Kom in de kasmaar doe't wel per fiets GROENTE FRfNT BL/ EMEIM B#LLEI\I dag open voor publiek Tuinders zetten hun bedrijven Waar welkom? WESTLAND (ZUID): TOMATENPRIJS NA PASEN DALENDE PRIJSVORMING NIET BEVREDIGEND OP 8 APRIL OVERAL IN HET LAND LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 3 APRIL 1978 PAGINA 9 wat langer wordt geexpen- menteerd met „harde" spina- zie-rassen die meer in de open lucht kunnen worden geteelt en met sla-soorten die wat hoger op de steel staan zodat de krop gemakkelijker los kan worden gesneden, liefst machinaal. Er heeft zich in de afgelopen jaren een revolutionaire tech nische ontwikkeling in de gla zen werkplaatsen van de tuin ders voltrokken en het eind daarvan is nog lang niet in omzetten van de grond, plan ten en potklaar maken, wordt door de tuinders die door gaans eenmansbedrijven run nen, uitbesteed. Aan een soort loonwerkbedrijven die met groepjes van drie, vier tot tien man tegen een vast bedrag per „Rijnlandse" roe, een ou de oppervlaktemaat die goed is voor rond veertien vierkan te meter. Hoewel op een wat ander vlak liggend kan in dat kader toch ook wel de bedrijfsverzor- In de volgende tuinbouwgebie den zijn bezoekers op 8 april welkom van 's morgens tien uur tot vijf uur in de namid dag (bij de genoemde adressen beginnen routes door de kas sen e.d.): 1. Tuinbouwgebied Roelofa- rendsveen, Sotaweg, Roelofa- rendsveen. (Informatie: G. l'Amie, tel. 01713-3304). Berkel en Rodenrijs (inf: W. van Eindhoven, tel. 01892- 3074). 3. Tuinbouwgebied Zuid-Oost Drente, in Erica en Klazina- ■veen. De opengestelde bedrij ven worden dan.v. borden aangegeven, (inf: P. Matena, tel. 05915-1337). 4. Tuinbouwgebied Limburg, Landweerweg, Venlo (inf: W. Driessen, tel. 077-12171). 5. Tuinbouwgebied Westland, Veiling Westland Zuid, Kon. Julianaweg, *s Gravenzande 6. Tuinbouwgebied Sion bij Rijswijk (Z.H.). Dit gebied wordt dan.v. borden aangege ven (inf: D. van de Vaart, tel. 015-140440). 7. Tuinbouwgebied Gronin gen: Groenteveiling, Peizer- weg, Groningen en Bloemen veiling, Burg. Legroweg, Eelde (inf: Dhr. Koeleman, tel. 05907- 3131). 8. Tuinbouwgebied Friesland, Jan Politiekstraat 10, Ooster- bierum.(inf: J. v.d. Veen 05100- 33441). 9. Tuinbouwgebied Vleuten bij Utrecht, Bloemenveiling, Ut- rechtseweg 109c, Vleuten (inf: P. Koning, tel. 03407-2925). 10. Tuinbouwgebied Voorne- Putten, Rockanje, vanaf gara ge L. Mol, Molendijk 11. Roc kanje. (inf: W. Rietschoten, tel. 01810-2566). U. Tuinbouwgebied Rijns- burg, start Bloemenveiling, Oegstgeesterweg 174. Rijns- burg (inf: Hemmes, tel. 01718- 29221). De vetgedrukte adressen zijn voor onze lezers gemakkelijk te bereiken. G-- HONSELERSDIJK De Ne derlandse tuinder klopt bij ons aan. De man die onze groenten teelt en onze bloe men kweekt vraagt eens ex tra onze aandacht. Dat wil hij doen onder het motto „Kom in de kas". Een uitnodiging voor de consument om ge woon eens een keer te komen kijken in de keuken van zijn bedrijf. Dat kan op zaterdag 8 april. In eerste instantie natuurlijk in het Westland, het gebied tussen Den Haag, Rotterdam en Hoek van Hol land, in de grootste „glazen stad" van West-Europa, maar ook in andere gebieden met sterke concentraties van tuin bouwbedrijven, tien in totaal. Dat laatste is een uniek ge beuren want hoewel al eerder verschillende tuinders hun kassen voor het publiek open den, gebeurt dit nu voor het eerst landelijk op een datum in tuibouwstreken als Aals meer, Bleiswijk Vleuten-De Meern in Utrecht, Sion bij Rijswijk, 's-Gravenzande in het Westland, „Erica" in zuid oost Drenthe en voorts nogal gedecentraliseerde bedrijven in Friesland, Groningen en op Voorne-Putten (zie adres sen elders op deze pagina). Dat alles op initiatief van de Vereniging van Nederlandse Tuinbouw Studiegroepen en in samenwerking met de Ver eniging van Bloemenveilingen