jandbouw school )nderzoekt urine 3000 Amerikanen £etdóe6oma/nt Wantoestanden binnen Groninger politie-korps In vijf jaar 800 O. R. -leden ontslagen' „Stemadvies werd door velen in kerk misverstaan" Nederlandse onsumptie- irijzen valt logal mee 0/flüüry Tabakfabrikant klaagt anti-rook stichting aan SCHRIJVERS VAN „DE PVDA IS NIET HEILIG": Personeel schuwt op Shell kritiek niet Binnenland LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 APRIL 1978 PAGINA 9 IGENINGEN Urinemonsters van leduizend Amerikaanse boeren en familieleden zullen binnenkort n de Landbouwhogeschool in Wage- ;en op vergiftiging worden onder- it. Dat is een uitvloeisel van ver tillende deskundige bemoeienissen, de vakgroep toxicologie (leer der 'giften) van de Landbouwhoge- iooI reeds heeft gehad met een mi- aramp in de Amerikaanse staat chigan. vergiftiging die in 1973 is begonnen. Bij vergis sing kwamen toen zeer giftige stoffen, bedoeld om onder andere textiel minder brandbaar te maken, per ongeluk in veevoer terecht. Via consumptie van melk en vlees kwamen de gifti ge stoffen ook bij de mensen, wat bij velen merkwaardige verschijnselen opriep. Bij het grootscheepse bevolkingsonderzoek is nu ook de Landbouwhogeschool in Wageningen ingeschakeld, omdat de Wageningse toxicoloog dr. J. J. Strik al in een vroeger stadium werd betrokken bij deze milieuramp en omdat de vakgroep toxicologie onder meer is gespeciali seerd in onderzoek naar zeer lage concentraties van stoffen, die door de lever in de urine worden afgescheiden, zo meldt de Landbouwho geschool. APPORT AAN TWEEDE KAMER: ;ST In de afgelopen vijf jaar zijn bijna tbonderd werknemers, die lid waren van ondernemingsraad, ontslagen. Slechts in gevallen wees de kantonrechter, die vol- de wet op de ondernemingsraden (W.O.R.) verzoek van de werkgever tot ontslag moet ordelen, de ontslagaanvrage van de hand. 'staat in een rapport, dat het informatiecen- fn ondernemingsraden (I.C.O.R.) in Zeist van- Jfgen heeft aangeboden aan de leden van de teede Kamer Het I.C.O.R. ontleent de cijfers een uitgebreid onderzoek dat het heeft [esteld. Het verbindt er de conclusie aan dat rbetering van de wettelijke regelingen inzake ue ontslagbescherming van ondernemingsraad sleden noodzakelijk is. Ondernemingsraadsleden hebben volgens de W.O.R. ontslagbescherming, maar volgens het informatiecentrum heeft dit nog niets te maken met een werkelijke ontslagbeveiliging. Werkge vers die lastige O.R.-leden kwijt willen, stappen met hun ontslagaanvrage naar de kantonrechter en verklaren dat het ontslag niets te maken heeft met het werk van de werknemer in de ondernemingsraad, zo stelt men. „Broodroof is het wapen, dat in het bedrijfsleven tegen de vrijheid van meningsuiting in stelling wordt gebracht", aldus het rapport aan de Tweede winnaar van de persfoto-prijs van 1977 Leslie Hammond (links) kreeg gisteren uit handen van Prins rihard m het Rijksmuseum Vincent van Gogh zijn prijs aangeboden Hammond won de prijs van Stichting World Press Photo met zi|n toto Traangasterreur. gemaakt in Zuid-Afrika tijdens een nönstratie die met traangas uiteen werd gedreven IN HAAG (ANP) stijging van de con- mentenprijzen is de gelopen twee jaar in ederland minder ge est dan in alle andere üG-landen met uitzon- ring van West-Duits- nd. Dit blijkt uit een verzicht van het bu- au voor de statistiek in de Europese Ge- eenschap. men het prijsindexcijfer de gezinsconsumptie in 75 op 100 stelt, bedroeg dit februari van dit jaar in Ne- rland 118,2, tegen 128,2 voor gehele gemeenschap. De igste prijsstijging deed zich or in West-Duitsland, waar indexcijfer 110,8 bedroeg, sterkste stijgingen werden ïgistreerd in Italië (148,6), __jelknd (141,4) en Ierland 19.8). herland was het enige van negen EEG-landen waar in tuari van dit jaar een daling de prijzen werd geregi- trd, namelijk met 0,8 pro- it. In februari stegen de prij- weer met 0,4 procent. