pitz Kohn; ..Wie anders had kampioen kunnen worden" Go Ahead Eagles: triomf van de werklust Laf Haarlem VVV uitgeblust Uit de zilveren stadsbeker, geschonken door Eindhovens op het bordes van het stadhuis champagne. Het was leegdrinken alvorens de titel een vaststaand feit was recht op heeft. burgemeester, drinkt aanvoerder Willy van der Kuijlen eigenlijk ook de beker die PSV tot de bodem moest voor de ploeg die er zonder meer als enige het volste (Van onze sportredactie) DEVENTER. Temidden van de dolle vreugde die zich van Go Ahead Eagles meester maakte na de triomf (2-0) op de miljoe nenploeg van AZ '67, acht te trainer Henk van Brus sel het raadzaam niet te lang bij dit succes stil te blijven staan maar vooruit te kijken naar zondag. Dan komt Telstar naar De venter. ,.De spelers waren in een hoera- stemming. Maar ik heb ze ge waarschuwd voor volgende week. De wedstrijd tegen Telstar wordt nog zwaarder dan die te gen AZ'67. Bij wedstrijden tegen clubs als Ajax en AZ hoef je als. trainer van Go Ahead Eagles niet om inzet te vragen. Dan beseffen de spelers wel dat er hard ge werkt moet worden. Tegen „min dere'' clubs ligt dat anders", oor deelde Van Brussel, die de pres tatie van gistermiddag bestem pelde als „een triomf van de werklust". Dat miskenning van minder geachte clubs levensgevaarlijk kan zijn, werd Henk van Brussel gedemonstreerd door AZ'67. De dure ploeg van de gebroeders Molenaar wekte nimmer de in druk bereid te zijn om tegen de ploeg die nog altijd op een de- gradatieplaats bivakkeert, alle energie aan te wenden. Zelfs het toch aanlokkelijke vooruitzicht dat AZ'67 bij winst op de Eagles in punten gelijk zou komen met FC Twente, bleek de Alkmaar- ders niet te kunnen inspireren. „Daarom", 'sprak de zichtbaar teleurgestelde trainer Cor van der Hart, „hebben we verdiend verloren. Go Ahead Eagles zat veel feller op de bal en de man. In de rust heb ik mijn spelers flink de waarheid gezegd, maar dat heeft niets geholpen. Ook de waarschuwingen van voor de wedstrijd hebben ze niet ter har te genomen, en dat terwijl we de spelers de gelegenheid hebben geboden zich optimaal voor te bereiden. Achteraf moet je ech ter vaststellen dat het trainings kamp en het hotel niets positiefs hebben opgeleverd". Nimmer Het spel van Go Ahead deed slechts in de verte denken aan dat van een ploeg die op een degradatieplaats vertoeft. En omdat AZ '67 nimmer kon on derstrepen dat het een serieuze gegadigde is voor een plaats bij de top-drie, was de 2-0 na ne gentig minuten matig voetbal eigenlijk niet eens verrassend. Mede door het ontbreken van de offensief ingestelde linkervleu gelverdediger Hugo Hovenkamp zat er in het spel van AZ vrijwel geen dreiging. Willem van Hane- gem was nergens omdat de „eindstations" van zijn passes bij gebrek aan steun uit de achter hoede en middenveld volslagen machteloos waren tegen de De venter defensie, waarin Kees Kist door Lodeweges werd uitgescha keld. Peters en Nygaard toonden weinig initiatief. Het ongeïnspireerde spel van AZ leidde in de 35ste minuut tot de eerste treffer van de Eagles. Na een hoekschop door Jo Körver, belandde de bal bij Teun Kist Het leer maakte enige vreemde omzwervingen, werd beroerd door Lodeweges en plofte voor de voeten van Kees van Kooten, die de onbeschermde hoek vond: 1-0. Go Aheads tweede treffer maakte een eind aan het laatste restantje hoop van AZ, Strijdveen zond de bal met een inworp in de rich ting van het onafscheide lijke