Abalwinkels staan borg voor handwerk uit verre landen Provinciale „kabinetsformatie" moet vóór 7 juni klaar zijn hnnenlanp SWIFT MINDER SUCCESVOL Bloem met drie na men Kleine of grote cadeautjes LEIDSE COURANT BETROUWBAAR AFZETKANAAL VOOR KLEINE PRODUCENTEN DEN HAAG De verkiezingen voor provinciale staten zijn achter de rug, maar dat betekentnietdat de provinciale politiek nu weer een tijdje uit de schijn werpers verdwijnt. In de komende tijd gaan de fracties in de nieuwe staten zich immers intensief bezighouden met de „provinciale kabinetsformaties": de sa menstelling van de colleges van gedepu teerde staten. Het college van gedepu teerde staten is het dagelijks bestuur van de provincie. Het bestaat uit (nu nog) zes uit en door provinciale staten gekozen gedeputeerden én de door de Kroon be noemde commissaris der Koningin, die van het college van GS ambtshalve voor zitter is. Je zou de gedeputeerden de „provinciale wethouders" kunnen noe men. Het lidmaatschap van het college van GS is tegenwoordig een volledige dagtaak. Vroeger kwam het nog wel eens voor dat een gedeputeerde zijn werk in het pro vinciehuis „erbij deed", maar dat is nu volstrekt onmogelijk. Toen in 1970 in Gelderland een gedeputeerde gekozen werd die te kennen gaf dat hij zijn advo catenpraktijk niet wilde afstoten werd daartegen in de staten nogal wat bezwaar gemaakt; in de daaropvolgende jaren bleek dat die bezwaren terecht waren in gebracht. Met name in de grotere provin cies is het lidmaatschap de laatste tijd zelfs meer dan een gewone dagtaak. Heel wat gedeputeerden nemen vrijdagsa vonds tassen vol stukken mee naar huis om die in het weekeinde te bestuderen. In dezelfde provincie Gelderland deed zich een paar jaar geleden een voorval .voor dat aanleiding werd tot een motie waarin er bij de minister van Binnen landse Zaken met klem op werd aange drongen de wet zo te (doen) wijzigen dat het aantal leden van de colleges van GS uitgebreid zou kunnen worden. Even te voren waren twee Gelderse gedeputeer den ingestort, waarschijnlijk als gevolg van overbelasting. De in de Gelderse motie vervatte wens is nu bijna in vervulling gegaan. Minister De Gaay Fortman, de vorige bewinds man van Binnenlandse Zaken, diende een wetsontwerp in waarin voorzien wordt het aantal gedeputeerden, zo no dig, uit te breiden tot zeven of acht. Het is lang niet zeker of dit wetsontwerp de parlementaire eindstreep haalt vóór de nieuwe staten overgaan tot de verkiezing van de gedeputeerden (begin juni),maar het staat vrijwel vast dat de beide Ka mers zich met de inhoud van het ont werp akkoord zullen verklaren. De taken van de provincie worden - uiteraard - weerspiegeld in de inhoud van de portefeuilles van de gedeputeer den; ruimtelijke ordening; milieube heer, droge en natte waterstaat, maat schappelijke aangelegenheden, cultu rele zaken, landbouw, economische aan gelegenheden, provinciale financiën, toezicht op gemeenten en waterschap pen. Talloos is het aantal vergaderingen dat de gedeputeerden moeten bijwonen; de vergaderingen van het college van GS (veelal tweemaal per week), bijeenkom sten met provinciale instellingen en ge meente- gewest- en waterschapsbe stuurders. Dikwijls trekken de gedepu teerden naar de departementen in Den Haag en natuurlijk wonen ze de vergade ringen bij van de provinciale staten, de statencommissies en hun statenfracties. De taakverdeling binnen de colleges van GS is ook zo geregeld dat er voor een be paald gebied altijd een eerste en een tweede verantwoordelijke gedeputeerde