dag te doen. En dat is het ook helemaal niet. De dokter en de advocaat zitten er ook onder. Zeker niet de bijstandstrekker in meerdere mate. Dat is zeker niet zo. Ik wil die mensen niet in het verdomhoekje plaatsen. Het komt ongeveer in gelijke mate voor onder alle rangen en standen en leeftijden. Het ergste vind ik dat mensen hun kind er op afsturen. Trekken ze het een nieu we jas of schoenen aan en sturen het alvast naar huis. Dat komt meermalen voor. Waar we het ergst last van hebben is van de middelbare schooljeugd die in grote hordes hier binnenkomen. Ze maken een hoop stennis, ze kunnen nergens van af blijven en om op te vallen bij hun vriend jes slepen ze de nodige dingen mee. Of wij de politie inschakelen hangt af van de wijze van gedrag en natuurlijk of ze al eerder door de mand gevallen zijn. Zoals die ambtenaar van de week, die zag kans om het een en ander achter de kassa te werken en zelfs nog wat in de zak van de bedrijfsleider te stoppen. Maar dat zagen we dus. Met zo iemand hebben we dan weinig consideratie. Ja, je komt heel wat tegen. Onze mensen 'zien heel wat gebeuren. De.enige moei lijkheid is, je kunt een winkeldief alleen maar aanhouden nadat hij of zij de kassa gepasseerd is. Homme Krol HARDNEKKIG BESCHEIDEN ARCHITECT HANS SCHOTMAN: In Nunspeet worden sinds eind 1976 al enkele woningen van het type „uitbreidbaar en aanpasbaar" bewoond. 9 inrichting van een tweede toilet is mogelijk. Daarbij moet in aanmerking worden ge nomen dat alle varianten toepasbaar zijn in een normaal type patiowoning, een kopwoning of een poortwoning. „Die flexibiliteit in het ontwerp", zo ver duidelijkt Schotman zijn bedoelingen, /naakt het allereerst mogelijk dat de woning bij de oplevering zoveel mogelijk is aangepast aan de individuele behoefte van dat ene gezin dat erin trekt. Maar misschien nog wel belangrijker is dat als de behoeften van het gezin veranderen, het huis dienovereenkomstig kan worden aangepast. Je kunt je bijvoorbeeld voor stellen dat zo'n woning in eerste instantie wordt gebouwd voor een jong stel zonder Kinaeren dat maar over een beperkt bud get beschikt. Zo'n stel zal op dat moment voorkeur hebben voor de eenvoudigste en goedkoopste variant. Na een jaar is hun inkomen gestegen en kopen ze een auto. Om die goed onder dak te brengen ver bouwen ze de carport tot een garage. Weer een jaar later wensen ze een kind. Dat noopt tot een extra slaapkamer. Ver volgens besluit de vrouw een eigen kap perszaakje te beginnen. Daartoe wordt op de begaande grond een ruimte ingericht met een eigen ingang. Vervolgens onder gaat het gezin andermaal uitbreiding en wordt het aantal slaapkamers opgevoerd tot vier. Uiteindelijk besluit men mis schien een tante in huis te nemen van wie de echtgenoot overleden is. Dan ver dwijnt de kapperszaak en wordt de ruim te omgebouwd in een aparte woonkamer. Welnu, dat soort veranderingen zijn alle maal tegen betrekkelijk geringe kosten mogelijk". Vijf van deze woningen zijn inmiddels al gerealiseerd en worden sinds eind 1976 bewoond. Ze staan in de zogenaamde Proeftuin van het Bouwfonds Nederland se Gemeenten in Nunspeet. Een wijkje van 1 hectare waarin, ter stimulering van het denken over nieuwe woonvormen, destijds meerdere architecten de gelegen heid kregen om hun opvatting van woon- architectuur concreet gestalte te geven. Naar het zich laat aanzien zullen ze op de toekomstige woningbouw in ons land zeker van invloed zijn. Eén indicatie daarvoor is de beslissing van minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) om aan de „aanpasbare en uitbreidbare" woning het predicaat experimenteel te verlenen. Dat houdt in dat de minister de bouwers in Nederland graag wil stu- muleren meer van dit type huizen te bouwen. In dat kader stelt hij voor het eerste project dat naar het voorbeeld in Nunspeet wordt gerealiseerd een forse subsidie beschikbaar. Eén gegadigde heeft 'zich voor