duo Spelbos-Van Kooten. De verdediger van AZ leek te zegevieren in het kopduel. Spelbos raakte de bal wel, maar kon niet voorkomen dat deze voor de voet stuitte van Jo Körver, die meteen uithaalde: 2-0. Scoreverloop: 36 Van Kooten 1-0, 67 Körver 2-0. Scheidsrechter: Geurds Toeschouwers: 10.000. Go Ahead: Van Zoghei; Strijdveen, Schneider, Lodeweges, Teun Kist, Woudsma, Walbeek. Vuskovic; Groe- neweg (Van der Pas), Van Kooten, Körver. AZ'67: Meskovic, Van Rijnsoever, Arotz, Spelbos, Vonk; Peters, Van Hanegem, Nygaard; Metgod, Kees Kist, Van Marwijk ROTTERDAM Sparfa heeft met Haarlem totaal geen moeite gehad. Vooral in de eerste helft toon den de Rotterdammers hun goede vorm. Het over wicht van Sparta leverde voor de rust doelpunten op van Van Staveren, die een voorzet van Valke met het hoofd afrondde, en twee van Ray Clarke. Haarlem, dat bepaald nog niet veilig is, liet hiervan in zijn spel niets blijken. De Haarlemmers speelden laf. De Haarlemse trainer Hughes: "Haarlem speelde zonder instelling en we mogen blij zijn dat Sparta Venlo FC VW, dat door een overwinning op Vitesse een heel stuk uit de degradatiezorgen had kunnen komen, heeft tegen de Arnhemse club volkomen gefaald. Behalve in het eerste kwartier, toen VVV nog tot enkele aanvaardbare acties kwam waarbij een schot van Van der Weide tegen de lat belandde, waren de mat spelende Venlonaars daarna nauwelijks meer gevaarlijk. Het voor de rust sterk verdedigende Vitesse begreep in de tweede helft dat het tegen dit uitgebluste VVV niet kansloos was. Van der Weide kon de doorgebroken Gerdsen alleen nog met een grove overtreding afstoppen, wat hem na de rust niet is doorgegaan, anders had het wel eens op een debacle kunnen uitlopen". Een foutje van reserve-doelman Berends (Doesburg was voor éèn wedstrijd geschorst) en een misverstand met Marijt waren de oorzaak dat Haarlem in de laatste minuut door Van den Berg nog tot een doelpunt kon komen. Scoreverloop: 30. Van Staveren 1-0, 36. Clarke 2-0, 43. Clarke 3-0, 90. Van den Berg 3-1. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 5000. Sparta: Berends; Jansen, Balkestein. Marijt. Meutstege; Henson, De Goey, Valke; Van Zoest. Clarke. Van Staveren Haarlem: Boersma; Wentink, De Vries, Huyg, Melgers; Van den Ban, Haar (Masefield), George; Böckling, Van den Berg, De Kip. een gele kaart opleverde. Toen Bosveld plotseling een vrij veld voor zich kreeg omdat de Venlose defensie vergeefs wachtte op een fluitsignaal van scheidsrechter Draaisma voor een overtreding tegen Nijssen, tikte de Arnhemse aanvoerder de bal be heerst langs de uitgelopen Sobczak: 0—1. VVV deed er nog alles aan, maar de aanvallen bleven fantasie loos en doorzichtig. Scoreverloop: 60. Bosveld 0—1. Scheidsrechter Draaisma. Toeschouwers 13.000. FC VVV: Sobczak; Nijssen (Wolter), Van der Weide, Schreurs, Van Rosmalen; Pala. Advocaat, Van Oo- strom (Jovanovic); Janssen, Hilkes, Kurcinac. Vitesse: Nijhuis; Veenstra, Heezen, Mulderij, Mel- laard; Das, Bosveld, Boeve; Gerdsen (Hofs), Bursac, Meijers. Gele kaart Van der Weide (VVV) en Das (Vitesse) wegens te hard spel. EINDHOVEN Terwijl als gewoon lijk het publiek bij PSV de laatste seconden aftelde die het elektro nisch scorebord aangaf, stapte FC ,Twente's trainer Spltz Kohn al naar &de dug out waar zijn oude leer- aneester Kees Rijvers vertoefde en weltclteerde hem. Het gebaar van de ajjgrëeele, sportieve maar verslagen ^trainer die diep in z!