Gou/to/ni Carter: voorlopig geen produktie neutronenwapen I GEVANGENEN tfOGEN MET )EMONSTREREN Milj oenenfraude sociale premies in bouwwereld Bezetting KNG onverantwoord KERK ZUID-AFRIKA BREEKT MET GEREFORMEERDEN [OUDING RUSSEN BEPALEND Margaret terug uit trekt zich niet openbare leven Vrijdag 7 april 1978, 68e jaargang no. 21011 „Droog Weer" Jrt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden, /ertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 >nnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtewe tot 19.00 uur) ÉN HAAG Staatssecretaris mevr. Haars b Justitie voelt er niets voor gedetineerden (staat te stellen maandag deel te nemen aan i demonstratie op het Binnenhof in Den Ook zegt zij nee op het verzoek om neerden de die dag te houden openbare tnissievergadering over de nota beleids stukken gevangeniswezen te laten bijwo- jj antwoordde dit gisteren in de Tweede Ka- er op mondelinge vragen van het PSP-Kamer- Van der Spek. De belangengroep wetsover ders en de PSP organiseren ter gelegenheid' ii die commissievergadering een demonstratie I de stoep van 's lands vergaderzaal. Kevr Haars vindt dat de gedetineerden vol- fcende gelegenheid hebben via kranten, radio tv kennis te nemen van wat er in de commis- rergadering zal worden besproken. Richard Tauber „Dit was Richard Tauber", een gefilmd portret van deze opera zanger op Ned. I om 21.55 uur. Om 23.00 uur eerste aflevering van „De nieuwe ketters - Zuid- Amerika". Ned. II om 20.27 uur „Soldaat Schwejk" en om 22.20 uur VA- RA-visie over levering uranium aan Brazilië. Droog weer met wolkenvelden, maar vooral in het midden en zuiden eerst nog vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen van circa 3 graden in het noorden tot om het vriespunt in het zuiden. Maximumtemperaturen onge veer 10 graden. Schev.: hoogwater 3.18-15.55, laagwater 11.37-23.54. Zon 7.00- 20.25. Maan 7.13-21.31. Nazi-mars door joodse wijk van Chicago CHICAGO (Reuter) De na zi's in de Verenigde Staten heb ben van een federaal hof van beroep toestemming gekregen uitvoering te geven aan hun plan om ter herdenking van de geboortedag van Adolf Hitler een demonstratie te houden in een joodse wijk van Chicago. Het stadsbestuur kan zich evenwel beroepen op een ge meentelijke verordening die bepaalt dat tussen de officiële aanvraag voor een demonstra tie en de datum waarop deze plaatsvindt een periode van dertig dagen moet liggen. 1 MODESHOWS IN PARIJS Gisteren zijn in Parijs de voorjaarsmodeshows voortgezet. De Japanse •couturier Kimijima ont wierp de „College Look" geïnspireerd op de stu dentenmode uit de derti ger jaren. Lange rokken in combinatie met ge plooide pettycoats, bla zerjasjes met bloesjes, dit alles gecompleteerd met diverse soorten dasjes. De Franse ontwerper Jousse liet voor de ko mende winter dit model zien: een fluwelen spen cer over een amazonerok van kasjmier wol. PRETORIA (AFP) De Nederduitse gereformeerde kerk van Zuid-Afrika heeft besloten de betrekkingen met de gereformeer de kerken in Nederland te verbreken. De Zuidafrikaanse kerk baseert haar stap op het besluit van de Nederlandse kerken om opnieuw steun te gaan verlenen aan de bevrijdingsbewegin gen van Zuidelijk Afrika. Het gewraakte besluit werd genomen, op de zitting van de gereformeerde synode afgelopen dinsdag. Krachtens dit besluit zullen de gereformeerde kerken het programma tegen racisme van de Wereldraad van Kerken steunen. In dit programma is humanitaire hulpverlening aan de nationalistische bewegingen van Zuidelijk Afrika opgenomen. Volgens de voorzitter van de synode van de Zuidafrikaanse kerk dominee D. Beukes komt dit neer op het „steunen van het terrorisme aan de grenzen van Zuid-Afrika". Vrouw slaat man schedel in BAARLE-NASSAU - Een 61- jarige landbouwer uit de Bel gische enclave Baarle Nassau is door zijn vrouw met een hamer doodgeslagen. De 63-ja rige