Getij keren bij bewapeningswedloop Apo's nauwelijks duurder dan sociale uitkering lExplosie ïblaast deel schoorsteen weg Kritisch Faunabeheer vier doden Frontale botsing: IINNENLAND [eer wetenschappelijke Samenwerking lodig in Internationaal werband Expeditiebedrijf ïitgekleed; tien straat op trli Kind verdronken na brand op jacht Ook samenwerking bij vormingswerk „Voer bij alle staalconcerns korter werken in" LEIDSE COURANT MAANDAG 10 APRIL 1978 PAGINA 5 pleidooi in regerlngsnota )EN HAAG (ANP) - Nederland zal zich meer loeten richten op internationale wetenschap- olijke en technische samenwerking, omdat velvaart en welzijn in ons land afhankelijk van wetenschappelijke en technische ken- iis die voor een belangrijk deel in het buiten-, jid wordt ontwikkeld. Dit blijkt uit de nota internationale wetenschappelijke samenwerk- die vanochtend door de minister van vetenschapsbeleid, drs. M. W. J. M. Peijnen- rg, in Den Haag is toegelicht, minister verklaarde dat verscheidenen lan- [jen belang kunnen hebben bij de resultaten van internationaal onderzoek. Bij indus- rieel-technisch onderzoek kan volgens Peijnen- hurg samenwerking van belang zijn voor het erkrijgen van een goede afzetmarkt voor de ontwikkelen produkten. Hij zag ook enkele elemmerende factoren voor internationale sa-, nenwerking waaronder organisatorische pro blemen en de vrees dat de zeggenschap over inhoud van het onderzoek uit handen zou moeten worden gegeven, je minister probeert in deze nota een eerste te geven tot beantwoording van de vraag, jrei'ke bijdrage internationale wetenschappelijke samenwerking kan leveren aan het bereiken joeleinden van het wetenschapsbeleid. UTRECHT (ANP) - Het instandhouden of schep pen van arbeidsplaat sen bij het afsluiten van een arbeidsplaatsen overeenkomst (Apo) kost nauwelijks meer dan anders aan sociale uitkeringen moet wor den opgebracht. Wat in totaal wordt betaald aan extra-loonkosten vloeit weer terug door besparing op de sociale uitkeringen en hoger premie- en belastingont vangsten. Op langere termijn betekent de her verdeling van werk via Apo's ook lagere sociale kosten, omdat de pro- duktiviteit stijgt en de koopkracht toeneemt. Tot deze conclusie ko men medewerkers van de industriebonden NW en NKV na een onderzoek over de kos ten en baten van de her verdeling van de arbeid. Het onderzoek zal bin nenkort in de vorm van een nota aan de rege ring worden gezonden. In het onderzoek wordt volgens de actiekrant van de industriebonden NW en NKV de vloer aangeveegd met de be wering van de regermg en de werkgevers over de hoge en blijvende kosten die aan het scheppen of instandhou den van arbeidsplaatsen via een Apo zijn verbon den. „Het geld dat in een Apo wordt gestopt is een investering die er dik uitkomt: voor de sa menleving en voor het bedrijf." Om de kosten en de ba ten van de herverdeling van arbeid te kunnen berekenen zijn de vak bondsmedewerkers, al dus de econoom van de industriebond NW, drs. D. van der Laan, uitge gaan van de veronder stelling, dat de overheid in eerste aanleg de ex tra-loonkosten betaalt, die het gevolg zijn van een Apo. Om te kijken wat dat de overheid ui teindelijk kost kan men op het totaal een flink bedrag terugverdienen. „Als je het totaal-beeld uitrekent blijkt dat 83 tot 92 procent van alles wat de overheid aan ex tra-loonkosten finan ciert, weer teruglekt in de gemeenschapspot", meent drs. Van der Kardinaal Alfrink drukt de hand van bisschop Bettazzi die hem als