Springruiter Mooy op de hogeschool van Schockemöhle Veel Britten in tenniscompetitie bond Ex-schoonspringster Lia Molenaar haalt fel uit naar en trai HOEFSMID UIT KWINTSHEUL HEEFT HET GOED GEZIEN 4 4 m 1mMm Komend weekeinde eerste speeldag Jean Mar til voor een jaar geschorst SPORT WERELD SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 APRIL 1978 PAGItfPi Delft Piet Mooy was even een dagje in Delft. De springruiter is op de „hogeschool" van Alwin Schockemöhle druk in de weer om zijn lang verwachte doorbraak naar de internationale top voor te bereiden. De mogelijkheid is er, want de 22-jarige Piet Mooy heeft een sponsor die al enkele zeer behoorlijke paarden voor hem heeft gekocht. Het grote bedrijf Nationale Schilders- werken uit Rotterdam staat achter de Delftse ruiter die binnen twee jaar naar de top wil reiken. Het is. lang stil geweest rond Piet Mooy werd vrachtwagen- Piet Mooy. Reeds zeven jaar geleden^ voorspelden insiders Mooy eén grote toekomst Het natuurtalent had toen in zijn prijzenkast al de stoffelijke be wijzen: bekers, strikken en me dailles. Bijna vier jaar later had de doorbraak van Piet Mooy al een feit moeten zijn. Hij was rijp voor het internationale werk, maar kon niet biijnen- dringen bij de elite van de Nederlandse springtop. On danks het feit dat hij in 1974 klaar was voor het CHIO in Rotterdam kreeg hij van Ben Arts, de voorzitter van de keu zecommissie, geen uitnodiging. Hij miste internationale erva ring. die blijkbaar in het bui tenland moest worden opge daan voor een ruiter op het CHIO in actie mag komen. Volgens Mooy speelde toen an dere grieven een rol. „Ze moch ten mij niet. Ik ben maar een gewone jongen". Piet Mooy ging door. Nationaal won hij soms liefst vijf keer in een week. Op het ogenblik staan en hangen in zijn ouder lij1; ">ning in Delft meer dan zevenhonderd bekers, dertien honderd strikjes, vele ereprij zen, een vrieskist, filmcamera, vaatwasmachine en drie kleu- ren-TV's. Daarnaast nog wat prijzengeld, verdiend tijdens nationale concoursen. Hoefsmid Schulte uit Kwints- heul had het goed gezien. Piet Mooy had talent. Als jongen van aCht jaar reed Piet al met de pony „Sjors" door Den Hoorn. Terwijl andere kinde ren van zijn leeftijd met een autoped speelden was Piet Mooy niet bij de paarden weg te slaan. De familie Mooy heeft krom gelegen om zoon Piet aan de dure sport te laten doen. Mede werking van buitenaf was er bijna niet. Maar Piet Mooy en zijn „Lady Wokina" waren niet te kloppen. Het paard thans 13 jaar bracht Piet Mooy over een hindernis van 2.20 meter. Nationaal won het duo alles wat er maar te winnen was. Maar plotseling klapte Piet Mooy in elkaar. Geestelijk en lichamelijk last van een knieblessure „letsel" deden Piet Mooy in 1976 besluiten te stoppen met de springsport. De top kon hij toch niet bereiken. chauffeur. Maar zijn hart bleef uitgaan naar de paarden. Zijn vader hield de handelsstal in Pijnacker aan en ook „Lady Wokina" sprong rustig door in handen van zijn nu vijftienjari- Veel ffOeds ge broertje Gert Jan en zuster Agreet. Duitse concoursen uitkomen. De wedstrijden in Duitsland zijn veel zwaarder dan in Ne derland. Met de paarden waar mee ik ga rijden moet ik de eerste tijd nog rustig aandoen. Ze zijn nog erg jong. Mijn sponsor is van plan om ifi Muh- len bij Alwin Schockemöhle nog enkele paarden te kopen. Ik ben erg nieuwsgierig, er staat uitstekend materiaal. In 1977 kwam Piet Mooy weer helemaal terug in de