en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Ne derland. „We rekenen op zo'n acht tot tienduizend bezoekers per ge bied" zegt de enthousiaste 25- jarige secretaris van de sectie bloemen van de N.T.S., de heer J. Kester. Die heeft'niet alleen zijn eigen staf mede werkers van de verschillende studiegroepen warm voor de actie „Kom in de kas" weten te krijgen, maar zich ook van de medewerking van in totaal zo'n zes- tot zevenhonderd man in verschillende delen van het land verzekerd. „Het mag wel eens aan de grote klok gehangen werden dat wij tuinders er toch maar voor zorgen dat de consu ment, hier zowel als in het buitenland, het gehele jaar door kan beschikken over ver se groenten en fruit en op elk gewenst ogenblik een bloeme tje op tafel kan zetten", zeg gen de doorgaans jongere, le den van de studieclubs die zich beijveren om op vaktech nische gebied steeds bij te blijven. De nieuwe ontwikke lingen komen ook in de tuin bouwsector niet van zelf tot stand. Telkens moeten nieuwe inzichten aan de man worden gebracht en moderne technie ken worden toegepast. Dat vergt veel onderzoek, voor lichting en bok erg veel durf, met name waar het de teelt van nieuwe produkten betreft TEELTWISSELING Vooral dat laatste speelt bij de tuinbouw een grote rol. Zo was vroeger het Westland be kend om de druiventeelt. Die is vrijwel helemaal verdwe nen, mede door de invoer van druiven uit Zuid-Europese landen die veel goedkoper kunnen worden geleverd. Maar omdat het nog de vraag is of die geïmporteerde drui ven nu zoveel beter van kwali teit zijn, heeft zich toch in het Westland nog een bescheiden druiventeelt kunnen handha ven. Weliswaar slechts op een paai' bedrijven. Nu zien we nieuwe produkten in de kassen verschijnen zoals rettich, een langwerpig soort radijs-wortel die vooral in Duitsland erg gewild is. Dan de paarse aubergine, de koolrabi en de rammenas. Al De tomatenhobbel, de handzaaimachine, allerlei pootwerktuigen, tien. twintig jaar geleden nog volop in zwang zijn in het Westland historie geworden. De heer J. van Geest laat ze hier zien. Zaterdag zijn ze te bewonderen in 's-Gravenzande. digen tegen een betrekkelijk geringe vergoeding de leiding van een bedrijf op zich ne men. De rampendienst komt in werking op geheel vrijwilli ge en kosteloze basis als ie mand door storm of overstro ming wordt gedupeerd. Publiciteit „We willen", zegt tuinder Van Koppen, „best wel eens een keertje in de publiciteit ko men. Daar hebben we in het verleden misschien wat te weinig aan gedaan. Per slot gaat het om een bedrijfstak die bijna twee miljard aan groenten en fruit en ruim an derhalf miljard aan bloemen omzet. Meer dan driekwart daarvan gaat naar het buiten land en daarvan zeker tachtig procent naar Duitsland. En acht van de tien bosjes bloe men die men in Duitsland in de etalages ziet staan of in kiosken kan kopen zijn af komstig uit Nederland. Alleen de bloemensector van het tuinbouwbedrijf, waarin ruim 8000 ondernemingen en een kleine veertigduizend mensen een boterham verdienen. Allemaal zaken waarvan de doorsnee-consument weinig of geen weet heeft. En die men toch in de tuinderswereld wel eens uit de doeken wil doen. In ieder gebied met de pro- zicht. De behoefte maar voor- gings- en rampendienst wor- dukten en de middelen die ter al ook de smaak van de con- den gezien. Die komt in het plaatse aan de organisatoren sument, van de huisvrouw geweer bij ziekte als deskun- ten dienste staan, vooral, speelt daar bij een grote rol. Neem nu die vraag naar „vlezige" tomaten nu maar eens. Meegenomen van vakantie-bezoekjes aan het zuiden. Maar wel een produkt dat veel zorg vein de tuiner vraagt. Die vrucht rijpt in zuidelijke steken in de zon, die gratis schijnt. Hier moet behoorlijk gestookt worden in de kassen die ook geregeld om onderhoud vragen. Men is dus een beetje