is, waardoor men gemakkelijk voor el kaar kan invallen. Daar staat tegeven- over dat dit systeem een taakverzwaring voor de gedeputeerden inhoudt. Zeer veel tijd van de gedeputeerden vergt het werk in het kader van de administratieve rechtspraak. GS zijn immers ook beroep sinstantie; daarvan wordt tamelijk veel gebruik gemaakt. Uit dit alles blijkt dat het lidmaatschap van het college van gedeputeerde staten een zware taak is. Weliswaar staat de ge deputeerde lang niet zoveel in het zoek licht van de publieke opinie als bijvoor beeld een wethouder (die nu eenmaal veel meer directe contacten met de be volking heeft), zijn taak is er niet minder belangrijk en omvangrijk om. Ook de be sluitenlijsten van de colleges van gede puteerde staten (een college van GS neemt vele duizenden besluiten per jaar) spreken op dat punt duidelijke taal. Gezien de belangrijke positie die de col leges van GS in het staatsbestel, in het bijzonder in de provincie, innemen, ge geven ook de aanzienlijke taakverzwa ring van de provincie in ons bestuur, is het geen wonder dat aan de vorming van de colleges van GS grote betekenis wordt gehecht. Vroeger vond de college vorming min of meer in het verborgene plaats. In diepe beslotenheid bespraken de fractievoor zitters wie in het nieuwe college van GS zitting zouden kunnen nemen. Men was het erover eens dat de politieke samen stelling van het college van GS een af spiegeling zou moeten zijn van die van de net gekozen provinciale staten. Over het beleid werd dan niet gepraat. Op de dag dat de nieuwe staten voor het eerst bijeenkwamen (de eerste woens dag van juni) werden dan de namen van de kandidaat-gedeputeerden bekend die vervolgens gekozen werden. Over het „waarom die" en „waarom deze samen stelling" werden de kiezers in het onge wisse gelaten. In die procedure is sinds 1974 duidelijk verandering gekomen. In dat jaar werd in een aantal provincies een begin ge maakt met het in bescheiden mate politi seren van het beleid. Het ziet ernaar uit dat dit proces nu voortgezet wordt. Ongetwijfeld zullen de voorzitters van de respectievelijke grootste fracties in de staten in de komende dagen hun collegea- fractievoorzitters uitnodigen voor een gesprek ter voorbereiding van de samen stelling van de verschillende colleges van In elke provincie zal dat overleg begin nen met de opstelling van een globaal provinciaal beleidsplan voorde komende vier jaren. Op alle belangrijke punten zullen de beleidslijnen uitgezet worden - een zwaar karwei dat veel tijd en energie vergt. In de praktijk zal het er in de meeste provincies wel op neerkomen dat de voorzitters van de grotere fracties over het beleidsplan overleggen en die van de kleine fracties op de noogte wor den gehouden van de ontwikkelingen. De fracties die het over de inhoud van het beleidsplan eens worden „leveren" ver volgens de gedeputeerden. Vóór de on derhandelaars over de personen gaan praten zal het wel diep in mei zijn. Een gelukkige omstandigheid is dat de wetge ver de periode van „provinciale kabi netsformatie" aan een grens heeft geb onden: op 7 juni móeten de nieuwe gede puteerden gekozen worden. Een belangrijke vooruitgang vergeleken met vroeger is ook dat het proces van col legevorming nu veel meer in de open baarheid geschiedt. In de meeste provin cies hielden in 1974 de fractievoorzitters de pers regelmatig op de hoogte van de vorderingen. Bij de PvdA speelt nog een rol dat niet alleen de statenfractie in moet stemmen met beleidsplan en colle gevorming, maar ook de gewestelijke le denvergadering. .Tenslotte zij hier nog vermeld dat de. commissaris der Koningin (voorzitter van provinciale en gedeputeerde staten) vanzelfsprekend regelmatig wordt ge ïnformeerd over de resultaten van de be sprekingen. Uit dit alles blijkt dat de periode tussen nu en de zevende juni voor de provinci ale politiek zeer interessant kan worden.