Maatschappelijke carrière en Argentinië HOOFDZAKEN VOOR KOPSPECIALIST RALF EDSTRÖM: HANS KRANKL: „Scoren in Argentinië is mijn start voor een onbezorgde oude dag" „Het publiek blijft ook weg door de gebre WENEN Al maanden staat hij onbe twist als nummer een genoteerd in het Europese topscorersklassement: Hans Krankl, 24 jaar, spits van Rapid Wien en het Oostenrijkse elftal, en na het we reldkampioenschap voetbal in Argenti nië ongetwijfeld niet langer een, on danks zijn jaarlijkse doelpuntenlawine, betrekkelijk naamloze in de internati onale voetbalwereld. In Argentinië moet het voor wat Krankl betreft allemaal gebeuren. Na dat toer nooi moeten de poorten zich openen die de ambitieuze Wiener, eerder onbehol pen dan zwierig, in staat moeten stellen een zwaar gehonoreerd contract in de wacht te slepen. Nog is de naam Hans Krankl slechts in beperkte kring bekend. In Oostenrijk natuurlijk, in buurland West-Duitsland en ook een beetje in Nederland. Be dge accommodaties bij veel clubs", aldus l kendheid die hij te danken heeft aan AZ'67, dat vorig seizoen tevergeefs pro beerde de koele scherpschutter over te halen Wenen te ruilen voor Alkmaar. Dus nog geen indrukwekkende bekend heid, maar Hans Krankl heeft in Argen tinië één doel: zoveel mogelijk scoren. En dan trekt Hans Krankl de wijde we reld in. Krankl: „Vorig jaar was er al belang stelling voor me. In overleg met de Oos tenrijkse voetbalbond ben ik toch in We nen gebleven, wel echter met de weten schap, dat ik na Argentinië weg mag. Officieel mag dat nog niet omdat ik vol gens de reglementen nog te jong ben, maar ik heb die toestemming bedongen. Daarom denk ik dat ik het volgend sei zoen niet meer in Oostenrijk speel. Veel zal van mezelf afhangen. Ik moet uit blinken in Argentinië. Daar ligt voor mij de springplank naar een gezonde fi- ins Krankl (rechts) op hetp scoren in het nanciële toekomst". Kwaliteit „Vergis je niet in Oostenrijk. Natuurlijk hoor je mij niet zeggen dat wii wel even wereldkampioen zullen worden, maar een land dat Oost-Duitsland uitschakelt kan nooit zo heel erg slecht zijn. Inder daad was het in Europa min or meer een verrassing dat wij ons plaatsten voor Argentinië, maar voor onszelf was het helemaal niet zo'n surprise, want wij zijn wel een paar klassen sterker dan landen als Tunesië en Iran. Die horen eigenlijk niet op zo'n wereldtoernooi thuis. Wij wel. Wij hebben er voldoende kwaliteit voor". Het lijkt allemaal een beetje op groot spraak van Hans Krankl, maar ae feiten geven hem niet helemaal ongelijk. Want inderdaad lijkt het er sterk op dat tadion' van Salzburg. het Oostenrijkse voetbal danig in de lift zit. De Europa Cupsuccessen van Au stria Wien en Wacker Innsbruck dienen daarvoor als illustratie. Krankl: „Ver geet ook niet dat wij in 1977 met het nati onale team ongeslagen zijn gebleven. Dat kan nooit toeval geweest zijn. We hebben mogelijkheden. Nogmaals, niet om in de top mee te draaien maar daar toch wel dicht in de buurt." Het sterkste punt van de Oostenrijkse ploeg is de balans in het elftal. Echte top pers zijn er nauwelijks, maar er zijn evenmin zwakke plekken. Krankl ter verduidelijking: „Wij vormen een hechte eenheid. Dat komt vooral omdat wij al enige tijd meestal in dezelfde for matie spelen. We zijn naar elkaar toege groeid. Absolute uitblinkers hebben wij misschien niet, maar in elke linie is er voldoende evenwicht, zo ook tussen de linies. En de ruggesteun voor ons is