|n hart had lehoopt PSV de eerste nederlaag n deze competitie te kunnen toe- v irengen. Het was niet gelukt. In een eerste) half uur van voetbal op :>;J kampioensniveau had PSV zich de titel al vrijwel toegëeigend maar Stó door het uitvallen van René van de kerkhof kreeg de Eindhovense for- frXmatie een tik die ertoe leidde dat FC Twente na de rust volledig het spelbeeld bepaalde maar er niet in slaagde de achterstand te nivelle- ren, met uitzicht op meer, en zelfs moest toestaan dat Jan Poortvliet voor het eerst in zijn loopbaan a&M PSV scoorde hij tweemaal in een ®^iedstrljd de eindstand bepaalde op 3-1. Iets te ruim weliswaar maar na een glorieus seizoen waarin PSV needs „de beste" was even ruim verdiend. Op de hoofdtribune zat manager Ben van Gelder gedurig met een zenuwtrekje om zijn mond. Toen scheidsrechter Berrevoets geen seconde bijtrok en precies op tijd affloot, ontsnapte Van Gelder een diepe, tot ver hoorbare zucht. Hij verhief zich, met allen in het uitverkochte stadion om de landskam pioen van het seizoen 1977/1978 een staande ovatie te bereiden. De jeugd had de politie eigen „veiligheidsorganisatie" van PSV misleid en met zware tangen toegang tot het j geforceerd. In een mêlee van met rood wit zwaaiende fans maakte de succesvolle formatie zijn ereronde. Achteraan dribbelde Rijvers zich nooit zo „"in de publici teit" plaatsend maar ditmaal, na een duel dat niet op het peil stond dat de confrontatie van nummers een en twee recht deed maar niettemin, zeker voor de Eindhovense aan hang, opperst enerverend was die even' moest afreageren. ,Wat ben ik blij met die titel, ongeslagen nog wel", reageerde Kees Rijvers na afloop. „Ik was bang dat het toch nog mis zou gaan toen we René van de Kerkhof verloren. Nu kunnen we ons volledig op het UEFA Cuptoernooi concentreren". Breekpunt René van de Kerkhof, evenals Willy in groot se vorm, was het breekpunt bij PSV dat het eerste half uur zo gemakkelijk speelde dat FC Twente een afstraffing tegemoet leek te gaan. Toch was de eerste schrik voor de Eindhoven se aanhang geweest. Toen Willy van de Kerk hof in de achtste minuut Frans Thijssen een duwtje gaf en deze zich ijlings ter aarde stortte, leverde dat een vrije trap op waaruit Arnold Mühren langs het muurtje tegen de paal schoot. Het was een onderbreking van het overwicht van PSV dat de capaciteiten van doelman Van Gerver eens de stand in van Van Beveren bij PSV al had beproefd. Met intelligenter, vloeiender en gretiger voetbal werden de Twentenaren constant in de defen sie gedrongen. Een treffer moést vallen, en dat gebeurde ook. Deijkers zag een solo gestuit maar de bal werd overgenomen door René van de Kerkhof, afgezwenkt naar links. Van Gerven concen treerde zich geheel op die kant en liet een groot stuk van zijn doel vrij. René van de Kerkhof zag Jan Poortvliet moederziel alleen staan, schoof hem de bal toe en het was 1-0. Acht minuten nadien werkte Overweg onvol doende weg en met een omhaal scoorde Deijkers: 2-0. Het ging in die periode zo gemakkelijk dat PSV op een monsterzege leek af te gaan. Weer „rushte" René van de Kerkhof naar voren. Hij schoot voorlangs en viel neer. „Ik verdraaide mijn knie", zei hij later. Een vurige plek op zijn knie zou ook erop kunnen duiden dat hij geraakt was. Hij strompelde nog even mee en stond toen zijn plaats af aan Paul Postuma. Meteen was het gedaan met PSV en Kick van der Vall kon, na de vrije trap van Mühren voor het eerst na achterdertig minuten een schot lossen. Kees