voorzichtig met die super-tomaten die hier nog geen drie procent van de totale tomaten-produktie uit maken maar op de Duitse consumentenmarkt toch al zo'n tien procent van het marktaandeel betekenen. Men zoekt ook naar energie-bespa rende teelten. Want de stook kosten lopen voor de tuiner hoog op en vergen vrij veel van het landelijk beschikbare energie-kwantum. Overigens niet zoveel als sommige bet weters wel willen doen gelo ven. Zo gebruit het Westland minder gas, stroom en olie dan een stad als Den Haag, fabrieken niet eens meegere- Arbeidsintensief De Westlandse tuiner H. V. van Koppen uit Naaldwijk, 34 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen, teelt op 6300 vierkante meter, geheel onder glas, voornamelijk tomaten en sla. Af en toe ook wat bloe men zoals chrysanten. Daar gaat nogal wat werk en tijd in zitten. Trouwens de tuin bouw is van oudsher erg ar beidsintensief. En al zijn de arbeidsmethoden verbeterd, zo'n drie man per hectare heeft men toch zeker nog no dig. En in de bloementeelt redt je het daar niet eens mee. De afzet, sortering, verpak king en dat soort werk alsme de de toelevering van grond en hulpstoffen leggen in deze specifieke sector van de agra rische bedrijvigheid beslag op rond driekwart van het totaal aantal arbeidskrachten dat al leen al in het Westland op een kleine vijfduizend man kan worden gesteld. Tegen de dui zend in totaal werken op de veilingen, de rest is te vinden in of rond de drieduizend be drijven. Veel werk in de kas, zoals het 's-Gravenzande Wie op 8 april aan de uitnodiging „Kom in de Kas" gehoor wil geven in het Mekka van de Neder landse tuinbouw, het West land, moet naar s'-Gravenzan- de gaan. Dat kón natuurlijk per auto, want in samenwerk ing met de politie wordt er alles aan gedaan om in de behoefte aan parkeerruimte te voorzien, maar het liefst zien ■de organisatoren dat men nu eens per fiets komt. Het voor deel is, dat onderweg eerst goed de streek zelf kan wor den bekeken en de verrassend mooie plekjes kunnen worden ontdekt, die er tussen de kas sen te vinden zijn. Wie dan in 's-Gravenzande naar de veiling Westland-Zuid gaat loopt het comité: Open dag Tuinbouw" daar recht in de armen. Een grote ballon geeft het beginpunt aan van een route, die een zeer veelzij dig beeld van de moderne Westlanse tuinbouw geeft. Via een tomatenbedrijf, waar de koude teelt beoefend wordt, stapt men zo een stooktoma- tenbedrijf binnen met onder meer teelt op voedingfilms en toepassing van biologische be strijding. Radijs, ijbergsla en ja, zeker druiven vipdt men op het derde bedrijf. De dit jaar sterk in de belangstelling gekomen vleestomaten staan gebroederlijk samen met de Amaryllisteelt op het ernaast gelegen bedrijf, dat weer ge volgd wordt door een chrysan- tentuin. Fresia's vindt men bij de zesde gastvrije tuinder, wiens buurman met behulp van een computer in het ketel huis de nog maar bij enkele Westlandse bedrijven beoefen de courgetteteelt laat zien. Met chrysanten, convillis en gerbera's wordt de rij van tuinbouwbedrijven afgesloten. Terug naar de veiling wordt de belangstellende bezoeker een exportbedrijf compleet met verpakking van groenten Bleef de tomatenprijs voor de Pasen aar dig hangen, nu na de Pasen is de prijs voor de A-I-tomaten gedaald van 5,36 naar 4,46 per kilo. Hierdoor ligt de prijs nu 5 centen per kilo lager als vorig seizoen. Het zijn vooral de landen Marokko en de Can arische Eilanden die veel tomaten op de Westeuropese markt afzetten. Het eerste land is weer erg aktief in West-Duitsland en Frankrijk. De Canarische export is hoofdzakelijk op Frankrijk gericht De Hollandse aanvoer van tomaten blijft ge stadig groeien, voor de eerste week van april wordt er gerekend op een aanvoer die ongeveer gelijk zal zijn aan die van vorig jaar, namelijk zo'n 3000 ton. De prijs lag toen rond