.umoer rond Eedegeest: wrange vruchten van jarenlange verwaarlozing Informatiemarkt voor vrouwen trok grote belangstelling Graf uit 1978 ten doop gehouden Open middag Grofsmederij druk bezocht l Verkeerslichten Het kruispunt Hooigracht/Nieuwe Rijn heeft verkeerslich ten met een zelfregelende besturingsautomaat. Een zelfde installatie wordt aangebracht op het kruispunt St. Joris- steeg/Hoge Woerd. Het zal ongeveer twee maanden duren voordat de automaten op zijn gunstigst zijn afgesteld. Een zelfregelend besturingsautomaat wordt ook geïnstalleerd bij de stoplichten op het kruispunt Churchillaan/5 Mei laan. Op het kruispunt Churchillaan/Telderskade- Corn. Schuytlaan zullen de lichten op de Telderskade en de Corn. Schuytlaan tegelijkertijd groen zijn. Met deze maatregelen wil de gemeente het verkeer op de Churchillaan wat sneller doen doorstromen. Bekentenis ND AG 10 APRIL 1070 LEIDSE COURANT Toneelgroep Centrum komt maandag 10 maart naar Leiden met „Een bekentenis". De toneelvoorstelling, die in de Leidse Schouwburg wordt gegeven, begint om kwart over acht. „Een bekentenis" is een bewerking van Ton Vorsten- bosch van het boek „Een nagelaten bekentenis" van Marcel lus Emants. Het beschrijft in de vorm van een autobiografie het leven van de ongeveer 35-jarige Willem Termeer. Een van de eerste dingen die Termeer vertelt is, dat hij zijn vrouw heeft vermoord. Uit psychische onrust voelt hij zich gedreven tot het opschrijven van wat hij deed, of beter van hoe hij tot zijn daad kwam. LEIDEN De Literaire Work shop van Het Lak heeft afgelo pen zaterdagavond in het Lak- theater alweer zijn derde jaar boekje vol dichterlijke en pro- zaïstische werkstukken ten doop gehouden. Na Graffiti (periodiek 1974-'75), Gravuit en Grafuit (1977), nu Grafuit 1978. De Literaire Workshop zou de Literaire Workshop niet zijn als ze zo'n gebeurtenis niet gepaard liet gaan met enig vermaak van het letterkundig soort. De avond, bezocht door ruim honderd bezoekers, openende met een humoristische diaserie, waarin de „doop" van de eerste grafuit (1977) te zien was en vervolgens het produktieproces van de tweede. Daarna volgde „Weemoed met een hoofdlet ter", een toneelspel van Robert Jan van Strien, die samen met Joost van Battum en Gerd Spenkelink de redactie voerde voor Grafuit. Zes scènes, waar in de schrijver zelf als verteller optrad, spelers M 1 t/m 4 en V 1 t/m V 3 heetten, en een rei doorgaans de scènes afsloopt, zoals het een goede rei be taamt. Na de pauze droegen Grafuit- medewerkers voor uit eigen werk. Sommige deden dat so ber, andere begeleidden zich zelf op gitaar of hadden an derszij ds iets eigens verzonnen. Optredenen waren: Guus Wa- kelkamp, Arie Salie, M. Surtel, Rik Hasselbach, Joke Leget (voor Els Speet), Jan Willem Malta, Rik van Boeckel, Willem Vitteveen, Marianne Vijge boom, Birgitte Jonkers, Julius Marlenstein en Maarten van Groessem. PAGINA 3 Jacques Commandeurs als Willem Termeer. LEIDEN/OEGSTGEEST - Na twee ;jaar betrekkelijke rust is het in Oegst- geest gelegen psychiatrisch ziekenhuis van de gemeente Leiden Endegeest iweer eens in opspraak. Vorige week is aan de beschuldigingen over vermo gensdelicten, de vermeende slechte behandeling van patiënten en de rela tie tussen leerling-verpleegkundigen en gevestigde verplegende staf in deze krant ruime aandacht besteed. De ko mende dagen zal Endegeest nog wel in het nieuws blijven, al was het alleen al door de diverse onderzoeken die achtereenvolgens de politie, de 'werkgroep Endegeest van de actie groep Pet met de Zwakzinnigenzorg, en nu ook de gemeente Leiden als verantwoordelijk ziekenhuisbestuur 'instellen naar de juistheid van de "diverse aantijgingen. Het zal niet meevallen onder de huidi ge'omstandigheden snel tot een ge nuanceerd en met feiten onderbouwd oordeel te komen. Zo