paardes- port. Hij kwam in contact met John van Nieuwenhuyzen, die een manege had in Rotterdam, voorlopig ging Piet Mooy daar wat lesgeven. Van Nieuwen huyzen had maar een doel voor ogen: Piet Mooy terug te( brengen in de ruitersport. Zijn schildersbedrijf werd de spon sor van de Delftse ruiter. Piet Mooy: „Ik zie het nu hele maal zitten. De sponsor heeft enige leuke paarden voor mij gekocht bij Alwin Schocke möhle en ik ben druk bezig mijn stijl wat te veranderen. Schockemöhle is erg tevreden over mij. Ik blijf dit jaar nog aan zijn stal verbonden maar kon doordat ik nu een Duitse licentie bezit alleen maar op Is de mogelijkheid nu aanwezig dat Piet Mooy via Duitsland straks in actie komt in het Rotterdamse CHIO? '„Die kans is natuurlijk zeer klein. Vergeet niet dat ik dan voor Duitsland moet uitkomen en dat daar enorm veel goede ruiters zijn. Ik hoop er in 1979 wel bij te zijn. Dan moet het mogelijk zijn. Ik ben dan sterker gewor den en mijn paarden moeten dan ook in staat worden geacht om de zware concoursen af te gaan. Ik hoop er vurig op. In Duitsland leer ik enorm veel bij Alwin Schockemöhle. Per dag moet ik acht paarden in het werk rijden. Met twee an dere Nederlandse ruiters, Frank Sloothaak en Hans Quellen, moeten wij erg zelf standig werken. Ook leren wij erg veel van elkaar. Soms staat Schockemöhle uren bij je en soms is hij een hele tijd weg. Maar leren doe je". De laatste overwinning boekte Piet Mooy in december 1977 in Zuidlaren met „Pizaro". De fa milie Mooy wacht nu met span ning af wanneer de volgende eerste prijs binnenkomt. Tot die tijd moeten vader en moe der Mooy zich ook bezighouden met dochter Agreet en zoon Gert Jan die ook op steun mo gen rekenen van de sponsor van broer Piet. Agreet en va der Jan geven les in de manege van John van Nieuwenhuyzen in Rotterdam. Gert Jan heeft weer een uitnodiging ontvan gen voor de Nederlandse jeugdselectie. „Lady Wokina" houdt nog steeds de familie- kleuren hoog. Eens in de paar maanden is het poetsen geblazen in huize Mooy. Dan gaat men met acht man er een hele dag tegenaan. Alle bekers en ereprijzen on dergaan een renovatie en prij ken weer als nieuw in de prij zenkast. Hoeveel prijzen zullen er nog bijkomen? Piet Mooy praat dan liever over de toekomst van zijn broer Gert Jan: „Hij kan een hele grote worden. Als hij het bekijkt en de kans krijgt om zich te bewijzen kan hij veel verder komen dan ik". De tijd zal het leren. Het is wel duide lijk dat de Mooy's weer druk aan de weg gaan timmeren. ARTHUR VAN RIJSWIJK Piet Mooy was even terug in Delft om zijn ouders en zijn dertien jaar oude „Lady Wokina" te zien. Hij nam de transportwagen mee. Met zijn in Duitsland aangekochte paarden gaat hij daar de concoursen langs. j Lia Molenaars loopbaan als schoonspringer werd een sprong in het duister. BERGEN Enkele dagen voor de Euro pese kampioenschappen schoonspringen in Parijs (4 en 5 maart j.1.) ontving de KNZB een brief van Lia Molenaar. Zij deelde mee definitief te stoppen met schoonspringen. De KNZB had dit besluit kunnen verwachten, maar was toch ver rast door de plotselinge afzegging van Lia Molenaar die al zo vaak de noodklok had geluid. De schoonspringster voegde eindelijk de daad bij het woord. In het verleden had zij al meer geklaagd over het beleid van de schoonspringcommissie van de KNZB. Lia Molenaar is het slachtoffer geworden van het zich al zes jaar voortslepende conflict tussen haar trainer Joop Braam zeel en de KNZB. Een