dat we in Koncilia, van Wacker, een uitste kende doelman hebben. Vooral hij heeft ons er in de belangrijke wedstrijden te gen Oost-Duitsland doorheen gesleept". Vuur en vlam Het wereldtoernooi leeft erg in Oos tenrijk. Krankl: „De belangstelling is inderdaad enorm. Het nationale elftal spreekt het volk aan. Altijd al werden de interlands goed bezocht, maar nu is het helemaal steeds mudvol". „Twintig jaar heeft Oostenrijk op een wereldtoernooi moeten wachten. Nu we er eindelijk weer bij zijn, staat ieder een in vuur en vlam. Jammer alleen dat de animo voor de normale competitie zo ver achterblijft. Weliswaar gaat het de laatste tijd iets beter, maar de interesse is toch lang niet zo groot als voor inter landvoetbal, wat misschien mede komt door de vaak gebrekkige accommodatie bij de Oostenrijkse clubs." Voor Krankl, dertigvoudig internati onal, ligt na Argentinië wellicht het geld voor het oprapen. „Omdat het publiek wegblijft, valt er in Oostenrijk niet zo veel te verdienen. Wanneer je, omgere kend in Nederlands geld, honderddui zend gulden pakt, zit je hier aan je top. In het buitenland is dat anders. Vorig jaar al kon ik bij AZ ongeveer het dub bele gaan verdienen. In Nederland en Spanje wordt het meest betaald voor een spits". Sterk Krankls voorkeur gaat sterk uit naar Nederland. „Daar wordt tenminste goed gevoetbald. PSV, Ajax, A.Z. zijn topclubs. Daar zou ik best bij willen voetballen. Vooral tactisch zijn jullie erg sterk. En conditioneel." Na die hommage aan het Nederlandse voetbal zal het geen verrassing ziin dat Hans Krankl, vorig seizoen goed voor tweëendertig doelpunten, een aantal dat hij nu al geëvenaard heeft, Oranje uitstekende kansen toedicht in Argenti nië. „Nederlandis een van mijn favorie ten", meent Krankl. „Zonder Cruijff zijn jullie weliswaar niet meer super, maar er blijft genoeg over om een be slissende rol te kunnen spelen. Maar eerlijk gezegd houd ik me daar verder niet zo mee bezig. Ik heb het druk ge noeg met mijn eigen plannen. Doelpun ten en nog eens doelpunten moet ik ma ken. Ornaat Argentinië voor mij de start is van een onbezorgde ouwe dag. ROB HARTOG V Vooral spitsen staan straks, in Argentinië, nog meer in de bë- tangsteiiing dan normaal. Spitsen van niveau zijn schaars. Zij zijn per definitie de spelers die de doelpunten moe ten maken, al thans, daarvoor zijn ze „aangeno men" at zijn tref fers van andere zijde natuurlijk even welkom. Zweden bezit een spits van formaat, Ralf Edström, die evenwel geruime tijd was uitge schakeld. Oosten rijk heeft Hans Krankl op wie - evenals op Ed ström - de Euro pese topclubs jacht maken. Bei den komen op deze pagina aan het woord. Beiden ook willen na Ar gentinië elders dan in hun eigen - land gaan spelen, liefst in Neder land. „Ik heb.verantwoordelijkheid voor mijn gezin dus moet ik me rjiaatschappelijk veilig stellen"! Daarom ging ik terug naar Zweden. GOTEBORG Ze lopen de deur bij hem plat. De managers van Europese topclubs, de makelaars en al die andere figuren, die in het voetbalwereldje hun financiële interesses hebben. Ralf Ed ström, de Zweed die eind vorig seizoen PSV de rug toekeerde en nu voor IFK Göteborg uitkomt, zou elke week een lucratief contract met zijn handteke ning kunnen sieren. Vooral de Duitse Bundesligaclubs azen op de lange Zweed, die vier jaar lang in Eindhoven bewees tot de betere spitsen van Europa te behoren. De 25-jarige Edström laat ze echter wachten. Pas in juni volgend