^ Een belangwekkende vraag is bijvoor-*" beeld of in ae diverse provincies nog (gro-' tere)fracties buiten de collegebootzullen vallen (of gehouden worden). In 1974 vormden PvdA, CPN en PPR in Gronin gen een meerderheidscollege en in Noord-Holland werd een college van GS zonder de VVD samengesteld. Hoe zal het, wat dat betreft, dit jaar gaan? De „provinciale kabinetsformatie" gaat nu van start. Er is alle aanleiding om van de woorden en daden van onze provinci ale politicie juist in de komende tijd goed op de hoogte te blijven. DJAKARTA (UPI) Zorgen dat je ook een graantje meepikt is zó sterk verbeven met de Indonesische manier van leven dat het wel nooit geheel zal worden uitgeroeid. Dat ver klaart enigszins waarom de stu denten de regering verwijten open te staan voor omkoperij en corruptie en geëist hebben- dat president Soeharto zich te rugtrekt als de enige kandidaat voor een volgende ambtster mijn van vijf jaren. Er zijn vele redenen dingen die in het Westen als omkoperij, corruptie of mis bruik van macht worden be schouwd, in Indonesië meer aanvaard worden. Die dingen variëren van „snel- heidsgeld" om iets sneller ge daan te krijgen, tot een Javaan se vorm van mystiek die zegt dat de beoefenaren het recht hebben op het geven of ontvan Javaanse mystiek laat mogelijkheid tot „milde" giften open gen van giften, zelfs milde, maar zich niet mogen laten om kopen. Een Amerikaanse bankier zegt dat moeilijk is vast te stellen in hoeverre het misbruik van fi nanciële macht in Indonesië be staat uit omkoperij en in hoe verre uit corruptie. Omkoperij is volgens hem van iemand iets groots of kleins ge daan te krijgen dat hij normaal ook zou doen, maar dan minder snel." Corruptie definieert hij als „iets ontvangen van iemand om iets te doen wat je niet behóórt te doen". Hij meent dat in Indone sië meestal slechts sprake is van omkoperij. Volgens de Javaanse mystiek, die wordt toegepast door veel mensen in de regering, met in begrip van president Soeharto en zijn gezin, is het goed gun sten te geven en te ontvangen zolang dat met een goed hart en goede bedoelingen en voor het welzijn van de gemeenschap ge beurt. „Dat is onder de regels van de mystiek zo rekbaar dat bijvoor beeld mevrouw Soeharto niets kwaads ziet in het op gang hel pen van een nieuwe onderne ming door haar invloed te ge bruiken bij een bank om een lening op gunstige voorwaarden te verkrijgen, en daarna een aandeel in de onderneming te verkrijgen in evenredigheid met de moeite die zij ervoor gedaan heeft." Een voormalige dagbladuitgever die nu in de particuliere indus trie zit heeft gezegd dat me vrouw Soeharto en familieleden de zakenwereld en industrie on getwijfeld op verschillende ma nieren hebben geholpen. „In hoeverre zij zelf van de winst hun deel hebben genomen of juist door hun invloed in deze ondernemingen de winst voor het algemeen welzijn van de maatschappij opzij hebben ge zet kan onder het huidige sys teem onmogelijk worden vastge steld", aldus een zegsman. Soeharto heeft onlangs ver klaard dat hij en zijn familie het beheer hebben over wél löU mil joen dollar, maar hij voegde eraan toe dat dit bedrag vast zit in verschillende