langzaam aan lijkt het wel duidelijk dat er iets niet "helemaal in orde is op Endegeest, maar de vraag is en blijft vooralsnog wat, waar en in welke mate. Dat de situatie bij het gemeentelijk psychia trisch ziekenhuis met zijn zwakzinnige nafdelingen Voorgeest voor grondige verbetering in aanmerking komt wordt door niemand bestreden. Ook genees heer-directeur dr. G. Mojet onder streepte dat in zijn reactie in deze krant, vorige week donderdag. Histori sche feiten over de erbarmelijke toe stand van de gebouwen van wat eens een model-psychiatrische inrichting was met een zeer goede naam spreken boekdelen: Sinds de bouw van Ende geest aan het eind van de vorige eeuw werd er nauwelijks een spijker aan de gebouwen vertimmerd. Directeur Mo jet trof bij zijn komst in 1976 voor miljoenen in het bouwfonds aan, ter wijl, een ingrijpend verbeteringsplan van de Dienst Gemeentewerken al 25 jaar onuitgevoerd in een bureaula lag en de naam Endegeest bij de bouwaf- deling van het ministerie niet eens bekend was. Dergelijke zaken zijn te kenend voor de aandacht die het ge meentebestuur van Leiden al die jaren aan zijn eigen ziekenhuis heeft ge schonken: erbarmelijk weinig. Vicieuze cirkel Het is ongetwijfeld waar dat als werk en leefomstandigheden veel te wensen overlaten, zoals op Endegeest het geval is, ook de werksfeer verre van opti maal kan zijn. Toch mag de slechte bouwkundige staat niet als enige oor zaak van de vicieuze cirkel die zo in gang wordt gezet worden aangeduid. Natuurlijk zorgen slechte werkomstan digheden voor een groot ziekteverzuim en personeélsverloop, waardoor de druk op het personeel nog zwaarder wordt met alle gevolgen voor de ver pleging van dien. Naast die bouwkun dige staat kan echter ook het interne beleid van staf en directie een grote invloed hebben op de werksfeer. En gezien de steeds terugkerende klach ten over de relatie tussen met name leerling-verpleegkundigen en de lei ding, waarbij woorden als intimidatie en repressailles niet worden geschuwd, lijkt wat dat betreft ook alles niet koek en ei. De gebleken onvrede bij de leerlingen mag niet afgedaan worden met de betiteling dat hier sprake is van een actie van enkele oproer kraaiers, ook al heeft de werkwijze van de groep Pet met de Z daarvoor alle aanleiding gegeven. Zij wekt nog steeds de schijn eerst met beschuldi gingen te zijn gekomen, waar nu in alle haast bewijzen voor moeten wor den gezocht, doch dit mag geen reden zijn om dan maar niets te doen, zeker niet nu er ook beschuldigingen komen van binnenuit Endegeest. Verwaarlozing Blijft de vraag naar de zwarte piet: wie is nu de boosdoener, de oorzaak van dit „Ellendegeest" zoals de toe stand door de schrijvers van de muur krant op nogal ophitserige toon wordt uitgebuit. Hoewel de staf en de directie zeker niet zonder zonde zullen zijn is het laf en goedkoop om louter naar hen de beschuldigende vinger te wij zen. Net als de actievoerders op hun manier door de zorg voor de Ende- geestbewoners zijn bewogen, werkt ook de ziekenhuisleiding zich voor dit doel uit de naad. En dat het vernieu wingsbeleid, dat dr. Mojët sinds zijn komst met voortvarendheid in gang heeft gezet vruchten afwerpt, kunnen ook de actievoerders niet ontkennen. daarvoor moet men niet bij de Ende- geestleiding zelf zijn, maar komt "men op het stadhuis terecht. De door de gemeenteraad gekozen en gecontro leerde wethouder B. Oosterman is de afgelopen vier jaar net als zijn voor gangers in eerste instantie verantwoor delijk voor wat er allemaal op Ende geest niet is gedaan. De bestuurlijke verwaarlozing van Endegeest kwam ook deze vier jaar niet ten einde. Wat er bereikt is moet op conto van direc teur Mojet geschreven worden, die te gen alle verdrukking in dezer dagen juist de goedkeuring voor de eerste renovatiefase binnen