jaar loopt zijn contract bij Göteborg af en kan hij voor een betrekkelijk laag be drag, dat in zijn contract werd vastge legd, opnieuw afreizen naar het Euro pese vasteland. De Westduitsers kunnen nu al hun ver woede pogingen (Hertha BSC en Bay- had ik geld genoeg om tot mijn veertig ste te Kunnen leven. Niet uitbundig, maar we hadden het kunnen uitzingen. Maar sinds de komst van mijn zoon neb ik meer verantwoordelijkheid in dit le ven, moet ik verder denken. Vandaar dat ik voor terugkeer naar Zweden koos. Bij dit bedrijf krijg ik een gedegen oplei ding. Vóór mijn periode bij PSV had ik nog nooit serieus gewerkt. Maar als ik uitgevoetbald ben, moet ik toch ook ver der. Ik verdien hier wel minder dan in Nederland, maar met deze baan inves teer ik in miin toekomst. En dat is voor mij netzo belangrijk als een dikke bank rekening, want geld maakt mij nog steeds niet gelukkig. Als mens moet je kunnen functioneren in deze maat schappij. Daar komt het op aan". Moorddadig Real Madrid had vele miljoenen over om Edström in te lijven, maar hij wei gerde omdat hij de competitie in Spanje „moorddadig" vindt. „Kijk maar naar Cruyff. Die hebben ze daar helemaal kapot geschopt". Met Anderlecht kwam hij het verst. De onderhandelingen met de Brusselse club bleven steken op honderdduizend gulden. Dat was het verschil tussen vraag en aanbod, dat niet te overbrug gen bleek. Edström hield vast aan zijn Jiriis, die rond de miljoen lag. Ander- echt vond dat te veel. Een sponsor stelde toen IFK Göteborg in staat Ed ström te contracteren en binnen drie maanden groeide hij in de tweede stad van Zweden uit tot een echte vedette. Niet dat hij er zich op voor laat staan, want Ralf Edström blijft een bescheiden voetballer, die moeite heeft met zijn be kendheid, vooral ook omdat hij het be trekkelijke van zijn sportroem inziet. Immers, sinds 7 september van het vo rig jaar ligt hij door een zware blessure „uit de race". Tijdens de kwalifikatie- interland van Zweden tegen buurland Noorwegen, die overigens door Zweden met 2-1 werd verloren, kwam een „aan slag" van een Noorse verdediger Ed ström op een afgeknapte knieband te staan. Acht weken gips en een langdu rige revalidatie waren het gevolg. Toen het begin van de competitie in Zweden naderde (begin april) kon hij eindelijk de training hervatten. Fana tiek, want hij weet, wat er voor hem de komende maanden op het spel staat: het wereldkampioenschap voetbal, in Ar gentinië. Wat meewarig heeft hij de ontwikkelin gen rond het Nederlands elftal bekeken. De voetbalzaken in wat hij zijn tweede vaderland noemt,volgt hij nauwgezet. Edström: „Ik heb vier jaren in Neder land gevoetbald, maar ik begrijp de mentaliteit van de Nederlandse voet baller nog steeds niet. In Nederland wordt eerst over geld gepraat en dan pas over prestaties. In Zweden geldt uitver kiezing voor het nationale elftal nog steeds als een eer. Natuurlijk krijgen wij ook geld, maar zelfs al zouden wij er niets mee verdienen, dan zouden wij spelen". Ralf Edström heeft zich ook verbaasd over het feit dat Van Beveren, Van der Kuijlen, Geels en Treytel zich hebben teruggetrokken. „Natuurlijk, ik weet ook dat de mentale druk voor een profvoetballer erg zwaar is. Bij een top club strijd je in Nederland altijd op drie fronten. Daar ga je soms kapot aan, maar het argument dat de heren niet zes weken zonder hun vrouw kunnen, als ze naar Argentinië gaan, daar kan ik niet bij. Al moest ik op mijn