Rijvers had gelijk na afloop: „Je mist te veel als René van de Kerkhof er niet bij is". Zijn verraderlijke snel- heid, gedreven door inzet, vooral. Tegen de rust greep FC Twente zijn kans. Het „ontregel de" PSV verwerkte een hoekschop slecht en Piet Wildschut, bij ontstentenis van Jaap Bos op de rechtervleugel, kon simpel de stand op 2-1 brengen. Ook hij moest later, met een enkelblessure, uitvallen (voor Pahlplatz). Niets Kees Rijvers had na dat „gemakkelijk half uur" gehoopt op 3-0. Nu moest hij Van der Kuijlen meer achter houden. Lubae opdragen de te veel vri|heid genietende Van der Vall te schaduwen en vurig hopen dat zijn ploeg niet onttakeld zou worden. Want er lukte niets meer. Als het waar is dat tweelingen eikaars pijn voelen, leed Willy van de Kerkhof aan de blessure van broer René want hij was volko men „uit het spel". FC Twente had het initiatief overgenomen en als Overweg niet zo knullig vrij voor doel naast had geschoten, zou de malaise voor PSV nog groter zijn geworden, want de ploeg ging als een dolende over het veld en veroor zaakte doodstille tribunes. Maar in de periode van veldoverwicht demonstreerde FC Twente Ab Gritter uit vorm zodat de aanval werd gehandicapt dat het geen exponent is van vaderlands topvoetbal. De veelal goed opge zette aanvallen strandden door gebrek aan individuele kwaliteit, dat bij PSV in normale doen in zo grote mate voorradig is. Dat verleidde Jan van Beveren ook tot de bedekte kritiek: „Waarom dat geschreeuw om een spits. Rijvers heeft onze ploeg geleerd zelf standig te voetballen maar niettemin als on- derdeel van het collectief. Daardoor hebben wij er meer die kunnen scoren". Onverwacht Jan Poortvliet, die oen dubbele teek had Mühren uitschakelen, wat gebeurde, en sco ren bewees het. Uit een ingooi van Wllly van de Kerkhof sprintte hij razendsnel neer voren, nam de stuitende bal met het hoofd mee en doelpuntte In de verste hoek: 3-1. Onverwacht en op dat moment ook onver diend, hoewel Postume pel voor tijd nog tegen de peel mikte terwijl Brugglnk els door de bliksem getroffen stokstijf toekeek. Oen zou de marge MJna „onverantwoord" zijn geweest. „We hebben voor de rust te angstig ge speeld", biechtte Kohn naar waarheid op. „Dat we aan Anderlecht dachten, is niet waar. Die tweede Europa Cupwedstrijd speelde niet mee. Onze basis is te smal, daarin zit het. En wie anders dan PSV had kampioen kunnen worden?" Zo dacht Eindhoven er ook over. Er brak een mini-carnaval los: een rij toer door de stad waar Eindhoven juichend langs de kant stond, een huldiging ten stadhuize door burge meester Van der Lee, die de zilveren stadsbeker aanbood voor PSV's ze vende titel in totaal en de derde in vier jaar, voor iedere speler een persoonlijk geschenk, vuurwerk, een etentje voor de ploeg en om een uur naar bed in opdracht van Kees Rij vers want woensdag volgt Barcelona- PSV en de Eindhovenaars willen, zonder competitiezorgen, nu ook wel eens een Europese (UEFA) Cup in de prijzenkast hebben. Scoreverloop: 19 Poortvliet 1-0. 27. Deijkers 2-0. 41 Wildschut 2-1, 82 Poortvliet 3-1 Scheidsrechter Berrevoets Toeschouwers 28 000 (Uitverkocht). PSV: Van Beveren. Kriigh. Stevens. Van Kraay. Brandts. Poortvliet, v.d Kuijlen, Willy v.d Kerkhof. René v.d. Kerkhof (Postuma). Lubse. Deijkers FC TWENTE: Van Gerven Var. lerssel. Overweg. Drost. Bruggink; Thijssen. v.d. Vall, Mühren. Wild schut. Gutter, Thoresen HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13