de 4 gulden per kilo. Op 22 maart heeft de Commissie van de Europe se Gemeenschappen de referentieprijs voor tomaten vastgesteld voor de maand april. Deze zal per 100 kg netto gewicht voor alle grootte sorteringen 350,72 be dragen. Let wel deze referentieprijs heeft alleen betrekking op de in kassen geteelde tomaten. Er moet voor de komende week in ieder geval op lagere prijzen gerekend worden. Komkommers ook goedkoper De komkommerprijs wist ook geen stand te houden, deze daalde van 80 cent per stuk voor de sortering 41/51 naar 52 cent per stuk. Op het, ogenblik ligt de prijs 14 cent per stuk lager als vorig seizoen. De totale aanvoer verschilt niet zoveel met die van vorig jaar. De export naar West-Duits land viel wel wat kleiner uit dan vorig seizoen, nl. zo'n 1500 ton. In de eerste week van april werd er vorig jaar nog 72 cent per stuk betaald voor de sortering 41/51. Dit is onder de huidige omstandigheden beslist niet mogelijk, de prijs zal waar schijnlijk nog iets dalen. Sla-aanvoer stabiel Er worden op het ogenblik wekelijks zo'n 26,5 miljoen kroppen sla aangevoerd. De hoge noteringen van voor de Pasen konden ook hier geen stand houden. Voor de sortering 21 kg en op daalde de prijs naar 26 cent per krop. Deze prijs ligt op gelijke hoogte met die van vorig seizoen. Waar schijnlijk ondergaat de aanvoer geen ver dere uitbreiding, waardoor het mogelijk is dat de prijs vast blijft. Overige gewassen De aanvoer van andijvie blijft wekelijks groeien, met als gevolg dat de prijs steeds verder daalt Eind vorige week werd er gemiddeld 1,15 per kilo betaald. De ko mende week zal de prijs iets lager liggen. Na de Pasen daalde de gemiddelde prijs voor de radijs met een kwartje per bos. Deze prijsdaling valt hoofdzakelijk toe te schrijven aan de sterk gegroeide aanvoer. Het aanbod zal waarschijnlijk verder toe nemen, waardoor de prijs nog iets kan dalen. Voor spinazie blijft de prijs ook wekelijks dalen. De afgelopen week werd er 1,17 per kilo betaald, lagere noterin gen liggen voor de komende week voor de hand. De aanvoer van kasbloemkool is groeiende, dit blijkt uit de aanvoer van de grotere maten die aangevoerd worden. Voor de „zessen" lag de gemiddelde prijs op 2,75 per stuk. Snijbonen hebben het primeurprijzen niveau enigszins verlaten. Er kwam een prijs van 7,30 per kilo tot stand. De prijs zal geleidelijk verder dalen, hetgeen niet wil zeggen dat dit gewas direkt goedkoop zal worden. De consu ment zal de komende tijd nog steeds diep in de beurs moeten tasten voor een maal snijbonen. Ijsbergsla daalde in prijs, de klok bleef staan op een gemiddelde prijs van 1 gulden per stuk. Het gaat hier wel om kroppen van 5 6 ons en soms zwaar der. De normale kassla bereikt meestal een gewicht van ongeveer 2 ons. (beter gezegd 200 gram, want over ons mag eigenlijk niet meer gesproken of geschreven worden!) Raapsteeltjes, een toch wel typische voor jaarsgroente, behaalde een gemiddelde prijs van 13 cent per bosje. De prijsvorming bij de bloemen in de afgelopen week is niet bevredigend ge weest. Uiteraard waren de omstandighe den voor de bloemenhandel gunstig, onder meer door betrekkelijk koud weer in Euro pa. Er waren grote verschillen in aanvoer tegenover vorig jaar: chrysanten, gerbe ra's, irissen, trosanjers waren er minder. Als geheel was de aanvoer iets groter dan in dezelfde week van het vorig jaar. Om het met enkele cijfers te zeggen: de totale aanvoer beliep ruim 35 miljoen bos of stuks tégen 31 miljoen in dezelfde week van het vorig jaar. Het totale omzetcijfer was nu 15.725.502,66 tegen 8.963.885,75 vorig jaar. Dat is voornamelijk te danken aan de potplantenaanvoer, die sterk is gestegen. Van 442.349 voor ƒ768.635,62 in het vorig jaar tot 634.168 voor 1.196.852,94 afgelo pen week, een verschil dus met zoiets van 40 procent. Het is een verschijnsel dat