knieën, dan nog ging ik naar Argentinië. Zeker voor mij is het erg belangrijk. Juist in Argen tinië zal ik me laten zien om dan een iaar later weer in Nederland of België te kunnen spelen", aldus Ralf Edström. Verantwoord Hij wil er verder niet op ingaan, wel op zijn houding ten opzicnte van de reis van het Zweedse nationale elftal naar Kopbal en doel punt. „Na Argenti nië wil ik nog wat jaren elders voet ballen, liefst in Ne derland, of België." ern München) staken om Edström in te lijven, want zijn voorkeur gaat uit naar Nederland of België. In het Kantoor van ICA 6een inkooporganisatie voor de de tailhandel), waar hij van 's ochtend acht tot twaalf uur werkt, stelt hij zeer be slist: „In West-Duitsland zou ik nooit willen voetballen. Daar moet je negen tig minuten achter je man aanlopen, en als je zelf de bal hebt, word je vermoord. Zo hard is het voetbal daar. Het is wel leuk om die aanbiedingen te kriigen, maar ik zal er nooit op ingaan. Als ik nog een keer in het buitenland ga spelen, moet het Nederland of België worden". Ralf Edström "wil daar echter voorlopig niet aan denken. Twee zaken houden hem op dit moment meer bezig: zijn maatschappelijke carrière en het we reldkampioenschap voetbal waarvoor het Zweedse elftal in de zware groep met Brazilië, Spanje en Oostenrijk uit komt. Zijn maatschappelijke carrière in Zweden wil hii veilig stellen via zijn Êart-timewerk Dij ICA. dström: „Na mijn vier jaar bij PSV het omstreden Argentinië. Logisch want hij bracht in Zweden de discussie op gang of het verantwoord is erheen te gaan. Edström: „Ik heb mijn twijfels, Niet om politieke redenen, want daar weet ik te weinig van om een goed oordeel te kun nen geven, maar ik ben bang om te gaan. In Zweden heeft een lid van de Mont- oneros (de guerrilla-beweging in Ar gentinië, red.) voor de televisie ver klaard, dat we gerust konden gaan, dat er niets zou gebeuren, Volgens mij is dat ook zo, want tegen de tijd, aat de wereld kampioenschappen beginnen, hebben de generaals wie ook maar even protes teert achter de tralies gezet. Maar ik ben nog niet helemaal overtuigd. In Zweden speelt de zaak van Dagmar Hagelin, een achttien jarige Zweedse, die in Argenti nië van de aardbodem is verdwenen. Er wordt door allerlei organisaties al een jaar naar haar gezocht, zonder resul taat. Ze kan dood zijn, maar ook ergens in een stinkende gevangenis zitten". „Zulke zaken vind ik om bang van te worden. Die zetten mij aan het denken. Maar aan de andere kant is het zo, als je niet gaat doe je het fout, als je wel gaat, doe je ook niet goed. Maar het blijft een feit, dat de voetballers de kastanjes uit j het vuur moeten halen. Zweden betrekt fruit en vlees uit Argentinië. Daar wordt helemaal niets van gezegd. Maar zodra er gevoetbald moet worden in dat land, ontstaan er problemen". In de Zweedse selectie was de discussie op een bepaald moment erg fel. Een deel van de Zweedse voetbaltoppers lag dwars, maar het argument dat dan ook niet deelgenomen had mogen worden aan de kwalifikatieronden, gaf de door slag. Edström: „Wij gaan! Dat is besloten en verder praten we er niet meer over". Ralf Edström heeft zijn bedenkingen gehad, maar hij beseft ook dat het we reldtoernooi erg belangrijk voor hem zal worden. Op het wereldpodium zal hij zijn prijs kunnen bepalen. In juni 1979 wil hij zaken doen. Met Neder landse of Belgische clubs. ROB VAN DEURSEN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11