wist te halen. Verder wordt Endegeest ook vandaag nog gehinderd door een politiek geko zen bestuur dat niet nagelaten heeft besluiten voorzover zij genomen wer den te verpolitiseren, vanaf de benoe mingsperikelen bij de komst van dr. Mojet aan, die twee jaar geleden Ende geest in opspraak brachten. Een voorstel voor een nieuw bestuur ligt intussen bij het college van burge meester en wethouders van Leiden op tafel. Na twee jaar vergaderen wordt nu voorgesteld het bestuur van Ende geest in handen te geven van een uit negen man bestaande commissie. Be halve drie raadsleden zouden hierin onder anderen drie burgerdeskundi gen (topmensen uit de geestelijke ge zondheidszorg) benoemd moeten wor den. Aan hen is dan de dankbare taak Endegeest nieuwe stijl in de toekomst te vrijwaren van de wrange vruchten van tientallen jaren bestuurlijke ver waarlozing. ARJEN BROEKHUIZEN rmat Pi do [herh 17.3 'i If i.( Z s LEIDEN Ruim vierhonderd bewoners van Leiden en omge ving hebben zaterdag gebruik gemaakt van de gelegenheid de Grofsmederij te bezichti gen. Zoals bekend wordt het bedrijf, dat onder meer ankers vervaardigt, sinds donderda gochtend door het personeel bezet gehouden. De openmiddag werd opgeluis terd met het optreden van een muziekkorps en een zangkoor. Vanuit Leiden vertrok zater dagmiddag een bus met vijfen zeventig belangstellenden op uitnoding van het comité „Be houd werkgelegenheid Grof smederij". Zij werden door de voorzitter van het actiecomité, dat tijdelijk de leiding heeft overgenomen, de heer F. Ment- zij, rondgeleid door de bedrijfs hallen. Tijdens een bijeen komst in de kantine van de Grofsmederij gaven vertegen woordigers van de vakbonden een toelichting op de aan de raad van commisarissen van het bedrijf gestelde eisen. Deze zijn: 1. het onslag van de huidi ge directeur ir. H. P. Schut, 2. Geen gedwongen ontslagen tot Rond twee uur stroomden c vol. 1 juli 1979, 3. Bij eventuele onderhandelingen over ver koop van het bedrijf dient de werkgelegenheid voorop te staan. Zaterdagmiddag hebben verte genwoordigers van de vakbon den een gesprek gehad met de raad van commissarissen, waarin beide partijen hun ei sen hebben toegelicht. Het ge sprek krijgt woensdag een ver volg. Vanmorgen hebben hoofdbestuurders van de vak bonden het bezette bedrijf be zocht. Morgenavond is er een bijeenkomst waarop de toneel- bedrijfshallen van de KNG groep Proloog zal optreden. Over de inhoud van het ge sprek met de raad van commis sarissen wilde de heer D. ter Wisscha gisteren nog geen me dedelingen doen. „Het is een open gesprek geweest, waarbij de standpunten nog lijnrecht tegenover elkaar stonden". 1001-Nacht: Onhollands spektakel Kindertoneel met betekenis bElDEN Het LAK heeft angzamerhand een traditie ge vestigd op het gebied van kin ertoneel. Ieder voorjaar komt r en kindertoneelproductie lit, die na de prémière in het ;AK-theater langs scholen en indere plaatsen waar kindere 'erblijven, gaat circuleren. Van jaar tot jaar pakt zo'n productie verschillend uit. listermiddag bleek „Jonge,' onge wat een meid" een voor- reffelijk resultaat voor het tëar"1978. In het stuk Worden jje rolpatronen van meisjes en ongens eind lagere school in jtorte scènes blootgelegd. Indi rect heeft „Jonge, jonge., na- luurlijk ook iets te zeggen over 3e rollen die volwassenen op ?ich nemen. De voorstelling zelf is voorbeel dig sober. Een klas heeft een Jiscussie over het meisjes zijn ?n hóe jongens. Om hun bewe- 'ingen kracht bij te zetten, spe- ;en de kinderen gebeurtenissen Jit hun kinderleven na. Met ;cn beperkt aantal attributen «ordt'de scène aangeduid. Öe spelers springen enthou- "ast en vaardig in de te spelen rollen. Daarbij valt op dat de longens iets geprononceerder War voren komen dan de Reisjes. Jongens zijn stoer, loen dingen om te