Historisch I besluit voor betaald voetbal DEN HAAG De vertegen woordigers van het betaald voetbal moeten vandaag een beslissing nemen die een totale omwenteling in het Nederlandse betaald voetballeven teweeg kan brengen. In het KNVB-cen- trum te Zeist zal ja of nee ge antwoord moeten worden op een voorwaarde die de Stuurgroep Betaald Voetbal in het rapport „Gezonder Betaald Voetbal" heeft ge steld: verhuizen van de zon dag naar de zaterdag, het ge hele betaald voetbal. Er zijn (veel) meer voorwaarden maar voor het voetballeven in ons land is het spelen op zaterdag een volledige om schakeling die ook recht streeks het voetbalpubliek Ronduit verbijsterend en in fubs, zijn. Uit de enquêtes bleek ook dat de acoommodatie een veel mindere rol speelt dan de attractiviteit van het voetbal. Ook gebrek aan parkeergelegenheid, hoogte van de toegangsprijs, ver warmde tribunes of een bij- programma bleken van minder invloed dan attrac tief voetbal, een lichtinstal latie, interessante tegen stander en clubgebonden heid. Toch een opzienba rende conclusie omdat veelal werd aangenomen dat secundaire voorzienin gen een grotere rol speel- GEEN INVLOED raakt. De zaterdagclubs, zo te{ zullen de concurrentie wel aan kunnen want zij hebben hun eigen, vaste aanhang. Voor de zondagamateurs kan de verplaatsing van be taald voetbal naar zaterdag van positieve invloed zijn op het bezoekersaantal. De vraag blijft of het betaald voetbal er zelf beter van zal worden. Volgens de Stuur groep wel. Er is uitgegaan van drie groepen bezoekers: fre quente, minder frequente, niet meer bezoekers en nooit bezoekers. Een en quête heeft zich gericht tot de eerste drie groepen om dat de vierde „als verloren" wordt beschouwd. De be langrijkste groep, frequente bezoekers, merkte alleen op dat het bezoeken van wei- strijden op woensdagavond een probleem vormt, omdat men niet tijdig aanwezig kan zijn. Groep 3 niet_ meer bezoekers bracht naar voren dat men het weekend overwegend met het gezin wil doorbrengen. De meest problematisché ?;roep was die van de minder requente bezoekers, de twijfelaars tussen voetbal en gezin. Er bleek dat zij voor het gezin kozen indien een geplande wedstrijd uit viel. Zij bezoeken dus geen andere wedstrijd. Spelen op zaterdagmiddag of -avond is vooral voor die groep be langrijk en dat zijn juist zij die net voetbal dreigt te ver liezen. Ook de niet meer be zoekers spraken hun voor keur voor de zaterdag uit. Toen de Stuurgroep deze gegevens had latep inwin nen, werd een telefonische aanvaarde me ning is de conclusie dat „Langs de Lijn" en tv-uit- zendingen niet van invloed zijn op een bezoek aan het betaald voetbal. Letterijk: „De programma's ontlenen hun gewicht aan het feit dat ze binnen de gezinsbesteding van het weekend vallen". Overigens hoeft Nederland zich niet blind te staren op het succesvolle betaald voetbal 7 in verscheidene buurlanden want dat blijkt ook tegen te vallen. In Enge land en Duitsland is het voor lager geplaatste clubs moei lijk het hoofd boven water te houden. In Duitsland is het gemiddeld aantal bezoe kers in de Bundesliga 27.000, in Engeland in de hoogste afdeling 35.000, in Frankrijk 10.000, in België eveneens en in Portugal 30.000. Waar schijnlijk minder dan men over het algemeen denkt maar in vergelijking met Nederland toch vrij hoog. De stüurgroep richt zich dan oók op Duitsland en En geland. In de inspraakperiode in de weken voor het definitieve rapport begin april open baar werd gemaakt, hebben KNVB en belangenorgani saties, behalve een enorm aantal andere wensen tot wijzigingen en opmerkin gen die veelal met de mate riële kant van de werkne mers en de constellatie van de bedrijfstak b.v. hadden te maken, ook gereageerd op het spelen op zaterdag. OVERGANG enquête gehouden met het vangstijdstip als onder- p. Hierbij bleek nog aanvang werp. sterker de voorkeur voor voetbal op zaterdag. Slechts vijf procent prefereerde de zondag waarbij opvallend was dat zij die nooit een wedstrijd bezoeken wel een voorkeur voor zaterdag aan de dag leggen. Potentiële nieuwe bezoekers. Ook de woensdagavond bleek in trek maar niet meer dan zaterdagmiddag en -avond en als begintijden- ging de voorkeur uit naar 14.30 en 20 uur. De Stuur groep had verwacht, geënt op ervaringen in Duitsland, dat 16 tot 19 uur hoog zou scoren maar dit bleek niet het geval, hoewel het en- auêtebureau van mening is dat dit tijdstip door onbe kendheid ermee toch wel eens het juiste zou kunnen FBO, VVCS en WON jïleitten alle voor eén experimentele of over gangsperiode vóór het vast stellen van de speeldag op zaterdag OF zondag. Zij merkten op dat de conclusie van de Stuurgroep om op za terdag te spelen gebaseerd was op een te kleine steek proef, wat door de Stuur groep wordt ontkend. Zij bleef van mening dat de verkoopbaarheid van het betaald voetbal sterke rela tie heeft met