situatie die is ontstaan na de Olympische Spelen van München 1972, toen Braamzeel bonds coach was. Na het drama met de'Israëli sche ploeg wilde Joop Braamzeel naar huis. De schoonspringwedstrijden waren al achter de rug. De KNZB maakte bezwaar en vond dat Braamzeel bij de ploeg moest blijven. De sterk geëmotioneerde Braam zeel is toen op eigen gelegenheid huis waarts gekeerd en dit besluit wordt hem door de KNZB nog steeds kwalijk geno men. Lia Molenaar heeft de handdoek in de ring geworpen. Zij vindt, dat zij in haar gehele schoonspringloopbaan tegengewerkt is door de Bond. Ze haalt fel uit. Lia Mole naar: „Vijf jaar heb ik gevochten om tijdens belangrijke wedstrijden mijn trai ner mee te krijgen. Telkens werd met de schoonspringploeg echter een andere trai ner meegezonden. Nadat Braamzeel zich had teruggetrokken als bondscoach, is hij opgevolgd door Harry Meelhuizen. In 1976 legde ook hij het bijltje erbij neer. Sinds dat jaar mogen de trainers mee van de twee belangrijkste leden van de schoon springploeg. Bij belangrijke wedstrijden werd Braamzeel echter geweigerd en moest ik mij op andere trainers verlaten. Als zoethoudertje kreeg Braamzeel slechts sporadisch een kans met mij mee te gaan naar internationale wedstrijden". De voorbereiding op de Europese kam pioenschappen 1-meterplank op 4 en 5 maart j.l. in Parijs was de druppel die de emmer deed overlopen. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is ging Rob Voorbij, trainer van De Morgenstond, en dus ook van schoonspringtalent José de Frel, mee naar de Franse hoofdstad. Met José de Frel vormde Lia Molenaar nog altijd de top van de nationale schoonspringwereld. Maar in plaats van Braamzeel wees de bond een trainster aan van een schoon springer, die tijdens de Europese titelstrijd ver in de achterhoede eindigde. Lia Molenaar vroeg de Bond om ophelde ring. Haar werd gezegd dat Rob Voorbij en Joop Braamzeel niet als koppel naar Parijs konden afreizen. De beide trainers verschilden naar de mening van de Bond zó van inzicht, dat samenwerking onmoge lijk was. Lia Molenaar over een eventuele contr- overse tussen Braamzeel en Voorbij: „Zo wel Braamzeel als Voorbij ontkennen dat zij ruzie met elkaar hebben. Daarom had den zij best als trainerskoppel naar Parijs kunnen afreizen. Nu ging Voorbij mee als trainer, met als gevolg dat ik weer de dupe was. Ik had er genoeg van en deelde dat de bond mee". Doormodderen Lia Molenaar hekelt het beleid van de Bond op het gebied van het schoonsprin gen. De uit H oogkarspel afkomstige springster die in Den Haag studeert: „De Bond verkondigt al jaren dat er een bete re begeleiding komt. Tot nu toe is er nog niets van terecht gekomen. De Bond zoekt naar een coördinator of een buit bondscoach, maar heeft tot nu geen resultaten geboekt. Er doorgemodderd met clubgebondi ners". De schoonspringster valt ook Voorbij aan: „Tijdens de kampioenschappen 1-meterplank, bruari in Utrecht, heeft Voorbij beerd mij te drukken. Het vreemde hij ook zitting heeft in de jury. geeft hij ook punten voor de Utrecht heeft hij mij zeker voor punten onderschat en een eigen pupi datzelfde aantal punten overschat. E punten mag geven, is vanzelfspreken jectief. Daar komt nog bij, dat V( makkelijk kletst. De jury blijkt nog voelig te zijn voor zijn babbels en beïnvloeden". In de weg Door een brief aan de KNZB te schr heeft Lia Molenaar de eer aan zit gehouden. Lia Molenaar: „De Mo stond is de belangrijkste schoonsprii eniging. Daar