stichtingen voor het „welzijn van het volk". „Regeringsfunctionarissen heb ben toegang tot speciale inlich tingen over komende ontwikke lingen. In veel gevallen kunnen zij het daarbij betrokken land goedkoop in handen krijgen voordat het project wordt be kendgemaakt, zodat zij het later aan de uiteindelijke gebruiker met grote winst kunnen verko pen. Zij behoeven geen enkele steekpenning aan te nemen of de schatkist te plunderen om rijkdom te vergaren." De regering, die onlangs heeft erkend dat er misbruiken zijn gerweest en nog steeds voorko men, heeft een actie voor u(j- roelng van corruptie en mis bruik van macht weer op gang gebracht, wat in een krant „een onmogelijke opgave" werd ge noemd omdat de actie steeds verzandt vóór de hoogste func tionarissen ter sprake komen. „De huidige heersende kring heeft een mystiek aureool", al dus een westelijke diplomaat. „Velen van hen, ook de familie Soeharto vragen raad aan een groep duistere figuren die als „doekoen" bekend staan, en die in andere werelddelen goeroe's genoemd zouden kunnen wor- De diplomaat zei dat „doe- koens" dikwijls in feite persoon lijke raadslieden van de rege ringsleiders zijn, ook van Soe- Het bekendste corruptie- of om- kopingsgeval is waarschijnlijk dat van luitenant-generaal Ib- noe Soetowo, voormalig direc teur van de nationale olie-mo nopolie-organisatie Pertamina. Tot die in 1976 ineenstortte werd Pertamina als een prak tisch onafhankelijk „vorsten dom" zonder regeringstoezicht geleid door Soetowo. Die be heerde niet alleen alle oliewerk zaamheden maar bracht ook vertakkingen aan naar verschei dene projecten die niets met olie te maken hadden. Daarin kre gen dan andere generaals en functionarissen lucratieve pos ten. Pertamina stortte tenslotte bijna ineen onder Soetowo; de maat schappij leed een verlies van bijna 11 miljard dollar, en de regering moest nog eens 2 mil jard dollar aan uitstaande reke ningen betalen. Soetowo had zo'n machtige po sitie onder de elite dat hij een jaar kreeg om de rommel op te ruimen. Soeharto ontsloeg hem tenslotte en stelde hem onder huisarrest, hangende een onder zoek. Maar Soetowo wordt de laatste tijd herhaaldelijk gezien op de golfvelden in heel Zuidoost-Azië en bij sociale gelegenheden in Djakarta, hoewel hij officieel nog steeds onder huisarrest staat. Een rapport van het on derzoek naar zijn manier van doen is nooit verschenen. (Van onze sportredactie) LEIDEN De jongeren van Swift hebben bij de eorate ronde van de Zuldhollandse competitie geen eerste plaats kunnen be zetten. In hot treffen met Ahoy, WWV, Feljenoord en Kampioen leverde Rob Koster de beste prestatie. Hij werd tweede bij de dertienjarigen. Derde plaatsen waren er voor Jan Zandstra (der tienjarigen) on Richard Neute boom (veertlonjarlgen). Bij dit eerste treffen, waarbij Swift als enige geen eerste plaats be zette. kwam Nancy Albers, John van Kampen, Willen Dreef en Paul Albers nog dicht bij een plaats op het erepodium. Swift had overi gens wel het excuus dat de grote renners afwezig waren. MAANDAG 10 APRIL 1978 PAGINA 9 De Viburnum hybridum Hort of Gelderse Rood of doodgewoon in de volk smond „Sneeuwbal" is een verrukkelijke voorjaars bloem (april/mei), waarvan de ouders afkomstig zijn uit Centraal China en Korea. Het is van origine een hoge struik met brede los ver takte kroon en overhan gende twijgen. De lange (4- 10 cm) bladen zijn zwak ge tand. Natuurlijk weten onze kwekers raad met het uit heems produkt. Men noemt het een trekheester, dier baar verzorgd in de