imponeren, zijn erg gevoelig voor presta ties bewonderd door de groep; tederheid is een taboe voor hen. De meisjes in het stuk worden nog het meest geken merkt door hun verlangen om jongensdingen te doen. Een verwijt dat men aan bepaalde feministisch doelstellingen ook zou kunnen maken, ware de verklaring niet dat de verlan gen afgedwongen wordt door de zeer door mannen beheerste maatschappij, Maar zo ernstig ligt het nog niet in het kinderwereldje. Het meest opvallende was, dat hoe wel „Jonge, jonge" over kinde ren gaat, het stuk nergens kin derachtig wordt. Dat is een verdienste van de spelers waar voor ze alle lof verdienen. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Jéröme Savary heeft met „1001-Nacht", zater dagavond in een afgeladen Schouwburg, de oude revue in een nieuwe jas gestoken en het genre opnieuw verteerbaar ge maakt. Het principe en de ef fecten zijn niet veranderd, en het mechanisme dat aan de voorstelling ten grondslag ligt, lijkt niet te wijzigen, maar in de handen van deze Argentijn se Fransman worden glitter en goud, snelheid, verbazing, ef fectbejag, positieve kenmerken van een meer dan twee uur durend theaterspectakel. Een sympathiek aspect van „1001-Nacht" is het ontbreken van de gladde, Amerikaanse perfectie, ondanks al de gla mour. Daarvoor in de plaats heeft Savary zuidelijk tempera ment, spirtualiteit en speels heid ingebracht, die de Neder landse cast naar een speeltem- po, spelplezier en energie voe ren, ongekend voor dit koude kikkerland. „1001-Nacht" is een show met een grap of verrassing per hal ve minuut. Die onverwachte momenten komen uit een re servoir heterogeen van samen stelling. De ene keer is het een technische décorvondst, daar na een supersnelle écene-wisse- ling, maar een derde keer gooit Savary er een beeld uit de maatschappij tegenaan (Pierre van Ostade deelt de prijzen uit). Tenslotte heeft de Argen tijn goed de bestaande traditie bekeken en het en der stijl bloempjes geplukt, die hij moeiteloos door „1001-Nacht" heen heeft gevlochten de plaats van de orkestbak waarin alles en iedereen verdween leek erg veel op Jarry's Grote Gat uit Ubu Roi). Door regelmatig gebruik te ma ken van beelden uit onze we reld of door stijlcitaten en het doorbreken van de toneel wer kelijkheid kritiek te leveren (ook positief) op de theatertra ditie krijgt „1001-Nacht" op zeer speelse wijze toch iets ac tueels, zonder nu direct politiek of diepgravend te zijn. Het wat al te moraliserende einde lijkt dan ook een te grote breuk met de voorafgaande twee uur. Want in hoofdzaak blijft „1001- Nacht" vermakelijk, voortref felijk maar grotendeels leeg vormtheater. Vormtheater van een aanstekelijk soort. PAUL VAN DER PLANK Veel belangstelling had het pu bliek zaterdagmiddag voor de informatiemarkt voor vrou wen, die door het Progressief Vrouwen Overleg op het Leidse Stadhuisplein werd ge houden. Van 's morgens 11 tot 's middags half 5 viel er te genieten van het LAK-straat- theater, het Leids Vrolijk Vrou wenkoor en de vrouwen-rock groep. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat de vrouwen- markt vooral waar het de artis ticiteit betrof een redelijk ent housiasme bij de mannelijke aanwezigen opriep. Puur vrou welijke interesse ging echter uit naar de informatiestands, waar inlichtingen werden gege ven over verschillende thema's die specifiek op het vrouw-zijn betrekking hebben. Zo waren er kraampjes ingericht met de omvangrijke literatuur die de laatste jaren is ontstaan op het ming, vrouw en werkgelegen- en kinderopvang. Tenslotte besloten met een groot feest in we Rijn, dat uitsluitend door gebied van onderwijs en vor- ^eid, abortus en anti-conceptie werd de manifestatie 's avonds het Vrouwenhuis aan de Nieu- vrouwen werd gevierd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3