de „eenduidig heid van de speeltijd", het afwerken van een pro gramma binnen een be paalde tiid, wat de stuur groep ook voor eeneerlijk verloop van de competitie van belang acht. Het spelen in de als aanloop vastge stelde periode van 14 tot 22 uur acht men al veel te breed maar is nodig omdat rekening moet worden ge worden begonnen, de pu blieke belangstelling wel zo groot zal zijn als de Stuur groep, en een ieder die het goed voor heeft met het be taald voetbal, hoopt. Een blik in de overvolle stads centra, het bij vele gezinnen ingewortelde systeem van boodschappen doen in de su permarket met de auto (en pa erbij om te sjouwen), het „gebroken" weekend (vrij dagmiddag weg en des noods zondagmiddag te rug om naar voetballen te kijken, zal in het water val len, lijken een te groot opti misme in de weg te staan. Een verblijf op ijskoude tri bunes in de avonduren bij een lichtwedstriid hoe wel verwarming blijkens de enquête een ondergeschik- tere rol speelt is verre van aangenaam en drukt het be zoekersaantal zoals de erva ring heeft geleerd, tenzij een hoogst spectaculaire wedstrijd wordt verwacht. De Stuurgroep wil naar een uniform begin van de wed strijden, een uitstekend plan want wisselende aan vangstijden werken slechts verwarring in de hand. De suggestie uit de inspraakpe riode om clubs die dan nog niet over een lichtin stallatie beschikken dispen satie te verlenen om op 14 uur te mogen beginnen, versterkt de mening dat de bvo's zich toch nog zullen verzetten. Het is dan ook een immense ingreep in het al zo lang bestaande systeem van voetballen op zondag. PUBLICITEIT De Stuurgroep echter houdt voet bij stuk. De opmerking dat de publiciteitsmedia „een volledig pakket" kun nen aanbieden, wat organi satorische voordelen kan bieden, is ook aan vragen onderhevig. Nu al breekt men zich bij avondbladen het hoofd over de vraag of het voor een dag blad, aat actualiteit na streeft, nog wel zinvol is om op maandagavond met een uitbreid pakket betaald voetbal te komen dat, zeker als het zaterdagmiddagwed strijden betreft, meer dan twee dagen „oud" is. In ra dio- en tv-kringen wordt er al druk over gesproken om „Langs de Lijn" naar zater dag te verplaatsen en in de avonduren een extra (lange) tv-(voetbal)uitzen- ding te realiseren. In landen als Duitsland en Engeland ligt het voor de dagbladen eenvoudiger om dat daar ook zondagskran ten zijn. In Nederland zal daartoe ten faveure van het voetbal uiterst moeilijk toe stemming te verkrijgen zijn. Het is duidelijk: niet alleen voor het betaald voetbal maar zeker ook voor het pu bliek gaat omschakeling van zondag naar zaterdag gep aard met haken en ogen. Vandaag kan dan ook en er blijft het betaald voetbal weinig keus gezien de perti nente houding van de Stuurgroep en de daaraan verbonden subsidie ter ge zondmaking van het betaald voetbal met recht een his torische dag in het Neder landse voetbalgebeuren worden. HERMAN VAN BERGEM houden met het spelen bij daglicht. Bij de inventarisatie bleek dat in het Nederlandse be taald voetbal tweëentwintig van de zevenendertig be taald voetbalorganisaties geen of een onvoldoende lichtinstallatie hebben. Geen lichtinstallatie heb ben FC VVV, Haarlem, Tel star, Vitesse, Volendam, SC Amersfoort, FC Dordrecht, Eindhoven, Excelsior, De Graafschap, Heerenveen, Helmond, Heracles, SVV, Vlaardingen, Wageningen en Tilburg terwijl het licht in de stadions van Go Ahead Eagles, FC Twente, Cam- buur, Groningen en Veen- dam onvoldoende wordt ge acht. Dat is dus nogal wat. Vóór 1 juli 1979 moeten de clubs in de eredivisie een lichtinstallatie hebben, voor 1 juli 1980 die in de eerste di visie. Daarvoor wordt een bedrag van maximaal 6.900.000,- beschikbaar ge steld, wat neerkomt op ruim drie ton per installatie. Wonderlijkerwijs kwamen er tijdens de inspraakperi ode ook suggesties die het „onthoofden van het be taald voetbal" zouden sti muleren. Wat te denken van: bvo's die financieel zo zwak staan dat zij uit het betaald voetbal dreigen te verdweijnen moeten als laatste aan de beurt komen; bvo's die zo weinig bezoekers trekken dat zelfs de kosten voor elek triciteitsgebruik een te zware last vormen, komen evenzeer het laatst aan de beurt. De Stuurgroep heeft zich aan die opmerkingen uit het voetbalbedrijfsleven niet geconformeerd. De Stuurgroep heeft haast. Per 1 augustus 1978, dus de volgende competitie al, moet de vaste speeldag ver plaatst worden naar zater dag. Lichtinstallaties zijn er dan bij vele clubs nog niet. De Stuurgroep melat dan ook: de winkelstand zal 14 uur als begintijd niet toejui chen, omgekeerd zullen de bvo's het evenmin op priis stellen te moeten spelen als er nog volop gewinkeld wordt. Dat is één punt. Men mag zich ook afvragen of in de „donkere maanden", als dus noodgedwongen in de vroege middaguren moet

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13