kas; na de bloei mag ze wat buiten lucht happen. De bloemen worden liefst in knop ver kocht. Ze zijn dan zacht groen en groeien uit tot een grote tuilvormige, ronde bloem, die werkelijk lijkt op een sneeuwbal. In het wild komt de Viburnum, die fa milie is van de schermbloe- mige in de duinen ook wel voor. In de herfst vertoont de rode bessen. Het fijne van de Gelderse Roos is dat haar in de kamer zo'n lang leven beschoren is. In knop gekocht gaat ze ze ker 2 tot 3 weken mee, maar dan moet er wel heestererv- sal in het water zitten. Mak kelijk van karakter als de Sneeuwbal is, die Crysal staat bovenaan haar ver langlijstje. De prijzen varië ren. Per stuk kost een lange tak normaal f 2,50. Maar er zijn ook takken, zo zwaar van bloem, dat er navenant voor moet worden betaald. Met 6 a 7 bloemen kosten de takken zo'n 7,50. Erg ele gant is deze bloem te combi neren met seringen. (Ze worden dan ook veel voor bruidwerk gebruikt). Schuin afsnijden en in lauw water zetten. Mocht de Sneeuwbal wat slap gaan hangen, dan meteen op nieuw afsnijden met een scherp mesje, zodat de va ten niet worden afgekne pen. Mensen met gevoel voor romantiek zijn vaak ,weg' van deze mooie bloem, die nietaltijd bij de bloemist voorhanden is. Een beetje geluk om haar te bemachti gen kan de liefhebber wel gebruiken. Tegel 22.50) Abal winkels ►Wat bijkomstigheden zijn bij j de garderobe is het „klein- goed" in het interieur. Er »zijn mensen, die van elke reis een souvenier meebren- gen, variërend van een ^strooien ezeltje uit Spanje tot een aarden pot uit Grie kenland of een lap batik uit Indonesië. Mensen kleden t meestal hun kamer graag aan met mooie dingen, die misschien een ander foeile- lijk vindt, maar waarmee ze zelf in hun schik zijn omdat ze er graag naar kijken. Handige vrouwen zitten uren, dagen, maanden gebo gen over wandkleden, waarin zij blikjes-deksels of spiegeltjes verwerken. Ze spinnen of verven eigenhan dig de wol en maken iets zeer persoonlijks. Anderen zijn weer verslingerd aan brons. Ze snuffelen antiekmarktjes af van noord tot zuid om een antiek theelichtje te vinden of in de Bondsrepubliek een echte Beierse kan. Wie min der tijd heeft, misschien ook minder gelegenheid iets spe cifieks te bemachtigen, kan terecht bij een van de Abal winkels, jevestigd te Am sterdam, Den Haag en Hen gelo waar tegen gematigde prijzen authentieke in verre landen gemaakte zaken te koop zijn. Kleine producten De Stichting Abal is begin 1974 van start gegaan. Abal betekent Afzetbevordering van Artikelen uit Landen in Ontwikkeling en wil hulp middel zijn om de handel spositie van kleine produ centen, die anders op de we- reldmarkt geen schijntje van kans hebben, te verbete ren. Een voor betrouwbare organisaties al even be trouwbaar afzetkanaal. In de Abal winkels vindt men de meest uiteenlopende zaken, meestal als aan vullende acti viteiten gemaakt volgens eeuwenoude traditities en soms heel mooi van vorm, materiaal en lijn. Houtsnij werk van de Tanzaniaanse Makonde," Turkse hettische blokdruk-kleden, brons uit de Cameroen, Indiaans aardewerk uit Mexico. De werkers maken hun produk- ten (te koop in prijzen van een drie kwartjes tot een paar tientjes) op de manier, die ze van hun voorouders hebben geleerd. Zij alleen weten het produktiegeheim. Het is echter niet alleen aan vulling voor hun dagelijkse boterham, maar ook plezier om hun cultuur uit te dra gen. De organisaties die van Abal afnemen, verdelen de verkoopinkomsten naar eer en geweten onder de werk ers. Mexico Handwerk is in