is vrijwel de gehele na le top lid van. Omdat ik lid ben van Stotijn, was ik degene die in de we? Ik zou in het komende jaar zó w gemangeld in die top, dat mijn vorm k automatisch diep weg zou zinken. Ik n de niet afgaan en ben daarom gestopt )Qr Lia Molenaar heeft nooit met de ged gespeeld Joop Braamzeel als train J'°- laten vallen ten koste van haar can hte „Er bestaat geen betere trainer Braamzeel. Daarom kon ik het niet viern met Meelhuizen en Voorbij. Voor ie ■die topprestaties moet leveren, is hel e^£ mogelijk op trainingsgebied kwaü 1£'s achteruit te gaan". Erik 7 FAIR PLAY CUP VOOR LEIDEN LIONS (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Fair Play Cup van het ijshockeyseizoen 1977-1978 is gewonnen door Ton Menken IJshockey (Lei den) vóór Tilburg Trappers en De Bisschop uit Amsterdam. Leiden kreeg uit 35 wedstrij den 309 strafminuten, wat een gemiddelde betekent van 8,83. Tilburg Trappers eindigde op de tweede plaats met aanzien lijk meer strafminuten, 522 met een gemiddelde van 14,50. Steef Douw uitblinker in nederlaagserie Den Haag Het Haagse drie bandenteam De Outsiders heeft een uitstekende prestatie geleverd door in de nederlaag serie Weena 720 uit Rotterdam met 12-8 te verslaan. De beste, partij kwam op naam van Steef Douw, die tegen Joop de Wilde won met een gemiddel de van 1.562. Leo Duivenvoorde en Henk At- mo moesten verliespartijen in casseren. De overige winstpar tijen (en de gemiddelden) kwa men óp naam van Bep Wee ning, Karei Zuiderwijk, Ton Eggink, Ab Eggink en Peter Knoester. Martin Koek maakte een overstapje van Popeye naar' Shot, waar hij het eerste enkelspel voor zijn rekening zal nemen. DEN HAAG Het komende weekeinde start de tenniscompetitie in de eredivisie en hoofd klasse. In vergelijking met vorig jaar ontbreekt landskampioen Tilburg. Doordat sponsor Henk Pellikaan naar zijn eigen tenniscomplex in Goirle vertrok, duikelde het eerste team van Tilburg enkele klassen. Pellikaan tennis doet dit jaar en gooi naar het kampioenschap in de hoofdklasse. Hilversum, dat vorig jaar naar de hoofdklasse degradeerde, is als gevolg van de open gevallen plaats bij keuze gepromoveerd naar de eredivisie. Een nieuw gezicht in de hoogste tennisafdeling is het opgeklommen Amsterdamse Popeye GS II. Ook dit jaar hebben talrijke sponsors weer rijkelijk met de geldbuidel gezwaaid. Geschat wordt maar zekerheid daaromtrent is er nooit dat de hoogst uitkomende tennisclubs in de competitie voor tenminste twee ton hun spelers- materiaal bijeen hebben gekregen. Opvallend is dit jaar de toeloop van Engelse spelers en speelsters. Voor Leimonias komt uit Jacky Fayter (8ste op de ranglijst van haar land), bij Hilversum speelt Clair Harrison (19e) en bij Popeye. GS II de Engelsman Tony Stone. Ook in de hoofdklasse twee Britten: Andrew Jarrett (n;\ 12) bij Manege en David Lloyd (8ste) bij Pellikaan Tennis. De kroon spant wel de aankoop van Belinda Thompson (13e in Enge land en in ons land bekend door haar deelne ming aan afgelopen wintercircuit van de KNLTB) door de Rotterdamse vereniging Toeg Hillersberg, uitkomende in de overgangsklasse A. Mimi Wekstedt (Zwe) speelt evenals vorig jaar weer bij Shot en Popeye GS I heeft voor het vierde achtereenvolgende jaar Humphrey Hosé gecontracteerd. Bij de Metselaars is een nieuwe verschijning de Amerikaan Mike Newberry. De grote afwezige van Nederlandse zijde is Louk Sanders, die vorig jaar nog uitkwam voor het kampioensteam van Tilburg. De