men momenteel aan meer veilingen kan aan treffen, zoals in Rijnsburg met een toena me van 50 procent aan potplanten. Het bewijst wel hoezeer de teelt van potplanten is toegenomen. De vraag is nu alleen tot hoever die toename mogelijk zal zijn zon der dat er problemen gaan ontstaan van een overvoerde markt. Vooral ook met het oog op de concurrentie uit andere landen. De perkplanten doen het nog rustig aan, hetgeen waarschijnlijk een gevolg is van de geringe animo om de tuintjes te bewer ken. De omzet van buitenlandse bloemen was iets hoger dan vorig jaar, toen voor een bedrag van ƒ58.706,15 werd aange voerd, tegen 70.000 nu. Het totale beeld van de snijbloemen lag gunstiger dan vorig jaar, ook al moet worden gezegd, dat er een grotere aanvoer werd verwacht. De aanvoer bestond nu uit ruim 35 miljoen bos of stuks voor 14.422.728,57 tegen ruim 30 miljoen voor 8.098.248,23 vorig jaar. De gemiddelde prijzen waarvan we hier een aantal doen volgen, tonen aan dat in de grote lijn deze beter waren dan in dezelfde week van het vorig jaar. Anjers 33 (v.j. 23), trosanjers 32 (25), anthu- rium 2,56 (1,94), snijgroen 30 (24), jaarrond troschrysanten 77 (55), jaarrond geplozen chrysanten 86 (65), freesia 28 (15), gerbera 48 (32). irissen 27 (18), leliekelken 59 (56). lelietak 59 (56), grote cymbidium 67 (56), -idem klein 39 (28), grote rozen 73 (32), idem kle^. 18 (25), sonia 67 (29), belinda 45 (24), tulpen 25 (15). Opvallend is de ruimer aanvoer van iris sen, met bijna 5 miljoen, ruim een miljoen meer dan vorig jaar. Daarentegen zakte freesia bij ruim 10 miljoen bos ongeveer een miljoen terug. Opmerkelijk zijn enkele gemiddelde prij zen, zoals voor freesia, bijna het dubbele van vorig jaar. Grote rozen, zowel als de kleine rozen met eveneens rond het dubbe le van die prijs. Overigens maakt men zich ook aan de CCWS gereed om aan de komende voorjaarsdrukte het hoofd te bie den. Na de zozeer geslaagde tentoonstel ling is de nieuwe hal in gebruik genomen en dat komt het verloop van de veilingen weer ten goede. In de zaal De Brug te 's-Gravenzande wordt op dinsdag 25 april de algemene ledenvergadering van de CCWS gehouden, waarin onder meer een aantal bestuursverkiezingen moeten plaats vinden. Aftredend zijn de heren P. A. J. Enthoven, de voorzitter en J. J. M. Vijver berg, bestuurslid, die beiden herkiesbaar en bloemen getoond. Ook de moderne radijsverpakking in zakjes waar veiling Westland Zuid onlangs grote bekend heid mee verwierf, valt te be wonderen. Vacuumkoeling, krimptunnel, tuin bou wonder wijs- en historie, het krijgt al lemaal een beurt. Voor men in de afmijnzaal via de klok pro dukten kan kopen, ziet men eerst nog een groentenexport- bedrijf in volle gang. Het is natuurlijk mogelijk om in een infoi-matiestand, waar de be kende Westlandse gastvrou wen, die overal waar het West land gerepresenteerd wordt opduiken, ook nu weer aanwe zig zijn, van alles over de nieuwste groenten aan de weet te komen. Tenslotte kan men de produkten, die in de bedrij ven zijn gezien ook zelf kopen. Bijzonder daarbij is de ver koop van paprikaplanten in een pot, die men gewoon in de huiskamer beetje vochtig houden! zelf kan opkweken, zodat men er later de papri ka's van kan oogsten. Kunst zinnige tips: in de entreehal van de veiling houdt Tiny van der Sar uit 's-Gravenzande een expositie met haar typisch Westlandse schilderijen en et- Tuinder W. M. J. Groot- scholten uit Naaldwijk kweekte ze op. duizend paprikaplanten in een pot, bestemd voor de huiska mers. waar moeder zelf de rijpe vruchten eertijds kan oogsten. sen. Pak de fiets (of de auto) en ga volgende week zaterdag een dagje naar het Westland. Zo groeien de courget tes. Erg in trek bi de Surinamers en daarom ook te vin den op be drijven ron dom veiling Westland Zuid.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9