president van de katholieke vredesbeweging Pax Christi opvolgt. DEN HAAG De be noeming tot ere-presi- dent en de instelling van „Kardinaal Alfrinkda- gen" voor contact tussen mensen uit Oost en West, zullen de band be waren tussen de interna tionale Pax-Christi-be- weging en kardinaal Al frink, ook na diens offi cieel afscheid als inter nationaal president. Bei de besluiten van de in ternationale bestuurs raad werden door de op volger van de kardinaal als internationaal presi dent, de bisschop van het Italiaanse Ivrea, mgr. Luigi Bettazzi, me degedeeld tijdens de 'ILBURG (ANP) - Directeur Piet Bernaards, 14- ieigenaar van het expeditiebedrijf Berna-Trans i üin Tilburg, heeft het bedrijf „geheel uitgekleed,, Rijjdoor de tien vrachtwagens en vervoersvergun- a eaningen ervan te verkopen. De tien werknemers ,_iinJvan het bedrijf weten niet waar ze aan toe zijn, zei een woordvoerder van de vervoersfedera- warcfiie, FNV. De mannen nemen aan dat zij op ede ^straat staan. Volgens de vervoersfederatie hebben zowel de telastingen, als de bedrijfsvereniging vergaande -orderingen op het bedrijf. „Er dreigde een wa4faillissement voor Berna-Trans", aldus de Wfwoordvoerder. Het enige dat zaterdagmorgen ,'esli| nog in het - gehuurde - gebouw van Berna-Trans te hel m Tilburg aanwezig was, waren de telefoons, dat I de telex en nog wat stoelen, aad 3 ^PERSONEELSLID :al da! JjCHEVRON GEWOND JL -or d ARNHEM(ANP) „De Stich ting Kritisch Faunabeheer pleit voor onmiddellijke stop- 0 ~g 0 ~w zetting van de jacht op vossen. ff Het huidige beleid bij het be- \A/ ff B ê-* ff fff I /-• heer van de vossenstand is in w v JSL -JL Vy1 M. ff. JL nL/ strijd met de elementaire re gels van een moreel en weten schappelijk verantwoord fau- nabeheer". Met deze stelling B m ging de Stichting Kritisch O O T f* ïïBT Faunabeheer zaterdag in Arn- CCCCXX r l/UOvIi ff hem haar symposium in over ff „Vossen, rabies en jacht". De Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging wilde geen De Stichting Kritisch Faunabeheer noemde hij te theore- afvaardiging sturen voor het forum zaterdagmiddag, tisch en te fanatiek. „Als jager wil ik geen vos in mijn maar het op persoonlijke titel aanwezige KNJV-lid J. van jachtgebied". Volgens Kritisch Faunabeheer volgt de Heeckeren Van Keil uit Velp, wees erop dat het afschieten regering met de jachtwetgeving de mening van de bevol- van vossen noodzakelijk is. De vossen kunnen ruineus king. „Laten wij er eerst de bevolking van overtuigen optreden in de populatie van het kleinwild. Het gevaar dat het in deze tijd echt niet noodzakelijk is op vossen dat vossen rabies kunnen^overbrengen noemde hij overi- te jagen. De vos is niet schadelijk voor ons land", aldus gens ondergeschikt. een woordvoerder van de Stichting, c aterd - tfdeli - van TERMS (ANP) Op de raffi- ïorgal-naderij van Chevron in Rotter- suc -dam-Pernis heeft zaterdag ge- ng 2! «durende ongeveer een kwar- bezètier een brand gewoed, waar- >'bij een man werd gewond en izeer veel materiële schade veitfc-werd aangericht, «Omstreeks tien voor half drie demiifipoot er plotseling een steek vlam uit een fornuis van een igasolie-ontzwavelingsinstalla- ttie. De 32-jarige operator P. ^iMeindertsma uit Rotterdam, bij „die er vlakbij aan het werk :keni jr idü wens nw en nkv: was, liep tweedegraads brand- steen van de installatie en ver- wonden op aan zijn gezicht en oorzaakte daar een explosie. hals en derdegraads brand- =5 wonden aan een hand. De man Deze was zo