Connors draait rollen om Poschman taktische winnaar Dallas nog vraagteken AHOY IN CIJFERS SPORTTRIBUIME wmm VIJFLANDENZWEM WEDSTRIJD KWALITEITSARME AANGELEGENHEID LEIDSE COURANT ENKELSPEL, halve finales: Ramirez (Mex)-Nastase (Roe) 7-5, 6-3; Connors (Vst)-Gerulaltis (Vst) 4-6, 6-4, 6-4. Fina le: Connors-Ramirez 7-5, 7-5. DUBBELSPEL, halve finales: Smith/lut- z(Vst)-Moore/Zugarelli (Zaf/lta) 7-6 (9- 7), 6-3; Ramirez/McNair (Mex/Vst)-Fillo- l/Nastase (Chi/Roe) 6-4, 6-4. Finale: Ramirez/McNair-Smith/Lutz 6-2, 6-3. ROTTERDAM Jimmy Connor* blijkt nlot alleen een ultzonderll|k goed tennisser, ook op andere terreinen ataat hij zijn manneke. Dat bewees de Amerikaan na afloop van de flnalepartij tegen Paul Ramirez tijdens de gebruikelijke babbel met de mediavertegenwoordigers. Gelouterd door talloze persconferenties overal ter wereld na weer 6én van zijn successen nam Connors na enige vragen te hebben beantwoord zelf het heft in handen. Als een volleerd entertainer, In zijn eentje achter een royale tafel gezeten, bespeelde hij de aanwezigen door de rollen eens geheel om te draalen. „Mag ik nu eens Iets weten", leidde Connors zijn unieke manoeuvre In. „Hoe lang duurt het om Nederlands te leren?", vroeg hij. Maar het hoogtepunt van dit opzienbarende optre den van Connors ontstond wel toen hij informeerde naar het aantal talentvolle, jongere Nederlandse spelers. „Die hebben we in Louk Sanders", ant woordde één der aanwezigen. „Hoe oud is die Sanders?", repliceerde Conners. „27" klonk het, waarna de Amerikaan bijkans in een lachtstuip viel. Niet zo onbegrijpelijk wanneer men weet dat Con nors zelf op 22-jarige leeftijd al Wimbledon en Forest Hill op zijn naam had geschreven. Stemming Dit vooral typeerde de stemming waarin Jimmy Connors verkeerde na zl|n succesvolle kennisma king met Nederland. Het weekje dat hij had be doeld als optimale tralnlngsmogell|kheld was niet alleen financieel uiterst lucratief (de winst leverde Connors het aardige sommetje van ongeveer 65.000 gulden op), maar betekende tevena een sportlef niet gering hoogstand|e. Want om in drie dagen achtereenvolgens met Stock ton. Gerulaitis en Ramirez af te rekenen is slechts zeer weinigen voorbehouden. Jimmy Connors klaar de echter deze drievoudige aanval op zijn kroon. En dat stemde hem tot grote tevredenheid. Want het is zo simpel aJs hij na afloop verklaard. „Ik ben alleen tevreden als ik heb gewonnen, want daar ben ik aan gewend geraakt." Connors stak zijn gevoelens niet onder stoelen of banken. „Ik schreef tamelijk laat voor dit toernooi in", verklaarde hij. „Ik kende Rotterdam helemaal niet, dus ik wist niet wat ik er van moest verwachten. Maar ik heb me hier bijzonder prettig gevoeld. Ik vond het geweldig hier elke avond voor een uitverkocht huis te spelen. Ik denk dan ook dat ik hier volgend jaar wel terug zal komen". Sponsor Ramirez, als vierde geplaatst, werd de verrassing van het toernooi door de finale te bereiken. ËSHHHHHHBHBHflHHHHHBHHEESi Dat zal evenwel voor een niet gering deel afhan gen van de houding van de sponsor. Op kort termijn gaat deze geldschieter rond de tafel zitten met de directie van Ahoy om een zesde editie te bespreken. De woordvoerder van de bank wenste gisteren geen uitsluitsel te geven. „Er wordt wel eens gezegd dat het verstandig is op een hoogtepunt te stoppen", aldus de heer Van Dissel, die daarmee in het midden liet of de sponsor er ook volgend jaar weer bij zal zijn. Een feit is wel dat Rotterdam, met