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Van der Doef en Hartmeijer (beiden PvdA) heb ben gisteren in schriftelijke vragen aan minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat, be zwaar aangetekend tegen de gemakkelijke wijze, waarop Egyptische rijbewijzen tegen Nederlandse kunnen worden omgewisseld. Gevraagd is om een regeling, waarbij bepaald wordt dat bij overschrijving alsnog een rij examen wordt afgelegd. Volgens de kamerleden kan binnen enkele dagen een Egyp tisch rijbewijs worden verkre- Bezwaar tegen omwisseling rijbewijzen gen. Zij menen, dat een bezitter van een dergelijk bewijs onvol doende rijvaardigheid heeft om in het bezit te komen van een Nederlands rijbewijs. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii wereldbekend aroma KONINKLIJKE FAMILIE Illustrator Jan Kruis, bekend van zijn strip „Jan, Jans en de kinderen" heeft ter gelegenheid van het veertigjarig huwelijk van het Koninklijk Paar een schilderij van 3.25 meter bij 4 80 vervaardigd. Daar staat de hele koninklijke familie op uitgebeeld zoals die bijeen was in april 1976 Het omvangrijke werk zal de komende dagen te zien zijn op de Amsterdamse Huishoudbeurs. Links op de foto de schilder bij het plaatsen van het doek. Celstraf voor Amsterdamse hoofdagent Amsterdam ANP Het ge rechtshof in Amsterdam heeft van morgen een 26-jarige hoofdagent uit de hoofdstad veroordeeld tot drie weken on voorwaardelijk. De rechtbank had hem in eerste aanleg de zelfde straf opgelegd. De man heeft zich schuldig ge maakt aan wat hij zelf betiteld heeft als 'een uit de hand gelo pen spelletje hoertje pesten'. Hij was in hoger beroep ge gaan in de hoop op een voor waardelijke straf. Een onvoor waardelijke veroordeling bete kent onherroepelijk ontslag uit het politiekorps. GRONINGEN (ANP) - Het ta- bakbedrijf Nie- meyer in Gronin gen heeft bij de commissie van toezicht van het Genootschap voor Public Re lations een klacht ingediend tegen de stich ting Volksge zondheid en Ro ken en haar di recteur A. H. Ponfoort in ver band met bepaal de anti-rookuit- latingen. Het Groningse be drijf heeft zich er aan gestoten dat Ponfoort na mens de stich- ting „zonder na dere argumenta tie" tegenover de pers stelde dat rokers van teer- en nicotine-arme sigaretten meer schadelijke stof fen naar binnen krijgen, omdat zij steeds meer gaan roken. Niemeyer vindt dat op basis van onder zoek is bewezen dat deze uitspraak on juist en misleidend is. Het bedrijf noemt de stelling- name van de stich ting een „ergerlijke vorm van demago gie", „die ten koste gaat van de zorg vuldig opgebouwde reputatie van der den". Hete hangijzers in Europese Raad Morgen en overmorgen komt in Kopenhagen de Euro pese Raad weer bijeen. Vroeger werden dit soort bijeen komsten van regeringsleiders van de negen EEG-landen Topconferenties genoemd. De Europese Raad streeft er naar meer te zijn dan een bijeenkomst, die wel eens als het bekende „praatje bij de haard" is betiteld. Dat betekent, dat er werkelijke beslissingen genomen kunnen worden Of dat ook dit weekeinde in Kopenhagen gaat gebeuren, moet worden afgewacht. Er liggen enkele hete hangijzers op de Europese regeringschefs te wachten. Het meest belangrijke is ongetwijfeld de algemene economische situatie, in samenhang met de problemen rond de dollar en de verhouding tot Japan. Om slechts één concreet voorbeeld te noemen: de