Qoma/nt Meer boetes contant betalen Sanering zware metaal niet zonder overleg Overheid steunt Grofsmederij KIND GEDOOD ONDER LADING HUISVUIL Voorlopig voor ambtenaar geen stakingsrecht Belgische Boeing mist 'ziekenhuis, supermarkt maar net Politie met tarieflijst op pad WUD-MONDS BIERFLESJE Voorlopig geen harde akties Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 5 april 1978, 68e jaargang no. 21009 Tristan „Tristan", film naar het gelijk namige boek van Thomas Mann op Ned. I om 19.30 uur. Om 22.10 uur Elvis in concert. Ned. II om 19.25 uur Russell- tribunaal, om 20.40 uur Tol .ansse en om 21.01 uur speel film There was a crooked man" Noordelijke wind Droog weer met vooral in het noorden zonnige perioden. Ma tige tot krachtige noordoostelij ke wind. Maximum temp. om streeks 7 graden in het wad dengebied tot 10 graden elders. Morgen zon: 7.05 - 20.22. Maan: 6.37 - 19.11. Scheveningen hoog water: 3.11, 15.33. Laag water: 11.08, 23.34. i Van top tot teen besmeurd 11 door de olie werken vrij willigers op de stranden van Bretagne om de dikke oliebrij na de ramp van de Amoco Cadiz weg te wer ken Men hoopt voor het toeristenseizoen op gang komt resultaten te hebben bereikt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Met ingang van 1 mei a.s. zal het betalingssysteem voor be keuringen in verband met verkeers overtredingen aanzienlijk vereenvou digd worden. Vanaf die datum wordt het mogelijk om een groot aantal opgelegde boetes direct of binnen 24 uur met de politie af te rekenen. Tot nu toe was dat alleen het geval bij parkeerovertredingen en bij het be trapt worden op kleine mankementen aan fiets, brommer of auto, zoals bij voorbeeld een defect achterlicht. Een grote reeks van andere overtre dingen (te hard rijden, het niet dragen van een bromfietshelm, het rijden over een doorgetrokken streep etc.) wordt nu nog door de politie geregistreerd, waarna de verkeerszondaar een ac ceptgirokaart krijgt toegestuurd. Dit. levert de politie een enorme admini stratieve rompslomp op, die nog wordt verergerd als mensen lange tijd verzui men te betalen. Deze chaos probeert men nu in te dammen. De politiekorpsen in ons land hebben van het ministerie een „tarieflijst" toe gezonden gekregen, waarop vaste boe tebedragen staan voor een groot aan tal overtredingen. Zonder terecht te komen in de politieadministratie kun nen verkeersovertreders bij aanhou ding de hen opgelegde boetes direct of binnen 24 uur betalen, hetzij met con tant geld, hetzij met girobetaalkaarten. Om enkele voorbeelden uit de tarie flijst van de politie te noemen: een gladde band komt op 40, het niet dragen van veiligheidsgordels op 60, het minder dan 15 km. te hard rijden kost 25, het tussen 15 en 20 km. te hard rijden kost ƒ40 en als men nog harder rijdt dan 20 km. boven de toegestane snelheid kan het boetebe drag oplopen tot 60 of 70. Tenslotte staat in de richtlijnen vgn de politie dat er geen buitenlands geld mag worden aangenomen en dat de agenten niet verplicht zijn om wissel geld bij zich te hebben. Ooievaar in Voorschoten VOORSCHOTEN/WASSE NAAR De bewoners van kasteel Duivenvoorde verke ren momenteel in spanning of een levensgrote ooievaar zich g^at vestigen tussen de veertig jaar oude reigerskolonie op hun terrein. Sinds enkele da gen lijkt het erop dat de vogel op een uiterst serieuze wijze op zoek is naar een conforta- bel nest. Het dier stoort zich daarbij op geen enkele wijze aan de vele tientallen reigers, die er sinds jaar en dag in de- toppen van bomen bivakkeren Niet alle nesten zijn bezet, zo dat het er naar uitziet dat de ooievaar zonder problemen een eventuele keus kan maken. Het is echter totaal niet zeker of het dier in de Voorschoten- se dreven iets „prils" wil gaan opbouwen. Volgens de direc teur van dierenpark Wasse naar maakt het dier ook aan stalten om in de dierentuin een nest te bouwen. „Boven dien slaapt hij bijna iedere nacht boven op het apenhuis". DEN HAAG (ANP) Er komt binnenkort een bierflesje met een wijde halsopening op de markt, dat moet appelleren aan de smaak van „de jonge consument". Het nieuwe flesje kan in een handomdraai worden geopend en dan meteen als drinkglas worden gebruikt, aldus de Ver- eenigde Nederlands glasfabrie ken. Het wijdmondse flesje ver scheen al in 1970 op de Ameri kaanse markt: later volgden Europese landen en nu gaat een glasfabriek in Schiedam een eigen versie maken. Heerlen (ANP) De zesjarige Eddy Frissen uit Heerlen is gisteren rond vijf uur dicht bij huis onder een enorme hoeveelheid huisvuil bedol ven en op slag gedood. Het kind speelde samen met een neefje in een niet omheinde voormalige zilverzandgroeve op een diepte van rond 25 meter. De spelende kinderen werden verrast door een vrachtwagen die vanaf de rand van de groeve een lading huisvuil loste. Eddy Frissen werd hieronder bedolven. Zijn neefje kon nog tijdig aan de lading ontkomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Omwonenden hebben er zich al vaker over beklaagd dat de voormalige groeve niet is afge rasterd en vrij toegankelijk is voor kmderen. Sinatra in Israël De Amerikaanse zanger Frank Sina tra draagt een Is raëlisch hoedje bij' zijn aankomst in Tel Aviv. Sinatra is in Israël om een naar hem ge noemd internatio naal studentencen trum van de he breeuwse universi teit van Jeruzalem te openen. ZOETERWOUDE Het boekjaar 1977 is voor de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, zoals al werd verwacht, een diep tepunt in haar 140-jarig bestaan geworden. De omzet daalde van 18,1 min tot 12,5 min. Er werd een verlies geboekt van 4,1 min, dat door vrijgevallen belastinglatentie persaldo tot 2,1 min werd teruggebracht. In 1976 werd 0,2 min verloren. Voor het laatst werd over 1969dividend uitgekeerd. Bij het ministerie van Economische Zaken is in het najaar van 1977 steun gevraagd voor de al verwachte liquiditeitsmoeilijkhe- den. Een dezer dagen is steun toegezegd in de vorm van een, overbruggingskrediet, zodat op korte termijn voortzetting van het; bedrijf is gewaarborgd. Op langere termijn is het onontkoom baar, dat Grofsmederij een samenwerkingsverband en - of overneming aangaat met derden, willen continuiteit en werkgele genheid behouden blijven. Het bestuur ziet dit als een taak van eerste urgentie, mede gezien de teleurstellende verkoopresultaten in het eerste kwartaal 1978. CARRILLON STOORDE TV (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Het carrillon, dat het personeel van D AF - truck vorige week ter gelegen heid van het 50-jang bestaan aan het bedrijf schonk, blijkt niet zo'n succes te zijn: het stoort in wijde omgeving de televisies. Elk kwartier speelde het carril lon een wijsje. Gelijktijdig ve- scheen er dan op de televisies in de omgeving een aantal zwarte balken. Bovendien kwa men er klachten van omwonen den, dat men niet ieder kwar tier naar hetzelfde melodietje wilde luisteren. Het carrillon zal pas weer in gebruik worden genomen zo dra men achter de tv-storing is. Bovendien zal het klokkesspel in de avonduren het zwijgen worden opgelegd. MEERDERHEID KAMER STEUNT REGERING (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer (CDA, VVD en de kleinere rechtse partijen) is het eens met het standpunt van de re gering, dat niet zonder meer het stakingsrecht moet worden toegekend aan ambtenaren. Men is met de regering van mening, dat er eerst een aparte regeling moet worden ontwor pen betreffende de rechten en plichten bij eventuele staking van ambtenaren, werkzaam in „vitale diensten", zoals politie, brandweer, spoorwegen, ge zondheidsdiensten en het le ger. Pas daarna zullen ambte naren in het algemeen het recht op staking krijgen. Het stakingsrecht voor ambte naren kwam gisteren in de Tweede Kamer aan de orde bij de behandeling van het rege ringsvoorstel om het Europees Sociaal Handvest te aanvaar den en te ondertekenen. Dit Handvest, dat in 1962 door een groot aantal Europese landen werd opgesteld en al door vrij wel alle betrokkenen is be krachtigd, houdt een groot aan tal regels in betreffende de ar beidsverhoudingen tussen werkgevers en werknemers al smede een aantal rechten van werknemers, waaronder het stakingsrecht. Het kabinet-Van Agt (evenals trouwens de voorgaande kabi netten) wil wat dit laatste be treft een uitzondering maken voor ambtenaren. PvdA, D'66, PPR en PSP dien den gisteren een voorstel in, om het Europees Sociaal Hand vest goed te keuren met inbe grip van het stakingsrecht voor ambtenaren. Gezien de opstel ling van CDA, WD, SGP en GPV is het echter uitgesloten, dat dit voorstel morgen bij de stemming een meerderheid zal halen. Op korte afstand