ditmaal bijna 50.000 bezoe kers. één van de best bezochte toernooien in Europa heeft. Geeft de havenstad deze positie op de wereldkalender prijs, het toernooi maakt dit jaar voor het eerst deel uit van het totale Grand Prixcir- cus, dan is er zo gauw niet weer een kans. „Er zijn verscheidene kandidaten in Europa die de plaats van Rotterdam graag zouden willen overne men", verklaarde Europees directeur John McDo nald van WCT gistermiddag. Maar zoals in de afgelopen jaren steeds op de slotdag onbekend was of het toernooi met dezelfde sponsor een vervolg zou krijgen en de zaak steeds weer rond kwam zal het ditmaal ook wel weer gaan. En dan zal, als je Jimmy Conners mag geloven, de spectaculaire Amerikaan er opnieuw bij zijn. Trekkracht Want als er één ding nog eens is onderstreept de afgelopen dagen In Ahoy Is het wel de trek kracht van 's werelds nummer één. En niet ten onrechte, want wat Jimmy Connors in zijn laatste drie partijen, tegen toch bepaald niet onaanzienlij ke tegenstanders als Stockton, Gerulaitis en Rami rez liet zien grensde af en toe aan het ongelooflij ke en redde In feite het toernooi. Want nadat Björn Borg had afgehaakt zou het evenement wel eens als een kaartenhuis in elkaar kunnen zijn gevallen als niet Jimmy Connors hoogstpersoonlijk aanwezig was geweest. Het pro gramma van de laatste drie dagen kreeg daar een extra dimensie door, die hard nodig was door de toemooistructuur. Die bepaalde namelijk dat er vrijdag, zaterdag en zondag slechts twee partijen per sessie moesten worden gespeeld. En dat is wat sober wanneer er entreeprijzen van 20 tot 27,50 gulden dienen te worden betaald. Maar Jimmy' Connors zorgde er, zoals gezegd, persoonlijk voor dat aan dit euvel wat minder werd getild. In de twee ontmoetingen van het slotweekeinde waarin de Amerikaan tot de bodem moest gaan, leverde hij met overtuigend bewijs van zijn klassering op de wereldranglijst. Boeiend Want zowel Vttas Gerulaitis als Raul Ramirez hebben Connors het vuur na aan de schenen gelegd. In een van de eerste tot de laatste minuut boelende ontmoeting rekende de bemiddelde Ame rikaan af met Gerulaitis die zijn landgenoot tot diens tweede allesvergende driesetter van het toernooi bracht. Raul Ramirez, die zaterdagmiddag in een kwalitatief wat minder treffen had afgerekend met llie Nastase, had het relatief wat eenvoudiger. De Mexicaan, die evenals Connors voor het eerst Nederland aandeed, had tot de eindstrijd niet eenmaal over de volledige partijlengte dienen te strijden, hetgeen hem toch wel een lichtelijk conditioneel voordeel verschafte. Daar bleek overigens weinig van in het begin van de partij tegen Connors, die in recordtijd uitliep naar 4—0 in de eerste set. Maar terwijl iedereen zich al instelde op een gladjes verlopen finale richtte Ramirez zich op. Zijn effectvolle slagenreper toire begon rendement op te leveren, doordat Con nors en zijn haast de triomf zo snel mogelijk binnen te halen fouten ging maken. Ramirez kwam zelfs zo sterk terug dat hij met 5—4 voorkwam en een setpoint in de wacht sleepte. Maar de Mexicaan ontbeerde de koelbloedigheid en deponeerde de bal in het net. Een knappe smash van Connors vergrui- zelde Ramirez' ilusies: 55. Connors zou Connors niet zijn als hij van de ontmoediging van Ramirez geen gebruik zou hebben gemaakt. Setwinst met 7—5 was het resultaat. In de tweede set herhaalde de geschiedenis zich. Opnieuw liep Connors naar 40 uit en weer klauter de Ramirez in de baan. Maar