vrouw doodde de man na dat deze een stoel onder haar had weggetrokken waarop zij stond om een spijker in de muur te slaan. Nadat zij weer op de stoel was gaan staan, deelde zij een fer me klap Uit op het hoofd van de boer. De hamerslag was zo hard dat de man op slag dood moet zijn geweest. De vrouw liep daarop in paniek de straat op om een arts te halen, maar dit mocht niet meer baten. Het echtpaar maakte volgens de Belgische rijkswacht al jaren WASHINGTON (UPI-AP) Presi dent Carter heeft de beslissing over de aanmaak van het neutronenwapen uit-. gesteld. De uiteinde- lijke beslissing over de aanmaak zal af hangen van de hou- j ling van de Russen tijdens het SALT en het MBRF-overleg (overleg tot beper king van kernwa pens). Carters besluit zal medegedeeld worden aan de NAVO-verte- genwoordiging in Brussel. Oud-president Ge rald Ford heeft giste-, ren een beroep op Carter gedaan om door te gaan met de ontwikkeling van het neutronen wapen. In voering uitstellen zou, naar Fords me ning „een ernstige vergissing" zijn. De Amerikaanse mi nister van defensie, Harold Brown heeft voorgesteld om in de komende vijf jaar veel meer geld te gaan besteden aan de civiele verdediging in de VS. Dit om het mogelijk te maken, dat steden sneller kunnen worden ont ruimd als er een kernaanval door de Sovjet-Unie dreigt. Brown wil in 1980 in plaats van 100, 150 miljoen dollar uit trekken voor de ci viele verdediging en dit bedrag tenslotte optrekken tot 200 miljoen dollar. Browns voorstel is vervat in een docu ment dat toegevoegd is aan de plannen van Carter voor de militaire begroting en voor het fiscale jaar 1980 en de vier jaar daar op volgend. VERRASSING Prinses Margriet, gisteren in Almelo verrast met brandweerautoo tjes voor haar vier kinderen reageerde zo enthousiast, dat haar kinderen haar bijna niet meer hebben kunnen overtreffen. De prinses was gisteren op werkbezoek in de provincie Overijssel en legde toen en passant ook de eerste steen voor een nieuw regionaal medisch centrum in Almelo. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Economische Controledienst is op het spoor gekomen van een miljoenenfraude in de bouwwereld. Volgens voorlopige schattingen hebben aannemers in de Rotterdamse bouw door het ontduiken van belasting en sociale verzekeringen de staat opgelicht voor een bedrag van zes miljoen gulden. In samenwerking met de Rotterdamse politie heeft de Economi sche Controledienst in Den Haag vijf verdachten aangehouden in de bouwwereld. Zij voerden de administratie over bouwwer ken ter waarde van in totaal 12 miljoen gulden. Het onderzoek van de ECD heeft zich alleen nog maar uitgestrekt over het eerste half jaar van 1977. Bij de Rotterdamse politie verwacht men dat er nog meer arrestaties zullen volgen en dat de fraude nog veel omvangrijker zal zijn dan nu bekend is. De aannemers traden in contact met zogenaamde lege Bedrijfs- vennootschappen (BVs) die nauwelijks meer functioneerden. Sommige BVs kregen bedragen tot 1500 gulden per week als zij de administratie van de personeelskosten van bepaalde bouw werken op zich wilde nemen. De BVs stelden contracten op en voerden een gefingeerde loonadministratie. Ook kwam het voor dat de BVs bepaalde onderdelen van de loonadministratie aan weer andere BVs uitbesteedden. Daardoor werd het onderzoek van de ECD zeer bemoeilijkt. Twee weken geleden kon de ECD tot de eerste arrestaties overgaan. Zes arrestanten zijn allen directeuren van besloten BVs. LONDEN (Reuter-Upi) - Prinses Margaret, wier ro mance met een jongeman haar zuster koningin Eliza beth in verlegenheid heeft gebracht en de boosheid van linkse politici heeft op gewekt, is niet van plan zich uit het openbare leven terug te trekken en zal haar rol als lid van de Britse koninklijke familie blijven vervullen. Dit heb ben gezaghebbende krin gen in Londen meegedeeld. Paleiskringen zeiden dat de