scheepsbouw maakt niet alleen in Nederland zeer moeilijke tijden door, ook andere EEG-landen hebben grote bedragen tot steun aan hun nationale scheepsbouwindustrie moeten uittrekken. Bij herhaling is betoogd, dat de problemen rond werk loosheid en inflatie niet meer nationaal kunnen worden opgelost Het is dan ook te hopen, dat tenminste nu e®i duidelijke aanzet zal worden gegeven voor een mei^r geïntegreerde aanpak. Dat deze Europese Raad bijeen komt terwijl de voorbereidingen reeds worden getroffen voor een nieuwe, de vierde, economische wereldtop in juni_ te houden, moet voldoende reden zijn een gemeenschap pelijk Europees beleid voor te bereiden. Voor die econo mische top immers wordt niet de Europese Gemeenschap uitgenodigd, maar wel nemen de vier grote EEG-landen aan die conferentie deel met de VS, Japan en Canada. Tenminste dient dan ook te worden afgesproken, dat de EEG via de voorzitter van de Europese Commissie aan die wereldtop ?al deelnemen. EeN derde probleem is dat van de directe verkiezingen voor het Europees Parlement, het is daarbij minder belangrijk of de datum voor die verkiezingen m mei dan wel in juni 1979 zal komen te liggen. Hoofdzaak is thans, dat de definitieve datum in de komende twee dagen op de Europese Raad wordt vastgesteld. Dat acht landen hiertoe bereid zijn moet voldoende worden geacht ook het negende. Frankrijk, over de streep te trekken Tenslot-^ te zijn de Franse verkiezingen nu achter de rug (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vier dagen vóór de Twee de Kamerverkiezingen van 25 mei 1977 stond in een aantal kranten een adverten tie onder de kop „De PvdA is niet heilig", waarin tweehonderd vooraanstaande ver tegenwoordigers van het christelijk „volksdeel" hun medegelovigen opriepen om op de PvdA te gaan stemmen. Op die advertenties kwam een storm van reacties, met name aan het adres van enkele bekende ondertekenaars als dr. Al- bert H. van den Heuvel, secretaris-gene raal van de Nederlandse Hervormde Kerk, en omroeppastor Jan ter Laak. Sa!men met twee andere ondertekenaars christen-so cialisten, dr. J. J. Buskes en dr. H. M. de Lange, besloten zij op de aan hen gerichte verwijten in boekvorm te reageren. Dat boek. dat eveneens de titel kreeg „De PvdA is niet heilig", verscheen vandaag onder redactie van dr. E. van den Brink bij de uitgeverij In den Toren in Baarn Het eerste exemplaar werd vanmorgen gepresenteerd aan de PvdA-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer drs. J. M. den Uyl. Drie van de ondertekenaars ontvingen vo rig jaar naar aanleiding van de advertentie samen een duizendtal brieven. Volgens vakmensen schrijft maar één van de hon derd mensen die zich kwaad maken een brief; één brief „staat" dus voor honderd boze mensen. De advertentie raakte dus in ernstige mate minstens honderdduizend mensen. Daarmee nam de opwinding dus het formaat aan van een forse kerkelijke rel. al is die niet zo opgevallen. Van den Brink, Buskes, Van den Heuvel, Ter Laak en De Lange schreven hun boek niet om zich te verdedigen of om de martelaar uit te hangen, wel om de veront waardiging van honderdduizend mensen niet onverwerkt te laten liggen. Niemand had gedacht dat de advertentie zo'n gevoe lige zenuw zou raken. Met het boekje hopen de schrijvers een verhelderende discussie in kerkelijke en politieke kringen voort te zetten, zowel in de kerken („omdat daar de verbazende verbittering blijkt te leven tegen kerkleden die bij de PvdA horen"), in het CDA („omdat het zijn aanhangers blijken te zijn die het niet kunnen verkroppen dat chris tenen zich voor de PvdA uitspreken") en de PvdA („omdat daar de aanwezigheid