verder dan 43 liet de Amerikaan het ditmaal niet komen, ofschoon het nog wel 5—5 werd Bijzonder veel moeite had Connor gehad om van 1—0 op eigen opslag naar 2—0 te komen; de game. waarbij Connors niet minder dan negen breekpunten tegen kreeg, duurde het maar liefst achttien minuten. Hij hield zijn service ook op 6—5 intact. Nadat de bloemenmeis jes bij 5—4 weer achter de coulissen moesten verdwijnen, omdat Ramirez in een adembenemende rally overeind was gebleven, konden ze even later toch tevoorschijn komen. Aan een zo vlak begon nen, maar gaandeweg tot absolute topper uit groeiende finale was een voor Conners goed einde gekomen Maar daar had eigenlijk niemand aan getwijfeld. Connors zeker niet. FRANK WERKMAN ■1 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Jimmy Con nors zei gisteren nog niet te weten of hij zal deelnemen aan de eindronde met de beste acht spelers van het WCT-circuit, waar zijn titel op het spel staat. „Ik heb een zwaar program ma", verklaarde de winnaar in Ahoy. „Misschien ben ik zo rond begin mei wel zo ver moeid dat ik in Dallas niet za! uitkomen". Connors neemt na Rotterdam de vijfde plaats in. Het klassement na zes toernooien, met Monte Carlo en Houston nog te gaan. ziet er als volgt uit 1 Gerulaitis 430 punten, 2. Borg 420, 3. Dibbs 370, 4 Mayer 350. 5. Con nors 330. 6. Ramirez 260, 7. Tanner 240, 8. Stockton 230, 9. Gottfried 220, 10. Nastase 210. In het dubbelspel heeft Tom Okker ondanks diens matige prestatie in Rotterdam nog een kans met Wojtek Fibak de eind- I ronde in Kansas City te berei- I ken. Okker en Fibak staan zes de geklasseerd. Na Rotterdam is de ranglijst: 1 Gerulaitis/Mayer 510 punten. 2. Hewitt/McMillan 440. 3 Stewart/Mc- Nair 340. 4 Cox/Drysdale 300. 5 Leonard/Machette 240, 6. Fibak/Ok- ker 220, 7. Cahill/Moor 190, 8 Ale- xander/Rosewall 180. 9. Fleming/S- canlon 150, Fishbach/Nastase 150 :ldCbo 0 mett Wolf Dieter Poschman heeft de drie me dekoplopers van zich afgeschud en gaat de vierde City-Pier-City-loop winnen. Dit indrukwekkende beeld bood de Parkstraat/Alexanderstraat kort na de start. De wedstrijdlopers voeren het veld aan, dat met de achteroplopende recreanten bijna 1100 mensen telt. DEN HAAG - De klacht van de Engelsen was begri|peli|k, maar niet terecht. Vooral Trevor Wright en Co lin Taylor reageerden hun teleurstel ling af op de Westduttser Wolf Dieter Poschman, die vlak voor hun ogen de vierde editie van de Clty-Pier-Ci- ty-loop had gewonnen. "Alle hoeken sneed hij af", hijgde Taylor onder een slok melk. "Steeds weer namen we een kleine voorsprong en als er dan weer Iets te snijden viel, zat Poschman er meteen weer bij" Poschman liep dus een taktische ra ce. De organisatie had ruimte overge laten in het parkoers om bepaalde gedeelten korter te lopen dan eigen lijk de bedoeling was. Op een straten- traject van 21 kilometer kan dat ook bijna niet anders. Ervaren wedstrijd- lopers zullen zich die mogelijkheid ook niet licht laten ontnemen. De Engelsen liepen dan misschien een wat nettere wedstrijd, Poschman deed het kiener en liep geen stap teveel. Het was bovendien een bekend gege ven, dat Poschman vooral op de laatste kilometers snelheid over heeft. "Ik prefereer eigenlijk de 3000 en 5000 meter", legde hij zelf uit. "Dat vind ik fijne afstanden, maar ook het langere werk bevalt me. Ik weet ei genlijk nog steeds niet zo goed welke afstand ik zou moeten kiezen. Maar juist door het vele lopen van de middenafstanden heb ik voor