deze subsidie-worst al aangemeld. Als zijn plannen doorgaan zal er binnenkort een wijkje van enkele tien tallen „Schotman"—woningen in Almere worden opgetrokken. Hans Schotman is daarmee in alle bescheidenheid bepaald wel in zijn sas. „Toch wel een duidelijk stuk erkenning", zegt hij. Willem Scheer. AMSTERDAM Casta Schotman vraagt het haar man wel eens. AIS je nou een huis voor jezelf zou maken, hoe zou dit er dan uitzien. Hans kan daar dagenlang over filosoferen. Maar tot een slotsom komt hij niet. Hij mag dan al zo'n 15 jaar in de architectuur zitten, hoe hij zijn eigen woning zou ontwerpen weet hij nog steeds niet. „En huizen voor anderen maken", aldus de 38-jarige, in Amsterdam woonachtige architect, „kan ik dus eigenlijk ook niet". Een garage, een fabriekshal of een kantoor, dat lukt me nog wel. Al is een goed kantoor, waar de mensen een beetje plezierig vertoeven, ook razend moeilijk. Maar een woning, dat is het allerlastigste wat er bestaat. Wat is wonen nou eigenlijk? Ik weet het niet.iets heel persoonlijks in ieder geval. Het heeft te maken met je thuis voelen, met „jezelf uitdrukken in je omgeving". Een sociaal gebeuren is het óók. En een continu proces, een voortdurend veranderen. In feite is wo nen elke dag voor iedereen iets anders. Daarom kan ik als architect niet een huis neerzetten en tegen de bewoners zeggen: Hier dit voldoet precies aan je wensen, hierin ben je gelukkig". Het is deze principiële en hardnekkige bescheidenheid die de hoorbaar uit Twente afkomstige Schotman ertoe ge bracht heeft een haardstede te ontwerpen waarin de inbreng van de bewoner zoveel mogelijk tot zijn recht kan komen. In tweeledige zin. Óp de eerste plaat kan hij bij aankoop kiezen uit om precies te zijn 28.800 varianten. En op de tweede plaats kan hij naderhand, als om welke reden dan ook zijn voorkeur verandert, op zeer eenvoudige wijze uitwijken naar een an dere variant Nou lijkt dat, gegeven een voldoende ruim financieel kader, niet zo'n enorme kunst. Maar het aardige van Schotman is nu juist dat hij zijn teken fantasie niet heeft toegestaan de grenzen te overschrijden die de overheid heeft vastgesteld voor de premie-koopwoning. Alle 28.800 uitvoeringen van zijn ontwerp voldoen aan het in architecten-kringen beruchte keurslijf „Wenken en Voor schriften" dat de eisen bevat waaraan een gezins-koopwoning moet voldoen om voor subsidie in aanmerking te komen. Schotman: „Uitgaande van de opvatting dat je de bewoner de grootst mogelijke vrijheid moet laten, ben ik begonnen met een skelet van een huis te tekenen dat volgens het principe van de premie-koop- woning alle onontkoombare elementen in zich heeft. Zo moet een dergelijke woning bijvoorbeeld te allen tijde beschikken over een woonkamer, een keuken, een hoofdslaapkamer, een toilet plus badka mer enzovoort. Alles met in achtneming van bepaalde minimum-maten. Welnu, die onmisbare elementen heb ik zó ge groepeerd dat ze aangevuld konden wor den met niet één variant maar naar keuze met een heleboel verschillende. Dat is eigenlijk het principe. En uit datzelfde beginsel vloeit voort dat de verschillende uitvoeringen later ook weer makkelijk verwisselbaar zijn". Om in grove lijnen een beeld te schetsen van de flexibiliteit van het zogenoemd „uitbreidbaar en aan pasbaar" ontwerp van Schotman enkele voorbeelden. O de woningen zijn uitbreidbaar van 1 tot en met 5 slaapkamers; in samenhang met een groter aantal slaapkamers kan de woonkamer vergroot worden. O op de begane grond kan een extra kamer met eigen ingang worden ge creëerd. O het dakterras kan slaapkamer worden O de berging kan vergroot worden. O er kunnen al dan niet dakkapellen worden aangebracht. Q men kan kiezen voor een open of gesloten keuken. 9 de carport kan omgebouwd worden tot garage/berging of tot slaapkamer. men kan kiezen voor een bad of douche. Hans Schotman.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15