van christenen wat al te vanzelfsprekend wordt geacht en te gemakkelijk de door braak in de voltooid verleden tijd wordt bijgezet"). Buskes herinnert in zijn bijdrage aan de tijd van doorbraak en antithese, de oude tegenstelling van vóór de Tweede Werel doorlog toen de PvdA werd opgericht. Gezien de aard van de reacties op genoem de advertentie blijkt die oude geschiedenis nog springlevend te zijn, omdat veel brief schrijvers de ondertekenaars verraad aan het christelijk volksdeel verwijten. Het de bat over de doorbraak blijkt nog niet afgesloten te zijn: het heeft kennelijk bij veel christenen een felle socialistenhaat achtergelaten. Van den Heuvel, die zeer veel afwijzende reacties ontving, waarin het hem mede kwalijk werd genomen als vooraanstaand man in de hervormde kerk een stemadvies te geven, geeft in zijn bijdrage een uitvoeT rige verantwoording. Uitvoerig gaat hij in op zijn motivering om aan te raden PvdA te stemmen, waarbij hij mede zijn langdu rige buitenlandse ervaringen beschrijft. Van den Heuvel constateert dat een „poli tiek pastoraat" ontbreekt. „Een poging tot kerkelijke neutraliteit doodt de discussie; dan klinkt een argument als bevel, dan wordt een advies als dwang misverstaan". Ter Laak benadert de problematiek vanuit de katholieke hoek. Hij constateert dat er voor veel briefschrijvers een rechte lijn loopt van de kerk naar het CDA en dat er een barrière ligt voor de socialisten, „die goddeloos zijn, „in" voor abortus en uit op macht". Andere katholieke christeneri blij ken in hun brieven ruimhartig genoeg om te verdragen dat een medegelovige of ook een pastor politiek ergens anders gaat staan, „maar zij verwijten dat het pasto raal onverantwoord is dat ook publiek te laten blijken" „Het kerkvolk wordt in verwarring gebracht als de publieke aan dacht erop valt, dat zij in de kerk bij elkaar horen, maar in de politiek niet. Een ambtsdrager moet volgens velen daarom zijn gezicht in de kerk laten zien en daar buiten niet opvallen" De Lange maakt een aantal kritische op merkingen over de PvdA, met name als daarin, zoals in het recente verleden, al te sterk wordt gepolariseerd, „maar in brede lagen in onze partij treft mij het verlangen .laar een nieuwe samenleving en daarin herken ik een van de meest wezenlijke grondmotieven die mij worden aangereikt vanuit het Evangelie. De hartstocht voor de gewone man en de gewone vrouw, het vreesloos aan de orde stellen van funda mentele vraagstukken zonder in de val te lopen van revolutionair en versleten jar gon, zie ik bij tal van politici in de PvdA. Het verbaast mij niet dat velen die hun hart verpand hebben aan de oecumenische bewegmg, evenzeer hun plaats in deze partij vinden", aldus De Lange. Evert Mathies Verdachte moordzaak Kroonbergs vrijgelaten Utrecht (ANP) De 45-jarige J. B. uit Lochem die ervan werd verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord afge lopen vrijdag op Judith Kroon bergs uit Utrecht is gisteren door de politie vrijgelaten. Bij het gerechtelijke laborato rium zijn geen bloedsporen ge vonden op de kleding van de man. De persoon die Judith Kroonbergs om het leven heeft gebracht moet echter onvermij delijk bloedsporen op zijn kle ding hebben. Zoals gemeld zijn er op het lichaam van me vrouw Kroonbergs verwondin gen aangetroffen. B. stond aanvankelijk onder verdenking omdat hij enkele uren voor de moord een stapel tijdschriften bij de vrouw afle verde, waardoor hij met de vrouw ongeveer een half uur in haar woning doorbracht. De politie is nog steeds op zoek naar de man die afgelopen vrij dag met zijn hond in de hal van de flat van Judith Kroon bergs is