nationale kampioen volgt-op het ogenblik een satelitecir- cuit in Italië en is pas begin mei in Nederland De indeling van de eredivisie is: Afdeling 1: Leimonias, Popeye GS I, Shot en Joy-Moza'iek. Afdeling 2: Leeuwenbergh, De Metselaars, Po peye GS II en Hilversum. Het kruisingsweekeinde wordt naar alle waa- schijnlijkheid op De Mets (27.en 28 mei) afge werkt. De samenstelling van de acht eredivisieclubs is (met tussen haakjes de nationaliteit of de overschrijving): Hilversum: Clair Harrison (Eng), Annette Bouwer (Ma nege), Rolf Thung, Frank Lapre, Peter Ranty, John Riethoven. Joy-Mozaiek: Hetty Taphoorn, Marjon Uilkema (Aem- stelspelers), Otto Blom, Henny Brakel, Johan Madsen, Jan Willem Kool (Hilversum). LeeuwenberghiTine Zwaan, Astrid Suurbeek, Jan Hor dijk, Niek Fleury, Paul van Min, Klaas Visscher. Leimonias: Jacky Fayter (Eng.), Inge Korsten, Ada de Laive, Wouter Fok, Maarten Keunen (ELTV), Jan Lind, Evert Schneider, Peter Soeters. De Metselaars: Mariette Pakker (Victoria), Els Veen- tjer, Trudy Weihof, Frits Don, Marian Laudin, Fried Schmitz, Rob Mentink, Mike Newberry (VS). Popeye GS I: Elly Vessies, Nora Blom, Humphrey Hose (Ven), Theo Gorter, Rene Heffels, Otto Panman (DDV). Popeye GS II: Jansje van Breemen, Nanette Schutte (Dash), Leonne v.d. Wildenberg, Tony Stone (Eng), P. Bootsman, Allard Castelein, Rene Gorter, Kees Hoog- SHot: Mimi Wikstedt (Zwe)„ Ingrid de Jonge, Martin Koek (Popeye GS), Hans Adama van Scheltema, Nico Welschen, Niels Menko. (Van onze sportre dactie) Den Haag Jean Martin, ex-HYS In- tervam, nu uitko mend voor Leiden, Lions, die tijdens de ijshockeywed- strijd Zuid Lim burg-Leiden Lions werd bestraft met een match penalty, is een algeheel spel verbod opgelegd van 5 maart 1978 tot 1 maart 1979. De periode van 1 december '76 tot 1 maart '79 zal als voorwaardelijke straf beschouwd worden met een proeftijd van twaalf maanden in gaande op 1 decem ber 1978. Martin kreeg deze straf toebedeeld wegens het opzettelijk let- sel toebrengen aan een tegenstander. Doelman Cor Hoogendoorn van HYS Intervam zal de eerste vijf wed strijden van het nieuwe' seizoen moeten missen. Dit naar aanle van zijn gedrag dens de wedC; HYS Into - combinatie-Lei 61 Lions waarvoo werd bestraft MONACO Tennisser Geru- laitis won in de eerste ronde van „Monte Carlo" van Fillo}: 4—6, 6—3, 64; Enige cijfers: Nastase—Franulovic 64, 6-^2;' Orantes—Lewis 2—0 (Lewis geeft op); Higueras—Pinner 4—6, 6—2, 6—2; Zugarelli—Leo nard 60, 62; Barazzutti- Fleming 6—1, 6—4; Ocleppo Crealy 46, 6—3, 6—4. PRAAG Uitslagen Tsjecfios- lowaakse voetbalcompetitie: Skoda Pilsen—Dukla Praag 0—1; Union Teplice—Tatran Presov 2—0; Slavia Praag—Zi- lina 41. Stand aan kop: 1. Brno 22—31; 2. Dukla 22—31; 3. Lokomotiva Kosice 22—27. PRESTON Nederland heeft zich gehandhaafd in de hoogste groep van het Europees lan- denkampioenschap badminton !&eu na de zege van 3—2 op Duitsland. ZEIST De gisteren afgél J i de bekerwedstrijd AZ—E f°l sior wordt morgenavond speeld. De aanvang is uur. LONDEN Uitslagen Er League: Birmingham—lp! 00; Manchester City- tingham Forest 0—0; Mr borough—Coventry City «p. Queens Park Rangers-i Tot nal 2—1. 3 NEW ORLEANS Op IS'EU tember ontmoeten Ali!(P Spinks elkaar in een revafi9[ om de wereldtitel zwarcr; wicht boksen. DEN HAAG Molde sp4f gisteravond (toch) een oi*I duel met De Valkeniers. Haagse amateurs verloren 7—1- Treffer: Martin RoeteiTn

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14