lange afstanden veel snelheid" Hoeveel, zou hij in de finale bewijzen. Met de Engelsen Wright erv Taylor en de Noor Fjarestad had hij zich vijf kilometer voor het einde losgemaakt uit een kopgroep van zeven. Het keerpunt op de Prinsenheuvel in de duinen was zoals verwacht het breek punt voor veel lopers. De heuvel van 21 kilometer moest twee keer direct achter elkaar worden genomen terwijl de lopers er op dat moment al bijna vijftien kilometer hadden opzitten. Gerald Taylor. Mike Hurd en Günther Mielke moesten afhaken na die twee voudige klim. Nederlanders waren op dat moment al lang niet meer in zicht. Henk Kalf. door de vrijwillige afwezigheid van Van der Weijden en Vriend op papier de sterkste Nederlander, lag al na honderden meters achterop en zou daar blijven. Hij miste de vorm en beschouwde deze halve marathon verder maar als trainingsloop en nut tige ervaring voor.de marathon. Berry Kneppers en John Valentin hielden aanvankelijk het bijzonder hoge tem po goed bij. maar moesten na zo'n zeven kilometer (even voorbij Madu- rodam) het internationale topgezel- schap loslaten. Gerard Mentink figu reerde vooral omdat hij de hele week in bed had gelegen. Blessure Nog voor de helft van de koers was het veld door het forse tempowerk uit elkaar getrokken en de aanvan kelijke kopgroep van vijftien man uitgedund tot zeven. Daarin ontbrak de winnaar van vorig jaar, Jochem Schlrmer omdat die op het laatste moment last had gekregen van een blessure, die hij tijdens de traditlo- Poschman nam zijn taak echter meer dan goed over. Tot veler verrassing was de Noor Jan Fjarestad wel bij de kopgroep toen het zwaarste punt achter de rug was en er nog maar vijf kilometers te lopen waren. Na afloop zou hij zeggen: "Jammer, dat er niet meer van die heuvelachtige gedeelten inzaten. Dat is mijn grote kracht. De rest van het parkoers was erg snel en dat was niet in mijn voordeel. Het zat er toen wel in dat Poschman zou winnen. Hjj liep veruit het gemakkelijkst van ons vieren" Vier kilometer voor de finish kreeg Fjarestad zichtbaar moeilijkheden en bungelde dan ook achteraan het kop- groepje. Poschman, die wekelijks 150 kilometer hoofdzakelijk op de baan traint, liet op de Haagse en Scheven- ingse straten, de Engelsen het werk doen De enige angst, die hij had, was dat Wright en Taylor een combi ne zouden vormen. Maar de Engelsen mochten van hun coach voor hun eigen kansen lopen en niemand be hoefde de sprint voor de ander aan te trekken. De lopers wilden dat zelf ook niet. Toen kon Poschman de halve marathon op zeker uitlopen. De Engelsen verkrampten een beetje op het licht hellende gedeelte van de Parkstraat, een kilometertje voor de finish. De 26-jarige Poschman was in z'n element, zette een beetje aan en nam de leiding. Hij sprintte nog niet echt weg, maar deed dat pas op de laatste paar honderd meter. Wright noch Taylor had er een antwoord en Poschman kon voor een kleine dui zend toeschouwers de vuist ballen ten teken van de overwinning. In die paar meters bouwde hij een voor sprong op van vier seconden op Wright en zes op Taylor. Fjarestad liet negen seconden op zich wachten. Inzinking Max Colby, een van de favorieten, kwam niet verder dan een achtste plaats. Wel had hij halverwege zo'n drie kilometer zonder veel afschei ding eventjes op kop gelopen, na een inzinking kwam hij toch pas één minuut en elf seconden later over de streep dan Poschman, die met een tijd van 1.03.36 veel indruk maakte. Het leek of