krachtig, dat een wist de gevolgen daarvan te stuk van tien meter van de pijp beperken door in een speciaal werd afgeblazen. Drie andere werd hij vervoerd naar het sen waren geslagen, hadden ge- brandwondencentrum van het rommel gehoord in de schoor- Zuiderziekenhuis, waar hij ver- steen en hadden nog net op tijd moedelijk nog wel enige tijd weg kunnen komen. De brok- zal moeten blijven. stukken kwamen tot op hon- Het vuur breidde zich uit naar derd meter van de schoorsteen de negentig meter hoge schoor- op de grond terecht. Een brand bij Chevron in een gasolie-ontzwa- velingsinstallatie in de tweede petroleumhaven in Rotterdam heeft zaterdag forse schade aan gericht toen tijdens de blussingswerkzaamhe- den het bovenste deel van een betonnen schoorsteen ontplofte. Een persoon raakte ge wond. De bedrijfsleiding kreeg het vuur zeer snel onder controle door de toevoer van brandstof af te sluiten. De inmiddels gearriveerde wagens van de Rotterdamse en regionale brandweer behoefden niet in actie te komen. De oorzaak van de brand heeft men nog niet kunnen vaststellen. huldigende afscheidsbij eenkomst van kardinaal Alfrink zaterdag in de Ridderzaal te Den Haag. Een uitgelezen gezelschap luid de daar de kardinaal uit, met aan het hoofd prinses Beatrix en prins Claus. Voorts waren er de nuntius, diverse ambassa deurs ook die van de Sovjet- Unie, Polen en de DDR, bis schoppen, ook van de Russi- sch-orthodoxe kerk, kamerle den, vertegenwoordigers van andere kerken, van organisa ties van gevarieerde herkomst, de Verenigde Naties en de Raad van Europa. Namens allen richtte de voor zitter van de Belgische com missie "Justitia et Pax" en lid van het curatorium "Vrienden van Pax Christi", August Va- nistendael het woord tot kardi naal Alfrink, die hij onder meer karakteriseerde als „het zoekend geweten van de rooms-katholieke kerk in zijn pogingen een van de acht zalig heden te realiseren: zalig de vredelievenden". Voorts als de man van de hoop tegen alle teleurstellingen en slakkegang in, als zoeker naar samenwerking met niet-christe- lijke culturen op de weg naar geweldloosheid bij het regelen van conflicten. Ook herinnerde hij eraan hoe kardinaal Alfrink herhaaldelijk de onlosmakelij ke verhouding benadrukte tus sen vrede en gerechtigheid en waarschuwde tegen een be perkte visie op de eerbied voor het menselijk leven, met be trekking tot de problemen van abortus en euthanasie. Ook in zijn afscheidstoespraak benadrukte kardinaal Alfrink de noodzaak om alle krachten te bundelen om, wat de waan zinnige bewapeningswedloop betrof, het getij te keren. „Dit lijkt mij de grootste uitdaging van onze tijd, voor christenen, samen met alle andere religies, met andere overtuigingen en met een ieder die de tekenen van onze tijd wil verstaan". Het massale verzet tegen het neutronenwapen zag hij als een symtoom van verzet tegen alle atoombewapening, tegen de be wapeningswedloop en tegen het binden van vrede en veilig heid aan het principe van ge- lijkgewicht van krachten. „Wat de massa heeft bedoeld, is de leiders van de volkeren wakker schudden en op te roepn om eindelijk eens ernst te maken met het gezamenlijk afbreken en uiteindelijk opruimen van alle kernbewapening, zodat de mensheid weer opgelucht kan ademen". In zijn dankwoord tot slot be trok kardinaal Alfrink in het bijzonder de binnenkort even eens scheidende secretaris-ge neraal van de beweging, de heer Carel ter Maat. Hij kon hem zijn benoeming meedelen tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. Het koor van het Haagse Edith Steincollege, onder leiding van Ruud van der Meer luisterde de bijeenkomst muzikaal op, zoals het koor van het St. Maartenscollege, onder leiding van A. de Groot dat deed tij- dens een eucharistieviering gis teren in de kerk van St. Anto- nius. Abt in Scheveningen. (Van een onzer verslaggevers) GENEMUIDEN De 10-jarige Bertus Bonthuis uit Genemui- den (Overijssel) is zaterdag middag verdronken, toen hij in paniek in het Zwarte Water sprong, nadat het kleine ka juitjachtje waarmee hij met zijn vader en nog twee broer tjes een proefvaart maakte op het Zwarte Water in brand was gevlogen. De vader van de jongetjes, de 38-jarige Janus Bonthuis, liep derdegraads brandwonden op en is overge bracht naar het brandwonden centrum in Beverwijk. De beide andere zoontjes, Dirk (13) en Dierco (12) sprongen eveneens in het water. Een werd er opgepikt door een pas serend schip, terwijl de ander, die eveneens, zij het niet zo zware, brandwonden opliep, op eigen gelegenheid de wal kon bereiken. Geen van de kinde ren kon zwemmen. De brand op het scheepje, dat Bonthuis nog maar enkele da gen geleden had gekocht, is ontstaan tijdens het bijvullen van de benzinetank. Omdat het nogal koud was brandde op het jachtje ook een petroleumka chel. Door de hitte van deze kachel moet de benzine tijdens het overtanken vlam hebben gevat. Er volgde een explosie, waarna het polyester jachtje in korte tijd brandde als een fak kel. Vader Bonthuis heeft alles in het werk gesteld om het scheepje nog naar de wal te sturen om zijn kinderen in vei ligheid te brengen. Het ongeluk gebeurde vlak bij de veerpont Genemuiden, de Noorde. Het personeel van de pont kon aan vankelijk niets doen, maar heeft later geholpen de slach toffers aan wal te brengen. Het gezin Bonthuis werd enke le jaren geleden eveneens zwaar getroffen, toen er een gasexplosie, gevolgd door een brand in hun woning in Gene muiden plaats vond. De nu om gekomen Bertus werd daarbij gewond. Ontvoerd" Turks meisje meldt zich ROTTERDAM(ANP) Het 19-jarige Turkse meis je, dat afgelopen woens dag bij een bushalte in Rotterdam door drie man nen in een auto werd ge sleurd en verdween, heeft zich gisteren bij de Am sterdamse politie gemeld. Zij vertelde dat de ontvoe ring in scène gezet was. Het meisje werd, evenals twee landgenoten, die met haar mee waren gekomen, overgebracht naar Rotter dam, waar zij gehoord werden door de politie. Geen van hen werd gear resteerd. De recherche is nog steeds bezig het meisje te horen. Zij wil van haar graag vernemen wie twee van de drie „ontvoerders" waren. Een van de man nen, de 28-jarige turk M.C., werd vrijdag in Rotterdam gearresteerd en zit nog steeds vast. He meisje zou door haar geliefde zijn „ontvoerd", omdat de vader van het meisje een te hoge bruid schat vroeg 20.000,-). Het is nog niet duidelijk, of de twee mannen die het meis je naar het politiebureau begeleidden bij de „ontvoe ring" betrokken zijn ge weest. Vrouw bijt polit ïeman EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 29-jarige Eindho vense S.S. aangehouden, nadat zij een agent tweemaal had gebeten. Ook haar vriend, de 19-jarige J.K., eveneens uit Eindhoven, werd aangehou den, omdat hij zich verzette. Een en ander gebeurde toen de vrouw in de Eindhovense bin nenstad in een onbemande po- litie-auto wilde stappen om, zoals ze verklaarde, er een ritje mee te maken. Toen een agent dat wilde verhinderen ontstond een