prinses die op het ogen blik griep heeft, haar open bare taken weer op zich zal nemen zodra zij beter is. Linkse parlementsleden waren woedend over de Caribische vakantie van de 47-jarige prinses met de 31- jarige Roddy Llewellyn die popzanger wil worden. Zij vroegen of haar toelage van 55.000 pond sterling (ruim 200.000 gulden) per jaar wel gerechtvaardigd was, en zelfs viel het woord „parasitisme". Volgens welingelichte krin gen is prinses Margaret noch lord Snowdon van plan het op een scheiding aan te laten komen of schoon de wet dit toestaat nadat zij twee jaar uit el kaar zijn. Vrienden zeiden dat zij dat niet wensen om wille van hun kinderen en. dat zij ook vrezen dat een scheiding zou leiden tot on gunstige publiciteit. De Britse premier Callaghan verlaat Buckingham Palace waar hij gisteren met koningin Elisabeth o.m. heeft gesproken over de controverse rond prinses Margaret. Op de gespreksagenda was dit onderwerp ondergebracht bij het punt verhogingen civiele lijst, de toelagen die de schatkist aan de koninklijke familie betaalt voor het vervullen van openbare taken. Commissarissen en directeur: ZOETERWOUDE De com missarissen en directeur Schut van de nv Koninklijke Neder landse Grofsmederij vinden de bezetting van het bedrijf te Zoeterwoude een onverant woorde daad die schadelijk is voor het belang van zowel het bedrijf als van de werknemers. Commissarissen en directeur zeggen dit in een gisteren uit gegeven verklaring. Zij tonen zich verrast door de bezetting, omdat de overheid juist deze week een overbrug gingskrediet van één miljoen gulden aan KNG heeft toege zegd. „Een van de hoofdmotie ven van de bezetting, de uit schakeling van de directeur, is het gevolg van een andere be nadering van directie-verant woordelijkheden en is onderge schikt aan het hoofddoel, het voortbestaan van de onderne ming", aldus commissarissen en directeur. De vakbonden richten met de ze actie volgens hen onnodig belangrijke schade aan en brengen het voortbestaan van KNG in gevaar, omdat het ver trouwen van afnemers en toele veranciers wordt ondermijnd. Dezer dagen is gepubliceerd, dat wordt gezocht naar samen werking met en/of overname door derden. Dit gebeurt in de overtuiging dat alsnog gezonde mogelijkheden aanwezig zijn voor continuïteit en werkgele genheid. Bij alle onderhande lingen werd dit belang steeds vooropgesteld. Een dergelijke bezettingsactie maakt een en ander alleen maar moeilijker, aldus de KNG-topmensen. Er was volgens hen met de vakbonden tot nu toe een dus danig overleg dat deze bezet tingsactie bepaald niet mocht worden verwacht (Zie verder pag. 15) DEE imsterdamse spoorwegrecher-, :heurs beklaagden zich over te reinig controle op hun werk omdat niemand op het idee wam de daders in eigen gelede en te zoeken Scholier (18) overleden bij ongeval Leidschendam Een 18-jarige scholier uit Leidschendam is gistermiddag om het leven ge komen toen hij op de Koningin Juliana weg tegen een stilstaan de vrachtauto botste. Het slachtoffer reed op zijn brom mer over de Koningin Juliana- weg in de richting van de Dam- laan. Doordat de zon recht in zijn gezicht scheen, heeft hij waarschijnlijk de vrachtauto, die aan de linkerzijde van de weg stond te lossen, niet gezien en is tegen de aan de achterzij de van de auto openstaande deuren gereden. De scholier overleed ter plaatse. De politie van Leidschendam verzoekt ge tuigen van dit ongeval zich te melden, telefoon 070-209304. Bromfietser aangereden NIEUWKOOP Een 19-jarige Nieuwkoop se krantenbezorger is gisteren ernstig gewond ge raakt na een botsing met een auto. De jongeman stak met de brommer plotseling de Noord- ense Dorpsweg over en werd toen geschept door een 43-jari ge automobilist uit Ter Aar. De Nieuwkoper liep een hersen schudding en een gebroken been op. Hij is overgebracht naar het Hofpoort-ziekenhuis. Alphenaar verongelukt ALPHEN De 