Mexico van geslacht op geslacht het pro dukt van het boerengezin, femaakt in de tijd dat de ar- eid niet is gericht op het verbouwen van mais. Het glanzende zwarte aarde werk van San Bartolo Coyo- tepec (Oaxaca) is beroemd. De methode wordt beoefend door Zapotheekse vrouwen van dit dorp. Een hele pot wordt door kneden en uit slaan gevormd uit een grote klomp klei. Geen opbouwen uit ringen dus en geen draai end pottenbakkers-gerei. De hanagevormde potten wor den een paar aagen in de schaduw van een woudreus gedroogd, maar dienen wel weer te worden voorver warmd voordat ze in een ta melijk grote oven gaan, die op het erf is uitgehold. Men werkt in deze primitieve streken „dicht bij huis"! De vuurkamer onderin wordt bereikt via een diepe kuil. Dit type oven is overigens niet nieuw. De Spanjaarden introduceerden het enige eeuwen- geleden in Mexico nadat die al in landen rond de Middellandse zee werd Een paar Trotil meisjes aan het werk in de groep Solitaire. Ze maken 'amate' voor beschildering. Glans De combinatie van hoog loodgehalte in de klei van Coyotepec en weinig toevoer van zuurstof tijdens het bak- proces geeft deze erg mooie potten zijn zwarte kleur. De glans komt erop na het po lijsten. Dit aardewerk wordt nooit beschilderd en gegla zuurd. Wel graveert men er soms eenvoudige voorstel lingen, vooral op asbakken en schalen. Vaasjes op drie pootjes en lampekappen worden voor het bakken uit- fesneden. Het pottenbak- erswiel dat de Spanjaarden de Indianen probeerden aan te praten, is er op grote schaal nooit ingekomen. In Tonala (Jalisco) wordt het wel eens gebruikt, naast de mallen waarin allerlei dier figuren worden gemaakt. Dan zijn er nog hele fraaie tegels en vazen van het Bru- nida-aardewek van Tonale, („brunir" polijsten). De gedroogde ruwe vorm wordt in een vernisbad gedompeld en daarna komt ae beschil dering van bloemen, duiven, hertjes of andere natuur symbolen. Dikwijls volgen een tweede vernisbad en be schildering. Na het drogen wordt het oppervlak meteen steentje „gepolijst", maar het interessante is dat blauwe- en rode kleuren van de minerale kleurstoffen on der invloed van het nu vol gende bakproces verande ren in tere grijze en beige tinten, die we hier niet ken nen. Ze zijn kenmerkend voor dit soort aardewerk. Kleuren zoals roodbruin, blauw en groen ontstaan door de geheime samenstel ling van het bad te wijzigen. Je komt er als vreemdelin gen niet achter wat men nu precies met dat bad uitst- Dookt. Heel vrolijk aan de wand zijn de boombasttekeningen en andere „amates" zoals, men ze noemt, die door de Nahua Indianen in Guerero gemaakt worden. Het zijn sobere dorpstafrelen. Boom bastpapier werd al door de Azteken gebruikt. Men legde er de stambomen van de adellijke families op vast, maar ook koop- en verkoop contracten tussen handela ren en de zeer belangrijke tribuutlij sten van de onder worpen volken. Tegenwoor dig is er nog maar één dorpje in Mexico, dat bijna onbe reikbaar ligt ingebed in het bergland van de Sierra de Puebla, (dat het z.g. „amate- papier" maakt), vervaardigd van de stammetjes van ae moerbeiboom. Na het kap- Êen gaat de bast eraf, waar- ij de laagjes worden ges plitst. De bast is binnenin wit, maar naar buiten toe wordt hij steeds donkerder. De bast van enkele andere boomsoorten wordt ook ge bruikt voor een soort bruin papier. De repen bast moes ten één nacht weken en daarna worden gekookt. Rijtjes repen moeten nu hanaig zo worden gelegd dat ze vierkantjes vormen, die worden gegeseld... Een beetje aardiger gezegd: door het „erop slaan" met een steen „vervilten" ze aan el kaar. Zo ontstaan de velen „amate". De émancipatie is in deze streken nog niet he lemaal doorgedrongen... De voorbereidende werkzaam heden doen man en vrouw samen. Het kloppen van de „amate" is alleen aan vrou wen voorbehouden. Als het papier klaar is wor den gro te vellen lich t en don ker papier door de Nahuas gekocht én beschilderd met een soort plakaatverf. Prachtige vogels staan er tussen bloemen en planten. Het witte papier is kostbaar der en is bestemd voor de dorpstafrelen waarin de In diaan zijn eigen leven vast- legd. Er is moeilijk aan te ko men. De tussenhandelaar van deze produkten kon vroeger een mede-dorpeling zijn, of een rijker familielid van de producent. Dikwijls ook was hij opkoper uit een stedelijk centrum en... hij beschikt over transportmateriaal. Deze meneer speelde niet al tijd een fijne rol, als hij de verkeerde was, maakte hij misbruik van zijn monopo liepositie. Omdat er geen al ternatieve kopers zijn moes ten de handwerkers wel aan deze „intermediaro" leve ren. De overheid kreeg echter in de gaten dat het Mexicaanse handwerk werd uitgebuit. Men vond dat het moest wor den gered, omdat het uniek Kortgeleden opende in het kleinste huisje in Brabant een nostalgisch winkeltje het kleine poortje. In Nu- enen het dorp waar Vincent van Gogh zijn aardappele ters schilderde, heeft hij misschien nog wel geslen terd langs dit boerderijach tige pandje (Berg 40) van 300 jaar oud, gehurkt onder een 1000-jarige reuze-linde- boom. Tegen betaalbare prijzen zijn in dit roman tisch 'huisje' oude sieraden te koop en snuisterijen, die vroeger een leuke verras sing zouden hebben bete- handspiegel uit 1897 kend voor opa's en oma's, ooms en tantes, neven en nichtjes. Gouden en zilve ren opschik, armbanden, oorbellen, pillendoosjes, fo tolijstjes voor het klein kind, broches, gespen, das spelden, rammelaars. De prijzen beginnen rond de 75,- en kunnen oplopen tot enkele lapjes van 100. De sieraden zijn gewaarborgd door 's Rijks waarborg, want er zijn ook prachtige snoe ren van edelstenen en -sier- stenen. Een leuk tochtje met de auto door mooi Bra bant zit er ook in... 1 Beschildering van de Brunida vazen is. Een groot aantal organisa ties werd door de regering in het leven geroepen, ze vorm den coöperaties en gaven kredieten, zodat de hand werker van de regen in de drup kwam. Nu waren ze af hankelijk van de organisa ties. Pas beter werd het na de stichting van de Fonart (Fondo Nacional para el Fo- mento de las Artesanias) die zijn beslag kreeg in 1972. Een der doeleinden van deze Stichting voor Ontwikkeling van het Handwerk is het erf goed in stand te houden en de levensomstandigheden van de „artisano" (die soms behoorlijk arm is) te verbe teren en daarmee de econ omie van dorp en streek. De leden van de Fonart regelen nu zelf hun produktie. De Solitaire groep kiest zelf een voorzitter, secretaris en pen ningmeester, die de belan gen van de Groep bevorde ren. De Groep is de meest elementaire organisatie vorm die de wet kent en blijkt veel geschikter voor de vrije plattelanders dan de in gewikkelde coöperaties, waarop de grotendeels onge letterde handwerkers geen zicht hebben. Het is met de Fonart dat de Abalwinkels in Mexico onderhandelen, ter wijl men alert blijft op het gebied der controle door er regelmatig deskundige on derzoekers op uit te sturen om ter plaatse te zien of „de handel rechtmatig ver loopt. Tekst: Tiny Francis

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9