gesignaleerd. Expressievak in eindexamen MAVO en HAVO DEN HAAG Met ingang van het komende schooljaar kun nen alle dagscholen voor MA VO en HAVO de leerlingen de keuze aanbieden van een ex pressievak in het eindexamen pakket op voorwaarde dat de staatssecretaris er zijn toe stemming voor geeft Dit heeft staatssecretaris De Jong van Onderwijs en Weten schappen meegedeeld. Sedert 1971 zijn hiermee proeven ge nomen op dagscholen voor MAVO en HAVO. De nu nog lopende experimen ten met de vakken muziek, te kenen, handenarbeid en textie le werkvormen eindigen voor het MAVO dit jaar en voor de HAVO op 1 augustus 1979. HAVO-eindexamenkandidaten die naar het VWO willen moe ten er echter wel rekening mee houden dat op het atheneum geen expressievak in het eind examenpakket zit. Dit geldt ook voor de avondscholen voor MAVO en HAVO. PPR-Kamerlid denkt aan vestiging Vredestein inTiel panementaire redac- Van tie) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Jansen (PPR) heeft de ministers Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en Van Aardenne (Economische Za ken) schriftelijk gevraagd om een overzicht van de voor- en nadelen van vestigingsplaat sen voor Vredestein in de re gio Arnhem. CONCLUSIE INTERN RAPPORT: GRONINGEN (ANP) De leiding van het Groninger politie-korps intimideert de lagere functionarissen, de officieren ma ken zich schuldig aan onderlinge vriend jespolitiek en de staffunctionarissen mati gen zich privileges aan die door de rest van het politie-personeel als onterecht worden ervaren. Dit staat in een door een werkgroep uit het politie-korps opgesteld rapport dat al eerder was uitgelekt maar gisteren offi cieel is vrijgegeven. De nota heeft onder de politie-functionarissen grote onrust te weeg gebracht. Tijdens een gisteren aan het rapport gewijde vergadering van de Groninger gemeenteraadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken relativeer de burgemeester H. Buiter de waarde van de nota. Hij ontkende de grieven van het politie-personeel niet maar zei het normaal te achten voor een groot bedrijf als het Groninger korps is, dat er onvrede bestaat. De meeste raadscommissie-leden hechtten gisteravond wel veel waarde aan de naar buiten gekomen kritiek. Welke consequen ties de nota zal hebben is nog niet duide lijk. Mogelijk zal een extern organisatie bureau worden ingeschakeld. ;Van een onzer verslaggevers) tiek leveren op het bedrijf. Zij blijken dan soms minder goed geïnformeerd te zijn dan ze zouden willen om eventuele onjuiste beweringen te kunnen weerleggen. Soms zijn zij het met de kritiek eens. ROTTERDAM Het werken bij een multinationale onder neming valt niet altijd mee. Dit blijkt uit een enquête on der de in Nederland werkende personeelsleden van Shell. Vijftig procent van de werkne mers raakt wel eens in een situatie waarin familie, vrien den of kennissen ernstige kri- Uit het onderzoek, in opdracht van Shell uitgevoerd door de Nederlandse Stichting voor Statistiek blijkt dat ruim 60 procent van de 1750 onder vraagden zich redelijk tot goed geïnformeerd vond over het be drijf, met name via de perso neelsbladen. Negen procent vond dat er wel het een en ander schortte aan die infor matie. Algemeen positief was hoe het personeel over het ei gen bedrijf denkt: groot, dyna misch, goed georganiseerd en daardoor machtig, veelzijdig en Toch spaarde men zijn kritiek ook niet. Ondanks zijn milieu- bewustheid maakt Shell vol gens ruim veertig procent van de ondervraagden zich schul dig aan milieuvervuiling. Der tig procent noemt Shell hard. maar het maakt geen misbruik van zijn macht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9