wethouder Vink bij de prijsuitreiking, die achterstand van de Nederlanders wat goed wilde maken. Hoewel de City-Pier-City-loop hoofd zakelijk zijn aanzien dankt aan de grote buitenlandse inbreng, werden de meeste van de totaal 131 deelne mers slechts in het Nederlands toege sproken. Een enkele deelnemer schrok zichtbaar op als hij zijn naam hoorde noemen en begreep toen wel meteen dat hij zijn prijs kon gaan halen. Poschman had voor de zeker heid van tevoren de prijzentafel maar afgezocht en kwam toen tot de te leurstellende ontdekking, dat er een klein, wat kitschachtig zilveren mo lentje op hem stond te wachten. De twee schoonheidsfoutjes deerden hem evenwel niet, hij wil volgend jaar wel terugkomen. DICK HOFLAND DORTMUND De vljflandenwedstrljd zwem)' men In Dortmund bleek ondanks incidentell' uitschieters van de Westduttser Bruhn en Margaret Kollyop de 200 schoolslag met resp. 2.22,36 en 2.36,98 eiV6! van Karin Seick op de 100 meter vlinderslii (1.02.73) een kwaliteitsarme voortzetting vu TIL de Eurovlsiewedstri|den, die op hun better al ter ziele gingen aan hét' „een-pieksytjjjb teem", dat al jaren in de zwemsport all lijk zaligmakend geldt. Voor dit seizoen dient <]e die piek te liggen bij de wereldkampioen Zijn schappen in augustus in West-Berlljn. Allt avoi wedstrijden dienen slechts als een control! in 1 bij de trainingsopbouw en zijn dus meer vu de v belang voor de trainers dan voor de tos. Uit schouwers. In dat opzicht was Dortmund zeker nul Ook voor Nederland, al was het alleen mi omdat weer eens werd aangetoond dat zwemtop in ons land zo smal is, dat zelfs[echt bij zo'n een-deelnemer-per-land-wedstrijd een; booi flinke aantal nummers niet naar behore^tor bezet kan worden. Vooral bij de heren is.i het geval, nu René van der Kuil, bij winterkampioenschappen in Schagen eerste op alle vrije slagonderdelen, sai met zijn schoonvader een bedrijf voor schoonmaken van gevels heeft opgezet de aardigheid in het topzwemmen heeft verloj dre\ ren. Zijn vervangers Frans Debets, Frank va« toer Kesteren en Gerard Smits eindigden ondanks! gez( persoonlijke topprestaties in de achterhól evenals schoolslagzwemmer Ronald Hond de vlinderslagzwemmers Kees Vervoorn e4— Ronald Woutering van wie eerstgenoemd» 1 met een tijd van 57.96 overigens van allt Nederlandse deelnemers het dichtst in dit buurt kwam van de Nederlandse recordlijst. Derhalve eindigde ons land ondanks zever persoonlijke afstandzeges van Enith Brigithi (100 en 200 meter vrije slag), Annelies Maas (400 en 800 meter vrije slag), Yolanda Aggeo bach (200 meter vlinderslag), en het Zwem lustduo Monique Bosga en Fred Eefting of de 100 meter rugslag dames en heren slechts op een vierde en voorlaatste plaats met 10S punten. Daarin was inbegrepen de uitslag var het schoonspringen waarin Jose de Frel me1 een overwinning revanche nam voor de na derlaag in de Europa Cupwedstrijd 1-meter- plank tegen de Britse Alison Drake Eerste werd West-Duitsland, dat de gelegen heid te baat nam om Europees kampioer Peter Nocke en nog drie anderen afscheic te laten nemen, met 139 punten door Zweder* °n< met 116 en Groot-Brittannië met 115 punten ser Rusland, vorig jaar in Rotterdam nog opper machtig, kon door in het tegelijkertijd plaats vindende televisieduel met Oost-Duitslartf een excuus voor de afvaardiging van eer c-formatie aanvoeren er\ eindigde als laatste met 97 punten. MAANDAG 10 APRIL 1978 PAGINA 22

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22