22-jarige Alp- hense journalist Koos van der Kleij is gisteravond bij een ver keersongeluk om het leven ge komen. Hij reed met zijn motor tegen één van de slagbomen van de Alphense brug. De slag boom werd op dat moment neergelaten. Koos van der Kleij werd waarschijnlijk door de laagstaande zon verblind want hij merkte de waarschuwings borden niet op. Met een ambu lance werd hij naar het zieken huis Rijnoord vervoerd. Bij aankomst bleek hij echter al te zijn overleden. Bromfietser verongelukt LEIDSCHENDAM - Een 18-ja rige scholier uit Leidschendam is gistermiddag dodelijk veron gelukt doordat hij met zijn bromfiets op de Koningin Ju li an alaan tegen een stilstaande vrachtauto botste. De vrachtauto stond nabij het kruispunt Bachlaan de lading bij een winkel te lossen. Ver blind door de zon zag de brom fietser te laat de openstaande deur van de vrachtwagen. De jongen schoof tengevolge van de aanrijding onder de vracht wagen. Op weg naar het zie kenhuis overleed hij. VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING. Thans is er in Leiden een uitstekende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Leiden om u van deze grandioze gelegenheid te laten profiteren. Service Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen volledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het VOLLEDIG VERNIEUWDE ASSORTIMENT van Service Tapijten b.v. Nylon tapijt 400 cm. breed 2 kleu ren 24.50 per str. meter. 100% zuiver wol hoogpolig tapijt in de kleur groen, bruin en 159.per str. meter. Gemêleerd 100% wollen moquette 400 cm. breed met jute rug in beige, groen en bruin 199.— per str. meter. Nylon vilttegels 40 x 40 cm. zelfklevend 89 cent in dozen van 50 stuks. Tapijttegels los te leggen 50 x 50 cm. 4.95. Vinyl op vilt 200 cm. breed 9.90 per str- meter. Nylonvilt 200 cm. breed 9.50 per str. me-> ter. Keukenvinyl tegelmotief los te leggen 200 cm. breed' 12.95 per str. meter. Berber tapijt al vanaf 75.— per meter. Verder huiskamertapijten v.a. 34.90, 39.90, 49.90, enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze su blieme verkoop fabriekspartij vindt plaats op: vrijdag 7 aprH van 14.00-18.00 uur en zaterdag 8 april van 10.00-17.00 uur in de RONNIEHAL, gelegen naast de Groen- oprdhal te LEIDEN.", Reserveringen en levering op latere termijn mogelijk, beta ling geschiedt na aflevering, voor leggen kunnen wij zorgen. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat gem. Rosmalen. Tel.: 04192 - 4098 Hoofdshowroom 1800 m2+. Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89. Tel.04120-22006. Registratie „Glimmerveen" in kiesregister verboden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Kiesraad heeft gisteren beslist, dat de Nederlandse Volks Unie (NVU) van de Hagenaar J. Glimmer veen en diens „Lijst Glimmer veen" niet in gemeentelijke kiesregisters mogen worden ingeschreven. De NVU werd onlangs door de rechtbank te Amsterdam ver boden. De Kiesraad wijst erop, dat personen die registratie van de naam „Lijst Glimmer veen" gevraagd hebben in Rot terdam en Amsterdam, dezelf de zijn die representatief zijn voor de verboden NVU, wiens doelstellingen in strijd worden geacht met de openbare orde. De stembureaus van Rotter dam en Amsterdam moeten de reeds ingeschreven naam nu schrappen. Niet geregistreerde partijen gaan naamloos de ver kiezingen in. Geen Krant ontvangen? Bel tussén 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Wassenaar Een 63-jarige in woner van Wassenaar is gister middag dodelijk verongelukt toen hij met zijn fiets geschept werd door een auto op de Storm van 's-Gravesandeweg. Het slachtoffer wilde op de kruising Jagerslaan Noord de Storm oversteken. Hierbij lette hij vermoedelijk niet op het aankomende verkeer en botste met een 48-jarige automobilist uit Wassenaar. De fietser over leed ter plaatse. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1