worsteling, waarbij hij eerst in de hand werd gebeten en daarna nog eens in het bo venbeen. Hij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Deining rond seharrelkip DEN HAAG (ANP) Volgens de „Aktiegroep Lekker Dier" is gebleken dat scharrelkippen na hun verblijf in een schar- relschuur naar Italië worden getransporteerd voor een tweede leg-periode die wordt doorgebracht in batterij- kooien. De aktiegroep heeft dit geschreven in een open brief aan minister Van der Stee van landbouw. „Lekker Dier" meent dat de belangengroep „Recht voor al wat leeft", al langer op de hoogte is van deze gang van zaken, maar desondanks toch met de scharreleierenactie is doorgegaan. De consument, al dus „Lekker Dier", heeft tot dusver ten onrechte gedacht dat zijn extra drie centen per seharrelei leiden tot verbete ring van het levenslot van de kip. eeld lerdc 500, wi' r(Van een onzer verslaggevers) emoi epe - Het NW en het NKV I willen ook in het scholings- en vormingswerk tot een federa tieve samenwerking. Dat bleek zaterdagmiddag bij de opening van het nieuwe vormingscom plex De Waaijenberg NW in Epe. „De uitwerking zal misschien wat problemen geven, de wens en de wil zijn er al, overal", aldus voorzitter Henk Muller van het NVV-vor- mingsinstituut, de Henri Po lakstichting. Ook een verte genwoordiger van het NKV en het A. C. de Bruin-instituut, het scholingsinstituut van het NKV spraken zich in deze zin uit. Wim Kok die de officiële opening van „De Waaijenberg verrichtte zei als voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging dat het succes van de FNV de drang tot ver dere samenwerking inhet NW en NKV heeft vergroot. Bij het aangaan van de FNV werd scholings- en vormings werk als te identiteitgebonden activiteit buiten de federatie gehouden. Het autowrak na de fatale botsing. van de aangereden auto rij dend richting Den Bosch raakte ernstig gewond. In Amsterdam kwamen gister middag twee mensen om het leven toen de wagen waarin zij zaten met grote snelheid tegen een boom vloog. In het afgelppen weekeinde kwamen bij an dere ongelukken zeker nog vier mensen om het leven. eeg-commissaris vredeling: UTRECHT (ANP) De eisen van de industriebonden aan Hoogovens om tot een kortere arbeidstijd te komen zouden door de Europese industrie bonden aan alle staalbedrijven gesteld moeten worden. Dan vervalt het argument dat een bedrijf door invoering van een kortere arbeidstijd duurder wordt dan de concurrenten in Dat zegt de Europese commis saris voor Sociale Zaken ir. H. Vredeling in de actiekrant van de industriebonden NW en NKV. Arbeidstijdverkorting is volgens Vredeling altijd aan de orde geweest. „Denk maar aan de veertigurige werkweek en de vrije zaterdag. We zitten nu in een andere situatie. Het gaat nu niet om welvaartsoverwe gingen, maar om bittere nood zaak. Vredeling zegt reikhal zend uit te zien naar een Euro pese actie van de vakbeweging voor werktijdverkorting. Vre deling zorgde er onlangs voor dat de EEG in het geval van Hoogovens een deel van de kosten van arbeidstijdverkor ting voor haar rekening nam. De auto die met grote snelheid tegen boom opvloog. DEN DUNGEN - Op de rijksweg tussen Veghel en Den Bosch zijn ter hoogte van Den Dungen bij een frontale botsing tussen twee auto's vier mensen om Het ongeluk gebeurde door dat een der auto's, rijdende richting Veghel door nog onverklaarbare wijze op het verkeerde weggedeelte kwam. Alle vier inzittenden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5