van een supermarkt in Charleroi I Boeing naast de autoweg naar Parijs. i de rokende resten van de Belgische Het Spaanse toestel na de buiklanding op de luchthaven van Keulen. CHARLEROI/KEULEN (Belga/AP) - Een tweemotorige Boeing 737 van de Belgi sche maatschappij Sabena is gisteravond bij Charleroi neergestort. Het toestel mis te de startbaan van de luchthaven Gosse- lis en schoot over een autoweg, om terecht te komen op een stuk grond tussen twee wegen en een brug, op honderd meter afstand van een supermarkt en op 800 meter van een ziekenhuis. Beide inzitten den van het toestel, een instructeur en een leerling, zijn ongedeerd gebleven. Het toestel had bij de instructievlucht de landingsbaan moeten raken en meteen weer moeten opstijgen om de boordinstru- menten te controleren. Het toestel miste echter de landingsbaan, reed met de wie len aan de grond dwars over de weg Charleroi-Brussel, waar lantarenpalen uit de grond werden gerukt en meegesleurd, en waar toevallig op dat moment geen auto passeerde. Het toestel kwam tot stilstand op braakliggend terrein, waar het bleef hangen boven de weg Charleroi-Parijs. Het vloog in brand. Het toestel had 60.000 liter kerosine aan boord Bij Keulen moest een Spaans toestel met 135 vakantiegangers op weg naar huis een noodlanding maken, terwijl de wielen nog ingetrokken waren. De viermotorige Con- vair van de chartermaatschappij Spantax landde zonder te breken of open te scheu ren, en de passagiers konden de machine verlaten via glijbanen. In een van de moto ren ontstond brand, maar een toevallig in de buurt zijnde brandweerauto kon het vuur blussen. De gezagvoerder had de autoriteiten van de luchthaven niet inge licht over zijn plan een noodlanding uit te voeren. Het toestel kwam uit Majorca. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overleg tussen regering, werkgevers en werknemers over de grote pro blemen in de zware metaal wordt voortgezet. Hangende dit overleg sullen de vakbonden geen harde akties ondernemen. Wel hebben zij de werkgevers gisteren om heropening van de cao-onderhandelingen gevraagd, mede in ver band met een arbeidsplaatsenovereenkomst. Zij vinden deze overeenkomst thans des te dringen der om zoveel mogelijk werkgelegenheid in de scheepsbouw en bij VMF te kunnen behouden. Uit het overleg gistermorgen is voldoende moed geput om met de besprekingen voort te gaan. De industriebonden hebben de indruk, dat de regering geen dwingende eisen voor de sanering van de scheepsbouw en andere zware metaalbe drijven wil opleggen, maar alle kansen openlaat om met alternatieve saneringsplannen te komen. Alleen het financieel kader van 900 miljoen gulden steun staat thans nog vast. Bij het overleg gisteren tussen de regering en het bedrijfsleven is afgesproken, dat de eerste vier maanden geen ontslagen zullen vallen. Ver liesgevende orders voor de scheepsbouw worden door de regering gesubsidieerd. Na 1 mei gaan de werkgevers een aktief beleid voeren om door overplaatsingen e.d. zoveel mogelijk ontslagen te voorkomen. Voor de scheepsbouw komt direkt tien miljoen gulden en voor VNF zeven miljoen gulden be schikbaar om na de eerste vier maanden de bedrijven te helpen bij het voorkomen van gedwongen ontslagen. Het is verder de bedoeling, dat steun verleend wordt voor vervroegd met pensioen gaan van oudere werknemers. Minister Albeda wil hier voor een leeftijdsgrens van 57,5 jaar stellen. Ook zullen plannen voor arbeidstijdverkorting bestu deerd worden. Uitgangspunt bij het voortgezet overleg blijft een reorganisatie van de zware metaalindustrie via fusies en via sluiting van onrendabele onder delen van de bedrijven „op een zo sociaal mogelijk verantwoorde wijze". Intussen heeft dr. A. Batenburg, voorzitter van de Raad van Bestuur van dè Algemene Bank Nederland (ABN) gisteren een dringend beroep op de regering gedaan om juist de gezonde bedrijven in staat te stellen de werkgelegenheid te behouden. De steunverlening moet volgens hem veel zorgvuldiger gebeuren. Hij meent dat er al veel te lang gewacht is met het afstoten van de onrendabele onderdelen in de zware metaal en de scheepsbouw. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebrachL Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m i v als nteuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1